ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ… ή, ΜΑΘΕΤΕ ΚΙ ΑΥΤΟ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 181 έως 195 (από 204 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #79121

    οταν λεμε Κ..λοφαρδια…

    Ισως βεβαια να μην ηταν και κανενας σοβαρος κεραυνος, αλλα κανεις κεραυνος του κ..λου

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    521
    asyn στις #79130

    Χα, χα, χα άψογος Βίκτορα……..

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #79164

    Ο σχολιασμός του Βίκτωρα με κάλυψε απολύτως.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #79311

    Πράγματα που μπορείτε να κάνετε με το κινητό σας σε στιγμές έκτακτου ανάγκης.
    Το κινητό σας μπορεί να χρησιμεύσει ως συσκευή … επιβίωσης!

     

    Ορισμένα πράγματα που ίσως δε γνωρίζετε για το κινητό σας:

     

    *I*  Παγκόσμιος αριθμός εκτάκτου ανάγκης είναι 112 . Αν βρεθείτε σε περιοχή εκτός κάλυψης του δικού σας δικτύου και παρουσιαστεί κάτι …έκτακτο, καλέστε 112 και το κινητό σας θα αναζητήσει οποιοδήποτε δίκτυο υπάρχει διαθέσιμο στην περιοχή, και μπορείτε να πραγματοποιήσετε αυτή την κλήση ακόμα κι αν τα πλήκτρα είναι κλειδωμένα. **Δοκιμάστε το.**

    *II* Έχετε κλειδώσει τα κλειδιά σας στο αυτοκίνητο, στο πόρτ μπαγκάζ; Το αυτοκίνητό σας έχει τηλε-κλειδαριά ;

    Αν συμβεί κάτι τέτοιο και έχετε 2ο σέτ τηλε-κλειδιών στο σπίτι καλέστε κάποιον στο σπίτι σας. Κρατήστε το κινητό σας 30 εκατοστά από την πόρτα του αυτοκινήτου και ζητήστε από τον άνθρωπο που είναι στο σπίτι να πατήσει το κουμπί ξεκλειδώματος, κρατώντας το κλειδί κοντά στο κινητό του. Το αυτοκίνητό σας θα ξεκλειδώσει!
    Μπορεί το 2ο σετ κλειδιών να βρίσκεται σε άλλη ήπειρο αλλά θα ξεκλειδώσει την πόρτα ή το πόρτ-μπαγκάζ του αυτοκινήτου σας!!!

    *III* Απόθεμα μπαταρίας
     Φανταστείτε το εξής σενάριο. Η μπαταρία σας έχει σχεδόν αδειάσει, και περιμένετε ένα πολύ σημαντικό τηλεφώνημα και δεν υπάρχει φορτιστής κοντά σας. Οι συσκευές Nokia διαθέτουν μία ειδική λειτουργία πρόσθετης μπαταρίας. Για να ενεργοποιηθεί, πατήστε τα πλήκτρα *3370# Το κινητό σας θα κλείσει και θα ανοίξει με πρόσθετη μπαταρία +50%!! Το απόθεμα αυτό θα ανανεωθεί την επόμενη φορά που θα φορτίσετε τη συσκευή σας.

    ΚΑΙ

    *IV* Πώς να απενεργοποιήσετε ένα κλεμμένο κινητό
    Για να δείτε το σειριακό αριθμό του κινητού σας, καλέστε τον εξής αριθμό:
    * # 0 6 # Ένας 15ψήφιος κωδικός θα εμφανιστεί στην οθόνη σας. Αυτός είναι ένας μοναδικός κωδικός που αντιστοιχεί στη δική σας συσκευή. Γράψτε τον κάπου και κρατήστε τον σε ένα ασφαλές μέρος. Σε περίπτωση κλοπής μπορείτε να καλέσετε την εταιρία κινητής τηλεφωνίας και με τον κωδικό αυτό να μπλοκάρουν τη συσκευή σας ακόμα κι αν ο κλέφτης βάλει άλλη κάρτα SIM μέσα. Η συσκευή αχρηστεύεται πλήρως. Μπορεί να χάσατε το κινητό σας αλλά και εκείνος που το έκλεψε δεν μπορεί να τη χρησιμοποιήσει όσο κι αν προσπαθήσει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #79323


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από THEOD στίς 17 Οκτώβριος 2006


    Πράγματα που μπορείτε να κάνετε με το κινητό σας σε στιγμές έκτακτου ανάγκης.

     

    *III* Απόθεμα μπαταρίας 
      Οι συσκευές Nokia διαθέτουν μία ειδική λειτουργία πρόσθετης μπαταρίας. Για να ενεργοποιηθεί, πατήστε τα πλήκτρα *3370# Το κινητό σας θα κλείσει και θα ανοίξει με πρόσθετη μπαταρία +50%!! Το απόθεμα αυτό θα ανανεωθεί την επόμενη φορά που θα φορτίσετε τη συσκευή σας.


    [/indent]

    Γιάννη προσπάθησα να το κάνω (με χαμηλα φωρτισμενη μπαταρία) αλλα πληκτρολογόντας δεν συναίβει τίποτα. Μήπως θα μπορούσες να περιγράψεις ακριβώς τις ενέργειες?

    Συνήθως τα κινητά όταν πληκτρολογούμε ένα οποιοδήποτε νούμερο οι επιλογές που μας δίνουν είναι η αποθήκευση, η κλήση και η αποστολή SMS.

    θα επιχειρήσω να το δοκιμάσω και με την μπαταρία εντελώς άδεια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    DimitrisC στις #79326

    Σχετικά με το “απόθεμα μπαταρίας”

     

    Δεν είναι έτσι τα πράγματα. Το κινητό δεν αποκτά διπλάσια μπαταρία αλλά διπλάσιο υπόλοιπο μπαταρίας. Αυτό πάντως γίνεται με παράνομο τρόπο και να γιατί:

     

    Το κινητό λειτουργει με τον εξής τρόπο: Το σήμα σύνδεσης είναι ουσιαστικά παλμοί που αποστέλλονται στη κεραία της κάθε εταιρείας.. Συγκεκριμένα, σε ένα δευτερόλεπτο η συσκευή ανταλλάσει με την εταιρεία 120 παλμούς, δηλαδή ένα δευτερόλεπτο ομιλίας κόβεται στα 120, και στέλνεται τμηματικά.. Με την εισαγωγή του παραπάνω κωδικού, οι παλμοί αυτοί μειώνονται σε 60. Έτσι το κινητό δίνει απαιτεί λιγότερη ενέργεια για να λειτουργήσει, άρα διαρκεί παραπάνω..

    Το παράνομο του ζητήματος…
    Αφού εισαχθεί ο κωδικός, ο υπολογιστής που μετράει τις μονάδες όταν κάποιος μιλάει στο τηλέφωνο, μετράει τις μισές μονάδες.. Και αυτό είναι κάτι που το καταλαβαίνουν οι εταιρείες αφού πρόκειται για κλοπή.(Π.χ. αν μιλήσω 10δ , θα μετρήσει 120*10=1200 μονάδες ενω με τον κωδικό θα μετρήσει 60*10=60 μονάδες που υπο κανονικές συνθήκες μετράει για 5δ δηλαδή η μισή χρέωση.) Και αφού το καταλαβαίνουν , μπορούν εύκολα να προχωρήσουν σε μηνύσεις.

    Δημήτρης
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #79330

    Εγώ το έκανα (με δυο γραμμές μπαταρία από τις επτά) και μου γράφει: Change active speech codec? Και επιλογές ΝΑΙ ή ΠΙΣΩ. Το κινητό μου είναι ένα NOKIA 6310.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #79331

    Δεν πρόλαβα να δω το μήνυμα του DimitrisC. Τώρα είναι κατανοητό γιατί βγάζει αυτό το μήνυμα και καλά έκανα και δεν προχώρησα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #79338

    Το 112 ισχύει σίγουρα.  Νομίζω ότι μπορούμε να το καλέσουμε ακόμα και χωρίς κάρτα στο κινητό.  Το ότι μπορούμε να το καλέσουμε ακόμα και με κλειδωμένα πλήκτρα δεν το είχα ξανακούσει.

    Το ξεκλείδωμα της ηλεκτρονικής κλειδαριάς του αυτοκινήτου μέσω κινητού, μου φαίνεται λίγο ως επιστημονική φαντασία… Το ακουστικό του κινητού πιάνει και μεταδίδει ακουστικές συχνότητες και μόνο.  Πώς θα συλλάβει τα υψίσυχνα σήματα του τηλεχειριστηρίου;

    Για τη μπαταρία και τα σχετικά τα έγραψε ο Δημήτρης, εγώ δεν ήξερα τέτοια κόλπα.

    Ο μοναδικός σειραϊκός αριθμός για κάθε συσκευή κινητού τηλεφώνου (IMEI) είναι υπαρκτός.  Αμφιβάλω όμως αν οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας έχουν δυνατότητα να αχρηστεύσουν από μακρυά μια συσκευή τηλεφώνου με βάση το IMEI της.  Δεν είμαι και σίγουρος αν μπορούν να το ανιχνεύσουν.  Αν κάποιος γνωρίζει ας μας πεί τί συμβαίνει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #79378

    και οι μεθυσμένοι οδηγοί

    «E» 18/10

    Pεπορτάζ: X. Aναγνωστόπουλος – Xρ. Kολώνας
    xanagnos@pegasus.gr
    ckolonas@pegasus.gr

    Aποζημιώσεις και στους οδηγούς που βρίσκονται υπό την επήρεια αλκοόλ και δεν ευθύνονται για την πρόκληση τροχαίων προβλέπει τελικά το νομοσχέδιο του υπουργείου Aνάπτυξης, το οποίο αφορά τις σχέσεις οδηγών αυτοκινήτων και μοτοσικλετών με τις ασφαλιστικές εταιρίες.

    Tην ανακοίνωση αυτή έκανε χθες ο υφυπουργός Γιάννης Παπαθανασίου, υπαναχωρώντας έτσι από το αρχικό νομοσχέδιο, σύμφωνα με το οποίο εξαιρούνταν από την ασφαλιστική κάλυψη, έστω και αν δεν ευθύνονταν για το τροχαίο, οι οδηγοί που είχαν καταναλώσει αλκοόλ. Yπενθυμίζεται ότι στη σχετική διάταξη του αρχικού σχεδίου νόμου είχε αντιδράσει έντονα η OKE αλλά και η καταναλωτική οργάνωση EKΠOIZΩ.

    Eξάλλου, ο υφυπουργός έκανε επίσης γνωστό ότι στο νομοσχέδιο προωθείται δεύτερη σημαντική αλλαγή υπέρ των καταναλωτών και αφορά την προστασία του συστήματος τιμολόγησης bonus malus. O κ. Παπαθανασίου υπογράμμισε ότι δεν θα επηρεάζεται το bonus malus σε περίπτωση κατά την οποία ο ασφαλισμένος ενεπλάκη σε τροχαίο χωρίς να το έχει προκαλέσει ο ίδιος.

    Δηλαδή, αν ο οδηγός υποβάλει αρνητική δήλωση ζημιών στην εταιρεία του και όντως εξακριβωθεί πως δεν είχε ευθύνη, τότε δεν θα αλλάζει αρνητικά το καθεστώς τιμολόγησης.

    Στη Βουλή
    Σημειώνεται ότι πολλές ασφαλιστικές σήμερα «τιμωρούσαν» τους οδηγούς τους – θύματα τροχαίων. Tο νομοσχέδιο αναμένεται να πάει στη Bουλή στο επόμενο δεκαπενθήμερο προς ψήφιση, καθώς ολοκληρώθηκε ο κύκλος διαβούλευσης με τους αρμόδιους φορείς.

    Eξάλλου, ο κ. Παπαθανασίου ανακοίνωσε χθες ότι μέχρι το τέλος του Nοεμβρίου θα έχουν ολοκληρωθεί οι έλεγχοι στις ασφαλιστικές εταιρείες (αποθεματικά, δείκτες φερεγγυότητας) για την οικονομική χρήση 2005.

    Oσες εταιρείες βρεθούν σύννομες θα λάβουν τα απαραίτητα πιστοποιητικά φερεγγυότητας.

    Yπενθυμίζεται ότι με άλλες διατάξεις του νομοσχεδίου ρυθμίζονται τα θέματα που αφορούν στην αποζημίωση θυμάτων τα οποία οδηγούσαν ρυμουλκό μετά ρυμουλκούμενου οχήματος.

    Eτσι υπεύθυνες για αποζημίωσή τους είναι οι ασφαλιστικές που καλύπτουν τα οχήματα.

    Δηλαδή, αν ένας κάτοχος IX έχει ασφαλισμένο το όχημά του σε μια εταιρεία και το τροχόσπιτό του σε άλλη, οι ασφαλιστικές είναι υποχρεωμένες να προβούν στην αποζημίωση που τους αναλογεί. Για παράδειγμα, αν το τροχαίο το προκάλεσε το τροχόσπιτο, τότε υπεύθυνη για την αποζημίωση είναι η ασφαλιστική που το καλύπτει.

     “ΕΘΝΟΣ 18/102006”.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #79379

    “Πότε ισχύει η ασφάλιση λόγω μεταβίβασης IX”

     

    «E» 18/10/2006

    Aποσαφηνίζονται με το νομοσχέδιο ζητήματα ισχύος της ασφάλισης με τη μεταβίβαση του οχήματος, αλλά και το χρονικό σημείο από το οποίο και μετά μπορεί να αρνηθεί η εταιρεία την αποζημίωση τρίτου στην περίπτωση που έχει λυθεί η ασφάλιση με τον ασφαλισμένο της.

    Πιο συγκεκριμένα, σε περίπτωση μεταβολής της κυριότητας ή της κατοχής του οχήματος (π.χ. όταν πουληθεί) ισχύει η ασφαλιστική κάλυψη μέχρι την αναγραφόμενη ημερομηνία λήξης της σύμβασης. Aπό τότε και έπειτα λήγει αυτοδικαίως.

    Oταν η κυριότητα του οχήματος μεταβιβασθεί λόγω θανάτου του ασφαλισμένου, τα δικαιώματα και οι υποχρεώσεις του μεταβιβάζονται στον νέο κάτοχο. Eκτός αν ο τελευταίος ειδοποιήσει τον ασφαλιστή του σε έναν μήνα από τον θάνατο.Mε άλλο άρθρο, αν λυθεί με συμφωνία ασφαλιστή και ασφαλισμένου η σύμβασή τους, η ασφαλιστική μπορεί να αρνηθεί αποζημίωση του πελάτη της 16 μέρες μετά τη λύση του συμβολαίου.

    Στην περίπτωση που είτε η εταιρεία είτε ο πελάτης της καταγγείλει τη σύμβαση, ο τελευταίος καλύπτεται για ακόμη 30 ημέρες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #79380

    E» Online 11:56

    Μία απίστευτη ιστορία αποκαλύπτει επιστολή φοιτήτριας του Μαθηματικού στην Πάτρα, που καταγγέλλει ότι οι υψηλές επιδόσεις της αντί να της ανοίξουν το δρόμο της δημιούργησαν εμπόδια. Φυσικά, επέλεξε να φύγει από την Ελλάδα…

    Η κ. Πέρλα Σούση αναφέρει ότι πέρασε με επιτυχία το σύνολο των μαθημάτων που απαιτεί η σχολή, αλλά επειδή έκανε το λάθος να τα καταφέρει σε 3 έτη, της ζήτησαν να εξεταστεί σε άλλα δύο μαθήματα και δεν της δίνουν πτυχίο, την ώρα που ήδη έχει πάρει υποτροφία για διδακτορική διατριβή από το γαλλικό κράτος.

    Σε επικοινωνία του Ethnos.gr με την πρυτανεία, ο αντιπρύτανης κ. Αναστασόπουλος μας ενημέρωσε ότι η διοίκηση του πανεπιστημίου επιλήφθηκε του θέματος από τη στιγμή που της ετέθη υπόψη, εξετάζοντας το θέμα λεπτομερώς σε όλες του τις πτυχές σε συνεργασία με το Μαθηματικό Τμήμα, το οποίο ωστόσο έχει την ευθύνη των αποφάσεών του, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις.

    Όπως μπορεί κάποιος να εικάσει, ο γραμματέας ενός τμήματος έχει μάλλον τη διακριτική ευχέρεια να παρακάμψει κάποιους κανονισμούς όταν η περίσταση το απαιτεί, κάτι τέτοιο όμως δεν συνέβη, με αποτέλεσμα η ικανότατη νέα επιστήμων -όπως παραδέχθηκαν όλοι- να αποδημήσει στη Γαλλία.

    Σημειώνεται ότι ο κ. Αναστασόπουλος επιβεβαίωσε ότι το περιεχόμενο της επιστολής είναι αληθές και μάλιστα σχολίασε ότι μέχρι και χθες 25/09/2006 ο πρύτανης κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια να λυθεί το θέμα.

    Στη συνέχεια επικοινωνήσαμε και με τον πρόεδρο του Μαθηματικού κ. Σιαφαρίκα, ο οποίος υπογράμμισε ότι το θέμα είναι θεσμικής φύσης και δεν τίθεται θέμα άλλο πέρα από την τήρηση των κανονισμών του πανεπιστημίου και του τμήματος.

    Μάλιστα, σημείωσε ότι παρά το πρόβλημα, χορηγήθηκε στη φοιτήτρια βεβαίωση για τα μαθήματα που είχε περάσει στο 3ο έτος, ώστε αν και χωρίς πτυχίο να ξεκινήσει μεταπτυχιακό στο Cambridge. Σε κάθε περίπτωση, όπως αναφέρει, στην τρέχουσα εξεταστική εάν περάσει τα δύο μαθήματα που έδωσε, θα πάρει κανονικά το πτυχίο της.

    Η ηλεκτρονική επιστολή της κ. Πέρλας Σούση προς τον πρύτανη του πανεπιστημίου Πατρών, που κοινοποίησε σε όλους τους καθηγητές του Πανεπιστημίου της Πάτρας σχετικά με την άνιση μεταχείριση από την  Γραμματεία και από τον Πρόεδρο του τμήματος Μαθηματικών κο Σιαφαρίκα:

    perla@student.math.upatras.gr

    Ημερομηνία: Thu, 21 Sep 2006 14:35:18 +0300
    Θέμα: Απίστευτη ιστορία! Γιατί;

    Αξιότιμε κύριε  Πρύτανη,

    Θα ήθελα πρώτα να εκφράσω το σεβασμό μου και τις ευχαριστίες μου που με δεχτήκατε στο γραφείο σας, για να ακούσετε το πρόβλημα που με έχει αναστατώσει και μου έχει προκαλέσει μεγάλη απογοήτευση. Παρακαλώ να μου επιτρέψετε να σας καταθέσω και γραπτώς αυτή μου την απογοήτευση λίγο πριν αναχωρήσω για το Παρίσι, όπου θα ξεκινήσω τη διδακτορική μου διατριβή στη Στοχαστική Γεωμετρία στην Ecole Normale Superieure με υποτροφία από τη Γαλλία (INRIA).

    Ήδη, όπως γνωρίζετε, ολοκλήρωσα τις μεταπτυχιακές μου σπουδές στα Μαθηματικά και νοιώθω μεγάλη τιμή και επιστημονική ευθύνη, γιατί αυτός ο τίτλος μου απονεμήθηκε με ’ριστα από το Πανεπιστήμιο του Cambridge, παρά το ότι μέχρι αυτή τη στιγμή το τμήμα Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Πατρών, στο οποίο πραγματοποίησα τις προπτυχιακές μου σπουδές αρνείται να μου χορηγήσει το πτυχίο μου.

    Κύριε Πρύτανη, όταν τελείωσα το Λύκειο και έδωσα τις Πανελλήνιες εξετάσεις, στις οποίες αρίστευσα, επέλεξα να εναποθέσω τα πρώτα μου Πανεπιστημιακά όνειρα και την αγάπη μου για τα Μαθηματικά, στο Πανεπιστήμιο Πατρών. Πριν ολοκληρωθούν τρία χρόνια φοίτησης μου, δυστυχώς, είχα εξεταστεί με επιτυχία στα 39 μαθήματα που απαιτεί το πρόγραμμα σπουδών του τμήματος Μαθηματικών με μέσο όρο 9,80. Στα τρία αυτά χρόνια είχα την τύχη να διδαχτώ τη μαθηματική σκέψη από καθηγητές, αληθινούς δασκάλους, που μου προσέφεραν όμορφες γνώσεις, αλλά είχα και την ατυχία να συναντήσω καθηγητές που μου προσέφεραν βαριές προσβολές.

    Η ολοκλήρωση του συνόλου των εξεταστικών απαιτήσεων μέσα σε τρία χρόνια, αντί για χαρά και έπαινο, σηματοδοτήθηκε με την τρομερή φράση που μου είπε ο Πρόεδρος του Τμήματος Μαθηματικών, καθηγητής Π. Σιαφαρίκας: «Έτσι υποβαθμίζεις τη σχολή». Παράλληλα ο κύριος Χαλκιόπουλος της Γραμματείας με αποκάλεσε παράνομη, γιατί τελείωσα νωρίτερα. Να σημειώσω ότι είχα εγγραφεί και εξεταστεί σε όλα τα μαθήματα με καθόλα νόμιμο τρόπο και εγκεκριμένο από τη Γραμματεία.

    Λίγες μέρες πριν, με τη συμπλήρωση τετραετίας από την εγγραφή μου, ήρθα πάλι στην Πάτρα και εξετάστηκα σε δύο ακόμη μαθήματα όπως μου υπεδείχθη από τη Γραμματεία, παρά το ότι είχα συμπληρώσει τον απαιτούμενο αριθμό μαθημάτων για τη λήψη πτυχίου. Στη συνέχεια ζήτησα στη Γραμματεία να κάνω αίτηση για χορήγηση πτυχίου, όμως μου απάντησαν ότι δεν μπορώ να το πάρω γιατί η εξέταση στα δυο επι πλέον μαθήματα πρέπει να είναι επιτυχής και επίσης ότι τα μαθήματα αυτά θα πρέπει να συμπεριληφθούν στο πτυχίο. Ακόμα μου είπαν ότι το θέμα πρέπει να περάσει από διοικητικό συμβούλιο για να αποφασίσουν αν θα μου δώσουν πτυχίο.

    Αυτό σημαίνει ότι θα είμαι η μοναδική φοιτήτρια του Μαθηματικού που υποχρεούμαι να εξεταστώ επιτυχώς σε 41 μαθήματα ενώ όλοι οι άλλοι σε 39.

    Μου αφαιρούν επίσης το δικαίωμα να επιλέξω ποια μαθήματα επιλογής θέλω να συμπεριληφθούν στο πτυχίο μου, όπως βάσει νόμου προβλέπεται για όλα τα ΑΕΙ της χώρας.

    Κύριε Πρύτανη, αδυνατώ να σας περιγράψω τα συναισθήματά μου όπως μέχρι αυτή τη στιγμή έχουν διαμορφωθεί από αυτό που θα τολμήσω να αναφέρω ως εμπαιγμό της προσπάθειας και της αγάπης μου για τα Μαθηματικά. Δεν ξέρω σε ποιες ενέργειες να προβώ προκειμένου να μου αποδοθεί αυτό το οποίο μου ανήκει!

    Κρατώντας μέσα μου τις όμορφες γνώσεις που μου έχουν προσφέρει ορισμένοι καθηγητές που είχα την τύχη να συναντήσω στις σπουδές μου, σας εκφράζω και πάλι τις ευχαριστίες μου και το σεβασμό μου.

    Πέρλα Σούση
    Πρώην φοιτήτρια Πανεπιστημίου Πατρών
    Κάτοχος Part III Cambridge(Distinction)
    Υποψήφια Διδάκτωρ ENS

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #79385

    Καρφώθηκε άσχημα!

     

    Ένας άντρας, στην Αυστρία, την ώρα που εργάζονταν στη οροφή κατοικίας γλίστρησε και ενεργοποίησε το πιστόλι που εκτοξεύει καρφιά με αποτέλεσμα να καρφωθεί ο ένας του όρχις στην ταράτσα!

    Ο August Voegl όταν έχασε την ισορροπία του αυτοπυροβολήθηκε με ένα καρφί 10 εκατοστών που τον τρύπησε στα γεννητικά του όργανα καθηλώνοντας τον στην ταράτσα!

    Ο 59-χρονος δεν μπορούσε να «τραβήξει» το καρφί από το επίμαχο σημείο και χρειάστηκε την επέμβαση της πυροσβεστικής.

    Ένα ελικόπτερο μετέφερε εσπευσμένα τον τραυματισμένο άντρα στο πλησιέστερο νοσοκομείο όπου υπεβλήθη με επιτυχία σε χειρουργική επέμβαση.

    Μιχάλης Μπακ

    13:21 18/10/2006 – “Ε”-

     ………………………………………………………………………………………………………

     

      ** Γιαυτό επαγγελματίες και ερασιτέχνες μάστοροι προσέξτε…αλλιώς να πόσο εύκολα, τα “3 γίνονται 2”, κατά το γνωστό ελληνικότατο απόφθεγμα, μιας και άλλο να το λες και άλλο … να το πάθεις …!!! κι ο Αυστραλός φαίνεται ότι δεν τόξερε…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #344360

    και στα Αγγλικά.. ;)

    Aoccdring to a rscheearch at Cmabrigde Uinervtsy, it deosn’t mttaer in waht oredr the ltteers in a wrod are, the olny imprmoetnt tihng is taht the frist and lsat ltteer be at the rghit pclae. The rset can be a total mses and you can sitll raed it wouthit porbelm. Tihs is bcuseae the huamn mnid deos not raed ervey lteter by istlef, but the wrod as a wlohe.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    272
    andre στις #80009

    ΜΙΚΡΕΣ ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ  

      Πως μπορεί να σας φανεί χρήσιμο το κινητό σας σε στιγμές έκτακτου ανάγκης

     

     

    Το κινητό σας μπορεί να χρησιμεύσει ως… συσκευή επιβίωσης;

    Κι όμως μπορεί. Να ορισμένες συμβουλές που ίσως δε γνωρίζετε για το κινητό σας και μπορούν να σας βοηθήσουν σε δύσκολες στιγμές που πιθανόν να αντιμετωπίσετε.

    • Παγκόσμιος αριθμός εκτάκτου ανάγκης είναι 112 .* Αν βρεθείτε σε περιοχή εκτός κάλυψης του δικού σας δικτύου και παρουσιαστεί κάτι …έκτακτο, καλέστε 112 και το κινητό σας θα αναζητήσει οποιοδήποτε δίκτυο υπάρχει διαθέσιμο στην περιοχή, και μπορείτε να πραγματοποιήσετε αυτή την κλήση ακόμα κι αν τα πλήκτρα είναι κλειδωμένα. Δοκιμάστε το.
    • Έχετε κλειδώσει τα κλειδιά σας στο αυτοκίνητο, στο πορτ μπαγκάζ; Το αυτοκίνητό σας έχει τηλε-κλειδαριά ;

    Αν συμβεί κάτι τέτοιο και έχετε 2ο σετ τηλε-κλειδιών στο σπίτι καλέστε κάποιον στο σπίτι σας. Κρατήστε το κινητό σας 30 εκατοστά από την πόρτα του αυτοκινήτου και ζητήστε από τον άνθρωπο που είναι στο σπίτι να πατήσει το κουμπί ξεκλειδώματος, κρατώντας το κλειδί κοντά στο κινητό του. Το αυτοκίνητό σας θα ξεκλειδώσει!

    Μπορεί το 2ο σετ κλειδιών να βρίσκεται σε άλλη ήπειρο αλλά θα ξεκλειδώσει την πόρτα ή το πορτμπαγκάζ του αυτοκινήτου σας!!!

    • Έμεινε το κινητό σας από μπαταρία; Ε, και… χρησιμοποιήστε το απόθεμα ενέργειας που έχετε!

    Φανταστείτε το εξής σενάριο. Η μπαταρία σας έχει σχεδόν αδειάσει. Περιμένετε ένα πολύ σημαντικό τηλεφώνημα και δεν υπάρχει φορτιστής κοντά σας. Οι συσκευές Nokia διαθέτουν μία ειδική λειτουργία πρόσθετης μπαταρίας. Για να ενεργοποιηθεί, πατήστε τα πλήκτρα *3370# Το κινητό σας θα κλείσει και θα ανοίξει με πρόσθετη μπαταρία +50%. Σωστά διαβάσατε. +50%!! Το απόθεμα αυτό ενέργειας του κινητού σας θα ανανεωθεί την επόμενη φορά που θα φορτίσετε τη συσκευή σας.

    • Πώς να απενεργοποιήσετε ένα κλεμμένο κινητό

    Για να δείτε το σειριακό αριθμό του κινητού σας, καλέστε τον εξής αριθμό: *#06# Ένας 15ψήφιος κωδικός θα εμφανιστεί στην οθόνη του κινητού σας σας. Αυτός είναι ένας μοναδικός κωδικός που αντιστοιχεί στη δική σας συσκευή. Γράψτε τον κάπου και κρατήστε τον σε ένα ασφαλές μέρος. Σε περίπτωση κλοπής μπορείτε να καλέσετε την εταιρία κινητής τηλεφωνίας και με τον κωδικό αυτό να μπλοκάρουν τη συσκευή σας ακόμα κι αν ο κλέφτης βάλει άλλη κάρτα SIM μέσα. Η συσκευή αχρηστεύεται πλήρως. Μπορεί να χάσατε το κινητό σας αλλά και εκείνος που το έκλεψε δεν μπορεί να τη χρησιμοποιήσει όσο κι αν προσπαθήσει.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 181 έως 195 (από 204 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων