ΣΗΜΑΝΣΗ ΣΚΥΛΩΝ

Επισκόπηση 8 δημοσιεύσεων - 16 έως 23 (από 23 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    98
    Θόλος στις #32190

    Γειά σας φίλοι,

    Υπάρχουν όμως και μέρη όπως τα νησιά με 1500 – 2000 κατοίκους, στα οποία δεν έχει αναφερθεί κλοπή σκύλου ποτέ, ούτε αδέσποτα υπάρχουν, δηλαδή δεν υπάρχει χρησιμότητα της σήμανσης.  Για αυτό εγώ προσωπικά που μένω σε τέτοιο μέρος ήμουν αντίθετος γιατί έβλεπα  τα πράματα μόνο από τη δικιά μου σκοπιά. Φυσικά αλλάζω γνώμη με τα τόσα που διαβάζω ότι συμβαίνουν στα σκυλιά και τους ιδιοκτήτες τους, αλλά το μέτρο πρέπει να εφαρμοστεί σωστά, για να έχει αποτελεσματικότητα. Αλήθεια ξέρει κανείς από πότε πρέπει να έχουμε σήμανση στα σκυλιά μας?

    ευχαριστώ  


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    16
    RONIN στις #32193

    ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ Ή ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΜΑΡΤΙΟ Ή ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ ΤΟΥ 2004

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    122
    BIZZAROS στις #32202

    ΦΙΛΕ Θόλε ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΜΕΤΡΟΥ.ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΣΕ ΜΕΡΗ ΜΙΚΡΑ Η ΝΗΣΙΑ (ΟΠΩΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ) ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΚΛΟΠΕΣ Η ΑΝ ΤΑ ΧΑΜΕΝΑ ΣΚΥΛΙΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΑ, ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΜΑΣ ΚΥΝΗΓΑΝΕ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΜΕΡΗ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΤΟΥΣ. ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΜΕΤΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΑ 45 € ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ.

    ΤΑΣΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    31
    zaxarakhs στις #33379

    ΚΙ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΜΕΤΡΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΜΑΣ

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    174
    spriger στις #33380

    ΣΤΗΣΥΡΟ ΕΓΙΝΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΟ ΝΕΟ ΝΟΜΟ ΚΑΙ ΤΙΣ 6 ΥΠΟΥΡΓΙΚΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΑ ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΟΚΤΗΤΑ ΣΚΥΛΙΑ..

    ΠΑΡΟΝΤΕΣ ΗΤΑΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΤΙΔΗΜΑΡΧΟΙ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΙ ΦΙΛΟΖΩΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΣΕΩΝ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΟΙ.

    ΑΙΣΘΗΣΗ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ ΟΜΩΣ Η ΑΠΟΥΣΙΑ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΣΥΡΟΥ ΚΑΘΩΣ Ο ΝΕΟΣ ΝΟΜΟΣ ΑΦΟΡΑ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ.

    ΕΣΕΙΣ ΚΡΙΝΕΤΕ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    174
    spriger στις #33381

    ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΝΟΜΟ 3170 ΤΟ ΑΡΘΡΟ 6 ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΟΙΚΙΑ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΜΕΧΡΙ 2 ΖΩΑ.ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ 1 ΣΚΥΛΟΣ Η ΜΙΑ ΓΑΤΑ.ΠΕΡΑΝ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΑΡΙΘΜΟΥ Η ΚΑΤΟΧΗ ΖΩΩΝ(ΓΕΝΙΚΑ) ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΟΙΝΙΚΕΣ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΕΣ ΚΥΡΩΣΕΙΣ.

    Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΟΣ ΟΙΚΙΑΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΡΙΘΜΟΣ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΩΝ???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    50
    FOTAKO στις #33394

    Δέν είναι η σήμανση ή οποιοδήποτε αστυνομικό μέτρο που θα μας κάνει να φερόμαστε διαφορετικά στα σκυλιά και να μήν τα αντιμετωπίζουμε σάν εργαλεία ή σαν αχρηστα αντικείμενα όταν πιά δεν μπορούν να μας προσφέρουν άλλο τις υπηρεσίες τους. Δυστηχώς το ‘σκωτόνουν τα άλογα όταν γεράσουν’ ισχύει και για τα σκυλιά. Καί όταν λέμε για τα σκυλιά ενοούμε για όλα τα σκυλιά και όχι μόνο για τα κυνηγόσκυλα. Κακά τα ψέματα είμαστε πολύ πίσω σαν λαός στα θέματα σεβασμού των ζώων και όχι μόνο. Πρέπει να περάσουν ακόμα 3-4 γενιές Ελλήνων για να αποκτήσουμε παιδεία και να μήν παρατάμε τα ζώα μας στο δρόμο επειδή δεν γουστάρουμε να πληρώσουμε κτηνίατρο και φάρμακα για να γιατρέψουμε τον σκύλο μας. Καί δεν είναι μόνο ο σκύλος μας που περισέυει και τον παρατάμε στούς πέντε δρόμους. Ειναι και τα σκουπίδια μας είναι και τα μπάζα μας είναι και το σαραβαλάκι μας που τα παρατάμε όπου βρούμε και φυσικά όταν δεν μας βλέπει κανείς. Γίνομαι έξαλος όταν βλέπω παρατημένους σκύλους μπάζα και σκουπίδια. Νομίζω πώς η Θηροφυλακή θα μπορούσε να κάνει πολλά για τα μπάζα και τα σκουπίδια και σε αυτό τον τομέα θα μπορούσαμε να βοηθήσουμε όλλοι και ας μας πούνε και καρφιά. Προσωπικά χ……α!!!

    ΦΩΤΗΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #334718

     

    Πριν αναφερθώ στο θέμα θέλω να συγχαρώ τον Ανδρέα – stag για τα κυνοφιλικά του αισθήματα.

    Fotaco καλό το θέμα σου αλλά απάντηση σε αυτό μέχρι στιγμής δεν πήρες. Τι κάνουν οι όμιλοι και τα φιλοζωικά σωματεία; έδωσες όμως πάσα στο forum να τοποθετηθεί γενικά στον 3170/2003.

    Πολλές τοποθετήσεις δείχνουν ότι δεν είμαστε διαβασμένοι τόσο όσο θα έπρεπε για ένα τόσο σοβαρό θέμα.Μη νομίζετε ότι κάποια μέρα ξύπνησαν οι νομοθέτες και είπαν να κάνουν ένα σκυλονόμο.

    Με την πίεση των νέων οδηγιών της Ερωπαικής Ένωσης  πού έληγαν τον Μάιο του 2003 και πήραν παράταση για την 3η Ιουλίου φέτος (αλλά και την πίεση των Ολυμπιακών αγώνων) έγινε ο 3170. Πολλές από τις εφαρμογές του που γίνονται με Υπουργικές αποφάσεις  είναι συζητήσιμες.Η ταυτοποίηση όμως είναι Νόρμα της Ε.Ε. σε συνάρτηση με το ενιαίο για όλες τις χώρες Βιβλιάριο Υγείας  (Pet Passport) Ενημερωθείτε από εδώ:

    http://europa.eu.int/eur-lex/pri/en/oj/dat…7en00010013.pdf

    Στις οδηγίες της Ε.Ε. υπάρχουν και άλλα θέματα που οι έλληνες νομοθέτες δεν έχουν αγγίξει ακόμη π.χ  πόσοι σκύλοι μπορούν να μεταφέρονται σε ένα αυτοκίνητο από χώρα σε χώρα. Δείτε εδώ : http://europa.eu.int/comm/food/fs/ah_pcad/…_petpass_en.pdf  Λεπτομέρεια θα μου πείτε αλλά γι αυτό το αναφέρω ακόμα και για τις λεπτομέρειες υπάρχουν οδηγίες από Ε.Ε..

    Είναι επιλογή του καθενός να ακολουθεί τους νόμους ή όχι. Αυτός έχει τα ρίσκα του έναντι του νόμου. Είναι όμως και δική μου ΑΠΑΙΤΗΣΗ να εκλείψουν τα αδέσποτα σιγά –σιγά (όχι μόνο για όσα υποφέρουν αλλά και για τις αρρώστιες που μεταδίδουν) Είναι ΑΠΑΙΤΗΣΗ μου να σταματήσει η λαθραία εισαγωγή από ανεπάγγελτους σκυλέμπορους και η μακάβρια πώληση από γυάλες ορισμένων πετσοπάδικων κάτω από άθλιες συνθήκες. Είναι ΑΠΑΙΤΗΣΗ μου όταν κάποιος μου πουλά ένα σκύλο απόγονο των τάδε…. να μπορώ να το ελέγξω, και πολλά άλλα.

    Δεν νομίζω ότι πρέπει να καταδικάζουμε ένα οποιοδήποτε νομοσχέδιο επειδή μπορεί να υπάρχουν ρεμούλες. Πρέπει να καταδικάζουμε τους ρεμουλαδόρους. Πρέπει να ψάχνουμε σε βάθος και να πλαισιώνουμε τους φορείς μας όπως π.χ ΚΣΕ και ΚΟΕ όταν διαπραγματεύονται  με τους αρμοδίους των υπουργείων για να απαιτούμε το καλύτερο από τους νομοθέτες. Να μην αερολογούμε  απορρίπτοντας τους πάντες και τα πάντα. Γνωρίζετε ότι τα «Δεδομένα» των μάικρο-τσιπς θα κρατούνται από τον Κτηνιατρικό Σύλλογο;;;; Δηλαδή το Δ.Σ. ενός «ιδιωτικού» συνδικαλιστικού οργάνου θα έχει το «φακέλωμα» του σκύλου μου και εμένα!!!!! (Μπορούν να τα πωλούν π.χ για διαφημίσεις). Γιατί να μη κρατούνται από την Τάδε κρατική κτηνιατρική υπηρεσία;;;

    Γνωρίζετε ότι αν κάποιος κυνηγητικός σύλλογος αγοράσει φθηνά μεγάλη ποσότητα micro- chips και προμηθεύει τα μέλη του σε χαμηλή τιμή δεν μπορεί να καλέσει κτηνίατρο που υποχρεωτικά πρέπει να συμπληρώσει τα έντυπα;;; ( η εμφύτευση δεν είναι και τόσο σπουδαίο θέμα). Εκτός αν είναι και φιλοζωικό σωματείο με ιδιαίτερο χώρο για τις ταυτοποιήσεις. Είναι πολλά και σπουδαία αυτά που πρέπει να γίνουν και δυστυχώς γίνονται ερήμην μας. Περιμένω λοιπόν και εγώ απάντηση στην ερώτηση του fotaco.

    Και κάτι από αυτά που ερωτούνται στο Forum :

    Και με την παλιά νομοθεσία μέχρι δύο κατοικίδια μπορούσαμε να έχουμε σε διαμερίσματα, απαγορευόταν σε κοινόχρηστους χώρους πιλοτές κλπ, το ίδιο θα ισχύει  και σήμερα ΑΛΛΑ για τις μονοκατοικίες με αυλή δεν υπάρχει όριο.

    Για επαγγελματίες ορίζονται τα σχετικά και καλά κάνουν και μπαίνουν προϋποθέσεις, οι ενδιαφερόμενοι ας πασχίσουν για το καλύτερο. (Και παλαιότερα υπήρχαν αλλά πόσοι είχαν τα απαραίτητα χαρτιά και υποδομή εγκαταστάσεων;)

    Για όσους ενδιαφέρονται να μάθουν κάτι περισσότερο η δημοσιογράφος Κα Μπάκα θα μιλήσει με θέμα «Ελληνική νομοθεσία περί σκύλων» την Τετάρτη 3 Μαρτίου 18:00΄στα γραφεία του ΟΚΑ Μενάνδρου 54 3ος όροφος τηλ 5227388 (Είσοδος στα σεμινάρια του ΟΚΑ 10Ε). Θα παραβρεθεί και ο Γ.Γ. του ΚΟΕ Κος Ν. Κωστούλας για να πει τι έχει γίνει από πλευράς ΚΟΕ μέχρι σήμερα.

    Φιλικά

    Γιάννης Νικολακόπουλος

    για
Επισκόπηση 8 δημοσιεύσεων - 16 έως 23 (από 23 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων