ΣΚΥΛΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ

Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 16 έως 20 (από 20 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #74579

     

      Γιώργο από ό,τι βλέπω, το πρόβλημα είναι “εγκεφαλικό” και μάλιστα όταν το σπίτι είναι “ιδιόκτητο” συνήθως επιβάλλει τους όρους συνοίκησης ο “ιδιοκτήτης” … όταν ήρθε η συγκάτοικος ή ενοικιάστρια τα σκυλιά δεν υπήρχαν ;; δεν τα είδε ;; μετά τα “θυμήθηκε” ;;

     Όσο για το “καλοκαίρι έρχεται”, για τις “μυρωδιές” των σκυλιών κλπ όντως έχουν μια βάση αλήθειας, ας το προσέξουμε το θέμα.

     Απλά πιστεύω ότι πρέπει να τους καταστήσεις σαφή τα όρια του νόμου αλλά  και των υποχρεώσεων σου που τις τηρείς στο ακέραιο και να σταματήσεις έγκαιρα τις “προκαταβολικές ανησυχίες” … και αν εξακολουθεί να βγαίνει στις 1.00 τα ξημερώματα και να ουρλιάζει, να της κάνεις “μήνυση για διατάραξη κοινής ησυχίας” …!!! 

     Υ.Γ : Όσο για τη λύση της  “ηρωϊκής εξόδου”, πόσοι άραγε έχουν τη δυνατότητα απόδρασης από την πόλη και ειδικά την Αθήνα … τουλάχιστον μια ενδιάμεση λύση όπως η μονοκατοικία, μας λύνει σε μεγάλο βαθμό τα προβλήματα όταν όμως δεν υπάρχουν ενοικιαστές … 


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    86
    trifoky στις #74601

    Όσο για τη λύση της “ηρωϊκής εξόδου”, πόσοι άραγε έχουν τη δυνατότητα απόδρασης από την πόλη και ειδικά την Αθήνα …

    ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΟΣΟ ΑΡΧΙΚΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ.

    ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΕΩΣ ΤΑ 18 ΣΕ ΧΩΡΙΟ….(ΚΥΝΗΓΙ ΑΠΟ ΤΑ 12. )(..ΠΑΡΑΝΟΜΟ ‘ΦΥΛΑΜΑ’ ΓΙΑ ΛΑΓΟ, ΒΡΑΔΥ, ΔΙΠΛΑ ΣΤΟΝ 75 ΧΡΟΝΟ ΠΑΠΟΥ ΜΟΥ, ΑΠΟ ΤΑ 8 ΜΟΥ ΧΡΟΝΙΑ…!!!,) ΚΟΚΚΙΝΙΖΩ ΕΛΑΦΡΩΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΗΜΟΥΝ ΑΝΗΛΙΚΟΣ

    ΑΠΟ ΤΑ 18 ΜΕΧΡΙ ΤΑ 42 ΣΤΗΝ Λ.ΚΗΦΙΣΙΑΣ…

    ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 7-8 ΧΡΟΝΙΑ, 52 Σ/Κ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ ΤΑ 52 ΕΚΤΟΣ ΑΘΗΝΑΣ ΜΕ ΕΥΡΙΣΚΑΝ…..!!

    ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΧΤΗΚΕ Η ΣΥΖΥΓΟΣ , ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ 12 ΚΑΙ 15 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΒΡΑΔΥ ΒΓΗΚΕ Η ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΦΑΣΗ…!!!

    ΔΙΚΑΣΤ. ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΕΓΩ, ΕΛΕΥΘ ΕΠΑΓΓΕΛΜ. Η ΣΥΖΥΓΟΣ, …

    ‘ΜΕ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΗ ΦΥΛΑΚΗ..ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΛΙΓΑ ΜΕΣΑ’.. ΕΙΠΑ, ΚΑΙ ΕΡΙΞΑ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΕΤΑΤΑΞΗ…

    ΠΟΥΛΗΘΗΚΕ ΤΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ,…ΛΙΓΟ ΔΑΝΕΙΟ…ΚΑΙ ΧΤΙΣΤΗΚΕ ΕΝΑ ΑΣΥΓΓΡΙΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ, ΣΕ ΟΙΚΟΠΕΔΟ 2.000 Μ2, ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΕΚΑΛΗ ΔΙΟΝΥΣΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΑΝ ΕΜΕΝΑ ΣΤΗ ΑΘΗΝΑ ΟΤΙ ΘΑ ΑΠΟΚΤΟΥΣΑ…

    ΕΙΜΑΙ 3 ΧΙΛΜ. ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥΛΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΦΤΑΝΩ ΣΕ 3 ΛΕΠΤΑ (ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΚΑΝΩ 4 ΛΕΠΤΑ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΝΑ ΧΑΛΑΣΕΙ)

    ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΤΑ ΕΚΑΠΙΔΕΥΤΙΚΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΙΣ 5-7 ΤΟ ΠΡΩΙ ..ΚΑΙ ΣΕ 3 ΛΕΠΤΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΙΑ..

    ΕΧΩ 4 ΣΚΥΛΙΑ, 8 ΓΑΤΙΑ, ΕΛΕΥΘΕΡΑ, ΣΤΟΝ ΚΗΠΟ ΤΡΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΓΚΑΖΟΝ.., ΔΕΝ ΕΝΟΧΛΩ ΚΑΝΕΝΑ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ…

    ΟΣΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ, ΠΟΣΟ ΜΑΚΡΥΝΟ ΚΑΙ ‘ΒΟΥΝΟ’ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΟΛΟ ΑΥΤΟ  ΠΡΙΝ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ…ΔΕΝ ΛΕΓΕΤΑΙ…ΟΝΕΙΡΟ ΜΑΚΡΥΝΟ ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΤΗ ΣΥΝΑΤΞΗ ΕΛΕΓΑ (ΖΗΣΕ ΜΑΗ ΜΟΥ)

    ΕΙΜΑΙ 3,5 ΧΡΟΝΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ….ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΣΥΝΕΧΕΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ….!!!

    ΤΑ ΕΙΣΟΔΉΜΑΤΑ ΜΑΣ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΛΑΦΡΩΣ ΜΕΙΩΘΕΙ (ΚΥΡΙΩΣ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΔΟΥΛΙΑΣ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΜΟΥ) ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΕΔΩ ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΗΛΙΚΟ ΑΓΑΘΟ…

    Η ΖΩΗ ΣΕ 4 ΤΟΙΧΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑ ΝΟΜΙΖΩ ΔΕΝ ΑΠΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 4 ΤΟΙΧΟΥΣ ΤΗΣ ΦΥΛΑΚΗΣ…

    Η ΑΘΗΝΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΧΕ ΠΑΡΑΓΙΝΕΙ…

    ΤΩΡΑ ΔΕ, ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ..

    ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ ΠΕΤΑΓΟΜΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΝΑ ΔΩ ΤΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΜΟΥ ΣΤΟ ΝΑΥΠΛΙΟ..Η΄   ΝΑ ΠΙΩ ΕΝΑ ΚΑΦΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΟΙΝΤΕΡΑΔΕΣ ΣΤΗΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑ ….. ΥΠΟΘΕΣΗ 1 ΩΡΑΣ ‘ΑΚΡΙΒΩΣ’

    ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΑΩ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙ, ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΗΛΙΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ….!!! (ΘΑ ΒΡΩ ΠΑΡΚΙΓΚ ΟΤΑΝ ΓΥΡΙΣΩ??)

    ΕΔΩ..ΜΕ ΤΗ ‘ΜΟΥΡΗ’ ΠΑΡΚΑΡΩ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕ ΤΗ ‘ΜΟΥΡΗ’ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ. ΟΠΙΣΘΕΝ ΚΑΘΟΛΟΥ..

    ΕΝΤΑΞΕΙ…. ΓΙΑ ΠΟΛΟΥΣ ΙΣΩΣ.. Η ΔΟΥΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΣΤΑΛΤΙΚΟΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ..!!

    ΑΛΛΑ ΠΟΛΟΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΛΕΓΑ….ΟΤΑΝ ΠΑΡΩ ΣΥΝΤΑΞΗ..ΘΑ ΦΥΓΩ….!!

    ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΖΑ…ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΦΤΑΝΑ ΩΣ ΤΑ 65+…!!

    ΟΣΟ ΓΙΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΚΥΛΙΩΝ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΕΔΩ….??? ΕΔΩ ΕΜΑΘΑΝ ΝΑ ΣΟΥ ‘ΜΙΛΑΝΕ’ ΚΑΙ ‘ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΙΛΑΣ….!!!’

    ΠΑΝΤΩΣ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΔΟΥΛΙΑ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ Η΄ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ..ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΚΑΙ Η ΣΥΖΗΓΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ…

    ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΛΟΓΗ…

    ΤΟΛΜΗΣΤΕΤΟ  ΚΑΙ ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΑ ΜΠΑΛΚΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΑΡΑΤΣΕΣ….

    ΦΙΛΙΚΑ ΤΡΥΦΩΝ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #74613

     

     Ας μην διαφεύγει και της προσοχής μας ότι οι πρόσφατες ρυθμίσεις του Ν. 3170/03 περί κατοχής σκυλιών και σε διαμερίσματα κλπ έβαλε μια νέα διάσταση στο θέμα που έως τότε ήταν “ταμπού” … διαφορετικά τα προβλήματα θα είχαν ενταθεί και μεγιστοποιηθεί και η κατοχή ζώου θα ήταν πρακτικά δύσκολη υπό τις συνθήκες αυτές.

     ** Αγαπητέ Τρύφωνα στα όσα σημειώνεις, δεν νομίζω να υπάρχει αντίλογος, ειδικά για κυνηγό και τα σκυλιά του, όταν υπάρχει η δυνατότητα αυτή της επαρχίας δηλαδή, δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα σύγκρισης. Το να διατηρείς πχ λαγόσκυλα στην πόλη και να μην έχεις δυνατότητα άμεση να τα βγάλεις για εκπαίδευση ή μια καθημερινή βόλτα στην ύπαιθρο είναι ότι το χειρότερο και όπως πολύ σωστά επισημαίνεις, όσο μόνη σωτηρία την έξοδο σε μια βεράντα  άλλο τόσο ένα σκυλί μπορεί να θεωρηθεί “νορμάλ” όταν ζεί σε μπαλκόνι ή ταράτσα … ένας βασικός λόγος που περιόρισα και σχεδόν σταμάτησα το λαγοκυνήγι είναι η Αθήνα παρά το ότι ζώ σε μονοκατοικία και δεν έχω προβλήματα …

     Βλέποντας όμως τα σκυλιά τα άλλα των φίλων τα “επαρχιώτικα”, που σου “μιλούσαν” κυριολεκτικά στο κυνηγότοπο, που τον ήξεραν σπιθαμή προς σπιθαμή, είχαν πολλές εξόδους και ζώντας επί χρόνια την αδημονία και την ψυχολογική πίεση κάθε Παρασκευή απόγευμα να φεύγουμε άρον άρον, κατάλαβα ότι οι αντικειμενικές συνθήκες δεν ευνοούν το λαγοκυνήγι …  

     Και βέβαια η Αθήνα απλά πιστεύω ότι είναι η πόλη των “ψευδαισθήσεων”, έχεις την έμμονη ιδέα ότι σου προσφέρει πολλά, ότι μπορείς να βρείς τα πάντα και να πας παντού … και στο τέλος καταλήγεις από έλλειψη χρόνου και λόγω αποστάσεων να κόβεις ή να περιορίζεις κατ΄ ανάγκη, τις κοινωνικές ή φιλικές σχέσεις και να μην κάνεις χρήση αυτών, που νομίζεις ότι απλόχερα σου προσφέρει …. ευτυχώς ή δυστυχώς που υπάρχουν και “κοινωνικά γεγονότα” ευχάριστα και μη και καταφέρνεις να δεις ή να συναντήσεις κανα φίλο ή συγγενή … ο κόσμος στην επαρχία ζει στη “νιρβάνα” του και οι Αθηναίοι στην “πρίζα” … 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    388
    baspan στις #74620

    ΡΕ TRIFOKY ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΚΟΥΡΔΙΖΕΙΣ.ΕΠΙΔΗ ΒΡΗΚΕΣ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΣΕ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ.ΕΓΩ ΕΧΩ 6 ΣΤΡΕΜΑΤΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΠΑΝΟΡΑΜΙΚΗ ΠΛΑΓΙΑ ΣΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΣ 300 ΜΕΤΡΑ ΑΠΟ ΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΚΤΩΜΒΡΗ ΝΑ ΝΤΟΥΦΕΚΑΣ ΤΙΣ ΦΑΣΣΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΤΣΙΧΛΟΚΟΤΣΥΦΑ ΑΠΟ ΤΗ ΒΕΡΑΝΤΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΠΛΑ ΣΠΙΤΙΑ ΟΧΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 400 ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΤΣΑΚΩΝΟΜΑΙ 16 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜ.ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΚΑΙ ΓΩ ΙΔ.ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΩ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΕΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ.

    ΠΑΛΙ ΘΑ ΜΑΛΩΣΩ ΤΟ ΒΡΑΔΥ.……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    100
    lagadia2001 στις #74651

    Υ.Γ ΣΤΟ ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΠΟΤΕ ΜΟΥ, ΑΝ ΚΑΙ ΠΕΡΝΟΥΣΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΑΠΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ…ΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΗΜΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ…ΠΗΓΑ ΠΕΡΙΣΥ..ΑΠΟ ΕΔΩ.!!
    ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΕΠΙΔΑΥΡΟ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΠΟΤΕ…ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΩ ΠΑΕΙ 4 ΦΟΡΕΣ..!!

    ————-
    Arkad

    ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΣΑ ΠΑΝΥΓΗΡΙΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΙΠΕΣ….

    ΓΕΙΑ ΣΟΥ..”ΔΑΣΚΑΛΕ” ΤΡΥΦΩΝΑ . ΑΦΗΣΕΣ ΕΜΑΣ ΕΔΩ ΝΑ ΚΡΑΤΑΜΕ ΑΜΥΝΑ ΤΥΧΕΡΑΚΙΑ ΣΕ ΖΗΛΕΥΩ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΕΝΝΟΙΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ  ΚΑΙ Ο ΨΙΝΑΚΗΣ.

Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 16 έως 20 (από 20 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων