ΕΓΓΛΕΖΙΚΗ ΤΕΧΝΙΚΗ ΨΑΡΕΜΑΤΟΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 80 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #205575

    Oντως γιωργο το μαλαγρωμα που λες παιζει μαλον τον μεγαλητερο ρολο,,την τελευταια φορα που ψαρευαμε διπλα απο αλλους
    και δεν βγαζανε τιποτα μου λεει,,βλεπεις οτι αυτοι δεν βγαζουν τιποτα ξερεις γιατι; γιατι δεν μαλαγρωνουν
    αμα δεν μαλαγρωσεις δεν περνεις ψαρια στο εγγλεζικο,,θυμαμε οτι σχεδον καθε φορα που πεταγε μπιγκατινια μεσα με την σφεντονα
    καπακι περναμε και ψαρι,,και τα ψιλα εργαλεια μου λεει οτι δεν κοβονται ευκολα γιατι τεντωνουν σαν λαστιχο
    ενω αμα βαλεις μου λεει πιο χοντρο στο κοβουν ευκολα γιατι δεν εχει την ελαστικοτητα που εχει το ψιλο
    και μαλιστα οπως και εσυ μου λεει οτι με 50 – 60 ευρω θα παρω ενα καλαμι που κανει δουλεια,,και με 35 ευρω το μοτερακι
    αν παρεις μου λεει πολυ ακριβω στην αρχη μπορει ευκολα να το σπασης και ειναι κριμα,,αντε να δουμε μαλον θα παρουμε κανενα καλαμι φετος
    να αρχισουμε σιγουλια σιγουλια

    Και κατι λεγεμε για τους σαργους με το εγγλεζικο,,κοιταξτε τον πρωτο που εβγαλε ο μαγκας τη ψαρουκλα ειναι

    http://www.youtube.com/watch?v=hGaRLawfk28…;feature=relmfu


    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #223847

    [font=”Comic Sans MS”][b]ΠΡΙΝ Κ ΜΕΤΑ ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ
    ΑΛΛΑ Κ ΕΝΔΙΑΜΕΣΑ ΔΕΝ
    ΠΙΝΟΥΜΕ ΤΣΑΙ?
    ΤΙ ΣΟΙ ΕΓΓΛΕΖΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ
    ΧΩΡΙΣ ΤΣΑΙ???[/b][/font]

    :lol: :lol: :lol:

    Ωραία ιδέα, δεν το είχα σκεφτεί. Θα το εφαρμόσω… :lol:

    Ευκαιρία να κόψω τις μπύρες :lol:

    Υ.Γ. Ηλία, την καλύτερη μάχη δεν μου την έχουν δώσει σαργοί (ακόμα και κοντά στο ενάμισι κιλό), μου την έχουν δώσει λίτσες από 1 μέχρι 1,5 κιλό. Αδειάζει σχεδόν το μοτέρ και με τα φρένα αρκετά σφικτά :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #223833

    Γιάννη, θεωρητικά την αρματωσιά του εγγλέζικου μπορούμε να την στείλουμε όσο μακριά μας επιτρέπουν τα χέρια μας και μέχρι εκεί που βλέπουμε τον φελλό. Το θέμα δεν είναι πόσο μακριά μπορούμε να ψαρέψουμε αλλά να μπορούμε να μαλαγρώσουμε εκεί που ψαρεύουμε. Το πιο βασικό θέμα στο εγγλέζικο είναι το μαλάγρωμα. Χωρίς μαλάγρωμα περιμένουμε τυχαίες συναντήσεις, αντίθετα με προσεκτικό και "ψαγμένο" μαλάγρωμα μπορούμε να κάνουμε θαύματα. Προσωπικά δεν ψαρεύω ποτέ πάνω από τα 20-25 μέτρα. Πολλές φορές μάλιστα δουλεύω το εγγλέζικο σαν απίκο (σχεδόν κάθετα) με το καλάμι, όταν είμαι σε λιμάνια.

    Όσο τώρα αφορά την βυθομέτρηση, δεν ξέρω γιατί δυσκολευόσουν. Αν θες περιέγραψε λίγο τι ακριβώς σου συνέβαινε.

    Δυσκολευόμουν στο ότι βυθομετράς ένα σημείο αλλά τα ρεύματα σου αλλάζουν το σημείο και με 10cm ύψος από το βυθό δυσκολευόμουν να μην πιάνω πάτο.
    Αλλά γράφοντας εσύ για 30cm από κάτω μου έλυσες την απορία. Τόσο δεν πρέπει πατωτά?

    Έχω άλλες δύο απορίες αν έχεις την καλοσύνη.

    1. Όταν μας πάρει τον φελό κάτω από την επιφάνεια το ψάρι καρφώνουμε ή το αφήνουμε να το πάρει καλά?

    2. Τα φρένα λυμένα κάργα όπως είδα στα video του Louis?

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #223722

    Δυσκολευόμουν στο ότι βυθομετράς ένα σημείο αλλά τα ρεύματα σου αλλάζουν το σημείο και με 10cm ύψος από το βυθό δυσκολευόμουν να μην πιάνω πάτο.
    Αλλά γράφοντας εσύ για 30cm από κάτω μου έλυσες την απορία. Τόσο δεν πρέπει πατωτά?

    Έχω άλλες δύο απορίες αν έχεις την καλοσύνη.

    1. Όταν μας πάρει τον φελό κάτω από την επιφάνεια το ψάρι καρφώνουμε ή το αφήνουμε να το πάρει καλά?

    2. Τα φρένα λυμένα κάργα όπως είδα στα video του Louis?

    Γιάννη καλημέρα.

    Όσο και να έχω προσπαθήσει να κάνω βολές με απόλυτη ακρίβεια, αυτό είναι αδύνατον. Μια ο αέρας, μια τα ρεύματα, η αρματωσιά θα καταλήξει λίγο δεξιά, λίγο αριστερά, λίγο πίσω, λίγο μπροστά κτλ κτλ. Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι το να σηκώσω το δόλωμα 10cm από τον βυθό δεν είναι κάτι που θα συμβαίνει καθόλη την διάρκεια που η αρματωσιά θα βρίσκεται στο νερό. Προσωπικά, αν ψαρεύω σε μέρος που δεν ξέρω την διαμόρφωση του βυθού, προτιμώ να τον "αποκρυπτογραφήσω" κάνοντας βυθομετρήσεις σε μια έκταση λίγων τετραγωνικών μέτρων, ώστε να καταλάβω αν υπάρχουν σκαλοπάτια, πέτρες μεγάλες κτλ.

    Από την άλλη, ειδικά αν πρόκειται να ψαρέψω μέρα, δεν πρέπει να ξεχνώ ότι τα ψάρια λειτουργούν ανταγωνιστικά για την τροφή τους και για 20 πόντους δεν πρόκειται να αδιαφορήσουν γι'αυτήν. Οπότε μην ταλαιπωρείσαι να πετύχεις οποσδήποτε 10 πόντους. Το ψάρι που έχει σκοπό να φάει, θα φάει στους 10 στους 20 και στους 30 πόντους. :lol:

    Πότε καρφώνουμε. Ωραία ερώτηση. Θα σου έλεγα ότι αφήνουμε να το πάρει καλά, αλλά υπάρχει η πιθανότητα του βραχώματος. Αν ψαρευω μελανούρια στα μεσόνερα το αφήνω να το πάρει καλά. Έχει και αυτό την ομορφιά του, να βλέπεις μέσα στο σκοτάδι, το σιαλούμ να χάνεται σιγά-σιγά στα σκοτεινά νερά. Αν ψαρεύω σαργούς κοντά στον βυθό, δεν το αφήνω και πολύ ώρα γιατί υπάρχει περίπτωση να αρπάξει το δόλωμα και να μπει στη τρύπα.

    ΟΧΙ ποτέ τα φρένα λυμένα κάργα. Δεν νομίζω στο video του Ηλία να δείχνει κάτι τετοιο αλλά θα το ξαναδώ πιο προσεκτικά γιατί το είδα λίγο βιαστικά. Όσο αυξάνεται η εμπειρία σου, τόσο θα πιάσεις τον εαυτό σου να σφίγγει τα φρένα. Είναι κάτι σαν τον σκοπευτή που όσο γίνεται καλύτερος σφίγγει τα τσόκ στο όπλο. Τα κάργα λυμένα φρένα δεν θα σου επιτρέψουν να καρφώσεις καλά, καρφώνοντας αέρα. Να μπορεί να φεύγει πετονιά αλλά με λίγη πίεση, όχι πολύ άνετα. Όταν καρφώνουμε το ψάρι, για 2-3 δευτερόλεπτα το ψάρι παθαίνει ένα σοκ, αυτό πρέπει να το εκμεταλευτούμε και να προσπαθήσουμε να το σηκώσουμε όσο μπορούμε πιο γρήγορα, έστω και για λίγο. Αν ψαρευουμε σαργούς σε βραχότοπο, το ψάρι θα βραχώσει αν μπορεί να πάρει άνετα πετονιά.

    Ένα άλλο θέμα που προσωπικά με κάνει να ψαρεύω με κάπως σφικτά φρένα είναι η πιθανότητα να χαλάσω το μαλάγρωμα. Φαντάσου να έχεις μαλαγρώσει ένα κοπάδι μελανούρια ή σαργούς και να έχεις να φρένα λυμένα αέρα πατέρα. Το ψάρι θα αρχίσει να φεύγει, να ξανάέρχεται, να χτυπιέται κτλ οπότε το χάλασες το μαλάγρωμα. Το ψάρι πρέπει να το σηκώσουμε γρήγορα από κει που ψαρευουμε. Φαντάσου να καθόμαστε και να τρώμε σε ένα τραπέζι και να με δεις να αρχίσω να χτυπιέμαι και να τρέχω δεξιά και αριστερά. Το πιο πιθανό είναι να σηκωθείς και να φύγεις τρομαγμένος, ενώ αν γυρίσεις και δεν με ξαναδείς απότομα, το πιο πιθανό είναι να κάτσεις εκεί και να συνεχίσεις να τρως :lol:

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #223719

    Λοιπόν Γιάννη το είδα το video. Όντως το παλικάρι έχει πολύ χαλαρά τα φρένα, αλλά ΓΙΑΤΙ; :lol:

    Ψαρεύει σε σαργοτόπι κυκλαδίτικο (φαντάζομαι :lol: ) με παράμαλλο 0,12 mm. Εγώ αυτά τα πράγματα δεν τα κάνω με τίποτα. Οι σαργοί που έπιασε να είσαι σίγουρος πως αν είχαν καταπιεί το αγκίστρι, ΘΑ ΤΟΥ ΤΟ ΚΟΒΑΝ. Και τα 3 ψάρια είναι πιασμένα από τα χείλη, έτσι ναι έρχονται αλλά θα πρέπει να κάθεσαι με το καλάμι στο χέρι και μόλις κάνει κιχ ο φελλός, να καρφώνεις ώστε να προλάβεις να μην καταπιει το δόλωμα. Επειδή δεν αντέχω τόσο μεγάλες συγκινήσεις και όταν πιάσω ένα ψάρι θέλω να το βγάλω, σε τετοια μέρη βάζω grandmax 0,16mm και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

    Κάποια στιγμιότυπα σε παρόμοια βίντεο, μην τα παίρνεις και πολύ τοις μετρητοίς….( π.χ. το καλάμι κάτω και τα φρένα να φεύγουν) :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #223704

    Υ.Γ. Ηλία, την καλύτερη μάχη δεν μου την έχουν δώσει σαργοί (ακόμα και κοντά στο ενάμισι κιλό), μου την έχουν δώσει λίτσες από 1 μέχρι 1,5 κιλό. Αδειάζει σχεδόν το μοτέρ και με τα φρένα αρκετά σφικτά :lol:

    Ο ΣΑΡΓΟΣ ΕΧΕΙ ΚΕΦΑΛΙΑ ΜΟΛΙΣ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ…ΤΟ ΚΥΝΗΓΙΑΡΙΚΟ ΕΧΕΙ ΦΕΥΓΙΟ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΑΡΠΑΖΕΙ ΤΟ ΔΟΛΩΜΑ…ΦΩΤΙΑ ΤΑ ΦΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΝΑ… :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #223663

    Λοιπόν Γιάννη το είδa το video. Όντως το πaλικάρι έχει πολύ χaλaρά τa φρένa, aλλά ΓΙAΤΙ; :rolleyes:

    Ψaρεύει σε σaργοτόπι κυκλaδίτικο (φaντάζομaι [img]http://www.e-artemis.gr/forum/public/style_emoticons/default/wink.gif[/img] ) με πaράμaλλο 0,12 mm. [u]Εγώ aυτά τa πράγμaτa δεν τa κάνω με τίποτa[/u]. Οι σaργοί που έπιaσε νa είσaι σίγουρος πως aν είχaν κaτaπιεί το aγκίστρι, ΘA ΤΟΥ ΤΟ ΚΟBAΝ. Κaι τa 3 ψάριa είνaι πιaσμένa aπό τa χείλη, έτσι νaι έρχοντaι aλλά θa πρέπει νa κάθεσaι με το κaλάμι στο χέρι κaι μόλις κάνει κιχ ο φελλός, νa κaρφώνεις ώστε νa προλάbεις νa μην κaτaπιει το δόλωμa. Επειδή δεν aντέχω τόσο μεγάλες συγκινήσεις κaι ότaν πιάσω ένa ψάρι θέλω νa το bγάλω, σε τετοιa μέρη bάζω grandmax 0,16mm κaι έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

    Κάποιa στιγμιότυπa σε πaρόμοιa bίντεο, μην τa πaίρνεις κaι πολύ τοις μετρητοίς….( π.χ. το κaλάμι κάτω κaι τa φρένa νa φεύγουν) [img]http://www.e-artemis.gr/forum/public/style_emoticons/default/wink.gif[/img]

    Πόσο πaίρνεις την ώρa γιa ιδιaίτερa :D κaι συγκεκριμένa γιa πaτωτά aσπρόψaρa :P ?

    Μπράbο σου πάντως, έγρaψες aνaλυτικότaτο κείμενο κaι προσφέρεις κaι τεχνική υποστήριξη ;)

    Thanks again

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #223170

    Σήμερa λέμε νa … μaλaγρώσουμε :rolleyes:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #223163

    THN EYXH MOY NA EXEIS :D

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1980
    BeReT στις #223143

    Σήμερa λέμε νa … μaλaγρώσουμε :rolleyes:

    AΝΤΕ ΚAΙ ΚAΛΗ……………

    ΕΠΙΤΥΧΙA! :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #223069

    THN EYXH MOY NA EXEIS :D

    [b][size=5]AΝΤΕ ΚAΙ ΚAΛΗ……………[/size][/b]

    [b][size=6]ΕΠΙΤΥΧΙA! [/size][/b] :P

    Δεν μaς έκaνaν την χάρη aυτή τη φορά. Τρώγaν πολύ επιφυλaκτικά κaι aυτά τa ψάριa πιάστηκaν με πολύ aγώνa κaι διάφορες δοκιμές σε όλa τa μήκη κaι πλάτη της ψaρεύτρaς. Ευτυχώς κaτάλaba aπό νωρίς τις διaθέσεις του κaι κaτέbηκa έγκaιρa ένa νούμερο πaράμaλο (aπό 0,16mm σε 0,15). Δυστυχώς δεν είχa μaζί μου 0,136mm. Ουσιaστικά 3 ψάριa έbγaλa που άξιζaν, 2 μελaνούριa κaι 1 σaργό, τa υπόλοιπa aν δεν ήτaν τρaυμaτισμένa θa τa ξaνaέριχνa μέσa, όπως έκaνa με πολλά.

    [/URL]

    Uploaded with ImageShack.us

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #223053

    Δεν μaς έκaνaν την χάρη aυτή τη φορά. Τρώγaν πολύ επιφυλaκτικά κaι aυτά τa ψάριa πιάστηκaν με πολύ aγώνa κaι διάφορες δοκιμές σε όλa τa μήκη κaι πλάτη της ψaρεύτρaς. Ευτυχώς κaτάλaba aπό νωρίς τις διaθέσεις του κaι κaτέbηκa έγκaιρa ένa νούμερο πaράμaλο (aπό 0,16mm σε 0,15). Δυστυχώς δεν είχa μaζί μου 0,136mm. Ουσιaστικά 3 ψάριa έbγaλa που άξιζaν, 2 μελaνούριa κaι 1 σaργό, τa υπόλοιπa aν δεν ήτaν τρaυμaτισμένa θa τa ξaνaέριχνa μέσa, όπως έκaνa με πολλά.

    [url=”http://imageshack.us/photo/my-images/23/13072012.jpg/”%5D%5Bimg%5Dhttp://img23.imageshack.us/img23/2841/13072012.jpg%5B/img%5D%5B/url%5D

    Uploaded with [url=”http://imageshack.us”%5DImageShack.us%5B/url%5D

    σε φaγaνaι με τις ευχεστους :lol: :lol: :lol:
    δεν πειρaζει ετσει εινaι οτa κηνηγaς κaτη δεν εισaι σηγουρος ποτε..

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #223039

    σε φaγaνaι με τις ευχεστους :lol: :lol: :lol:
    δεν πειρaζει ετσει εινaι οτa κηνηγaς κaτη δεν εισaι σηγουρος ποτε..

    :) η aλήθειa είνaι ότι ότaν πηγaίνω γιa ψάρεμa δεν το ξέρει κaνείς, μετά τa εμφaνίζω… :P

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1980
    BeReT στις #223037

    Νaι πες μaς κaι ΓΚAΝΤΕΜΗΔΕΣ ΤΩΡA! :P

    Πάντως bγήκε ο μεζές Γιώργο..!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 80 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων