DRAHTHAAR 4X4

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 601 έως 615 (από 643 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/02/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    91
    balou1982 στις #345015

     

    Καλησπερα σε ολους.Εδω και 2 μηνες αυτος ειναι ο νεος μου σκυλακος.Ειναι σχεδον 4 μηνων και ειναι πανεξυπνος.Ευχομαι να ειναι και καλοτυχος.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/02/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    91
    balou1982 στις #376909

    Καλημερα,τωρα το ειδα οτι δεν ανεβηκε η φωτο…Θα ξαναπροσπαθησω      παιδια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #394423

    Την Κυριακή στις 9/12/2012 ο Ελληνικός Ομίλος DRAHTHAAR διεξαγάγει όπως κάθε χρόνο τον ετήσιο Α.Κ.Ι. με θήραμα μπεκάτσα . «ΜΠΕΚΑΤΣΑ 2012″ στην περιοχή της Μακρακώμης Φθιώτιδας . Πληροφορίες και συμμετοχές στο 6937305185, κ. Τερζή Παντελή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/01/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    129
    Μπλεκ στις #394770

    steel καλη επιτυχια στον αγωνα σας.

    ευπροσδεκτα βιντεο για  επιμορφωση οσον αφορα  τον εργασιακο τυπο της φυλης.

    ολο και καμια ψηφιακη θα βρισκεται.

    μακαρι ολοι να τραβουσαν στιγμιοτηπα απο τους αγωνες των φυλων.

     

    Μπλεκ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #396569

    steel καλη επιτυχια στον αγωνα σας.

     

    ευπροσδεκτα βιντεο για επιμορφωση οσον αφορα τον εργασιακο τυπο της φυλης.

    ολο και καμια ψηφιακη θα βρισκεται.

    μακαρι ολοι να τραβουσαν στιγμιοτηπα απο τους αγωνες των φυλων.

     

    Μπλεκ

    Δυστυχώς ο αγώνας δεν έγινε λόγω ελάχιστων συμμετοχών. Τελικά δεν καταλαβαίνω, αυτοί οι αγώνες αντικατοπτρίζουν καθαρά το κυνήγι, όλοι αυτοί που καυχώνται για τους σκύλους τους γιατί δεν μας τους παρουσιάζουν;

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    zagari στις #401296

    Εχω ένα  κουταβι (3,5 μηνών)….απο πόσων μηνών θα πρέπει να φερμάρει????

    γιατί έχει την τάση να τη σπάει γρήγορα και  να  μουντάρει?

     

    καλή χρονιά..

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    zagari στις #401297

    απορτάρει κανονικά πάντως….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #401306

    καλη χρονια.

    μια χαρα ειναι το σκυλακι.

    φροντισε μονο να μη πιανει στο στομα του αυτο που του βαζεις να φερμαρει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #401702

    Δεν υπαρχει απόλυτο, (οχι μόνο στα drahthaar)  το πότε θα εκδηλωση την φέρμα,  Γενικά  στα drahthaar ρόλο παίζει και η γενεαλογία,  Γενικές παρατηρήσεις χωρίς να είναι κωδικοποιημένες, βασικά όλοι βιάζονται, επίσης όλοι βιάζονται να δούμε “Απόρτ”,  και επειδή το απόρτ είναι ένα πολύ ευκολο παιχνίδι μερικοί το παρακάνουν, Εαν το drahthaar είνάί από σωστές γραμμές και δόξα το θεό τα drahthaar στην Ελλάδα είναι σε πολύ καλό επίπεδο, απλά χαλαρώστε απολάυστε το κουτάβι, συχνές βόλτες στην φύση, στην πολη κλπ, ούτε φωνές ούτε  πίεση τίποτα,  υπάρχει πολύ καιρός για αυτά μετά ΕΑΝ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΝ, είναι μια φυλή που λατρέυει να ικανοποιεί το αφεντικό της, απλά δείξτε του να καταλάβει τι θέλετε από αυτό και βεβαια ποιος είναι το αφεντικό.  Ψαχνουν φερμάρουν απορτάρουν από παντού, εχουν εξαιρετική επαφή με το αφεντικό  από την φύση τους, παρά τα αντιθέτως λεγόμενα είναι κατά βάση ευκολα σκυλιά, τα οποία προβλήματα είναι κυρίως από επαναλαμβανόμενα λάθη του αφετνικού τους.  εαν το σκυλάκι  είναι από καλές γραμμές (πράγμα εξαιρετικά  ευκολο) θα τα βγαλει μονο του.Και το επαναλαμβάνω σε αυτές τις ηλικίες περισσότερα προβλήματα δημιουργούμε παρά λύνουμε. Μόνο καλή παρατήρηση στις συμπεριφορές του. ΔΙΑΒΑΖΕΤΑΙ τον σκύλο σας μάθετε να επικοινωνείται με αυτόν.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    52
    paggosb στις #404474

    Καλησπέρα. Είμαι νέος κάτοχος ενός μουσάτου μικρούλη!!! Τον απέκτησα πριν από 1 1/2 μήνα και είναι πλέον έξι μηνών. Πολύ γλυκός χαρακτήρας, έξυπνος και με τρομερή ενέργεια. Έχει πολύ πλάκα, μου ξέχωσε όλες τις γλάστρες που είχα στο μπαλκόνι, μου κατέστρεψε το προστατευτικό πλέγμα που είχα στα κάγκελα προκειμένου να αποτρέψω το σκαρφάλωμά τους από τα πιτσιρίκια μου και ένα ζευγάρι παντόφλες που μου τις βούτηξε χωρίς να τον πάρω είδηση!

    Λοιπόν χρειάζομαι τη βοήθειά σας στο εξής: το σκυλάκι δεν ξεκολά περισσότερο από τα πέντε – δέκα μέτρα από κοντά μου  και αυτό με ανησυχεί. Στην προσπάθειά μου να του δώσω χώρο για εκτόνωση αλλά και τις πρώτες εμπειρίες στο τερέν, τον έχω βγάλει τέσσερις φορές  (ΟΧΙ για να κυνηγήσει) με τον μεγαλύτερο σκύλο μου, στην Κωπαϊδα,  σε ανοιχτά χωράφια με ελιές, σε παραποτάμια βλάστηση (καλάμια, πλατάνια), και σε πουρνάρι (σήμερα Σάββατο). Ακόμα, μια φορά τον έβγαλα μόνο του σε ανοικτό πεδίο χωρίς εδαφικές ανωμαλίες, σε έναν ορτυκότοπο με τα χωράφια πλέον να είναι είτε οργωμένα (αυτά τα απέφυγα για να μην τον κουράσω) είτε χορταριασμένα.

    Και στα πέντε τερέν, αν εξαιρέσω τρεις τέσσερις φορές, που κάλπασε για καμιά πενηνταριά μέτρα με τον άλλο σκύλο και που όλες τις φορές τον εγκατέλειψε για να γυρισει αμέσως κοντά μου, τότε μπορώ να πω πως πράγματι είναι κολημένος πάνω μου. Έχω μικρή εμπειρία με κουτάβια και καμία με ντράχτχααρ, αφού πρόκειται για τον πρώτο μου σκύλο αυτής της εκπληκτικής ράτσας. Το συγκρίνω με ένα σεττεράκι που είχα πριν από χρόνια. Το απέκτησα περίπου στην ίδια ηλικία, αλλά θυμάμαι με το που το έβγαλα στην Κωπαϊδα δεν είχε κανένα πρόβλημα να τρέξει, να παίξει και να χαρεί, είτε κοντά είτε αρκετά μακρυά μου. Θυμάμαι μάλιστα είχα την τύχη σε μια χαλαρή βολτίτσα – έξοδο, να μου δώσει το πρώτο του ορτύκι έξι μηνών και εντυπωσιακά φερμαριστό. Στην ηλικία δηλαδή του κουταβιού μου σήμερα. Ίσως η σύγκριση να είναι άστοχη. Ίσως εκείνου του κουταβιού η συμπεριφορά να ήταν ασυνήθιστη. Δεν ξέρω… Φοβάμαι όμως για το αντίθετο. Και εδώ είναι που χρειάζομαι την εμπειρία ανθρώπων που γνωρίζουν τη ράτσα. Πόσο φυσιολογική και αναμενόμενη είναι αυτή η συμπεριφορά;

    Να σημειώσω πως σχεδόν καθημερινά τον βγάζω βόλτα στην πόλη που ζω προκειμένου να κοινωνικοποιηθεί. Είχαν χρειαστεί πέντε με έξι βόλτες προκειμένου  να απομακρυνθεί από τα πόδια μου. Κυριολεκτικά. Με ή χωρίς το λουρί ήταν κολημένος πάνω μου. Σκέφτηκα πως αιτία ήταν η αλλαγή περιβάλλοντος και ακόμα περισσότερο, ιδιοκτήτη και πως σιγά σιγά θα αποκτήσει αυτοπεποίθηση. Ενώ λοιπόν στη βόλτα στην πόλη έχει αποκτήσει θάρρος, στον κυνηγότοπο δεν εννοεί να απομακρυνθεί. Μήπως το περιβάλλον εκεί δεν του είναι οικείο και τον τρομάζει; Να τονίσω πως δε ζητάω από το κουταβάκι να κυνηγήσει σε αυτή την ηλικία (αν και σήμερα είχε την τύχη να πιάσει στο στόμα του τραυματισμένη μπεκάτσα, ωστόσο αυτό δεν του εξέξαψε την περιέργεια κατόπιν όπως ήλπιζα). Μου αρκεί να έρθει σε επαφή με τη φύση, να ακούσει καμιά τουφεκιά κι αν είναι τυχερό να… κουτουλήσει καμιά μπεκάτσα! Αλλά με ανυσηχεί αυτή του η αδυναμία να απομακρυνθεί…

    Περιμένω λοιπόν τα φώτα σας!!!

     
    Βασίλης
    Κ.Σ. Λιβαδειάς

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #404481

    Το Σεττεράκι τι απέγινε;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    52
    paggosb στις #404521

    Δυστυχώς τον έχασα από καλαζάρ στα 4 1/2 χρόνια του. Εξαιρετικός σκύλος, μου στοίχησε ο χαμός του…

     
    Βασίλης
    Κ.Σ. Λιβαδειάς

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #404577

    Ω… λυπάμαι.

    Διάβασα πως περιμένεις γνώμη από ντρατχαράδες, ίσως λείπουν για κυνήγι λόγω Σ/Κ. Για να τους βοηθήσεις δώσε λίγα στοιχεία της γενεαλογίας του γιατί παίζει ρόλο σε αυτή την φυλή. Επίσης αν έχεις αρχίσει μαθήματα βασικής εκπαίδευσης στην υπακοή πες κατά πόσο ανταποκρίνεται, αν με το απόρτ  έχει καλή σχέση, πως πάει  με το νερό. Ζει συνεχώς στο μπαλκόνι;

    Μια δική μου επισήμανση, μη κάνεις σύγκριση με άλλους σκύλους σου, το κάθε άτομο έχει τα δικά του χαρίσματα και ελαττώματα και το κυριότερο τα “ξεδιπλώνει” με διαφορετικούς ρυθμούς.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    52
    paggosb στις #404624

    Λοιπόν, μετά από μια αποτυχημένη προσπάθεια να τον βάλω μέσα στο σπίτι, το δεύτερο βράδυ τον έβαλα στη βεράντα ώστε να έχει χώρο και να  βλέπει εμένα και την οικογένειά μου. Εννοείται πως του έβαλα σπιτάκι για να προστατεύεται από το κρύο και να κοιμάται στεγνά. Κάθε βράδυ μάλιστα του ζέσταινα και ένα υφασμάτινο υπόθεμα (μια μπλούζα μου και ένα μαλακό χαλί τα οποία ενάλλασσα κάθε βράδυ αφού κατά τη διάρκεια της μέρας τα έβγαζε έξω και τα λέρωνε), ώστε αφενός να είναι ζεστός και αφετέρου να θυμάται την αίσθηση της αγκαλιάς της μάνας του, αφού μέχρι να τον πάρω ήταν στον ίδιο χώρο.

    Μετά από δυο εβδομάδες ταξίδεψα οικογενειακώς στο χωριό μου και τον πήρα μαζί. Έμεινε εκεί έως τα Χριστούγεννα (δηλαδή περίπου 1 1/2 εβδομάδα) και έκτοτε, αφού τον ξανάφερα μαζί μου, τον κατέβασα στον κήπο μαζί με τον άλλο μου σκύλο σε στεγασμένη κατασκευή με δυο ξεχωριστά σπιτάκια και με δυνατότητα ελεύθερης πρόσβασης σε όλο τον κήπο.

    Είχα τον φόβο μήπως δεν τα πάνε καλά, μήπως ακόμα χειρότερα ο μεγάλος του επιτεθεί για κάποιο λόγο, αλλά με το που τον είδε όχι μόνο τον δέχτηκε αλλά κοιμήθηκαν και μαζί το βράδυ! Το ίδιο δε, γίνεται ως τώρα!!! Πάντως αν κάποιος επιτέθηκε στον άλλο αυτός ήταν ο μικρός, όταν κάποια στιγμή στις αρχές, έβαλα στον μεγάλο να φάει αλλά μας πρόλαβε ο μικρός. Πάει λοιπόν ο μεγάλος να φάει κι αυτός -χωρίς να ενοχλείται που ο άλλος του τρώει το φαί του- και τότε ακούω έκπληκτος τον μικρό να… γρυλίζει απειλητικά!!! Κι όχι μόνο γρύλισε αλλά με το που διαπίστωσε πως ο άλλος τον αγνοεί, τον δάγκωσε!!! Τότε του ανταπέδωσε μια μάλλον προειδοποιητική δαγκωνιά  ο μεγάλος και τα πράγματα μπήκαν  στη θέση τους. Γέλασα όμως με τη νεανική απερισκεψία του κούταβου.

    Όσον αφορά στην εκπαίδευση τώρα, στις βόλτες του μαθαίνω το “έλα”, το “μαζί” και το “κάτσε”. Από τον τρόπο που ανταποκρίνεται δείχνει την εξυπνάδα του  αλλά και τη νεανική του ζωηράδα που πρέπει (προφανώς αργά και σταθερά) να τιθασσευτεί. Ταυτόχρονα δε, μου υπενθυμίζει πως οι ερασιτεχνικές μου προσπάθειες θα απαιτήσουν πολύ χρόνο ώστε να ευωδωθούν. Πιστεύω όμως πως με αγάπη και υπομονή κάτι θα πετύχουμε στο τέλος.  Α και με… μεζεδάκια επίσης!

    Το “απόρτ” πρέπει να παραδεχτώ πως δεν ξεκίνησα να το δουλεύω ακόμα. Ίσως εφυσηχάστηκα που σε μια πρόσφατη βολτίτσα του πέταξα τυχαία ένα μικρό μπουκαλάκι νερού με λίγο νερό μέσα, ίσα ίσα  να έχει λίγο βάρος και αυτός  έτρεξε και το απόρταρε. Παίξαμε κάνα δεκάλεπτο έτσι. Άλλες φορές μου το έφερνε κατ’ ευθείαν, άλλες το πήγαινε προς άλλη κατεύθυνση και τον καλούσα ήρεμα ήρεμα μέχρι να μου το φέρει. Σχεδόν όλες τις φορές μου το έφερνε. Επιπρόσθετα τον έβαζα στο “κάτσε” κάθε φορά που μου έφερνε το μπουκαλάκι και μετά του το έπαιρνα απαλά.

    Στο νερό δεν τον έχω βάλει ακόμα γιατί λόγω κρύου φοβάμαι μην του κάνω κακό. Μικρούλης είναι ακόμα. Αν ήταν ζεστή εποχή ή αν μπορούσα να τον έχω μέσα στο σπίτι ώστε να ζει σε ζεστό περιβάλλον, θα τον είχα φέρει σε επαφή ήδη. Βέβαια από την άλλη αν περιμένω το καλοκαίρι ο μικρός σχεδόν θα χρονίσει άρα θα χαθεί πολύτιμος χρόνος. Μάλλον όμως  θα περιμένω ακόμα.

     

     

    Μια δική μου επισήμανση, μη κάνεις σύγκριση με άλλους σκύλους σου, το κάθε άτομο έχει τα δικά του χαρίσματα και ελαττώματα και το κυριότερο τα «ξεδιπλώνει» με διαφορετικούς ρυθμούς.

     

     

    Αυτό είναι πολύ σωστό και το συμμερίζομαι. Ωστόσο έχω ανάγκη να μάθω τη γνώμη ανθρώπων που γνωρίζουν καλά τη φυλή. Γνωρίζω βέβαια πως πάντα υπάρχει η πιθανότητα της απόκλισης από τα στάνταρ της φυλής, όσο ποιοτικό και πολλά υποσχόμενο κι αν είναι το πεντιγκρί. Απλώς εύχομαι στην περίπτωση του κούταβου να μην ισχύει κάτι τέτοιο.

    Πάντως ευχαριστώ που μπαίνεις στον κόπο και ασχολείσε.

     
    Βασίλης
    Κ.Σ. Λιβαδσειάς

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    52
    paggosb στις #404744

    Καλησπέρα. Απευθυνόμενος σε φίλους γνώστες της φυλής (ή και των ηπειρωτικών φυλών γενικότερα), ξαναζητώ τη γνώμη σας στους προβληματισμούς μου, που έθεσα σε ποστ της προηγούμενης σελίδας με ημ/νία 20 – 1. Ευχαριστώ.

     

     
    Παγγός Βασίλης
    Κ.Σ. Λιβαδειάς

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 601 έως 615 (από 643 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων