Φυσίγγια No Limits 100 metri

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 35 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #337900

    Φίλε dviziria, το ενδιαφέρον μου γι’ αυτό το φυσίγγι αφορούσε τις σπάνιες περιπτώσεις που ο λαγός περνάει στην απέναντι πλαγιά και κάθεται και σε κοιτάει. Ήθελα λοιπόν να έχω ένα στην ζώνη μου, όμως δεν μου εμπναίει καμιά εμπιστοσύνη, με τόσες αντικρουόμενες γνώμες και δοκιμές.

    Αν λοιπόν κυνηγάς σε ανοικτά πεδία και έχεις περιθώρια για πολύ μακρυνές τουφεκιές είναι καλύτερα να βάλεις σαν 3ο φυσίγγι ένα magnum No 00 .

    Συνήθως σε τέτοια μέρη κι εφόσον δεν πηγαίνουμε τα σκυλιά “καβάλα”, το πρώτο φυσίγγι είναι Νο 3 η 4, το δεύτερο Νο2 και το τρίτο Νο 00.

    Στα δασωμένα που πιάνουμε καρτέρι σε “λάκες” η σε μονοπάτια με περιθώριο βολής από 15 έως 35 μέτρα βάζουμε αντίστοιχα Νο6 – Νο5 -Νο4.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    114
    dviziria στις #47529

    Συνήθως κυνηγάω καβάλα στους σκύλους και σε κλειστά μέρη. Πρώτο φυσίγγι έχω 5άρι (JK6 demi magnum 40 gr- κανει μια χαρά και για καμμιά φάσα), ενώ για δεύτερο/τρίτο έχω 4άρια NobelSport 36gr και τσοκ 4*.

    Στα ανοικτά που πάω πιο σπάνια και πιάνω καρτέρια, ακόμα ψάχνομαι…

    Τα 6άρια πάντως μου φαίνονται ψιλά. Παλιά έβαζα πρώτο 6άρι διασποράς Nobelsport πράσινα, αλλά μετά από μια ολόκληρη σεζόν δεν είχα χρησιμοποιήσει ούτε ένα, οπότε τα παράτησα.

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #47532

    Φίλε μου αν δεις τι κάνει στον λαγό ένα 7αρι φυσίγγι στα 25 μέτρα θα καταλάβεις ότι το 6αρι είναι υπέρ αρκετό μέχρι τα 35 μέτρα. Ο πατέρας μου τους περισσότερους λαγούς τους βάραγε στα κλειστά με 7αρια 34 γραμμαρίων εκείνες τις εποχές.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #47575

    Φίλοι τώρα μπήκα στο forum, οπότε το θέμα αυτό είναι λίγο παλιό,Θα σας γράψω την απόψη μου,  1) για τον λαγό εξαρτάται τι στόχο θα σου δώσει, στα 30-35 μέτρα στα καπούλια΄όχι 7αρι ουτε και 6αρι, αν δε είναι χειμώνας και το ζώο λίγο μεγαλούτσικο, και για το 5αρι (ελληνικο) ψιλό  είναι, τώρα τραβεσα αλλάζει το πράγμα, προσωπικά θα πρότεινα στο λαγό 5αρι το πρώτο, και 3- 2 το δεύτερο,Τώρα για τα Νο LIMITS, δεν τα έχω δοκιμάσει, έχω όμως πειραματιστεί σε “παρόμοιες” ιδιογομώσεις,  οι οποίες δούλευαν και μάλιστα καλά, τα όρια βεβαια δεν ήταν 90-100 μ, αλλά 50-70 μέτρα, αλλά ,με καλή κατανομή, και ταχύτητες, αυτού του είδους οι κατασκευές, δουλεύουν σε νούμερα κάτω του  4, χοντρά σκάγια δηλαδή, και δεν χρειάζονται σφιχτό τσόκ. Αμα τα μάθεις δουλεύουν καλά και στον κινούμενο στόχο, απλά απαιτεί πολύ καλή σκόπευση, όσο για τα καθιστά παπιά, ας μην το συζητάμε καλύτερα, ο λόγος δίκουν πολύ μικρό στόχο μέσα στο νερό, με αποτέλεσμα σε αυτές τις αποστάσεις είναι σαν να παίζεις  joker,Πάντως είναι αντιαθλητικά. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #47600

    Χαίρετε,

    Στέλνω και εγώ τη μικρή εμπειρία μου από τη χρήση των NoLimits (100metri) της Cheddite.

    Εχω πάρει με αυτά τα φυσίγγια δύο πουλιά. 
    Το πρώτο ήταν πριν αρκετά χρόνια όταν πρωτοξεκινούσα με τα υδρόβια.  Μόλις είχα “ανακαλύψει” την Παραλίμνη και είχα δεί τα κοπάδια των “παπιών” που κινούνταν αργά το πρωϊ προς τη λίμνη σε πολύ μεγάλο ύψος.  Λοιπόν ένα τέτοιο “τεράστιο παπί” κατέβασα μια μέρα από ένα κοπάδι που πετούσε σε ανυπολόγιστο ύψος, ίσως και πάνω από 100-120μ σε σχήμα “Λ”.  Μόλις το “παπί” έφτασε σαν οβίδα στο έδαφος διαπίστωσα ότι ήταν κορμοράνος!!
    Πρώτο συμπέρασμα: όλα εκείνα που νόμιζα ότι ήταν παπιά και με έκαναν να ξεκινήσω να ασχολούμε με τα υδρόβια ήταν δυστυχώς κορμοράνοι…
    Το 2ο πουλί (σφυριχτάρι) το πήρα πέρσι στη Σκάρφια.  Πέρναγαν ελάχιστα παπιά και πολύ ψηλά, εκτός βολής.  Ετσι έβγαλα το φυσίγγι από τη θαλάμη και έβαλα ένα 100metri.  Αμέσως μετά ήρθαν δύο παπιά καταπάνω μου σε σχετικά καλή απόσταση.  Δεν είχα χρόνο να αλλάξω φυσίγγι και έριξα στο ένα, πολύ πριν φτάσουν επάνω μου, σε απόσταση 60-80μ.  Το πουλί έπεσε κουρέλι αφού είχε γαζωθεί κυριολεκτικά από πάρα πολλά σκάγια.
    Βέβαια, έχω χάσει μερικά άλλα πουλιά ακριβώς λόγω αυτών των φυσιγγίων σε αποστάσεις όπου ένα καλό magnum θα ήταν σίγουρα αποτελεσματικότερο.
    Το συμπέρασμα μου με αυτά τα φυσίγγια είναι ότι δεν έχουν καμία σταθερότητα στην απόδοσή τους, δηλαδή στην απόσταση που ανοίγει ο συγκεντρωτήρας τους.  Σε βολές στο νερό έχω δεί περιπτώσεις που τα σκάγια ανοίγουν σε σχετικά κοντινή απόσταση ενώ σε άλλες περιπτώσεις πάνε πολύ μακρυά σαν σφαίρα.  Ετσι π.χ βλέπεις όλη τη γόμωση στα 80μ να σκάει σαν σφαίρα στο νερό μισό μέτρο δίπλα από τη φαλαρίδα ενώ σε άλλη περίπτωση τα σκάγια ανοίγουν σχεδόν σαν κανονικό φυσίγγι.

    Τα άλλα φυσίγγια της ίδιας εταιρίας 20-80metri είναι πολύ χειρότερα ως προς τη σταθερότητά τους.  Τουλάχιστον όσο τα έχω δοκιμάσει εγώ στο νερό.  Δεν έχω κάνει δοκιμές σε χαρτόνια με τέτοια φυσίγγια.

    Να δώσω εδώ κάποια χαρακτηριστικά τους για όσους δεν τα γνωρίζουν.
    Και οι δύο τύποι φυσιγγίων είναι σε κουτί των 10 και κοστίζουν περίπου 15Ετα δέκα. Ο κάλυκάς τους είναι 70χιλ χρώματος χρυσαφί και κλείνει με ρελιαστό κλείσιμο.
    Τα 100metri περιέχουν 35 γραμμάρια σκάγια και υπάρχουν σε νούμερα από 0 εως και 9 σύμφωνα με τους καταλόγους.  Αυτά τα τελευταία (Νο9) θα ήθελα να ήξερα για ποιά θηράματα τα προορίζει η εταιρία…
    Τα 20-80metri υπάρχουν σε δύο εκδοχές, με 51 και με 57 γραμμάρια σκάγια.  Ναί είναι σε κάλυκα 70χιλ αλλά πρέπει να χρησιμοποιούνται μόνο σε σύγχρονα οπλα δοκιμασμένα σε 1370ατμ.  Η γόμωσή τους χωρίζεται σε δύο τμήματα, το πρώτο ανοίγει σε κανονικές αποστάσεις και το δεύτερο μετά τα 60μέτρα.
    Ολα αυτά θεωρητικά αφού στην πράξη δεν είναι καθόλου σταθερά.  Η εταιρία αναφέρει ότι πρέπει να ρίχνονται από τσόκ κύλινδρο εως το πολύ μισό τσόκ.

    Τελικό συμπέρασμα: Εχω 2-3 (100metri) στην άκρη της φυσιγγιοθήκης για καμιά πολύ μακρυνή βολή χωρίς όμως να τους έχω και πολύ εμπιστοσύνη.  Επίσης θεωρώ εντελώς αντιδεοντολογική τη χρήση τους, όμως, στο θέμα αυτό, θα συμφωνήσω με τον Λεωνίδα:  Θεωρώ αντιδεοντολογική τη χρήση τους, όμως εγώ που καταφέρνω να πάρω 2-3-4 παπιά όλο το χρόνο θα χρησιμοποιήσω κάθε νόμιμο μέσο για να επιτύχω έστω και ένα ακόμα.  Βέβαια κάποιος που πηγαίνει συχνά και σε κατάλληλα μέρη με πολλά πουλιά δεν δικαιολογείται να χρησιμοποιεί αυτά τα φυσίγγια που είναι μεν νόμιμα, όμως η χρήση τους είναι αντιδεοντολογική (προσωπική μου άποψη).

    Φιλικά
    Νίκος Παπαϊωάννου

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    297
    GUN DOCTOR στις #47603

    AGAPOTOI MOU FILOI OLOI TOU FORUM,

    TA FISIGGIA AUTA DEN TA KSERO KATHOLOLU OUTE TA EXO DEI POTE MOU.

    APO OTI OMOS DIABAZO APO ESAS THA HTHELA NA SAS PO OTI PREPEI NA PROSEXETE PARA POLI DIOTI MPOREI NA TRAUMATISOUN KAPOION ALLO FILO KUNIGO SE POLI MAKRINES APOSTASHS.

    O LOGOS EINAI , OTI MALLON XREIAZONTE THN ANTISTASH TOU AERA GIA NA DOULEUSOUN (EKTOS KAI EAN EINAI KAPOIO ALLO  SUSTHMA (SA MANTALAKH)- ANOIKSTE ENA NA DOUME TON SUGGENTROTHRA)

    PROSOXH LOIPON –DEN  AKSIZEI GIA ENA THIRAMA NA PAROUME MIA ANTHROPINH ZOH .

    NA EXETE OLOI KALO KUNIGI

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    923
    leovar στις #47609

    ΑΓΑΠΗΤΕ GUN DOCTOR ,

    ΠΑΡΕ ΜΙΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΙ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΜΙΛΑΜΕ .

     

    ΣΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙ 100 METRI Η ΠΥΡΙΤΙΔΑ ΕΙΝΑΙ BOFORS JK6BT ΚΑΙ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 2,5$ ΤΟ ΕΝΑ .

    ΣΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙ 20-80 METRI Η ΠΥΡΙΤΙΔΑ ΕΙΝΑΙ BOFORS JK3 ΚΑΙ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 2$ ΤΟ ΕΝΑ .

    ΤΑ PRIMERS EINAI CLERINOX CX2000 ΜΕ ΜΑΥΡΟ ΒΕΡΝΙΚΙ .

    ΤΙ ΛΕΣ ? ΑΞΙΖΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ $$$ ΤΟΥΣ ?

    ΦΙΛΙΚΑ

    ΛΕΟΝΑΡΔΟΣ

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #50475

     Επαναφερω το θεμα για το φιλο Γιαννη που ρωταει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #51751

    Έκανα χθες λίγες δοκιμές με μερικά NO LIMITS 100 METRI που μου είχαν απομείνει, και μιας και δεν θα ξαναπάω φέτος για παπιά, τα έριξα σε στόχους.

    Από τα 7 φυσίγγια που έριξα στην απόσταση των 70 μέτρων, μόνο ένα δεν ένοιξε καθόλου, και συμπεριφέρθηκε σαν μονόβολο. Τα υπόλοιπα έξι δημιούργησαν σχεδόν πανομοιότυπες συγκεντρώσεις, διαμέτρου περίπου 60 εκατοστών. Η διάτρηση ήταν εξαιρετική, αλλά ρόλο έπαιξε και το νούμερο των σκαγιών (Νο 1).

    Χωρίς να γνωρίζω στην πραγματικότητα, πώς δουλεύουν αυτά τα φυσίγγια, και για την ακρίβεια, τι είναι αυτό που αναγκάζει τον συγκεντρωτήρα να “τουμπάρει” σε μία συγκεκριμένη απόσταση, έχω μία θεωρία: Ο συγκεντρωτήρας πρέπει λογικά να γυρνάει την στιγμή που η γόμωση γίνεται υποηχητική, και δέχεται έναν “κλυδωνισμό” από το “ανάποδο” σπάσιμο του φράγματος του ήχου. Αυτό, σε συνάρτηση με την αντίσταση του αέρα και την κατασκευή της τάπας (με τις ραβδώσεις), πρέπει να ταρακουνάει τον συγκεντρωτήρα στιγμιαία και να τον κάνει να αδειάζει τα σκάγια προς την φορά της ντουφεκιάς.

    Δεν ξέρω κατά πόσον η θεωρία μου μπορεί να έχει βάση, γι αυτό καλό θα ήταν κάποιοι συνάδελφοι με γνώσεις φυσικής να καταθέσουν κι αυτοί την γνώμη τους.

    Πάντως, 1 στα 7 δεν είναι και τόσο άσχημο ποσοστό αποτυχίας στην λειτουργία του φυσιγγίου. Αν έχει 86% πιθανότητες να δουλέψει όπως πρέπει, τότε κατά την γνώμη μου, θεωρείται αξιόπιστο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    923
    leovar στις #51755

    Τουφεκόντας , φάσσες σε μεγάλο ύψος και κάθετα πρός τον ουρανό , ποτέ δεν έχω δεί το συγκεντρωτήρα αυτόν να αποχωρίζεται από τα σκάγια στο ίδιο ύψος . Βέβαια σε τέτοιες συνθήκες δεν μπορεί κανείς να είναι σίγουρος για την ακριβή απόσταση .

    Σε δοκιμές στο χαρτί , σε ποιά απόσταση πρίν το στόχο , πεσμένο στο έδαφος , μπορεί να βρούμε το συγκεντρωτήρα αυτόν?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #51791

    Από τις συγκεντρώσεις που έχω δει σε διάφορες δοκιμές, έχω συμπεράνει ότι ο συγκεντρωτήρας πρέπει να γυρνάει στα 40 μέτρα περίπου. Αν δεν γυρίσει εκεί, νομίζω ότι χάνει την “ευκαιρία” του και δεν γυρνάει καθόλου.

    Αν υποθέσουμε ότι η ντουφεκιά αρχίζει να μετράει από τα 40 μέτρα σαν να είναι ριγμένη από κάννη κύλινδρο, τότε στα 75 περίπου μέτρα έχουμε μία συγκέντρωση αντίστοιχη του full choke με συμβατικό φυσίγγι στα 36,5. Λογικά, θα κρατάει μία φονικότητα μέχρι τα 85 μέτρα, ΑΝ χρησιμοποιούμε το κατάλληλο νούμερο σκαγιών.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #51841


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 01 Φεβρουάριος 2005


    Από τις συγκεντρώσεις που έχω δει σε διάφορες δοκιμές, έχω συμπεράνει ότι ο συγκεντρωτήρας πρέπει να γυρνάει στα 40 μέτρα περίπου. Αν δεν γυρίσει εκεί, νομίζω ότι χάνει την “ευκαιρία” του και δεν γυρνάει καθόλου.

    Αν υποθέσουμε ότι η ντουφεκιά αρχίζει να μετράει από τα 40 μέτρα σαν να είναι ριγμένη από κάννη κύλινδρο, τότε στα 75 περίπου μέτρα έχουμε μία συγκέντρωση αντίστοιχη του full choke με συμβατικό φυσίγγι στα 36,5. Λογικά, θα κρατάει μία φονικότητα μέχρι τα 85 μέτρα, ΑΝ χρησιμοποιούμε το κατάλληλο νούμερο σκαγιών.

     


    Λεωνιδα,

     χρειαζεται ομως πολυπλοκους υπολογισμους για το νο. αν θεωρησουμε οτι παει 40 μετρα σαν μονοβολο, οι απωλεια της κιν.ενεργειας πρεπει να ειναι μικροτερη απο την απωλεια καθε σκαγιου χωριστα. ισως θα μπορουσαμε να χρησιμοποιουμε ψιλοτερα σκαγια απο αυτα που θα εχουν την κινητικη που θελουμε στα 70+ μετρα, αν τα ριξουμε με παραδοσιακο φυσιγγι…

    συμφωνεις???

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #51860

    Συμφωνώ, και το έχω σκεφτεί κι εγώ. Όμως πρέπει να συνυπολογίσουμε και την χαμηλή αρχική ταχύτητα της γόμωσης, την οποία την είχαμε χρονομετρήσει παρέα, 365 μ/δ. Φαντάζομαι ότι η εταιρεία τα γομώνει σε τόσο χαμηλές ταχύτητες για δύο λόγους: (1ον) για να μην αλλάζουν πολύ οι προσκοπεύσεις σε σχέση με τα συμβατικά φυσίγγια, μιας και όσο η γόμωση είναι σε μορφή μονόβολου κρατάει μεγαλύτερη μένουσα ταχύτητα, και (2ον) αν η θεωρία μου περί κλυδωνισμού στο φράγμα του ήχου είναι σωστή, για να γίνεται σχετικά σύντομα η γόμωση υποηχητική (κοντά στον κυνηγό) και επομένως να αρχίσει να δουλεύει το φυσίγγι στα 50-55 μέτρα.

    Σειρά σου…

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #51862

    ΣΩΣΤΟΣ

    συμφωνω τελειως…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #62248

    εκανα μια ερωτηση σε αλλο θεμα χωρις να γνωριζω την υπαρξη αυτου εδω.τελικα κανατε καμια αλλη δοκιμη με αυτα τα φυσιγγια?ενας φιλος βρηκε την παρακατω διευθυνση

    http://www.muninord.it/Home_eng/home_eng.html

    κ προσφατα μου ειπε οτι δοκιμασε δικη του ιδιογομωση με αναποδο συγκεντρωτηρα με 36 γραμμαρια σκαγια.τα αποτελεσματα οσον αφορα τις κατανομες ηταν οχι κ πολυ καλα αλλα απο θεμα διατρησης το φυσιγγι ανετα σκοτωνει μεχρι τα 70 μετρα.με εβαλε στον πειρασμο να πειραματιστω αλλα ειπα να μην το κανω μεχρι να μου πειτε την γνωμη σας.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 35 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων