Porting καννών

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 45 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #48853

    Λοιπόν ,

    Συνεχίζοντας τα συμπεράσματα μου , έχω την εντύπωση ότι οι κατανομές δεν πρέπει να έχουν μεταβληθεί σημαντικά , χωρίς όμως να έχω κάνει δοκιμές στο χαρτί.

    Φίλε GUN DOCTOR ,

    Είμαι σίγουρος ότι ο ώμος , τα μάτια και τα χέρια μου δεν είναι όργανα μέτρησης και είναι πιθανό ότι η βελτίωση είναι καθαρά ψυχολογική , αν και όλες οι ενδείξεις που έχω ρίχνοντας 4 πούλες sporting το Σάββατο είναι ότι υπάρχει βελτίωση.

    θα βγάλω φωτογραφία τις κάνες και θα την βάλω εδώ για να μου πείς την άποψη σου για την δουλειά που έχει γίνει.

    Φιλικά,

    Γιάννης Ανδρούτσος


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    69
    popeye13 στις #48962

    ΑΡΑ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ DOCTOR ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ PORTING,ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΟΠΛΟΥΡΓΟΥΣ. ΕΓΩ ΕΧΩ ΣΤΗΝ Fabarm MOY Porting ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΛΕΣ,ΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΧΩ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΥΝΗΓΙΑ,ΟΥΤΕ ΣΚΑΓΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΡΥΠΕΣ,ΟΥΤΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΘΟΡΥΒΟ ΚΑΝΕΙ Η ΚΑΝΗ.

    —ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ!—

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    297
    GUN DOCTOR στις #49066

    FILE POPEYE13,

    KAI H FABARM EXEI ARISTO XROMIO PALIKARI 

    AKOU TORA:TO XROMIO OTAN FIGEI APO THN KANNH,DEN MPOREIS NA TO DEIS!!

    TO XROMIO FENETAI MONO STHN AKRH STO STOMIO EAN EXEI FIGEI APO TON PELATH KAI POUTHENA ALLOU STO MHKOS THS KANNHS.(APO TON PELATH)

    TO BLEPOUME EMEIS MONO  ME EIDIKA ERGALIA ALLA  KAI TO KURIOTERO MPOROUME NA METRISOUME POSO PAXOS EXEI APOMHNEI(TROMERI SHMASEIA AUTO)

    EIPA DEN THELO NA STENOXORISO KANENAN FILO

    MHN EISAI TOSO SIGOUROS LOIPON!PAREMHNE STHN EMPISTOSINH TOU OPLOU SOU

    AKOMA NE THIMASE OTI H FABARM,EXEI PORTING APO TO ERGOSTASIO.

    EXEI KAI PIO MEGALO PAXOS EKEI AKRIBOS POU EINAI TO PORTING APO MIA ALLH POU EINAI XORIS 

    TA PERISOTERA OPLA EXOUN POLI LEPTA TOIXOMATA EKEI AKRIBOS POU GINETE TO PORTING!!

    TA SKAGIA POU DEN BLEPEIS ,DEN TA BLEPEIS DIOTI AUTA ELEUTHERONOUN OLH THN ENERGIA TOUS THN STIGMH POU MPAINOUN SE AUTES TIS DIAOLEMENES TRUPES,ME SUNEPEIA NA KAIGONTAI.

     THN NUXTA DOSE TO OPLO SE KAPOION FILO NA PIROBOLISEI KAI ESU APO TO PLAI (NA FORAS GIALIA)THA DEIS TI AKRIBOS SUMBAINEI(KOITA GIA KATI POU MOIAZEI ME ….METEORITES

    DUO FORES BGHKAN SKAGIA AKRIBOS OPOS EINAI(DEN EXOUN DUNAMH),MPROSTA MOU,THN MIA ENAS FILOS PEIRE ENA STO MAGOULO KAI THN ALLH STO KAPELO.

    TO AUTI MAS DEN EINAI ORGANO METRISEOS TOU HXOU!!

    AUTA PAIDIA EINAI ANALOGA TON ANTHROPO!!!

    DEN MPOROUME NA TA LABOUME SOBARA YPOPSHN.

    KAPOIOS MPOREI NA PEI OTI TO ENA FISIGGEI KLOTSAEI.KAPOIOS ALLOS TO BRHSKEI ANETO,  KAI ALLA TETOIA

    AUTO NOMIZO TO LEME UPOKEIMENIKO?-ANTIKEIMENIKO?(HELP!!)

    EUXARISTO POLI

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    923
    leovar στις #49091


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από GUN DOCTOR στίς 01 Δεκέμβριος 2004


    ………..

    KAPOIOS MPOREI NA PEI OTI TO ENA FISIGGEI KLOTSAEI.KAPOIOS ALLOS TO BRHSKEI ANETO,  KAI ALLA TETOIA

    AUTO NOMIZO TO LEME UPOKEIMENIKO?-ANTIKEIMENIKO?(HELP!!)

    EUXARISTO POLI


    [/indent]

    ΔΑΣΚΑΛΕ ,

    όταν οι απόψεις που γράφουμε εδώ βασίζονται στις αισθήσεις μας , ακοή – όραση – αφή – πόνος , τότε τα συμπεράσματά μας μόνο υποκειμενικά μπορεί να είναι .

    Οταν τα συμπεράσματά μας βασίζονται όμως σε μετρήσεις με τη βοήθεια τεχνικών και επιστημονικών μέτρων και σταθμών τότε είναι αντικειμενικά .

    Φιλικά

    Λεονάρδος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #49092

    Pistevete pos einai skopimo na ginonte teties allages sto oplo??Ajizei ton kopo????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #49096

    Εγώ , απο την προσωπική μου εμπειρία ανεπιφύλακτα  ΝΑΙ!!! , αν φυσικά οι αλλαγές είναι αυτές που πρέπει .

    Μια άλλη άποψη , την οποία έχω είναι ότι το όπλο πλέον γίνεται “μοναδικό” και πραγματικά δικό σου.

    Για παράδειγμα το δικό μου το Lanber , ένα απο τα χιλιάδες που σίγουρα έχουν κατασκευαστεί , με τις μετατροπές που του έχω κάνει , είναι Το Όπλο μου , το οποίο μαζί με τις εμπειρίες που θα το συνοδεύουν θα είναι μοναδικό .

    Πολύ στο ρομαντικό το γύρισα

    Γιάννης Ανδρούτσος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #49114

    Λεονάρδε, σε βρίσκω πολύ ενημερωμένο. Πρέπει να έχουμε τα ίδια links στα favorites!

    Πάντως, πρόσεχε όταν αναφέρεις τον “Technoid” στον GUN DOCTOR, την τελευταία φορά που το έκανα εγώ, με μάλωσε!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #49116

    Παιδιά , το έχω διαβάσει και εγώ το άρθρο .

    Σας αναφέρω όμως ότι η άποψη του συγγραφέα του “The Clay Target Handbook” ,Jerry Meyer είναι διαφορετική , υποστηρίχζοντας το porting .

    Τι να πεις , πάντα θα υπάρχουν διαφορετικές απόψεις.

    Φιλικά ,

    Γιάννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    923
    leovar στις #49117

    Αγαπητέ Λεωνίδα ,

    ελπίζω να εκφράζεις παράπονο ! 

    Εδώ , και σε πολλά άλλα , ο Technoid συμπίπτει 100% με το Δάσκαλο ! Ωστόσο δεν μπορεί όλοι να συμφωνούν ή να διαφωνούν σε όλα .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #338209

    Χμμμ, πράγματι. Τότε του είχα πει ότι ο TECHNOID ισχυρίζεται ότι το Shot string είναι μακρύτερο από τον κύλινδρο απ’ ότι από το full, και με “πλάκωσε”!

    Γιάννη, του Jerry Meyer του το έκανε τζάμπα το porting η Briley, που είναι και χορηγός του. Τι θα έλεγε δηλαδή, ότι είναι μάπα;

    Read behind the lines my friend!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    923
    leovar στις #49119

    Για το φίλο Γιάννη έχω να προσθέσω ότι εκεί που συμφωνούν όλοι είναι : 

    One thing to remember –The only thing that is consistent about shotguns is that very few things are consistent.

    http://www.trulockchokes.com/chokeinfo.asp

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #49121


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 02 Δεκέμβριος 2004


    Γιάννη, του Jerry Meyer του το έκανε τζάμπα το porting η Briley, που είναι και χορηγός του. Τι θα έλεγε δηλαδή, ότι είναι μάπα;

    Read behind the lines my friend!


    Αυτο ακριβώς, μην μου πείτε ότι δεν συμβαίνουν και στην χώρα μας τέτοια!!! Όλοι ξέρουμε πως λειτουργεί το κύκλωμα.

    Κάποιοι θα προοθήσουν μια τεχνοτροπεία εντελώς “συμπτωματικά” και κατόπιν θα πάνε τα πρόβατα για σφαγή.

    Παντού συμβαίνουν αυτά, για μένα η μοναδική βελτίωση που αξίζει κάποιος να κάνει είναι η επιμήκινση των κώνων προσαρμογής. Το βλέπουμε άλλωστε σε όλα τα νέα όπλα πλέον.

    Είναι κάτι που το διαπίστωσα με τα μάτια μου. Το χαρτί δεν κάνει ποτέ λάθος στο πριν και στο μετά. Τώρα για το ότι μειώνεται και η ανάκρουση είναι όπως είπαμε υποκειμενικό, εγώ όμως που έχω νοιώσει την ανάκρουση του όπλου μου πριν κάνω την επιμήκινση μπορώ να γνωρίζω. Με το winchester αισθάνομαι την ίδια αν όχι λιγότερη ανάκρουση σε σχέση με την Beretta.

    Βέβαια υπάρχει και το θέμα της αποχρωμείωσης στο σημείο αυτό, αλλά ποιο όπλο έχει σωστή χρωμωση στον κώνο? Τι θά αλλάξει αν από 1,5cm γίνει 2,5 το αχρωμείωτο κομμάτι της κάνης? ’λλωστε είναι τέτοιες οι τριβές στο σημείο αυτό που δεν υπάρχει περίπτωση να μείνει σκουριά. Λίγο λαδάκι παραπάνω λύνει το οποιο πρόβλημα.

    Έχω ρίξει τουλάχιστον 5000 φυσίγγια με αυτό το όπλο και δεν παρατήρησα ίχνος σκουριάς στο σημείο αυτό.

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #49122

     Ρε παιδια, δεν ξερω για σας, αλλα εγω δεν εχω εμπιστοσυνη να δωσω σε οπλουργο το οπλο για τετοιες δουλειες. Ισως ειναι παραξενια μου, ισως και λαθος μου.

     Δεν εννοω οτι δεν υπαρχουν οπλουργοι που δεν μπορουν να κανουν σωστα αυτες τις δουλειες, εννοω οτι τους πληρωνεις σαν να αγοραζεις ενα οπλο ακομα.

     Οποτε σαν συμπερασμα, λεω οτι θα αγοραζα ενα οπλο με εργοστασιακα διευρυμενους αυλους, η αλλες τετοιες καινοτομιες, και θα αφηνα το ηδη υπαρχον ως εχει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #49123

    Βίκτωρα εγώ πλήρωσα μόνο 30 ευρώ για την επιμήκινση των κώνων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #49125


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kostask στίς 02 Δεκέμβριος 2004


    Βίκτωρα εγώ πλήρωσα μόνο 30 ευρώ για την επιμήκινση των κώνων.


    [/indent]

    Aυτο μαλιστα.

     Αλλα προσφατα σε συζητηση που ειχα ειπα οτι θα ηθελα να βαλω εσωτερικα τσοκ στο δικανο, και λογω του οτι εχει λεπτο τοιχωμα πρεπει να μπουν καποια συγκεκριμενα. Οταν ακουσα στο περιπου τι τιμη θα επρεπε να περιμενω, το ξανασκεφτηκα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 45 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων