ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΑΛΛΗΛΕΠΙΘΕΤΟ!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 178 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #63171

    ετσι νομιζω

    περα απο την υπογραφη μονο το προφιλ με μπερδευει λιγο, αλλα μαλλον αυτο εντασεται στο “σχεδον”


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #63172

    Ναι, το καταλαβα μολις….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #63200

    ΟΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΑΜΗΛΗ ΒΑΣΗ ΜΕ ΤΑ ΣΤΑΝΤΑΡ ΤΩΝ BERETTA,SKB,BLASER, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΚΑΝΕΝΟΣ ΕΙΔΟΥΣ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΠΗΔΗΣΗ η ΟΤΙ ΑΛΛΟ Η ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΕΠΑΝΩ ΚΑΝΗΣ.ΟΠΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΑΝΕΤΑ ΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΕΙ, ΜΕ ΠΟΛΥΜΟΡΦΙΚΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ κ ΚΑΛΗ ΑΠΟΔΟΣΗ!ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ ΤΟΥ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟΥ ΔΗΛΩΝΩ ΝΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΘΕΛΕΙ ΣΥΝΧΡΟΝΟ ΔΙΣΚΑΝΔΑΛΟ ΑΛΛΗΛΕΠΙΘΕΤΟ! VERNEY CARRON 9 ΤΡΙΤΗΣ ΓΕΝΙΑΣ!   ΧΡΗΣΤΟΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #63210

    δεν εχω δει απο κοντα οπλο αυτης της εταιρειας αλλα μονο καλα λογια εχω ακουσει για αυτα.πιο παλια ειχε ενα ο θειος μου (δεν θυμαμαι μοντελο) κ το πουλησε.τον λογο που το πουκησε δεν μου τον λεει αλλα ξερω οτι ακομα το κλεει…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #63224

      Φίλε Ztekos επειδή ψάχνω και εγώ ένα αλληλεπίθετο εργασίας όπως πολύ εύστοχα το χαρακτηρίζει ο Χρήστος , αλλά με τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις και επειδή για το συγκεκριμένο όπλο δεν ξέρω τίποτα,μπορείς να αναφέρεις αναλυτικά τα χαρακτηριστικά του και τις αντίστοιχες τιμές; ( Και φυσικά τις εντυπώσεις σου από την χρήση του )

      Φιλικά: Γιάννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #63237

    ΓΙΑΝΝΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑ ΚΥΝΗΓΟΥΣΑ ΜΕ ΤΟ 9-2 ΜΕ ΒΑΣΗ ΕΡΓΚΑΛ κ ΒΑΡΟΣ ΓΥΡΩ ΣΤΟ 2,700. ΜΟΝΟ ΑΡΙΣΤΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗΣ-ΒΛΗΤΙΚΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΑΦΗΣΕΙ κ ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΙ ΠΙΟΤΕΡΟ ΣΤΟ ΚΑΡΤΕΡΙ,ΜΗ ΘΕΛΟΝΤΑΣ ΝΑ ΤΟ ΤΑΛΑΙΠΩΡΩ ΜΕ ΥΣΧΗΡΕΣ ΓΟΜΩΣΕΙΣ,ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗΚΑ ΤΟ 9-3 ΜΕ ΑΤΣΑΛΙΝΗ ΒΑΣΗ ΠΟΥ ΣΤΑ 71 εκατ. ΜΗΚΟΣ ΚΑΝΗΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΝΔΙΑΜΕΣΗ ΡΙΓΑ-ΕΣ. ΒΑΡΟΣ 3,050 .ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΣΦΙΞΕΙΣ ΑΠΟ ΚΥΛΙΝΔΡΟ ΜΕΧΡΙ ΕΧΤΡΑ-ΦΟΥΛ.ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΠΛΟ ΜΕ ΠΡΟΣΘΑΦΑΙΡΕΣΗ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟΣΚΑΝΔΑΛΟ-ΔΥΣΚΑΝΔΑΛΟ ΚΑΘΩΣ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ ΚΟΝΤΑΚΙΟΥ ΑΓΓΛΕ-ΠΙΣΤΟΛΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΟΠΩΣ ΑΝΟΙΓΟΚΛΕΙΝΟΥΜΑΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ.ΣΥΝΗΘΩΣ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΞΥΛΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΩΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΟΥ ΚΟΣΤΟΥΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ ΑΛΛΩΝ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΩΝ. ΟΙ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΤΟΥ ΛΟΓΟ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΩΝ ΚΩΝΩΝ ΣΥΝΑΡΜΟΓΗΣ κ ΑΥΛΟΥ ΣΤΟ 18,5 ΕΙΝΑΙ ΕΞΟΧΕΣ! ΟΙ ΕΞΟΛΚΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΕΠΟΥΣΑ ΔΥΝΑΜΗ ΓΙΑ ΣΩΣΤΗ ΕΞΩΛΚΕΥΣΗ ΤΩΝ ΑΔΕΙΩΝ ΚΑΛΥΚΩΝ.ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 1,800ΕΥΡΟ. ΧΡΗΣΤΟΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #63246

      Ευχαριστώ για τις πληροφορίες Χρήστο.Θα το δω από κοντά,θα το επωμίσω και θα αποφασίσω.Super 9-3 είναι η ονομασία του μοντέλου με ατσάλινη βάση;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #63276

    9-3 ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΣΕΙΡΑΣ κ LEGER ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΜΕ ΕΡΓΚΑΛ ΒΑΣΗ κ ΒΑΡΟΣ 2,600. PLUME ΜΕ ΕΡΓΚΑΛ κ ΒΑΡΟΣ 2,700,FULGUR κ 3,050 ΚΙΛΟΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΚΑΡΥΔΙΑΣ ΜΕ ΑΤΣΑΛΙ ! Η ΕΠΩΜΙΣΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΕΙΑ ΜΕ ΑΡΚΕΤΗ ΠΛΑΓΙΑ κ ΛΟΓΙΚΗ ΜΙΚΡΗ-ΜΕΓΑΛΗ ΚΛΙΣΗ !   ΧΡΗΣΤΟΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    33
    ztekos στις #63298

    Φίλοι συγνώμη που έλειπα αλλά πολύ δουλειά. ΠΑΝΤΡΕΥΟΜΑΙ και φτιάχνω σπίτι άρα καταλαβαίνετε.  Όπως πολύ καλά κατάλαβε από την υπογραφή μου ο leo, είναι το Super 9 III της Verney Carron. Τα χαρακτηριστικά και μοντέλα της σειρά αυτής πολύ αναλυτικά (καλύτερα και από επαγγελματία οπλοπώλη!) τα έγραψε ο ΧΡΗΣΤΟΣ. Τώρα, για το όπλο που έχω στην κατοχή μου έχει τα εξής χαρακτηριστικά: ατσάλινη βάση με βιομηχανοποιημένα σκαλίσματα και χρυσά ένθετα, κλειδιά διακεκομμένων πύρων και συρτάρι (όχι του ίδιου χαμηλού προφίλ όπως Perazzi Beretta λόγο συρταριού), πλάκα τιτανίου στον καθρέπτη(ο χρόνος θα δείξει αν χρειάζεται ή είναι εμπορικό τρικ), βάρος περίπου στα 3,00kg, χρώμιομένες κάνες χωρίς πλαϊνές ρίγες, μήκος 710mm από τύπο ατσαλιού που το ονομάζουν surer diamant (σε κάποιο παλιό άρθρο του Κυνήγι και Σκοποβολή διάβασα ότι αυτός ο τύπος του ατσαλιού δίνει λεπτότερες άρα ελαφρύτερες και το ίδιο ανθεκτικές κάνες), χαμηλή σκοπευτική αεριζόμενη ρίγα 7mm με κλασικό στόχαστρο, θαλάμη 70mm, 18,50 αυλός, κώνος προσαρμογής θα τον μετρήσω αλλά φαίνεται μακρύς, τσοκ 5 με μήκος 50mm (οι κλασικές συσφίξεις, δυστυχώς δεν βγάζει άλλες), μονοσκάνδαλο με τον επιλογέα πάνω στην σκανδάλη (όχι και τόσο βολικό αλλά συνηθίζεται) και αυτόματους εξωλκείς.

    Το Super 9 III κοστίζει περίπου 1800€ και έχει 6 χρόνια εγγύηση, δοκιμασμένο στις 1370 πιέσεις, με όλα τα εξαρτήματα εναλλάξιμα  .  Τα ξύλα του είναι από ρίζα καρυδιάς όχι όμως ανώτερης κλάσης (πολλά και μπερδεμένα νερά), αλλά η ποιότητα τους είναι πολύ καλύτερη από του ίδιου κόστος όπλα. Το κοντάκι μπορείς να το παραγγείλεις με πιστολέ ή αγγλέ λαβή στα μέτρα σου χωρίς καμία επιβάρυνση όπως και με ανώτερης κλάσης ξύλα (με επιβάρυνση νοείται) , στην πάπια μπορείς να έχεις επιλογέα για τους εξωλκείς και η σκανδάλη είναι αποσπώμενη με δυνατότητα αλλαγής σε δισκάνδαλο ή ρυθμιζόμενη(χωρίς επιλογέα).

    Το όπλο στην κατοχή μου είναι περίπου 10 μήνες άρα για αξιοπιστία μη με ρωτάτε (ανοίγει ακόμα δύσκολα). Αυτό που ανεπιφύλακτα μπορώ να πω είναι ότι έχει καταπληκτικές τουφεκιές (κεντήματα) με όλων των τύπων φυσίγγια. To ζύγισμα του μου κάνει καλύτερα από αρκετά άλλα επώνυμα ποζέ. Έχει πολύ δυνατούς εξωλκείς με εμφανή το μακρύ ελατήριο τους. Αυτό που δε μου αρέσει είναι το πάτημα της σκανδάλης είναι βαρύ (αυτό μάλλον θα το αλλάξω) και το ρώμα της στον λίγο καιρό που την έχω έχει λίγο φθαρεί. Επίσης μεγάλο λάθος μου που δεν επέλεξα αγγλέ λαβή. Τώρα που επώμησα με αγγλέ έρχεται πάνω μου με την σκέψη.

     

    Δεν κάνω διαφήμιση ούτε δυσφήμιση, αλλά πιστεύω ότι αυτός ο χώρος είναι από τους ποίο κατάλληλους για να μοιραζόμαστε απόψεις και εμπειρίες. Πιστεύω πως είναι καλό να παρουσιάζουμε τα όπλα μας όσο μπορούμε πιο αντικειμενικά χωρίς τα εμπορικά τρικ άλλων, για την καλύτερη ενημέρωση όλων μας. Σαν καινούριος που είμαι στον χώρο του κυνηγιού είναι κάθε πληροφορία χρήσιμη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    Rama στις #63355

    Ξερω οτι εχει απαντηθει το ερωτημα πως μπαινει φωτογραφια στο μηνυμα. Αλλα γραφοντας “φωτο” στην αναζητηση δεν βλεπω απαντηση. Μπορει καποιος να δωσει το σχετικο link?

    Ευχαριστω προκαταβολικα, ΓΜ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #63358

    Υπάρχει σχετικό θέμα απλά ο Γιώργος, όταν το άνοιξε ήταν σε μεγάλα… νεύρα και του ξέφυγαν 1-2 λαθάκια στον τίτλο.

    ΠΩΣ ΒΑΖΩ ΦΩΤΙΓΡΑΦΙΑ ΣΕ ΜΥΝΗΜΑ ΣTΟ FORUM;;
    http://www.e-artemis.gr/Forum/display_topi…mp;TopicID=1443
    (τα links δουλεύουν μόνο με copy-paste στη γραμμή διευθύνσεων του internet explorer)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    Rama στις #63363

    Ευχαριστώ Νικο Παπαιωανου

    Ο καθένας μας έχει διαφορετικά κριτήρια για το τι είναι ένα καλό σουπερποζέ, πχ να έχει ωραίο σκάλισμα, ή να είναι πολυδύναμο, ή να έχει όνομα. Τα δικά μου κριτήρια είναι το βάρος, το ζύγισμα και η δυνατότητα να ζητήσω από τον κατασκευαστή κάποιες λεπτομέρειες, πχ τα μέτρα του κοντακιού. Οι περισσότεροι κατασκευαστές δεν παρέχουν αυτήν τη δυνατότητα, εκτός αν πληρώσεις ένα όπλο στη τιμή ενός διαμερίσματος, και πάλι διατηρούν το δικαίωμα να μη σεβαστούν τις επιθυμίες σου.

    Ψάχνω λοιπόν εδώ και χρόνια για ένα σουπερποζέ με τα εξής τρία απλά χαρακτηριστικά: 1ον να είναι δισκάνδαλο 2ον να έχει βάρος κάτω από 3 Κg και 3ον να έχει ατσάλινη μπάσκουλα.  Όσο και αν φαίνεται παράξενο στην ελληνική αγορά δεν υπάρχουν πολλές επιλογές. Με 1.000-2.000 ευρώ υπάρχουν θαυμάσια όπλα που όμως είναι ή μονοσκάνδαλα, ή βαριά ή έχουν αλουμινένια μπάσκουλα και κατά συνέπεια άσχημο ζύγισμα. (Αλήθεια, δεν καταλαβαίνω πώς σε ελληνικά περιοδικά εκθειάζεται το ζύγισμα του τάδε σουπερποζέ με βάση από εργκάλ, όταν αυτό είναι επιεικώς απαράδεκτο. Για πολλα χρόνια κυνηγούσα με ένα Falconet, πανάλαφρο μεν, μόνο 2,750 Κg, αλλά το ζύγισμα του είναι άθλιο).

    Η Chapuis Armes αποτέλεσε για μένα μια ευχάριστη έκπληξη. Με κάτι περισσότερο από 2.000 ευρώ απόκτησα το 2003 ένα άριστα ζυγισμένο σουπερποζέ με τα εξής χαρακτηριστικά. Βάρος περίπου 2.900g, χωρίς πλαϊνές ρίγες, δισκάνδαλο, φινίρισμα με λινέλαιο, θαυμάσια ξύλα, άψογες εφαρμογές και κατά παραγγελία: βάρος σκανδαλών, μήκος καννών, επιλογή τσοκ (σταθερά), μέτρα κοντακίου, είδος σκοπεύτρου και ότι άλλο επιθυμεί ο πελάτης. Δεν κάνω διαφήμηση στον κ. Ασπρογέρακα από την Alfa Game που τα εισάγει, αλλά έμεινα ευχαριστημένος από τη συναλλαγή μας.

     

    Οι φωτογραφίες είναι του μοντέλου Artisan, κατά πολύ ακριβότερου αλλά ποιοτικώς ίδιου με το μοντέλο βάσης. Σημειώνω ότι η μπάσκουλα είναι πολύ ρηχή (62mm) χάρη στα έξυπνα κλειδιά: Η πίσω προεξοχή των καννών κλειδώνει με την κάθετη πλάκα (1) στην μπάσκουλα. Η πλάκα αυτή είναι ανταλλάξιμη όπως δηλώνουν οι μικρές βίδες (2) και φυσικά ανταλλάξιμοι είναι και οι διακεκομμένοι πίροι.

    Όποιος ενδιαφέρεται για συμπληρωματικά στοιχεία, είμαι στη διάθεση του.

    Φιλικά, ΓΜ

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #63365

    ΚΑΙ ΚΟΝΤΑΚΙ ΛΑΙΜΟΥ ΧΗΝΑΣ,ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΝΕ??ΤΟ ARISAN ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #63372

    λιγα χρονια πριν απο σενα φιλε Rama, ψαχνοντας και εγω για κυνηγετικο αλληλεπιθετο με ιδιαιτερα χαρακτηριστικα (μαυρη ατσαλινη μπασκουλα χωρις σκαλισματα, καθολου ριγες, δισκανδαλο ) κατεληξα και εγω στην Chapuis.

    μονο καλα λογια εχω να πω για το οπλο (που εχει κυνηγησει σκληρα τα παντα τουλαχιστον τρια χρονια) και για τον αντιπροσωπο.

    μερικες ακομα φωτογραφιες μπορειτε να δειτε εδω  http://www.picturetrail.com/gallery/view?p…0&members=1

    (αν πετυχα την μεταφορα του link…)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #63391


    [indent]

    Αλήθεια, δεν καταλαβαίνω πώς σε ελληνικά περιοδικά εκθειάζεται το ζύγισμα του τάδε σουπερποζέ με βάση από εργκάλ, ΟΝΤΩΣ ΔΥΣΚΟΛΑ ΟΠΛΟ ΜΕ ΒΑΣΗ ΕΡΓΚΑΛ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΚΑΛΟ ΖΥΓΙΣΜΑ.Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ “ΔΟΥΜΕ” ΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΜΗΚΗ ΚΑΝΩΝ κ ΝΑ ΣΥΜΒΙΒΑΣΤΟΥΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ  ! ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ-ΠΕΙΡΑ ΤΑ 66 ΕΚΑΤΟΣΤΑ.

     Όποιος ενδιαφέρεται για συμπληρωματικά στοιχεία, είμαι στη διάθεση του.ΜΕ ΤΙ ΑΥΛΟ-ΤΣΟΚ ΕΠΕΛΕΞΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΟΥΦΕΚΙ ΣΟΥ κ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΚΥΝΗΓΙ ?

    Φιλικά, ΓΜ

     

    ΑΛΚΗ ΠΟΙΟΙ ΛΟΓΟΙ ΣΕ ΟΔΗΓΗΣΑΝ ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ ΜΗ ΥΠΑΡΞΗΣ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΗΣ ΡΙΓΑΣ? ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΤΙ ΤΣΟΚΑΡΙΣΜΑΤΑ ΕΧΕΙ ? ΧΡΗΣΤΟΣ!


    [/indent]

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 178 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων