ΔΙΕΥΡΙΜΕΝΟΣ ΑΥΛΟΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 47 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #79483

    Όλα είναι σχετικά. Στην πράξη μετράει το αποτέλεσμα.

    Η γνώμη μου είναι ένας αυλός μεταξύ 18,4-18,6 είναι ότι καλύτερο.

    Ο πολύ στενός 18,2 των παλαιότερων όπλων δεν συνίσταται όχι γιατί  υστερεί δραματικά στην ποιότητα της τουφεκιάς αλλά γιατί κλωτσά λίγο περισσότερο αφού προορίζονταν για φυσίγγια με πολύ μικρότερες μαξιμουμ πιέσεις. Επομένως αν χρησιμοποιήσουμε ένα «μαλακό» φυσίγγι δεν θα έχουμε καθόλου άσχημα αποτελέσματα.

    Αν όλα αυτά ήταν τόσο ξεκάθαρα γιατί οι περισσότερες μεγάλες βιομηχανίες δεν βγάζουν τα νέα τους μοντέλα σε 18,8 ?

    Το σίγουρο είναι ότι η κακή σκόπευση, η λάθος επιλογή τσόκ και το κακό φυσίγγι αποτελούν σημαντικές αιτίες αντίθετα με τον αυλό που οι διαφορές είναι αμελιτέες.

    Σχετικά με τα τσοκ τώρα, 

    Στις δοκιμές που έκανα στο χαρτί τα αμερικάνικα extra τσοκ έδιναν σαφώς καλύτερες τουφεκιές με έμφαση στο κέντρο της τουφεκιάς. Δηλαδή στον κύκλο των 76cm χωρισμένο σε 8 ίσα μέρη τα 4 κεντρικά είχαν σαφώς μεγαλύτερη συγκέντρωση των εξωτερικών της τάξεως του 15%. Το δε ποσοστό συγκέντρωσης 10-12% αυξημένο από το κανονικό.

    Τα απλά τσοκάκια που παρέχει η berreta παρουσίαζαν πολυ μικρότερη διαφορά μεταξύ εσωτερικού και εξωτερικού κύκλου, αλλά ταυτόχρονα σχετική ανομοιομορφία. Τα ποσοστά συγκέντρωσης τους  ήταν απόλυτα εναρμονισμένα με τους κλασσικούς πίνακες.

    στο κυνήγι (για τσίχλα μιλάω) το 3*** της Beretta αν και χειρότερο στο χαρτί μου έδινε εξαιρετικά αποτελέσματα. Δοκίμασα λοιπόν να ανέβω ένα νούμερο στο Αμερικάνικο τσόκ ώστε να έχω παρεμφερές αποτέλεσμα (κάρπωση). Έβαλα αντί 3*** το 4αρι. Αμ δε!!! Πάλι τα ίδια. Έπρεπε να βάλω το skeet που αντιστοιχούσε σε διαμετρο με 4,5* για να έχω μια κάπως παρόμοια εικόνα.

    Αυτό δεν έγινε σε ένα μόνο κυνήγι, μιλάμε για μισή σεζόν. Αποτέλεσμα να «κλειδώσω» το 3αρακι της beretta πάνω στο όπλο και να κάνω μ’ αυτό όλα μου τα κυνήγια. Σε λαγό, τσίχλα ακόμα και σε μπεκάτσα αλλά με διασποράς 1-2 φυσίγγι.

    Το συμπέρασμα μου είναι ότι σε κινούμενο στοχο τα υπερ ενισχυμένα κέντρα δεν δίνουν το αναμενόμενο αποτέλεσμα γιατί δεν συγχωρούν λαθη στην προσκόπευση.

    Και κάτι τελευταίο, όταν αλλάζουμε τύπο φυσιγγίου θα πρέπει να βρούμε ξανά ποιο τσόκ του ταιριάζει για το κυνήγι που κάνουμε.

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    62
    ctheodor στις #344363

    Eνα σημαντικό πλεονέκτημα του διευρυμένου αυλού είναι το μειωμένο λάκτισμα. Αυτό είναι εξαιρετικά σημαντικό στα δίκανα όταν θέλουμε να ρίξουμε βαριές γομώσεις, 36γρ και πάνω. Ενα δίκανο με 18.3 είναι πρακτικά απαγορευτικό να ρίξει πάνω από 32γρ ενώ ένα με 18.8 ρίχνει τα 36 και 40 γρ και δεν καταλαβαινεις τίποτα..Αυτά από προσωπική εμπειρία από ένα Browning Ultra που έχω σε σύγκριση με ένα 682..Γι΄ αυτό πιστεύω και η Βeretta αρχισε να παράγει τα Optima με 18.6..η αν όχι γι’ αυτό κάποιος αλλος λόγος θα υπάρχει, δεν νομίζω ότι είναι θέμα marketing.

    Ισως αυτή η διαφορά να μην είναι αισθητή στις καραμπίνες.. 

    Δεν έχω κάνει λεπτομερείς βλητικές δοκιμές μεταξύ των δυο αυλών για να δώ αν υπάρχουν διαφορές ..Από τα λίγα που έχω δει δεν υπάρχουν αισθητές διαφορές και όλα εξαρτώνται από το συνδιασμό φυσίγγι-τσοκ.Αν μιλάμε για μεγάλες αποστάσεις όμως προτιμώ ρίχνω με 40γρ παρά με 32….

    Αν έπερνα πάλι δίκανο θα ήταν σίγουρα με διευρυμένο αυλό..λόγω άνεσης.

    Φιλικά,

    Κώστας

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #79533


    [indent]

     ένα όπλο βάρους 3,050 με  κάννη φτιαγμένη για να ρίχνει καλά magnum  είναι μια  αγορά !!!!!!!!!! Ασε που κανένας δεν το λέει ότι οι κάννες είναι τεράστιες Παντελής

    Εντύπωση μού είχε κάνει όταν είχα μετρήσει τήν εξωτερική διάμετρο τών κανών -περίπου στό μέσο τους- στό V.Carron μέ σταμπάρισμα 18,5 κ στό Win πού είναι άνευ μαρκαρίσματος μά διευρημένο, πώς ήταν ακριβώς στά ίδια χιλιοστά !  20,45 συγκριτικά μέ 20,75 τού Browning !   Χρήστος. 

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #79535


    [indent]

    Και κάτι τελευταίο, όταν αλλάζουμε τύπο φυσιγγίου θα πρέπει να βρούμε ξανά ποιο τσόκ του ταιριάζει για το κυνήγι που κάνουμε.

    Καλώς ή κακώς ναί ! Κάθε τύπος ανάλογα μέ τίς πιέσεις,βυσμάτωση,σκάγια πού αναπτύσει-έχει στόν ίδιο συνδιασμό όπλου-τσόκ διαφορετική απόδοση !  Αν ξανααναφέρω κ τήν ασταθερότητα τους πού είναι δεδομένη κάνει τόσο περίπλοκα τά συμπεράσματα ακόμη κ μέ δοκιμές πού πολλές φορές έχω αναρωτηθεί τό άν αξίζει η τόσο εκτεταμένη έρευνα -σέ πολλούς τομείς ταυτόχρονα- ή άν νά πρέπει νά αφιερώσω χρόνια γιά κάτι πού κ πάλι νά αλλάξει.  Τρανό παράδειγμα φυσίγγι πού τό ήξερα μέ χαρτοπολτό κ πλαστικό φυλλίδιο γύρω από τά σκάγια γεμίζεται πλέον μέ μικρότερου ύψους χάρτινη τάπα κ συγκεντρωτήρα μέ προκομμένα πτερύγια ! Χρήστος.

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #79613

    Κάτι που δεν είχε περάσει από το μυαλό μου,

    Εχεται υπόψη σας ότι το πάχος ενός συγκεντρωτήρα υπερβαίνει το 1,5 mm, δηλαδή ο αυλός που “διαβάζει” η γόμωση είναι κατά 1,5 mm στενότερος από τον ονομαστικό του όπλο!!!!!!!

    Εκεί εξηγούνται και οι καλές ντουφεκιές που έβγαζαν με τους στενούς αυλούς 18,2  τα παλιά όπλα, στενός αυλός μακριοί κώνοι τσοκ, μάλλινες τάπες λίγα γραμμάρια  καταπληκτικές νοτυφεκιές .

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #79658

    Παντελή κ έτσι εξηγήται γιατί τά ίδια όπλα -18,2- μέ κλειστά τσοκαρίσματα ρίχνωντας φυσίγια μέ συγκεντρωτήρα έχουν υποβιβασμένες αποδόσεις !  Είχα μπεί στην διαδικασία νά περνώ συγκεντρωτήρα από εσωτερικά τσόκ σέ διάφορες συσφίξεις,από διάφορους αυλούς, κ νά μετρώ μέ μικρόμετρο τόν χώρο πού έμενε. Ειδικά σέ 8/10,10/10,12/10 από 18,4-5 περισσότερο διαμέτρους μικρότερων cal θύμηζε παρά 12άρι. Δυστηχώς δέν έχω τίς σημειώσεις νά τυπώσω ακριβώς τίς διαστάσεις ! Ετσι κατάλαβα τήν ωφέλεια τών διευρημένων πού μέ τά προανεγραφόμενα δέκατα δίνουν υψηλά ποσοστά συγκέντρωσης μέ μικρότερη άτρακτο κ καλή κατανομή !   Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #79675

    Εγώ πάντως με δίκανο με αυλό 18,2 32γρ με συγκεντρωτήρα και σταθερό τσόκ 1 άστρο έχω κάνει την πιο μακρινή μου τσίχλα, έχουν περάσει πάνω απο 10 χρόνια και ακόμα θυμάμαι αυτή την τουφεκιά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #79766

    Χρηστο ας αναλογιστούμε λίγο την μέχρι ΄τωρα πορεία.

    Πάει ένας αιώνας από την εφεύρεση του τσοκ, και οι πίνακες απόδοσης τους παραμένουν ώς μπούσουλας.

    Ειχαμε όπλα με μακριούς κωνους τσοκ, που έδιναν εξαιρετικές ντουφεκιές,  κάποια από αυτά στηριζόταν στην καλή κατασκευή της κάννης (τσοκ) σιγά σιγά για λόγους ευκολίας μας μειώσαν το μήκος των κώνων,  σε 8-10cm,  τα όπλα με αυλούς 18,4 συνέχιζαν να βγάζουν αποδεκτες ντουφεκιές, με κλειστά τσοκαρίσματα, μετά μας σέρβιραν τα τσοκάκια,  μικρότερο μήκος κώνου πιθανόν έκεντρα, και άρχισαν οι αποδόσεις να πέφτουν αρχισαν τα όπλα να “διαλεγουν” ντουφεκιές, ήρθαν και οι συγκεντρωτήρες΄, απότομοι κώνοι μιρκότερος χώρος λόγω πλαστικού αρχισαν τα “κλειστά” τσοκ να μην δουλεύουν,  μετά μας σέρβιραν τους ανοικτούς αυλούς για να διορθώσουν τα προηγούμενα που αυτοί δημιουργήσαν, μετά μας σέρβιραν τα “tribore” αυτα δηλαδή που είχαμε (προοδευτικοί κώνοι) και μας τα αφαίρεσαν, και νάσου πάλι “οptima” κλπ.

    Δηλαδή Χρήστο χάνουμε 1,5 mm  στην διάμετρο από τον συγκεντρωτήρα και μας δίνουν  3 δέκατα με τον διευρυμένο αυλό, και σωθηκαμε???? Αναγκάζοτνας μας μάλιστα να μην μπορούμε να δουλέψουμε όποιο φυσίγγι θέλουμε γιατί δεν αποδίδει,

    Τα έχω ξαναγράψει τεχνολογικά η κατασκευή μιας κάννης με οποιεσδήποτε προδιαγραφές είναι κάτι απόλυτα εφικτό και με μικρό κόστος.  Απλά μας βάζουν στην μπρίζα και το χέρι στην τσέπη για να βρούμε αυτά που είχαμε και μας γέμισαν θεωρίες οι εκάστοτε ειδικοί και τα πετάξαμε.

    Γιατί θα πρέπει να ρίχνω 36 γρ για βολές στα 36 μέτρα ????? Αφού τα 30-32 είναι υπέραρκετα. Γιατί το φυσίγγι με μάλλινη τάπα να θεωρείται κάτι ακριβό???

    Και εαν κάποιος πεί για την δυσκολία στο υλικό και την κατασκεύη  τότε θα του απαντήσω γιατί όχι “μισόταπα”???? και ευκολία και φτήνια και όλα. Αλλά εαν ρίξεις μισόταπα σε ένα όπλο με απότομο κώνο και full θα γεμίσεις μολυβδώσεις και θα πρέπει να καθαρίζεις ?????

    Ολα είναι ενας κύκλος χωρίς κάποιο ουσιαστικό απότελεσμα.Απλά για να μπαίνει το χέρι στην τσέπη.

    Προσωπικά έχω καταλήξει ότι ένας αυλός 18,4 με καλή διαμόρφωση τσόκ δηλαδή κάποιο παλιό καλό όπλο (σταθερα τσοκ) με καλύτπει πλήρως σε όλα τα πιθανά κυνήγια που θα κάνω, απλά παίζω με τα φυσίγγια.

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #79793

    Παντελή από τήν στιγμή πού δοκιμάζεις φυσίγγια ρίχνωντας σέ υδάτινη επιφάνεια γνωρίζεις πώς καταστρέφονται πολλά σκάγια όταν ρίχνουμε μέ μάλλινη τάπα κ μαλακά σκάγια.Αυτός ήταν ο κυριότερος λόγος τής επιμονής μου γιά σκληρά μέ παραδοσιακή βυσμάτωση σέ όλους τούς αυλούς. Τό ίδιο έχω δεί κ γώ ,σοκαρίστηκα μάλιστα όταν είδα κάποια από αυτά νά πέφτουν σέ πολύ κοντινή απόσταση παρά τό νούμερο πού ήταν 6 άν θυμάμαι καλά, σέ ποταμίσια άμμο. Τό νά γίνει μακρύς αυλός κ υπερπροοδευτικό τσόκ κοστίζει σέ χρήματα κ τό πλαστικό έδωσε τήν συμβιβαστική λύση γιά αποδεκτές κατανομές από πρόχειρα φτιαγμένα όπλα. Τό κόστος όταν είναι ο μπούσουλας τών εργοστασίων γιά λόγους ανταγωνισμού έχει όλα τά φαινόμενα πού μέ σωστό τρόπο πέρασες στό μυνημά σου. Καταναλωτική κοινωνία κ πώς νά γλύτωναν οί κυνηγοί ?  Τρόποι νά βρεθεί η χρυσή τομή σέ απόδοση υπάρχουν μέ όλα τά προσφερόμενα τουφέκια μά απαιτεί τριβή μέ δοκιμές,πολύ κόπο κ χρόνο. Δέν βάζω τά χρήματα γιατί τό βρίσκω πιό δίκαιο νά ξοδέψω σέ τύπους φυσιγγίων κ γενικά υλικά δοκιμών από τό νά σπάσω αυτοκίνητο κ πόδια γιά νά βρώ πέρδικες πού νά φύγουν σώες λόγο τού ότι δέν είχα σωστό συνδιασμό γιά νά δικαιώθω ! Τό καλύτερο πού μπορώ νά κάνω είναι από τήν εμπειρία πού έχω αποκτήσει νά διαλέξω αυτό πού μου ταιριάζει κ όχι όλα από αυτά πού μου προσφέρουν. Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #79800

    Χρήστο είχε κάποτε ένας φίλος ενα westlwey richards παπιοντούφεκο, 76αρες θαλαμες με 76αρες κάννες και ήταν για να ρίχνει 36γραμμάρια, τα τσοκ του ήταν ****/***  το οπλο αυτό λέγαμε τότε ότι είχε την ιδιότητα να μην χαλάει τα κοντινά αλλά και ταυτόχρονα κα κάνει πολύ καλές ντουφεκιές στα μακρινά.  Τότε μου φαινόταν σαν κάτι μαγικό, αλλά είχε μια πολύ καλή εξήγηση  αριστη διαμόρφωση κάννης έσωζε τα περιφερειακά σκάγια, με αποτέλεσμα η ντουφεκιά να ανοίγει από το τσοκ και όχι από τα παραμορφωμένα περιφερειακά ενός απότομου κώνου πορσαρμογής ή ενός τσοκ. Τίποτα μαγικό όλη του κάννη ήταν κώνος.

    Η κατασκευή ενός προοδεύτικού κώνου σίγουρα κοστίζε κάτι παραπάνω. Το γιατί οι “ανατολικοί” το κατάφερναν χωρίς μεγάλο κόστος δεν το ξέρω. Αλλά τώρα υπάρχει τεχνολογία για μαζική παραγωγή χωρίς κοπτικά καννών με οποιαδήποτε διαμορφωση γουστάρουν με ελάχιστο εργατικό κόστος. Θα μας το δίνουν σιγά – σιγά έτσι για να έχουμε να ξοδευουμε.

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    panteli1 στις #79806

    Κύριοι καλησπέρα σας και χρόνια πολλά σε όσους εορτάζουν σήμερα .

    Χωρίς να ξέρω τα παρά πολλά πάνω στο θέμα των όπλων θα ήθελα να σας πω και εγώ κάτι.

    Έχω εδώ και 10 χρόνια μια καραμπίνα φαμπαρμ το όπλο αυτό είναι μαγκνουμ 18,4 αυλό και 2* 71 πόντους κάνη στάνταρ όλοι μου έλεγαν να πάρω ένα καλό όπλο και να αφήσω αυτήν .

    Και έτσι και έκανα πήρα μια μπραουνινγκ και αυτή μαγκνουμ αλλά με 18,7 αυλό και 71 πόντους κάνη και αυτή με τσακ όμως.

    Το αποτέλεσμα είναι να παροπλίσω την καινούργια και να πάρω πάλι στα χέρια μου την παλιά.

    Κύριοι το όπλο αυτό τελικά είναι άριστο ως προς την ντουφέκια του με ότι και φυσίγγια να του Βάλεις και ως τις αποστάσεις .

    Τον καιρό που το είχα σε αχρηστία το έδινα σε διάφορους φίλους που κάναμε κυνήγια μαζί.

    Το αποτέλεσμα να με παρακαλάνε να το αγοράσουν σαν τρελοί.

    Αλλά επειδή το όπλα δεν πουλιούνται έτσι δεν το έδωσα.

    Γιαυτο πιστεύω ότι το όπλο με 18,4 αυλό και στάνταρ τσοκαρισμα είναι ότι καλύτερο υπάρχει.

    Αυτά από εμένα για σας

     

     

    Παντελης1

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    panteli1 στις #79807

    Και κάτι ακόμα η τιμή του καινούργιου ακριβός δεκαπλάσια από του παλιού

     

     

    pantelhs1

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #79858


    [indent]

      Τότε μου φαινόταν σαν κάτι μαγικό, αλλά είχε μια πολύ καλή εξήγηση  αριστη διαμόρφωση κάννης έσωζε τα περιφερειακά σκάγια, με αποτέλεσμα η ντουφεκιά να ανοίγει από το τσοκ και όχι από τα παραμορφωμένα περιφερειακά ενός απότομου κώνου πορσαρμογής ή ενός τσοκ. Τίποτα μαγικό όλη του κάννη ήταν κώνος. Εχει ακουστεί κ η άποψη -από σοβαρό στόμα- οτι οί κάνες πού έχουν τό χαρακτηριστικό τής πλήρους προοδευτικότητας -όλη ένας κώνος- δέν έχουν καλή απόδοση. Πιθανών νά θέλουν τά κατάλληλα φυσίγγια-βυσμάτωση γιά νά δώσουν αυτά πού μπορούν.

    Η κατασκευή ενός προοδεύτικού κώνου σίγουρα κοστίζε κάτι παραπάνω. Το γιατί οι “ανατολικοί” το κατάφερναν χωρίς μεγάλο κόστος δεν το ξέρω. Από τά λίγα πού γνωρίζω δέν ήταν οπαδοί τών πολλών γραμμαρίων σέ φορτίο σκαγιών κ η επιμονή τους νά σώσουν τά 32 από τριβές-καταστροφή τούς οδήγησε στήν ποιότητα κατασκευής τών κανών.Αλλά τώρα υπάρχει τεχνολογία για μαζική παραγωγή χωρίς κοπτικά καννών με οποιαδήποτε διαμορφωση γουστάρουν με ελάχιστο εργατικό κόστος. Θα μας το δίνουν σιγά – σιγά έτσι για να έχουμε να ξοδευουμε. Οταν ξεφουσκώσει η ιστορία μέ τούς διευρημένους ή ότι άλλο έχουν σκαρφιστεί τώρα τελευταία γιά νά έχουν πωλήσεις, μάλλον !   Χρήστος.

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #79860


    [indent]

    Γιαυτο πιστεύω ότι το όπλο με 18,4 αυλό και στάνταρ τσοκαρισμα είναι ότι καλύτερο υπάρχει.

    Πολλοί έμπειροι κυνηγοί έχουν φτάσει στό ίδιο συμπέρασμα. Πρίν μήνες συζητούσα μέ έναν πού είχε παιδευτεί μέ αποδόσεις λειόκανων κ μού είπε το ίδιο. Προσωπικά θέλω νά δοκιμάσω τά πάντα σέ αυλούς-τσόκ κρατώντας κάποια απόσταση μέχρι νά κατασταλλάξω σέ κάτι. Από τό μυνημά σου θυμήθηκα τό δεύτερο κυνηγητικό μου όπλο πού ήταν αυτογεμές μέ 70άρα θαλάμη κατασκευασμένο νά βάλει μέχρι 36 γραμμάρια μέ δύο άστρα τσόκ κ 71 εκατοστά κάνη. Χωρίς νά δουλεύω φυσίγγια διασποράς παρά μόνο όταν χρειαζόταν -σπάνια- μέ βοήθησε τά μέγιστα στό νά βελτιωθώ σάν σκοπευτής μή έχοντας τήν δυνατότητα-διάθεση νά ανοίξω τήν κατανομή του. Χρήστος.

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    223
    alexadros100 στις #80023

    Η διάσταση του αυλού που αναγράφεται σε κάθε όπλο , πιθανολογώ ότι είναι η ονομαστική και προφανώς θα πρέπει να έχει ανοχές.Θα ήθελα να πληροφορηθώ τις ανοχές.
    Π.Χ Αυλός διαμέτρου 18,4 mm αν μετρηθεί ή ελεγθεί με όργανα ακριβειας και 18,35 mm  ή 18,45 mm είναι οκ με βάση τις τυχόν ισχύουσες ανοχές

    Ευχαριστώ

    Με φιλικούς χαιρετισμούς

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 47 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων