Μήκος κάνης

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 31 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    659
    elvas στις #76642

    Προσωπική μου επιλογή είναι, για καραμπίνες 61-66 εκ. και για δίκανα 66-71 εκ. Εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων, νομίζω ότι καλύπτουν πλήρως τις ανάγκες του σημερινού κυνηγού.

    Λευτέρης.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    521
    asyn στις #76675

    Οι προσωπικές επιλογές για θέματα μήκους κάνης, και βάρος όπλου είναι τόσες, όσοι σχεδόν και οι κυνηγοί. Εγώ προσωπικά στην παρούσα φάση της ζωής μου (30 χρονών), έχω μια τάση προς το “πιό μακρύ”. ’λλωστε τα όπλα με τις πιο κοντές κάνες είναι υπερβολικά γρήγορα και υπερβολικά ευαίσθητα στις διορθώσεις που κάνουμε στη σκόπευση κάτι που εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει. Π.χ. είχα μια TEKNYS με 66 εκ κάνη, την πούλησα και πήρα CRIO σε 71εκ. η οποία με βολεύει μακράν καλύτερα (σκόπευση, “σουίνγκ” και γενικά “αίσθηση” του όπλου)! Στα δίκανα, μετά το 687 το οποίο είχα σε 71εκ. άρχισα να ψάχνομαι για 76εκ κάνες. Όμως παρόλο που πήρα 682 με 71εκ. ακόμα κρυφοκοιτάζω προς τα 76εκ. Επίσης στην παρούσα φάση της ζωής μου (το τονίζω), είμαι απόλυτος για το βάρος ειδικά του δίκανου το οποίο θέλω απαραιτήτως να είναι sporting και με τίποτα να μην πέφτει κάτω από 3,400! ’λλωστε ένα καλοζυγισμένο όπλο, δεν “μαρτυράει” το βάρος του!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    103
    DENISLUK στις #76676

    ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΗΝ CRIO ΜΕ ΚΑΝΝΗ 66 εκ. ΚΑΙ ΒΑΡΟΣ ΑΔΕΙΑ 2.950 Kgr. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΤΟΣΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΟΠΛΟ, ΣΕ ΚΟΝΤΙΝΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΜΑΚΡΙΝΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ, ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ, ΠΟΥ ΒΟΗΘΑΕΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΕΠΩΜΙΣΗ ΣΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΤΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ.

    ΟΙ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΧΘΕΙ ΑΠΟ ΦΙΛΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΟΠΛΟ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΚΟΛΑΚΕΥΤΙΚΕΣ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΛΑΦΡΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΥΕΛΙΚΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΠΛΟ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΜΗΚΟΣ ΚΑΝΝΗΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ, ΚΑΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΡΙΧΝΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ MAGNUM ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΧΩΡΙΣ ΕΝΤΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΛΑΚΤΙΣΜΑΤΟΣ.

    ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΓΟΜΩΣΕΙΣ, ΑΦΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΕΛΑΦΡΟΤΕΡΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΔΟΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ. 

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    panteli1 στις #76677

    Καλησπέρα σε όλους φίλε ROYAL γεια σου και εσένα το όπλο που θα σου δώσουν αν θες ακούσαμε μην το πειράξεις καθόλου και θα με θυμηθείς και μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω. Τα 35 μέτρα που όλα τα όπλα σκοτώνουν ανεξάρτητα το μήκος κάνης πόσα είναι  πραγματικά? καθίστε κάτω από μια τριώροφη πολυκατοικία  και φαντασθείτε άλλες δυο φορές  επιπλέον πιο ψηλά ποίος ντουφεκαει σε αυτό το ύψος? εγώ πιστεύω σχεδόν κανείς ουσία είναι αλλού φίλοι μου (και πάντα με την δική μου γνώμη)ότι το όπλο είναι η προέκταση του κορμιού μας και αν αυτή η προέκταση είναι πολύ καλή τότε το αποτέλεσμα είναι αυτό που ζητά ο καθένας μας.με εκτίμηση παντελής.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    923
    leovar στις #344024


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από asyn στίς 30 Aυγουστος 2006


    Οι προσωπικές επιλογές για θέματα μήκους κάνης, και βάρος όπλου είναι τόσες, όσοι σχεδόν και οι κυνηγοί. …


    [/indent]

    …”Αν ένας σκοπευτής έχει πειστεί πώς τουφεκάει καλλίτερα με κάννη που είναι μικρότερη ή μεγαλύτερη απ’όσο πρέπει , τότε τα κριτήρια γίνονται υποκειμενικά και καλά θα κάνει να παραμείνει σε αυτό που τού πηγαίνει σωστότερα .” Gough Thomas Garwood , πολιτικός μηχανικός , Οπλα και φυσίγγια ή Shotguns and Cartridges for Game and Clays

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    521
    asyn στις #344027


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leovar στίς 31 Aυγουστος 2006


    …”Αν ένας σκοπευτής έχει πειστεί πώς τουφεκάει καλλίτερα με κάννη που είναι μικρότερη ή μεγαλύτερη απ’όσο πρέπει , τότε τα κριτήρια γίνονται υποκειμενικά και καλά θα κάνει να παραμείνει σε αυτό που τού πηγαίνει σωστότερα .” Gough Thomas Garwood , πολιτικός μηχανικός , Οπλα και φυσίγγια ή Shotguns and Cartridges for Game and Clays


    [/indent]Σοφά λόγια που έχουν εφαρμογή όχι μόνο στο μήκος κάνης, αλλά και στο φυσίγγι, τον συγκεντρωτήρα, την θαλάμη, τον αυλό, την μάρκα του όπλου κλπ!!! Μήπως θα έπρεπε να έχουμ το παραπάνω απόφθεγμα κατά νου κάθε φορά που γράφουμε; 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    338
    giannis kk στις #76745

    Παιδια καλημερα και καλο μηνα….!Αντε να δουμε και κανα ορτυκοτριγονο..!

    Καποτε ειχα ακουσει καποιον μαγαζατορα μεγαλου καταστηματος οπλων να λεει: Ενα οπλο πρεπει να ειναι σωστο πανω μας οχι μονο απο πλευρας μετρων, αλλα και απο πλευρας μηκους… Το οπλο δεν θα πρεπει να εξεχει δισαναλογα απο εμας οπως και εν θα πρεπει να ειναι υπερβολικα μικρο σε σχεση με εμας ( αναστημα μας ).Με λιγα λογια εννοουσε αν καταλαβα καλα, οτι ενας κοντος ανθρωπος δεν ειναι σωστο να χρησιμοποιει ενα τουφεκι που να εξεχει υπερβολικα απο αυτον, και αντιστροφα…..

    Νομιζω οτι ειχε δικιο.Εσεις τι λετε..?

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    923
    leovar στις #76796


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από giannis kk στίς 01 Σεπτέμβριος 2006


    ενας κοντος ανθρωπος δεν ειναι σωστο να χρησιμοποιει ενα τουφεκι που να εξεχει υπερβολικα απο αυτον, και αντιστροφα…..

     


    [/indent]… δηλαδή το καταλληλότερο όπλο είναι εκείνο που είναι άριστα προσαρμοσμένο και που συνεργάζεται καλλίτερα με το χρήστη του …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    923
    leovar στις #76801

     

    …Τεχνικά τόσο με τις σύγχρονες πυρίτιδες και τα υπόλοιπα υλικά με τα οποία  κατασκευάζονται τα φυσίγγια όσο και τη χρήση ενδεδειγμένων συσφίξεων το μήκος τής κάννης δεν επηρρεάζει την ποιότητα της βολής…

     

    Shotgun Barrel Length

    It is still assumed by many that the longer the shotgun barrel the farther the gun will shoot, the more effectively it will perform, and the more closely it will pattern. The facts are, however, whatever the gauge, barrel length has small effect on the velocity of the shot charge. With modern powders, the shot charge reaches maximum velocity after it has traveled a relatively short distance up the barrel bore. (So longer length of barrel does not make the pellets move faster or go farther.) Since the degree of choke controls the pattern of the shot at the target, proper barrel length is entirely a matter of desired weight, balance, and sight radius.

    ~ Source: Browning FAC

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    280
    Λαβερακ στις #76831


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Hunter.Gr στίς 30 Aυγουστος 2006


    Μάλλον δεν μας τα λές καλά Αρη,

    Συνήθως οι λαγάδες χρησιμοποιούν μέτρια εως και μακρύκαννα όπλα.  Ακόμα και όσοι κυνηγούν καβάλα στα σκυλιά αφού τα μέρη συνήθως δεν είναι τόσο πυκνά.  Επιπλέον, όταν ο λαγός ξεφύγει και ξεκινήσει η καταδίωξη, ο κυνηγός πιάνει ένα ύψωμα και περιμένει τα σκυλιά να γυρίσουν το λαγό.  Συνήθως, ο λαγός κάνει ένα μεγάλο κύκλο και ξαναγυρνά στο μέρος που ξεφωλιάστηκε.  Σε αυτή την περίπτωση και ανάλογα με το μέρος, η απόσταση βολής μπορεί άνετα να υπερβαίνει τα 40-50 μέτρα, άρα υπερτερεί ξεκάθαρα το μακρύκαννο όπλο.

    Τουλάχιστον αυτά έχω διαβάσει και παρακολουθήσει στις κυνηγετικές ταινίες, αφού, προσωπικά, δεν έχω κυνηγήσει ποτέ λαγό.

    Στα πουλιά υπάρχει μεγάλη διαφοροποίηση.  Οι μπεκάτσες π.χ., τουφεκίζονται στα 8-10-15 το πολύ 20-25 μέτρα και μάλιστα σε πολύ πυκνά μέρη.  Απαιτείται λοιπόν ένα όπλο κοντόκαννο που ελίσσεται εύκολα ανάμεσα στα κλαδιά και έρχεται γρήγορα στον ώμο για ενστικτώδη τουφεκιά.

    Στον αντίποδα, τα παπιά και οι φάσσες τουφεκίζονται στα 30-40-50 και βάλε… μέτρα.  Αρα εκεί χρειάζεται ένα όπλο μακρύκαννο και με σχετικά κλειστά τσόκ. Γενικά στα καρτερίσια κυνήγια βοηθά το μακρύκαννο όπλο ενώ στα περπατητά είναι καλύτερο το κοντό ή το μέσο μήκος κάννης.

    Ποιό μήκος κάννης θεωρείται κοντό, μέσο και μακρύ;  Οι απόψεις φυσικά μπορεί να διαφέρουν αρκετά.

    Στα σπαστά όπλα (δίκαννα-μονόκαννα), θα έλεγα ότι μακρύκαννα θεωρούνται όσα έχουν κάννη 71-76 εκατοστά.  Οι κάννες των 81εκ σπανίζουν και συναντώνται κυρίως σε σκοπευτικά όπλα.

    Αντίστοιχα, κοντόκαννα θεωρούνται όσα έχουν κάννη 67εκ ή μικρότερη (π.χ 61 ή 64 εκατοστά).

    Σαν μέσο μήκος καννών για δίκαννο για όλα τα κυνήγια θα έλεγα ότι είναι τα 66-71εκ.  Οσοι κυνηγούν περισσότερο περπατητό και λιγότερο καρτέρι προτιμούν τα 66εκ ενώ όσοι κυνηγούν περισσότερο καρτέρι και λιγότερο περπατητό προτιμούν τα 71εκ ανάλογα πάντα με το θήραμα και τον τρόπο κυνηγίου.

    Αλλοι πάλι θεωρούν τα 71εκ ως το μέσο μήκος κάννης.  Οτι είναι παρακάτω θεωρείται κοντόκαννο, ότι είναι παραπάνω είναι μακρύκαννο.

    Στα αυτογεμή, η σκοπευτική ευθεία αποτελείται από την κάννη σύν τη βάση.  Χοντρικά προστίθενται 8-10εκατοστά στο μήκος του όπλου.  Αν λοιπόν θέλουμε να χωρίσουμε τα αυτογεμή σε μακρύκαννα και σε κοντόκαννα, θα έλεγα ότι:

    Μακρύκαννα είναι όσα έχουν κάννη 66-71-76εκ (αν και οι κάννες των 76εκ δεν είναι πολύ συνηθισμένες).

    Αντίστοιχα, κοντόκαννα θεωρούνται όσα έχουν κάννη κάτω των 65εκ και συνηθέστερα 61εκ.  Σύμφωνα με το νέο νόμο επιτρέπεται και κάννη κάτω των 60εκ αρκεί το συνολικό μήκος του όπλου να είναι τουλάχιστο 1 μέτρο.

    Αν θέλουμε να ορίσουμε το μέσο μήκος κάννης στα αυτογεμή, θα έλεγα ότι είναι τα 66-67 εκατοστά.  Προσωπικά, την κάννη των 71εκ στα αυτογεμή τη θεωρώ κάπως μακρυά για γενική χρήση χωρίς βέβαια να είναι και απαγορευτική.

    Κοιτα.Εμενα ο θειος μου εχει ενα δικαννο.Ειναι παλιο.Μαρκα μη ρωτας.Εχει μεσαια καννη.Τα τωρινα οπλα σιγουρα μπορουν να ξεπερασουν τα 30 μετρα.Αλλα μεχρι εκει.Ο λαγος οπως σωστα ειπες θα γυρισει στο μερος που ξεφωλιαστηκε σε περιπτωση ομως που τον κυνηγουν ακομα τα σκυλια.Διοτι πολλες φορες μη σου πω κιολας τις περισσοτερες φευγουν μακρια γρηγορα και τα σκυλια δεν μπορουν να τον βρουν εφοσον ειναι υπερβολικα πολυ μπροστα.Τοτε απλα σηκωσες τον λαγο αλλα σου εφυγε.Για μακρυκαννα δεν εχω ακουσει πολλα για λαγο.Μονο σε μερικες περιοχες οπου οι λαγοι ειναι αρκετοι(φαινομενο σπανιο πλεον) ωστε αμα ειναι παρεες 3-4 ατομων μπορουν να παρουν μια μεγαλη εκταση και να καλυπτουν τα κενα που εχουν αφησει.Εκει χρησιμευουν τα μακρυκαννα.Βεβαια και σε μια απλη περιχη παλι ειναι καλα αλλα δεν χρησιμοποιουνται τουλαχιστον εδω στα δικα μας  μερη.

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    163
    LUPUS στις #76834

     

     οπως  οι περισοτεροι  αναφερατε και ειναι το σωστο, το μηκος της καννης στις σγχρονες πυριτιδες δεν επηρεαζει  το δραστικο βεληνεκες και αρα μια πιο μακρια καννη δεν  συνεπαγεται μεγαλυτερη αποστασης βολης. Αρα το μηκος της καννης και αρα  η μεγαλυτερη σκοπευτικη γραμμη που θα εχεις με μακρυτερη καννη, θα σε διευκοληνει στο να σημαδευεις ισως οχι ομως να γινεις πιο αποτελεσματικος με αντικειμενικα κριτιρια. αντικειμενικα δεν αλλαζει τιποτα. το θεμα ειναι  με τι εχεις συνηθησει εσυ να κυνηγας?με μακρυκαννο η με κοντοκαννο?

    θα ειναι αμαρτια ομως να κανεις οποιαδηποτε αλλαγη μονιμη σε αυτο το οπλο γιατι ειναι συλλεκτικο.

    νικολας 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    223
    alexadros100 στις #76896


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leovar στίς 01 Σεπτέμβριος 2006



    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από giannis kk στίς 01 Σεπτέμβριος 2006


    ενας κοντος ανθρωπος δεν ειναι σωστο να χρησιμοποιει ενα τουφεκι που να εξεχει υπερβολικα απο αυτον, και αντιστροφα…..


    [/indent]… δηλαδή το καταλληλότερο όπλο είναι εκείνο που είναι άριστα προσαρμοσμένο και που συνεργάζεται καλλίτερα με το χρήστη του …


    [/indent]

    Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες συναδέλφους μου.
    Ασχολούμε με το κυνήγι πάνω από δύο δεκαετίες (έχω ύψος 1,80) και έχω χρησιμοποιήσει δίκανα (πλαγιόκανα και S/P) με μήκη κανών από 70 έως 76 Cm και καραμπίνες με μήκη κανών 71 CM  σε κυνήγια μπεκάτσας , λαγού , τρυγωνιών , ορτυκιών , τσιχλοκότσυφων  , φάσας , ελάχιστων υδροβίων κ.λ.π. . Το όπλο όταν είναι ευθύβολο , ‘συνεργάζεται σωστά με το χρήστη ‘ και  με σωστό και δοκιμασμένο φυσίγγι , τα αποτελέσματα είναι ‘θεαματικά’.
    Μην ξεχνάτε ότι υπάρχουν και εμπορικοί λόγοι. Πριν 2 χρόνια περίπου είδα μία διαφημιστική κασέτα της FABARM , στην οποία ο παρουσιαστής ανέφερε ότι με τις σύγχρονες πυρίτιδες το μήκος της κάνης δεν παίζει κανένα ρόλο , αλλά ανέφερε και ένα μοντέλο της FABARM με κάνη 90 CM για αποδώσεις σε μεγάλες αποστάσεις.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    223
    alexadros100 στις #76897

    Θα ήθελα να συμπληρώσω ότι όταν χρησιμοποιώ καραμπίνες χρησιμοποιώ πάντα Full τσοκ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    521
    asyn στις #76902


    [indent]

    Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από alexadros100 στίς 04 Σεπτέμβριος 2006


    αλλά ανέφερε και ένα μοντέλο της FABARM με κάνη 90 CM για αποδώσεις σε μεγάλες αποστάσεις.


    Αλέξανδρε προφανώς εννοούσε οτι οι αποδώσεις σε μεγάλες αποστάσεις θα είναι καλύτερες με ένα τέτοιο όπλο λόγω τις μακρύτερης σκοπευτικής γραμμής…. 

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    223
    alexadros100 στις #77351


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από asyn στίς 05 Σεπτέμβριος 2006



    [indent]

    Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από alexadros100 στίς 04 Σεπτέμβριος 2006


    αλλά ανέφερε και ένα μοντέλο της FABARM με κάνη 90 CM για αποδώσεις σε μεγάλες αποστάσεις.


    Αλέξανδρε προφανώς εννοούσε οτι οι αποδώσεις σε μεγάλες αποστάσεις θα είναι καλύτερες με ένα τέτοιο όπλο λόγω τις μακρύτερης σκοπευτικής γραμμής…. 

    [/indent]


    [/indent]

    Αγαπητέ συνάδελφε ASYN.
    Στις ανωτέρω σκαναρισμένες φωτογραφίες η εταιρεία προβάλλει σαν κυρίαρχο προτέρημα το προοδευτικό τσοκάρισμα (TRIBORE) και στη καραμπίνα με την κάνη των 91 cm  , επικαλείται το μακρύτερο τμήμα TRIBORE  για βολές σε απίστευτες αποστάσεις.Η εταιρεία δεν αναφέρει τίποτε για μακρύτερη σκοπευτική γραμμή. (Μια δοκιμή στη πράξη με όπλα της ίδιας εταιρείας με μικρότερες κάνες , θα έλυνε τις απορίες μας.

    Αν έχεις πάει φαντάρος και αν  έχεις κάνει βολή (σύμφωνα με τους χρόνους που προβλέπονται από τους στρατιωτικούς κανονισμούς)με το 45αρι πιστόλι του στρατού , θα μπορούσες να συμπεράνεις πόσο ρόλο ‘παίζει ‘ η λεγόμενη σκοπευτική γραμμή κάθε όπλου.Ολα τα όπλα κυνηγετικά και πολεμικά , εφόσον είναι ευθύβολα και γίνει σωστή χρήση τους , θα πετύχουν  τον στόχο τους εφόσον βεβαίως είναι μέσα στις δυνατότητές τους (Δραστικό-ωφέλιμο βεληνεκές)

    Μην ξεχνάμε ότι ζούμε στην εποχή που το Marketing για στην προβολή και διαφήμηση των προϊόντων χρησιμοποιεί όλα τα προσφερόμενα και επιτρεπόμενα μέσα. 

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 31 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων