ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΚΟΥΤΑΒΙΟΥ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 31 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #340373

    Αυτό ξαναπέστο Βασίλη. Δεν λύνονται μόνο τα προβλήματα, αυξάνεται και η νοημοσύνη του κουταβιού. Το μαθαίνεις και σε μαθαίνει καλύτερα. Αποκτάς άλλη επικοινωνία μαζί του.

    Χθες είχα πάει να δω το Κοκεράκι μου που το έχω δώσει στην αδελφή μου. Θα σας πω τι συνέβη και αν θέλετε το πιστεύετε.

    Αφού έπαιξα μαζι της έκατσα να πιω καφέ. Η αδελφή μου μου έφερε το τασάκι γιατί είμαστε στο μπαλκόνι. Μόλις η σκυλίτσα με είδε να πιάνω το τασάκι έτρεξε μέσα πήρε τα τσιγάρα του γαμπρού μου από το γραφείο του και μου τα έφερε.

    Βέβαια όταν ήταν μικρή της είχα μάθει να μου φέρνει τα τσιγάρα μου με εντολή όμως. Κάποιοι από το φόρουμ την είχαν δει να το κάνει πέρυσι στην DIANA.

    Όμως τώρα ήταν διαφορετικά, το έκανε από μόνη της θέλοντας να με ευχαριστήσει μ’ ενα παιχνίδι που κάναμε παλιότερα. Και εκτός αυτού συνδίασε το τασάκι με τα τσιγάρα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #60694

    ΣΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΣΚΥΛΑ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΗΓΕΝΑ ΤΗΝ ΕΠΕΡΝΑ ΜΑΖΙ ΕΙΧΑ ΑΦΙΕΡΩΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΜΑΖΙ ΤΗΣ.ΤΗΣ ΕΠΕΡΝΑ ΤΟ ΠΟΙΟ ΜΙΚΡΟ ΧΑΛΙΚΑΚΙ ΤΟ ΣΑΛΙΩΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΕΤΑΓΑ ΜΕ ΔΥΝΑΜΗ ΣΤΟ ΠΥΚΝΟ ΤΗΣ ΕΛΕΓΑ ΦΕΡΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΕΦΕΡΝΕ ΟΙ ΠΕΡΙΣΟΤΤΕΡΟΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΑΝ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΒΛΕΠΑΝΕ ΤΟΥ ΕΠΙΑΝΕ ΤΡΕΛΑ,ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΕΞΕΛΧΘΗΚΕ ΣΕ ΤΕΛΕΙΟ ΜΠΕΚΑΤΣΟΣΥΛΟ,ΣΤΗΝ ΦΕΡΜΑ ΜΟΛΙΣ ΠΛΗΣΙΑΖΑ ΓΥΡΝΑΓΕ ΣΙΓ ΣΙΓΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ  ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ,ΑΝ ΚΑΜΟΙΑ ΦΟΡΑ ΕΠΙΑΝΑ ΛΑΘΟΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΕ ΝΑ ΤΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙ ΕΠΑΝΩ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΚΑ,ΓΕΝΝΕΟΛΟΓΙΕΣ Κ.Τ.Λ.Π ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΦΙΕΡΩΣΑ ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΑ  ΕΚΑΝΕ  ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΕΙ.ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΣΤΑ ΕΠΩΜΕΝΑ ΣΚΥΛΙΑ ΑΝΕΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΠΥΧΗ ΨΗΛΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΜΑΣ ΦΤΑΙΝΕ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #61388

    ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 4 ΜΗΝΩΝ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΜΕ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΖΕΙ,ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Η ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ Η ΣΚΥΛΑ ΚΑΘΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΚΡΥΒΕΤΕ ΚΑΙ ΘΕΛΟΝΤΑΣ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ  ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ ΦΕΡΜΑΡΟΤΑΣ ΤΗΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΟΝΤΑΡΕΙ.ΕΠΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΞΥΛΟ ΔΕΝ ΤΟ ΦΕΡΝΕΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΦΗΝΕΙ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ,ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΧΑΡΙΣΜΑΤΙΚΟ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #62028

    Yparxei kapio mistiko to opoio mou diafeygei gia na min skavei ston kipo to koutavi?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #340589

    Βασίλη πιθανώς να υπάρχει αλλά ας αφήσουμε και κάτι να κάνουν τα ζωντανά. Είναι στην φύση τους, αν τους τα κόψουμε όλα και προσπαθήσουμε να τα κάνουμε ανθρώπους θα είναι δυστυχισμένα. Εγώ επειδή δεν έχω χώμα έχω μαζέψει όλα τα παλιά ρούχα και του τα δίνω ένα – ένα να τα ξεσχίζει. Μ’ ένα παντελόνι τζιν περνάει 2-3 μέρες. Τα πουκάμισα δεν φτουράνε, τα παπούτσια τα καταπίνει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #340590

    Kosta genika to skapsimo gia ta skilia einai kati to fisiologiko..Ayto einai dekton, alla ante tora na exeis kipo, na exeis rijei arketes ores doulias gia na ton ftiajeis, kai jafnika na vlepeis teratourgies..Eidi ston kipo mou, mou exei spasei mia 30-fillia, kai exei kanei 3-4 tripes megethous oso to koutavi mou…:o)] src=”http://www.e-artemis.gr/Forum/smileys/smiley8.gif” width=17 onclick=”AddSmileyIcon(‘smileys/smiley8.gif’)”>…
    Pantos to idio skeftome kai ego, na ton afiso na einai konta stin fisi tou, alla epidi zei mazi mas, xreiazete kati na kopsoume… … toulaxiston se kapious sigkekrimenous xorous…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #62046

     

    Βασίλη πράγματι σου διαφεύγει κάτι στο σκάψιμο από τα κουτάβια. Σου αφρατεύουν το χώμα, σου ανοίγουν λάκκους για να φυτέψεις, σου κάνουν σχέδια στο γκαζόν, δηλαδή σε βοηθούν. Αυτό θα «πει θετικές σκέψεις».  Βέβαια όσο μιλάμε για τον δικό σου κήπο, για τον δικό μου βάζω με ένα “μη” τα κουτάβια… σε θετικές σκέψεις.

    Χωρίς πλάκα, δεν έχω τέτοια προβλήματα, όσοι έχουν δει τον κήπο μου το ξέρουν. Από την άλλη πλευρά δεν είμαι και σπαστικός, αν σπάσουν ένα λουλούδι δεν χάθηκε ο κόσμος, το χειμώνα που το γκαζόν είναι συνέχεια μούσκεμα το πάνω-κάτω των σκύλων σε ορισμένα σημεία το καταστρέφει, δεν πειράζει την άνοιξη ξαναφυτρώνει. Τα ξύλινα διαχωριστικά κάγκελα είναι καφετιά, πολλά έχουν γρατζουνιές από τα νύχια τους, έ λοιπόν; και τα ασημένια μαχαιροπήρουνα αν χρησιμοποιηθούν θα γρατζουνιστούν, αυτά έχει η χρήση: απόλαυση και φθορά.

    Ήρθαν σπίτι μου κάποιοι φίλοι που έχουν Σέττερς σχετικές γραμμές με το δικό μου κουτάβι, βλέποντας αυτόματα ποτιστικά και λάστιχα έλεγαν «τι είναι αυτά ακόμα δεν στα έφαγε, καλά μάζεψέ τα γιατί δεν θα μείνει τίποτα». Τους είπα «άλλο στα χέρια σας και άλλο στα δικά μου» Έτσι Θοδωρή; Για ξαναελάτε και αν έχει χαλάσει τίποτα θα πληρώσω το τραπέζι. Καλά εντάξει, του αρέσει μερικές φορές να βάζει μουστάκια από γκαζόν αλλά πόσο θα ξεριζώσει; ’ντε όσο ένα πακέτο τσιγάρων…

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    40
    REM στις #62082

    ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ ΚΥΡΙΕ ΓΙΑΝΝΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΤΟ ΜΑΣΑΝΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4-5 ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΕΠΕΖΑΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΓΥΡΩ ΤΟΥ,ΠΡΟΣΕΚΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΜΗΝ ΠΑΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΠΟΛΛΑ ΜΙΚΡΑ ΛΑΣΤΙΧΑΚΙΑ…

    ΤΟ ΓΑΒΓΙΣΜΑ ΤΟ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΑΤΕ?ΕΓΩ ΟΧΙ…

    ΘΟΔΩΡΗΣ

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #62103

    Όλα είναι σχετικά, ο Όρσο όσο ζούσε μαζί με την Ρένα δεν πείραζε τίποτα. Όταν έμεινε μόνος του ρίμαξε τα πάντα. Λογικότατο γιατί έμενε πολλές ώρες μόνος του και κάπως έπρεπε να ξεπεράσει το στρες της μοναξιάς. Δεν τον μάλωσα ποτέ, όμως με το που ανέβαινα στην ταράτσα όταν πλησίαζα στο μέρος που είχε κάνει την ζημιά έφευγε και πήγαινε από την άλλη. Ήξερε ότι αυτό που είχε κάνει είναι απαγορευμένο από τον καιρό που ήταν μικρός και του μάθαινα κάποια πράγματα.

    Η πιο ήρεμη περίοδος της ζωής του ήταν όταν φιλοξενούσα το αρσενικό λαγόσκυλο. Έπαιζε μαζί του όλη μέρα και ήταν ικανοποιημένος. Η Ρένα δεν είχε πολύ όρεξη για παιχνίδια, όταν βαρότανε τον βούταγε από τον λαιμό και τον έβαζε κάτω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #62109


    [indent]

    Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Kalliston Hellas στίς 27 Ιούλιος 2005

      Βασίλη πράγματι σου διαφεύγει κάτι στο σκάψιμο από τα κουτάβια. Σου αφρατεύουν το χώμα, σου ανοίγουν λάκκους για να φυτέψεις, σου κάνουν σχέδια στο γκαζόν, δηλαδή σε βοηθούν. Αυτό θα «πει θετικές σκέψεις».  Βέβαια όσο μιλάμε για τον δικό σου κήπο, για τον δικό μου βάζω με ένα “μη” τα κουτάβια…


    [/indent]

    Gianni, apo ayti tin pleyra exeis apolito dikio, Alla ela pou o kipos mou einai akoma freskos…., kai oi trypes pou vlepo einai gia na fitepsis mia geriki elia..Pantos apo tin thetiki pleyra exei poli gelio>..To thema einai pos otan ton epivlepo mporo na ton elegxo, otan omos einai monos tou…Ekei na deite gelio….Fenete kai stin matia tou…  Eytixos, pantos akoma den exei piraji aytomato potisma-mpek..den ton sigkinoun tetiou eidous paixnidia..Theloume skoupes – sfougkaristres- farasi – kai pano apo ola Trifili kai lasponera ..

    Elpizo na to kopsi apo monos tou…siga siga…mias kai exei diji digmata efiias…

    Eidomen…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #62111

     

    Σε 4-5 μήνες θα είναι 9 μηνών, μάλλον θα είναι πιο προσγειωμένος. Αν 9 μηνών αρχίσει να ενδιαφέρεται για τα λάστιχα θα ανησυχήσω όσο αν ο γιος μου στα 14 μου ζήταγε κούκλες αντί ποδήλατα.

    Γαύγισμα τέλος, μετά τις πρώτες μέρες προσαρμογής έγινε άψογος.  

    Με τον ψεκασμό τι έκανες;

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #62114

    Βασίλη όλη μέρα είναι ελεύθερος σε όλον τον κήπο; Έχεις την δυνατότητα να του παραχωρήσεις μερικά τετραγωνικά (10-20m2) για δική του χρήση. Θα ανακουφιστείς όσο και το κουτάβι.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    40
    REM στις #62115

    Βρήκα την περιθρήνη αλλά μου είπαν οτι δεν ήξεραν ποιός από όλους τους τύπους που είχαν ήταν ο κατάλληλος για μένα αφου δεν το είχαν για τέτοια χρήση οπότε στράφηκα στο CEBACIL πήρα και ένα σπρεϊ antiflevotome και βλέπουμε…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #62117

     

    …Δεν τον μάλωσα ποτέ, όμως με το που ανέβαινα στην ταράτσα όταν πλησίαζα στο μέρος που είχε κάνει την ζημιά έφευγε και πήγαινε από την άλλη. Ήξερε ότι αυτό που είχε κάνει είναι απαγορευμένο από τον καιρό που ήταν μικρός και του μάθαινα κάποια πράγματα.

    Οι συμπεριφερολόγοι λένε πως ο σκύλος δεν μπορεί να συνδέσει μια κακή πράξη του (κάτι που δεν μας ευχαριστεί ή που του το έχουμε απαγορεύσει στο παρελθόν) και την έκανε κατά την απουσία μας, με το πως θα συμπεριφερθούμε όταν επιστρέψουμε. Π.χ. Πες πως ζει μέσα στο σπίτι, ξέρει (έχει προηγούμενη εμπειρία) πως δεν πρέπει να σκαλίσει την γλάστρα. Την σκαλίζει. Επιστρέφουμε μετά από ώρα. Αν έχουμε κακή διάθεση (θυμό, για άλλους λόγους) μπορεί μεν να έρθει κοντά μας αλλά με επιφυλάξεις ή μπορεί να κρατήσει αποστάσεις ή να κρυφτεί γιατί όταν μας είχε ξαναδεί έτσι έφαγε κάποια φάπα. ’σχετα αυτά με την ζημιά.

    Πες πως δεν μας συμβαίνει κάτι και επιστρέφουμε με καλή διάθεση, φυσιολογικά θα έρθει χαρούμενο να μας προϋπαντήσει. Αν δεν έχουμε δει την γλάστρα θα ανταποκριθούμε στις χαρές του. Αν δούμε την γλάστρα (λένε οι συμπεριφερολόγοι), θα αλλάξει η διάθεσή μας (πριν καν ξεσπάσουμε) αυτό το αντιλαμβάνεται (διαισθάνεται) ο σκύλος αμέσως και εξαφανίζεται.

    Από προσωπικές παρατηρήσεις πιστεύω πως έχουν δίκιο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #62194

    ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΕΙΧΕ ΓΡΑΦΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΣΚΥΛΩΝ -ΟΣΜΗ Η ΑΠΟΣΜΗΝΗ ΤΗΝ ΒΡΗΚΑ ΣΤΑ SUPER MARKET GEGOS ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΟΡΤΟ ΡΑΦΤΗ ΣΕ ΜΠΟΥΚΑΛΑΚΙ ΤΩΝ 400 ΜL ΣΕ ΤΙΜΗ ΤΩΝ 2 ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΕΥΡΩ ΤΗΝ ΔΟΚΙΣΜΑΣΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΣΜΕΣ.ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΝΤΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΒΡΟΥΝ.

     

    ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 

    ΑΝΤΟΝΙΟ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 31 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων