Κοντακι – Προβλημα

Επισκόπηση 121 δημοσιεύσεων (από 121 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #411803

    Φίλε kapnas 125+25 ζητώ συγνώμη άν σε κούρασα με τις απορίες και τις ερωτήσεις που καμιά φορά δείχνουν αντικρουόμενες – καταλαβαίνω την προσπάθεια που καταβάλλεις για να γίνεις κατανοητός, το εκτιμώ και το σέβομαι. Υπάρχουν πράγματα που καμιά φορά τα μαθαίνουμε λάθος κι έτσι πορευόμαστε μέχρι να ξεδιαλυθούν στην πορεία. Αυτό που δεν κατανόησα και με μπέρδεψε κάπως είναι η διαφορά μεταξύ των κλίσεων της γωνίας της λαβής και η ονοματολογία τους. Επίσης αυτό το «αυτάκι» στην σχεδίαση της λαβής δεν το κατάλαβα καλά – έχω μια υποψία αλλά θέλω τη δική σου επιβεβαίωση. Η αναφορά μου σε «…αποκλειστικά και μόνο σε μονοσκάνδαλα σκοπευτικά αλληλεπίθετα δίκαννα…» έγινε γιατί έχω στο μυαλό μου (πρός το παρόν τουλάχιστον, ίσως αργότερα να αναθεωρήσω άποψη) την εικόνα του κλασσικού δισκάνδαλου δικάννου για αποκλειστική χρήση στο κυνήγι (όχι για σκοπευτήριο) και την καλύτερη δυνατή λύση για ένα εργονομικό κοντάκι που θα ενσωματώνει κάθε χρήσιμο κατασκευαστικό ή σχεδιαστικό βοήθημα που φέρνει το όπλο στα μέτρα του κατόχου του.

    Αυτό που λέω είναι ότι ακόμα και τα εργοστασιακά κοντάκια δεν έχουν φιξ μετρα και Grip από εταιρία σε εταιρία αλλάζουν…. Καλά μέχρι εδώ…. Η κλίσης της  γωνίας  λαβής δεν υπάρχουν ( διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο ) σε νέα κοντάκια και Grip…αυτά γίνονται επιτόπου με τον κοντακα ( ράσπα μέτρημα ράσπα μέτρημα και μέχρι να έρθει εκεί που το θες )…. ΤΟ «αυτάκι» είναι το επάνω στοπ στο επάνω μέρος του λαιμού… δεν είναι κατ’ ανάγκη σωστό γούστα είναι αυτά … τώρα για το κλασσικό δισκανδαλο δίκαννο που λες για αποκλειστική χρήση στο κυνήγι αυτό από μονο του δεν το καθιστά δύσχρηστο αλλά και ούτε μη λειτουργικό αν κάνεις ένα νέο κοντάκι για την χρήση που το θες… ο τσαμπουκάς γίνεται με τα έτοιμα εργοστασιακά κοντάκια που στο συνόλω τους είναι στο περίπου αυτό είναι το θέμα για να πας παρακάτω το περίπου δεν καλύπτει… θα έλεγα θέλει το ακριβώς.


Επισκόπηση 121 δημοσιεύσεων (από 121 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων