ΡΥΘΜΙΣΤΙΚΗ – ΑΝΑΝΕΩΣΕΙΣ ΑΔΕΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 102 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #62732

    ΣΤΟ ΠΕΙΡΑΙΑ ΕΙΝΑΙ 130,32 ΜΑΖΙ ΜΕ 1 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ ΑΠΟΠΕΡΑΤΩΣΗ.ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΗ?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    339
    skarabgr στις #340712

    Σημερα πηγα κι ανανεωσα την αδεια στον 3ο Αθηνων με 119,70. Για τους συναδελφους που δεν ειναι ενημεροι, με την αδεια φετος παιρνουν οσοι ανηκουν στην Δ’ ΚΟΣΕ χαρτη της Στ. Ελλαδος και ενημερωτικο φυλλαδιο ΔΩΡΕΑΝ. Εχει βγει ανακοινωση γι αυτο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    333
    cambof στις #62772

    ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΜΑΘΑ ΣΤΟ ΑΙΓΙΟ ΕΧΕΙ 140 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΔΩΡΑΚΙ ΧΑΡΤΗ

    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΣ ΒΡΟΥΜΕ ΕΝΑ ΧΩΡΟ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΧΑΡΤΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    62
    LUKE στις #62773

    εγώ πήγα στο μαρούσι και έβγαλα περιφερειακή με 109,19ευρώ.θα παω απο βδομάδα να την παραλάβω.δεν ξέρω τι δίνουν μαζι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #340714

    Πήγα πάλι χτές, Σάββατο, στον ΚΣ Αμαρουσίου για να πάρω τις θεωρημένες άδειες και να δώσω την άδεια ενός φίλου για θεώρηση.

    1. Για την νέα άδεια που έδωσα για θεώρηση, μου έδωσαν τα ρέστα χωρίς καν να τα ζητήσω.

    2. Υπάρχει πλέον χειρόγραφη ανακοίνωση: “Παρακαλούμε να ζητάτε τα ρέστα σας προς αποφυγή παρεξηγήσεων“.  Δεν θυμάμαι το ακριβές λεκτικό, το γράφω με δικά μου λόγια.  Προφανώς κάποιοι τους “έβαλαν χέρι”. Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί έβαλαν ανακοίνωση προς τους κυνηγούς να ζητάνε τα ρέστα τους.  Θα ήταν καλύτερα να βάλουν ανακοίνωση προς τον υπάλληλο να δίνει υποχρεωτικά τα ρέστα σε όλους!!  Κι ακόμα καλύτερα θα ήταν αν το ποσό ήταν επίσημα στρογγυλοποιημένο στα 130Ε και όχι 129,19…

    3. Το Δασαρχείο ελέγχει τις φωτογραφίες μας στις άδειες και για όσες είναι κάπως παλιές, απαιτεί προσκόμιση νέας φωτογραφίας.  Η φωτογραφία του πατέρα μου είναι από το 1994, ασπρόμαυρη αλλά σε άριστη κατάσταση.  Μου είπαν, του χρόνου να φέρει οπωσδήποτε νέα φωτογραφία γιατί δεν θα του υπογράψουν την άδεια στο Δασαρχείο…

    4. Μαζί με την άδεια μοιράζουν τον κυνηγετικό χάρτη Στερεάς Ελλάδος που είχε ανακοινώσει η Δ’ ΚΟΣΕ και μια σελίδα Α4 όπου ενημερώνουν για την ασφάλιση.

    5. Το αντίστοιχο βιβλιαράκι που είχε ανακοινώσει η ΚΟΣΕ δεν το έχουν παραλάβει ακόμα.  Ούτε το ερωτηματολόγιο Αρτεμις υπάρχει ακόμα…


    Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Hunter.Gr στίς 09 Aυγουστος 2005


    Χτές, Δευτέρα, πήγα τις άδειες (τη δική μου και του Πατέρα μου) για ανανέωση στον ΚΣ.Αμαρουσίου.  Μου είπαν ότι θα είναι έτοιμες την Πέμπτη.
    Ζήταγαν από όλους τους κυνηγούς, υποχρεωτικά, φωτοτυπία του δελτίου κατοχής (και τις δύο όψεις) την οποία έβαζαν μαζί με την άδεια προς υπογραφή.  Φανταστείτε ταλαιπωρία και γκρίνια από τους κυνηγούς…
    Ενα πράγμα που μου έκανε αρνητική εντύπωση είναι η αυθαίρετη στρογγυλοποίηση των ποσών, προς τα πάνω βέβαια.
    Πόσο κοστίζουν οι δύο γενικές άδειες; (ρώτησα)
    260 ευρώ (η απάντηση)
    Μετά που κοίταξα τις αποδείξεις διαπίστωσα ότι έγραφαν 129,19 η κάθε μία.
    Θεωρώ ότι 0,81 ευρώ (=276δρχ) δεν είναι αστείο ποσό για στρογγυλοποίηση.  Σε σύνολο περίπου 5.000 αδειών προκύπτει ένα ποσό 4.000 ευρώ και αναρωτιέμαι πού καταλήγει.  Θα ρωτήσω…
    Ενημερωτικά, στον ΚΣ Αμαρουσίου, το κόστος των αδειών έχει ως εξής:
    Γενική: 130   Περιφερειακή: 110   Τοπική: 90


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    923
    leovar στις #62776

    Καλή η αρχή με τους χάρτες !

    Και απο του χρόνου σε όσους πληρώνουν περιφερειακή άδεια να δίδεται ο χάρτης της Περιφέρειάς τους . Οσο για εκείνους που  πληρώνουν γενική άδεια σωστότερα ας χορηγούνται όλοι οι κυνηγετικοί χάρτες της Ελλάδας !

    Καλή κυνηγετική χρονιά να έχουμε !

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #62871

      Στον Κυνηγετικό σύλλογο Λειβαδιάς όπου βγάζω άδεια οι τιμές είναι ίδιες με αυτές που αναφέρει ο Hunter.gr

      Oι θεωρήσεις όμως των αδειών ξεκινάνε 11-12 Αυγούστου , με αποτέλεσμα στις 20 να μην είναι πολλές από αυτές έτοιμες και να κυνηγάμε με την απόδειξη…Και καλά αν κάποιος κυνηγάει εντός νομού,αλλά αν κάποιος όπως εγώ στην έναρξη βρεθεί στην Θράκη τι γίνεται; Καλυπτόμαστε από την απόδειξη ή θα βρεθούμε κατηγορούμενοι μετά από κάποιο έλεγχο;

      Ο σύλλογος ισχυρίζεται ότι φταίει το Δασαρχείο και το Δασαρχείο ότι φταίει ο σύλλογος…

      Φιλικά: Γιάννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #62873

    Στον ΚΣ Αμαρουσίου υπάρχει ανακοίνωση ότι η απόδειξη δεν μας καλύπτει νομικά σε περίπτωση ελέγχου.

    Βέβαια, θα πρέπει κάποιος να είναι υπερβολικά τυπικούρας για να μας κάνει μήνυση ενώ είναι ξεκάθαρο ότι έχουμε ήδη πληρώσει για την άδειά μας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    116
    mixalis7 στις #62874

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

    ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΑΝΑΝΕΩΣΗΣ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ(3 ΧΡΟΝΙΑ) .

    ΣΕ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΖΗΤΗΖΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ .ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    116
    GARFIELD στις #340732

    Εγώ στον Κ.Σ.Αμπελοκήπων που βγάζω πλήρωσα για γενική 128 € και όπως και πέριση πήρα και χάρτι και το βιβλιαράκη για το ‘Αρτεμης, μόνο το περιοδικό που μας δίναν δεν πήραμε διότι δεν είχε βγεί.

    Φιλικά Κώστας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    501
    coolis στις #62903

    ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΑ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΤΗΝ ΕΧΩ ΤΑΧΥΤΗΤΑ Ε!!  ΑΠΟ ΤΟΝ Κ.Σ. ΠΕΙΡΑΙΑ 130,32 ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΑ ΑΞΙΖΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΗΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Ο Κ.Σ. ΠΕΙΡΑΙΑ ΚΑΝΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ! 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #62933

    Eνδεικτικες τιμες εκδοσης τοπικης αδειας στο νησι.. Κ.Σ Μυτιληνης 90 Ευρω.  Κ.Σ Καλλονης 90 Ευρω. Κ.Σ Πλωμαριου 88 Ευρω. Κ.Σ Αγιασσου 80 Ευρω. Κ.Σ Πολυχνιτου 70 Ευρω..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #62939

     Γιατι τοσο τρελλες διαφορες; 70€;

    Εδω Περιφερειακη στα 114 (αν θυμαμαι καλα) και τοπικη στα 92-93€. Γενικη ειναι στα 134

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #63039

    Παζαρι για το ποιος θα μαζεψει τον κοσμο φιλε μου..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    658
    dimitris dimi στις #340779

    Διαβάζοντας σε κάποιο άλλο forum είδα ότι ο σύλλογος Αιγαλεου

    <<εξέδωσε άδειες>> και τους έδωσε μόνο μια απόδειξη λέγοντας ότι

     μπορούνε να κυνηγήσουνε με αυτή.

    Σύμφωνα λιπών  με την καταγγελία  όταν τους έκανε έλεγχο η

    θηροφυλακη τους είπανε ότι κυνηγούσανε παράνομα γιατί ο σύλλογος

    δεν είναι αναγνωρισμένος και δεν έχει το δικαίωμα να εκδώσει άδειες

    αλλά ούτε και να εισπράξει χρήματα για λογαριασμό του δημοσίου τις Κ.Σ.Ε η και τις Δ’ΚΟΣΕ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 102 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων