Κατάλληλα φυσίγγια για το Αγριογούρουνο

Επισκόπηση 8 δημοσιεύσεων - 31 έως 38 (από 38 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    45
    tasoszc4 στις #216263

    παιδια το θεμα ειναι να δοκιμαζεις τι φυσιγγια μπορει να ριξει καλυτερα το οπλο σου εγω για παραδειγμα στα μονοβολα κατεληξα στα λαμπρο τα απλα γιατι η Μ2 μου τα ριχνει πιο ευθυβολα απο ολα τα μονοβολα, αλλο οπλο μπορει να μην τα ριχνει!!!οπως και στα δραμια στα ρεμιγκτον τα 15βολα και στα φεντεραλ τα 15βολα γιατι μου αρεσει η συγκεντωση τους πολυ και η διατρηση τους!! δυο φορες που χρειαστηκε εχω ριξει ζωο στα 60 μετρα και πιο πανω μια καπρο 50 κιλα καθαρο και μια αλλα μια σκροφα μεγαλη επεσαν με μια τουφεκια και με τα μισα δραμια μεσα!!!μεγαλη συγκεντρωση για τετοια αποσταση πιστευω!!!

    εαν καταλαβα καλα στα 60 μετρα εβαλες απο 15βολο 7-8 βολια στο ζωο???Με τι τσοκ τουφεκας ?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #216307

    Αφηστε τα δραμια και βαζετε μονοβολα,κριμα να φευγουν τα ζωα τραυματισμενα,το γραφουν και το λενε ολοι οι ειδικοι.Τα 9αβολα κρατουν το ζωο μεχρι τα 40 μετρα αν δεν ειναι μεγαλο και οχι παντα.Το μονοβολο το σκοτωνει ακαριαια αν το παρει σε καλο σημειο η το ακινητοποιει πιο ευκολα λογο μεγεθους τραυματος.Μην ακουτε τα λογια στα καφενεια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    kostastzotzos στις #216315

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΠΑΙΔΕΣ…ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΜΟΝΟΒΟΛΟΥ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΜΕ ΔΡΑΜΙΑ ΠΙΣΤΕΥΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ…ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΕ ΚΑΝΗ 71CM ΚΑΙ CHOKE 3 ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ 12 ΒΟΛΑ REMINGHTON….ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΒΟΛΗΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ CHOKE ΣΑΝ ΜΕΓΙΣΤΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΕΝΤΟΣ ΒΟΛΗΣ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΖΩΟ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 50 ΚΙΛΑ ΒΑΖΩ ΤΑ 30 ΜΕΤΡΑ ΜΑΞΙΜΟΥΜ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΑΠΩ ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #347733

    ΤΥΡΝΑΒΟΣ26 wrote:
    παιδια το θεμα ειναι να δοκιμαζεις τι φυσιγγια μπορει να ριξει καλυτερα το οπλο σου εγω για παραδειγμα στα μονοβολα κατεληξα στα λαμπρο τα απλα γιατι η Μ2 μου τα ριχνει πιο ευθυβολα απο ολα τα μονοβολα, αλλο οπλο μπορει να μην τα ριχνει!!!οπως και στα δραμια στα ρεμιγκτον τα 15βολα και στα φεντεραλ τα 15βολα γιατι μου αρεσει η συγκεντωση τους πολυ και η διατρηση τους!! δυο φορες που χρειαστηκε εχω ριξει ζωο στα 60 μετρα και πιο πανω μια καπρο 50 κιλα καθαρο και μια αλλα μια σκροφα μεγαλη επεσαν με μια τουφεκια και με τα μισα δραμια μεσα!!!μεγαλη συγκεντρωση για τετοια αποσταση πιστευω!!!

    εαν καταλαβα καλα στα 60 μετρα εβαλες απο 15βολο 7-8 βολια στο ζωο???Με τι τσοκ τουφεκας ?

    λιγο αργα θα απαντησω αλλα ελειπα με αδεια το τσοκ δεν το εχω αλλαξει και ειναι το 3 71 ποντους καννη

    δοκιμασε το σε ενα χαρτοκουτο στα 40 μετρα που ειχα ριξει σε επιφανια  60χ40 εκ ειχα μετρησει με τα ρεμιγκτον τα 15βολα 11 βολια στον στοχο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    Gabri στις #380989

    Γεια σας παλικάρια!

    Θα ήθελα να ρωτήσω, εάν γνωρίζουν κάποιοι, κάτι,  για τα 9βολα της Fiocchi.

    Θέλω να τα χρησιμοποιήσω σε κυνήγι αγριογούρουνου, και η τιμή τους είναι αρκετά συμφέρουσα.

    Τα έχει χρησιμοποιήσει κανένας σας;  Εντυπώσεις;  Αποτελεσματικότητα στη βολή;  Συγκέντρωση σκαγιών;

    Όλη η παρέα μου,  χρησιμοποιεί τα 9βολα της Remington με εξαίσια αποτελέσματα.

    Ευχαριστώ πολύ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Cynergy στις #431250

    Για 9βολα

    Πολύ καλά πρέπει να είναι και αυτά τα 9βολα της Gorilla Shoots. Είναι με συγκεντρωτήρα και ”ανοίγουν” αργότερα από τα συνηθισμένα.

    http://www.gorillashoots.gr/t1.php

     

    Για Μονόβολα

    Παιδιά είδα αυτά τα γλυκούλια και είπα να πάρω μερικά. Τα έχει χρησιμοποιήσει κανείς ? αφήνουν πολύ πλαστικό στην κάννη ?

    http://www.outdoorlife.gr/el/products/pusiggia/monobolo

     

    επίσης να πω ότι συμφωνώ με την απαγόρευση του 9βολου, 12βολου κλπ. Αφήνουν πάρα πολλά τραυματισμένα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    45
    tasoszc4 στις #431252

    ΣΙΓΜΑ 3 και ξερο ψωμι για το κυνηγι του αγριοχοιρου…και συγκεκριμενα αυτο: http://www.trazeras.gr/eshop/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=4114&virtuemart_category_id=165

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #431345

    Για 9βολα Πολύ καλά πρέπει να είναι και αυτά τα 9βολα της Gorilla Shoots. Είναι με συγκεντρωτήρα και »ανοίγουν» αργότερα από τα συνηθισμένα. http://www.gorillashoots.gr/t1.php Για Μονόβολα Παιδιά είδα αυτά τα γλυκούλια και είπα να πάρω μερικά. Τα έχει χρησιμοποιήσει κανείς ? αφήνουν πολύ πλαστικό στην κάννη ? http://www.outdoorlife.gr/el/products/pusiggia/monobolo επίσης να πω ότι συμφωνώ με την απαγόρευση του 9βολου, 12βολου κλπ. Αφήνουν πάρα πολλά τραυματισμένα…

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>1ος Κυν.Συλ. Πειραιώς Cynergy Hunter,
    Maxus Premium.</div>

    το μονοβολο αυτο ειναι της γκουαλαντι..28γρμ.

    .αν ειναι γεμιζμενο σωστα..ειναι ενα θαυμασιο μονοβολο αρκετα ακριβες

    ριχνετε ανετα με τσοκ απο κυλινδρο μεχρι ντεμι

    ( και με πιο σφυχτα τσοκ ριχνετε,, αλλα τα μεγιστα αποτελεσματα τα δινει με τα τσοκ που αναφερω )

    καταβαλει ανετα ενα αγριοχοιρο σε αποστασεις ,λογικης πρακτικου κυνηγιου… απο 20 μεχρι 60μ ( τις αποστασεις αυτες τις αναφερω με βαση την σκοπευτικη ικανοτητα ενος μεσου οπλου ακιδας,,η ανοιχτων σκοπευτικων.)

    το βλημα παει αρκετα μακρητερα αλλα απαιτει πιο εξελιγμενα σκοπευτικα οπλου.

Επισκόπηση 8 δημοσιεύσεων - 31 έως 38 (από 38 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων