Ο ΑΡΧΟΝΤΑΣ ΚΟΕ & ΟΙ ΦΤΩΧΟΙ ΚΥΝΟΦΙΛΙΚΟΙ

Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 16 έως 26 (από 26 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    272
    andre στις #60742


    [indent]

     Πριν λίγα χρόνια είχαν “χαθεί” δεκάδες εκατομμύρια δρχ. από το ταμείο. Κανένας δεν τιμωρήθηκε απότι γνωρίζω βέβαια. Πριν λίγους μήνες πάλι “χάθηκαν” 18.000 Ε από το ταμείο.

    ——————————————————————————-

    Φίλε zeppos είμαι απόλυτα σύμφωνος μαζί σου. Αν διαβάσεις το θέμα απο την αρχή θα διαπιστώσεις πως αυτά ακριβώς αναφέρω. Δεν είσαι ο μόνος που νιώθεις απογοητευμένος απο τον ΚΟΕ, είμαστε όλοι εμείς και πολυ άλλοι ακόμη. Κατ΄αρχήν πρέπει να αλλάξει το διάτρητο καταστατικό του ΚΟΕ και να μπορούν να έχουν δικαίωμα ψήφου ΟΛΑ τα μέλη, γιατί, αυτό το καταστατικό είναι κομένο και ραμένο στα μέτρα κάποιων που θέλισαν να έχουν τον ΚΟΕ για προσοπικά τους οφέλη κοινώς μαγαζάκι τους.

    Φταίει όμως και η αδιαφορία μερικών που λένε “άσε κάποιον άλλον να βγάλει το φίδι από την τρύπα”. Το έχουμε αυτό οι Έλληνες.

    [/indent]


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    38
    Panagiotis στις #60744

    καλημερα παιδια μηπως ξερει κανεις ποσος χρονος χρειαζεται για να βγουν τα χαρτια ενος σκυλου απο τον ΚΟΕ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    501
    coolis στις #60815

    ΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ 3-4 ΜΗΜΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ!

    ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΡΗΤΙΚΟ ΣΚΥΛΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΛΛΑ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΨΗ  ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΩ, ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΚΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΤΗ ΠΙΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!! 

    ΦΙΛΙΚΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΔΙΑΛΟΓΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    272
    andre στις #60832

    Αγαπητέ φίλε coolis, δυστιχώς τα πράγματα είναι αρκετά τραγικά και  το αντιλαμβανόμαστε όλοι. Ο ΚΟΕ δεν λειτουργεί σωστά κατά την ταπεινή μου πάντα άποψη. Αυτό μπορεί να το διαπιστώσει ο οποιοσδήποτε κάνει τον κόπο και μπει στην ιστοσελίδα του ΚΟΕ. Λες και έχει σταματίσει ο χρόνος εκεί γύρω στα μέσα του Μάρτη του 2005. Ακόμη και σήμερα μπορείς να κατεβάσεις αίτηση συμμετοχής και το επίσημο πρόγραμμα για την διεθνή έκθεση στις 2 και 3 Απριλίου 2005 που έγινε παράληλα με την DIANA. Και αυτό στην πρώτη σελίδα. Και αυτό  το είχαν τότε βάλει για να έχουν περισσότερες συμμετοχές και φυσικά περισσότερα έσοδα.  Φαίνετε λοιπόν πως το μόνο που ενδιαφέρει το Δ.Σ. του ΚΟΕ είναι πως θα μαζέψει χρήματα. Ούτε καν τα αποτελέσματα τις έκθεσης δεν έχουν ανακοινωθεί. ΝΤΡΟΠΗ!!!!

    ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΙ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ…………

    ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΕΙΤΕ!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    501
    coolis στις #60890

    ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ ΑΝΔΡΕΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΙΝΩ ΔΙΚΙΟ ΣΤΟ ΚΟΕ. ΑΛΛΑ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ, ΤΩΡΑ ΑΝ ΑΛΑΞΟΠΙΣΤΗΣΟΥΝ ΠΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΤΟΥΣ.

    ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΙΣΩ. ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΜΙΛΑΜΕ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΧΟΡΟ. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #340424

     

    Θα ήθελα να γίνει κατανοητό πως δεν κάνω τον υπερασπιστή του ΚΟΕ, στο κάτω κάτω έχω θέματα ανοιχτά που δεν μπορούν να μου τα επιλύσουν. Αγώνες που πρέπει να γίνουν και δεν γίνονται, άρα δεν μπορώ να κάνω άλλους σκύλους μου Πρωταθλητές και Διεθνής πρωταθλητές.  Έχω ζητήσει να γίνω κριτής εργασίας ομάδας 8 από χρόνια και ποτέ δεν έχω πάρει απάντηση κλπ. Σημειωτέον τα περισσότερα μέλη των τελευταίων Δ.Σ είναι γνωστοί ή φίλοι, επόμενο είναι αφού κινούμαστε όλοι στον ίδιο χώρο. ’λλο φυσικά η διαπροσωπική σχέση και άλλο ο ΚΟΕ σαν σωματείο.

    Τίποτα δεν είναι υποχρεωτικό, και φυσικά όλοι μπορούν να κρίνουν και να κατακρίνουν τα κακώς κείμενα, αυτό είναι δημοκρατικό δικαίωμα και σε μερικές περιπτώσεις υποχρέωση. Μη μπερδεύουμε όμως τις ΔΕΚΟ ή άλλους οργανισμούς με ένα μη κερδοσκοπικό σωματείο. Τα πρώτα δεν διοικούνται από τα συνδικαλιστικά σωματεία οπότε είναι τελείως άσχετος ο παραλληλισμός. Ο ΚΟΕ διοικείται από αιρετά μέλη (Δ.Σ) και αυτά εφαρμόζουν τις αποφάσεις των Γενικών Συνελεύσεων. Όποιος λοιπόν θέλει, μπορεί να γίνει μέλος, έτσι θα μπορεί να «διοικεί» με τρεις τρόπους Α) βάζει υποψηφιότητα και αν εκλεγεί διοικεί ευθέως. Β) με την ψήφο του εκλέγει το ΔΣ της αρεσκείας του άρα περνά τον δικό του τρόπο (θέληση) διοικήσεως και Γ) με την ψήφο του για τις διάφορες αποφάσεις. Δικαίωμα ψήφου έχουν όλα τα τακτικά μέλη όπως σε όλα τα σωματεία. Τα αρωγά (τα νέα) μέλη έχουν δικαίωμα λόγου αλλά όχι ψήφου. Όταν λοιπόν δεν είσαι μέλος το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να καταγράφεις τα κακώς κείμενα, άντε και κάποια επιστολή διαμαρτυρίας.

    Δεν είναι λίγα τα μέλη του ΚΟΕ από επαρχία, δεν είναι ακατόρθωτο να παραβρίσκεται κάποιος μια φορά τον χρόνο για την Γ.Σ. στην Αθήνα, ας το συνδυάσει και με άλλες δουλειές

    Κάποιος έγραψε πως κανείς δεν τιμωρήθηκε για τις οικονομικές ατασθαλίες και πως ξαναψηφίστηκαν οι ίδιοι. Ναι ξαναψηφίστηκαν με λίγους ψήφους διαφορά, αν είχες λάβει μέρος σε αυτήν την Γ.Σ φίλε μου, και είχες ακούσει όλα όσα ειπώθηκαν για τα οικονομικά, με την ψήφο σου θα μπορούσες αυτή την διαφορά (των ψήφων) να την έκανες μεγαλύτερη ή να εκλεγόταν νέο Δ.Σ της αρεσκείας σου. Αλλά και πάλι, πριν πούμε κάτι θα πρέπει να ξέρουμε σίγουρα αν είναι έτσι ή όχι. Το θέμα των χαμένων χρημάτων νομικά δεν έχει κλείσει.

    Σίγουρα και για μένα είναι αστρονομικό ποσό τα 113000Ε , το «Ε και» πάει στο …αυτό είναι το μόνο κακό; Γι αυτό γράφω πως η παρατήρησή σου είναι σωστή. Γενικώς δεν διαφωνώ πως πολλά πρέπει να γίνουν, ίσως εγώ να έχω πολύ υψηλότερα στάνταρτ από την βοήθεια προς τους ομίλους. Θα έπρεπε να διοργανώνει σεμινάρια, να εκδίδει περιοδικό ενημερωτικό έντυπο αλλά κυρίως να οργανώσει την κυνοφιλία στην Ελλάδα σε γερές βάσεις. Σωστή εκτροφή με ελέγχους, καταγραφή και αρχείο γεννών ανά φυλή προς ενημέρωση κάθε ενδιαφερομένου. Κατεύθυνση προς τεστ για τις κυριότερες κληρονομικές παθήσεις ανά φυλή με αρχείο. Ξεκαθάρισμα στους ομίλους φαντάσματα, μαγαζάκια, καρεκλοπρόεδρους κλπ. Το καλύτερο θα ήταν να είναι δευτεροβάθμιο όργανο, αλλά μια που είσαι από την Καλαμάτα Αντρέα θα ξέρεις αν το προηγούμενο Δ.Σ. σας θα μπορούσε να στείλει αντιπρόσωπο. Πιστεύεις πως θα έπρεπε να επιχορηγείται; Αν ναι γιατί ξανα αρχίσατε να λέτε 1η, 2η έκθεση Καλαμάτας μετά από τόσες προηγούμενες εκθέσεις. Αλήθεια έχω κάτι καλύτερα φυλών, ομάδων, αναπληρωματικό καλύτερο έκθεσης, καλύτερο εκτροφείο, ζευγάρι, απογόνους από την Καλαμάτα, αν πω πως είχα το καλύτερο εκτροφείο στην 2η της Καλαμάτας αυτός που είχε φέτος το καλύτερο εκτροφείο δεν θα με πει ψεύτη; Θα πρέπει να λέω τους τίτλους από την 1η του τάδε Δ.Σ. την 2η του δείνα κοκ. Προσωπικά δεν με απασχολεί καθόλου ούτε θέλω απάντηση, το αναφέρω Αντρέα για να καταλάβεις πως είναι δύσκολο να ξέρει ο κάθε εκλεγμένος στο Δ.Σ του ΚΟΕ ποιος όμιλος είναι καλός για επιχορήγηση. Να το δούμε και αλλιώς, γιατί να επιχορηγούνται όμιλοι (αφού μόνοι τους επέλεξαν να δημιουργηθούν) και να μην επιχορηγούνται  Εθνικές Ομάδες (έχει γίνει, αλλά μερικώς). Λέω τώρα… μερικά… σενάρια… γιατί να μη αγοραστεί χώρος για στεγασμένες εκθέσεις που θα εξυπηρετούνται όσοι όμιλοι θέλουν…. συν τα γραφεία του ΚΟΕ, συν 2-3 γραφεία με ερμάρια για τον κάθε όμιλο για να φυλά τα αρχεία του που οι περισσότεροι εδρεύουν στα σπίτια των προέδρων. Γιατί να μην επιχορηγούνται τα φιλοζωικά σωματεία που φροντίζουν τα άρρωστα αδέσποτα; Όλα αυτά είναι απλά σκέψεις δεν προτείνω τίποτα γιατί ξέρω πως «ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος». Θα μπορούσαν να έχουν, αλλά δεν. Από όσα γνωρίζω, ο Κώστας ο Λάμπρου έχει κάνει καλή δουλειά ταχτοποιώντας το ταμείο και βάζοντας δικλείδες ασφαλείας.

    Τα pedigree δεν αργούν πλέον περισσότερο από 3-4 μήνες (κάποτε έκαναν 8και9). Ξέρετε πόσες αιτήσεις πάνε χωρίς την πληρωμή, ξέρετε πόσος χρόνος απαιτείτε για να τα ταιριάξουν από τις καταστάσεις των ταμιευτηρίων, πόσοι δεν έχουν γραμμένα τα ονόματα των κουταβιών ή τα ΒΕΚ των γονιών; ή ημερομηνίες γέννας; κλπ. Όλα αυτά απαιτούν πολύ περισσότερο χρόνο από μια πλήρως και σωστά συμπληρωμένη αίτηση. Όποιος θέλει πάντως ας κάνει ένα τηλέφωνο και να μιλήσει με τον υπεύθυνο των Pedigree σίγουρα θα μπορεί να βοηθήσει φακελώνοντας τα και συμπληρώνοντας τις διευθύνσεις για το κούριερ.

     Θα επαναλάβω, δεν πιστεύω πως ο ΚΟΕ είναι συνεπής στις υποχρεώσεις του αλλά από την άλλη δεν είμαι μηδενιστής. Όποιος πιστεύει πως μπορεί να τα κάνει καλύτερα ας δοκιμάσει.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    272
    andre στις #61846

    Φίλτατε Γιάννη…

    Σου οφείλω μερικές απαντήσεις και ας λες πως δεν ζητάς απάντηση. Μπορεί να είσαι πιο κοντά στον ΚΟΕ αλλά και εμείς δεν αδιαφορούμε να μάθουμε και ξέρουμε πράγματα που ίσως κάποιοι άλλοι στην Αθήνα δεν τα γνωρίζουν. Για τις αρχαιρεσίες στον ΚΟΕ δεν είναι εύκολο να θέσεις υποψήφιος και μην προσπαθείς να αποπροσανατολίσεις τον κόσμο σε παρακαλώ. Για πες μου, για να γίνει κάποιος τακτικό μέλος, πόσα τακτικά μέλη πρέπει να τον προτείνουν και γιατί τα αρωγά μέλη να μην έχουν δικαίωμα ψήφου έστω μετά απο 1 χρόνο. Να σε ρωτήσω και το εξής. Υπάρχει περίπτωση να είναι κάποιος μια ζωή ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ?

      Δεν είναι ακατόρθοτο να βρίσκεται κάποιος μια φορά το χρόνο στην Αθήνα για την Γ.Σ. όπως λες, όμως δεν είναι και εύκολο να συνδιάσεις αυτή την ημέρα όταν εργάζεσαι. Προσοπικά εμένα μου είναι παρα πολύ δύσκολο γιατί δεν έχω τον απαιτούμενο χρόνο (γι αυτό και τα μηνυματα μου εδω μέσα είναι λίγα σχετικά με τον χρόνο που είμαι μέλος). Οταν λέω πως είμαι συνδικαλιστής και ασχολούμε, δεν ενοώ μόνο στα εργασιακά, αλλά και στα κυνηγετικά και στα κυνοφιλικά. Είμουν μέλος στα Δ.Σ. των περασμένων ετών στον Κυνηγετικό Σύλλογο Καλαμάτας και στον Κυνοφιλικό Όμιλο Μεσσηνίας, (τελευταία δεν έθεσα υποψήφιος σε κάποιο από τα δυο λόγο έλειψης χρόνου) και σε πληροφορώ πως και στα δυο σωματία έχω δουλέψει σκληρά και έχω διαπρέψει (ο κόσμος το αναγνωρίζει).

    Τώρα να σου πω γιατί αρχίσαμε απο την αρχή την μέτρηση των εκθέσεων μορφολογίας στην Καλαμάτα (1η & 2η). Πολύ απλό φίλε μου. Γιατί απλά πριν δεν Υπήρχε Όμιλος. Υπήρχε μια παρέα, η μια ομάδα που έκανε τις δυο προηγούμενες εκθέσεις. Στα βιβλία σωματίων του πρωτοδικείου δεν υπήρχε εγγεγραμένος ο ΚΟΜ. Δεν είχε εγγριθεί από το πρωτοδικείο άρα δεν υπήρχε και… ο ΚΟΕ το γνώριζε και όχι΄δεν έκανε κάτι , αλλά έδινε και την συγκαταθεσή του για τις 2 εκθέσεις που έγιναν. Όταν πιέσαμε εμείς και αναγκάστηκαν να καλέσουν σε Γ.Σ. η οποία αποφάσισε να γίνουν εκλογές, λογικό ήταν, απο την προηγούμενη προσορινή διοίκηση (!!) των 10 ετών να μην εκλεγεί ούτε ένας. Από τότε ο ΚΟΜ λείτουργεί νομιμότατα, με δικό του ΑΦΜ, με δικά του γραφεία με μηχανοργάνωση και λέσχη και έχει΄-ίσως- την καλύτερη οργάνωση που μπορεί να έχει Κυνοφιλικός Όμιλος στην Ελλάδα. Αυτό μπορεί να το μάθει πολύ εύκολα κάποιος και το γνωρίζουν και στον ΚΟΕ.

    Ο ΚΟΜ έχει να επιδείξη στα δυόμιση χρόνια νόμιμης λειτουργίας του 2 επιτυχημένες εκθέσεις μορφολογίας, 1 αγώνα κυνηγετικών Ικανωτήτων σε πέρδικα, 2 σεμινάρια, συμετοχές σε εκδηλώσεις του Δήμου και της Νομαρχίας με δικό του περίπτςερο ενημερόνωντας τον κόσμο (φιλάδια, προβολή DVD άρθρα κατά καιρούς και στον τοπικό τύπο και συμβουλές προς κυνόφιλους κ.λ.π.). Ένας Όμιλος με τόσα έξοδα και με τέτοια δραστηριότητα δεν νομίζεται πως πρέπει να επιχωριγηθεί?

    Φίλε Γιάννη, μακάρι να βρεθεί η χρησή τομή και να ληθούν όλες οι παρεξηγήσεις και τα προβλήματα.

    Μακάρη να βρεθεί η ευκαιρία να τα πούμε κι εμείς απο κοντά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #340574

     

    Αντρέα δεν την άφηνες καλύτερα την απάντηση, ούτως ή άλλως δεν μου οφείλεις τίποτα.

     

     …αλλά και εμείς δεν αδιαφορούμε να μάθουμε και ξέρουμε πράγματα που ίσως κάποιοι άλλοι στην Αθήνα δεν τα γνωρίζουν.

    Δεν είπα κάτι τέτοιο, εξάλλου δεν ξέρω τι ξέρει ο καθένας είτε μένει εκτός είτε εντός Αθηνών.

     

    Για τις αρχαιρεσίες στον ΚΟΕ δεν είναι εύκολο να θέσεις υποψήφιος…

    Δεν το λέω εγώ, το λέει το καταστατικό του ΚΟΕ: Κάθε τακτικό μέλος έχει δικαίωμα να βάλει υποψηφιότητα. Γιατί το αμφισβητείς; Από το Αστικό Δίκαιο προβλέπεται αν κάποιου η αίτηση για υποψηφιότητα δεν εμφανιστεί έχει το δικαίωμα να προσβάλει τις αρχαιρεσίες.

     

     …και μην προσπαθείς να αποπροσανατολίσεις τον κόσμο σε παρακαλώ.

    Πολύ βαριά κουβέντα. Αν πιστεύεις πως ο ρόλος μου είναι να αποπροσανατολίζω τον κόσμο ή εσύ ή εγώ ή και οι δυο μας δεν έχουμε θέση εδώ.

    Συνυπολογίζοντας τα υπόλοιπα που γράφεις θεωρώ απλά ως άστοχη την λέξη «αποπροσανατολίσεις» και θεωρώ πως κάτι άλλο ήθελες να γράψεις.

     

    Για πες μου, για να γίνει κάποιος τακτικό μέλος, πόσα τακτικά μέλη πρέπει να τον προτείνουν…

    Δύο, όπως στους περισσότερους ομίλους.

     

    …και γιατί τα αρωγά μέλη να μην έχουν δικαίωμα ψήφου έστω μετά απο 1 χρόνο.

    Διότι έτσι προβλέπει το καταστατικό, έτσι είχε αποφασίσει η Γενική Συνέλευση που ψήφισε το καταστατικό και γιατί σε καμία μεταγενέστερη Γ.Σ. δεν έγινε τροποποίηση του άρθρου. Αν θυμάμαι καλά ο λόγος που είχε προταθεί έτσι είναι πως οι αρχαιρεσίες δεν γίνονται κάθε χρόνο αλλά κάθε δύο και ότι θα πρέπει το αρωγό μέλος να αποδείξει σε αυτό το διάστημα την «κυνοφιλική του αξία»

     

    Να σε ρωτήσω και το εξής. Υπάρχει περίπτωση να είναι κάποιος μια ζωή ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ?

    Μόνο αν δεν παρουσιάζεται στις Γ.Σ., το ίδιο όμως συμβαίνει και στα τακτικά, δηλαδή ξαναγίνονται αρωγά χωρίς δικαίωμα εκλέγειν και εκλέγεσθαι.

    Δεν είναι ακατόρθοτο να βρίσκεται κάποιος μια φορά το χρόνο στην Αθήνα για την Γ.Σ. όπως λες, όμως δεν είναι και εύκολο να συνδιάσεις αυτή την ημέρα όταν εργάζεσαι.

    Οι τακτικές Συνελεύσεις γίνονται πάντα Κυριακή, ειδικά για μας τους κυνηγούς τα χιλιόμετρα είναι παιχνιδάκι. Βεβαίως στον καθένα μπορεί να συμβεί να απουσιάσει αδικαιολογήτως γι αυτό η έκπτωση γίνεται από την δεύτερη αδικαιολόγητη.

    Αντρέα δεν καταλαβαίνω, πρέπει να θυμάμαι τα καταστατικά όλων των ομίλων απέξω; έτσι που με ρωτάς είναι σαν να έφτιαξα εγώ το καταστατικό. Σε άλλους θα φαίνομαι σαν τον θεματοφύλακα ή δικηγόρο του ΚΟΕ. Αντρέα αν δεν έχεις καταλάβει, σταμάτησα να είμαι μέλος γιατί είμαι δυσαρεστημένος. Αυτό που λέω είναι πως όποιος θέλει να έχει περισσότερο λόγο από το να διαμαρτύρεται μόνο, μπορεί να γίνει μέλος και να διοικήσει με τους τρόπους που προανέφερα. Αν μπουν 50 – 80 νέα άτομα, οι ισορροπίες θα αλλάξουν, τότε ίσως το ξανασκεφτώ.

    Είμουν μέλος στα Δ.Σ. των περασμένων ετών… έχω δουλέψει σκληρά και έχω διαπρέψει (ο κόσμος το αναγνωρίζει).

    Συγχαρητήρια, όταν ο χρόνος σου σου επιτρέψει να ξαναασχοληθείς, άνθρωποι που δουλεύουν σκληρά είναι πολύτιμοι στους ομίλους. Δεν ξέρω αν απλά το αναφέρεις ή το αναφέρεις προσωπικά σε μένα, δεν έχω πει κάτι το αντίθετο. Πάντως οφείλω να πω πως και το προηγούμενο Δ.Σ. ή παρέα ή ομάδα, όπως λες, διοργάνωσαν με πολύ φιλόξενο τρόπο τις εκθέσεις… συν την ωραία πόλη, πάντα περνούσαμε πολύ καλά.

     …Πολύ απλό φίλε μου. Γιατί απλά πριν δεν Υπήρχε Όμιλος…

    Εδώ ακριβώς έγραφα «Προσωπικά δεν με απασχολεί καθόλου ούτε θέλω απάντηση, το αναφέρω Αντρέα για να καταλάβεις πως είναι δύσκολο να ξέρει ο κάθε εκλεγμένος στο Δ.Σ του ΚΟΕ ποιος όμιλος είναι καλός για επιχορήγηση.» «…Ξεκαθάρισμα στους ομίλους φαντάσματα…». Όπως βλέπεις δεν ξέρετε μόνο εσείς τα των εδώ ομίλων, ξέρουμε και εμείς τα των εκεί.

    Την νέα πορεία του ΚΟΜ την γνωρίζω “εξ αγχιστείας”, εύχομαι καλή πρόοδο. Όσο για την επιχορήγηση… έγραψα την άποψή μου, μακάρι να έρθουν έτσι τα πράγματα που να την πάρει, μέχρι τότε υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις, όπως αυτές του ΟΚΑ και του ΟΦΠΑΠΕ (Μπόμπ τέιλ, έκαναν ένα πολύ ωραίο ενημερωτικό έντυπο, το είδες;), σεμινάρια επί πληρωμή, χοροί, εκδηλώσεις κλπ.

     Μακάρη να βρεθεί η ευκαιρία να τα πούμε κι εμείς απο κοντά.

    Πιστεύω πως στην επόμενη εκδήλωσή σας δεν θα έχω πάλι τόσο σοβαρά προβλήματα. ’ρα θα τα πούμε… εκτός αν έρθεις προς τα μέρη μου συντομότερα.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    272
    andre στις #61919

    Γιάννη δεν ήθελα να σε προσβάλλω, αν το έκανα με συγχωρείς. Η αγωνία μου και το ενδιαφέρον μου για τις δραστηριότητες που… με “τραβάνε”, με κάνουν λίγο αυθόρμητο, ή μάλον, παρορμητικό.

    Όλές αυτές τις διευκρινήσεις που κάνεις τις γνωρίζω. Δεν προσπαθώ να σου ρίξω ευθήνες, προς θεού. Εύχομαι όμως, μέσα απο αυτή την αρκετά ενδιαφέρον συζητησή μας (τουλάχιστον για μένα, αλλά και για σένα πιστεύω), να ευεσθητοποιηθούν κάποιοι ιθύνοντες, να ζυγήσουν τα αρνητικά και τα θετικά και να πράξουν τα δέοντα για να γίνουν οι Κυνοφιλικοί – Κυνολογικοί Ομίλοι πιο αποδοτικοί στο έργο τους, το οποίο είναι ταγμένο να πράτει σωστά το εκάστοτε Δ.Σ. για το καλό πάντα της ανάπτυξης – ανάδειξης της Κυνοφιλίας.

    (Όσο για την Κυριακή που αναφέρεις, δυστιχώς, και αυτή την ημέρα εργάζομαι)

    Η επώμενη εκδήλωση του

    Κυνοφιλικού Ομίλου Μεσσηνίας είναι:

    3η Πανελλήνια Έκθεση Μορφολογίας Ομάδος 7  στις 11-9-2005 στο χώρο του Σκοπευτηρίου Καλαμάτας.

    ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #340578

     

    Αυτό υπέθεσα και εγώ, πως δεν υπήρχε πρόθεση. Σε ευχαριστώ για την διευκρίνιση.

     

    Βάλε στο σχετικό θέμα τα της έκθεσης και ποιοι θα είναι οι κριτές.

     

    Φιλικά 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    272
    andre στις #62119

    ΟΙ ΚΡΙΤΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ:

    ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΓΓΛΙΚΕΣ ΦΥΛΕΣ Ο ΠΑΝΑΓ. ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΕΣ Η ΜΑΤΑ ΣΚΟΥΡΑ

Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 16 έως 26 (από 26 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων