DRAHTHAAR 4X4

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 643 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    501
    coolis στις #64465

    ΠΕΤΡΟ ΒΑΛΤΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΓΩΝΕΣ – ΕΚΘΕΣΕΙΣ….


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    and73 στις #65806

    Με αφορμη ενα νεο μυνημα απο τον  φιλο ARCHON, παιρνω την πρωτοβουλια να επαναφερω αυτη την συζητηση για ευκολια ολων.

    Φιλε ARCHON,  ειμαι και εγω λατρης της φυλης, δεν εχω καποιο στην κατοχη μου αυτη την στιγμη αλλα περιμενω καποια γεννα που θα γινει περιπου τον Φεβρουαριο για να αποκτησω και εγω ενα.

    ΑΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    82
    ARCHON στις #65832

    ΑΠΟ ΤΙ ΑΙΜΑΤΑ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    and73 στις #65841

    Για να ειμαι ειλικρινης δεν ξερω ακομα.  Απλα εκεινη ειναι η περιοδος που  θα μπορω να παρω καποιο κουταβι. 

    Εχω επικοινωνησει με καποιο φιλο του φορουμ ο οποιος ισως εχει καποια γεννα εκεινη την περιοδο,δεν ειναι σωστο να αναφερω πιος… αλλα ακομα δεν ξερω τιποτα. Αναμενω… για τα νεοτερα με ανυπομονησια,

    Αν εχεις περισσοτερες πληροφοριες για κατι (καμια γεννα, κτλ) σε παρακαλω επικοινωνησε μαζι μου με ιδιωτικο μηνυμα.

    Φιλικα,

    Ανδρέας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    82
    ARCHON στις #65851

    ANTE ME TO KALO NA MPEIS KAI ESY STO CLUB KAI NA EISAI SIGOYROS PWS DEN 8A TO METANIWSEIS.8A TA LATREPSEIS.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #65941

    Μπαίνοντας μετά από αρκετό καιρό στο forum  διαβασα αρκετά νεά μυνήματα που αφορουσαν τα  d.drahthaar. Θα ήθελα να διευκρινίσω μερικά πράγματα πάνω σε όσα γράφτηκαν για τους αγώνες κλπ. για να τοποθετηθούν μερικά πράγματα στην πραγματική τους διάσταση.
    Παρακαλω να διαβαστούν προσεκτικά για να μην υπάρξουν παρερμηνείες – παρεξηγησεις.

    Η ανώτερη εφικτή βαθμολογία για τις εαρινές δοκιμασίες VJP  στην Γερμανία είναι 81 πόντοι. Και έιναι πολύ απλά  τα πράγματα, Τα καθαρά ένστικτα βαθμολογούνται μέχρι 12 και έχουν συντελεστή 2, τα σημεία του σκύλου που είναι ενστικτά και εκπάιδευση είναι βαθμολογούνται μέχρι 11 και συντελεστή 1.

    Ιχνηλασία σε λαγό 12Χ2 = 24/ μύτη 12Χ2 = 24  / έρευνα  11 Χ1 = 11 φέρμα 11Χ1= 11 & συνεργατικότητα 11Χ1 = 11 σύνολο 81 βαθμοί. . υπόψη 81 βαθμούς μαζεύουν κάτω από 20 σκυλιά το χρόνο σε σχεδόν 2,000 συμμετοχές.Αυτά για την Γερμανία

    Για την Ελλάδα όπου η ιχνηλασία δεν μπορεί να γίνει σε ζωντανο λαγό και γίνεται με σύρσιμο (δοκιμασία που υπάρχει στην Φθινοπωρινή HZP (με απόρτ) ) και αποτελεί και θέμα εκπαιδευσης, Υπάρχει συμφωνία των κριτών να μην υπερβαινει η βαθμολογία στην ινχηλασία το 10 λόγω ΄μικρότερης δυσκολίας, Αρα το μαξιμουμ της βαθμολογιας που μπορεί να πάρει κάποιος σκύλος στην Ελλάδα για την εαρινή είναι  75 βαθμοί.

    Η ανώτερη βαθμολογία που έχει επιτευχθεί από σκύλο στην Ελλάδα από την στιγμή που οι δοκιμασίες έχουν αυτή ακριβώς την μορφή και κρίνονται από κριτές  drahthaar, ήτοι τα τελευταία 5 χρόνια είναι 72 βαθμοί.

    Αυτά για την Εαρινή δοκιμάσία για την φθινοπωρινή ισχύει ότι και στην Γερμανία για τις δοκιμασίες ΗΖΡ Ο.S. δηλαδή για ΗΖΡ χωρίς ιχνηλασία ζωντανού λαγού. Ανώτερη βαθμολογία 200  βαθμοί. 

    Ο σκύλος του Πέτρου (dragon avgerinos) ήρθε 1ος στις δοκιμασίες -ο σκύλος που αναφέρει ο Πέτρος για υψηλότερη βαθμολογία δεν περασε τις δοκιμασίες, μάλλον δεν τα κατάλαβες καλά Πέτρο.  Το θέμα όμως δεν είναι ποιός βγήκε 1ος και ποιός 2ος το θέμα είναι πόσο κοντά είναι ο σκύλος στο εργασιάκο ιδεώδες της ράτσας. αυτή είναι και η όλη ουσία της βαθμολογίας και όχι το 1ος -2ος. 

    Πέτρο μπορεί οι δοκιμασίες να μην είναι ένα ξεκάθαρο τέστ για την κυνηγετική ικανότητα του σκύλου, αλλά ταυτόχρονα είναι και κάτι ΄δυσκολο όσο απλό και να φαίνεται απ΄έξω, γιατί πολύ απλά είναι μια μέρα στην ζωή ενός σκύλου, σε ένα σύστημα μάλιστα που ο σκύλος άντε να έχει  2 ευκαιρίες όλες και όλες στην ζωή του για να λάβει μέρος. αυτό γίνεται πολύ ποιό δύσκολο.

    Εγώ λέω ότι ο σκύλος στον “αγώνα” έχει 1,000 δικαιολογίες για να μην παρουσιάσει το καλό του πρόσωπο. ειδικά σε φύλες με μεγάλο ψυχικό δεσμό με τον κυναγωγό  όπου η ένταση του κυναγωγού μεταδίδεται στον σκύλο.

    Οσο για τους “αγώνες” πρακτικού κυνηγίου εγώ λέω ΝΑΙ αλλά πρώτα να έχει αποδείξει ότι είναι drahthaar.Γιατί τότε πολύ ευκολα σε μερικά χρόνια δεν θα έχουμε  drahthaar, αλλά σκληρότριχα ποίντερ, και θα χάσουμε πολλά άλλα πράγματα που κάνουν αυτή την φυλή ιδιαίτερη. 

    Για μένα πρέπει να φυλαχθεί ώς “κόρη οφθαλμού” αυτή η “διαφορετικότητα”  και να προωθηθεί. Οσο για τα όρια ηλικίας στις δοκιμασίες όντως δεν τηρούνται αλλά είναι στο χέρι των οπαδών της φυλής να το “απαιτήσουν”  με την μαζική συμμετοχή τους στις σωστές ηλικίες των σκύλων τους.  Μόνο έτσι θα εχουμε  drahthaar, ΒΟΗΘΗΣΤΕ όχι εμας (τον Ομιλο) αλλά την ράτσα που αγαπάτε και κυνηγάτε. Και κάτι ακόμα, για την Φθινοπωρινή, Ενα  drahthaar που το κυνηγάνε σαν  drahthaar, μπορεί να την περάσει όχι με πολύ υψηλή βαθμολογία αλλά να την περάσει, Η δε δοκιμασία στην ερευνα – φέρμα θα γίνει σε αγριο θήραμα (καμπίσια) .

    Οσο για αυτούς που κόπηκαν ή μαζεψαν λίγους βαθμούς, εχουν τα συνχαρητήρια μου  γιατί είχαν το θάρρος να βάλουν στην κρίση του καθενός τον σκύλο τους, και τον εαυτό τους ώς κυναγωγό.

    Παντελής

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    82
    ARCHON στις #65949

    panteli etsi opws mas ta les tote oi listes poy bgazei o omilos drahthaar einai la8os?giati ekei blepoyme 3 skylia na exoyn ba8mologia 82.kai ena 76…pws ginete ayto?kai an 8es soy para8etw kai ta onomata aytwn.an kai xerw pws oi anwterh ba8mologia einai o 84.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    82
    ARCHON στις #65950

    h lista poy exw sta xeria mou einai persinh apo gnwsto periodiko poy thn exei para8esei o omilos drahthaar kai oxi prin apo 5 xronia.ara ta tria ayta skylia pws peiran ayth thn ba8mologia afoy to maximum einai to 75?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    82
    ARCHON στις #65951

    o proedros toy omiloy simiotewn leei pws to maximum einai to 84!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #65960

    ARCHON  μάλλον δεν διάβασες καλά αυτά που έγραψα παρ΄ όλο που το τόνισα στο γραπτό μου, γιατί ακρίβως ξέρω πολύ καλά ποιοί σκύλοι φέρουν τέτοιες βαθμολογίες , όπως ξέρω πολύ καλά τι γράφουν οι πίνακες.  Το γιατί και πώς είναι μεγάλη συζήτηση και δεν είναι το βήμα κατάλληλο.

    Να είσαι όμως απόλυτα σιγουρος ότι σε ότι αναφέρω είμαι απόλυτα ακριβής και πάντα με την δυνατότητα να τα αποδείξω, χωρίς την παραμικρή διάθεση υπερβολής. Καλό θα ήταν εαν σε ενδιαφέρει πραγματικά να πάρεις να διαβάσεις τα στατιστικά των Γερμανών, μπορώ να σου βρώ των τελευταίων 15 χρόνων. 

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    82
    ARCHON στις #65965

    epidi me endiaferei pragmatika 8a h8ela na moy ta stileis.to e-mail moy 8a sto steilw me prwsopiko minima.

    twra epidi kai egw se oti anaferw eimai episis akribis kai mporw kai egw na to apodeixw den katalabainw ti den diabasa egw kala se ayto poy egrapses.an to kleidi einai h protash:Η ανώτερη βαθμολογία που έχει επιτευχθεί από σκύλο στην Ελλάδα από την στιγμή που οι δοκιμασίες έχουν αυτή ακριβώς την μορφή και κρίνονται από κριτές drahthaar, ήτοι τα τελευταία 5 χρόνια είναι 72 βαθμοί….exw na kanw kapoies poly symantike erwthseis giati etsi 8igonte kapoia atoma kai egw eimai neofwtistos sto xoro kai menw ekpliktos.

    loipon….prin apo ayta ta 5 xronia ta opoia fantazomai pws tote ba8mologi8ikan ayta ta skylia gia na les etsi….ti htan aytoi poy ta ba8mologisan …poioi htan oi krites kai ti krites htan an den htan krites drahthaar…afoy les pws emfanistikan oi krites drahthaar ta teleutaia 5 xronia?pws ayta ta skylia afoy einai opws ta les…kai den exoyn ba8mologi8ei me toys idioys oroys kai ta idia kritiria poy ba8mologoyntai twra ta skylia paramenoyn me aytoys toys ba8moys (maimoy kata ta legomena soy)kai den epanexetazontai mias kai sthn ellada den isxiei h hlikia toy skylou?giati an den kanw la8os aytes oi listes einai gia na zeygarwsw egw o kinos katoxos drahthaar th skyla moy h to skylo moy me ton kalhtero kai me thn megalhterh ba8mologia.an esy twra moy les pws oi ba8mologies einai maimoydes…twte h esy den mas ta les kala h o omilos mas koroideuei.aytes tis listes poios tis ypografei?esy ti eisai ston omilo?pws o proedros toy omiloy exei san maximum to 84 kai esy to 75?pws yparxoyn skylia ta opoia exoyn ba8mologia 82 afoy to maximum einai to 75?den katalabainw pragmatika.opws ta les esy “adiazeis” ton omilo drahthaar kanonika.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #65979

    Λοιπόν όπως βλέπεις τα υπογράφω αυτά που γράφω, και επειδή τα μισόλογα μάλλον δημιουργούν παρεξηγήσεις παρά λύνουν καταστάσεις  θα σου πώ απλά ότι ούτε τον Ομιλο αδειάζω όπως λές άλλα ούτε και κανένα είναι η πρόθεση μου να θίξω,Το ότι υπάρχει αυτός ο Ομιλός και οτι έχει προσφαίρει αυτός στα drahthaar οφείλεται σε ένα μεγάλο ποσοστό στον Προέδρό του, ο οποίος με όλες τις “ιδιαιτερότητες” του  πήγε κόντρα στο ρεύμα της εποχής. Ο Ομιλός συνάντησε δυσκολίες ώς προς την καθιέρωση του εργασιακό πρότυπο μεγάλες δυσκολίες πολύ περισσότερες από ότι φαντάζεσαι, Δεν υπήρχαν κριτές κλπ. Δεν υπήρχε προγενεστερη εμπειρία από άλλους Ομίλους κλπ. Υπήρξαν διαφωνίες και μέσα από τον Ομιλο, παραιτήσεις κλπ.Και ακόμα υπάρχουν μεγάλες παρεξηγησεις για το εργασιακό πρότυπο και το τί προσφερει.  Θα σου αναφέρω μόνο ότι το ευκολο για τα drahthaar θα ήταν να ακολουθήσουν την “πεπατημένη”  με εκπτώσεις στο εργασιακό πρότυπο, Βασικά δεν υπήρχε η πρακτική γνώση, για αυτό υπήρξαν αυτές οι παρεξηγήσεις. Αυτή η γνώση ήρθε  αργότερα, Αλλά δεν σβήνεις τα παλιά δεν ξεχνάς αυτούς που μπήκαν μπροστά . Αλλωστε  δεν θεώρω με κανένα τρόπο ότι αυτές έγιναν προίον εκμετάλευσης με σκοπό το κέρδος από τους συγκεκριμένους ανθρώπους για να λέμε τα πράγματα με την σωστή τους διάσταση και να μην μένουν υπονοούμενα.

    Μετά για την επανεξέταση (για όσους σκύλους ζούν ακόμα) που αναφέρεις υπάρχει μια “συμφωνία” στούς “κοντινούς” ότι οι σκύλοι που έχουν περάσει την εαρινή και εχουν βαθμολογηθεί σε ηλικία μεγαλύτερη της επιτρεπτής δεν ξανακατεβαίνουν, η οποία και τηρείται  για να φτάσουμε κάποια στιγμή να μπορούμε να λειτουργήσουμε με τα σωστά όρια ηλικίας, 

    Επειδή νομίζω ότι η αναφορά σε λεπτομέρειες  δεν οφελεί κανένα, εγω θεωρώ και όλοι πιστεύω οι παροικούντες ότι ήταν προϊοντα της εμβρυακής ηλικίας  του Ομίλου.Και ξέρεις κάτι και κανένας μας δεν ασχολείται πιά με αυτό ακόμα και ας πούμε οι “ριγμένοι”, όπως θέλεις να το τοποθετήσεις εσύ.

    Η δική μου απόψη και πιστεύω ότι εκφράζω ένα μεγάλο ποσοστό του συμμετεχόντων στα κοινά είναι ότι αυτό που πρέπει να κάνει ο Ομιλός είναι να βοηθήσει την φυλή να φύγει μπροστά να βρεί την δυναμική της να πάρει στο τέλος την θέση που της αξίζει  και στην Ελλάδα. Προσωπικά θεωρώ ότι ακόμα βρίσκομαι στο στάδιο της “μαθητίας”  ακόμα, εδώ στην Ελλάδα δεν ξέρουμε την  φυλή δεν μπορούμε να φανταστούμε τι μπορεί να κάνει και πόσο ευκολο είναι να φτάσει ένας σκύλος σε καλό επίπεδο με την σωστή χρήση. Αλλά για να γινει αυτό χρειάζονται σκύλοι – κριτές – εκπαιδευτές, κλπ.  χωρίς όλα αυτά δεν υπάρχει Ομιλός δεν έχει λόγο ύπαρξης. Για αυτό χρειάζεται την βοήθεια όλων, διαφωνίες θα υπάρξουν, αντιπαλότητες ίσως, γκρίνιες κλπ. αλλά όταν όλα έχουν την  ώς κατεύθηνση το εργασιακό πρότυπο μόνο μπροστά οδηγούν.

    Για αυτό τα κεφάλια  drahtharades τα κεφάλια κάτω και δουλεία στα σκυλιά πάνω, διάβασμά ανταλλαγή απόψεων και γνώσεων.  εχουμε πολύ δρόμο ακόμα να κάνουμε, Απέχει πολύ οι 4-5 ιχνηλασίες ζωντανού λαγού πολλές φορές πέραν του 1ΚΜ, μέσα σε ένα δαίδαλο ιχνών από 10αδες άλλους λαγούς που έχουν βοσκήσει το βράδυ στην διαδρομή,από το σύρσιμο 120 μέτρων ενός κουνελιού σε “καθαρό” χωράφι, είναι πολύ ποιό δύσκολο μετά ο σκύλος να κάνει μια σωστή έρευνα με ένταση και σωστά στον άερα για να φερμάρει φασιανούς(αγριους) σε χωράφια που βρωμάνε στην κυριολεξία από λαγούς. από το να φέρμάρει ένα στητό ορτύκι ή ακόμα και μια καμπίσια.

    Αίματα καλά στην Ελλάδα δόξα το θεό έχουμε, μπορεί λίγα ζώα αλλά υπάρχουν ώστε να σταθούμε σε ένα καλό επίπεδο. Ηδη μία Ελληνική σκύλα πήγε στην Γερμανία και πήγε καλά,σε εαρινή και φθινοπωρινή αλλός ενας σκύλος Ελληνικής εκτροφής ήδη συμμετείχε στο HEGEWALD και πήγε αρκετά καλά.

     Αυτό που χρειάζεται είναι δουλεία πάνω στα σκυλιά, με 1-2 ανθρώπους δεν πάμε  πουθενά.

    Οσο για το τι είμαι στον Ομιλο, εδώ εκφράζω τις απόψεις μου σαν Παντελής και προσπαθώ να δώσω τις οποίες λίγες γνώσεις εχώ, για αυτό και υπογράφω σαν Παντελής οι τίτλοι δεν ταιριάζουν στην προσωπικότητα μου,  γιατί είμαι εκεί απλά για να βοηθάω, και ότι ενασχόληση έχω με τα “κοινά” της κυνοφιλίας αυτό το σκοπό έχει και μόνο, καμμία μα καμμία διάθεση προβολής, το κυνήγι μου με τα drahthaar μου στο βουνό δεν το αλλάζω με τίποτα. Τα υπολοίπα κατ΄ ιδίαν.

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    82
    ARCHON στις #65982

    twra ebales ta pragmata sth 8esh toys.exeis dikio me ta misologa o ka8enas katalabainei oti 8elei na katalabei….xereis ti lew.egw ton proedro toy omiloy ton k. kwsta ton ektimw poly kai eniwsa na 8igete meta apo ayta poy eixes pei…alla twra ta ebales ta pragmata sthn swsth toys diastash.se eyxaristw kai symfwnw pws prepei na doylepsoyme oloi gia to kalo ths ratsas….kai afoy eseis den xeretai ti mporei na kanei ena drahthaar poy asxoliste toso xrwnia skeftite pws xafniazomaste 8etika emeis oi neoi katoxh aytwn twn yperoxwn skylwn mera me thn hmera me ta kator8wmata toys se olwn twn idwn ta 8iramata….exw ena filo poy leei pws me ayton ton skylo kynhgas apo spoyrgiti mexri liontari….kai den yperbalei.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    and73 στις #66004

    Ολα ωραία,

    exw ena filo poy leei pws me ayton ton skylo kynhgas apo spoyrgiti mexri liontari….kai den yperbalei.

    Περνοντας το τελευταιο σχολιο του Ηλια, θεωρω οτι για αυτο τον λογο ο Πετρος αρχικα ενεγραψε αυτη την ενοτητα ως Drahthaar 4X4

    AA

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #66005

    Αυτό που χρειάζεται πάνω από όλα είναι “σεμνότητα” γιατί πολύ ευκολα  χάνεται το μέτρο και περναμε στα όρια της υπερβολής και από εκεί και πέρα είναι πολύ εύκολα μπορεί κάποιοι να γίνουν“φαιδροί”Η φυλή  μπορεί να κάνει πολλά πράγματα πολύ περισσότερα από ότι χρησιμοποιείται στην Ελλάδα, αλλά σίγουρα δεν μπορεί να τα κάνει όλα σε ύψιστο βαθμό,  αυτό είναι το “ΙΔΕΑΤΟ” από εκεί και πέρα το χειροπιαστό απέχει πολύ γιατί στην Ελλάδα δεν χρησιμοποιούνται σαν  drahthaar, αλλοι τα χρησιμοποιούν κατά 90% σαν φέρμας, άλλοι τα έχουν βάλει και στα γουρούνια με δικό μας τρόπο κυνηγίου. .

     Ο κόσμος αλλάζει τρομερά γρήγορα οι πληροφορίες μεταδίδονται το ίδιο γρήγορα, και αυτό το ρημάδι το internet είναι μεγάλος “ρουφιάνος”.  Αμέσως μετά το Hegewlad μπορεί πολύ ευκολα κάποιος να μπεί στο site  των drahthaar στην Γερμανία και να δεί  τι έκανε ο κάθε σκύλος. Οι εποχές που μόνο όσοι ήμασταν γραμμένοι στα Γερμανικά club  είχαμε αυτή την πληροφόρηση  μέσω του περιοδικού πέρασαν.  Μπορεί άνετα να δεί κάποιος τι θέση κατέλαβε και τι ακριβώς έκανε ο  Ελληνικής εκτροφής σκύλος.

    Καλά σκυλιά όπως είπα και παραπάνω υπάρχουν,  αλλά απλά καλά όχι τίποτα παραπάνω,  με πολύ και κατάληλλη δουλειά μπορεί να γίνουν πολύ καλά  drahthaar,  για το πραγματικά drahthaar  προς το παρόν μιλάμε για όνειρα έναστρου καλοκαιρινού ουρανού.  Κορώνες και υπερβολές μόνο κακό κάνουν στην φυλή. Ας συνειδητοποιήσουμε πρώτα τις πραγματικές δυνατότητες του σκύλου μας  χωρίς να αιθεροβατούμε και ας δουλέψουμε σε αυτόν στα σημεία που πονάει ή στον επόμενο για κάτι περισσότερο. Ας το δούμε σαν πρόκληση.

    Και κάτι άλλο ARCHON  όταν κάποιος ανακατεύεται με τα κοινά θέτει εαυτό υπό κρίση και κριτική, για τις ερνέργειες του και τα λεγόμενα του, Οταν κρίνω έναν σκύλο ταυτόχρονα κρίνομαι για τις γνώσεις μου για το αίσθημα δικαίου που έχω και το “ματι”.  Στο απυρόβλητο δεν είναι κανένας μας. Από τον πρόεδρο μέχρι το τελευταίο μέλος, 

    Λάθη γίνανε- γίνονται και θα γίνονται, το θέμα είναι να μην είναι “κακόβουλα” και να μην μένουμε σε αυτά. Ο Ομιλος πρέπει να τρέξει γιατί έχει μείνει πίσω χωρίς εμμονές  και φαγωμάρες γιατί σε λίγο  θα υπάρχουν μόνο οι καρέκλες.

    Και με πολύ μεγάλη προσοχή στο τι βγαίνει προς τα έξω, η υπερβολή για τις ικανότητες του σκύλους μας πολλές φορές οδηγεί σε κατάστασεις που γελά και το “ποικιλοχρώμο ερίφιο”, που μόνο κακό κάνουν στην φυλή.

    Παντελής

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 643 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων