ΠΟΛΙΤΙΚΗ – ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ- ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ- ΑΜΥΝΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 541 έως 555 (από 1,333 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #418298

    Ούτε και θυμάμαι κανένα συνδικα-ληστή του δημοσίου να αγωνίζεται για τους άνεργους του ιδιωτικού τομέα.

    Χαχαχχα…Μην ασχολειστε πλέον με τους  συνδικαλιστές είναι είδος προς εξαφάνιση……

    Να αγωνιστούν για τους άνεργους του ιδιωτικού τομέα? Ωραιο ανέκδοτο.Γιατί ποιος σου είπε ότι αγωνίστηκαν για του δημοσίου….για την πάρτυ τους αγωνίστηκαν.

    Δυστυχώς μετά από 3 χρόνια τίποτα δεν άλλαξε και έτσι ούτε σήμερα υπάρχουν λεφτά αλλά, και το κυριότερο πλέον, ούτε χρόνος. Δύο επιλογές υπάρχουν: ή μειώνονται οι δαπάνες ή το πλοίο βυθίζεται.

    Φυσικά και πρέπει να μειωθούν οι δαπάνες .Η καλύτερη διατύπωση θα ήταν να αναπροσαρμοστούν οι δαπάνες και να επανέλθουν σε φυσιολογικά επίπεδα.

    ΟΧΙ όμως να μειωθούν με απολύσεις.Αυτό κατά την αποψή μου είναι μέγα λάθος.Οπως είναι γνωστό οι οικονομίες στηρίζονται στην κατανάλωση.Πως θα έχεις κατανάλωση ?Με ανέργους?Είναι δυνατόν να πιστεύεις ότι το πλοίο θα σωθεί άμα φτιάξουμε μεγαλύτερη στρατιά ανέργων?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    277
    DELOS στις #418454

    DELOS wrote:
    Ούτε και θυμάμαι κανένα συνδικα-ληστή του δημοσίου να αγωνίζεται για τους άνεργους του ιδιωτικού τομέα.

    Χαχαχχα…Μην ασχολειστε πλέον με τους συνδικαλιστές είναι είδος προς εξαφάνιση……

    Να αγωνιστούν για τους άνεργους του ιδιωτικού τομέα? Ωραιο ανέκδοτο.Γιατί ποιος σου είπε ότι αγωνίστηκαν για του δημοσίου….για την πάρτυ τους αγωνίστηκαν.

    DELOS wrote:
    Δυστυχώς μετά από 3 χρόνια τίποτα δεν άλλαξε και έτσι ούτε σήμερα υπάρχουν λεφτά αλλά, και το κυριότερο πλέον, ούτε χρόνος. Δύο επιλογές υπάρχουν: ή μειώνονται οι δαπάνες ή το πλοίο βυθίζεται.

    Φυσικά και πρέπει να μειωθούν οι δαπάνες .Η καλύτερη διατύπωση θα ήταν να αναπροσαρμοστούν οι δαπάνες και να επανέλθουν σε φυσιολογικά επίπεδα.

    ΟΧΙ όμως να μειωθούν με απολύσεις.Αυτό κατά την αποψή μου είναι μέγα λάθος.Οπως είναι γνωστό οι οικονομίες στηρίζονται στην κατανάλωση.Πως θα έχεις κατανάλωση ?Με ανέργους?Είναι δυνατόν να πιστεύεις ότι το πλοίο θα σωθεί άμα φτιάξουμε μεγαλύτερη στρατιά ανέργων?

    “Γνώμην δύνανται να έχουν άπαντες, γνώσιν δια να έχουν γνώμην έχουν;

    Θα σου δώσω ένα παράδειγμα και πιστεύω να καταλάβεις ότι καμία τόνωση στην κατανάλωση δεν γίνεται με την διατήρηση αντιπαραγωγικών ανθρώπων στο δημόσιο. Στο όμιλο που εργάζομαι το κράτος χρωστά περί τα 30 εκατομμύρια ευρώ από επιστροφές ΦΠΑ τα οποία καθυστερεί να επιστρέψει με διάφορες δικαιολογίες. Επίσης αρνείται να συμψηφίσει το ποσό αυτό με τις φορολογικές υποχρεώσεις του ομίλου προς το κράτος. Ο όμιλος αυτός έχει κατά 90% εξαγωγική δραστηριότητα σε 67 χώρες σε όλο τον κόσμο με πολύ μεγάλο ποσοστό προστιθέμενης αξίας στην Ελλάδα. Αν είχε στην διάθεσή του αυτά τα 30 εκατομμύρια θα έκανε ανάπτυξη τόσο για τον ίδιο όσο και για πολλούς προμηθευτές του και όλα αυτά θα σήμαιναν αφ ενός θέσεις εργασίας αφ εταίρου βελτίωση του εμπορικού ισοζυγίου της χώρας.

    Το κράτος όμως προτιμά, όπως λες και συ, να τονώσει την κατανάλωση δίνοντας αυτά τα χρήματα ως μισθούς σε δημόσιους υπάλληλους και να μην πληρώνει τα 9 δισεκατομμύρια που χρωστάει κυρίως στον ιδιωτικό τομέα. Δυστυχώς όμως μεγάλο μέρος των μισθών αυτών θα καταναλωθεί σε εισαγόμενα προϊόντα επιβαρύνοντας το εμπορικό ισοζύγιο και αυτό θα γίνεται όσο εδώ δεν υπάρχουν επενδύσεις παραγωγικές. Και θα συνεχίσει όσο το κράτος επιμένει να φορολογεί ασύστολα τον ιδιωτικό τομέα και να μην πληρώνει αυτά που χρωστάει. Βέβαια όσο υπάρχουν τα χρήματα από Ευρώπη και ΔΝΤ θα συνεχίσει να πληρώνει μισθούς αλλά κάποια στιγμή αυτά θα τελειώσουν κι όταν δεν θα υπάρχει παραγόμενος πλούτος στην χώρα να φορολογηθεί πάμε για άτακτη χρεοκοπία.

    Ο μοναδικός στόχος του πολιτικού συστήματος είναι η επιβίωσή του μέσω της διατήρησης των ψηφοφόρων του, δηλαδή του δημόσιου τομέα. Καθόλου δεν ενδιαφέρεται για ανάπτυξη γιατί τότε θα ακολουθούσε πολιτική προσέλκυσης επενδύσεων αλλά αυτό σημαίνει απώλεια προνομίων για πολλούς κρατικοδίαιτους.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #418498

     

    Φίλε DELOS πράγματι τεκμηριώνεις την αποψή σου με λογικά επιχειρήματα….

    Ομως μου είναι αδύνατον να καταλάβω και να δεχθώ ότι θα έρθει ανάπτυξη μέσα απο την οικονομική καταστροφή συνανθρώπων μας.

    Υποθέτουμε  ότι η λύση είναι αυτή που λες ( είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν και άλλες λύσεις) . Σαν άνθρωποι πως είναι δυνατόν να υιοθετούμε τόσο εύκολα τέτοιες απόψεις?Που είναι η αλληλεγγυη?Που είναι η κατανόηση και η συμπαράσταση στον συνανθρωπό μας?Ολες αυτές τις αξίες πως καταφέραμε και τις εξαφανίσαμε?

    Εγω θα συνεχίσω φίλε μου να είμαι αντίθετος σε κάθε ενέργεια που θα στείλει στην ανεργία και στην δυστυχία κάποιον εργαζόμενο  .Συμφωνώ μαζί σου σε αρκετά…έγιναν πολλά λάθη στο παρελθόν και φτιάξαμε έναν υπερμεγέθη δημόσιο τομέα.Να διορθώσουμε αυτά τα λάθη όχι με άλλα λάθη.Οι επίορκοι να πάνε σπίτι τους ….μάλλον καλύτερα  να πάνε φυλακή , να αρθεί η μονιμότητα , να υπάρχει εποπτεία παραγωγικότητας να θεσπιστούντα ίδια  μετρα που υπάρχουν και στον ιδιωτικό τομέα και όποιος ξεφεύγει απο τα όρια να φεύγει να πηγαίνει σπιτάκι του.Με λίγα λόγια να μεταρυθμιστεί το δημόσιο αλλά όχι με απολύσεις .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #418549

    Φίλε DELOS πράγματι τεκμηριώνεις την αποψή σου με λογικά επιχειρήματα…. Ομως μου είναι αδύνατον να καταλάβω και να δεχθώ ότι θα έρθει ανάπτυξη μέσα απο την οικονομική καταστροφή συνανθρώπων μας. Υποθέτουμε ότι η λύση είναι αυτή που λες ( είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν και άλλες λύσεις) . Σαν άνθρωποι πως είναι δυνατόν να υιοθετούμε τόσο εύκολα τέτοιες απόψεις?Που είναι η αλληλεγγυη?Που είναι η κατανόηση και η συμπαράσταση στον συνανθρωπό μας?Ολες αυτές τις αξίες πως καταφέραμε και τις εξαφανίσαμε? Εγω θα συνεχίσω φίλε μου να είμαι αντίθετος σε κάθε ενέργεια που θα στείλει στην ανεργία και στην δυστυχία κάποιον εργαζόμενο .Συμφωνώ μαζί σου σε αρκετά…έγιναν πολλά λάθη στο παρελθόν και φτιάξαμε έναν υπερμεγέθη δημόσιο τομέα.Να διορθώσουμε αυτά τα λάθη όχι με άλλα λάθη.Οι επίορκοι να πάνε σπίτι τους ….μάλλον καλύτερα να πάνε φυλακή , να αρθεί η μονιμότητα , να υπάρχει εποπτεία παραγωγικότητας να θεσπιστούντα ίδια μετρα που υπάρχουν και στον ιδιωτικό τομέα και όποιος ξεφεύγει απο τα όρια να φεύγει να πηγαίνει σπιτάκι του.Με λίγα λόγια να μεταρυθμιστεί το δημόσιο αλλά όχι με απολύσεις .

    προσυπογραφω.

    το θεμα ειναι  εξυγιανση και μεταρυθμισεις, και οχι η σφαγη.

    ΔΕΝ εχουν σκοπο ομως να κανουν μεταρυθμισεις.

    προχωρουν με σταθερα βηματα προς την υλοποιηση των σχεδιων τους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #418575

    Παιδακια ξεχνατε κατι,ολοι αυτοι που απο την χειροτεχνια με τις αφισες μπηκαν με απολυτηρια δημοτικου στο δημοσιο και στην συνεχεια εκλεψαν το δημοσιο και δεν πηγαιναν καν στην δουλεια τους και κυκλοφορουσαν με μερτσεντες και κουστουμακια στα καφε και το παιζαν και ξυπνοι απο πανω ,εκαναν ενα μικρο λανθασμενο υπολογισμο.

    Οι Γερμανοι τους προδοτες τους φυλαγαν την ιδια τυχη με τους προδομενους ετσι και αυτοι που πουλησαν την αξιοπρεπεια τους και την ιερη αξια της ψηφου ελαβαν το ανταλλαγμα απο την ανταλλαγη που εκαναν.Εδωσαν την αδεια να κυβερνουν διεφθαρμενοι οι οποιοι σαν πιο κακοι και επικυνδινοι απο τους προδοτες στο τελος τους κρεμασαν και εμειναν με την πουτσα στο χερι.

    Μα τι λεμε κυριοι η Ελληνικη κοινωνια ουτε ειχε ουτε εχει ουτε θα εχει καμια τυχη απεναντι στην ζωη γιατι ο καθενας παιρνει ητε ατομικα ητε μοαδικα σαν λαος αυτο που του αξιζει.

    Πηρες ναρκωτικα απο τον εμπορα ?Αυτος κονομαει εσυ πεθαινεις και πληρωνεις κιολας,εδωσες την ιερη ψηφο δωροδωκοντας πολιτικο που προδιδει την πατριδα σου και τους συμπατριωτες σου,θα παρεις το ανταλλαγμα του προδοτη απο τον ιδιο το δωροδοκουμενο την κρεμαλα.Δεν αξιζει να συζητατε καν,το θεμα ειναι βαθια κοινωνικο και καθε μερα επιβεβαιωνομαι αφου βλεπω ακομη και με μισο μισθο και μιση συνταξη ,με μισες εισπραξεις ανθρωπους να θελουν εκβιαστικα να συνεχισουν το ιδιο εργο στην ζωη τουε τον νεοπλουτισμο και την καλοπεραση η οποια στερειται μοχθου και εξυπναδας και δημιουργηκοτητας.

    Αν μπορουσαν ολοι σας διαβεβαιω θα εκαναν το εξης προγραμμα,το πρωι καφε και βολτα με την μπεμπα,το μεσημερι καρβουνο και εξοχη το απογευμα-βραδακι βολτα μπεμπα και καμακι και το βραδυ μπουζουκια.Οι πουτανες και τα καζινο σε ευδομαδιαιο προγραμμα γιατι το καθισιο ειβαρυνει την στυση και παει λεγοντας.

    Εγω το εχω πει για μενα ,αν και λιγο μεγαλος για να με παρουν σε περιπτωση επιστρατευσης ,αν μπορουσα θα ελεγα ρε δεν γαμιοσαστε τεμπεληδες και μισανθρωποι του κερατα που πουλησατε την ιερη πατριδα σας που αλλοι εριξαν τα κοκκαλα τους για να τα ξεπουλησετε ολα για να βρωμισετε μετα στους ταφους σας και μετα να την φανε απο πισω τα παιδια σας ηλιθιοι ?

    Για σας να σταξω εστω μια σταγονα ιδρωτα να ανεβω εστω ενα οχυρωμα να ριξω μια σφαιρα ?Αν δεν κρεμαστειτε αναποδα δεν κουνιεμαι.ΚΑι δεν λεω με τα ξερα καιγονται και τα χλωρα,αλλα ξερετε ποσο ευχαριστιεμαι για ορισμενους που απο αναξιοι προυχοντες αρχιζουν τωρα να ανυσυχουν οταν βλεπουν οτι και οι βουλευταδες και οι δημαρχαιοι δεν μετρανε για παρτη τους τωρα που ολα ελεγχονται απο ανωθεν ?Παρα πολυ.Εγω θα μου πειτε δεν θα την πληρωσω ?ΚΑι να την πληρωσω δυο πιατα φαι ετρωγα και επινα δυο καφεδες στο πλαστικο,θα την βγαλω δεν μπορει,αλλα εχω καθαρο το κουτελο μου και την συνηδειση μου οτι δεν ΕΒΛΑΨΑ τους αλλους απο τις βρωμιες μου.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    277
    DELOS στις #418605

     

    Φίλε DELOS πράγματι τεκμηριώνεις την αποψή σου με λογικά επιχειρήματα….

    Ομως μου είναι αδύνατον να καταλάβω και να δεχθώ ότι θα έρθει ανάπτυξη μέσα απο την οικονομική καταστροφή συνανθρώπων μας.

    Υποθέτουμε ότι η λύση είναι αυτή που λες ( είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν και άλλες λύσεις) . Σαν άνθρωποι πως είναι δυνατόν να υιοθετούμε τόσο εύκολα τέτοιες απόψεις?Που είναι η αλληλεγγυη?Που είναι η κατανόηση και η συμπαράσταση στον συνανθρωπό μας?Ολες αυτές τις αξίες πως καταφέραμε και τις εξαφανίσαμε?

    Εγω θα συνεχίσω φίλε μου να είμαι αντίθετος σε κάθε ενέργεια που θα στείλει στην ανεργία και στην δυστυχία κάποιον εργαζόμενο .Συμφωνώ μαζί σου σε αρκετά…έγιναν πολλά λάθη στο παρελθόν και φτιάξαμε έναν υπερμεγέθη δημόσιο τομέα.Να διορθώσουμε αυτά τα λάθη όχι με άλλα λάθη.Οι επίορκοι να πάνε σπίτι τους ….μάλλον καλύτερα να πάνε φυλακή , να αρθεί η μονιμότητα , να υπάρχει εποπτεία παραγωγικότητας να θεσπιστούντα ίδια μετρα που υπάρχουν και στον ιδιωτικό τομέα και όποιος ξεφεύγει απο τα όρια να φεύγει να πηγαίνει σπιτάκι του.Με λίγα λόγια να μεταρυθμιστεί το δημόσιο αλλά όχι με απολύσεις .

    “Γνώμην δύνανται να έχουν άπαντες, γνώσιν δια να έχουν γνώμην έχουν;

    Πραγματικά, μαζί σου σηκώνω τα χέρια ψηλά! Εγώ σου εκθέτω μια πραγματικότητα και συ μου μιλάς για αλληλεγγύη. Πες μου πρώτα που θα βρεις τα λεφτά για να προσφέρεις αλληλεγγύη και μετά το συζητάμε. Αλλά θέλω να μου το τεκμηριώσεις. Εγώ δεν έθεσα ποτέ ζήτημα αλληλεγγύης αλλά ζήτημα εξεύρεσης χρημάτων, γιατί αλληλεγγύη με αέρα κοπανιστό δεν προσφέρεις. Πώς να στο πω διαφορετικά. Για να έχεις κοινωνικό κράτος και πληρωμένους δημόσιους υπάλληλους θέλεις λεφτά και λεφτά ΔΕΝ υπάρχουν. Πρέπει να παραχθεί πλούτος και τον πλούτο ΔΕΝ τον παράγει το δημόσιο αλλά ο ιδιωτικός τομέας. Όταν ο ιδιωτικός τομέας καταστραφεί λόγω παρασιτισμού του δημοσίου, που ήδη είναι στα πρόθυρα της κατάρρευσης, τι θα κάνεις τότε; Το δημόσιο με τον ιδιωτικό τομέα έχει καταντήσει στην Ελλάδα όπως το παράσιτο με τον ξενιστή του. Το παράσιτο στην προσπάθειά του να επιβιώσει , σκοτώνει τον ξενιστή και μετά πεθαίνει και το ίδιο. Σήμερα η Ελλάδα ζει με ελεημοσύνες. Αύριο δεν θα υπάρχουν ούτε αυτές. Πως θα πληρώσεις όλον αυτό τον κόσμο; Θα τυπώσεις δραχμές; Δεν θα αξίζουν ούτε για κωλόχαρτα. Θα προκαλέσεις κοινωνική έκρηξη γιατί δεν θα μπορείς να εισάγεις σχεδόν τίποτα και δεν παράγεις αρκετά για να ταΐσεις τον κόσμο. Εναλλακτικές λύσεις τεκμηριωμένες δεν έχω ακούσει μέχρι στιγμής από κανένα. Φράσεις του τύπου «Εγώ θα καταργήσω το μνημόνιο» χωρίς να τεκμηριώνονται, είναι συνθήματα και όχι επιχειρήματα.

    Μου γράφεις…( είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν και άλλες λύσεις). Αφού είσαι σίγουρος δεν έχεις παρά να τις εκθέσεις και να τις τεκμηριώσεις. Ευχαρίστως να τις συζητήσουμε. Δεν διακατέχομαι από ιδεοληψίες και είμαι πρόθυμος να δεχτώ οποιαδήποτε λύση μπορεί να βρει πεδίο εφαρμογής στις σημερινές συνθήκες, χωρίς ηθικολογίες και ευχολόγια.

    Όλα όσα αναφέρεις περί παραγωγικότητας, άρσης μονιμότητας κλπ. δεν δίνουν τη λύση στο σημερινό πρόβλημα εξεύρεσης πόρων, ασχέτως αν το δημιούργησαν. Αυτά είναι προϋπόθεση για να μην ξαναδημιουργηθεί στο μέλλον το ίδιο πρόβλημα. Άλλωστε το δημόσιο έχεις τόσες πολλές αντιστάσεις που αμφιβάλλω αν θα έχει σύντομα αποτέλεσμα οποιαδήποτε απόπειρα μεταρρύθμισης. Θα χρειαστεί πολύς χρόνος για να γίνουν όλες αυτές οι αλλαγές και χρόνο σήμερα ΔΕΝ έχουμε.

    Τόσα χρόνια στην Ελλάδα ζούσαμε στην φαντασίωση των συνθημάτων. Καιρός να μάθουμε να ζούμε στην πραγματικότητα των λογικών επιχειρημάτων.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #418641

    Πραγματικά, μαζί σου σηκώνω τα χέρια ψηλά! Εγώ σου εκθέτω μια πραγματικότητα και συ μου μιλάς για αλληλεγγύη[/quote]

    Η πραγματικότητα που μου εκθέτεις είναι αυτή που βλέπεις εσύ .Φυσικά και δεν είναι αυτή η πραγματικότητα και θα στο εξηγήσω παρακάτω.

    Τα έχουμε πει μην τα ξαναλέμε.Στο δημόσιο έγιναν τραγικά λάθη τα οποία είναι σε όλους γνωστά.Εγιναν πολλές  προσλήψεις ανθρώπων (για τους γνωστούς λόγους)   που δεν είχαν τις απαραίτητες προυποθέσεις  .Τώρα λέμε σε αυτούς τους ανθρώπους ,που πιθανόν να είναι φίλοι μας ,συγγενείς μας ,συμφορουμίτες μας , να βγούνε στην ανεργία και στην εξαθλίωση.Εγω σε αυτούς τους ανθρώπους θα είμαι πάντα αλληλέγγυος.Μου είναι αδύνατον να διανοηθώ ότι θα χάσω αυτή την ανθρώπινη ιδιότητα.Ουτε εσυ πιστεύω ότι την έχεις χάσει απλά είσαι ¨πλανεμένος¨.

    [quote=418605]Όταν ο ιδιωτικός τομέας καταστραφεί λόγω παρασιτισμού του δημοσίου,

    Το δημόσιο με τον ιδιωτικό τομέα έχει καταντήσει στην Ελλάδα όπως το παράσιτο με τον ξενιστή του. Το παράσιτο στην προσπάθειά του να επιβιώσει , σκοτώνει τον ξενιστή

    Εκτίθεσαι και είναι κρίμα γιατί είσαι αναμφίβολα έξυπνος άνθρωπος.Τι έχετε πάθει ρε μάγκες με τους δημόσιους? Προς τι τόσο μένος και τόσο απαξιωτικές εκφράσεις? 

    Ας πάμε λοιπόν στο ζουμι της υπόθεσης και ευχαρίστως να κουβεντιάσουμε κάποια πράγματα που αφορούν το θέμα μας .Θα προσπαθήσω να μην το ανοίξω μεε πολλούς τεχνικούς όρους για να γίνουμε κατανοητοί και απο τους φίλους που μας διαβάζουν.

    Όπως φαίνεται και στον Πίνακα 1 που παραθέτω, στον δημόσιο τομέα 19 ανεπτυγμένων οικονομικά χωρών το 2002 απασχολούταν κατά μέσο όρο το 15,9% του εργατικού δυναμικού. Στην δε ΕΕ των 17 το 16,4%. Στην Ελλάδα αντίθετα στον δημόσιο τομέα απασχολούταν μόλις το 11,4% του εργατικού δυναμικού, ποσοστό χαμηλότερο ακόμη και απ’ αυτό της Αγγλίας όπου ο οδοστρωτήρας της Θάτσερ ισοπέδωσε κάθε δημόσια υπηρεσία προς όφελος του ιδιωτικού συμφέροντος. Κατά συνέπεια ο δημόσιος τομέας στην Ελλάδα μπορεί να διακρίνεται για την γραφειοκρατία και την αναποτελεσματικότητα ή την διαφθορά του (η οποία θέλει όμως… δύο, δηλαδή και τον ιδιώτη από την άλλη) δεν διακρίνεται πάντως για το μέγεθός του, με βάση τους απασχολούμενους, κριτήριο που αποτελεί και το πιο ενδεικτικό μιας και σχετίζεται άμεσα με το κόστος μισθοδοσίας του, που επιβαρύνει τα δημόσια οικονομικά.
    ΠΙΝΑΚΑΣ 1
    ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ
    Κράτος Εργαζόμενοι στο δημόσιο ως ποσοστό του συνόλου

    Σουηδία 30

    Δανία 29

    Φινλανδία 22,4

    Γαλλία 21,2

    Αγγλία 17,8

    Πορτογαλία 17

    Βέλγιο 16,8

    Λουξεμβούργο 14,9

    Τσεχία 14,8

    ΗΠΑ 14,7

    Ιταλία 14,4

    Ισπανία 13

    Αυστρία 12,2

    Πολωνία 12,1

    Ελλάδα 11,4

    Ιρλανδία 11

    Ολλανδία 10,7

    Γερμανία 10,2

    Ιαπωνία 8,1

    ΕΕ 16,4

    Σύνολο 15,9

    Πηγή: OECD, Economic

    Καταρρίπτεται επίσης από στοιχεία της ίδιας της Ευρωπαϊκής Επιτροπής που αφορούν τις αμοιβές των δημοσίων υπαλλήλων ως ποσοστό του ΑΕΠ. Στην Ευρωπαϊκή Ένωση των 15 οι αμοιβές των δημοσίων υπαλλήλων  απορροφούσαν το 12,08% του ΑΕΠ, ενώ στην Ελλάδα το 11,1%. Ακόμη και μ’ αυτό το κριτήριο κατά συνέπεια δεν ευσταθεί η ενοχοποίηση του δημόσιου τομέα για τα ελλείμματα.

    [/URL]

     

    Σύμφωνα με τον κρατικό προϋπολογισμό του 2009 (πριν δηλ. τις περικοπές του μνημονίου) το ποσό που καταλαμβάνουν οι μισθοί και οι συντάξεις είναι μόλις το 9,3% του ΑΕΠ της χώρας.Αυτό το ποσοστό μάλιστα παρέμενε στάσιμο για μία δεκαετία (από το 2000).

    Την ίδια στιγμή ο αντίστοιχος μέσος όρος της ΕΕ των 15  ήταν 10% του ΑΕΠ

    Μπορώ να σου παραθέσω και άλλα πάρα πολλά που καταρίπτουν τον μύθο περί καταστροφής της χώρας μας απο τους δημοσίους υπαλλήλους αλλά όπως είπα δεν θέλω να κουράσω τον αναγνώστη.

    Φίλε DELOS  άνοιξε τα μάτια σου και δες στην κάτωθι παραθεσή μου που πάνε τα λεφτα σου και ποιός καταστρέφει την χώρα σου που είμαι σίγουρος ότι και εσυ ανησυχείς τό ίδιο όπως και εγω απλά εγω αρνήθηκα εδω και πολύ καιρό να κατευθύνουν την σκέψη μου εκεί που θέλουν αυτοί που κατέστρεψαν την χώρα μου .

    Σύμφωνα με τον κρατικό προϋπολογισμό του 2009 οι μισθοί και οι συντάξεις του κράτους ήταν 25,5 δις ευρώ – με τις περικοπές του 2010 έπεσαν στα 19.8 δις – ενώ τα χρήματα που θα δαπανηθούν φέτος στην αποπληρωμή των τοκοχρεολυσίων θα είναι 63.6 δις.

    υγ.Για να μην παρεξηγηθώ δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος …φουκαράς επαγγελματίας είμαι .Το πρώτο ένσημο στο ΤΕΒΕ (ΚΛΕΒΕ) το έβαλα το 1986 και μέχρι σήμερα κάθε δίμηνο κάνω ανελιπως το ίδιο πράγμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #419260

    BOB MANDEL Ο εμπνευστης του ΕΥΡΩ δηλωσε πως ο στοχος απο την αρχη ηταν να πουληθει η κρατικη περιουσια της Ελλαδας

    Η δημιουργια του ευρω ειχε σαν στοχο να υποδουλωσει τις εκλεγμενες κυβερνησεις σε μια οικονομικη φορμουλα.
    Η οικονομικη αυτη φορμουλα λεγεται ο κανονας του3% και ο τελικος σκοπος ηταν να δημιουργηθει
    κατι που θα αντικαταστησει την δημοκρατια.

    Δειτε το βιντεο.

    Τα συμπεράσματα δικά σας για την ωμή αλήθεια των πραγμάτων και για το τι επιδιώκουν απελπισμένα να μας πασάρουν τα ελληνικά ΜΜΕ και σε ποια πραγματικότητα θέλουν να μας χώσουν

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    277
    DELOS στις #419306

    DELOS wrote:
    Πραγματικά, μαζί σου σηκώνω τα χέρια ψηλά! Εγώ σου εκθέτω μια πραγματικότητα και συ μου μιλάς για αλληλεγγύη[/quote]

    Η πραγματικότητα που μου εκθέτεις είναι αυτή που βλέπεις εσύ .Φυσικά και δεν είναι αυτή η πραγματικότητα και θα στο εξηγήσω παρακάτω.

    Τα έχουμε πει μην τα ξαναλέμε.Στο δημόσιο έγιναν τραγικά λάθη τα οποία είναι σε όλους γνωστά.Εγιναν πολλές προσλήψεις ανθρώπων (για τους γνωστούς λόγους) που δεν είχαν τις απαραίτητες προυποθέσεις .Τώρα λέμε σε αυτούς τους ανθρώπους ,που πιθανόν να είναι φίλοι μας ,συγγενείς μας ,συμφορουμίτες μας , να βγούνε στην ανεργία και στην εξαθλίωση.Εγω σε αυτούς τους ανθρώπους θα είμαι πάντα αλληλέγγυος.Μου είναι αδύνατον να διανοηθώ ότι θα χάσω αυτή την ανθρώπινη ιδιότητα.Ουτε εσυ πιστεύω ότι την έχεις χάσει απλά είσαι ¨πλανεμένος¨.

    [quote=418605]Όταν ο ιδιωτικός τομέας καταστραφεί λόγω παρασιτισμού του δημοσίου,

    DELOS wrote:
    Το δημόσιο με τον ιδιωτικό τομέα έχει καταντήσει στην Ελλάδα όπως το παράσιτο με τον ξενιστή του. Το παράσιτο στην προσπάθειά του να επιβιώσει , σκοτώνει τον ξενιστή

    Εκτίθεσαι και είναι κρίμα γιατί είσαι αναμφίβολα έξυπνος άνθρωπος.Τι έχετε πάθει ρε μάγκες με τους δημόσιους? Προς τι τόσο μένος και τόσο απαξιωτικές εκφράσεις?

    Ας πάμε λοιπόν στο ζουμι της υπόθεσης και ευχαρίστως να κουβεντιάσουμε κάποια πράγματα που αφορούν το θέμα μας .Θα προσπαθήσω να μην το ανοίξω μεε πολλούς τεχνικούς όρους για να γίνουμε κατανοητοί και απο τους φίλους που μας διαβάζουν.

    Όπως φαίνεται και στον Πίνακα 1 που παραθέτω, στον δημόσιο τομέα 19 ανεπτυγμένων οικονομικά χωρών το 2002 απασχολούταν κατά μέσο όρο το 15,9% του εργατικού δυναμικού. Στην δε ΕΕ των 17 το 16,4%. Στην Ελλάδα αντίθετα στον δημόσιο τομέα απασχολούταν μόλις το 11,4% του εργατικού δυναμικού, ποσοστό χαμηλότερο ακόμη και απ’ αυτό της Αγγλίας όπου ο οδοστρωτήρας της Θάτσερ ισοπέδωσε κάθε δημόσια υπηρεσία προς όφελος του ιδιωτικού συμφέροντος. Κατά συνέπεια ο δημόσιος τομέας στην Ελλάδα μπορεί να διακρίνεται για την γραφειοκρατία και την αναποτελεσματικότητα ή την διαφθορά του (η οποία θέλει όμως… δύο, δηλαδή και τον ιδιώτη από την άλλη) δεν διακρίνεται πάντως για το μέγεθός του, με βάση τους απασχολούμενους, κριτήριο που αποτελεί και το πιο ενδεικτικό μιας και σχετίζεται άμεσα με το κόστος μισθοδοσίας του, που επιβαρύνει τα δημόσια οικονομικά.
    ΠΙΝΑΚΑΣ 1
    ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ
    Κράτος Εργαζόμενοι στο δημόσιο ως ποσοστό του συνόλου

    Σουηδία 30

    Δανία 29

    Φινλανδία 22,4

    Γαλλία 21,2

    Αγγλία 17,8

    Πορτογαλία 17

    Βέλγιο 16,8

    Λουξεμβούργο 14,9

    Τσεχία 14,8

    ΗΠΑ 14,7

    Ιταλία 14,4

    Ισπανία 13

    Αυστρία 12,2

    Πολωνία 12,1

    Ελλάδα 11,4

    Ιρλανδία 11

    Ολλανδία 10,7

    Γερμανία 10,2

    Ιαπωνία 8,1

    ΕΕ 16,4

    Σύνολο 15,9

    Πηγή: OECD, Economic

    Καταρρίπτεται επίσης από στοιχεία της ίδιας της Ευρωπαϊκής Επιτροπής που αφορούν τις αμοιβές των δημοσίων υπαλλήλων ως ποσοστό του ΑΕΠ. Στην Ευρωπαϊκή Ένωση των 15 οι αμοιβές των δημοσίων υπαλλήλων απορροφούσαν το 12,08% του ΑΕΠ, ενώ στην Ελλάδα το 11,1%. Ακόμη και μ’ αυτό το κριτήριο κατά συνέπεια δεν ευσταθεί η ενοχοποίηση του δημόσιου τομέα για τα ελλείμματα.

    [/URL]

     

    Σύμφωνα με τον κρατικό προϋπολογισμό του 2009 (πριν δηλ. τις περικοπές του μνημονίου) το ποσό που καταλαμβάνουν οι μισθοί και οι συντάξεις είναι μόλις το 9,3% του ΑΕΠ της χώρας.Αυτό το ποσοστό μάλιστα παρέμενε στάσιμο για μία δεκαετία (από το 2000).

    Την ίδια στιγμή ο αντίστοιχος μέσος όρος της ΕΕ των 15 ήταν 10% του ΑΕΠ

    Μπορώ να σου παραθέσω και άλλα πάρα πολλά που καταρίπτουν τον μύθο περί καταστροφής της χώρας μας απο τους δημοσίους υπαλλήλους αλλά όπως είπα δεν θέλω να κουράσω τον αναγνώστη.

    Φίλε DELOS άνοιξε τα μάτια σου και δες στην κάτωθι παραθεσή μου που πάνε τα λεφτα σου και ποιός καταστρέφει την χώρα σου που είμαι σίγουρος ότι και εσυ ανησυχείς τό ίδιο όπως και εγω απλά εγω αρνήθηκα εδω και πολύ καιρό να κατευθύνουν την σκέψη μου εκεί που θέλουν αυτοί που κατέστρεψαν την χώρα μου .

    Σύμφωνα με τον κρατικό προϋπολογισμό του 2009 οι μισθοί και οι συντάξεις του κράτους ήταν 25,5 δις ευρώ – με τις περικοπές του 2010 έπεσαν στα 19.8 δις – ενώ τα χρήματα που θα δαπανηθούν φέτος στην αποπληρωμή των τοκοχρεολυσίων θα είναι 63.6 δις.

    υγ.Για να μην παρεξηγηθώ δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος …φουκαράς επαγγελματίας είμαι .Το πρώτο ένσημο στο ΤΕΒΕ (ΚΛΕΒΕ) το έβαλα το 1986 και μέχρι σήμερα κάθε δίμηνο κάνω ανελιπως το ίδιο πράγμα.

    “Γνώμην δύνανται να έχουν άπαντες, γνώσιν δια να έχουν γνώμην έχουν;

    Ωραία όλα αυτά τα στοιχεία που μου παραθέτεις περί ποσοστών του δημοσίου στο σύνολο των εργαζομένων στις άλλες χώρες αλλά εκεί έχουν να τους πληρώσουν. Δεν ξέρω αν άκουσες για μια μεγάλη τρύπα στα έσοδα τους τελευταίους μήνες αλλά πλέον η φοροδοτική ικανότητα των Ελλήνων έχει εξαντληθεί. Άρα λοιπόν σου μένουν μόνον οι ελεημοσύνες των ξένων. Και σε ξαναρωτάω γιατί αποφεύγεις να απαντήσεις: Πως θα πληρώσεις όλον αυτό τον κόσμο; Θα κάνεις στάση πληρωμών στους προμηθευτές; Τις επόμενες μέρες θα έχεις εκτινάξει την ανεργία στο 35%. – άρα τέλος οι φόροι. Θα σταματήσεις να πληρώνεις τα τοκοχρεολύσια – άρα τέλος και οι ελεημοσύνες. Κι έτσι ή θα πληρώνεις μισθούς και συντάξεις με ομόλογα(κωλόχαρτα) ή με δραχμές(χαρτοπόλεμος). Είμαι σίγουρος ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι θα προτιμήσουν τα ομόλογα. Είναι πιο χρήσιμα από τον χαρτοπόλεμο. Ε ρε ξύλο που έχει να πέσει!

    Λοιπόν, αγαπητέ μου πες μου πρώτα ΠΟΥ θα βρεις λεφτά και όλα τα άλλα τα συζητάμε. Αλλά σε αυτό το ερώτημα κανείς δεν δίνει πειστική απάντηση. Γιατί με τα λόγια χτίζω ανώγια και κατώγια.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #419368

    Ωραία όλα αυτά τα στοιχεία που μου παραθέτεις περί ποσοστών του δημοσίου στο σύνολο των εργαζομένων στις άλλες χώρες αλλά εκεί έχουν να τους πληρώσουν. Δεν ξέρω αν άκουσες για μια μεγάλη τρύπα στα έσοδα τους τελευταίους μήνες αλλά πλέον η φοροδοτική ικανότητα των Ελλήνων έχει εξαντληθεί. Άρα λοιπόν σου μένουν μόνον οι ελεημοσύνες των ξένων. Και σε ξαναρωτάω γιατί αποφεύγεις να απαντήσεις: Πως θα πληρώσεις όλον αυτό τον κόσμο; Θα κάνεις στάση πληρωμών στους προμηθευτές; Τις επόμενες μέρες θα έχεις εκτινάξει την ανεργία στο 35%. – άρα τέλος οι φόροι. Θα σταματήσεις να πληρώνεις τα τοκοχρεολύσια – άρα τέλος και οι ελεημοσύνες. Κι έτσι ή θα πληρώνεις μισθούς και συντάξεις με ομόλογα(κωλόχαρτα) ή με δραχμές(χαρτοπόλεμος). Είμαι σίγουρος ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι θα προτιμήσουν τα ομόλογα. Είναι πιο χρήσιμα από τον χαρτοπόλεμο. Ε ρε ξύλο που έχει να πέσει! Λοιπόν, αγαπητέ μου πες μου πρώτα ΠΟΥ θα βρεις λεφτά και όλα τα άλλα τα συζητάμε. Αλλά σε αυτό το ερώτημα κανείς δεν δίνει πειστική απάντηση. Γιατί με τα λόγια χτίζω ανώγια και κατώγια.

    Φίλε μου ξεκίνησες να μας παραθέτεις διαφορα δημοσιεύματα που με απλά λόγια λένε ότι για την καταστροφή της χώρας μας  οι δημόσιοι υπάλληλοι φέρουν ένα τεράστιο μερίδιο ευθύνης.

    Ο στόχος, λοιπόν, της προπαγανδιστικής εκστρατείας ήταν εύκολος. Και κεντρικό στοιχείο του ο χιλιοδιατυπωμένος ισχυρισμός ότι στην Ελλάδα έχουμε υπερβολικό αριθμό δημοσίων υπαλλήλων και πάση θυσία πρέπει να τον μειώσουμε. Όμως ο λεγόμενος υπερπληθυσμός των δημοσίων υπαλλήλων είναι μια κοινοτοπία που δεν στηρίζεται στα πραγματικά δεδομένα. Είναι ένας ακόμα «αστικός μύθος» από τους πολλούς που κυκλοφορούν στη χώρα μας. Μόνο που αυτός ο μύθος καλύπτει και εξυπηρετεί συγκεκριμένα πολιτικά και οικονομικά συμφέροντα.

    Σου παρέθεσα επίσημα στοιχεία , μπορώ να σου παραθέσω ακόμα περισσότερα , που αποδεικνύουν ότι ο δημόσιος τομέας ούτε υπερμεγέθης είναι , ουτε επιβαρύνει το ΑΕΠ .Σου παρέθεσα επίσημα στοιχεία που λένε ότι σε 17 ευρωπαικά κράτη η Ελλάδα  σε ποσοστό επι του συνόλου των εργαζομένων κατέχει την 14 θέση .

    Αφου φίλε μου καταρίψαμε τον μύθο περι υπερμεγέθους δημοσιου κλπ κλπ ας πάμε και σε ένα άλλο ενα σοβαρότατο ερώτημα..

    ΑΝ ΑΠΟΛΥΘΟΥΝ ΟΙ 15.000 ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ Η ΤΡΟΙΚΑ ΤΙ ΩΦΕΛΟΣ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ?

    Επειδή ακόμα τα στοιχεία δεν είναι στην διαθεσή μας θα μείνουμε προς το παρόν σε δηλώσεις στελεχων της ίδιας της κυβέρνησης .

    Ο Κεδίκογλου δήλωσε ξεκάθαρα…

    ***το οικονομικό όφελος από την απόλυση 15.000 ανθρώπων νομίζω ότι είναι μηδαμινό».***  http://www.euro2day.gr/news/highlights/121/articles/711499/Article.aspx

    Αφου λοιπόν φίλε DELOS  ουτε υπερμεγέθη δημόσιο τομέα έχουμε , ουτε ιδιαιτερα επιβαρυντικό ως προς το ΑΕΠ είναι  αλλά ούτε και κέρδος θα έχουμε άμα τους απολύσουμε , τότε εξηγησέ μας γιατί φαγώθηκες να τους διώξουμε?

    Αμα μου απαντήσεις  πρώτος ξεκάθαρα αυτά που σε ρωτάω τότε θα σου απαντήσω και εγω που θα μπορούσαμε να βρούμε λεφτά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #419372

    μην το παμε μακρυα παιδια ολες οι αποψεις εχουν βαση που διαβασα αλλα εγω αναρωτιεμαι κατι που ειχε αναρωτηθει ενας δεν θυμαμαι ποιος αλλα μου εμεινε σε μια εκπομπη!!

    για τον ιδιωτικο τομεα δεν μιλαμε ολα τα εκαναν και τα εραψαν υπερ των εργοδωτων και ειναι ενας τομεας που τον ξεκαναν πριν την κριση ακομα!!οποτε κακα τα ψεματα η αγορα κινουνταν με τους μισθους και τα δωρα τοων δημοσιων υπαλληλων και των σε ενα μεγαλο βαθμο απο τους συνταξιουχους!!!μετα εβαλαν χερι στους μισθους αυτων των κλαδων οποτε και η αγορα αρχισε να σπαει και τωρα θελουν να κανουν και αυτο οποτε σκεφτητε πως θα λειτουργισει αυτην η η ρημαδα αγορα???πως θα επιβιωσουν οι μικρομεσαιοι επιχηρηματιες και ελευθεροι επαγγελματιες αν εχουμε αυτες τις 20000 απολησεις σε συνδιασμο και με τους 1.500.000 ανεργους??πως θα ερθει αυτη η αναπτυξη???ερωτηματα διστυχως αναπαντητα και δεν βλεπω να ιδρωνει το αυτι κανενος!!!

    οταν διοριζαν 5 ανηψια για ενα ψηφο δεν τα σκεφτοταν αυτα και αυτο ειναι το θεμα το μεγαλο!!καλως η κακως ειχαν ανοιξει οι πορτες του δημοσιου διαπλατα δεν υπηρχε το κινητρο για να βγει ο νεος στο κυνηγι της ανταγωνιστηκοτητας και πολλοι μαζι βεβαια και μενα δεν βγαζω τον ευατο μου κοιτουσαμε την σιγουρια του δημοσιου!!βεβαια ετσι μας χειραγωγησαν αλλα αυτην ειναι η μεγαλη αληθεια και τωρα ερχεται η στιγμη αυτους να τους διωξεις που πολλοι εχουν οικογενειες παιδια και που αυτοι προσεφεραν το μισθο τους στην αγορα!!αναποδα πραγματα που την νυφη παντα την πληρωνει ο πολιτης!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #419452

    Θαλασσοδάνεια, siemens, στρατιωτικός εξοπλισμός, δημόσια έργα-εργολάβοι-λαδώματα, C4I, Ολυμπιακοί Αγώνες, επιδοτήσεις που τις πήραν “βιομήχανοι” για δημιουργία εργοστασίων σε επιδοτούμενες περιοχές (όπως και στην περιοχή μου) και εξαφανίστηκαν, φοροδιαφυγή, εισφοροδιαφυγή κ.τ.λ. …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    277
    DELOS στις #419657

    ΑΝ ΑΠΟΛΥΘΟΥΝ ΟΙ 15.000 ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ Η ΤΡΟΙΚΑ ΤΙ ΩΦΕΛΟΣ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ?

    Επειδή ακόμα τα στοιχεία δεν είναι στην διαθεσή μας θα μείνουμε προς το παρόν σε δηλώσεις στελεχων της ίδιας της κυβέρνησης .

    Ο Κεδίκογλου δήλωσε ξεκάθαρα…

    ***το οικονομικό όφελος από την απόλυση 15.000 ανθρώπων νομίζω ότι είναι μηδαμινό».*** http://www.euro2day.gr/news/highlights/121/articles/711499/Article.aspx

    Αφου λοιπόν φίλε DELOS ουτε υπερμεγέθη δημόσιο τομέα έχουμε , ουτε ιδιαιτερα επιβαρυντικό ως προς το ΑΕΠ είναι αλλά ούτε και κέρδος θα έχουμε άμα τους απολύσουμε , τότε εξηγησέ μας γιατί φαγώθηκες να τους διώξουμε?

    Αμα μου απαντήσεις πρώτος ξεκάθαρα αυτά που σε ρωτάω τότε θα σου απαντήσω και εγω που θα μπορούσαμε να βρούμε λεφτά.

    “Γνώμην δύνανται να έχουν άπαντες, γνώσιν δια να έχουν γνώμην έχουν;

    Ζητώ συγνώμη που δεν έγινα σαφής αλλά σε καμία περίπτωση δεν εννοούσα μόνο 15.000 απολύσεις. Εννοείται ότι με τόσες λίγες απολύσεις η εξοικονόμηση είναι αμελητέα. Μιλάω για τουλάχιστον 500.000 απολύσεις που πρέπει να γίνουν σε διάστημα 4-5 ετών, όσοι ήταν δηλαδή οι κομματικοί πελάτες που διορίστηκαν σε όλους αυτούς τους άχρηστους οργανισμούς και τις διάφορες εταιρίες του δημοσίου που τις πληρώσαμε χρυσές  τα τελευταία 25 χρόνια και πληρώνονται για να κάνουν το απολύτως τίποτα. Κανονικά βέβαια το πρώτο που έπρεπε να γίνει άμεσα, είναι να κλείσουν όλοι αυτοί οι οργανισμοί που άνοιξαν για να βολευτούν αποκλειστικά και μόνο κομματικοί πελάτες και έπεται συνέχεια. Επίσης, να προσθέσω ότι όσοι απολυθούν όχι μόνον να μην παίρνουν αποζημίωση αλλά να τους ζητηθεί να επιστρέψουν και τους μισθούς που παρανόμως εισέπρατταν όλα αυτά τα χρόνια.

    Βέβαια, γνωρίζω την τεχνική δυσκολία του εγχειρήματος το οποίο θα προκαλούσε την επανάσταση των τεμπέληδων αλλά δυστυχώς αυτά που ζούμε σήμερα είναι τα συμπτώματα μιας βαθειά άρρωστης κοινωνίας.

    Προσωπικά δεν έχω καμία διάθεση πλέον να πληρώνω το σοβιετικό κράτος – επιχειρηματία που στήθηκε στην μεταπολίτευση, όχι για τίποτε άλλο αλλά γιατί δεν θέλω να καταντήσω ένας φουκαράς υπαλληλάκος.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #419662

    Από τα πιο επίσημα χείλη κάποια στιγμή  ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα της απογραφής από τους κυρίους Ραγκούση και Παπακωνσταντίνου . Αντίθετα από όσα τερατώδη νούμερα ακούγονταν μέχρι τότε, τα αποτελέσματα της απογραφής αποδείκνυαν ότι ο λεγόμενος «υπερπληθυσμός» του δημοσίου δεν στηρίζεται στα πραγματικά δεδομένα. Το σύνολο των υπαλλήλων που καταγράφτηκε έφτασε τους 768.009, περιλαμβάνοντας τους μόνιμους υπάλληλους, τους δικαστικούς και τους δημόσιους λειτουργούς (625.738), τους υπαλλήλους ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου (53.833), τους υπαλλήλους ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου (44.811), τους συμβασιούχους έργου (14.345), τους αιρετούς (12.609) και άλλες πιο ολιγάριθμες κατηγορίες. Μάλιστα και τα ποιοτικά χαρακτηριστικά των απογραφέντων υπαλλήλων ήταν πολύ ικανοποιητικά, με το 39% να έχει πανεπιστημιακή εκπαίδευση και το 28% δευτεροβάθμια, ενώ το 9% έχει τεχνολογική εκπαίδευση. Υπάρχει και ένα αξιοπρόσεκτο 10% με μεταπτυχιακό ή διδακτορικό δίπλωμα.

     

    Ζητώ συγνώμη που δεν έγινα σαφής αλλά σε καμία περίπτωση δεν εννοούσα μόνο 15.000 απολύσεις. Εννοείται ότι με τόσες λίγες απολύσεις η εξοικονόμηση είναι αμελητέα. Μιλάω για τουλάχιστον 500.000 απολύσεις που

    Παρακαλώ κάποιον διαχειριστή να μεταφέρει το θέμα στα ανέκδοτα..

    Δεν έχει νόημα να συνεχίσουμε εδω…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    4532
    manos65 στις #419666

    Ρακιντζής:Νομιμοποιείται το “φακελάκι” στην υγεία
    Σφοδρό πλήγμα και εκ των έσω δέχεται ο νόμος 4139/13, ο οποίος νομιμοποιεί το ‘φακελάκι’, όταν δίνεται ως έκφραση ευγνωμοσύνης.

    Ο γενικός επιθεωρητής Δημόσιας Διοίκησης Λέανδρος Ρακιντζής δήλωσε την Τρίτη ότι με τον τρόπο αυτόν νομιμοποιείται από την πίσω πόρτα το φακελάκι και το γρηγορόσημο.

    Σχολιάζοντας τη νομοθετική παρέμβαση του υπουργείου Δικαιοσύνης, ο κ. Ρακιντζής υπογράμμισε ότι η επίμαχη διάταξη (άρθρο 68) θα οδηγήσει σε παραγραφή αδικημάτων, καθώς ‘και μία μέρα να ισχύει ο νόμος, παραγράφονται τα προηγούμενα αδικήματα’.

    Από το υπουργείο Δικαιοσύνης, πάντως, ανακοινώθηκε ότι η ρύθμιση δεν αφορά το ‘φακελάκι’ ή παροχές σε χρήμα, αλλά περιορίζεται σε δώρα μικρής και συμβολικής αξίας. 

    Χαρακτηρίζει, δε, αδικαιολόγητο τον θόρυβο που προκλήθηκε για το επίμαχο θέμα, επισημαίνοντας ότι η συγκεκριμένη διάταξη έχει πιο στενά όρια και από αυτά που έχει ήδη δεχθεί ο Άρειος Πάγος (απόφαση 540/1990), αλλά και όσα ασπάζεται η πλούσια θεωρία της ποινικής επιστήμης.

    Το υπουργείο Δικαιοσύνης εκτιμά ότι η διάταξη αυτή αναφέρεται αποκλειστικά σε δώρο συμβολικής αξίας, όπως βιβλία, στιλογράφους και όχι σε δώρα ιδιαίτερης αξίας, πόσο μάλλον σε χρηματική καταβολή.

    ΥΓ.Γιατρέ μου, να μας τον προσέξεις στην εγχείρηση. Να, πάρε και ένα βιβλίο που διάβασα και μου άρεσε πολύ..

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 541 έως 555 (από 1,333 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων