ΠΕΡΙ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΚΥΝΗΓΟΣΚΗΛΟΥ

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 16 έως 29 (από 29 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    and73 στις #81395

    Φιλε,

    Οτι τελικη επιλογη και να κανεις στον σκυλο πρεπει να εισαι διατεθημενος να του διαθεσεις αρκετες ωρες και εξοδους στο βουνο, και σε εκπαιδευση ουτως ωστε να μπορεσει να δειξει τα “καλα” στοιχεια που θα ειχει η φυλη του. 

    Ανδρεας


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #81399

    Αγαπητέ ΑΝΤΟΝΙΟ, Συμφωνώ με όσα έχει αναφέρει ο Παντελής, επί πλέον ο φίλος μας που ενδιαφέρεται για την απόκτηση σκύλου ας ρίξει μια ματιά στα ΠΕΡΙ ΣΚΥΛΩΝ όπου υπάρχει το θέμα

    Τα σταθερά βήματα μιας επιλογής 

    Θα ήθελα να πω ακόμη πως ναι μεν είναι σοβαρές κυνολογικές τοποθετήσεις αυτές του Παντελή αλλά είναι συγχρόνως «αρχές». Είναι δηλαδή βασικές σκέψεις/γνώσεις για κάποιον που θέλει να πάρει σκύλο. Αν δεν μπορεί κάποιος να μάθει πρώτα αυτά, αν δεν μπορεί να καταγράψει τα «θέλω» του και τα «μπορώ» του τότε δεν είναι έτοιμος για να αποκτήσει σκύλο. Με άλλα λόγια ο παραλληλισμός σου “Επιστήμη από το Α στο Ω” δεν ευσταθεί, δεν μπορεί κάποιος να επιλέξει μάρκα και να οδηγεί αυτοκίνητο αν δεν έχει μάθει τα προσόντα και τα μειονεκτήματα της κάθε μάρκας και δεν έχει κάνει μαθήματα οδήγησης.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #81426

    ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΛΛΑ ΟΜΩΣ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΕΝΟΣ ΝΕΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΜΕ ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΟΙΟ ΕΥΚΟΛΗ-ΣΩΣΤΗ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ ΤΟ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΕΝΑ ΣΚΥΛΟ. ΟΣΟ ΠΟΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟΥ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΣΤΑΝΤΑΡ,ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑ Κ.Τ.Λ.Π.ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΩ ΚΑΝΕΝΑ ΝΕΟ ΚΥΝΗΓΟ ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ Α.

    ΚΑΠΟΤΕ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΝΕΟΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΣΚΥΛΟ,ΠΗΡΕ ΕΝΑ ΣΕΤΤΕΡ( ΓΕΝ.ΦΡΑΝΤΣΙΝΙ) ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΕΒΓΑΖΕ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΚΑΒΑΛΟΥΣΕ 2 ΒΟΥΝΑ.Ο ΦΙΛΟΣ ΚΑΠΩΣ ΥΠΕΡΒΑΡΟΣ, ΝΕΟΣ ΜΕ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΤΡΕΛΑΘΗΚΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΥΝΗΓΙΣΕΙ,ΤΟ ΣΕΤΤΕΡ 40 ΒΑΘΜΟΥΣ ΝΑ ΕΙΧΕ ΚΥΝΗΓΟΥΣΕ ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ.ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΝΑ ΤΕΛΕΙΟΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ΣΚΥΛΟΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΕΝΟΣ ΑΠΕΙΡΟΥ  ΚΥΝΗΓΟΥ.

    ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΣΚΥΛΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΑΡΧΙΚΑ ΤΗ ΖΗΤΑΕΙ,ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΚΙΝΗΣΗ-ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ-ΕΡΓΑΣΙΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ  ΟΤΙ ΠΑΙΖΟΥΝ ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΟ ΡΟΛΟ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΤΑ ΒΡΕΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΕΝΟΤΗΤΕΣ.

    ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΕΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΤΗΝ PORCE ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΗΝ ΤΡΑΚΑΡΕΙ .

    ΥΓ.ΜΑΛΛΟΝ Ο ΤΙΤΛΟΣ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΑΞΕΙ (Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ ΣΩΣΤΟΥ ΕΚΤΡΟΦΕΑ) ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΞΕΚΙΝΟΥΝ ΟΛΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #81428

    ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΤΑ ΣΤΑΘΕΡΑ ΒΗΜΑΤΑ ΜΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΤΑ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΟΛΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΜΕ ΣΚΥΛΟ ,ΟΜΟΛΟΓΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    savvidanak στις #81444

     ΖΗΤΩ ΜΕ ΑΓΓΕΛΙΑ ΑΓΟΡΑ ΓΟΥΡΟΥΝΟΣΚΥΛΟΥ ΞΕΚΙΝΗΜΕΝΟΥ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΟΜΩΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΡΑΤΣΕΣ Η ΑΝ ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΡΑΤΣΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥΛΟΣΚΥΛΑ ΚΑΙ/Η ΓΟΥΡΟΥΝΟΣΚΥΛΑ. ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΩ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΧΑΡΙΣΩ. ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΩ ;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #81446

    ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΡΑΤΣΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟΥ ΑΓΡΙΟΧΟΙΡΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΙΧΝΗΛΑΤΗΣ,ΜΠΙΓΚΛ ΚΤΛΠ.ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΟΥ ΑΡΤΟΥΑ ΑΠΛΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗ Η ΕΚΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

    ΤΩΡΑ ΞΕΚΙΝΗΜΕΝΟ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΕΔΩ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΚΥΛΙ ΔΕΝ ΔΙΝΕΤΑΙ 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    81
    kurz-mpek στις #81590

    Φίλε steel,τα είπες πραγματικά πάρα πολύ ωραία.Μακαρί όλοι οι “κυνόφιλοι” να σκέφτονταν έτσι.Τότε σίγουρα θα είχαμε κανει τεράστια βήματα σαν χώρα στον τομέα κυνηγόσκυλα και γενικά κυνοφιλία!Μπράβο και παλί μπράβο!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #81610

    Ο κυριότερος λόγος πού δέν ήθελα νά αποκτήσω γερμανικό δείκτη ήταν η ευκολία-προτίμηση πού δείχνουν στά τριχωτά κ τά ίχνη τους. Τό σενάριο πού είχα φανταστεί ήταν τό νά ακολουθήσει κάποιο λαγό-αλεπού-ζαρκάδι-αγριόχοιρο τήν ώρα πού εγώ ήθελα νά ασχολειθώ μέ τήν εύρεση πέρδικας-ών ! Τό ίδιο μπορεί νά συνέβαινε κ κατά τό κυνήγι τής μπεκάτσας από τήν στιγμή πού τά δάση μέ βελανιδιές είναι ο τόπος πού ασκείται τό κυνήγι της. Η θεωρία μου έγινε πράξη στίς εξορμήσεις γνωστών μου κυνηγών πού τό ποιό ακραίο πού μου εξιστόρησαν ήταν η αναμονή γιά περίπου δυό ώρες κούρτσχααρ πού κυνηγώντας ζαρκάδι τούς κατέστρεψε τήν ημέρα. Φίλος είχε φέρει πρίν χρόνια κουτάβι από τήν Γερμανία πού εξελίχθηκε,παρά τήν θελησή του, σέ έξοχο ιχνηλάτη πού τόν απογοήτευσε πλήρως μιά κ ο σκοπός του ήταν νά κάνει μπεκατσόσκυλο ! Οσο γιά τήν επιθετικότητα τών ντράτχααρ εναντίον κατσικιών-προβάτων τήν έχω διασταυρώσει αρκετές φορές μιά κ γνωστός πού τού αρέσει νά βγαίνει γιά πέρδικες έχει πρόβλημα μέ τήν συμπεριφορά του απέναντι στά προαναφερθέντα τετράποδα. Καταννοώ οτι πιθανών είναι λάθη επιλογής εκτροφής κ κυρίως εκπαίδευσης μά δέν νά ήθελα νά βρεθώ σέ παρόμοια θέση ούτε βρέθηκα ποτέ,άν κ είχαν τά σέττερ μου τέτοιες επαφές, κάνοντας με ευτηχή γιά τήν προνοητικότητα-επιλογή μου.   Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #81637

    ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Ο ΧΡΗΣΤΟΣ ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΤΕΙ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΡΩΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΑΣ ΣΤΟ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΖΗΤΑΜΕ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΞΟΥΜΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΜΑΣ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ ΕΚΤΡΟΦΗΣ.ΠΟΛΛΟΙ  ΦΙΛΟΙ ΞΕΚΙΝΟΥΝ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΣΥΧΝΑ ΣΚΥΛΙΑ ΠΟΥ ΓΙΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    81
    kurz-mpek στις #344583

    ΦΙΛΕ SAGATH ΑΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΣΩΣΤΑ ΘΕΣ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΕΝΑ ΣΚΥΛΙ ΜΕ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΤΟΝ ΚΥΝΗΓΟΤΟΠΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ,ΑΠΟ ΛΑΓΟ ΜΕΧΡΙ ΤΣΙΧΛΑ!ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΙΣΩΣ ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΟΜΩΣ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΠΕΡΔΙΚΟΣΚΥΛΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΜΠΕΚΑΤΣΟΣΚΥΛΟ,ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΟΡΤΥΚΟΣΚΥΛΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΠΕΡΔΙΚΟΣΚΥΛΟ Η΄ ΜΠΕΚΑΤΣΟΣΚΥΛΟ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΑ,ΕΚΤΟΣ ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ 8-9 ΧΡΟΝΩΝ ΠΟΛΥ ΕΜΠΕΙΡΟ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟ.(ΠΟΛΛΟΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΟΥΝ,ΟΜΩΣ ΟΠΩΣ ΠΡΟΕΙΠΑΝ ΟΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΦΙΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΚΑΙ ΤΑ  STANDAR ΠΟΥ ΖΗΤΑΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΨΗΛΑ Η’ ΧΑΜΗΛΑ ΘΕΤΕΙ ΤΟΝ ΠΗΧΗ).ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΙΛΑΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΟΠΟΥ ΟΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΤΟΥΣ,ΚΥΝΗΓΟΙ, ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΝΩΤΕΡΟ ΜΕΤΡΙΑ ΕΩΣ ΚΑΚΑ.ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΙΝΤΕΡ ΚΑΙ ΤΟ KURZHAAR ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΩ ΑΝ ΠΕΣΟΥΝ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΝ ΛΑΓΟ ΤΟΝ ΨΑΧΝΟΥΝ,ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΚΥΛΙΑ ΦΕΡΜΑΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ.ΤΩΡΑ ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΕΙΣΕΙΣ,ΑΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΦΕΡΜΑ ΕΝΑΝ ΣΚΥΛΟ ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΗΣ ΦΥΛΗΣ,ΑΝ ΠΑΛΙ ΟΧΙ ΕΝΑΝ ΣΚΥΛΟ ΠΟΥ ΝΑ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΙΣ ΦΥΛΕΣ ΞΕΣΗΚΩΜΑΤΟΣ.

    ΦΙΛΙΚΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    SAGATH στις #81944

    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ.ΟΝΤΩΣ ΕΝΑΣ ΣΚΥΛΟΣ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΟΠΙΑ.ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΦΕΡΜΑ ΑΛΛΑ ΡΩΤΗΣΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΣΚΥΛΙ ΠΟΥ ΑΝΤΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΗ ΖΕΣΤΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΥΟ (ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ),ΤΑ ΠΥΚΝΑ(ΛΟΓΩ ΤΡΙΧΩΜΑΤΟΣ)ΔΕΝ ΚΥΝΔΙΝΕΥΩ ΝΑ ΤΟΝ ΧΑΝΩ(ΛΟΓΩ ΠΟΛΥ ΑΝΟΙΚΤΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ)ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΣΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΞΕΚΙΝΑ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ.

    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΤΗΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ,

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #82023

    Μέχρι το  1989  για μένα σκυλιά φέρμας ήταν τα 2 σεττερ (αγγλικο – ιρλανδικό) και προπάντων το ποίντερ. Εχόντας  όμως προτερο βιο με λαγόσκυλα είχα έβλεπα κάποιες εργασιακές ελλειψεις στα ποιντερ που είχα, δεν ταίριαζαν  απόλυτα στη κυνηγετική μου ιδιοσυγκρασία, έτσι σε μια πορεία 3 χρόνων έκανα αυτό ακριβώς που περιέγραψα πάνω κατέγραφα τα εργασιακά που έβλεπα – πλεοκτήματα -μειονεκτήματα κλπ – καθόρισα το εργασιάκό μου στανταρ κατά κάποιο τρόπο – Οι κυνολογικές μου γνώσεις όμως περιοριζόταν τότε στα του δρ. Μπασουράκου, δηλαδή άτια – μουλάρια και γαιδούρια κλπ.  είναι ένα από τα μεγάλα λάθη που του χρεώνω όσο και εαν στην εποχή του για την Ελλάδα ήταν όαση.  Ετσι αφού κατέληξα σε  3 φυλές μεσα από τα εργασιακά πρότυπα που ήθελα απορίπτοντας kutsxaar γιατί όσα είχα δεί μέχρι τότε ήταν πολύ αργά τα ΒΑιμαράνερ γιατί άντε να βρείς, η λύση ήταν πιά μονόδρομος ένα drahthaar, αλλά με πάντα το σκεπτικό ότι  αυτό το σκυλί θα ήταν “συμπλήρωμα” του ποίντερ που είχα μέχρι τότε  ποτέ δεν είχε περάσει από το μυαλό μου ότι δεν θα κυνηγούσα κατά βάση με ποίντερ. Το drahthaar προοριζόταν για τα πάρεργα δηλαδή απόρτ από τα ποτάμια, λίγο ποιο μέσα στα πυκνά  κανένα όρτυκι,άντε και κανένας στραβός λαγός, αυτές ήταν οι φιλοδοξίες μου τότε από την ράτσα . Για περδικές και μπεκάτσες ούτε σκέψη.

    Οταν ξεκίνησα την ανέυρεση κουταβιού,  τρόμαξα, ρωτούσα από εδώ και από εκεί, πολύ δυνατά ζώα ΑΛΛΑ τρώνε σκύλους ζωντανούς, τρώνε κατσίκια – προβατα – γαιδάρους,” δαγκώνουν ανθρώπους -παιδιά κλπ  ειλικρινά είχα τρομάξει και μαλιστα τόσο πολύ που ενώ είχα αποφασίσει ότι θα έπαιρνα αρσενικό πήρα θυληκό για να είναι ποιο μικρόσωμο και ποιο ήρεμο. Ταυτόχρονα είχα βάλει και την ποίντερ που είχα με ένα φερμένο από Αγγλία να κρατήσω και ένα ποίντερ καλού κακού μια και η σκύλα μου ήταν πιά στα 7,5.  Και ήρθε η  νεαρά  50ημερων, και στους 3 μήνες έπνιξε την 1η γάτα, τρόμαξα ξανά,  η εξελιξη όμως ήταν εντελώς διαφορετική απ΄τις περιγραφές ή μάλλον αυτό που λέμε καμμία σχέση, δεν είναι του παρόντος να περιγράψω καταστάσεις και περιστατικά αλλά αυτά τα περί βίας κλπ μέσα σε όλη αυτή την πορεία που έχω με την ράτσα  δεν τα είδα με την μορφή που τα περιφράφουν – σίγουρα ενδιαφέρονται περισσότερο απ΄τα αγγλικά για τα τριχωτά αλλά είμαι 1000% σίγουρος ότι του ανθρώπου που του φεύγει το drahthaar πίσω από το ζαρκάδι και χάνεται το ίδιο ακριβως θα του φεύγει και ένα ποίντερ ή σέττερ με ψυχή  και δύναμη-  Έχω δει ζευγάρι σεττερ να ξεσκίζει προβατίνα γιατί του ξεπετάχτηκε μπροστά τους –  Αλλά επικρατεί η νοοτροπία ότι ότι κάνουν τα αγγλικά είναι θέμα πάθους και εκπαίδευσης όταν το ίδιο πράγμα κάνουν τα γερμανικά είναι θέμα ράτσας.

    Ακόμα να ξεπεράσουμε τα απομεινάρια περί “ατιών”  μουλαριών και γαιδάρων.

    Θα συμβούλευα τον οποιοδήποτε για να μάθει κάτι για μια ράτσα να ρωτήσει κατόχους της ράτσας από χρόνια και οχι θεατές και ιδιοκτήτες του ενός φεγγαριού, από αυτούς μόνο λάθος πληροφορίες θα πάρει.  Το ακουσα, μου είπαν, είδα κάποια φορά ένα κλπ δεν αποτελει κριτήριο για την επιλογή της ράτσας , Για αυτό και επιμένω να πηγαίνει κάποιος στους αγώνες εκθεσεις κλπ εκεί βλέπει πολλά σκυλιά μαζί κλπ και μπορεί να κρίνει καλύτερα.

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    50
    μικρα στις #82864

    να σας πω μια εμπειρια και μια γνωμη.εχω ενα κουτσχαρακι και ειχα παει για μπεκατσες πελλοπονησο ειχα δανειστει και ενα pointer ενος φιλου.στη μεγαλοπολη συγκεκριμενα.το pointer ετρεχε σαν δεμονισμενο το κουρτσχαρακι ετρεχε περπατωντας 15 μετρα γυρω μου.ε λοιπον το κουρτσχαρακι μου φερμαρισε 4 και πηρα τις τρεις ενω το pointer μια μονο αλλα σηκωσε και αλλες δυο με το πηλαλλημα του.ασχετα με αυτο παρατηρησα πως το ενα σκυλι χαλαγε το αλλο.το κουρτσχααρ καποιες φορες απομακρυνοταν ή το pointer ερχοταν κοντα χωρις να ψαχνει καν για θηραμα.αυτα τα σκυλια καταλαβα πως δεν ειναι για να κυνηγουν μαζι.εχω αδικο?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #82913

    ΦΥΣΙΚΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ , ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΤΕΜΠΟ ,ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΗΛΙΚΙΑΣ

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 16 έως 29 (από 29 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων