DRAHTHAAR 4X4

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 643 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #66006

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΟΤΑΝ ΕΓΡΑΨΑ ΤΟ DRAHTHAAR 4X4 ΕΝΝΟΟΥΣΑ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ.ΜΗΝ ΕΧΟΝΤΑΣ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ Κ ΤΟ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΠΡΟΤΥΠΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΕΙΣ ,ΟΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ Ο ΠΑΝΤΕΛΗΣ,ΕΧΟΝΤΑΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Κ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΥΝΗΜΑ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΕΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΑΥΤΑ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΚΥΝΗΓΙΑ ΦΕΡΜΑΣ.ΑΥΤΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΓΩ ΞΕΚΙΝΟΝΤΑΣ ΠΡΙΝ 11-12 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΣΚΥΛΙ ΧΩΡΙΣ ΧΑΡΤΙΑ .ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΣ Κ ΑΦΟΥ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ ΥΠΗΡΧΑΝ Κ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΚΥΛΙΑ ΠΟΥ ΕΙΔΑ Κ ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΠΗΧΗ ,ΕΙΠΑ ΠΡΙΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΔΩ ΑΛΛΑ ΑΙΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΙΕΥΡΗΝΟΥΝ ΤΟΝ ΕΡΓΑΣΙΑΚΟ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ.ΕΧΩ ΠΛΕΟΝ ΚΑΤΑΛΗΞΗ ΟΤΙ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ ΒΟΗΘΟΥΝ ΣΤΟ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΠΟΛΥΧΡΗΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΡΑΤΣΑΣ.ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ.ΣΤΟ ΝΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΩ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΜΟΥ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΜΕ ΣΩΣΤΗ ΠΟΡΕΙΑ ΠΛΕΟΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΒΗΜΑ ΒΗΜΑ.ΑΠΟ ΕΔΩ Κ ΣΤΟ ΕΞΗΣ ΘΑ ΤΗΡΗΣΩ Κ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΤΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥ DRAHTHAAR.ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Κ Ο ΟΜΙΛΩΣ Κ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΟΠΩΣ Ο ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΚΑΘΟΣΟΝ Κ ΕΝΑΣ ΑΞΙΟΛΟΓΟΣ ΓΝΩΣΤΗΣ ΤΗΣ ΡΑΤΣΑΣ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Ο ΝΙΚΟΣ Ο ΑΥΓΕΡΙΝΟΣ.

    ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΧΕΙ ΠΕΙΡΑΞΕΙ ΣΕ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΗΓΕ ΝΑ ΒΓΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΙΕΣ Κ ΤΗΝ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Κ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΠΟΥ ΠΗΡΕ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΜΟΥ ,ΕΝΩ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΣΕΜΝΟΤΗΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΦΟΥ ΠΗΡΑ ΜΕΡΟΣ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΙΕΣ ,ΑΝΕΦΕΡΑ ΤΗΝ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΤΙ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Κ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΝΕΦΕΡΑ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΠΟΥ ΠΗΡΕ Ο ΣΚΥΛΟΣ.ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΟΥΤΕ ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ ΟΥΤΕ ΑΠΟΣΚΟΠΩ ΝΑ ΘΙΞΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΠΟΥ ΠΗΡΑ.ΘΕΩΡΗΣΑ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΩ ΤΙ ΕΙΔΑ Κ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.ΤΩΡΑ ΕΠΕΙΔΗ Η ΘΕΣΗ ΤΟΥ ARCHON HTAN ΚΑΠΩΣ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ,ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΑΝΑΛΟΓΩΣ. ΑΥΤΑ!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    82
    ARCHON στις #66025

    loipon petro h 8esh toy ARCHON den htan periergh…alla as mhn epanel8oyme stis idies sizitiseis giati mono kako kanoyn.loipon panteli ayto poy eipes me to hegewald to eixa dei prin to grapseis esy kai kati 0000000000 ta eida…alla den eipa tipota to afisa na perasei etsi gia na mas tononei to i8iko afoy den aneferes to onoma ths skylas.

    kai kati akoma ….to xerate oti o versau(den xerw an to grafw kala) einai o ektrofeas toy dario kai toy giuzeppe kai pollwn allwn korifewn skylwn pointer agwnwn kai mh kynhgaei apoklistika me DRAHTHAAR???(ayto pros apantish gia kapoia sxolia gia kapoion idioktiti drahthaar pou kynhgaei kai me pointer panta se zeygaria me drahthaar).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    82
    ARCHON στις #66026

    kai gia na kleisw thn enothta me tis ba8mologies twn skylwn poy yparxoyn skylia me 82 enw mas leei o pantelhs pws to 75 einai to anotero h gnwseis toy pantelh gia tis dokimasies toy omiloy arxizoyn apo to 2001 kai pera.otan eir8e o germanos kritis viholcer gia na xrisei episima krites toy omiloy.omws apo to 1999 efarmozete to ergasiako protypo toy omiloy me symetoxh die8noys kritoy OMADAS 7.Ara loipon oi opoies ba8mologies einai epikyrwmaines apo to prwtypo toy omiloy.kai to anotero orio einai to 84….mias kai to anotero se ka8e dokimasia einai to 12.egw den lew alla oyte erxomai se allh antipara8esh gia ayto me thn ba8mologia giati exoyme ginei grafikoi.gia otidipote allo na to suzhthsoyme eyxaristws.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #66103

     

    Ηλία μάλλον δεν θες να καταλάβεις μερικά πράγματα. Καλό θα ήταν όμως πριν  γράφεις κάτι να είσαι απόλυτα σίγουρος για αυτό προσωπικά και να μην επαλαμβάνεις ότι σου λένε ειδικά εάν υπάρχουν αντίθετες απόψεις. 

    Θα τονίσω  ότι στο μόνο πράγμα που είμαι τιμητής και υπερασπιστής είναι στην προσπάθεια και μετά στην επιτυχία, ούτε σε πρόσωπα ούτε σε καταστάσεις. και νομίζω ότι αυτό αποδεικνύεται από όλες μου τις ενεργειές μέχρι τώρα.

     Θα θεωρήσω ότι η αναφορά σου  για την Ελληνική σκύλα στο HEGEWALD , δεν προέρχεται από κακόβουλη διάθεση,  αλλά  δεν αναφέρεις ότι η σκύλα δεν συμμετείχε τελικά στο HEGEWALD όπως ακριβώς αναγράφεται στον κατάλογο, η σκύλα είχε δηλωθεί και δεν κατέβηκε, τελικά όπως άλλοι  20-25 σκύλοι. αλλά αναφέρεις ότι πήρε  0 σε όλα.  Επίσης δεν αναφέρεις ότι ποιο πάνω στην λίστα υπήρχε και άλλος  σκύλος Ελληνικής εκτροφής (αδερφός της )  με  Γερμανό κυναγωγό και ιδιοκτήτη ο οποίος κατετάγη,  τελικά με βαθμολογία 216 βαθμούς  στην εργασία και  226 συνολικά (+ μορφολογία).  Δεν το διάβασες  ή δεν το κατάλαβες??!!!   Κάλο θα ήταν να ξέρεις πάντως ότι η  σκύλα στην οποία  αναφέρεσαι , έχει περάσει  εαρινή στην  Γερμανία με 75 βαθμούς και 1η στο  αγώνα που συμμετείχε,  καθώς  επίσης και  HZP  Ο.S.  στην Γερμανία με 182 βαθμούς. αυτά για την αντικειμενική ενημέρωση. των drahthaaράδων. Οπότε δεν χρειάζεται να αποδείξη και πολλά – και αντι να τον ευχαριστήσουμε τον ανθρωπο για τον δρόμο που «άνοιξε» με μεγάλο  οικονομικό και όχι μόνο κόστος  τον κρίνουμε κιόλας για το ότι δεν κατάφερε να  δώσει το παρόν στην μεγάλη γιορτή. Μακάρι του χρόνου να βρίσκονται και άλλοι Ελληνικοί σκύλοι εκεί, να δηλώσουν ότι και η Ελλάδα είναι εδώ στα drahthaar. και όχι μόνο ως πελάτης. Σαν Παντελής  θα νοιώσω άξιος να κρίνω τον βαθμό επιτυχίας του μόνο όταν θα πάω και εγώ εκεί  με σκύλο μου.  Το πώς κρίνουν οι υπόλοιποι την κατάσταση είναι προσωπικό τους θέμα.

    Kαι τώρα στο θέμα της βαθμολογίας για να μην μένουν στο κόσμο λάθος  εντυπώσεις

      Δεν σου τα  είπαν καλά τα πράγματα .  Στον  Ομιλό κατέβηκα στην 1η δοκιμάσια που έκανε  το 1999, έχω στα χέρια μου την αξιολόγηση της σκύλας μου γεννημένης  1/6/1998  τότε  βαθμολογούσαν  4 «κριτές»  ένας κριτής ηπειρωτικών φυλών και 3 μέλη του συλλόγου με άριστα το 5 και προσθέταν τους βαθμούς των κριτων για να βγάλουν την βαθμολογία.  χωρίς ιχνηλασία  βέβαια . Αυτό που λένε  πώς είναι το σωστό ΚΑΜΜΙΑ  ΣΧΕΣΗ, Εχω επίσης εδώ μπροστά μου αξιολόγηση και καρτα αναπαραγωγής από τον Ομιλο και υπογεγραμμένη από τον πρόεδρο κ. Σκούρα  αλλου σκύλου μου  με ημερομηνία 16/4/2000  πάλι χωρίς  ιχνηλασία με το ίδιο σύστημα,  Πάλι ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ. Οπότε μάλλον συμμετείχα στις εκδηλώσεις του Ομίλου πριν το  2001 .

    Και για να μάθεις την ιστορία  καποιοι σκύλοι  από αυτόύς που  είχαν περάσει  τέτοιου είδους δοκιμασία και αξιολόγηση πέρασαν  ιχνηλασία  μια μέρα ξεχωριστά μετά από  πολύ καιρό . Σε όσους σκύλους  πέρασαν ιχνηλασία τότε έγινε μια μαθηματική  αναγωγή στις βαθμολογίες και βγήκε ότι βγήκε από άγνοια. Αρχή ήταν. Κάπου  τότε μπήκα και εγώ στα διοικητικά του Ομίλου (μετά τις παραιτήσεις που έγιναν για το εργασιακό πρότυπο) και μας  έκανε μετάφραση  τον  Γερμανικό κανονισμό  για τους αγώνες μια Γερμανίδα φίλη του κ. Σκούρα,  κάναμε και  Γενική Συνέλευση για την έγκριση του κανονισμού,  Μετά  κάναμε  μέσα στον Νοέμβρίο 2001 μια δοκιμαστική δοκιμασία για την φθινωπώρινη δοκιμάσια στην Ανθήλη,  (που δεν θέλω να την θυμάμαι καν,  κάπου εκεί ψάξε το γιατί μας έχει στο δούλεμα δικαίως ο Κυνικός του Εθνούς) περισσότερο για να δούμε τους χρόνους  και πώς βγαίνει η όλη διαδικασία, γιατί υπήρχε πραγματική άγνοια. Βαδίζαμε με ένα βιβλίο στο χέρι και στα τυφλά για την πράξη και τις πρακτικές που ακολουθούνται  στους αγώνες αυτούς.  Και μετά με την βοήθεια του κ. Ζώτου μέλος  γερμανικού Club από πολύ παλιά  λόγω διασυνδέσεων και την μεγάλη προσπάθεια του κ. Σκούρα επιτέλους ήρθε  ένας άνθρωπος εδώ να μάθουμε και εμείς πέντε  πράγματα.

     Ένα θα σου πώ μόνο ότι όταν έσυρε το κουνέλι στην φθινοπωρινή  350 μέτρα ο Thomas o  αρχίσαμε να διαμαρτυρόμαστε από την μέση της διαδρομής τόσο τεράστια μας φαινόταν,  και όταν η 1η σκύλα το έκανε  πανυγηρίζαμε όλοι μαζί λες και είχαμε σκοτώσει το θηρίο.  και αυτή η δοκιμασία δίνει μόλις 10 πόντους. έχει άριστα 10 και συντελεστή 1.

    Τώρα πια θεωρείται κάτι πολύ απλό. Αυτά για την ιστορία αλλά για το ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο για το τι ισχύει στις βαθμολογίες των  drahthaar κρίνε μόνος σου.  Αφού την διάβασες την λίστα HEGEWALD δεν σου κίνησε την περιέργεια ότι  τα 12αρια (όσα υπήρχαν)  σε όλους τους σκύλους τα έβρισκες μόνο σε  3 συγκεκριμένα σημεία? δεν σου κίνησε την περιέργεια ότι  υπήρχαν  4 αγωνίσματα που το ανώτερο που πέτυχαν όλοι οι σκύλοι  ήταν 10, ούτε ότι όλα τα άλλα  ως ανώτερη βαθμολογία είχαν το 11?  για να αναρωτηθείς  τι γίνεται ρε παιδί μου εκεί πέρα ??  τι παίζεται  220 σκύλοι και ούτε ένας να καταφέρει να πάρει στα sleeper (συρσίματα με επαναφορά)  11  ή 12 , τόσο άχρηστοι σκύλοι κατεβαίνουν εκεί?? Τόσο άχρηστοι εκπαιδευτές είναι οι Γερμανοί??  Με το σκεπτικό του  σε όλα άριστα 12 τότε η  βαθμολογία στο HEGEWALD ( που είναι ΗZP / φθινοπωρινή δοκιμασία) θα έφτανε στους  254 πόντους, και όχι στους 236 που είναι  τώρα,  και έχει επιτευχθεί από ένα μόνο σκύλο στα 73 HEGEWALD που  έχουν γίνει μέχρι τώρα.

    Και για την πληροφόρηση όλων (γιατί εκεί είναι η μεγαλύτερη παρεξήγηση για τους αγώνες των d.drahthaar )  τα 12αρια είναι στην ιχνηλασία ζωντανού λαγού, στην μύτη, και στην έρευνα και ξεσήκωμα της πάπιας από την λίμνη με καλάμια, και έχουν συντελεστή 3,  τον ανώτερο, αυτά που έχουν άριστα το 11 έχουν συντελεστή 2, και αυτά που έχουν άριστα το 10 (καθαρά θέμα εκπαίδευσης – απορτ κλπ) έχουν συντελεστή 1, Οι εργασίες πρίν την ντουφεκιά δίνουν 174 το ανωτερo και οι μετά την ντουφεκιά έργασία μπορεί να δώσει στο σκύλο  62 βαθμούς το  ανώτερο, Αυτά για το HZP (φθινωπορινή) στην εαρινή δεν υπάρχει έργασία μετά την ντουφεκιά καθόλου. 

    Τώρα που έχουν βρεί κάποιοι  ότι το Γερμανικό σύστημα ασχολείται κυρίως με την εργασία μετα την ντουφεκιά!!!!!!!!????  Αλλά είπαμε όταν υπάρχει αγνοια και κυρίως “δεν ήξερες δεν ρώταγες” .

    Το κακό Ηλία  δεν είναι να μην ξέρεις κάτι αλλά να μην θέλεις να μάθεις.  Οι εμμονές δεν είναι και το καλύτερο των πραγμάτων για την πρόοδο. 

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    82
    ARCHON στις #66125

    ΠΑΝΤΕΛΗ….ΕΓΩ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΑΛΛΑ ΑΝ Ο ΕΝΑΣ ΛΕΕΙ ΕΤΣΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΜΙΛΟ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΤΑ ΛΕΕΙ ΜΕ ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ… ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΕΡΔΕΜΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙ.ΕΓΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑ8Ω ΡΩΤΑΩ.ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΤΑΙ ΜΙΑ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΝΑ ΤΑ ΒΡΕΙΤΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑΞΥΣΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΝΟΙΜΕΡΩΝΕΤΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΡΩΤΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ…ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ Ο ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ ΑΛΛΑ.ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΕΚΤΡΟΦΕΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΕΜΠΑ8ΙΑ ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥ ΑΝ ΤΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΙΕΣ ΞΕΧΟΡΙΣΤΑ ΤΟ ΣΥΡΣΙΜΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕ ΚΤΛ….ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΑΝ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ Η ΣΚΥΛΑ ΜΕΡΟΣ Η ΟΧΙ…ΕΓΩ ΕΙΔΑ ΚΑΤΙ 0000 ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.ΟΥΤΕ ΤΟ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΙΚΑ ΤΟΣΟ.ΛΟΙΠΟΝ ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΨΑΤΕ ΠΑΛΥ.ΠΑΝΩ ΠΟΥ ΠΑΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΜΙΑ ΑΚΡΗ ΠΑΛΥ ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΥΕΤΑΙ….ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΑΠΣΕΣ….Το κακό Ηλία δεν είναι να μην ξέρεις κάτι αλλά να μην θέλεις να μάθεις…..ΚΑΝΕΙΣ ΛΑ8ΟΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΝΑ ΜΑΘΩ Ο ΚΑΚΟΜΟΙΡΗΣ ΑΦΟΥ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΛΕΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ?????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #66157

    ….Το κακό Ηλία δεν είναι να μην ξέρεις κάτι αλλά να μην θέλεις να μάθεις…..ΚΑΝΕΙΣ ΛΑ8ΟΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΝΑ ΜΑΘΩ Ο ΚΑΚΟΜΟΙΡΗΣ ΑΦΟΥ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΛΕΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ?????

    Ηλία δεν απευθυνόταν τόσο για σένα , ήταν ένα γενικό σχόλιο γενικά για τα τεκτενόμενα στα  drahthaar και στην κυνηγετική κυνοφιλία.

    Οσο για το να μάθεις,  ένα 1ο βήμα είναι  ο κανονισμός αγώνων,(το βράδυ θα στον στείλω) ο  οποίος αποτελεί κατά 95% μετάφραση του Γερμανικού, και είναι εξαιρετικά αναλυτικός, τον οποίο σημειωτέων είμαστε υποχρεωμένοι να τηρούμαι γιατί αποτελεί απόφαση Γενικής Συνέλευσης  και αναιρείται μόνο από απόφαση Γενικής Συνέλευσης. Γιατί δεν κάνουμε ποιό συχνά Γενικές Συνελευσεις ???  Αυτή την απορία έχω και εγώ. Αλλά Ηλία πιά γενική συνελεύση μιλάμε όταν θα είμαστε εμείς και έμείς πάλι. Πίστεψε με ότι προσωπικά είμαι υπέρ της συμμετοχής των φίλων της φυλής στα κοινά και συνεχώς το φωνάζω, Πρέπει να κριθούμε ώς ΔΣ, για την οποία προσφορά και τα οποία λάθη μας. Να αποφασίσουν όλοι που πρέπει να πάμε και στο φινάλε να αναλάβουν την όποια ευθύνη τους αναλογεί (με την ψήφο τους) για το μέλλον της φυλής. Κάνουμε όμως ανοικτα Δ.Σ. όπου ο καθένας μπορεί να συμμετάσχει. πράγμα που το βρίσκω καλό. (έχω βάλει μάλιστα το email σου στις διευθύνσεις  του Ομίλου όποτε για κάθε εκδήλωση ή ΔΣ θα ενημερώνεσαι άμεσα)

    Οσο για το μπερδεμα στη ουσία δεν υπάρχει, για μένα και πιστεύω για πολλούς το κοντέρ μηδένισε την μερά που ήρθε ο Γερμανός, Οτι είχε γίνει είχε γίνει, δεν ξεχνάμε όπως έχω γράψει ξανά, αλλα και δεν στεκόμαστε, από εκεί και πέρα μπήκαμε στο αυλάκι, εν μέρει, Τώρα κάποιοι αρέσκονται να συντηρούν γεγονότα, και καταστάσεις εγώ πάντως όχι, Και συγνώμη εαν κάτι το ελαβες ή βγήκε ώς προσωπική αιχμή, δεν υπήρχε τέτοια πρόθεση. Απλά με αυτή την αφορμή διευκρίνησα κάποια πράγματα,  και δεν απευθυνόμουν μόνο στα μέλη του Ομίλου, αλλά και σε πολλούς  drahthaραδες που δεν συμμετέχουν στα κοινα, και έχουν λανθασμένη εντύπωση για την έργασία τoy drahthaar.

    Εγώ μάλιστα χρησιμοποιώ κατά 95% τα σκυλιά μου σαν φέρμας, αλλά δεν πάυω να θέλω να αποδείξουν ότι είναι  drahthaar. 

    Παντελής 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    82
    ARCHON στις #66160

    eyxatistw.8a perimainw ton kanonismo sto e-mail poy soy edwsa kai oti allo exeis sxetiko me drahthaar 8a to h8ela polu.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    82
    ARCHON στις #67410

    ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ ΕΧΟΥΜΕ???ΠΩΣ ΗΤΑΝ???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #67428

    O Αγώνας διεξήχθει με την συμμετοχή 5 σκύλων μόνο τελικά δυστυχώς, παρ΄ότι οι δηλωθέντες συμμετοχές ήταν περισσότερες, ισως το προσδοκόμενο “πέρασμα”  έκαννα πολλούς να μην εμφανιστούν στον αγώνα.  Οι προυποθέσεις του αγώνα (vjp)  δεν νομίζω οτι αποτέλεσαν  εμπόδιο γιατι υπάρχουν αρκετά σκυλιά που τις πληρούν.

    Τελικά κανένα σκυλί δεν συνάντησε μπεκάτσα΄, στην διαδρομή του, έτσι δεν είχαμε κανένα σκυλί στην βαθμολογία, Η συζήτηση για τα πεπραγμενα και γενικότερα για τα drahthaar στην Ελλάδα με την συνοδεία γουρουνοπούλας και τα τσίπουρου στον τόπο διεξαγωγής του αγώνα, ήταν πέραν της όμορφης μέρας  στα έλατα, ηταν η παρηγορία για τους απογοητευμένους διαγωνιζόμενους και έφτιαξε την διάθεση.

    Προσωπικά (δεν είναι θέση του Δ.Σ του Ομίλου) εκφράζω  τις ευχαριστίες μου για τους συμμετέχοντες, και την απογοήτευση μου για αυτούς που φώναζαν για τέτοιου είδους αγώνες και δεν ήταν εκεί. Εγώ την προσπάθεια μου την εκάνα,

    Από σκυλιά θα περιγράψω μόνο την εργασία της 7,5 χρονών σκύλας μου, Δεν ήταν στο επίπεδο που είναι συνήθως , δεν κινήθηκε όπως συνήθως, Δικαιολογίες  ίσως επηρεάστηκε οτι από το λύσιμο  έπεσε σε ένα ντορό λαγού φρεσκο, αυτό τηνε έκανε ποιό επιφυλακτική στην κίνηση και ποιό λεπτομερή στην έρευνα της, Ισως έιναι και τα χρόνια λίγο περισσότερα από ότι πρέπει για αγώνα (έχει μείνει πίσω η σπιρτάδα),

    Παντελής 

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #67448

    ΠΑΝΤΕΛΗ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΠΡΩΣΟΠΙΚΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΗΡΘΑ ΛΟΓΩ ΟΤΙ ΠΗΓΑ ΣΤΗ ΛΑΜΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΙΕΞΑΓΕΤΑΙ Ο ΑΓΩΝΑΣ ΕΣΤΩ Κ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΥΜΕΤΟΧΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΜΙΛΟ Κ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΙΔΕΕΣ.ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΩΝ Κ ΕΓΩ Κ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΜΕΤΟΧΗ  ΜΟΥ ΝΑ ΣΤΗΡΙΖΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΕ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #67661

    Το θέμα των επαγγελματιών  εκπαιδευτών που δεν ασχολούνται με την ράτσα,  έχει πολλές πτυχές, 1ον  Υπάρχουν επαγγελματίες που ασχολούνται με την εκπαίδευση αλλά δεν υπάρχουν για να τα κατεβάσουν σε αγώνες,  2ον  Ποιούς αγώνες??  για τους αγώνες των drahthaar  ο σκύλος θα κατέβει 2-3 φορές,  στην ζωή του.  Σε κοινούς αγώνες?? είναι σχετικά λίγοι  και διορανώνονται μόνο από Κυνοφιλικούς Ομίλους, 
    Δεν υπάρχει τίτλος ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ  ΕΡΓΑΣΙΑΣ  στα drahthaar,  δεν είναι θεσμοθετημένος, Αρά όλη η διαδικάσια έχει να κάνει με ανθρώπους που έχουν drahthaar και κυνηγάνε με αυτά, Αυτοί όμως ακολουθώντας την μοναχική τους νοοτροπία δεν δείχνουν εύκολα τα σκυλιά τους.

    Εαν υπήρχαν κοινές διοργανωσεις σε αγρίο με τα υπόλοιπα club  των ηπειρωτικών θα ήταν πολύ ποιό εύκολο, να αναλάβει κάποιος να εκπαιδεύσει ένα  drahthaar για αγώνες τέτοιας μορφής, Εγώ θα θέσω το ερώτημα??

    ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΚΥΛΟΙ ΠΟΥ  ΚΥΡΙΑ ΕΝΑΣΧΟΛΗΣΗ ΈΙΝΑΙ ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ??

    Εγώ προσωπικά το απορίπτω,  Για μένα ο σκύλος πρέπει να εκπαιδευεταί από το αφεντικό του, να κατεβαίνει στα  γενετικά τεστ(δοκιμασίες VJP-HZP) της ράτσας του στις ηλικίες που πρέπει για να έχουν και ουσία όλα αυτά, και μετά σε κάποιους κοινούς αγώνες  σε άγριο.

    Οσο για την “ομορφιά”  που είναι κάτι υποκειμενικό, θα με βρείς με διαφορετική απόψη, ειδικά στα κουτάβια, εαν βάλεις παιδάκια ή γυναίκες να διαλέξουν  ανάμεσα σε κουτάβια 35-50 ημερών από διάφορές ράτσες να είσαι σίγουρος ότι θα διαλέξουν drahtharakia  και μάλιστα τα ποιό τριχωτά, αυτά με τα πολλά φρύδια- φλεφαρίδες κλπ.  είναι ποιό “λουτρινά”  τώρα πώς εξιλίσσονται είναι άλλο θέμα,  Πάντως όσοι έχουν την νοοτροπία του ενός σκύλου, είναι μέχρι να αποκτήσουν το 1ο drahthaar,  μετά κολλάνε,

    Το κυριώτερο πρόβλημα την φυλής είναι ότι η όλη νοοότροπια – ψυχοσύθεση της φυλής είναι γύρω από τον κυνηγό, έτσι σε αλλάγες προσώπων επιηρεάζεται πολύ.

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    82
    ARCHON στις #67755

    ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΚΥΛΟΙ ΠΟΥ  ΚΥΡΙΑ ΕΝΑΣΧΟΛΗΣΗ ΈΙΝΑΙ ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ??

     

     

    Σε αυτο το ερωτημα σου φιλε Παντελη πραγματικα δεν ξερω τι να σου απαντησω….Απο τη μια θα ηθελα να υπηρχαν σκυλια μονο για τους αγωνες γιατι ετσι θα εβλεπες πολυ περισσοτερο θεαμα στους αγωνες αυτους μιας και οπως ειπαμε οι αγωνες ειναι μια γιορτη και γινονται για να προσφερουν θεαμα.ετσι το θεαμα θα ηταν μεγαλυτερο γιατι τα σκυλια θα εκτελουσαν ολες τις δοκιμασιες σχεδον τελεια και με  πολυ πιο θεαματικα ετσι θα ασχολητω περισσοτερο ο κοσμος και θα γινοταν και πιο γνωστη η ρατσα….οπως γινεται και στη γερμανια που η διοργανωση hegewald φερνει σκυλια και ανθρωπους  οχι μονο απο ολη τη γερμανια αλλα και απο ολο τον κοσμο και εχει φτασει στη γερμανια το drahthaar να ειναι το πολυπληθεστερο κυνηγοσκυλο της χωρας.(δεν ειναι μονο οι αγωνες που ευθυνονται για αυτο αλλα και ο τροπος κυνηγιου εκει που γινεται σε ρεζερβες.)

    Αυτο βεβαια εγκυμονει και πολλους κινδυνους…οπως εχουμε δει με πολλες φυλες στο παρελθον που λογω της δημοτικοτητας αλλα και των υψηλων απαιτησεων απο τους αγωνες (γιατι οσο και να το κανουμε ο πηχης θα ανεβαινει χρονο με το χρονο) η  καταστραφηκαν η αλλαξαν μορφη….και θα γινω πιο σαφης μεσα απο παραδειγματα….στο θεμα της δημοτηκοτητας ολοι ξερουμε πως το χειροτερο που μπορει να συμβει σε μια ρατσα ειναι η μαστιγα της δημοτικοτητας …η μεγαλη δημοτικοτητα μιας φυλης αναγκαστικα θα αυξησει και την ζητηση….η προσφορα απο ποιοτικα σκυλια ως γνωστο ειναι μικρη οποτε θα εχουμε και ζευγαρωματα απο ακαταλληλα σκυλια για να αντισταθμισουμε τη ζητηση με αποτελεσμα την εμφανιση προβληματων μορφολογιας ,υγειας και χαρακτηρα.Αλλο προβλημα ειναι πως  πεφτουν σε χερια ανιδεων μονο και μονο για να ειναι μεσα στη μοδα και να λενε πως εχουν σκυλι.αυτης της «μαρκας» Αυτη τη στιγμη για παραδειγμα εδω στην ελλαδα ποιντερ και σεττερ εχει και η «κουτση μαρια»….τα εχουν σακατεψει..Ο αλλος εχει ποιντερ που κυνηγαει στα 10-15 μετρα και μετα το παιρνει και στις τσιχλες να του τις απορταρει…και αυτον τον «σκυλαρο» που δεν παιζεται στο απορτ της τσιχλας θα τον ζευγαρωσει γαι να δωσει κουταβια σε φιλους του να κυνηγανε ολοι μαζι τσιχλοκοτσιφα  ετσι η ρατσα μονο μπροστα δεν παει..

    Οσο για την αλλαγη της μορφης θελω να θιξω το φαινομενο που βλεπουμε στα αγωνοσκυλα ποιντερ και σεττερ που τα περισσοτερα απο αυτα προς το οφελος της αγωνιστικης ταχυτητας μονο ποιντερ και σεττερ δεν ειναι.εχουν χαμηλωσει τοσο που τα σεττερ μπερδευονται με επανιελ και τα ποιντερ με jack russel.Εκει εχουν ξεφυγει. Ο αγραφος νομος του 50% μορφολογια και 50% εργασια = το ιδανικο κυνηγοσκυλο εχει ξεχαστει.

    Αρα ρισκαρεις…οποτε μαλλον καλα ειμαστε με τα vjp kai ta hjp…οπως πολυ καλα ειπες.

     

    Αυτο που εχω παρατηρησει εγω ως νεος κυνηγος και νεος στη φυλη αυτη μιας και ειναι το πρωτο μου drahthaar (το εχω 2,5 χρονια) , εσεις οι παλιοι ντραχτχααραδες το εχετε κανει κατι σαν club ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΕΝΝΟΙΑ.Λοιπον απο οτι εχω καταλαβει δε δινουν ευκολα κουταβι στον οποιονδηποτε , προσεχουν τα ζευγαρωματα,υπαρχει συνεννοηση  και μεγαλος ανταγωνισμος μεταξυ σας(καλο αυτο) και γενικα λειτουργειτε καπως περιεργα μυστικιστικα θα μπορουσα να πω λες και εχετε τον θησαυρο και δε θελετε να τον ανκαλυψει ολος ο κοσμος.Δεν ξερω αν ειναι σωστη αλλα αυτη η εντυπωση μου εχει δοθει….

     

    Τωρα οσο για αυτο που ειπα για την ομορφια …στα κουταβια θα συμφωνησω μαζι σου ειναι πολυ ελκυστικα αλλα σαν μεγαλα σκυλια εχουν μια αγρια ομορφια που δεν αρεσει στου περισοτερους και ειδικα στις γυναικες….και θα σου πω ενα πολυ ευκολο τροπο αλλα και πετυχημενο για να καταλαβαινεις ποια σκυλια κατα μεσο ορο αρεσουν….σκεψου εσυ ποσα drahthaar ξερεις που να τα εχουν παρει για pet???Σκεψου αντιστιχα ποσα κοκκερ , ποσα αγγλικα σεττερ , ποσα ιρλανδικα σεττερ,ποσα βεϊρμαρανερ , ποσα ποιντερ (ειχα δει μια γυναικα να εχει ενα κουταβι και το προοριζε για να της φυλαει το σπιτι και να παιζει με το παιδακι της μιας και δεν ειναι «μαλλιαρο» και απο γονεις απο πρωταθλητες μεγαλης ερευνας  παρακαλω) και ποσες αλλες ρατσες κυνηγετικες ξερεις εχουν φτασει σε χερια μη κυνηγων λογω της ομορφιας τους.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    and73 στις #67772

    Λογικα η εξωτερικη εμφανιση δεν επρεπε να παιζει σε τοσο μεγαλο βαθμο στην επιλογη της ρατσας.

    Πρωτα επρεπε να καταληγει ο κυνηγος στο τι θελει και μετα να κινηθει να βρει τι σκυλι του κανει. 

    Εγω παω στο Ντραχτχααρ αποκλειστικα και μονο για την δυνατοτητα του στα τριχωτα θηραματα αφου εχω μανια με τον λαγο, αλλα δεν μπορω με ιχνηλατη, θελω το σκυλι μου να φερμαρει, θελω να απορταρει, θελω να μην “χανεται” στο βουνο, δεν με νοιαζει αν ανοιγεται 100 μετρα, δεν μου αρεσει ο ξεφρενος καλπασμος, θελω να μην αγνοει την μπεκατσα ή την περδικα αν βρεθει στον δρομο μου, μου αρεσει να δουλευει με την μυτη στο εδαφος-ιχνηλασια αλλα επιθυμω και την αποδοτικοτητα απο την σωστη χρηση του αερα,  το θελω δυνατο και ρωμαλαιο,αλλα συναμα και συντροφο. 

    Και εμενα με απασχολει η εξωτερικη του εμφανιση αλλα τι να πω, μου αρεσει η ολη του εμφανιση, αλλα δεν ηταν το πρωτο κριτηριο.

    Τωρα που τα ξαναδιαβασα μαλλον πολλα εχω γραψει! 

    Φιλικα,

    ΑΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #67815

    .(δεν ειναι μονο οι αγωνες που ευθυνονται για αυτο αλλα και ο τροπος κυνηγιου εκει που γινεται σε ρεζερβες.)

    Aυτό Ηλία από που το συμπεράνες, Το σύστημα που ονομάζεις “ρεζέρβα”  δεν έχει καμμία σχέση με τις δικές μας ρεζερβες. Εχει ώς εξείς , οι κυνηγοί του τόπου ¨αγοράζουν” τα κυνηγετικά δικαιώματα από τους αγρότες της περιοχής,  Ο φίλος μου  4 κυνηγοί έχουν τα κυνηγετικά δικαιώματα 5500 στρ περίπου, Αυτοί μόνο έχουν δικάιωμα να κυνηγήσουν εκεί και όσοι άλλοι αυτοί επιτρέπουν. Τα μέρη διαχειρίζονται από τους γεωργούς και του κυνηγούς προς όφελος των θηραμάτων, Τα κτυπημένα θηράματα ανήκουν σε αυτούς που έχουν τα κυνηγετικά δικαιώματα και οι οποίοι κράτανε όσα θέλουν για την πάρτη τους και τα υπόλοιπα τα πουλάνε στα κρεωπολία,  Ο τόπος τώρα (αυτός που έχω δεί) είναι χωράφια με αλσυλια 1 στρ και δίπλα χέρσο αλλο τόσο , αυτά είναι για τα θηράματα δεν τα κυνηγάνε, το μόνο που έχουν είναι κάποιες υπερυψωμένες φυλακτρες για κυνήγι με ραβδωτό. Η γή έχει πολύ μεγαλύτερη “ζωοχωρητικότητα”  από την δικιά μας, μπορεί να θρέψει πολύ περισσότερα θηράματα από την αντίστοιχη έκταση στην Ελλάδα, Τα κυνήγια που κάνουν είναι 2-3 Σ/Κ με παγάνες όπου κυνηγάνε μεγάλες παρέες, όλα τα θηράματα που κτυπιούνται ανήκουν σε αυτόν που ανήκει το “κυνηγετικό δικαιώμα” εαν κάποιος από τους 15 -30 κυνηγούς θέλει να κρατήσει κάποιο θήραμα το πληρώνει. Αυτά γίνονται γιατί έτσι θα αργότερα και αυτοί θα προσκληθούν από κάποιο άλλο.  Οτι σωθεί γιατί γίνεται “γενοκτονία”  κυνηγιέται παραδοσιακά όπως εδώ στην Ελλάδα τον υπόλοιπο καιρό από τους κατόχους των δικαιωμάτων. Ναι δεν υπάρχει καμμία σχέση στην πληθώρα των θηραμάτων, αλλά δεν είναι απελευθερωμένα, Σε συζήτηση για τα αγριογούρουνα που δεν υπακούουν σε “χωροταξικούς” κανόνες, Δεν ντουφεκάνε την θυληκιά γιατί μετά τα νεαρά θα παραμέινουν στην περιοχή κάνοντας ζημιές στους αγρότες που θα πρέπει να πληρώσουν οι ίδιοι!!!!????. Κυνηγάνε όλο τον χρόνο. =με πολλούς κανόνες αλλά τους τηρούναι.

    Αυτο που εχω παρατηρησει εγω ως νεος κυνηγος και νεος στη φυλη αυτη μιας και ειναι το πρωτο μου drahthaar (το εχω 2,5 χρονια) , εσεις οι παλιοι ντραχτχααραδες το εχετε κανει κατι σαν club ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΕΝΝΟΙΑ.Λοιπον απο οτι εχω καταλαβει δε δινουν ευκολα κουταβι στον οποιονδηποτε , προσεχουν τα ζευγαρωματα,υπαρχει συνεννοηση  και μεγαλος ανταγωνισμος μεταξυ σας(καλο αυτο) και γενικα λειτουργειτε καπως περιεργα μυστικιστικα θα μπορουσα να πω λες και εχετε τον θησαυρο και δε θελετε να τον ανκαλυψει ολος ο κοσμος.Δεν ξερω αν ειναι σωστη αλλα αυτη η εντυπωση μου εχει δοθει

    Ηλία προσωπικά έχω δώσει μεγάλο αγώνα για την προς τα έξω πορεία της φυλής, αλλά τελευταία νοιώθω να κουράζομαι. Δεν ήμαστε “club”  φταίει ίσω και η ίδια η ράτσα, σε ανθρώπους που δεν ταιριάζει δεν “καθεται” είναι θέμα νοοτροπίας των ιδιοκτητών. Αυτή την νοοτροπία ψάχνουμε στους μελλοντικούς ιδιοκτήτες των σκύλων και όταν την βρούμε δεν στεκόμαστε στα χρήματα που θα πάρουμε, Αρα δεν είμαστε εμείς κλειστοί δεν είναι οι άλλοι ανοικτοί σε νέα πράγματα. Οπώς έχω ξαναγράψει μεγάλωσα κυνηγετικά με ποινταραδες και με ποιντεροβιβλία, όλα αυτά που μου λένε τώρα τα έλεγα και εγώ, δεν μου είναι άγνωστα.  Αλλά ξέρεις πάντα ένοιωθα ότι είχα μισό σκύλο ότι κυνηγούσα με μισα σκυλιά, οτι κάτι έλειπε από την εργασία τους που δεν με γέμιζε. Από αναζήτηση βρέθηκα με αυτή τη φυλή, και κόλησα, και από χαρακτήρα δεν κολάω ευκολα, απλά βρήκα αυτό που έψαχνα κυνηγεικά και όχι μόνο στον σκύλο.

    Πάντως όσοι έχουν ζήσει πραγματικά με drahthaar  δεν το αλλάζουν. Επειδή μου αρέσει να καταγράφω τις σκέψεις μου κάποτε έγραψα λίγα για την “κυνοφυλική – κυνηγετική μου πορεία) Εαν το βρώ θα το μεταφέρω εδώ. ίσως έχει ενδιαφέρον για μερικούς.

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #67818

    Παντελή διαβάζω μέρες τώρα για αυτή την φυλή, ομολογώ ότι τα όσα περιγράφονται τα παρακολουθώ κατά λέξη, υπάρχει μεγάλο πάθος για τα συγκεκριμένα σκυλιά και ενώ δεν έχω δεί ποτέ αυτό το σκυλί να κυνηγάει απο τις περιγραφές σας και μόνο με κάνει να φαντάζομαι διάφορα, πραγματικά θα ήθελα να μεταφέρεις εδώ αυτά που έχεις γράψει για την συγκεκριμένη φυλή, όπωτε έχει τύχει να διαβάσω κάτι για τα drahtaar πέρα απο εδώ όλοι μιλάνε με φοβερό πάθος και επειδή και εγώ παθιάζομαι με τα σκυλιά μου θα ήθελα να μάθω περισσότερα για την συγκεκριμένη φυλή και να ρωτήσω και κάτι είναι όντως επιθετικά με τα αιγοπρόβατα? Επίσης πρέπει να είσαι αυστηρός μαζί τους για να σε υπακούσουν?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 643 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων