ΒΑΦΗ ΚΟΝΤΑΚΙΟΥ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 292 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #55675

    ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ Η ΛΑΘΟΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΣΕ ΕΝΑ ΜΟΥ ΟΠΛΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΛΙΝΕΛΑΙΟ ΣΤΟ ΚΟΝΤΑΚΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.ΙΣΩΣ ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΟΙ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΣΩΣΤΟΤΕΡΗ ΑΠΟΨΗ ΑΠΟ ΜΕΝΑ & ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΕΣΟΥΝ ΕΝΓΡΑΦΩΣ! Η ΕΠΙΛΟΓΗ & ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΕΓΙΝΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΠΙΕΣΗ ΧΡΟΝΟΥ & ΕΛΛΕΙΨΕΙΣ ΛΙΝΕΛΑΙΟΥ ΓΙΑ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΤΗΣ ΕΠΑΛΥΨΗΣ & ΤΗΣ ΑΔΙΑΒΡΟΧΟΠΙΗΣΗΣ ΤΩΝ ΞΥΛΙΝΩΝ ΜΕΡΩΝ! ΛΟΙΠΟΝ ΑΝ Κ ΔΙΣΤΑΖΩ ΝΑ ΤΟ ΓΡΑΨΩ.ΕΧΩ ΔΥΟ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΕΣ ΑΠΟ ΛΙΠΟΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΔΕΡΜΑΤΩΝ,ΘΕΩΡΟΝΤΑ ΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΠΡΟΙΟΝ ΤΟ ΕΒΑΛΑ & ΕΔΩΣΕ ΦΥΣΙΚΗ ΓΥΑΛΑΔΑ ΣΤΑ ΝΕΡΑ ΤΟΥ ΚΟΝΤΑΚΙΟΥ & ΤΗΝ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΑΠΟΜΟΝΩΣΗΣ ΑΠΟ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ! ΔΕΝ ΠΡΟΤΕΠΩ ΚΑΝΕΝΑ ΓΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΔΟΚΙΜΗ ΑΠΛΑ ΓΡΑΦΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΟΚΙΜΑΣΑ & ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΛΥΣΗ!   ΜΕΤΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΩΝ ΧΡΗΣΤΟΣ!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #55677

    Χρηστο,

    λιπος δεν εχω ακουσει να χρησιμοποιειται στα ξυλα. η μονη αντιρρηση που μπορω να σκεφτω τωρα ειναι οτι το λιπος εχει απο μονο του αρκετη υγρασια και ισως βαραινει το ξυλο. ζυγισε ενα κομματι ξυλο πριν και μετα. το σωστο προιον πρεπει να αδιαβροχοποιει χωρις να προσθετει βαρος.

    παραδοσιακο και ευκολο υλικο ειναι το καθαρο κερι μελισσας. το ζεσταινεις και οταν λυωσει το απλωνεις στο κοντακι. χρησιμοποιησε πιστολακι για τα μαλλια για να ζεστανεις το ξυλο να το “πιει”. αυτο που περισσευει το σκουπιζεις με πανι και μετα αρχιζεις το τριψιμο. τα ξυλα γινονται “επιπλα” τελειως αδιαβροχα και …μυριζουν και ωραια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #55681

    Να πρσθέσω κι εγώ κάτι που έχω ξαναπεί.

    Αν δεν αρέσει η γυαλάδα από το true oil μπορούμε να το κάνουμε εντελώς ΜΑΤ είτε με αληφή αυτοκινήτου (soft) , είτε τρίβοντας το απαλα με πολυχρησιμοποιημένο ατσαλόμαλλο Νο 000

    Θα έχουμε μια επιφάνεια που έχει όψη λινέλαιου και μυρίζει λινέλαιο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #55684

    ’λκη ακούς τι λέει ο Κωστής;; Αν δεν αρέσει η γυαλάδα από το True oil μπορούμε να το κάνουμε τελείως ματ…..

    Θα έχουμε μια επιφάνεια που έχει όψη λινέλαιου και μυρίζει λινέλαιο.

    Αυτό θέλω και εγώ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #55686

    Δειτε την διαφορα του demi γυαλιστερου (satine) και ματ (δεν φαίνεται τοσο πολύ αλλά διακρίνεται) Το πλαγιοκαννο ειναι satine ενω το S/P ματ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    259
    12345678 στις #55692

    ΠΑΙΔΙΑ,ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

    ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΑΝΑΚΙΝΗΣΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΒΑΦΗΣ ΤΟΥ ΚΟΝΤΑΚΙΟΥ ΚΙ ΕΤΣΙ ΜΠΗΚΑΝ ΠΟΛΛΕΣ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.ΚΩΣΤΑ, ΟΜΟΛΟΓΟΥΜΕΝΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑ ΦΙΛΟΦΡΟΝΗΣΗ, ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΗ ΠΕΙΡΑ ΑΠΟ ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ, ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΟΛΑ.ΕΧΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΑ, ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΟΥΡΓΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ.ΣΤΑ ΛΕΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΚΡΙΝΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΒΑΨΕΙ ΚΟΝΤΑΚΙ ΟΜΩΣ,ΚΑΙ ΤΟ ΨΑΧΝΩ ΠΟΛΥ ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΑΝ ΘΑ ΠΕΤΥΧΕΙ Η ΟΧΙ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙΣ ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΕΣ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΤΗΣ ΒΑΦΗΣ ΓΙΑΤΙ, ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ, ΤΑ ΚΟΝΤΑΚΙΑ ΥΦΙΣΤΑΝΤΑΙ ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΕΡΓΑΣΙΑ-ΠΡΟΕΡΓΑΣΙΑ ΓΕΜΙΣΜΑΤΟΣ ΤΩΝ ΠΟΡΩΝ ΤΟΥ ΞΥΛΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΡΟΝΟΒΟΡΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΜΑΚΡΟΖΩΪΑ ΤΟΥΣ, ΠΡΙΝ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΦΙΝΙΡΙΣΜΑ. ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΠΟΥ  ΕΧΕΙΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕΙ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙΣΕΙ ΟΤΙ ΤΟ TRUE-OIL  EINAI ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΑΦΟΥ ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΟ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΜΙΑ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΟΠΛΟΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΣΑΝ ΤΗΝ ΒΕRETTA.ΤΟ ΛΙΝΕΛΑΙΟ ΜΕ ΤΟ ΣΤΕΓΝΩΤΙΚΟ ΠΙΘΑΝΟΝ, ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΗΓΗΘΕΙ ΓΕΜΙΣΜΑ ΤΩΝ ΠΟΡΩΝ, ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΩΡΑΙΑ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΙΔΡΩΤΑ ΤΟΥ ΧΕΡΙΟΥ ΣΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΨΑΘΑ, ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΑΣΠΡΙΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΛΙΝΕΛΑΙΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ ΣΤΟΥΣ ΠΟΡΟΥΣ ΤΟΥ ΞΥΛΟΥ ΑΦΟΥ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΣΤΕΙ ΓΕΜΙΣΗ.

    ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΚΑΙ ΒΕΡΝΙΚΙΑ ΣΑΤΙΝΕ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΧΡΗΣΗ, ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΤΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΞΥΛΟΥ  (ΕΜΠΟΤΙΣΜΟΥ) ΔΙΝΟΥ ΑΡΙΣΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΦΙΝΙΡΙΣΜΑΤΟΣ.ΤΕΤΟΙΑ ΥΛΙΚΑ ΕΧΕΙ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΟΟRΕ PAINTS,ΤΟ ΨΑΧΝΩ, ΘΑ ΚΑΝΩ ΔΟΚΙΜΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΞΥΛΟ ΚΑΙ ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ.  

    ΦΙΛΙΚΑ ΜΠΑΜΠΗΣ

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    90
    stakaman στις #56921

    γεια και χαρα ,

    ψαχνω για οπλουργο για μια μετατροπη στο κοντακι!!γνωριζει μηπως κανα “μαστορα”!!περιοχη αθηνα!!

    ευχαριστω γιωργος!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #56926


    [indent]

    Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από stakaman στίς 22 Aπρίλιος 2005


    γεια και χαρα ,
    ψαχνω για οπλουργο για μια μετατροπη στο κοντακι!!γνωριζει μηπως κανα “μαστορα”!!περιοχη αθηνα!!

    ευχαριστω γιωργος!!


    Γιώργο για καλή δουλειά και σε λογικές τιμές πήγαινε στον Τάκη Αντωνάκο τηλ. 2104931922. Το μαγαζί του είναι στην Νίκαια.

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    90
    stakaman στις #56927

     ευχαριστω πολυ κωστα

    εχω και ενα s/p που μου δωρισε ενας παπουλης απο την δουλεια μου το οποιο το λυπηθηκε η ψυχη μου !!νανε καλα ο παπους αλλα φιλε το οπλο το ειχε παστωση στο σπορελαιο και εχουν κοληση τα παντα!!

    θα βαλω και φωτο γιατι το μονο που ξερω για το οπλο ειναι οτι ειναι ισπανικο,εχει ενα ποιντερ χαραγμενο στις πλακες και το ιδιο γραφει και η αδεια (ποιντερ ισπανιας)

    ευχαριστω κωστα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #56956

    Δείτε ένα κοντάκι από Beretta 304 με πανέμορφα νερά.

    Αγοράσθηκε 40 ευρώ μεταχειρισμένο, ήταν βέβαια κοντό γιατί είχε κοπεί και χρειάσθηκε να κόψουμε ένα κομμάτι από το παλιό που ήταν σπασμένο. Το κολλήσαμε και βάλαμε καβίλιες σε φίλο μαραγκό.

    Στην φωτογραφία είναι μετά το δεύτερο χέρι που το πέρασα με το true oil της Beretta.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #56969

    ΟΝΤΩΣ ΞΕΦΕΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΑ ΞΥΛΑ ΤΩΝ ΑΥΤΟΓΕΜΩΝ “ΣΕΙΡΑΣ” & Η ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΒΑΣΗ ΓΙΑ ΠΕΡΕΤΑΙΡΩ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ. ΤΑΙΡΕΙΑΖΕΙ ΣΕ ΠΙΟ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΜΟΝΤΕΛΛΑ ?   ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #56973

    Χρήστο το κοντάκι αυτό είναι για την καραμπίνα ενός φίλου μου. Τον χειμώνα έπεσε και έσπασε το κοντάκι που είχε. Έλειπαν κομματάκια ξύλου οπότε δεν ήταν δυνατόν να κολληθεί.

    Βρήκε λοιπόν ένα μεταχειρισμένο και ανέλαβα εγώ να του περάσω λινέλαιο γιατί ήταν σε άθλια κατάσταση από γδαρσίματα και από χρήση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #57011

    ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΩΣΤΑ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    434
    xirokos στις #57018

    ΚΩΣΤΑ,

    ΣΕ ΛΙΓΟ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #57022

    Μπα με τίποτα Αντρέα. Το ξύλο πρέπει να το σπουδάσεις για να κάνεις ολοκληρωμένη δουλειά. Η βαφή δεν είναι τίποτα.

    Ακόμα και το να μετατρέψεις ένα κοντάκι από πιστολέ σε αγγλέ εύκολο είναι. Οι ψάθες έχουν μεγάλη δυσκολία και χρειάζεται εξάσκηση. Δεν το έχω επιχειρήσει γιατί ο οπλουργός μου είναι πολύ καλός και φτηνός. Το βάψιμο το κάνω γιατί αυτός δουλεύει μόνο λούστρα.

    Επίσης θα ήθελα να πω ότι σε πολλά φτηνά δίκαννα ή αυτογεμή, δεν γίνεται να μην περάσεις σίλερ τα ξύλα γιατί έχουν τόσο μεγάλους πόρους που φαντάζουν σαν τρύπες. Όσο και να τα τρίψεις θα παραμείνουν. Με το σίλερ κλείνουν οι πόροι και περνόντας το μετά με το true oil έχεις τελικό φινίρισμα όπως το θέλεις και χωρίς τα σπασίματα που κάνει το βερνίκι όταν κτυπηθεί.

    Εκτός αυτού μπορείς να κανεις πολύ εύκολα οποιαδήποτε επιδιόρθωση σε κάποιο κτύπημα τοπικά χωρίς να χρειάζεται να γίνει όλο από την αρχή με διαβρωτικά κ.λ.π.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 292 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων