DRAHTHAAR 4X4

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 541 έως 555 (από 643 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #265703

    [attachment=3359:foto_perdikes.jpg] ΑΥΤΑ ΚΑΝΟΥΝΕ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΟΥ.(ΛΥΠΕΙ ΜΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΓΙΛΕΚΟ ΤΟΥ ΑΔΕΛΦΟΥ ΜΟΥ).

    :( :D :angry: :D :blink: :D :) :D :) :D


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #190005

    Ελληνικός Ομίλος DRAHTHAAR διοργανώνει αγώνα ΑΚΙ μπεκάτσας στις 18 /12/2011 στην περιοχή της Σπερχιάδας, όλοι οι φίλοι της φυλής είστε ευπρόσδεκτοι, δηλώσεις συμμετοχής & πληροφορίες στο 6937305185 – 210 9575538 κ. Τερζή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    73
    epagkelmatias στις #261089

    Ελληνικός Ομίλος DRAHTHAAR διοργανώνει αγώνα ΑΚΙ μπεκάτσας στις 18 /12/2011 στην περιοχή της Σπερχιάδας, όλοι οι φίλοι της φυλής είστε ευπρόσδεκτοι, δηλώσεις συμμετοχής & πληροφορίες στο 6937305185 – 210 9575538 κ. Τερζή.

    +1000 ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    73
    epagkelmatias στις #190069

    ΤΙ ταιζουμε τα ντραχτχααρ μας??και ποιεσ κατα την γνωμη την αποψη σας τεριαζει στα σκυλια μασ..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #191503

    Την Κυριακή ώς γνωστό θα μαζευτούμε αξημέρωτα (6,30) στην πλατεία της Μακρακώμης, για την καθιερωμένη πιά ετήσια μάζωξη των "παλαβών" με τους μουστακαλήδες σκύλος για να αναζητήσουμε περισσότερο ως γνωστό τα τσίπουρα, (κατά την διάρκεια για ζέσταμα), για να πάμε στα κοψίδια μετά το πέρας, και λιγότερο τις μπεκάτσες, ΚΑΙ ΝΑΙ θα υπάρχουν και κύπελλα και για το τυπικό του θέματος, ας μαζευτούμε όσο περισσότεροι μπορούμε, μια και όλοι μας κυνηγαμε με τα "μουστάκια" την μακρομύτα, ο καιρός θα είναι καλός χωρίς βροχές και αέρηδες, Ο αγώνας διεξάγεται σε ελέυθερο κυνηγότοπο και το θήραμα ντουφεκιέται, και φροντίζουμε γενικά να το πετυχαίνουμε. Προσωπικά θα εισηγηθώ να με συνοδεύει σκοπευτής μια και πέρυσι δεν την πέτυχα, χαχαχαχ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #194861

    Τελικά μαζευτηκαμε, λιγοστοί θα έλεγα αλλά εαν συγκρίνουμε τις συμμετοχές με άλλες διοργανώσεις ΑΚΙ μπεκάτσας, μάλλον ήμασταν πολλοί, Τελικά παρευρέθηκαν 7 σκύλοι έτρεξαν οι 6 , ο τελευταίος απεσυρθει.
    Οι εντυπώσεις του κριτή (κ. Καλατζή – γνωστού μπρετονά) ήταν πολύ θετικές για την παρουσία των σκυλιών, στα 6 είχε 3 επανακλήσεις,
    Τρέχοντας 1ος με την Χανδρα, η σκυλα δεν ήταν στα καλά της, ερχόμενη από γέννα, χωρίς κυνήγια στα πόδια της, δεν ξεκίνησε καλά, κρατήθηκε περισσότερο απ΄ ότι έπρεπε στα ποιο καθαρά λόγω ενός περιφερόμενου "αυτιά" αλλά τελικά παρ΄ όλο αυτά, βρήκε την μπεκατσούλα της, την φερμάρισε δήλωσα την φέρμα, αλλά έκανα φασαρία πηγαίνοντας στο σκυλί και το πουλί σηκώθηκε χωρίς να μου "δώσει" ευκαιρία για βολή, δυστυχώς δεν ήταν πόντος, Απογοήτευση, δεν έφταιγε ούτε το πουλί που ήταν ανύσηχο – λόγω θέσης (χωρίς χαμηλή κάλυψη) , ούτε το σκυλί γιατί και σε νορμαλ απόσταση το είχε φερμάρει, και δεν κούνησε, το λάθος ήταν δικό μου, έπρεπε να αφήσω τον κριτή να βλέπει την σκύλα και να κάνω τον γύρω ήσυχα ήσυχα, Αλλά καλύτερα γιατί πιθανόν να στερούσα την ευκαιρία από την επόμενη σκύλα DIXI του Γιώργου Παπάζογλου γιατί ήταν το μοναδικό πουλί στην αρχική περιοχή, η DIXI με εξαιρετική παρουσία την εκμεταλέυτηκε στο μέγιστο, με εξαιρετική διαδρομή εξάιρετη φέρμα -εξαιρετή διαχείριση του Γιώργου που στην ουσία ανάγκασε με την τοποθέτηση του το πουλί να βγεί στο καθαρό, και να έχει μια επιτυχήμενη ντουφεκιά για να ακολουθήσει απόρτ για σεμινάριο (α, ρε Νικόλα με τις εκπαιδεύσεις σου) , κατέκτησε το CACT της ημέρας. Αλλό ένα σκύλι, μια εξαιρετικά έμπειρή σκύλα (8 ετών) η APPLE του κ. Γεωργονίκου με εξαιρετική διαδρομή στα όρια του εκτός ελένχου, ειχε ευκαιρία στην επανάκληση της αρκετά μακρία από την περιοχή που σηκώθηκε , αλλά δεν μπόρεσαν να την προσεγγίσουν στην φέρμα και δεν μπήκε και αυτή στην βαθμολογία. Πολύ καλές παρουσίες είχαν η HBH του κ. Αυγερινού τρέχοντας στον τελευταίο της αγώνα της έγινε και επανάκληση, η ΑVA του κ. Ποπέσκου και αυτής της έγινε επανάκληση.
    Ακολούθησε η απονομή και το σύνηθες τραπέζωμα, στην Σπερχείαδα,
    Οι επιτυχίες των drahthaar και της DIXI συνεχίστηκαν και στον επόμενο αγώνα μπεκάτσας στην Θεσσαλονίκη, οπου και πάλι η DIXI απέσπασε το μοναδικό CACIT από όλες τις φύλες που συμμετειχαν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    andreas1453 στις #195678

    Παιδια ειμαι και εγω θαυμαστης της φυλης και καποια στιγμη θελω να μπω και εγω στο κλαμπ. Προαναφερθηκε οτι Τα καλυτερα Γερμανικα αιματα υπαρχουν και στην Ελλαδα. Μπορει να μας πει οποιος ξερει ονοματα πρωταθλητων (σκυλια) που Υπαρχουν στην Ελλαδα και ειναι προσαρμοσμενα στα Ελληνικα εδαφη και κυνηγια?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #195843

    Κατ΄αρχάς η έννοια "πρωταθλητης" ή CH δεν υπάρχει στο Γερμανικό σύστημα υπάρχει ο νικήτης (κάποιας συγκεκριμένης αγωνιστικής διαδικασίας) και η καταλληλότητα αναπαραγωγής. Στα δικά μας τώρα μια και ανήκουμε στην FCI υπάρχει η απόδοση του τίτλου CH αλλά στην ουσία αφορά Μορφολογικό τίτλο με κάποιες εργασιακές πιστοποιήσεις, δεν υπάρχει στην ουσία CH στην εργασία.
    Τα σκυλιά δεν "προσαρμόζονται" απλά επιλέγονται γεννήτορες τέτοιοι που ταιριάζουν στα δικά μας θέλω. Αυτό αυξάνει τις πιθανότητες να πάρει κάποιος ένα σκυλί που "ταιριάζει" στα δικά μας θέλω, Αλλά μιλάμε πάντα για σκυλιά και αφεντικά που ζητούν από τα σκυλιά το "μέγιστο" – Ο μέσος κυνηγός θα καλυθφεί κυνηγετικά απόλυτα από ένα drahthaar.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    andreas1453 στις #247704

    Κατ΄αρχάς η έννοια "πρωταθλητης" ή CH δεν υπάρχει στο Γερμανικό σύστημα υπάρχει ο νικήτης (κάποιας συγκεκριμένης αγωνιστικής διαδικασίας) και η καταλληλότητα αναπαραγωγής. Στα δικά μας τώρα μια και ανήκουμε στην FCI υπάρχει η απόδοση του τίτλου CH αλλά στην ουσία αφορά Μορφολογικό τίτλο με κάποιες εργασιακές πιστοποιήσεις, δεν υπάρχει στην ουσία CH στην εργασία.
    Τα σκυλιά δεν "προσαρμόζονται" απλά επιλέγονται γεννήτορες τέτοιοι που ταιριάζουν στα δικά μας θέλω. Αυτό αυξάνει τις πιθανότητες να πάρει κάποιος ένα σκυλί που "ταιριάζει" στα δικά μας θέλω, Αλλά μιλάμε πάντα για σκυλιά και αφεντικά που ζητούν από τα σκυλιά το "μέγιστο" – Ο μέσος κυνηγός θα καλυθφεί κυνηγετικά απόλυτα από ένα drahthaar.

    1 Αρα προερχωντε απο γερμανικα αιματα νικητων οπου οι επιγωνοι αποκτουν επιπλεον τιτλο μορφωλογιας?

    2Ακριβως επειδη το drahthaar ειναι all around σκυλος και για παραδειγμα εγω μπορει να θελω ενα σκυλο που να ειναι πολυ οικιος με το υγρο στοιχειο για υδροβιο πως πρεπει να κινηθω?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    73
    epagkelmatias στις #195860

    ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ:καπως ετσι…..απλα στην γερμανια το ντρχτ ειναι μια κατηγορια μονο του….και οι δοκιμασιες που περναει την περνανε μονο τα ντραχτ(πιστεψε με καθολου μα καθολου ευκολες)..δν ειναι παγκοσμιας κλιμακας…γιαυτο φερει πιστωπιοιησεις…και οχι ch….διορθοστε με αν κανω λαθος…
    ΑΠΟΡΤ:παρολο που ο παντελης(steel)ειναι κατα κρατος εμπειροτερος μου….σου λεω οτι για το συγκεκριμενο κομματι που ειναι το απορτ απο νερο….δεν θα εχεις κανενα προβλημα σχεδον με κανενα ντρατχααρ….μιλαμε παντα για σωστες και προσεγμενες γεννες-γραμμες….!!!!που ευτηχως στην ελλαδα ειναι περιορισμενοι οι ανθρωποι(εκτροφεις)και δν υπαρχουν συχνα εως ποτε εφτραπελα….!!!!
    και κατι ασχετο…επειδη καταγομαι απο την Πολη….ωραιο username…….
    Φιλικα

    Γρηγορης..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    andreas1453 στις #195898

    Διαβασα προσφατα οτι τα Drahthaar εχουν απο τους ποιο αυστηρους κανονες αναπαραγωγης σε σχεση με αλλες φυλες . Επισης για να παρεις επισημα χαρτια ωστε να αναπαραξεις ena drahthaar περνας απο κριτες (πιστοποιημενους) αλλιως το σκυλι δεν φερει το ονομα Drahthaar και φυσικα την ακολουθουμενη πιστοποιηση

    Στην Ελλαδα τηρουνται αυτοι οι κανονες και σε τι βαθμο ισχυουν αυτα που διαβασα τα οποια ομολογω μου εκαναν εντυπωση ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #247561

    Διαβασα προσφατα οτι τα Drahthaar εχουν απο τους ποιο αυστηρους κανονες αναπαραγωγης σε σχεση με αλλες φυλες . Επισης για να παρεις επισημα χαρτια ωστε να αναπαραξεις ena drahthaar περνας απο κριτες (πιστοποιημενους) αλλιως το σκυλι δεν φερει το ονομα Drahthaar και φυσικα την ακολουθουμενη πιστοποιηση

    Στην Ελλαδα τηρουνται αυτοι οι κανονες και σε τι βαθμο ισχυουν αυτα που διαβασα τα οποια ομολογω μου εκαναν εντυπωση ?

    ο ΚΟΕ δεχεται να εγγραψει γεννες απο γεννητορες μη "δοκιμασμενους" αρα ο καθενας κανει οτι θελει. το ερωτημα "δεν μπορει να αλλαξει αυτο;" εχει δυο οδους: ειτε ο κοε δεχεται απο εδω και στο εξης μονο "δοκιμασμενους" γονεις (δυσκολο να συμβει κατι τετοιο λογω οικονομικων συμφεροντων) ειτε ο ομιλος ντρατχαρ βγαινει απο ΚΟΕ και μπαινει στο VDD (αλλα θα επρεπε να διαγραψει τους μη δοκιμασμενους σκυλους, οποτε παλι δυσκολο ειναι). εαν πραγματικα σε ενδιαφερει η φυλη βοηθα τον ομιλο και καποια στιγμη το θεμα θα λυθει λογω φυσικης εξελιξης (ελπιζω).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #247560

    Διαβασα προσφατα οτι τα Drahthaar εχουν απο τους ποιο αυστηρους κανονες αναπαραγωγης σε σχεση με αλλες φυλες . Επισης για να παρεις επισημα χαρτια ωστε να αναπαραξεις ena drahthaar περνας απο κριτες (πιστοποιημενους) αλλιως το σκυλι δεν φερει το ονομα Drahthaar και φυσικα την ακολουθουμενη πιστοποιηση

    Στην Ελλαδα τηρουνται αυτοι οι κανονες και σε τι βαθμο ισχυουν αυτα που διαβασα τα οποια ομολογω μου εκαναν εντυπωση ?

    ο ΚΟΕ δεχεται να εγγραψει γεννες απο γεννητορες μη "δοκιμασμενους" αρα ο καθενας κανει οτι θελει. το ερωτημα "δεν μπορει να αλλαξει αυτο;" εχει δυο οδους: ειτε ο κοε δεχεται απο εδω και στο εξης μονο "δοκιμασμενους" γονεις (δυσκολο να συμβει κατι τετοιο λογω οικονομικων συμφεροντων) ειτε ο ομιλος ντρατχαρ βγαινει απο ΚΟΕ και μπαινει στο VDD (αλλα θα επρεπε να διαγραψει τους μη δοκιμασμενους σκυλους, οποτε παλι δυσκολο ειναι). εαν πραγματικα σε ενδιαφερει η φυλη βοηθα τον ομιλο και καποια στιγμη το θεμα θα λυθει λογω φυσικης εξελιξης (ελπιζω).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    73
    epagkelmatias στις #195911

    η εκτροφη ντραχτ γενικα ειναι κατα καποιο τροπο μονοδρομος….!!!αρκει να τα βαζεις κατω και να εχεις στοχους και οροματα….αυτα βγαινουν βαση τα αιματα του καθε γεννητορα…και τι βαθμολογια εχει παρει σε καθε κομματι ερευνας ξεχωριστα(μυτη-φερμα-τριχωτο)κτλ……!!!στην ελλαδα υπαρχουν πιστωποιησεις…ειναι η εαρινη και η φθινοπορινη ερευνα.,….κοινος:HZP-VZP……!!μετα υπαρχει και το hagewald που διεξαγεται μονο στην γερμανια.΄……..και αλλες που δεν τις θυμαμαι…..τα δικα μας τα διοργανωνει ο ελληνικος ομιλος ντραχτ που ειναι σαφως αρμοδιος και μονο για να τεσταρονται τα σκυλια….βεβαια υπαρχει και το ενδεχομενο να υπαρχουν παρα πολυ αξιολογα σκυλια και απλα οι ιδιοκτητες τους να μην ασχολουνται…σε τι αυτη περιπτωση θελει ψαξιμο και καθοδηγιση απο εναν εμπειροτερο της φυλης……~~!!!!ελπιζω να σε καλυψα…….

    Γρηγορης…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #195929

    ναι, γίνονται οι δοκιμασίες (όπως είναι ο σωστός όρος) αλλά δεν είναι υποχρεωτικές για να σου δωθεί pedigree για τα κουτάβια μιας γέννας. Εξηγώ:

    κάποιος αγοράζει κουτάβια από Γερμανία από γονείς που έχουνε περάσει επιτυχώς και τις τρεις δοκιμασίες στην Γερμανία. Τα φέρνει στην Ελλάδα. Καθώς μεγαλώνουνε δεν συμμετέχουνε τα σκυλιά του στο σύστημα δοκιμασιών του ελληνικού ομίλου. Κοινώς μεγαλώνουνε "χύμα στο κύμα". Τα ζευγαρώνει μεταξύ τους και δηλώνει την γέννα στον ΚΟΕ, ο ΚΟΕ δέχεται την γέννα και έτσι έχεις το παράδοξο: καθαρόαιμα ντρατχαρ με pedigree από τον ΚΟΕ αλλά εκτός του συστήματος εκτροφής! Γιατί; Επειδή βάσει καταστατικού του ΚΟΕ δεν προβλέπεται κάποια ιδιαίτερη "ρύθμιση" για τα DD.

    Αυτό δεν σημαίνει πως δεν πρέπει να ασχοληθείς με την φυλή. Ίσα ίσα, επειδή οι εκτροφείς είναι λίγοι μπορείς να έρθεις σε επαφή σχεδόν με όλους (παρ'ολο που βρίσκονται σε όλες τις γωνιές της Ελλάδας). Τα μέλη του ομίλου ντρατχαρ σίγουρα μπορούνε να σε ενημερώσουνε σχετικά με οτιδήποτε τους ρωτήσεις.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 541 έως 555 (από 643 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων