επιλογή όπλου

Επισκόπηση 6 δημοσιεύσεων - 16 έως 21 (από 21 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #338059


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από KOSTASGR2000 στίς 19 Νοέμβριος 2004



    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kostask στίς 19 Νοέμβριος 2004


    Ρε παιδιά ακούμε τόσο καιρό για διευρυμένους αυλούς, τριμπόρ κ.λ.π. κ.λ.π.

    Οι αρθρογράφοι γράφουν, παρουσιάζουν αλλά σπάνια μας μιλάνε με σαφήνια για τα αποτελέσματα της τουφεκιάς (συγκεντρώσεις, κατανομές). Κατ’ αρχάς η διαμόρφωση του αυλού της κάνης είναι όντως έτσι όπως την παρουσιάζουν τα διαφημιστικά έντυπα των εταιρειών που τις κατασκευάζουν?

    Έγώ μπορώ να μιλήσω για την Fabarm  που είχα. Η κάννη έγραφε πάνω αυλό 18.7 και όχι 18.8 που διαφήμιζε

     

    Αν κάποιοι διαθέτουν Browning Fusion ή Fabarm και θέλουν να δούν την διαμόρφωση της κάνης τους ας συνενοηθούν με τον LEOVAR (εάν μπορεί φυσικά) και να συναντηθούμε ένα Σάββατο στο σκοπευτήριο να κάνουμε την μέτρηση και ίσως να ρίξουμε σε χαρτί με το ίδιο φυσίγγι για να συγκρίνουμε την τουφεκιά με μια απλή κάνη.

    ’στο Κωστή πολύ ανοιχτή τουφεκιά σε σχέση με τα αντίστοιχα τσοκάκια άλλων όπλων συγκριτικά πάντα (3άστρα Fabarm με 3 άστρα Beretta). Με αποτέλεσμα για να βγάλει την τουφεκιά που είχα συνηθίσει στο Beretta να βάζω ένα βαθμό πιο κλειστό τσοκάκι στο άλλο

    Πάντως δεν νομίζω να μπαίνουν οι εταιρείες σε τέτοιο κόπο μόνο και μόνο για εμπορικούς λόγους. Κάτι παραπάνω θα προσφέρουν.

    Το είχαν κάνει μεγάλες εταιρείες στο παρελθόν και το εγκατέλειψαν. Επέστρεψαν μόνο οι Αμερικάνικες εταιρείες και αυτό γιατί στην Αμερική χρησιμοποιούν ως επί το πλείστον βαριές γομώσεις.

    [/indent]


    [/indent]

    ΚΩΣΤΑ ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΧΩ ΜΕΤΡΗΣΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΦΥΤΙΛΙΑ ΤΟΥ ΛΕΟ.ΤΟ TRIBORE EINAI AKΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ 188 ΑΡΧΗ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΑ  186 ΜΕΣH ΚΑΙ 184 ΤΕΛΕΙΩΜΑ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟ ΕΠΙΘΥΜΗΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΤΙ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ,ΑΦΟΥ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΖΗΤΑ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥ …ΝΤΟΥΦΕΚΙΑ.ΝΟΜΙΖΩ ΤΟ ΟΤΙ ΕΓΩ ΕΔΩΣΑ ΕΝΑ ΟΠΛΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΕΣΥ ΘΕΣ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ!!!

    ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΑΛΛΟ ΑΠΛΑ ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟΣ ΑΥΛΟΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΚΑΝΗ TRIBORE

    YΓ…. ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ .ΘΑ  ΣΑΣ ΠΩ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΠΩΛΗΤΗ ΤΗΣ BERETTA ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ …ΔΙΑΜΑΧΗΣ ΜΑΣ….***ΚΥΡΙΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΦΕΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΝΗ ΠΟΥ ΖΗΤΑΤΕ ,ΕΔΩ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΣΤΟΚ ΑΠΟ ΚΑΝΕΣ ΠΟΥ ΑΝ ΜΑΘΕΥΤΕΙ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΖΗΤΑΤΕ ΘΑ ΜΑΣ ΜΕΙΝΟΥΝ ΟΛΕΣ ΑΠΟΥΛΗΤΕΣ!!!!! 


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    923
    leovar στις #338060

    Φίλοι μου ,

    επειδή ο ανταγωνισμός , μεταξύ των κατασκευαστών , είναι ατελείωτος και ανελέητος , και μόνος χαμένος επειδή είναι μπερδεμένος και ανενημέρωτος , τελικά είναι ο καταναλωτής προτείνω να προχωρήσουμε σε κάποιες συμβολικές μετρήσεις των όπλων μας . Αφού καταγράψουμε το αποτέλεσμα να το ανακοινώσουμε στο site , εδώ , μαζί με κάποια σχόλια ίσως απο δοκιμές ώστε να κατατοπίζονται και οι μελλοντικοί αγοραστές όπλων .

    Επειδή οι τεχνικές προδιαγραφές και τα κατασκευαστικά δεδομένα αλλάζουν σίγουρα , απο παρτίδα σε παρτίδα και από εισαγωγή σε εισαγωγή , για να μειώνονται και τα κόστη παραγωγής ή να βελτιώνονται οι επιδόσεις των όπλων , μπορούμε κάθε τόσο να ξαναμετράμε για να έχουμε πλήρη αντίληψη του τι αγοράζουμε . Ετσι και σε προσωπικό επίπεδο θα είμαστε πιό σίγουροι αν η αγορά μας άξιζε τον κόπο , εφ’ όσον ξέρουμε τι κρατάμε στα χέρια μας , ή τουλάχιστον θα γνωρίζουμε γιατί πουλήσαμε ένα όπλο που δε μας “έκανε” . Αντίθετα , άν έχει αυτά που λέει η διαφήμισή του το κρατάμε ώς μοναδικό κομμάτι για τον απλό λόγο ότι μπορεί να μην ξανακατασκευαστεί τέτοιο λόγω υψηλού κόστους ! 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #48283

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ, ΕΠΕΙΔΗ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΡΩΤΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΟΠΛΟΥ ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΥΛΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ TRIBOR ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΧΑΣΑ ΤΗΝ ΜΠΑΛΑ, ΒΑΣΙΚΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΚΥΝΗΓΟΥΣΑ ΜΕ ΕΝΑ SAINTETIENNE ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΟ ΤΟΥ 73 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΥΠΕΡΟΧΟ ΟΠΛΟ ΜΕ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΗ ΤΟΥΦΕΚΙΑ, ΑΛΛΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΞΗΣ  ΛΟΓΟΥΣ 1) ΤΟ ΔΙΚΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΒΑΡΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΩΡΑ ΤΑ ΠΑΙΖΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΥΡΑΣΗ 2) ΚΛΩΤΣΑΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 20 ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΠΟΝΑΕΙ Ο ΩΜΟΣ ΜΟΥ 3) ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΡΙΤΗ ΤΟΥΦΕΚΙΑ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ 4) ΟΤΑΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΚΑΝΔΑΛΗ ΑΠΟ ΤΟ ΚΛΩΤΣΗΜΑ ΜΕΡΙΚΕς ΦΟΡΕΣ Η ΠΡΩΤΗ ΣΚΑΝΔΑΛΗ ΜΟΥ ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ. ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΤΙ ΜΕ ΚΑΛΗ ΤΟΥΦΕΚΙΑ ΣΕ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ? ΤΟ ΚΛΩΤΣΗΜΑ ΔΕΝ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΧΩ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ…….. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΠΑΛΙ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    TZO KINT στις #48308

    File  qeofanh,an proseceV auta pou egrayan pio prin ,axiologoi  kunhgoi kai gnwsteV tou qematoV mecri twra qa eprepe na eiceV katalabei ti na agoraseiV.Sou eipan pragmata ta opoia makari na ta hxera kai egw nwritera protou agorasw karampina.Esu qeV cwriV parexhghsh thn kaluterh.Kai oi treiV einai korufeV an to katalabeV.Opote apo auta pou diabaseV kai einai uperarketa pare auth pou sou tairiazei apo prosvpikh sou empeiria se sunduasmo kai me alla.Esu apofasizeiV gia esena

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #48309

    ΦΙΛΕ ΤΖΟ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΒΟΛΤΑ ΣΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΤΗΝ BERETTA ΟΠΩΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΣΑΣ ΞΑΝΑΖΑΛΙΣΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ………..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    TZO KINT στις #338066

    TO EPOMENO MOU KAI EMENA AUTO QA EINAI

Επισκόπηση 6 δημοσιεύσεων - 16 έως 21 (από 21 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων