Ο ΣΚΥΛΟΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 187 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #362677

    Κώστα, είσαι απάνθρωπος!!! ;)


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #125171

    Καθημερινά βλέπω ιδιοκτήτες κυνηγόσκυλων και μη, πως συμπεριφέρονται στον σκύλο τους, για ποια δουλειά τον έχουν κλπ.. Συγκεκριμένα, βλέπω σπάνια ανθρώπους να έχουν ένα πραγματικά ένα καθωσπρέπει σκύλο, όπου να υπάρχει αμοιβαίος σεβασμός.
    Πόσοι από εμάς που έχουμε σκύλο του έχουμε δημιουργήσει κάποιες κακές συνήθειες?
    Πόσοι από εμάς γνωρίζουμε ότι είναι κακή συνήθεια?
    Πόσοι από εμάς έχουμε μπει στην λογική να προσπαθήσουμε να αλλάξουμε αυτές τις συνήθειες?
    Κακιά συνήθεια μπορεί να είναι να ανεβαίνει ο σκύλος μας στον καναπέ ή να τρώει μαζί μας ζητιανεύοντας όταν τρώμε. Επίσης, το ανεβαίνει πάνω μας χωρίς κανέναν περιορισμό κλπ…
    Τα περισσότερα από τα παραπάνω παύουν να είναι κακές συνήθειες όταν υπάρχει αυστηρός έλεγχος και διαχωρισμός. Αλλά πραγματικά συμβαίνει αυτό?
    Πραγματικό παράδειγμα: Επίσκεψη, επισκέψεις, σε φιλικό σπίτι, ο σκύλος να ανεβαίνει πάνω στον καναπέ, στα πόδια των όλων των ανθρώπων, να μυρίζει το τραπέζι-πιάτα & ποτήρια, πολλές φορές να ουρεί στον καναπέ, κλπ, με πλήρη ανικανότητα των «αφεντικών» να δαμάσουν τις ορέξεις του σκύλου τους, όπου για αυτούς δεν έκανε κάτι το τραβηγμένο ο σκύλος… Μπορεί να είναι ένα ακραίο παράδειγμα αυτό, αλλά είναι πραγματικό, και αναρωτιέμαι πόσοι άλλοι έχουν βιώσει παρόμοια περιστατικά…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    164
    SteliosP στις #125173

    Μένουμε σε διαμέρισμα και είναι πάντα μαζί μας. Στη δουλειά κοιμάται κάτω από το γραφείο μου η λιάζεται στο μπαλκόνι. όταν τρώμε είναι ξαπλωμένη στα πόδια του τραπεζιού (πιο μικρή έκανε το ζήτουλα τώρα πια πολύ σπανια και μονο αν υπάρχουν ξένοι που της δίνουν σημασία). Στις διακοπές σε βουνό ,θάλασσα πάντα μαζί μας (εδώ μας περιορίζει λίγο στις επιλογές ξενοδοχείου αλλα δεν είναι βάρος) ακόμη και στο εξωτερικό, την παίρνουμε καμια φορα μαζί μας και όταν βγαίνουμε για βόλτα ή για φαγητό (αν δεν έχει γάτες τριγύρω κανένας πελάτης δεν καταλαβαίνει ότι είναι κάτω από το τραπέζι). Στο σπίτι είναι σε γενικές γραμμές ίσυχη, δεν μπαίνει στα υπνοδωμάτια αν και άμα την αφήσουμε μονη τις και τις πόρτες ανοιχτές είναι το πρώτο πράγμα του κάνει, η θέση της στο σαλόνι είναι στη μαξιλάρα της. Έχουμε την τύχη βέβαια μπροστά από το σπίτι να έχουμε ένα πάρκο 30/40 στρεμμάτων περίπου με γρασίδι και χωρίς πολύ κόσμο όπου μπορώ και την αφήνω ελεύθερη 2 φορές την ημερα να εκτονοθει. Αλυσίδα (λουρί) μονο άμα κάνουμε διανυκτέρευση με σκηνές στο κυνήγι και στην παραλια άμα έχει κόσμο για να μην ενοχλούνται (αν και ο πατέρας μου όταν κατεβαίνω ελλάδα γκρινιάζει που την έχω ελεύθερη στο σπίτι να τριγυρίζει).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #362686

    Φιλε μου..BILL..προτημο αυτον που απο υπερβολικη αγαπη εχει κανη καποιο λαθος στον σκυλο του..απο αυτον που τον εχει σαν εργαλειο
    της δουλειας..η ακομα χειροτερα ειναι δεμενος σε ενα πασαλο μεχρι την επονενη εναρξη….και ξερω αρκετους απο αυτους..

    Τωρα τα δικα μου σκυλια [παντα εχω 2 σκυλους] τα εχω και μεσα στο σπιτι αλλα ξερουν καλα ποιος ειναι ο αρχηγος της παρεας
    ενα νευμα μου μονο αρκη να πανε στη θεση τους….ξερουν καλα την θεση τους στην ομαδα και οτι ειναι κατω απο μενα.
    τα δουλευω πολυ τα σκυλια τα 2 πρωτα χρονια της ζωης τους στην υπακοη και δεν εχω προβληματα ποτε στην πορεια μετα..
    τωρα ποιος θα ειναι ο αρχηγος κατω απο μενα αυτο το ξεκαθαριζουν παντα μονα τους……το κουρτσχααρ παντα ειναι πρωτο.. ;)
    απλα απο σεβασμο στον αρχηγο και απο αγαπη μου κανουν ολα τα χατιρια..μια που ξερουν καλα τι θελω απο αυτα και στο βουνο και στο σπιτι μου..και να πω οτι δεν τα κοπαναω τα σκυλια μου και δεν εχω τετοιες μεθοδους εκπεδευσης..
    αγαπη.. υπομονη…σεβασμος..και γνωσεις….αυτα ειναι τα εργαλεια που θελουν τα σκυλια για μενα και ολα τα κανουν μετα για σενα..

    Εχω δει παρομοια περιστατικα με αυτα που λες σε σκυλους σαλονιου και σπανια σε κυνηγοσκυλα…

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #362692

    [b][font=”Comic Sans MS”][size=5]D O G 'S L I F E ! ! ! ! ![/size][/font][/b]

    ειναι αυτο που λεμε σκυλισια ζωη???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #125190

    Tο σκυλι για μενα ειναι το τριτο μου παιδι.Ζουμε σε διαμερισμα και δεν εχουμε την πολυτελεια μιας αυλης.Παρ'αυτα απο μικρο που ηταν,εμαθε ευκολα να κρατει το χωρο της (μας) καθαρο.Πρωτα θα φαει το "μικρο"και υστερα εμεις.Εκτος απο τα στερεοτυπα (κροκετες κλπ) εχουμε και το μαγειρευτο φαγητο,το αυγουλακι μας,το ψαρι μας (μια φορα την εβδομαδα,βαση προγραμματος).Ειπαμε οτι ειναι το "εργαλειο μας' στο βουνο,αλλα και αυτο εχει καποια δικαιωματα μεσα στο οικογενειακο περιβαλλον.Καταλαβαινει την καθε μας κουβεντα,τον καθε μας μορφασμο,την καθε μας κινηση.Φωνη,μιλια δεν εχει.Ανταποκρινεται στη χαρα μας και στη θλιψη μας,μη μαλωσω τα παιδια,μπαινει αναμεσα μας,τι αλλο να πω;Απο την ημερα που την εφερα σπιτι,αλλαξε ριζικα η ψυχοσυνθεση και στα δυο μου παιδια.Εγιναν πιο υπευθηνα,πιο μελετηρα και ειδικα η κορη μου που ειχε μια ταση εσωστρεφειας εκανε στροφη 180 μοιρων.Απορω πως τα κακοποιουν ή τα σκοτωνουν εαν δεν τους κανουν αυτο που θελουν να τους κανει (στο κυνηγι).Και μονο που με κοιτα στα ματια,αυτο μου φτανει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/06/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1301
    ximikos00 στις #125197

    Αμα σε κάνω πεθερό θα πάρω και τη σβούρα??[/size]

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #362699

    [color=”#ff0000″][size=3][font=”Comic Sans MS”]Αμα σε κάνω πεθερό θα πάρω και τη σβούρα??[/font][/size][/color]

    τι να σε κανει εσενα Αντρεα?

    για μαντροσκυλο?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/06/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1301
    ximikos00 στις #362702

    τι να σε κανει εσενα Αντρεα?

    για μαντροσκυλο?

    [font=”Comic Sans MS”]
    Ντροπή!!!![/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #362787

    [font=”Comic Sans MS”]Εμπα στο πιθαρι μερικα χρονια και υστερα το κουβεντιαζουμε.[/font] ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    483
    Kurzthaar στις #125326

    Το καλυτερο δωρο που μπορει να εχει ενα σκυλι στην ζωη του ειναι να του πεσει αφεντικο που να θελει να το εκπαιδευσει.

    Η εκπαιδευση εδω αφορα μονο την βασικη υπακοη αφου οι μετεπειτα μορφες της περνουν εξειδικευτικο χαρακτηρα.

    Καποιος που επιδιωκει την ΣΩΣΤΗ εκπαιδευση ενος σκυλου του δινει την ευκαιρια να αναπτυχθει σωστα, να παρει πρωτοβουλιες και να αποβαλει το στρεςς που συχνα διακατεχει σκυλια , ιδιαιτερα κατοικιδια.
    Το σκυλι μαθαινει το που ανηκει, την θεση του στην ''αγελη''( κατι που εχει αναγκη βιολογικα να διαπιστωσει) και περνει νοημα η ζωη του δεομενου οτι ειναι φτιαγμενο για να ΄΄υπηρετει'' την αγελη του.

    οτα λεμε υπηρετει δεν εννοουμαι εξυπηρετει.
    Υπηρετω σημαινει δινω ολον μου τον εαυτο για κατι το οποιο εγω θεωρω σωστο ιδανικο, αμεροληπτο….αξιο ολης μου της προσοχης και υπεςρανω ολων των αλλων μου πιθανων ενδιαφεροντων κια προτωβουλιων.

    οταν λοιπον καταφερεις κατι τετοιο ……τοτε εχεις κανει στο σκυλι το μεγαλυτερο ονειρο της ζωης του……του χεις δωσει σκοπο υπαρξης….και μπορει για σενα να θυσιαστει.

    Για να γινουν ολα αυτα σημαινει οτι και εσυ….ο ιδιοκτητης το αξιζεις κια συμπεριφερθηκες οπως αρμοζει…εκπαιδευτικες και συ μαζι του κατα καποιο τροπο.

    Καλος ιδιοκτητης ΔΕΝ ειναι αυτος που χει το σκυλι να τρωει οποτε και οτι θελει, να κοιματε στ οκρεβατι του, να λερωνει οπου φτασει, να εναντιωνετε……….επειδη αυτ οτου αρεσε ινα κανει και δεν θελει να το θυμωσει.Δηλαδει ο υπερπροστατευτικος η ο υπερ-αγαπησιαρης ιδιοκτητης περισσοτερ οκακο θα κανει παρα καλο ….σε ενα σκυλι που θα παρει λαθος μυνηματα και συσχεσεις ενεργειων.

    Καλος ιδιοκτητης ειναι αυτος που εχει μαθει στο σκυλι ποιο ειναι το σωστο, που εχει τον ηγετικο ρολο στην σχεση, αλλα τον απεκτησε με τον σεβασμο και οχι τον καταναγκασμο του σκυλου.

    Αρα το αφηνω ενα σκυλι να ξαπλωνει στο καναπε επειδη θελει αυτο……δεν ειναι το ιδανικο…οσο ωραιο και να ειναι….το να ξαπλωνει ενα σκυλι στο καναπε επειδη ετσι του εμαθα εγω οτι ειναι το σωστο ( ιδιαιτερα εαν εχε ιτον δικο του) ΝΑΙ αυτο ειναι το ιδανικο.

    Ενα σκυλι πρεεπι μεσα απ την αγαπη μας προς αυτο να εχει αποκτησει πρωτοβουλια, θεληση, και νοημα σε ολα οσα εκτελει και κανει θεληματικα.Τοτε μπορουμε να μιλουμε για αρμονικη σχεση μεταξυ των δυο ατομων….και τοτε δικαιολογουνται ολες οι ομορφες στιγμες που εδωσαν πιο πανω τα παιδια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    483
    Kurzthaar στις #125328

    Ολα τα παιδια πιο πανω, ιδιαιτερα οσα γνωριζω και καλυτερα εχουν καταφερει να δωσουν τα πιο πανω στα σκυλαι τους γιαυτο και οσοι βλεπετε ……εχετε αυτην την ομορφη φωτο η στιγμη στ ομυαλο σας.

    Μην ξεγελιεστε ομως γιατι δεν εγιναν ετσι απλα…….χρειαστηκαν ….πολλη αγαπη.

    Οσοι ………ειστε προθυμοπι να την προσφερετε…….τοτε θα δειτε ποσο υπεροχος μπορει να εινα ιενας σκυλος……περα απ το κυνηγι…και ποσες χαρες μπορει απλοχερα να σου προσφερει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    892
    QWER στις #126390

    οτι και να πω ειναι λιγο εκπληκτικο

    http://www.youtube.com/watch?v=pBGWhgTMRlI…player_embedded

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #364017

    οτι και να πω ειναι λιγο εκπληκτικο

    [url=”http://www.youtube.com/watch?v=pBGWhgTMRlI&feature=player_embedded”]http://www.youtube.com/watch?v=pBGWhgTMRlI…player_embedded[/url]

    [font=”Comic Sans MS”]Χωρις λογια………… μονο δακρυα.
    Ωραιο Γιωργο.
    [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    89
    bounas progress στις #364025

    οτι και να πω ειναι λιγο εκπληκτικο

    [url=”http://www.youtube.com/watch?v=pBGWhgTMRlI&feature=player_embedded”]http://www.youtube.com/watch?v=pBGWhgTMRlI…player_embedded[/url]

    Απίστευτο,μας έριξες την ψυχολογία!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 187 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων