ΤΟ TIP ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ !

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 125 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #60728

    Πολυ καλή η ιδέα σου Λεονάρδε γι ααυτο το θέμα!!!

    ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ ΓΙΑ ΞΕΧΑΣΜΕΝΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΕΝΤΟΣ ΘΑΛΑΜΗΣ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ!!

    ΠΡΟΣΟΧΗ … Στην επιστροφή όταν φτανουμε στο αυτοκινητο να μην ξεχναμε όπλο επανω στο καπό η στην οροφή και ξεκιναμε με το αυτοκινητο!! (το εχω παθει …. )


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    116
    GARFIELD στις #60732

    Προσωχή στις εξόδους όταν σηκώνουμε το όπλο να είμαστε σίγουροι ότι δεν υπάρχει άλλος συνάδελφος απέναντι μας διότι είναι πολύ εύκολο να τον τραυματίσουμε. Και πάντα ψυχραιμία στις εξόδους όταν πέσουμε πάνω σε μ…..ς διότι φαίρουμε και εμεις αλλά και αυτοι όπλα και μπορει να γίνει το κακό .

    Φιλικά Κώστας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #60734

     Δεν ξερω αν ειπωθηκε, και πιστευω οτι ολοι το θεωρουμε αυτονοητο, αλλα καλο ειναι να λεγεται καθε τοσο. Το οπλο παιχνιδι δεν ειναι, δεν το σκαλιζουμε την ωρα του κυνηγιου, δεν το περιεργαζομαστε, και φυσικα το κραταμε με τετοιο τροπο ωστε να μην σημαδευει η καννη στο υψος του ανθρωπου, ασχετα με το αν ειμαστε μονοι η οχι.

     Πιστευω οτι το οπλο θα πρεπει να μεταφερεται λυμενο, ειτε ειναι δικανο, ειτε αυτογεμες (δεν ξερω κατα ποσο ειναι ευκολο αυτο ομως), σε θηκη, ωστε ακομα και αν εχει τυχει να ξεχαστει φυσιγγι μεσα, αυτο να καταστει εμφανες μολις το οπλο λυθει.

     Επισης ενα μικρο tip απο το στρατο που μου φανηκε αρκετα χρησιμο, ηταν οτ να βαζεις το δακτυλο στη θαλαμη του οπλου, με το κλειστρο πισω, για να βεβαιωθεις οτι οντως δεν υπαρχει φυσιγγι μεσα, καθως επισης και ο οπτικος ελεγχος της αποθηκης ωστε σιγουρα να δεις αν εχει μεινει καποιο φυσιγγι μεσα.  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #60745

    ΑΚΟΜΗ Κ ΤΩΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑΚΟΙ ΟΠΛΟΧΡΗΣΤΕΣ-ΚΥΝΗΓΟΙ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΠΩΣ ΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΠΟΥ ΧΩΡΑΕΙ ΚΛΕΙΣΤΟ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΜΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΡΙΧΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΛΟ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ .ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΜΕ 76ΧΙΛ. ΣΕ 2 3/4 ΘΑΛΑΜΗ,ΟΥΤΕ 89 ΧΙΛ. ΣΕ 3 ΙΝΤΣΕΣ ΘΑΛΑΜΗ. ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΜΕ ΚΑΘΕ ΤΡΟΠΟ ! ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ!  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #60749

    απλα πρεπει να καταλαβουν ολοι αυτοι οτι το μηκος του καλυκα που αναγραφεται στο κουτι των φυσιγγιων εννοει τον καλυκα ανοιχτο κ οχι το κλεισμενο φυσιγγι.θα σκοτωθουν κ θα κανουν κακο κ στον διπλανο τους οι ανοητοι.

    μου εχει τυχει κ μενα να ειμαι μονος σε καρτερι κ περιμενοντας να αρχισει το περασμα περιεργαζομουνα το οπλο.ειχα ριξει πριν κατι φυσιγγια σε χαρτι κ νομιζα ο βλακας οτι ηταν αδειο το οπλο.το αποτελεσμα ηταν χωρις να το καταλαβω να εκπυρσοκροτησει το οπλο κ να μεινω μα….ς.ευτυχως παντα φροντιζω το οπλο να βλεπει προς τα πανω κ ημουνα μονος.απο τοτε εχω φοβηθει πολυ κ προσεχω υπερβολικα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #60759

    ΔΕΝ ΣΤΗΡΙΖΟΥΜΑΙ ΤΟ ΤΟΥΦΕΚΙ ΣΕ ΔΕΝΤΡΑ ,ΦΡΑΚΤΕΣ,ΒΡΑΧΟΥΣ,ΣΕ ΑΝΑΠΑΥΛΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΚΥΝΗΓΗΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΜΑΙ ΠΡΩΤΑ ΑΔΕΙΑΣΕΙ ! ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΛΟΓΟ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΣΤΑ ΠΛΑΓΙΑ Κ ΝΑ ΕΚΠΥΡΣΟΚΡΟΤΗΣΕΙ ΣΤΕΛΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΓΟΜΩΣΗ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΑΝΕΠΑΝΟΡΘΩΤΕΣ ΒΛΑΒΕΣ ! ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    83
    DIAKKO στις #60765

    Απαραίτητο  σε κάθε εξορμήσει ένα μικρό και πλήρες φαρμακείο .

    Με διάφορα φάρμακα , παραφάρμακα  για άνθρωπο και ζώα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #60766

    OXI ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΛΙΕΣ!(OΠΩΣ EΛΕΓΕ KI O ΓΛΑΡΟΣ ΣΤΗ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΠΡΙΝ ΧΡΟΝΙΑ)!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    114
    dviziria στις #60775

    Έχω ένα μικρό βιβλίο τη  “Σύγχρονη Κυνηγετική” του Αραμπατζόγλου αν θυμάμαι καλά το όνομα.

    Μέσα στο κεφάλαιο για τα όπλα, γράφει ότι για να διαπιστώσουμε το μήκος της θαλάμης μας, εάν δεν το γράφει η κάννη, τότε ρίχνουμε ένα φυσίγγι 70χλ και ενα έχει ανοίξει κανονικά ο κάλυκας τότε είναι και η θαλάμης μας 70 χλ. Εάν, λέει, διαπιστώσουμε ότι έχει ένα δακτυλίδι γύρω από τα άκρα ο ανοικτός κάλυκας, τότε το όπλο έχει θαλάμη 67χλ.

    Εγώ πάντως δεν θα ΄θελα να είμαι δίπλα σε όποιν δοκιμάσει κάτι τέτοιο….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #60785

    Το παραπάνω βιβλίο που αναφέρει ο συνάδελφος Dviziria έχει τίτλο “Σύγχρονη Κυνηγετική”, Εκδόσεις Εξάντας, συγγραφέας Κώστας Αμπατζόγλου.

    Αυτό το βιβλίο λοιπόν, μαζί με το “Τέλειο Βιβλίο του Κυνηγού” και την “Εγκυκλοπαίδεια των Κυνηγετικών Οπλων” δεν θα έπρεπε να λείπει από κανένα κυνηγό.  Είναι πολύ χρήσιμα στον έλεγχο της διάτρησης των φυσιγγίων σας, γιατί να χαλάτε τους τηλεφωνικούς καταλόγους;

    Διαβάστε σχετικό μήνυμά μου στη σελίδα:
    http://www.e-artemis.gr/Forum/display_topi…mp;ThreadPage=3
    (κάντε το copy-paste στη γραμμή του explorer)

    Και για να μην είμαι τελείως εκτός θέματος, ένα tip:

    Μην αγοράζετε βιβλία χωρίς να έχετε προηγουμένως αφιερώσει 5 λεπτά για να τα ξεφυλλίσετε.  Αυτά τα πέντε λεπτά θα σας γλιτώσουν από περιττά έξοδα…

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    33
    ztekos στις #60787

    ΠΡΟΣΟΧΗ!!! και Τα άδεια όπλα σκοτώνουν!!! Χρησιμοποιούμε τα όπλα ΠΑΝΤΑ! λες και είναι γεμάτα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #60798

    Επειδή γίνεται λόγος κυρίως για την ασφαλή χρήση των όπλων, θέλω να αναφέρω ότι ξεφυλλίζοντας αμερικάνικα περιοδικά έχω παρατηρήσει τα τελευταία χρόνια ότι μέσα στις σελίδες τους επαναλαμβάνουν τακτικά, μέσα σε πλαίσιο και με έντονα γράμματα, τους 4 βασικούς κανόνες ασφαλείας, είτε ένα – ένα χωριστά, είτε όλους μαζί.

    1. Όλα τα όπλα είναι (δηλαδή πρέπει να τα θεωρούμε και μεταχειριζόμαστε σαν να είναι) πάντα γεμάτα!
    2. Ποτέ μην στρέφεις την κάνη προς κάτι που δεν θέλεις να καταστρέψεις.
    3. Κράτα το δάχτυλο μακριά από τη σκανδάλη μέχρι τη στιγμή του πυροβολισμού.
    4. Βεβαιώσου για το στόχο σου, μην πυροβολείς αν δεν είσαι σίγουρος για το στόχο και τι είναι πίσω και πέρα απ’ αυτόν.

     

    Αν εξετάσουμε τα ατυχήματα που συμβαίνουν κατά καιρούς θα δούμε ότι σε όλα, κάποιος από τους παραπάνω κανόνες ή και περισσότεροι από έναν, έχουν παραβιαστεί.

    Προτείνω να εφαρμόσουν και τα δικά μας κυνηγετικά & σκοπευτικά έντυπα την παραπάνω τακτική των αμερικάνικων. Θα είναι, πιστεύω, μια πραγματικά πολύ ωφέλιμη εφαρμογή της «πλύσης εγκεφάλου»!

     

    Και κάτι ακόμη. Με μερικές επισκέψεις σε σκοπευτήρια, οι παραπάνω κανόνες γίνονται συνήθεια – «δευτέρα φύσις», και εφαρμόζονται πλέον αυτόματα, χωρίς συνειδητή προσπάθεια. Είναι κι αυτό μια σημαντικότατη χρησιμότητα των σκοπευτηρίων, πέρα από τη «διασκέδαση» και τη σκοπευτική βελτίωση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #60803

    ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟΥΦΕΚΙΑ ΣΕ ΥΔΑΤΙΝΗ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ η ΠΑΓΟ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΛΕΥΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ-ΖΩΟ-ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΣΚΑΓΙΑ ΕΞΟΣΤΡΑΚΙΖΟΝΤΑΙ ! ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    stealth στις #60805

    ΄Πάντοτε έιχα μιά απορία γιατί ο κόσμος αγοράζει βιβλία για να μάθει για πράγματα τα οποία είναι τελείως πρακτικά όπως το κυνήγι. Πιθανώς να υπάρχει η υποσυνείδητη σκέψη ότι μπορούν να υποκαταστήσουν την συνεχή εξάσκηση καί τη εμπειρία κάποιου έμπειρου. Η μεχρι τώρα εμπειρία μου στό σκοπευτήριο δείχνει ότι για να μάθεις τετοια π΄ραγματα χρειάζεσαι κάποιον να σου δείξει σωστα απο την αρχή (οι κακές αρχικές συνηθειες δύσκολα φεύγουν μετα) καί πολλά φυσίγγια

    Δημητρης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #60818

    φιλε δημητρη το διαβασμα κ το ψαξιμο δεν σου δινουν εμπειρια αλλα πολλες κ χρησημες γνωσεις.με την σωστη εφαρμογη των γνωσεων κ εξαγωγη προσωπικων συμπερασματων ερχεται κ η εμπειρια.ποιος μπορει να πει με σιγουρια οτι καποιος εμπειρος κυνηγος ειναι κ σωστος?αν διαβαζε κιολας τοτε ισως να ηταν…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 125 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων