BIΒΛΙΑ ΓΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΤΩΝ ΣΥΝΤΟΦΩΝ

Επισκόπηση 9 δημοσιεύσεων - 16 έως 24 (από 24 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    892
    QWER στις #57846

    ΟΙ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΚΥΡΙΤΣΑΚΑ


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    658
    dimitris dimi στις #64882

    Φιλαράκι εδώ  θα βρεις αρκετά  και καλά βιβλία.

    ’σχετα την φυλή η εκπαίδευση σε γενικές γραμμές παραμένει

    ίδια και αλλάζει ανάλογα τον χαρακτήρα του ζώου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #73353

     Στις 27/5/05 έγραφα: Πιστεύοντας πως για να εκπαιδεύσει κάποιος έναν σκύλο θα πρέπει πρώτα να γνωρίζει πώς «σκέφτονται» πώς συμπεριφέροντε και πώς επικοινωνούν οι σκύλοι μεταξύ τους……. Πρότεινα το βιβλίο: 1)Μιλώντας με τον σκύλο σας. Σήματα ηρεμίας. Της Turid Rugaas διάθεση Star dog positive Training (Γιάννης Αραχωβίτης 6945954564) Είναι πράγματι ένα βιβλίο για προχωρημένους κυνόφιλους, αν το διαβάσει ένας πρωτάρης θα μπορέσει να καρπωθεί το 20 με 30% του θέματος.

    Στην DIANA συναντήθηκα με τον εκδότη και εκπαιδευτή σκύλων της σχολής «θετικής εκπαίδευσης» Γιάννη Αραχωβίτη, κυνόφιλο, ζωόφιλο, μη κυνηγό. Ανήκουμε σε διαφορετικούς κόσμους αλλά έχουμε ένα κοινό, τον σκύλο (καλά έχουμε και άλλα κοινά γιατί είναι ωραίος τύπος, εν πάσει περιπτώσει το μόνο του κουσούρι είναι πως δεν του αρέσει το κυνήγι). Ξέρει και αποδέχεται πως δεν ασπάζομαι όλες τις (εκπαιδευτικές) θεωρίες που πρεσβεύει, όπως και εγώ ξέρω πως εκτιμά τους ανθρώπους που προσπαθούν να επικοινωνήσουν με τον σκύλο τους παρέχοντας του έτσι καλύτερη διαβίωση.

    Το πρώτο που μου ανέφερε ήταν πως μετά την εξάντληση της πρώτης έκδοσης επανεκδίδει τα Σήματα Ηρεμίας, αυτό το βιβλιαράκι το αγοράζω και το δωρίζω σε κάθε νέο ιδιοκτήτη κουταβιών μου. Δεύτερο καλό νέο είναι η κυκλοφορία ενός CD για την αποφυγή κροτοφοβίας που μου είχε ζητήσει να προλογίσω. Είμαι περίεργος να το ακούσω. Τέλος το τρίτο νέο που το άκουσα με ευχαρίστηση είναι η έκδοση ενός νέου βιβλίου με σκοπό να γνωρίσουμε και να ερμηνεύσουμε τον σκύλο μας και το σημαντικό έργο που έχει ο εκτροφέας και αργότερα ο ιδιοκτήτης.

    Ευελπιστώ αυτά που κατ’ επανάληψη έχω αναφέρει στο φόρουμ μας περί υποχρεώσεων εκτροφέων να διαβαστούν από πολλούς, τόσο από εκτροφείς για να ξέρουν τι να κάνουν πριν παραδώσουν τα κουτάβια, όσο και από τους νέους ιδιοκτήτες για να ξέρουν τι να προσδοκούν. Του είπα πως όσο και να μην είναι πλήρες το περιεχόμενο του βιβλίου πάλι θα είναι χρήσιμο από το τίποτα που υπάρχει σήμερα. Τα σχόλια όταν το διαβάσω.

    Φιλικά   

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #73793


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Kalliston Hellas στίς 13 Aπρίλιος 2006


     Στις 27/5/05 έγραφα: Πιστεύοντας πως για να εκπαιδεύσει κάποιος έναν σκύλο θα πρέπει πρώτα να γνωρίζει πώς «σκέφτονται» πώς συμπεριφέροντε και πώς επικοινωνούν οι σκύλοι μεταξύ τους……. Πρότεινα το βιβλίο: 1)Μιλώντας με τον σκύλο σας. Σήματα ηρεμίας. Της Turid Rugaas διάθεση Star dog positive Training (Γιάννης Αραχωβίτης 6945954564) Είναι πράγματι ένα βιβλίο για προχωρημένους κυνόφιλους, αν το διαβάσει ένας πρωτάρης θα μπορέσει να καρπωθεί το 20 με 30% του θέματος.

    Στην DIANA

    συναντήθηκα με τον εκδότη και εκπαιδευτή σκύλων της σχολής «θετικής εκπαίδευσης» Γιάννη Αραχωβίτη, κυνόφιλο, ζωόφιλο, μη κυνηγό. Ανήκουμε σε διαφορετικούς κόσμους αλλά έχουμε ένα κοινό, τον σκύλο (καλά έχουμε και άλλα κοινά γιατί είναι ωραίος τύπος, εν πάσει περιπτώσει το μόνο του κουσούρι είναι πως δεν του αρέσει το κυνήγι). Ξέρει και αποδέχεται πως δεν ασπάζομαι όλες τις (εκπαιδευτικές) θεωρίες που πρεσβεύει, όπως και εγώ ξέρω πως εκτιμά τους ανθρώπους που προσπαθούν να επικοινωνήσουν με τον σκύλο τους παρέχοντας του έτσι καλύτερη διαβίωση.

    Το πρώτο που μου ανέφερε ήταν πως μετά την εξάντληση της πρώτης έκδοσης επανεκδίδει τα Σήματα Ηρεμίας, αυτό το βιβλιαράκι το αγοράζω και το δωρίζω σε κάθε νέο ιδιοκτήτη κουταβιών μου. Δεύτερο καλό νέο είναι η κυκλοφορία ενός CD για την αποφυγή κροτοφοβίας που μου είχε ζητήσει να προλογίσω. Είμαι περίεργος να το ακούσω. Τέλος το τρίτο νέο που το άκουσα με ευχαρίστηση είναι η έκδοση ενός νέου βιβλίου με σκοπό να γνωρίσουμε και να ερμηνεύσουμε τον σκύλο μας και το σημαντικό έργο που έχει ο εκτροφέας και αργότερα ο ιδιοκτήτης.

    Ευελπιστώ αυτά που κατ’ επανάληψη έχω αναφέρει στο φόρουμ μας περί υποχρεώσεων εκτροφέων να διαβαστούν από πολλούς, τόσο από εκτροφείς για να ξέρουν τι να κάνουν πριν παραδώσουν τα κουτάβια, όσο και από τους νέους ιδιοκτήτες για να ξέρουν τι να προσδοκούν. Του είπα πως όσο και να μην είναι πλήρες το περιεχόμενο του βιβλίου πάλι θα είναι χρήσιμο από το τίποτα που υπάρχει σήμερα. Τα σχόλια όταν το διαβάσω.

    Φιλικά   

     


    [/indent]

    Ο Γιάννης είναι όντως καλό παιδί..Καθώς και το βιβλίο -Σήματα Ηρεμίας- είναι καλό, άλλα λίγο και χωρίς συνέχεια… Αναφέρθηκες στους εκτροφείς και στις υποχρεώσεις τους.. Να ρωτίσω κάτι .. Ποιός εκτροφέας είναι ¨αληθινός¨& ειλικρινής απέναντι στον πελάτη..??? Ποιός εκπαιδευτής λέει την αλήθεια στον ιδιοκτήτη?? Πόσους τέτοιους επαγγελματίες γνωρίζετε??
      Επίσης θα ήθελα να πώ το εξής¨  ¨οσα βιβλία καινα αγοράζουμε περί εκπαίδευσης σκύλου, εάν δεν έχουμε το μεράκι και το ¨”μικρόβιο¨να ασχοληθούμε, προκοπή δεν γίνεται.. Έχω δεί πάρα πολούς μα πάρα πολούς ανθρώπους να έχουν ¨φτιάξει¨τα σκυλιά τους όπως αυτοί θέλουν, όχι μόνο σε υπακοή αλλά και σε εργασία…Ο λόγος που έφτιαξαν τα σκυλιά μόνοι τους χωρίς την βοήθεια των βιβλίων, είναι ότι δέν γνώριζαν να διαβάζουν ή δέν είχαν αυτή την πολυτέλεια..
     Γιάννη, συμφωνώ μαζί σου, στην κατανόηση και επικοινωνία με τον σκύλο.. Εσύ τουλάχιστον γνωρίζεις και έχεις βιώση αρκετά πραγματάκια πάνω σε αυτά τα θέματα., πές μου πόσοι ιδιοκτήτες χωρίς να έχουν αναπτύξει μία σχέση με τον σκύλο τους, πόσες απιτήσεις έχουν…!!!!τι περιμένουν απο τους σκύλους τους….!!!και πως συμπεριφέρονται στους σκύλους τους…!!!!  απέχουμε αρκετά απο το ¨άθλημα¨..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #343488

     

    .. Ποιός εκτροφέας είναι ¨αληθινός¨& ειλικρινής απέναντι στον πελάτη..??? 
    Προφανώς οι ερωτήσεις είναι ρητορικές μιας και υπάρχουν ειδικά θέματα που έχουμε αναφερθεί. Θα μου επιτρέψεις να κάνω μία σημείωση. Σε σεμινάρια περί εκτροφής που έχουμε παρουσιάσει σε ομίλους  και σχολές εκπαιδευτών με την σύζυγό μου, δίνοντας το προφίλ του εκτροφέα τονίζουμε μεταξύ άλλων πως ο εκτροφέας πρέπει να είναι ειλικρινής πρώτα με τον εαυτό του δηλαδή να κρίνει με αντικειμενικότητα την κάθε του ενέργεια και αποτέλεσμα, να μη παραβλέπει τα λάθη του χρυσώνοντας το χάπι, ούτε να επαναπαύεται στις όποιες επιτυχίες του σήμερα. Αυτός λοιπόν που καταφέρνει να είναι ειλικρινής και αληθινός με τον εαυτό του σίγουρα δεν έχει αναστολές να είναι και με τους άλλους. Όποιος έχει γνώσεις θα τους βρει.

     

    Έμαθα πως το σεμινάριο του Stardog positive training άλλαξε ημερομηνία για την 21/5/06 στον ίδιο χώρο.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    658
    dimitris dimi στις #343489

    Γιάννη  ένσταση ως προς την τοποθεσία εχει αλλάξει .

    Το παρακάτω mail είναι από επικοινωνία μου με τον κύριο Αραχωβίτη

    για το σεμινάριο.

     

     

    Σεμινάριο Εκπαίδευσης ΣκύλωνPuppies

    Κυριακή –21 /05/2006

     

    με το Γιάννη Αραχωβίτη και τη Jean Glover

     

    Το StarDogs Positive Training διοργανώνει σεμινάριο εκπαίδευσης σκύλων στη Σχολή Μωραίτη, Αγ. Δημητρίου & Παπαναστασίου στο Παλαιό Ψυχικό.

     

     

    Το σεμινάριο απευθύνεται σε:  ιδιοκτήτες σκύλων, κτηνίατρους,  φιλόζωους & φιλοζωικές οργανώσεις, εκπαιδευτές σκύλων, εκτροφείς, κομμωτές σκύλων, ιδιοκτήτες pet shop.

     

    Θα μάθετε:

    • Πως αντιλαμβάνονται τα σκυλιά τον κόσμο και πως αυτό επηρεάζει τη συμπεριφορά τους

    • Γιατί αντιδρούν με συγκεκριμένους τρόπους 

    •  πως μπορούμε να βρούμε λύσεις στα καθημερινά προβλήματα.

    • Ποια εκπαίδευση και πότε έχει τα καλύτερα αποτελέσματα

     

    Επίσης:

    • Ποια είναι τα πιο σημαντικά πράγματα που πρέπει να κάνουμε με την απόκτηση του κουταβιού

    • ποίες ηλικίες είναι μαθησιακά κρίσιμες

    • Ποια λάθη είναι ολέθρια

    • Σε τι πρέπει να επικεντρωθούμε

    • Οι 11 χρυσοί κανόνες για μια Αρμονική Συμβίωση.

    Έναρξη σεμιναρίου 09.30 π.μ. -λήξη 14.00

     

    Τιμή συμμετοχής 20 Ευρώ (κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό ή τοις μετρητοίς) -τα έσοδα θα διατεθούν για την ανάπτυξη προγραμμάτων ζωοφιλικής εκπαίδευσης.

     

     Πληροφορίες -κρατήσεις θέσεων  στα τηλ. 210-60 29 053 &

    6954 95 45 64 και στα info@stardogs.gr , info@dogtraining.gr

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #73903

    Σωστά Δημήτρη, έλαβα και εγώ το νέο e-mail. Αν υπάρχουν e-artemitzides που θα συμμετάσχουν θα μπορούσαμε να βρεθούμε όλοι μαζί.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    658
    dimitris dimi στις #73976

    Αρχικά είχα δηλώσει συμμετοχή αλλά δυστυχώς με την αλλαγή

    τις ημερομηνίας αναγκάσθηκα να ακυρώσω την συμμετοχή μου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #74368

    Το σεμινάριο έγινε με μεγάλη συμμετοχή, το αμφιθέατρο της σχολής Μωραΐτη σχεδόν γέμισε.

    Το πρώτο μέρος (το πιο ενδιαφέρον για μένα) έγινε από την Jean Glover και ανέπτυσσε τα των αισθήσεων των σκύλων και πως μέσα από αυτές αντιλαμβάνονται τον κόσμο. Πολύ χρήσιμο για όσους θέλουν να κατανοούν τους σκύλους τους και να καρπούνται τα οφέλη στο έπακρον.

    Το δεύτερο μέρος  έγινε από τον Γιάννη Αραχωβίτη και αφορούσε την ενημέρωση αρχάριων (κυρίως) ιδιοκτητών σκύλων πάνω σε θέματα εκπαίδευσης και αρμονικής συμβίωσης με τους σκύλους. Δεν ολοκληρώθηκαν όλα τα θέματα, παρόλο ότι καθίσαμε μέχρι τις 4, λόγω των πολλών ερωτήσεων σε κάθε θέμα. Αυτό δείχνει πως ο Γιάννης είχε επιλέξει θέματα που κεντρίζουν το ενδιαφέρον του κοινού του.

    Τα θέματα που δεν προλάβαμε να ακούσουμε δεν ήταν μεγάλη απώλεια γιατί συμπεριλαμβάνονται στο νέο του βιβλιαράκι.

    Φιλικά

Επισκόπηση 9 δημοσιεύσεων - 16 έως 24 (από 24 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων