ΧΑΒΑΛΕΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 20 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #483323

    Πηγή: Βικιλεξικό

     Ετυμολογία  χαβαλές < χαβαλέ < τουρκική havale (μεταφοράμετάθεση) < αραβική حوالة (hawāla: ανταλλαγήεπιταγή)

    η απόπειρα διασκέδασης της ανίας και της πλήξης

    Συνώνυμα: γλεντοκόπημακέφιξεφάντωμαπλάκα

    (οικείοάνθρωπος που κάνει (ή δέχεται) αστεία

     

    Πηγή: Λεξικό της Κοινής Νεοελληνικής

    χαβαλές ο [xavalés] : (οικ.) ευχάριστη συζήτηση που συνήθ. κρατάει πολλές ώρες: Πάμε για χαβαλέ στο σπίτι μου. Kάναμε χαβαλέ ως αργά το βράδυ, χαβαλεδιάζαμε.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #483324

    Με άλλα λόγια… η  χαρά του παιδιού. Τάσο οργίασε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/04/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    iak στις #483330

    :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    69
    Tasos στις #483339

    <p>Απο χαβαλε αλλο τιποτα Παλληκαρια της Ομαδας να το ριξουμε λιγο εξω αρκετα τα σοβαρα :bye: </p>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/04/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    ΠΕΤΡΟΣ ΛΥΜΠΕΡΗΣ στις #483444

    Τασούλη νομίζω οτι στο συγκεκριμένο πεδίο είσαι δικαιωματικά ΠΡΟΕΔΡΟΣ  και σε προτείνω για ομότιμο και ισόβιο  στη θέση! B-)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    69
    Tasos στις #483449

    Καλως Ορισες Πετρακο στην Νεα μας Ομαδα εδω στον Χαβαλε ολοι θα ειμαστε Προεδροι χα χα χα. :yahoo:  :bye:  😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    69
    Tasos στις #483642

    Εχω μπερδευτει Captain εδω ,στην Νεα θεση της Ομαδας Με τα ποικιλα και ενδιαφεροντα θεματα,και σας απαντω ετεροχρονισμενα,Οτι Ο Χαβαλες μου αρεσει το καλαμπουρι το Γελιο τα πειραγματα,ειναι εκ φυσεως ο Χαρακτηρας μου Αυτος   :bye:  :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    69
    Tasos στις #484091

    Παλληκαρια Χρονια πριν,περισσοτερο απο Δεκα πριν Λατρεψω Τα Σπανιελς και Συγκεκρημενα Τα Σπρινγκερ,που Συνεχιζω να Κυνηγαω με Αυτα ,εως το Τελος της Κυνηγετικης μου Δραστηριοτητας, Εκανα Βημα στο να κυνηγησω με Σκυλο Φερμας Την φυλη του Σκυλου δεν θα την πω για τον λογο να μην παρεξηγηθω απο τους Λατρεις της φυλης Αξιας και Λατρεμενης για Πολλους.     Το Λεβεντικο μου το εδωσε α κυνηγησω Φιλος μου Φερματζης Κυνηγος Καλος. Μορτη τον ειχε βαπτισει.   Πριν λοιπον την περιοδο Κυνηγιου λεω να τον παω για ορτυκια να δω τι ωρες κανει στα Τριφυλλια,Τροχαλητο πολυ δεν πιανοτανε “καλα παει λεω απο μεσα μου λεβεντης” Εμ δε.Τα Ορτυκια πεταγοντουσαν απο την μουρη του σαν μελισσες και αυτος χαμπαρι σαν να εβλεπε Ονειρο.Θα μαθει λεω μια δυο τρεις θα φερμαρει Τιποτα Μηδεν δεν χαμπαριαζε αλλου εβρεχε.Τον Μαζευω φευγω,.Θα τον παω Λεω στις περδικες που ειχε απελευθερωσει ο Συλλογος μου σε Μια βουνοπλαγια,Λεβεντης τρεξιμο σαν να εκανε Αγωνα Δρομου,που θα παει Λεω καποια θα βρει θα την φερμαρει μεγαλο πουλι Η Περδικα Αναθυμιαση καλη Εμ Δεεε,.Ενα κοπαδακι σηκωθηκε απο μπροστα του Τιναχτηκε πανω Σαν να ειδε Θριλλερ,Αμαν λεω τι Επαθε ο Σατανας (Εχει καλη Φερμα μου ειχε πει ο Φιλος μου Πουντη λεω…..).Συνεχεια να μην πολυλογω οταν πεταγοντουσαν πουλια μπροστα του Αδιαφορια σαν να μην ετρεχε τιποτα ,Τριων ετων Ηταν. Εφθασε η Κυνηγετικη περιοδος Τα ιδια μανα ξανα ,Ετρεμε η καρδια μου μην πεσει σε πουλια και τιναχτει απο την Λαχταρα του.Στην Μπεκατσα να τον Δοκιμασεις μου ειπανε εκει θα δειξει την Αξια του,Παω Λοιπον στις Πρωιμες στον Αγαπημενο μου Ελατια,Τροχαλητο και με μπιπερ και κουδουνι να παρω μια φερμα βρε αδελφε να ελθω στα Ισια, Που να σταματησε το κουδουνακι,που να ηχησει το Μπιπερ στην Φερμα Γραψε Ταγκας και Λιζος χα χα ,Ρε παναθεμα Τον Λεω δεν θα βρει καμια ανοιγοταν πολυ ο διαολος με ξεποδαριασε.Καποια στιγμη ερχεται κοντα μου σχετικα ,Ημουν σε ενα “πονηρο σημειο ΕΙΧΑ ΣΗΚΩΣΕΙ ΠΟΥΛΙΑ ΕΚΕΙ” Ε ρε και σηκωνεται μια νευρικη οπως περπατουσα αργα,Εκανε τρελη πτηση μεσα στα ελατα,Κατα τυχη που με βρηκε να μην με εβρισκε,με την τριτη τουφεκια αρκετα μακρια την ειδα να πεφτει ετσι μου φανηκε τουλαχιστον,Ο Μορτης δεν καταλαβε Τιποτα ουτε καν εδωσε σημασια στο φρρρρρ.Φερτη του φωναζω,με το φερτη Δρομη αυτος Πυκνο το μερος αρκετα με φτερες,Λεω μεσα μου τουλαχιστον αν αν επεσε να την βρει και να μου την φερει,βρε απο δω βρε απο εκει γανιαξα να φωναζω εψαχνα και εγω πουπουλα βλεπω πολλα κατω Μπεκατσα τιποτα Μορτηηηη,Φωναζω ακουγα το μπιπερ και το κουδουνακι μακρια .Με εζωσαν τα φιδια. Επεσα κατω απο την Λαχταρα μου να βρω την Μπεκατσα πουθενα με τα πολλα τις πολλες φωνες πεφτω πανω του ο Σατανας ειχε κατσει κατω Και ετρωγε την Μπεκατσα σαν καλος Κυριος, μου ηρθε να τον πατησω κατω  κρατηθηκα,   Εγω ειχα φερμαρει την Μπεκατσα Την Ειχα Τουφεκησει  Και Ο Μορτης !!!ΤΗΝ ΕΦΑΓΕ……Μονολογω, Α βρε Γιαννη τι μ’εκανες (Εσι ελεγαν τον Συνκυνηγο μου και φιλο μου) Αχ βρε Γιαννηηηη. :negative:  :wacko:  :yahoo:  :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    66
    yiorgos στις #484095

    Επειδή και οι τσιχλίτσες είναι gourmet… “πάρτε” ένα πιάτο μαγειρεμένο και “στημμένο” από τον κουμπάρο μου…. Μπορεί να μην είναι κυνηγός, αλλά σίγουρα ξέρει να τα μαγειρεύει….

    Τσιχλίτσες, λοιπόν, με πουρέ κάστανο….!!!!!!

     

    Gourmet τσιχλίτσες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #484102

    Τάσο; χαβαλέ έκανε το σέττερ σου ή προσπαθούσε να σε εκπαιδεύσει;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    69
    Tasos στις #484112

    CAPTAIN  Προσπαθουσε να με Εκπαιδευσει με χαβαλε,Αλλα με πηρε χαμπαρι Τι Μαθητης Ημουν, χα χα χα :negative:   :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    69
    Tasos στις #484114

    Υπαρχει Καλυτερο απο Αυτο το Πιατο Κυνηγι και παλι Κυνηγι,Τσιχλες οι λεβεντισσες ,το ειπα παλι ….χα χα χα :yahoo:  :good:  :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #484133

    Είδατε πως μαθαίνεις τα μυστικά; Του πετάς την πεπονόφλουδα και σρλλουουουουπππ, πάρ’ τον κάτω. Σέττερ είχε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/04/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    ΠΕΤΡΟΣ ΛΥΜΠΕΡΗΣ στις #484148

    Τάσαρε είσαι θεός …τελείωσε! Η ιστορία με το Μόρτη Σέττερ είναι δείγμα του οτι στην πραγματικότητα δεν χρειάζεσαι σκύλο αγόρι μου, ο σκύλος χρειάζεται εσένα, όποια ράτσα κι αν είναι πόιντερ, σέττερ, σπρίνγκερ κ.λ.π. απλά τα σπάνιελς σου ταιριάζουν γιατί ψάχνουν κοντά σου και σε απολαμβάνουν στην έρευνα, στη φέρμα ή στο ξεφώλιασμα, στην επαναφορά και το κυριότερο δεν τρως τις μπεκάτσες επιτόπου αλλά στο σπίτι με τρόπο να μη ζηλεύουν τα σκυλιά….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #484152

    :yahoo:   :yahoo:    :yahoo:    :yahoo:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 20 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων