DRAHTHAAR 4X4

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 643 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #47898

    Ευχαριστώ Πέτρο,

    Πράγματι είναι σίγουρο πως θα συμβεί κάτι τέτοιο. Το κουτάβι μου έχει κυριαρχικές τάσεις και στην περίπτωση του αρσενικού λαγόσκυλου που φιλοξενώ αυτές τις μέρες, πήγαν όλα καλά γιατί το μεγάλο σκυλί δέχτηκε την πίεση και μάλιστα ευχαριστέται το παιχνίδι μαζί του.

    Επειδή όμως τα θηλυκά είναι λιγότερο ανεκτικά με τα καμόματα των κουταβιών, σίγουρα θα υπάρξει περίοδος γνωριμίας. Ωστόσο το κουτάβι θα είναι 9 μηνών τον Μάρτιο-Απρίλιο που θα αρχίσουμε τα εκπαιδευτικά και ελπίζω ότι θα είναι πιο όριμο.

    ΥΓ. Την φωτογραφία θα την δεις αν πας στο τελευταίο μήνυμα της προηγούμενης σελίδας του θέματος αυτού.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    RASH στις #338065

     ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΙ’ΑΠΟ ΜΕΝΑ.ΕΧΩ Κ’ΕΓΩ DRAHTHAAR TΡΙΩΝ ΕΤΩΝ.

    ΕΙΜΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΟΥ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΛΟΓΩ ΕΛΕΙΨΗΣ ΧΡΟΝΟΥ ΤΟΝ ΕΔΩΣΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΩΝ ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΩ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗ ΝΑ ΜΟΥ ΤΩΝ ΔΟΥΛΕΨΗ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΟΤΑΝ ΚΥΝΗΓΑΩ ΣΕ ΚΑΘΑΡΟ ΜΟΥ ΑΝΟΙΓΕΤΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.ΕΤΣΙ ΑΡΧΙΣΑ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ

     

     

    ΝΙΚΟΣ

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #48418

    ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΟΤΙ ΑΝΟΙΓΕΤΑΙ ΣΤΟ ΚΑΘΑΡΟ ΝΙΚΟ ΤΟ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΨΑΧΝΕΙ ΜΟΝΟΝΤΟΡΙΤΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΝΕΙ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΤΟΥ .ΑΝ ΠΑΛΙ ΣΕ ΕΧΕΙ ΣΤΟ ΝΟΥ ΤΟΥ ΟΣΚΥΛΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΕΣ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΣΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΑΝ ΑΝΟΙΓΕΤΑΙ Κ ΕΧΕΙ ΣΤΑΘΕΡΗ ΦΕΡΜΑ. Ο ΑΡΣΕΝΙΚΟΣ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΤΡΥΦΥΛΛΙ ΨΑΧΝΕΙ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΝΕΝΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 150 ΜΕΤΡΑ ΔΕΞΙΑ ΜΟΥ Κ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΜΟΥ.ΑΝ ΑΛΛΑΞΩ ΠΟΡΕΙΑ ΟΜΩΣ ΑΛΛΑΖΕΙ Κ ΕΚΕΙΝΟΣ.ΣΤΟ ΔΑΣΟΣ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΙ ΚΑΝΕΙ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    RASH στις #48434

     ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΟΥ ΑΝΟΙΓΟΤΑΝ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 50-60m ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΑΝΕΤΑ.ΤΩΡΑ ΞΕΠΕΡΝΑ 100m ΚΑΙ ΟΣΟ ΝΑΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΣΤΟ ΠΥΚΝΟ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΤΟΥ ΤΗ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΝΗ.ΣΕ ΤΕΛΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΣΚΥΛΙ ΜΕ ΠΑΘΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ.ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΗΧΟΣ ΛΟΓΩ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ (βλ.ΝΑΥΤΙΚΟΣ)ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΡΗ ΠΟΛΛΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ.ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟ ΕΛΛΕΙΨΗ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    118
    lioliosg στις #48438

    ΕΙΜΟΥΝ ΚΑΤΟΧΟΣ ΜΕΧΡΗ ΠΡΙΝ 4 ΜΗΝΕΣ Κ ΓΙΑ 4,1/2 ΧΡΟΝΙΑ ΜΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΙΚΑ ΝΑ ΤΟΝ ΔΟΣΟ Κ ΝΑ ΜΕΙΝΟ ΜΕ ΤΟ ΕΠΑΝΙΕΛ ΛΟΓΟ ΧΟΡΟΥ.ΤΟ ΕΧΟ ΣΚΥΛΟΜΕΤΑΝΟΙΩΣΕΙ ΑΣΕ ΠΟΥ Κ ΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΑΝΑΖΗΤΟΥΝ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΟΥ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΠΑΝΤΟΣ ΚΑΙΡΟΥ Η 4Χ4 ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΑ ΜΕ ΤΑ ΚΟΥΡΤΣΧΑΡ ΝΑ ΤΑ ΠΛΗΣΙΑΖΟΥΝ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #338093

    Νίκο, αν το μόνο σου παράπονο από τον εκπαιδευτή είναι η ρύθμιση της απόστασης από τα 50-60μ. στα 100+ μ. θα έλεγα πως δεν είναι κακός εκπαιδευτής. Στο καθαρό τα ντράτχααρ πρέπει να ανοίγονται στα 100+ μέτρα για να καλύψουν μεγαλύτερη περιοχή. Βέβαια αφού η δική σου επιθυμία είναι διαφορετική θα έπρεπε να του το συζητήσεις. Σημείωσε δε, πως πολύ ευκολότερα κάνουμε ένα σκύλο που ανοίγεται (όχι την κοπανάει) να δουλεύει κοντινότερα παρά έναν σκύλο που ψάχνει κοντά να τον κάνουμε να ανοίγεται μακρύτερα.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #48489

    Μάλον κάνει λάθος ο φίλος. Δεν μπορεί να έχει παράπονο από το εκπαιδευτή που κατάφερε να κάνει το σκυλί του να ανοίγεται στο καθαρό. Εκτός κι αν θέλει να το “πατάει”.

    Αν όμως χάνεται όπως λέει ο Γιάννης, δεν τίθεται θέμα κοντινού η μακρινού σκύλου, αλλά πιθαρχιμένου ή απίθαρχου. Δεν πιστεύω όμως να έφυγε σκυλί απο εκπαιδευτή χωρίς τέλεια ανάκλιση. Μήπως λόγω έλειψης χρόνου δεν ασχολήθηκες ώστε να συνεχίσει ο σκύλος να εκτελεί σωστά, με αποτέλεσμα να χαλάσεις όσα του έμαθε ο εκπαιδευτής? Καλό θα ήταν να τον βγάλεις στον κάμπο μαζί με τον εκπαιδευτή και να τον οδηγεί αυτός. Μόνο τότε θα διαπιστώσεις τι φταίει. Το πιθανότερο είναι ότι το ζώο θα δουλέψει σωστά με τον εκπαιδευτή του.

    Πάντως για μένα ένας δείκτης που κυνηγά στον κάμπο δίπλα στο πόδι του κυνηγού είναι για “διώξιμο”.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    501
    coolis στις #48494

    ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΠΕΡΝΑΕΙ ΤΑ 100 ΜΕΤΡΑ ΣΤΟ ΚΑΜΠΟ ΟΜΩΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΕΙ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΥΚΝΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΚΑΘΕ ΚΥΝΗΓΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΚΑΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΠΟΥ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΚΑΛΟΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ Η ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    62
    ctheodor στις #338175

     

    Θα ήθελα να θέσω κάποιους προβληματισμούς σχετικά με τα Drahthaar και την μεθοδολογία εκτροφής της φυλής και την σχέση τους με το Kurzahaar.

    Να πώ ότι έγω εχω Kurzhaar και δεν έχω δει ποτέ Drahthaar στο κυνήγι παρακολουθώ όμως την φυλή διότι γενικά είμαι υπερ των ηπειρωτκών όπως ονομάζονται..

    Γενικά πιστεύω ότι στην Γερμανία η εκτροφή η οποία γίνεται με τρομερή αυστηρότητα  στηρίζεται πιο πολύ στα αποτελέσματα που έχει ο σκύλος “μετά την τουφεκιά”. Δηλ ανεύρεση και άπορτ τραυματισμένου θηράματος τριχωτού και φτερωτού..Η ερευνα και φέρμα αξιολογήται μεν αλλά όχι σε απαιτητικές συνθήκες..πχ πέρδικες, μπεκάτσα, κλπ

    Με αποτέλεσμα να παράγονται σκυλιά που καλύπτουν πλήρως τις ανάγκες των Γερμανών κυνηγών και γενικά της κεντρικης Ευρώπης όπου υπάρχει αφθονία τριχωτών και φτερωτώ θηραμάτων…και το υπ’ αριθμόν ένα ζητούμενο είναι να μην χαθεί τραυματισμένο θήραμα..διότι ο εντοπίσμος θηραμάτων είναι δεδομένο ότι θα συμβεί..

    Το ερώτημα είναι πως αυτά τα σκυλιά επιλέχονται για τα κυνήγια στην Ελλάδα όπου το πρώτο ζητούμενο εδώ είναι η ερευνα, εντοπισμός και σταθερή φέρμα..

    Δεν κατανοώ δηλαδή γιατί δεν κάνει ποτέ ο ομιλος Drahthaar κάποιους αγώνες σε μπεκάτσα η πεδινές πέρδικες..?ωστε να δειχθούν εκεί καποια σκυλιά που μπορούν αξιοποιηθούν στα κυνήγια που κάνουν οι Ελληνες κυνηγοί…Διότι στην Ελλάδα δεν νομίζω ότι χρησιμοποιουνται στο γουρούνι αλλα μόνο στα φτερωτά θηράματα ως σκύλος φέρμας..

    Αντ αυτού έχω δεί ότι οργανώνονται κάποιοι αγώνες οι οποίοι για πολλούς θεωρούνται στημένοι δηλ με ήμερο θήραμα κλπ..

    Αρα πως κάποιος να επιλέξει Drahthaar για το κυνήγι όταν δεν έχει δει τα αποτελέσματα στην Ελληνική πραγματικότητα..

    Απο την άλλη το Kurzhaar θεωρώ ότι ξεκίνησε η εκτρόφή με την ιδια λογική με το Drahthaar αλλά έχει επικεντρωθεί πλέον στην επιλογή με βάσει τα αποτελέσματα σε αγώνες πρακτικού κυνηγιού με σκυλιά φέρμας..και γι΄αυτό έχει επικρατήσει και αριθμητικά στη  δυτική Ευρώπη..Νομίζω στην Γερμανία αριθμητικά υπερίσχύει το Drahthaar..

    Φυσικά αυτά είναι προσωπικές απόψεις και δεν διεκδηκώ το αλάθητο..

    Φιλικά,

    Κώστας

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #50934

    φιλε ΚΩΣΤΑ,ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΣ ΓΙΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ,ΟΜΩΣ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΕΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΑΘΑΙΝΩ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΓΩΝΕΣ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΠΡΟΤΥΠΑ Κ ΚΡΙΤΕΣ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΑΒΕΙ ΜΕΡΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΤΕ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Κ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ,ΕΙΤΕ ΚΑΠΟΥ ΛΑΜΙΑ Κ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΑΘΕΣΗ ΧΡΟΝΟ .ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΗΜΕΡΟ ΘΗΡΑΜΑ.ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΙΚΟΣ,ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΚΥΝΗΓΑΩ ΜΕ DRAHTHAAR ΜΟΝΟ ΦΤΕΡΩΤΟ Κ ΑΝ ΒΓΑΛΟΥΝ ΛΑΓΟ.ΟΛΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗ ΧΑΡΗ ΤΟΥΣ .ΑΠΟ ΚΕΙ Κ ΠΕΡΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΡΙΝΕΙ ΤΟ ΠΩΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΕΙ.ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΡΗΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΤΑ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕΤΡΑΕΙ ΠΛΕΟΝ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ ΣΚΥΛΙΑ ΚΥΝΗΓΟΥΣ,ΜΕ ΑΝΤΟΧΗ Κ ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΟΥ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ.ΚΑΠΟΤΕ ΕΛΕΓΑ ΑΝ ΦΕΡΜΑΡΕΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ ,ΤΩΡΑ ΤΗ ΦΕΡΜΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΩ ΔΕΔΟΜΕΝΗ,ΣΤΑΘΕΡΗ Κ ΑΚΛΟΝΙΤΗ.ΟΠΩΣ Κ ΤΟ ΑΠΟΡΤ.ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΟΜΩΣ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #51171

    Τέλικα η φυλή που πριν 15 χρόνια επέλεξα για απορτάρει καμμιά πάπια από το νερό και για παραποτάμια κυνήγια βασικά για να συμπληρώνει το “άτι” και σε ηλικία 7 μηνων με έκανε να μην ξανασκεφτώ ότι υπάρχει άλλη ράτσα για μενα, είναι πολύ παρεξηγημένη όπως την είχα παρεξηγημένη  και εγώ πριν 15 χρόνια. Πήρα θυλήκο μην τυχόν και με “κατασπαράξει”. Μπορεί να σας ακούγεται λίγο υπερβολικό αλλά πιστεύω ότι όποιος δεν έχει ζήσει με ένα καλό D.D. δεν μπορεί να καταλάβει τι σημαίνει σκύλος, η αγάπη του και η αφοσιώση του είναι κατι το απερίγραπτο, δεν είναι μια αγάπη αδύναμη όπως των setter είναι μια αγάπη δυναμική όπου στον “κίνδυνο” δεν θα ψάξει προστασια στο αφεντικό αλλά θα μπεί μπροστά  να δώσει τον εαυτό, λατρεύουν την οικογενειακή ζωή, τα παιδιά, φύλακες υψηλού επίπεδου λόγω και της μεγάλης τους ευφυίας,  Για μένα για κάποιον ο οποίος θέλει να έχει ένα σκύλο δεν υπάρχει άλλη επιλογή. Τα προβληματικά ζώα είναι ζώα κακής εκτροφής και κακής “ανατροφής” δεν είναι σκυλιά του κυνοτροφείου.Κυνηγετικά τώρα για το απόρτ  δεν θα πώ τίποτα όλα περί σκληρού δοντιού κλπ είναι για γέλια, η  σκύλα του κουμπαρου μου απορτάρει τυπικότατα 12 κιλά και αμέσως μετά αυγό, τα δικά μου μπορούν στην εκπαίδευση να απορτάρουν και 6 -7 φορές το ιδιο φτεροβαρετο ορτύκι  και να είναι αθικτο.και την άλλη στιγμή να σκοτώσουν μια γάτα, τα περισσότερα μάλιστα δεν θα χρειαστούν σχεδόν καμία εκπαιδευση για να απορτάρουν στο χέρι ή από το νερό, λίγο παιχνίδι μόνο, εξαιρετικά εκπαιδευσιμα και τεράστια νοημοσύνη για κυνηγετικά σκυλιά και είναι επόμενο γιατί σκύλος που δεν εκπαιδεύεται ευκολά ή δεν είναι ευφυής  με το γερμανικό σύστημα εκτροφής δύσκολα θα αναπαράγει ένα σύστημα που χρησιμοποιείται 72 χρόνια τώρα. Για την σταθερότητα της φέρμας είναι ενστικτώδης σε υψηλότατο επίπεδο, η λάθος εντύπωση παράγεται σε ώριμα σκυλιά  όπου πια έχοντας την σύνδεση με το αφεντικό τους καταλαβαίνουν ότι το αφεντικό είναι σε θέση βολής και ορμάνε θέλοντας να βελτιώσουν τις πιθανότητες του αφεντικού τους, μερικοί θα πουν μα που ξέρει αν έχω τοποθετηθεί το ξέρουν έχουν κώδικές επικοινωνίας τέτοιους που δεν χρειάζονται εντολές κλπ.λευκές φερμες μηδενικό ποσοστό.Ιχνηλασία εμφυτη, δύσκολα θα χαθεί τραυματισμένο όπως και ποδαρωμένο πουλί, για τα πυκνα δεν νομίζω ότι υπάρχει αντίπαλος, για τα παγωμένα νερα κλπ  τα ίδια, εξαιρετική αίσθηση θηράματος, Τώρα για τους αγώνες, μέχρι τώρα διοργανώνονται στην Ελλάδα αγώνες  ΓΕΝΕΤΙΚΟΙ, το οποίο σημαίνει ότι  απευθύνονται σε νεαρά κυρίως άτομα, λόγω μη μεγάλου χρονικού υπόβαθρού και λόγω αγνοιας των πολλών για την μορφή των αγώνων αυτών  στην Ελλάδα υπάρχει ανοχή στις ηλικίες, κανονικά ο σκύλος έχει τελείωσει με τους αγώνες του σε ηλικία 27 μηνων και με δικαίωμα συμμετοχής μέχρι 2-3 φορές εφοσον είσαι στο όριο της ηλικίας, μετά τέλος ο σκύλος κάνει αυτό που γεννήθηκε να κάνει ΚΥΝΗΓΑΕΙ, δεν υπάρχει έτσι ο διαχωρισμός σκύλων αγώνων  και κυνηγετικών, για να αξιολογηθεί ένας σκύλος σε αυτούς τους αγώνες πρέπει να έρθει σε επαφή με θήραμα όπωσδηποτε, και μπορεί στην Γερμανία να είναι κάτι ευκολο αλλά για την Ελλάδα μια λύση για αρχή ήταν το στητό θήραμα, έτσι και αλλιώς με αυτό βαθμολογείς μόνο την φέρμα,  η έρευνα (κίνηση – στησιμο στον αέρα κλπ) μπορεί να αξιολογηθεί και χωρίς θήραμα ο σκύλος θα πρέπει να ψάχνει και χωρίς θήραμα. Γίνονται προσπάθειες να γίνει σε άγριο, τουλάχιστον στο 2ο επίπεδο των δοκιμασιών στο ΗΖP,  το οποίο είναι ένα HEGEWALDT χωρίς ιχνηλασία λαγού. Ελπίζουμε φέτος να το κατάφερουμε, χρειάζονται πολλοί κριτές σχεδόν ένας κριτής ανα σκύλο και 2 ημέρες για την ολοκλήρωση κατάλαβαίνεται την δυσκολία της διοργάνωσης, γιατί θα πρέπει να είναι ο σκύλος έξω και να ψάχνει μέχρι να συναντήσει θήραμα και όχι μια φορά για εξαληφθεί ο παράγοντας τύχη. Εχει διοργανωθεί με δική πρωτοβουλία δοκιμάσια στο Σχιστό, με μόνο 4 συμμετοχές,Το μεγάλο πρόβλημα της φυλής είναι ο φόβος των “πολλών” που ζητούνται απο τις δοκιμασίες, είναι όμως απλά πράγματα για αυτή την φυλή και ένα τυπικό άτομο πολύ εύκολα θα ολοκληρώσει με ελάχιστη εκπαιδευση τη εαρινή δοκιμασία,VJP, Τα πράγματαστην φθινωπορινή είναι λίγο ποιο δύσκολα αλλά και εκεί ένα κυνηγημένο ζώο σαν Ντραχτχααρ  θα την τελείωσει, γιατι στο επίπεδο που ήμαστε μέχρι τώρα (αν και ο Γερμανός κριτής που ήρθε για 2η φορά έμεινε εκπληκτος από την πρόοδο που είχαμε, 2 σκυλιά τελείωσαν το 2ο επίπεδο hzp,  σε ηλικία μικρότερη του ενός έτους και με αρκετά καλή βαθμολογία, δοκιμασία στην οποία το όριο είναι 27 μήνες. ) αυτό που ζητάμε είναι να τελειώσουν την δοκιμασία και να τις συνηθίσει ο κόσμος.  Οι κριτές, οι εκπαιδευτές σημειωτέον δεν υπάρχει επαγγελματίας εκπαιδευτής να εκπαιδεύσει Ντραχτχααρ ολοκληρωμένα,Οσο για την σύγκριση τους με τα Κουτσχααρ,  θα πώ μόνο ότι πέρυσι στην Γερμανία γεννήθηκαν  3000 D.D.  & 900 Κουτσχααρ,  Στην Ιταλία πέρυσι ήταν η φυλή με το μεγαλύτερο ποσοστό ανάπτυξης στα κυνηγετικά, ας μην το συζητήσουμε για την Αμερική, Εχουν το μεγαλύτερο club  11000 μέλη, όλοι κυνηγοί μεγάλη δύναμη μες στην FCI, Tώρα εδώ στην Ελλάδα θεωρούμε πολύ φυσιολογικό να χαθεί τραυματισμένος ο ένας και μοναδικός λαγός της περιόδου μια και συνήθως θα ντουφεκιστεί με ψιλά σκάγια, ενώ ο γερμανός ο Αμερικάνος κάνει τα πάντα μην χαθεί ένας από τους 100 της χρονιάς του, όπως θεωρούμε και απόλυτα φυσιολογικό να χαθεί φτερουγάτη ισως η μοναδική πέρδικα της ήμερας που ντουφεκίσαμε στις 12 το μεσημέρι, όπως απόλυτα φυσιολογικό είναι να μαζεύουμε τα μισά παπια από αυτά που σκοτώσαμε τα έχουμε άλωστε τόσα πολλά όλα αυτά. Αλλά έτσι μας χειραγώγησαν τόσα χρόνια. Τελός αυτοί που φταίνε πάνω από όλους είναι οι ίδιοι οι Ντραχτχαραδες που δεν συμμετέχουν  γιατί η δύναμη αυτής φυλής είναι οι αγώνες της.

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #338561

    Παντελή καλά αυτά που μας λες περί ομίλων, δεν ξέρω τι γίνεται γενικώς με τους ομίλους αλλά τουλάχιστον ο Όμιλος Κούρτσχααρ στον οποίο είμαι μέλος εδώ και λίγους μήνες δεν μπορώ να πω ότι μ’ έχει εντυπωσιάσει. Βέβαια η έδρα του είναι στην Θεσσαλονίκη με αποτέλεσμα εμείς οι Αθηναίοι να παραμένουμε τυπικά μέλη.

    Περιμένω την γενική συνέλευση για να ανέβω στην Θεσσαλονίκη ώστε να δω αν υπάρχει δυνατότητα και προοπτική κάποιας ουσιαστικής δραστηριοποίησης των μελών της Αθήνας, ώστε να έχει νόημα η συμμετοχή μας στον όμιλο.

    Τα Clubs δεν πρέπει να ασχολούνται μόνο με τους αγώνες, το σημαντικότερο είναι η επαφή με τους κυνηγούς ιδιοκτήτες, με σκοπό την ενημέρωση, την σωστή εκπάιδευση και φυσικά την εξέλιξη της φυλής. Η καλύτερη διαφήμιση της φυλής γίνεται στον κυνηγότοπο και όχι στους αγώνες.

    Βεβαίως φταίμε και εμείς, πόσοι κυνηγοί φροντίζουν να εγγραφούν στον όμιλο τους? Μοιραία τα διοικητικά συμβούλια απαρτίζονται αποκλειστικά απο εκτροφείς και η γραμμή του ομίλου στρέφεται προς αυτή την κατεύθυνση. Δεν λέω ότι οι εκτροφείς δεν προσφέρουν, το αντίθετο μάλιστα αφού αυτοί έφτασαν την φυλή σ’ αυτά τα επίπεδα. Όμως δεν προσφέρουν σε μας τους πελάτες τους, αφού δεν φροντίζουν να μεταδώσουν τις γνώσεις τους με τακτικά επιμορφωτικά σεμηνάρια.

    Όταν έστειλα mail στο Club ρωτόντας πως μπορώ να δραστηριοποιηθώ σαν νέο μέλος, μου απαντησαν με μισόλογα και κατόπιν δικής μου ερώτησης μου υπέδειξαν 2 μέλη από την Αθήνα για κάποια ενημερωτική επαφή.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #338568

    Δυστυχώς Κώστα και όλοι όσοι θέλουν να λένε ότι ασχολούνται με κυνοφιλικά οι περισότεροι είναι στα λόγια, κριτική απ΄έξω και προπάντων κακόπιστη πάνω στους σκύλους. Πράγμα πολύ αισχρό, στο φινάλε όποιος έχει κάτι καλό γιατί δεν το παρουσιάζει να το δεί τέλος πάντων κάποιος άλλος εκτός του κολητού του.Μια είναι μόνο η λύση Η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ, δυστυχώς το “καλό” έιναι κάτι πολύ σχετικό στα κυνηγετικά πράγματα, για τους πολλούς το καλό είναι να ψάχνει ο σκύλος στα  20-30 μέτρα άλλοι αυτά τα “σκοτώνουν’ – Εδώ δεν βρίσκεις άκρη τι εστί 100 μέτρα έρευνα, όπου το μέτρο έιναι τουλάχιστον κάτι υποτίθεται αντικειμένικο, αν με ρωτήσεις προσωπικά δεν έχω δεί σκύλο σε καμιά φυλή τόσα χρόνια που τριγυρνάω στα βουνα που να ψάχνει 100 μέτρα  στο βουνό, φεύγουν και 200 και 500 αλλά δεν ψάχνουν κόβουν ευθείες.Τι φοβάται ό κόσμος μην εκτεθεί ο σκύλος του αν βρεθεί σε κακή μέρα, μα όλοι όσοι ασχολούνται με σκυλιά ξέρουν ότι οι σκύλοι έχουν “κακές” μέρες  όπως ξερουν ότι οι σκύλοι έχουν χιλιές αιτίες στον αγώνα να μην βγάλουν αυτό που μπορούν.Ενα θα τονίσω ότι η μη συμμετοχή  είναι το μεγαλύτερο σφάλμα που μπορεί να κάνει κάποιος, ας πάει τουλάχιστον να δεί 2-3 φορές αγώνες και θα δεί ότι δεν υπάρχουν super σκύλοι, ότι με λίγη δουλεία μπορεί ένας καλός σκύλος να “σταθεί’ . Εγω βεβαια είμαι υπέρ του δικού (Γερμανικού) συστήματος που βασίζεται στην μαζική συμμετοχή και που ο σκύλος συμμετέχει στους αγώνες μέχρι μια ηλικία μετά πάει για κυνήγι, οι αγώνες είναι πέρα από γενετικά τεστ και μια αφορμή για να εκπαιδεύσει κάποιος τον σκύλο του, ειδικά αν υπάρχει όπως στην Γερμανία κανονισμός  όπου αν δεν πληρείς κάποιες προδιαγραφές  δεν ζευγαρώνει ο σκύλος.

     Δυστυχω΄ς το υπάρχον καθεστώς του ΚΟΕ δεν ευνοεί τίποτα, παραβιάζονται κανονισμοι και δεν τρέχει μια. κάνενας δεν ελενχει κανένα. Αν θέλεις σου στέλνω τον κανονισμο της FCI για ηπειρωτικούς δείκτες και τον κανονισμό αγώνων  για τα Ελληνικά δεδομένα, τώρα ψάξε γιατί δεν συμμετείχαν το περασμένο “Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κουτσχααρ” χώρες εκτός Ευρώπης έχω την ίδια απορία και εγώ, υπ΄όψη ο κανονισμός της FCI  για ηπειρωτικούς δείκτες  δεν έχει κατατεθεί από στον ΚΟΕ από κανένα Ομιλο συμπεριλαμβανομένου και του δικούς μια και δεν υπάρχει λόγοες όσο μας αφήνουν στην ησυχία μας να ανακατέψουμε τα πράγματα, Πάντως και εγώ είμαι απογοητευμένος με την όλη κατάσταση, αλλά σκέψου να μην υπάρχαν και οι Ομιλοι που θα βρίσκαμε ένα σκυλί της προκοπής??? Οσο για το “εκτροφείς” πονεμένη ιστορία φίλε, και εγώ εκτροφέας είμαι και έχω κάνει 6 γέννες σε 14 χρόνια, και σχεδόν καθε φορά χρηματικά μπαίνω μέσα, θα ήταν ποιο οικονομικό για μενα κάθε 3-4 χρόνια να φέρνω ένα κουτάβι από την Γερμανία,  Αν θές το πιστεύεις το ψώνιο μας κάνουμε, π.χ. πέρυσι έκανα γέννα  γεννήθηκαν 6 κουτάβια, 1 ο αρσενικός, 2 τα χάρισα σε φίλους ένα κράτησα εγώ και πούλησα 2 από 300€ το ένα, ήτοι 600€, πλήρωσα 6 Χ 20 = 120 τα πετιγκρί,  60€ ο γιατρός για εμβόλια και δήλωση γέννας, τροφές και βιταμίνες  60€,  βάλε τώρα βενζίνες κλπ για αυτό το κέρδος έτρεχα 3 μήνες,  και ακουγα του καθενός την μαλ……,  Ρωτάω αξίζει ?? 

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #51209

    Φίλε Παντελή, σε παλαιότερα μηνύματα μου έχω αναφερθεί στην διαπίστωση μου  (αν και ασχολούμαι λίγο καιρό) ότι, εκτροφείς με εκτροφείς διαφέρουν όσο η μέρα με την νύχτα.

    Πολλοί έχουν μπερδέψει τον όρο επαγγελματίας και νομίζουν ότι αφορά μόνο το ότι “ζω από το επάγγελμα που κάνω”. Ξεχνούν επιμελώς το αλληλένδετο  “παρέχω επαγγελματική εργασία”.

    Ο χομπίστας ερασιτεχνης εκτροφέας με επαγγελματική όμως νοοτροπία , κάνει ότι κάνει πρώτα για δική του ευχαρίστηση και δουλεύει μόνο για την ικανοποίηση ότι προσφέρει αυτό που μπορεί στην φυλή που τον ενδιαφέρει.

    Δεν είμαι κατά όσων ζουν από την εκτροφή, αλλά θα πρέπει να σέβονται την δουλειά τους και να γνωρίζουν ότι η εμπορευματοποίηση έχει μόνο πρόσκαιρα οφέλη. Δεν είναι τυχαίο ότι τελευταία όλο και λιγότεροι κυνηγοί αγοράζουν από τα πολυ μεγάλα εκτροφεία. Κάτι φταίει, δεν γίνεται έτσι τυχαία.

    Δυστυχώς η αγορά μας είναι μικρή και δεν ξέρω αν “σηκώνει” τόσους επαγγελματίες. Μοιραία κάποιοι καταφέυγουν στην μέθωδο του “χοιροστάσιου” για να αποκομίσουν κάποια κέρδη. Οι υπόλοιποι, βάζουν από την τσέπη τους και τους μένει μόνο η “δόξα”. Όποιος καταφέρνει να βγάζει τα έξοδα του κάνοντας ταυτόχρονα το χόμπυ του είναι τελικά ο κερδισμένος.

    Αν θέλεις στείλε μου τον κανονισμό στο kazerosgr@yahoo.gr

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #64459

    ΛΟΙΠΟΝ 22-23 ΟΚΤΩΜΒΡΙΟΥ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΓΩΝΕΣ DRAHTHAAR ΣΤΗΝ ΑΝΘΙΛΗ.ΑΝ Κ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΩ ΜΕΡΟΣ ΠΙΟ ΠΟΛΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ Κ ΑΛΛΑ ΣΚΥΛΙΑ Κ ΦΥΣΙΚΑ ΕΠΕΙΔΗ ΚΥΝΗΓΑΩ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΥΛΗ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΔΩ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΩΝ ΖΩΩΝ ΟΣΟ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΒΕΒΑΙΑ Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΑΓΩΝΑΣ .ΟΠΟΙΟΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ Κ ΜΗ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΩΝ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 643 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων