ΑΓΩΝΕΣ – ΕΚΘΕΣΕΙΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΩΝ ΣΚΥΛΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 569 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #59672

    Κώστα είναι ένα θέμα που παρήλθε, και κάποιοι δικαιώθηκαν και κάποιοι όχι και μάλιστα μέσα από τις δικαστικές αίθουσες, αίθουσες που δεν συμμετέχουν και δεν είναι μάρτυρες οι σκύλοι, που στο φινάλε αυτούς αφορούσε. Δεν είμαι κολλητος με κάποιον στο ΚΟΕ, και η φυλή μας ύπήρξε για κάποιους άλλους λόγους λίγο “κατατρεγμένη” ώς προς το θέμα των “κριτών” εργασίας, Τέλος πάντων όλα τελειώσαν και προχωράμε.

    Εγώ θα σταθώ στην ουσία του θέματος, Οταν αμφισβητείται η κρίση του κριτή δεν παίζει ρόλο εαν είναι επαγγελματίας ή όχι, είναι σαν να προσπαθούμε να κρυφτούμε πίσω από δάκτυλό μας, Οι ενασχολούμενοι με την κυνοφιλία είτε αγωνιστική έιτε εκθεσιακή,  είναι όλοι γνωστοί μεταξύ τους με τις συμπάθειες τους και τις αντιπάθειες τους,  αρά αν κάποιος δεν έχει την ηθική υπόσταση ώς κριτής θα σπρώξει αυτούς που θέλει,  είτε είναι επαγγελματίας είτε όχι,  Αρα εναπόκειται στόν χαρακτήρα του καθένα, και από αυτό κρίνονται και επιλέγονται και καλούνται, και στο τέλος γίνονται αποδεκτοί από τους διαγωνιζόμενους. 

    Για να λέμε και του στραβού το δίκιο αν δεν είναι κάποιος εκτροφέας μιας φυλής επί χρόνια πως θα γνωρίζει πραγματικά την φυλή, για να μην ξεχνάμε και τον λόγο που γίνονται οι αγώνες και οι εκθέσεις ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΕΚΤΡΟΦΗ,  Αν δεν είναι κάποιος κυνηγός επί χρόνια πως θα κρίνει την εργασία του σκύλου???. Αυτά Κώστα είναι από τα αυτονόητα, και έρχεται Κώστα και κολάει σε αυτά που λέγαμε προηγουμένως για “λάθος κρίσεις”  σε φυλές που δεν είναι της  “ειδικότητάς τους”. Οσο για την ποσοτητα των κριτών κλπ,  θα αντιπαράθετα (ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ) Πόσοι κριτές μορφολογίας ή εργασίας είναι  γνώστες ή έκτροφείς  Ιρλανδέζικων – κόκινων ή ασπρο κοκινων σεττερ, πόσοι Γκορντον?? Νομίζω οτι τώρα βγάλανε  κάποιον που εκτρέφει και κυνηγάει με gordon, ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΜΕ ΔΙΩΡΘΩΣΗ ΚΑΠΟΙΟΣ,  ποια είναι η βοήθεια σε αυτές τις φυλές, να τις βάζουν να τρέχουν σε κοινούς αγώνες με τα ποίντερ – σεττερ?? Δεν έχει τύχει να διαβάσώ (ίσως να μου διέφυγε κάτι ) ή να μάθω ότι έγινε κάποιος αγώνας Gordon  σε μπεκατσίνι π.χ.

    Τελικά οι επιλογές των Ομιλών ή του ΚΟΕ φαίνονται από την πρόοδο των φυλών, και δεν θα πάψω να δίνω τα εύσημα στο Ομιλό Ε.Μπρεττόν για την προσπάθεια που κατέβαλαν όλοι ανεξαιρέτως στην πρόδο αυτής της φυλής, και ήταν μια πραγματική πρόοδος και αγωνιστική και μορφολογική αλλά προπάντων κυνηγετική, πήραν στα χέρια τους μια φυλή που έψαχνες να βρείς με το μικροσκόπιο σκύλο που να πήγαινει 30 μέτρα και να φέρμαρεί (τσιχλόσκυλα ήταν το 95%) και απολαύστε που την έφτασαν. Χωρίς διαχωρισμούς κυνηγετικών – μορφολογικών – και αγωνιστικών σκύλων. Δεν έχω τίποτα με τους άλλους Ομίλους όλοι προσπαθούν για την πρόοδο των φυλών τους, αλλά τελικά τα πάντα κρίνονται εκ των αποτελεσμάτων και εγώ σαν μέλος του ΔΣ του Ομίλου μου θεωρώ ότι δεν έχουμε φτάσει την φυλή εκεί που πραγματικά της αξίζει  εργασιακά – κυνηγετικά.

    Παντελής

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #340153

    Παντελή νομίζω η όλη συζήτηση βοήθησε να βγουν κάποια συμπεράσματα ειδικά για όσους μπαίνουν τώρα στον χώρο.

    Η Ελλάδα μέσα σε 12-15 χρόνια κατάφερε να μπεί γερά στην κυνοφιλία, αποδεικνύοντας ότι όταν δειψάς για γνώση και πρόοδο τίποτα δεν σε σταματά.

    Πριν κάνω την αναδημοσίευση της επιστολής, έγραψα ότι πλέον γνωρίζουμε ποιος είχε δίκιο και ποιός όχι. Πράγματι μετά από 5 χρόνια αποδείχθηκε ότι σχεδόν στο σύνολο τους οι επαγγελματίες εκτροφείς – κριτές κατάφεραν να ανταποκριθούν θετικά στον νέο τους ρόλο και να πείσουν ακόμα και όσους αντιτάχθηκαν.

    Τελειώνοντας θα ήθελα να πω ότι για μας τους απλούς κυνηγούς η γνώση της φυλής που μας ενδιαφέρει, δεν μπορεί να έλθει βλέποντας μόνο τον σκύλο μας ή αντε 2-3 σκύλους φίλων μας στο βουνό. Χρειάζεται να έχουμε εικόνα πολλών καλών σκύλων για να ξεχωρίσουμε τον σωστό. Πως μπορεί να πει κάποιος ότι ο σκύλος μου είναι πολύ καλός όταν δεν έχει μέτρο συγκρισης. Γι’ αυτό χρειάζεται να παρακολουθούμε τους αγώνες και τις εκθέσεις.

    Εντάξυ κυνηγόντας βλέπεις από το αποτέλεσμα τι κάνει ο σκύλος σου, αλλά αν δεν έχεις δει κάποιους άλλους αποδεδειγμένα καλούς δεν μπορείς ποτέ να ξέρεις.

    Δεν είναι τυχαίο ότι τα τελευταία χρόνια υπάρχει μεγάλη δραστηριότητα αγώνων και εκθέσεων στην επαρχία, όπου οι σκύλοι βρίσκονται καθημερινά στον κυνηγότοπο. Σημαίνει ότι οι κυνηγοί της επαρχίας παρόλο που ίσως  είναι ικανοποιημένοι από την αποτελεσματικότητα του σκύλου τους, ψάχνονται και για τους υπόλοιπους παράγοντες που χαρακτηρίζουν τον σωστό κυνηγετικό σκύλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #59684

     

    Κωστή ότι γράφεται μένει, δεν αποτελεί υποχρεωτικά ιστορικό στοιχείο, κυρίως όταν η ιστορία είναι πρόσφατη και ακόμη εξελίσσεται. Γεγονός είναι πως αυτή η υπόθεση έκλεισε, ας μην την ξεχάσουμε αλλά δεν είναι ώρα να την αναπαράγουμε. Εξ άλλου για το θέμα Επαγγελματίας /κριτής έχουν γραφεί πάμπολλα άρθρα, έχουν γίνει πολλές Γενικές συνελεύσεις, έχουν αλλάξει προεδρία, έχουν γίνει δικαστήρια, έχουν στεναχωρηθεί και απογοητευτεί πολλά άτομα.

    Η σημερινή κατάσταση δεν έχει το πνεύμα της επιστολής του ’κη που αναδημοσίευσες.

     

    Και κάτι ακόμη, η δική μου προηγούμενη τοποθέτηση δεν έχει καμία σχέση με το θέμα Επαγγελματίας /κριτής.

    Φιλικά 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #59687

    Γιάννη η αναφορά μου στην επιστολή εκείνης της εποχής έγινε για να ξέρουμε πως προέκυψε το θέμα των Κριτών στην Ελλάδα. Νομίζω πως είναι χρήσιμο να γνωρίζουμε την διαδρομή για να μπορούμε να εκτιμήσουμε την συνέχεια.

    Το ότι κάποιοι άνθρωποι αντέδρασαν τότε, δεν είναι κατακριτέο. Είχαν τους ενδοιασμούς τους για κάτι καινούργιο που δεν ήξερα αν θα βγεί σε καλό.

    Για μας τους νεότερους υπάρχει ιστορικό ενδιαφέρον αν θέλουμε να μάθουμε την διαδρομή της κυνοφιλίας στην Ελλάδα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #340162

    …καταδυκνείει πως προέκυψε το ζήτημα “επαγγελματίας κυνοτρόφος – κριτής”.

    Στην επιστολή δεν αναφέρεται «Επαγγελματίας κτηνοτρόφος» αλλά «σύντομα θα δημιουργηθεί μια κοινωνία επαγγελματιών με αντικείμενο τον σκύλο» δηλαδή επαγγελματίες εκπαιδευτές, επαγγελματίες εκτροφείς, εισαγωγείς και λιανοεμπόρους ειδών σκύλων, κτηνιάτρων κλπ. κλπ.

     

    …για να ξέρουμε πως προέκυψε το θέμα των Κριτών στην Ελλάδα…

    Κώστα, είναι μία μόνο επιστολή από τις πολλές με διαφορετικές απόψεις που είχαν δημοσιευθεί. Για να υπάρχει ολοκληρωμένη άποψη, επ’ ωφελεία(;;;) των νέων στο χώρο, θα έπρεπε να είχαν καταχωρηθεί όλες πράγμα ανούσιο ουσιαστικά αφού η κατάσταση έχει ομαλοποιηθεί.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    128
    Korfes2003 στις #340163

    Καλημέρα συνάδελφοι,

     

    Έχετε πιάσει ένα πολύ καλό θέμα και θα ήθελα να πω μερικά πραγματάκια μιας και με τσιγκλήσατε…  με την φυλή που αγαπώ πολύ τα Γκόρντον Σέττερ.

    Για τους εκθέσεις-κριτές είπατε πολλά άλλα σωστά και άλλα λάθος δεν θα μπω  σε περισσότερη ανάλυση μιας και είναι και αδύνατον να γίνει με μερικές γραπτές λέξεις  πάνω σε αυτό το θέμα .

    Θα αναφερθώ μόνο στην δική μου τρίχρονη προσωπική εμπειρία μέσα από το ΔΣ του ΟΚΑΔΕ για τα Γκόρντον.

    Κατ’ αρχάς να θυμάστε ότι ο ΟΚΑΔΕ έχει  πέντε φυλές (και όχι μία)  στην δικαιοδοσία του, τέσσερα σέττερ και τα πόιντερ άρα απαιτούνται τεράστιες προσπάθειες για να προωθηθούν όλες οι φυλές  και ειδικά για τις δύσκολες φυλές !

    Τις επιτυχίες στα Πόιντερ και στα Αγγλικά δεν τις αναφέρω απλά λέω ότι είμαστε στην κορυφή πια με τεράστιες επιτυχίες και οι άλλοι (χώρες όπως Ιταλία , Γαλλία , Ισπανία , Γερμανία κλπ) χωρίς να θέλω  να υπερβάλω κυριολεκτικά μας τρέμουν κυνοφιλικά πιά (αιτία άγριο θήραμα – κυνήγι )!

    (Τόσο μεγάλες και πολλές επιτυχίες με αποκορύφωμα την κατάκτηση της πρώτης θέσης από την Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό κύπελλο ΜΕ, ώστε να αναγκαστεί ο πρόεδρος του Ιταλικού ομίλου πόιντερ FRANCO ZURLINI να πει τα έξεις στην απονομή του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος πόιντερ 2005 !
    Ελληνες σας ευχαριστούμε πολύ που μας αφήσατε να κερδίσουμε και εμείς ένα τίτλο φέτος και σας παρακαλούμε να μας αφήσετε να κερδίσουμε ένα και του χρόνου ).

    Όταν ο όμιλος φυλής κάνει έκθεση εκτροφής  και κατεβαίνουν  έξι μόνο Γκόρντον (τα δύο δικά μου) από όλη την Ελλάδα τι να κάνει ο όμιλος  !

    Συμμετοχές ιρλανδικών 2 , ιρλανδικών  (ερυθρόλευκο) άσπρο-κόκκινο κανένα !

    ¨Όταν διοργανώνει ΑΚΙ σε μπεκάτσα , άγρια πέρδικα , άγρια πεδινή και κατεβαίνω μόνο εγώ  τι να πω, όλοι οι κάτοχοι στην Ελλάδα Γκόρντον δεν πάνε κυνήγι δεν κυνηγάνε μπεκάτσα , πέρδικα  ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω !

    Κάναμε ειδικό αγώνα για Ιρλανδέ και Γκόρντον χωρίς ακινησία σε πεδινή, 3 Γκόρντον συμμετοχές (τα δικά μου)  και 5 συμμετοχές από 3 κατόχους Ιρλανδέ .

    Ιρλανδέ έχω να δω 1-2 χρόνια να συμμετέχουν σε πρακτικό κυνήγι μπεκάτσα , πέρδικα  !

    Η φυλή Gordon δεν έχει εκπροσωπηθεί ποτέ στο εξωτερικό, σε αντίθεση με τα Ιρλανδέ  Ναόμι του κ Μαγουλά  ,στα χέρια του Πάρι Εσκίνι έγινε πρωταθλήτρια Ευρώπης αν θυμάμαι καλά το 2002-3 !

    Μου έγινε πρόταση μετά από κάποια καλά αποτελέσματα να εκπροσωπήσω την φυλή στην Ευρώπη σαν Εθνική, αλλά δεν δέχτηκα λόγο  της συμμετοχής μου στο ΔΣ του ομίλου προς αποφυγή παρεξηγήσεων, έστω και αν πίστευα ότι θα είχα μία αξιοπρεπή πρώτη εμφάνιση .

    Σεμινάρια για όλες τις φυλές κλπ

    Προσπάθησα και ήμουνα έτοιμος με την βοήθεια όλου του τότε ΔΣ  να γίνουν αγώνες μόνο για Γκόρντον για να διευκολύνουμε την κατάσταση  καμία παρουσία από τους έληνες κατόχους εκτός 1-2 ατόμων !

    Επίσης είχαμε στα σκαριά ένα Πανευρωπαϊκό Γκόρντον  στην Ελλάδα σε πεδινή η μπεκάτσα για να αποκτήσουμε άμεση εμπειρία από 50-60 άτομα αυτής της φυλής από όλη την Ευρώπη  αλλά λόγο καταστάσεων (αυτά που γράφατε και άλλων)  στον όμιλο παραιτηθήκαμε από το ΔΣ !

    Αυτό όμως μπορεί να γίνει και τώρα θέληση και ενδιαφέρον να υπάρχει και νομίζω από τον όμιλο δεν  έχουν αντιρρήσεις ίσα ίσα , συμμετοχές Ελληνικές όμως θα υπάρξουν !!

    Τώρα για τους κριτές εργασίας όντως αληθεύει ότι έχουν μικρή εμπειρία πάνω σε αυτή την φυλή τουλάχιστον οι περισσότεροι !

    Αναγκαστικά λοιπόν κρίνουν σύμφωνα με το θεωρητικό πρότυπο και βεβαίως συγκρίνουν με τα πόιντερ και τα αγγλικά  οι περισσότεροι , αφού δεν μπορούν να κάνουν και διαφορετικά  !

    Θεωρώ και βεβαιώ ότι η φυλή δεν έχει κανένα πρόβλημα να παρουσιαστεί σε Α.Κ.Ι μαζί  με τις άλλες φυλές αρκεί να γνωρίζουμε  και έχουμε εμπειρία στο να κρίνουμε ένα Γκόρντον σαν Γκόρντον  και τι να περιμένουμε από αυτό σαν μέσο όρο και όχι να ψάχνουμε την απόλυτη εξαίρεση στα στάνταρτ (να κάνει Μ έρευνα , αν και κάποια κάνουν αλλά είναι η εξαίρεση και όχι ο μέσος όρος ) !!

    Αυτά πολύ συνοπτικά  .

    Κλίνω με το ότι κάποια στιγμή οι κάτοχοι αυτών των φυλών πρέπει να ενδιαφερθούν οι ίδιοι και να κουνήσουν έστω λίγο το δακτυλάκι τους και να προσπαθήσουν  έστω να μάθουν τι έχουν στα χέρια τους , που ξέρεις μπορεί να κατέχουν ένα άριστο κυνηγόσκυλο και θα δώσουν σε όσους ενδιαφέρονται γι’ αυτή την φυλή ανεκτίμητη εμπειρία στην προσπάθεια βελτίωση της !

     

    Κάνω μία ακόμη έκκληση στην Κυνοφιλία, κυνοτεχνία δεν πρέπει να υπάρχει στενοκεφαλιά , εγωισμός η φοβία !

    Δηλώστε μου συμμετοχή λοιπόν και εγώ θα προσπαθήσω να γίνει ένας όμορφος αγώνας σε μπεκάτσα η άγριο ορτύκι μέσω του ΟΚΑΔΕ έστω και τώρα χωρίς

    φοβίες και εγωισμούς , βοηθήστε την φυλή αν την αγαπάτε πραγματικά το αξίζει και όσοι κυνηγάτε με καλά δείγματα αυτής της φυλής το ξέρετε !!

     

    φιλικά

     

    Γ Πέππας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #59752

    Ολοκληρώθηκε σήμερα η 8η Πανελλήνια έκθεση που διοργάνωσε η ΚΥΝΟΦΙΛΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΠΙΕΡΙΑΣ στο υπέροχο Πλατανόδασος Νεοκαισαρείας.

    Ο αριθμός συμμετοχών των κυνηγετικών σκύλων θα έλεγα πως ήταν  μικρός. Τα Επανιελ μπρετόν είχαν τις περισσότερες συμμετοχές.

    Για την ιστορία θα αναφέρω ότι στα Κούρτσχααρ καλύτερος φυλής και δεύτερος στην ομάδα 7 αναδείχθηκε ο ARIEL VON MASABO CEMERAN του Γ. Νιάνιου

    Καλύτερο στην ομάδα 7 ήταν ένα Ιταλικό Μπρακ.

    Ανα κατηγορία στα κούρτσχααρ είχαμε:

    Ανοιχτή Αρσενικών 1ος BAJA-BEM του Γ. Νιάνιου (γιος του ARIEL)

    2oς Ο ASPEN του Σ. Γεωργίου.

    Ανοιχτή Θηλυκών  η ALMA του Σ. Γεωργίου.

    Εργασίας Θηλυκών η XENIA του Γ. Νιανιου.

    Πρωταθλητών ο ARIEL του Γ. Νιάνιου.

    Στα αξιοσημείωτα της Έκθεσης ήταν ότι ο Ρουμάνος Κριτής Christian Stavarache που έκρινε την ομάδα 7 πλήν Πόιντερ και Επανιελ, απένειμε CAC στον νικητή κάθε υποκατηγορίας της Φυλής (εφόσον έκρινε ότι αξίζουν για CAC)  και όχι από ένα στα αρσενικά κι ένα στα θηλυκά. Αιτιολόγησε την απόφαση του ότι ακολουθεί τους κανονισμούς της FCI.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #59781

    Στα αξιοσημείωτα της Έκθεσης ήταν ότι ο Ρουμάνος Κριτής Christian Stavarache που έκρινε την ομάδα 7 πλήν Πόιντερ και Επανιελ, απένειμε CAC στον νικητή κάθε υποκατηγορίας της Φυλής (εφόσον έκρινε ότι αξίζουν για CAC)  και όχι από ένα στα αρσενικά κι ένα στα θηλυκά. Αιτιολόγησε την απόφαση του ότι ακολουθεί τους κανονισμούς της FCI.

    ’ντε να δούμε τι άλλο θα ακούσουμε.

    Η FCI δεν έχει κανονισμούς για εθνικές υποθέσεις. Η FCI ρυθμίζει ότι αφορά τους διεθνείς πρωταθλητές (CACIB), δεν έχει καμία ανάμιξη σε CAC καμίας χώρας. Σημειωτέον δε πως η FCI αποδέχεται για κάθε φυλή ένα μόνο CACIB για τα αρσενικά και ένα για τα θηλυκά. Τα εθνικά θέματα ρυθμίζονται από τους Κυνολογικούς Ομίλους, για την Ελλάδα από τον ΚΟΕ και είναι σαφές πως προτείνεται ένας σκύλος από κάθε γένος για CAC σε κάθε φυλή (αν φυσικά το αξίζει). Εξαιρούνται φυλές που χωρίζονται ανά χρώμα π.χ Επανιέλ, Μπόξερ, ντόμπερμαν… αλλά και σε αυτές τις φυλές διαγωνίζονται τα CAC μεταξύ των γιατί θα πάρουν ένα μόνο CACIB. 

    Προφανώς η άγνοια των οργανωτών δεν “συγκράτησε” τον κριτή που μας μετέφερε τα της χώρας του. Πολύ θα ήθελα να μάθω πως θα καταφέρει να τα ξεμπλέξει ο ΚΟΕ για να δώσει τουλάχιστον το ένα CAC.

    Δυστυχώς είναι λίγοι οι εθελοντές που θα στηρίξουν μία έκθεση, δηλαδή όσοι θα τρέχουν για να συντάξουν τον κατάλογο να τσεκάρουν τα ταμειακά και τόσες άλλες οργανωτικές δουλειές που αρχίζουν από την εύρεση και κάλεσμα κριτών, την επιλογή του σωστού χώρου, την καθαριότητα, τα ξενοδοχεία, τα της φιλοξενίας των κριτών και τόσα άλλα. Μεγάλη έλλειψη υπάρχει ακόμη σε άτομα που θα βγάλουν πέρα την έκθεση, οι υπεύθυνοι στίβων, οι γραμματείς στίβων και γενικής γραμματείας πρέπει να γνωρίζουν άριστα τους κανονισμούς και το πως πρέπει να τους επιβάλουν. Είναι κρίμα γιατί μερικοί «μπροστάρηδες» που αποτελούν τα Δ.Σ των μικρών κυρίως ομίλων, στην κυριολεξία κουράζονται χωρίς βοήθεια και στο τέλος μια απροσεξία, κάτι που δεν πάει καλά τους χαλά την καλή εικόνα της έκθεσης. 

    Φιλικά

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #59784

    Γιάννη είχε πολύ πλάκα. Προσπαθούσε μάταια στην αρχή ο Γ. Νιάνιος να του εξηγήσει αλλά δεν δέχονταν λόγια. Συνεχώς έλεγε είμαι κριτής FCI και θα εφαρμόσω αυτά που νομίζω.

    Οι διοργανωτές ενημερώθηκαν αλλά μάλλον δεν ήθελαν να χαλάσουν το κλίμα. ’λλωστε στην έκθεση έκριναν και κορυφαίοι Έλληνες κριτές (Μακαρίτης, Κωστόπουλος (μήπως κάνω λάθος στο όνομα?), Δρίβας και ο Δ. Ντούλος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    25
    bekatsokinigos στις #59788

    Παιδια η εκθεση ηταν πολυ φτωχη στα Κουρτσχααρ και απορω γιατι υποτιθεται οτι η Βορειο Ελλαδα εχει τα περισσοτερα Κουρτσχααρ!Σεττερ ακομα πιο λιγα!Οσο για τον κριτη δεν νομιζω να φταιει αυτος αν δεν του εξηγησουν οι υπευθυνοι πως λειτουργουμε εδω!Στα θυληκα ασ πουμε δεν εδωσε CAC εδωσε εξαιρετος στην ανοιχτη εξαιρετος στην εργασιας και μετα δεν τα εβαλε μεσα μαζι να δωσει CAC !Τα μπερδεψε λιγο εδω που τα λεμε!Παντως πας και παιρνεις ενα σκυλο απο Σερβια Ρουμανια και σου γραφει το pedigree 40 CAC 26 RCAC  ετσι τα παιρνουν τα CAC? Ολοι πρωταθλητες θα ηταν?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #59793

     

     Η άγνοια των κανονισμών, λοιπόν, μπορεί να γυρίσει την “πλάκα” σε ενστάσεις, διαμαρτυρίες κλπ. από όσους έχουν CAC και δεν θα τα πάρουν. Δεν είναι δουλειά των διαγωνιζομένων η ενημέρωση των κριτών. Οι οργανωτές συνήθως από την προηγουμένη ενημερώνουν τους κριτές για το τι ισχύει στη χώρα μας, πόσες φυλές και πόσους σκύλους θα κρίνουν και το ωρολόγιο πρόγραμμα της έκθεσης. Από εκεί και πέρα την ευθύνη της τήρησης των κανονισμών την έχει ο υπεύθυνος στίβου. Αν ο κριτής αρνείται να ακολουθήσει τον κανονισμό ο υπεύθυνος στίβου δεν καλεί άλλον σκύλο και ενημερώνει τον διοργανωτή. Ο διοργανωτής θα λύση το θέμα (σύμφωνα με τους κανονισμούς του ΚΟΕ) και κανείς άλλος, κυρίως διαγωνιζόμενος.

    Φιλικά  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    25
    bekatsokinigos στις #59797

    Ξεχασα να σας πω οτι το Σαββατο πραγματοποιηθηκε η εκθεση στο Αγρινιο και απο οτι εμαθα ειχε 130 συμμετοχες τα κουρτσχααρ ηταν γυρω στα 25 σκυλια και οτι ο Λιαπης  τα κερδισε ολα!Αν ξερει καποιος κατι ας μας ενημερωσει!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #60302

    ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΓΙΝΕ ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΙΑ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΗΡΕ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΕΚΕΙ ΓΙΑΤΙ ΞΑΧΝΩ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #60323

    ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΓΙΝΕ ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΙΑ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΗΡΕ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΕΚΕΙ ΓΙΑΤΙ ΞΑΧΝΩ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ.

    Εχώ μια πληροφόρηση ότι ο Νικολοπουλος πήγε καλά με τα μπρετόν, τωρα τι ακριβώς πήρε θα μάθω ποιο σίγουρα και θα το γράψω, οσο για το τι γράφουν τα περιοδικά και τι όχι, Απλά θα αναφέρω και κάτι που έγινε πέρυσι και θάφτηκε στην κυριολεξία λές και συμβαίνει συνέχεια, Στο περυσινό KLEEMANS, οσοι γνωρίζουν ξέρουν τι σημαίνει, για όσους δεν γνωρίζουν για μένα και για τον Ομιλο φυλής προέλευσης  των KOYTSXAAR  είναι ο κορυφαίος αγώνας τους ο αγώνας που οριζει το εργασιακό πρότυπο της φυλής, 2ο ήρθε ένα σκυλί Ελληνικής εκτροφής, με εκπαιδευτή Γερμανό,  Η ciba di dual status,  αν δεν κάνω λάθος του κ. Βασιλείου,  Το είδα κατα τύχη γιατί έψαξα να μάθω πώς πήγε ο φίλος μου που συμμετείχε,  και μπήκα στο site  και το είδα, καμία απολύτως αναφορά δεν διάβασα αν και το έψαξα στα περιοδικά ούτε μετά από  2 μήνες, αν έγινε αργότερα  δεν το γνωρίζω και αν μου ξέφυγε  θα ήθελα να το μάθω, για να μην αδικώ κανένα, Τώρα βεβαια μπορεί να μην είναι αρκετό το ότι ένας από τους κορυφαίους Γερμανούς εκπαιδευτές πήρε Ελληνικό σκυλί, και κατέβηκε στο κορυφαίο γεγονός για αυτόν, Είμαι σίγουρος ότι κανένας σοβαρός εκπαιδευτής δεν θα ρίσκαρε το όνομα του με σκυλί χαμηλων γεννετικών προσόντων.

    Παντελής 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #60365

    ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ  Η ΜΕΘΟΔΟΣ ΤΟΥ ΣΚΟΤΑΔΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΥΚΛΩΜΑΤΟΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ ΑΛΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΙΝΟΥΝ ΤΑ ΕΥΣΗΜΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΡΩΕΙ ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 569 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων