Τί όπλα έχουμε

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 378 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    785
    MPEKATSOFTEROS στις #31909

    paidia kalimera kai kalo mina!!!

    8a simfoniso me ta legomena tou leo os pros tin kani tribore!!!

    KAI MILAO PANTA ME PROSOPIKA DEDOMENA. TORA, O FILOS POU EKANE DOKIMES ME 4 DIAFORETIKA OPLA, ISOS H FABRMA AYTH, NA “PHGAINE” KALYTERA TO FYSIGGI POU DOKIMASANE, GIATI AS MHN XEHNAME POS OI DOKIMES GINONTAI ME OLA IDIA (FYSIGGIA, KAIROS, APOSTASEIS, CHOKES KTL)

    EGO EXO MIA BENELLI CRIO KAI MIA BERETTA A302 ME AYLOUS 18.3 KAI 18.4 ANTISTOIXA.

    TO KALO ME TON STENO AYLO, EINAI POS DINEI PIESEIS STA SKAGIA ME APOTELESMA MAKRITERO OFELIMO BELINEKES KAI DIATRISEIS.

    TORA AN KAPOIOS 8ELEI NA KANEI KINIGIA POU TOUFEKAEI TO 8HRAMA KONTA, AS PAREI MIA KANNH ME STENO AYLO (18.3 AS POUME) KAI AS BALEI ENA ANOIXTO TSOK.

    BEBAIA, TO IDANIKOTERO EINAI O AYLOS 18.4 APO OSO XERO, GIATI DINEI TIN PIO KALH KATANOMH APO OLA TA ALLA!!!

    PANTOS, TA SXETIKA ME TIS DIATRISEIS KAI MEGALITERO OFELIMO BELINEKES OSO O AULOS STENEYEI, TA EXO DOKIMASEI EPANEILIMENOS KAI ISXYOUN, ME IDIO KAIRO, IDIA FYSIGGIA STHN KA8E DOKIMH OLA TA OPLA ALLA KAI ME POLLA KAI DIAFOETIKA FYSIGGIA (MARKES/TYPOUS)!!!

    EXO DOKIMASEI MALISTA KAI 2 BENELLI ME AYLOUS 18.3 KAI 18.4 KAI OI DIAFORES HTAN POLU MEGALES. TOSO POU DEN MPOREIS NA ANTILIFTEIS POS ENA DEKATO DIAFORA ( 0.1 ) KANEI TETOIA DIAFORA!!!

    BEBAIA, MILAO PANTA SE PROSOPIKO EPIPEDO KAI AYTA POU GRAFO EINAI PROSOPIKES APOPSEIS KAI DE PROSPA8O NA PERASO TIS ANTILIPSEIS MOU KAI TA PISTEYO MOU SE KANENAN. TO LEO AYTO GIA NA MHN GINOUN PAREXHGHSEIS.

    EYXARISTO

    kOSTHS!!!

     

     

     

     

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    785
    MPEKATSOFTEROS στις #31910

    AAAAAAA KAI KATI ALLO, 12 KAI SHMERA (SE TOSES MERES 8A XANAPAO GIA KYNHGI  !!!!!    

    —- MPEKATSA-YDROBIO—-

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #31912


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από MPEKATSOFTEROS στίς 01 Δεκέμβριος 2003


    .

    TO KALO ME TON STENO AYLO, EINAI POS DINEI PIESEIS STA SKAGIA ME APOTELESMA MAKRITERO OFELIMO BELINEKES KAI DIATRISEIS.

    ΦΙΛΕ ΚΩΣΤΑ ,ΡΩΤΑ ΕΝΑΝ ΟΠΛΟΥΡΓΟ ΚΑΙ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΓΝΩΜΗ.ΟΙ ΠΙΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΝΑΠΤΥΣΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΣΤΕΝΑ ΚΟΙΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΣΩΜΑΤΩΜΕΝΑ ΣΚΑΓΙΑ ΛΙΓΟ ΜΑΚΡΥΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΟ ΑΝΕΜΙΣΜΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΣΤΕΡΕΦΕΙ ΤΗ ΝΤΟΥΦΕΚΙΑ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΑΝ ΡΙΧΝΕΙΣ ΚΟΝΤΑ Η ΜΑΚΡΙΑ,ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΝΟΜΗ.

    ΟΙ ΔΟΚΙΜΕΣ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΓΙΝΑΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ–ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ—ΙΔΙΟ ΤΣΟΚ  ΚΑΙ  ΑΚΟΜΑ  ΜΕ ΤΑ ΟΠΛΑ ΣΤΑΘΕΡΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΕΙΔΙΚΗ ΒΑΣΗ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΙΡΡΕΑΖΩ ΣΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΤΗΝ ΒΟΛΗ

     

    OΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΔΙΑΤΡΗΣΗΣ ΚΩΣΤΑ ΤΑ ΤΟRDO TA 8ARIA ME TRIBORE ΣΕ ΒΟΛΗ ΜΕ ΣΤΟΧΟ ΧΡΥΣΟ ΟΔΗΓΟ ΣΤΑ 35Μ ΕΔΩΣΑΝ 15 ΣΕΛΙΔΕΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ  ΜΕΣΟ ΟΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ 390 ΣΕ 10 ΒΟΛΕΣ!!!!!ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΥΤΗ.

     

     

     


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    333
    cambof στις #31915

    ΜΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΛΙΓΟ ΚΟΛΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΕΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ ΘΑ ΞΑΝΑΠΩΟΤΙ ΠΡΟΤΙΜΩ ΤΟΝ ΑΥΛΟ ΕΩΣ 18,4 ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΟΥΤΕ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥΣ

    ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΟΙ ΜΙΚΡΟΙ ΑΥΛΟΙ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΓΩ ΕΝ ΓΝΩΣΗ ΜΟΥ ΘΥΣΙΑΖΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΗΣΗ-

    ΑΛΛΩΣΤΕ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΜΕ ΚΑΛΟ ΜΑΤΙ ΟΥΤΕ TO BACKBORE ΠΟΥ ΕΠΙ ΠΟΛΛΑ ΕΤΗ ΘΕΩΡΟΥΤΑΝ ΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΠΛΟ ΑΥΛΟ,ΑΣΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΛΑ ΜΕ ΜΑΛΛΙΝΗ ΤΑΠΑ ΚΑΙ ΜΕ ΦΥΣΣΙΓΓΙΑ ΛΙΓΩΝ ΓΡΑΜΜΑΡΙΩΝ

    ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΠΡΟΙΝΤΩΝ ΚΑΙ ΙΔΕΩΝ ΚΑΛΑ ΚΡΑΤΕΙ

     

    ΥΓ .ΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΑ ΚΑΦΕ ΛΑΜΠΡΟ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ?

    ΟΜΩΣ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΔΙΑΤΡΗΣΕΙΣ ΚΤΛΠ

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    panosa στις #31917

    File Cambof,

    isws kai na exeis dikio. Oute tis exideikeumenes gnwseis exw oute kai exw asxolhthei toso poly.

    Shmasia shmera exei oti to marketing pou exei ginei, exei piasei! Kata thn gnwmh mou perissotero epeidh oloi theloume kalyterh katanomh sthn toufekia pou aposkopa se perissoteres epityxies sto thirama (perissotera poulia sthn tsanta). Pantws tha symfwnhsw me ton filo jimpap, oloi oi oplourgoi to lene.

    Jimpap,

    den to gnwriza gia thn Breda.

    Aplws thymamai thn “Swthropouleio” epoxh (gia osous thymountai kai an exoun palaia periodika Kynigi – skopovoli, klp) pou ekane marketing tou anoiktou koilou, kai tote exymnouse thn Benelli kai malista thn dikh tou patenta thn Kalliston! Tote h diafhmish milouse gia to “teleiotero oplo”.

    Profanws shmera ta pragmata allaxan kai bghke akomh pio teleio oplo…

    Oso tha yparxoun katanalwtes pou psaxnontai (kai xeroume oloi oti eidika emeis oi kynigoi, psaxnoume aities gia na efodiastoume me kainourgies kannes, opla, klp) kai marketeers pou vriskoun “unique selling points” na mas poulisoun, emeis tha eimaste edw na dokimazoume kai na anatalassoume apopseis.

    Panosa

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #31919

    ΦΙΛΑΡΑΚΟ ΟΣΑ ΛΕΣ ΤΑ ΞΕΡΩ .Η ΚΑΛΙΣΤΟΝ ΕΡΧΟΝΤΑΝ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΩΤΗΡΟΠΟΥΛΟ ΜΕ ΚΑΝΕΣ 18/6.ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΟ ΒΙΟΛΙ Η ΕΔΩ ΒΕΡΕΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΦΕΡΝΕ ΚΑΝΕΣ ΦΥΣΙΚΟ ΗΤΑΝ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ –ΤΡΑΓΟΥΔΙ–ΚΑΙ Ο ΧΡΗΣΤΟΣ.

    ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΨΗΦΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ Η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΠΑΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΥΝΕΧΩΣ ΒΕΛΤΙΩΝΟΝΤΑΙ.ΟΜΩΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΚΟΙΛΩΝ ΚΑΝΗΣ ΤΟ ΞΑΝΑΤΟΝΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΝΕΟ,ΕΙΝΑΙ ΠΑΑΡΑΑ ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΟ,ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΓΙΑΤΙ —ΚΑΠΟΙΟΙ— ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΑΦΗΣΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΙΣΩ.ΑΝ ΠΑΕΙ Ο ΙΤΑΛΟΣ ΣΕ ΟΠΛΟΠΩΛΕΙΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ 1% ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΝ ΝΑ ΤΟΥ ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ ΚΑΝΗ 18/3 ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ ΕΙΔΙΚΑ ΦΤΕΡΩΤΟΥ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ.ΕΔΩ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΚΑΝΕΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΝΟΝΑΣ ΛΕΣ ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΑΓΡΙΟΓΟΥΡΟΥΝΑ,ΑΛΛΑ ΕΙΠΑΜΕ ΣΑΝ ΤΙΜΗ ΕΙΝΑΙ ΦΤΗΝΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΕΒΑΖΟΥΝ ΤΟ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ.ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΜΠΟΡΟΥΣ,ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΛΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ,ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΠΛΟ ΜΕ ΜΙΑ ΠΙΟ ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ ΚΑΝΗ……..ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ………

    ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΥ ΜΕΡΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΔΙΑΘΕΣΗ ΟΠΛΩΝ ΜΕ ΑΝΟΙΚΤΑ ΚΟΙΛΑ ΤΟΝΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΙΚΗ ΥΠΕΡΟΧΗ ΤΗΣ ΚΑΝΗΣ ,ΙΣΩΣ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΚΥΛΑ ΤΟ ΠΟΤΑΜΑΚΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΟΝ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #31922

    Φιλε leo

    α)Συμφωνω οτι το ΠΡΩΤΟ μου μυνημα ηταν σε λαθοs forum οχι ομωs με αορατο μελανι και γιαυτο ζητησα συγνωμη

    β)Για τον καιρο αναφερθηκα οτι απο δευτερα(σημερα) μαλλον αλλαζει και ετσι ειναι!

    γ)οχι μαλλον σιγουρα πρεπει να παρειs ΓΥΑΛΙΑ!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #31923

    Σχετικα με τιs FABARM μπροστα στα ματια μου στο σκοπευτηριο εγιναν δοκιμεs σε δυο διαφορετικεs fabarm με σκοπευτικα φυσιγγια 24-28γρ. και οι δυο ειχαν προβλημα εμπλοκων.Ομωs κατα τα αλλα και αριστεs συγκεντρωσειs ειχαν και πολυ καλη διατριτικοτητα!

    Δεν δινειs παραπανω χρηματα φιλε leo για να παρειs μια fabarm γιατι η τιμη τηs ειναι κατω απο τον μεσο ορο στα αυτογεμη!

    Γιωργοs 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #334456

    Παιδιά μην τρελαίνεστε,  όλα τα όπλα σκοτώνουν.

     

    Οπωσδήποτε ο διευρυμένος αυλός βελτιώνει την απόδοση ενός όπλου, αλλά δεν είναι το παν.

    Αν ήταν έτσι τότε όλοι οι κατασκευαστές με εξαίρεση ίσως τα αυτογεμή αδράνειας θα το εφάρμοζαν, μην νομίζετε ότι κολλάνε στο πατεντάρισμα.

    Το σημαντικότερο για μια σωστή τουφεκιά από άποψη συγκέντρωσης, κατανομών και ανάκρουσης είναι ο κώνος εισαγωγής. (Για όσους δεν γνωρίζουν, είναι το κωνικό τμήμα της κάνης μεταξύ της θαλάμης και του αυλού).

    Όσο προοδευτικός και με μεγαλύτερο μήκος  είναι, τόσο καλύτερες κατανομές έχουμε.

    Επίσης επειδή τα σκάγια περνάνε αβίαστα στον αυλό έχουμε λιγότερες παραμορφώσεις και κατά συνέπεια περισσότερα ενεργά σκάγια.

    Το δε κλώτσημα  στα όπλα με επιμήκυμένο κώνο είναι σαφώς μικρότερο.

    Το Winchester super pose που  έχω και χρησιμοποιώ κυρίως στο σκοπευτήριο, έχει αυλό 18,6 και του έχω κάνει επιμήκυνση κώνων σε οπλουργό.

    Σας πληροφορώ ότι πέρα από το ότι βγάζει τέλειες τουφεκιές, κλωτσά λιγότερο από την BREDA  στα ίδια φυσίγγια.

    Υπάρχουν πολλά πράγματα που κάνουν την διαφορά από όπλο σε όπλο και αυτά κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι :

    1)   Αξιοπιστία – απροβλημάτιστη χρήση.

    2)   Ποιότητα κατασκευής

    3)   Να ταιριάζει στα μέτρα σου και αν όχι να το φέρεις σε οπλουργό.

    4)   Σωστό βάρος και μήκος για τα κυνήγια που το χρησιμοποιείς.

     

    Και το σπουδαιότερο να φροντίζουμε να μάθουμε το όπλο μας ώστε να γίνει προέκταση του χεριού μας.

    Το καλύτερο και ακριβότερο όπλο να έχουμε αν δεν είμαστε καλοί σκοπευτές δεν θα κάνουμε τίποτα.

    Αντίθετα ένας καλός σκοπευτής και με το χειρότερο θα έχει καλά αποτελέσματα..

    Προ καιρού έριχνα στο σκοπευτήριο της Ελευσίνας, κάποια στιγμή παρατήρησα ότι είχε ξεβιδωθεί η τζαβέτα οπότε έπρεπε να σταματήσω για να μην σπασω το κοντάκι.

    Τότε προσφέρθηκε ο Μπάμπης ο Αιγινήτης (έριχνα στην ίδια πόυλα με τους μαθητές του) να μου δώσει να ρίξω με το δικό του όπλο, ένα BERETTA ειδική παραγγελία γι’ αυτόν. Σας πληροφορώ ότι έχασα τα μισά πιάτα.

    Στην επόμενη πούλα που το είχα κάπως συνηθίσει τα πήγα λίγο καλύτερα αλλά δεν έφτασα το ποσοστό που έχω με το δικό μου .

     

    Φιλικά

    Κώστας

     

     

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #31925

    Κωστη ειπεs τη πιο σωστη κουβεντα,ολα τα οπλα σκοτωνουν!Απο κει και μετα ειναι καθαρα προσωπικα κρητηρια που μαs κανουν να πιστευουμε οτι το οπλο μαs ειναι το καλυτερο!Εχω δει ανθρωπουs που οτι τουφεκι και να τουs δωσειs ειναι ‘φαρμακι’ και αλλουs που τουs φταινε τα παντα!

    Γιωργοs

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #31926

    Λοιπον, απο που να αρχισω?

    Duckhunter: Βλεπω οτι δεν σηκωνεις να μυγα στο σπαθι σου, ενα αστειακι εκανα με τα posts σου, μην το παιρνεις κατακαρδα. Εξαλλου, ως υδροβιος συναδελφος σου δεν θα μπορουσα ποτε να σε προσβαλλω επιτηδες, μοιραζομαστε την ιδια αρρωστια και μιλαμε την ιδια γλωσσα. Αν σου εδωσα κακη εντυπωση, sorry. Την γνωμη μου για την Fabarm δεν την εγραψα τυχαια, αλλα απο δικη μου τεκμηριωμενη γνωση που προερχεται απο την κατοχη και την χρηση του συγκεκριμενου οπλου επι 2 χρονια. Κατεθεσα την εμπειρια μου, και η εμπειρια μου μου λεει οτι το tribore ειναι ενα διαφημιστικο κολπακι. Σε καμμια περιπτωση, η Fabarm μου δεν με επεισε οτι πραγματοποιει αυτα που υποσχεται, το αντιθετο μαλιστα: Με φυσιγγια μαλλινης ταπας οι κατανομες ηταν ΑΘΛΙΕΣ, ναι αθλιες! Στα φυσιγγια με πλαστικο συγκεντρωτηρα και τσοκ τιτανιου competition της Fabarm, οι κατανομες ηταν απλα αξιοπρεπεις και μακραν πισω απο αυτες μιας καννης Beretta με τσοκ Briley ή Seminole. Τι να κανουμε, δεν με επεισε. 

    Οπως επισης δεν εχω πειστει οτι ολη αυτη η ιστορια με τα Backboring, Overboring, Triboring ειναι ενα βημα μπροστα στην επιστημη της οπλουργικης. Εχουμε στα χερια μας την εμπειρια αιωνων στην κατασκευη κυνηγετικων οπλων, και τωρα ξαφνικα πιστεψαμε οτι οι Αμερικανοι εκανα την τεραστια ανακαλυψη και βελτιωσαν τον αυλο του οπλου? Δηλαδη, οι Αγγλοι, οι Βελγοι, οι Γαλλοι, οι Ιταλοι, οι Γερμανοι και οι Ισπανοι, δεν πειραματιστηκαν πιστευετε 200 χρονια τωρα (περισσοτερα απο την ηλικια των ΗΠΑ) με διαφορετικους αυλους, με διαφορετικα μηκη κωνων προσαρμογης, με porting κλπ? Εχετε δει κανενα Perazzi με overboring, η καποιο Holland & Holland μηπως με επιμυκημενους αυλους προσαρμογης? Οχι βεβαια. Αρκει που τα χρησιμοποιει η Mossberg, αυτους να πιστεψουμε.

    Σιγουρα ολες οι ανακαλυψεις εχουν την θεση τους και την χρησιμοτητα τους. Οι μεγαλοι αυλοι χρησιμευουν για την χρηση βαρεων γομωσεων, αλλα οταν το κρυο ειναι ισχυρο και πασχει η εμφραξη των αεριων, τι γινεται? Καληνυχτα κατανομη. Καληνυχτα λεμε και οταν ριχνουμε με μαλλινη ταπα, εκτος και εαν υπαρχει προσθετη πλαστικη ταπα εμφραξης κατω απο την μαλλινη. Ναι λοιπον στο overboring, αλλα με προυποθεσεις, και δυστυχως αυτες οι προυποθεσεις ειναι πολλες και αλληλοαναιρουμενες. Προς το παρον ο παραδοσιακος αυλος 18,5 ( η 18,4) παραμενει μονοδρομος στο να κανει τα παντα καλα, χωρις υπερβολες σε οριμενους τομεις και χωρις θυσιες σε αλλους τομεις.

    Λεωνιδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #31927

    Φιλε leo απο τη στιγμη που εχειs την ιδια αρρωστια(υδροβια) με μενα και θεωρωνταs οτι ολοι ημαστε μια μεγαλη παρεα με αγαπη προs το κυνηγι,δεν πιστεψα οτι υπηρξε προσβολη απο μερουs σου και συνεχισα τη πλακα!

    Το ξαναλεω οτι δεν εχω προσωπικη εμπειρια με fabarm απλα αναφερω οτι εχω δει και ακουσει.

    leo ειναι αδικο να κανειs συγκρισειs χρησιμοποιωνταs βελτιωτικα τσοκ(briley-seminole) για βαλε τα εργοστασιακα και θα δειs οτι θα νομιζειs οτι ριχνειs με αλλο οπλο(χειροτερα αποτελεσματα κατα πολυ)!

    Γιωργοs 

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #31929

    Για αυτο και ανεφερα τα titanium competition της Fabarm, που τα προτεινει σαν βελτιωτικα τσοκ, εναντι των κοινων τσοκ που συνοδευουν το οπλο. Αυτα συνεκρινα με τα Seminole και τα Briley. Η αληθεια ειναι οτι τα after market τσοκ (βελτιωτικα οπως τα αποκαλεις – πολυ καλη περιγραφη) ειναι το φετιχ μου. Μαλλον συλλεκτης τσοκ θα πρεπει να χαρακτηριστω, αφου ο αριθμος αυτων των τσοκ που εχω, ξεπερνουν κατα πολυ τις πραγματικες μου αναγκες. Τι να κανουμε, αλλοι μαζευουν γραμματοσημα… Ειναι ομως μια απο τις βελτιωσεις που (1ον) δεν προκαλουν μονιμες αλλαγες στο οπλο και (2ον) στις περισσοτερες περιπτωσεις παραγουν εντυπωσιακα καλυτερα αποτελεσματα σε σχεση με τα εργοστασιακα. Οι αλλες βελτιωσεις που παραδεχομαι και συνηθως αποζητω, ειναι η προσαρμογη του κοντακιου στις διαστασεις μου, η προσθηκη πελματος ανακρουσης και η βελτιωση της σκανδαλης (βαρος και διαδρομη).

    Λεωνιδας

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    122
    BIZZAROS στις #31931

    Παιδιά καλησπέρα.

    Κατά την γνώμη μου σίγουρα ο αυλός παίζει κάποιο ρόλο στην ποιότητα της κατανομής και από την δική μου εμπειρία μάλλον θέλει φυσίγγια με λίγο μεγαλύτερες πιέσεις. Όταν κυνηγούσα με ένα δίκανο  Bernadelli του πατέρα μου με αυλό 18,2 και τσοκ 1/2 και φούλ χρησιμοποιούσα ιδιογομώσεις με μάλλινη τάπα ή πολύ ελαφρά φυσίγγια του εμπορίου (κυρίως eley). Μετά πήρα μία  Reminghton 870 (χράπα χρούπα) με αυλό 18,6 και ότι και να της έβαζες μέσα έριχνε. Επειδή είναι και βαρύ όπλο κλωτσάει ελάχιστα ακόμα και με magnum. Τώρα κυνηγάω με μία Browning fusion με αυλό 18,8 η οποία για ικανοποιητική τουφεκιά θέλει κάπως πιό δυνατά φυσίγγια. Έχω παρατηρήσει ότι αυτά που άλλοι φίλοι χρησιμοποιούν για κρύο καιρό εγώ τα χρησιμοποιώ με άριστα αποτελέσματα και στην ζέστη. Επίσης αν και πολύ ελαφρύ όπλο κλωτσάει ελάχιστα ακόμα και με τις βαρειές γομώσεις που χρησιμοποιώ στον βάλτο. Αλλά τελικά αυτά που κουβεντιάζουμε είναι μάλλον λεπτομέρειες. Για σκεφτείτε και λίγο τους γονεις ή τους παππούδες μας που κυνηγούσαν με εμπροσθογεμή!! Ο πατέρας μου μετά τον πόλεμο γέμιζε φυσίγγια με πολεμική μπαρούτη από όλμους και επειδή τα καψούλια που υπήρχαν δεν ήταν αρκετά δυνατά για να γίνει καλή καύση, έβαζαν πρώτα ελάχιστη μαύρη και μετά την άλλη μπαρούτη!!

    ΤΑΣΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #334457

    leo πρεπει να σου πω οτι και εγω ειμαι υπερ των βελτιωτικων τσοκ.εχω ολη τη σειρα τηs briley σκετα και με porting και τωρα ψαχνομε να παρω το tula τηs seminole για το οποιο εχω ακουσει απο φιλαρακο οτι κανει ‘θαυματα’.περιμενω απαντηση αν το εχειs εσυ η καποιοs απο το forum.

    Γιωργοs

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 378 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων