Φυτοφάγοι και… αναίσθητοι κρεατοφάγοι!

Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 16 έως 25 (από 25 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #83584

     Πολυ σωστα το εθεσες. Πιστευω οτι η φυτοφαγια ειναι καθαρα θεμα προσωπικης επιλογης, και γινεται (ετσι τουλαχιστον νομιζω) με γνωμονα την υγεια περισσοτερο και λιγοτερο το περιβαλλον. Οπως και αν ειναι ομως, ειναι μια πραξη σεβαστη, εφοσον αποτελει μια επιλογη καποιου για τον εαυτο του. Οταν ομως φανατιζεται και προσπαθει να την επιβαλλει και σε αλλους τοτε παει αλλου το θεμα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    272
    andre στις #83593


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από giwta στίς 05 Iανουάριος 2007


    …… η αληθεια ειναι πως με σοκαραν οι δηλωσεις αυτου του ανθρωπου στο veg.gr. εχω φιλους κυνηγους και τους σεβομαι πολυ περισσοτερο απο αυτους τους φανατισμενους ταχα φυτοφαγους η οικολογους η οπως αλλιως θελουν να αυτοαποκαλουνται. σε οποια ομαδα κι αν ανηκουμε θα πρεπει ολοι να φροντιζουμε τη φυση ο καθενας με το δικο του τροπο χωρις φανατισμο και παρωπιδες γιατι αυτο ειναι ολεθριο για την προσπαθεια αυτη.

     γιωτα

    ***τη φυση δεν την κληρονομησαμε απο τους προγονους μας αλλα τη δανειστηκαμε απο τα παιδια μας***

    αγαπητη γιωτα, καλως ορισες στο φορουμ και σου ευχομαι καλη  και ευχαριστη… πλοηγηση.

    με τη σειρα μου να σε συγχαρω για την τοποθετηση σου στο συγγεκριμενο θεμα. πιστευω κι εγω πως η φυτοφαγια ειναι κατι προσωπικο, διατροφικο και οχι αναγκαστικα για να προστατεψει τη φυση. δεν το χωραει το μυαλο μου πως αν δε φαω αρνακι προστατευω τη φυση!

    η φυση προστατευεται αλλιως. με δενδροφυτευσεις, με συγγομιδη απορηματων, με βοηθεια στην πυρασφαλεια με συμμετοχη γενικα σε τετοιου ειδους δραστηριοτητες.

    σεβομαι την αποψη φυτοφαγων που λενε δεν μπορουν να φανε κρεας επειδη ειναι ζωικος οργανισμος.  απαιτω να σεβονται και τη δικη μου αποψη και να μη με καταδικαζουν χωρις αιτια …

    δεν επεβαλα ποτε σε κανεναν να γινει με το ζορι κυνηγος.

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #344898

    Έχω διαπιστώσει ότι ο άνθρωπος από την φύση του όταν αποφασίζει να ενταχθεί σε μια ομάδα με ιδιαιτερότητες, καλλιεργεί την επιθυμία να τον ακολουθήσουν και οι υπόλοιποι σ’ αυτή την επιλογή του με το έτσι θέλω.

    Πιθανώς αυτό γίνεται για να ενισχύσει την άποψη του και να αισθανθεί ότι κάνει το σωστό.

    Το ίδιο δεν έγινε με την εγκαθίδρυση κάθε θρησκείας? Ενώ αρχικά τα μέλη της ήταν διωκόμενη μειονότητα, πολύ γρήγορα μόλις έπαιρναν την εξουσία στα χέρια τους μετατρέπονταν από θύματα σε θύτες. Βλέπε Χριστιανισμό και Μωαμεθανισμό.

    Ο φυτοφάγος που έγραψε το αρχικό μήνυμα δεν αποτελεί εξαίρεση. Διαλαλεί περίεργες αντιλήψεις, θεσπίζει ακραίους νόμους όταν ακόμα αποτελεί μέλος μιας ασήμαντης μειονότητας. Φανταστείτε τι θα γίνει αν άνθρωποι σαν κι αυτόν έλθουν στα πράγματα.

    Αν ήταν λίγο διαβασμένος θα γνώριζε ότι ο άνθρωπος από την εμφάνιση του στην γή κυνηγούσε για να εξασφαλίσει την τροφή του και έτρωγε αποκλειστικά κρέας. Πέρασαν χιλιάδες χρόνια πριν μπορέσει να ασχοληθεί με την καλλιέργεια της γής.

    Από την φύση του λοιπόν είναι σαρκοφάγο ζώο. Τα φρούτα και λαχανικά αποτελούσαν συμπλήρωμα ή εναλλακτική λύση όταν το κυνήγι δεν απέφερε τα αναμενόμενα. Ακόμα και όταν άρχισε να καλλιεργεί, τα προϊόντα αυτά δεν ήταν παρά συμπλήρωμα της διατροφής του.

    Στις κατοπινές εποχές η φτώχια και η πείνα τον έκαναν να στραφεί στα λαχανικά και όσπρια.

    Εδώ στην Αίγυπτο το 70% του πληθυσμού τρέφεται με ρύζι λαχανικά, δημητριακά και όσπρια. Κρέας ελάχιστο και σε αραιά διαστήματα. Νομίζετε ότι αυτό αποτελεί υγιεινή διατροφή?

    Μέγα λάθος, οι ασθένειες που προέρχονται από κακή διατροφή θερίζουν, αναιμίες, δυσπλασίες κ.λ.π. Για να γίνω πιο κατανοητός δεν μιλώ για ανθρώπους που πεινούν, αλλά για ανθρώπους που η καθημερινή διατροφή τους περιλαμβάνει τα εξής: Ρύζι με φασολάκια η αρακά, σαλάτες από τομάτα, μελιτζάνα, κολοκυθάκια μαρούλια. Πατάτες βραστές, μακαρόνια και φτηνά φρούτα. Καταναλώνουν πολύ ψωμί και σάλτσες από φρέσκια τομάτα, χρησιμοποιούν αποκλειστικά ηλιέλαιο. Νηστικοί δεν μένουν ποτέ.

    Παρόλα αυτά τα υγιεινά που τρώνε, το 75% είναι παχύσαρκοι με ότι αυτό συνεπάγεται.

    Το διάστημα που ζω εδώ άλλαξα τις διατροφικές μου συνήθειες προσαρμόζοντας τες  σε πιο υγιεινές. Υιοθέτησα την υπερβολική κατανάλωση λαχανικών και φρούτων, κατάργησα οτιδήποτε τηγανιτό αλλά δεν παραλείπω να συμπεριλαμβάνω 3-4 φορές την εβδομάδα κάποια ποσότητα κρέατος στα λαχανικά μου. Όμως διέκοψα παντελώς αυτή την θρυλική μονοφαγία κρεατος που συνηθίζουμε στην Ελλάδα: δηλαδή τεράστιες ποσότητες από παϊδάκια η μπριζόλες συνοδευόμενες από τηγανιτές πατάτες ή μακαρόνια. Μετά από 14 μήνες αυτής της διατροφής τα αποτελέσματα είναι ορατά.

    Με λίγα λόγια ο ανθρώπινος οργανισμός δεν καλύπτεται πλέον με αποκλειστική διατροφή κρέατος ή μόνο λαχανικών. Οι ζωική πρωτεΐνη δεν αντικαθίσταται με την φυτική.

    Σίγουρα κάποιοι φίλοι φυτοφάγοι θα μου πουν ότι χαίρουν άκρας υγείας. Μακάρι, ας μας πουν την διατροφή τους να την ακολουθήσουμε κι εμείς.  

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #344902


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από giwta στίς 05 Iανουάριος 2007


    καλημερα σας και χρονια πολλα καλη χρονια! περνω το θαρρος να γραψω σε ενα site κυνηγετικο με αφορμη το θεμα που ανοιξε σχετικα με τους φανατικους φυτοφαγους. ειμαι και εγω εδω και παρα πολλα χρονια φυτοφαγος μαλλον γεννηθηκα ετσι παρ ολο που προερχομαι απο οικογενεια κυνηγων. η αληθεια ειναι πως με σοκαραν οι δηλωσεις αυτου του ανθρωπου στο veg.gr. εχω φιλους κυνηγους και τους σεβομαι πολυ περισσοτερο απο αυτους τους φανατισμενους ταχα φυτοφαγους η οικολογους η οπως αλλιως θελουν να αυτοαποκαλουνται. σε οποια ομαδα κι αν ανηκουμε θα πρεπει ολοι να φροντιζουμε τη φυση ο καθενας με το δικο του τροπο χωρις φανατισμο και παρωπιδες γιατι αυτο ειναι ολεθριο για την προσπαθεια αυτη.

     γιωτα

    ***τη φυση δεν την κληρονομησαμε απο τους προγονους μας αλλα τη δανειστηκαμε απο τα παιδια μας***


    [/indent]

    Δύο πράγματα έχω να πω. Και απευθύνομαι σε όλους μας. Χωρίς καμία εξαίρεση.

    1) Ο φανατισμένος άνθρωπος είναι ο ποιο επικίνδυνος.

    2) Οι χειρότεροι , φανατισμένοι, είναι αυτοί που αποτελούν την μειοψηφία.

    Συγνώμη που επαναλαμβάνομαι.

    Αλλά τελικά όλοι λέμε τα ίδια, αλλά ο καθένας με δικά του λόγια, και από την δική του πλευρά.

    Καλώς ήρθες στον χώρο μας Γιώτα. Καλά έκανες που μας έγραψες τις απόψεις σου. Εμείς δεν έχουμε παρωπίδες, ούτε φιμώνουμε την αντίθετη άποψη, φτάνει να διατυπώνετε σωστά. Και ίσως διαπιστώσεις ότι δεν ήμαστε οι άξεστοι, αγροίκοι,  με το δασύτριχο στήθος, και τα ανοιχτά πουκάμισα, όπως μας παρουσιάζουν σε κάποιο άλλο [/color]site οι «φίλοι» οι οικολόγοι.  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    giwta στις #83668

    απαντωντας στο αν οι φυτοφαγοι χαιρουν ακρας υγειας θα σας πω πως ειναι πολυ δυσκολο να κρατας ισοροπιμενη διατροφη εχοντας απορριψει ζωικης προελευσης τροφες. πρεπει να γινεται συνδιασμος αλλων τροφων με ιδιαιτερη φροντιδα . οι φυτοφαγοι χρειαζεται να τρωνε περισσοτερο αν δεν προσεξουν για να νιωσουν “χορτασμενοι” σε αντιθεση με τους κρεατοφαγους που με μια μπριζολα χορταινουν. τα πρατα χρονια φυτοφαγιας ειναι δυσκολα αλλα κατα την γνωμη μου αξιζει η προσπαθεια. πολλοι δεν καταφερνουν να παραμεινουν φυτοφαγοι. εγω μαλλον γεννηθηκα φυτοφαγος απ οσο θυμαμαι τον εαυτο μου απαιχθανομουν το κρεας ηταν η ιδεα πως ετρωγα κατι πεθαμενο. δεν ειμαι φυτοφαγος για λογους υγειας ουτε επιδη πιστευω πως προστατευω τη φυση με αυτο το τροπο. εχω δυο παιδια το ενα εχει την ιδια απαιχθεια προς το κρεας οπως και εγω το αλλο ειναι κρεατοφαγος φανατικος. η σωματικη υγεια δεν ειναι μονο αποτελεσμα της φυτοφαγιας αλλα συνδιασμος δραστηριοτητων. καλη διατροφη, γυμναστικη, και το σημαντηκοτερο για μενα να βαζουμε προτερεοτητες στη ζωη μας για το τι αξιζει να μας αγχωνει και τι οχι. η ψυχικη κατασταση καθοριζει ολα τα υπολοιπα. η ζωη ενος φυτοφαγου ειναι ενα πακετο με καπως διαφορετικες δραστηριοτητες και αναζητησεις που ομως δε διαφερουν πολυ απο αυτες των σωστων κυνηγων η φυσιολατρων η ολων των ιδιαιτερων μειονοτητων.

    με εκτιμηση γιωτα

     ***αγαπηστε τον εαυτο σας για να σας αγαπησουν και οι αλλοι***

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    38
    vtoutoun στις #83687

    εγω μαλλον γεννηθηκα φυτοφαγος απ οσο θυμαμαι τον εαυτο μου απαιχθανομουν το κρεας ηταν η ιδεα πως ετρωγα κατι πεθαμενο. δεν ειμαι φυτοφαγος για λογους υγειας ουτε επιδη πιστευω πως προστατευω τη φυση με αυτο το τροπο………….

     

    με εκτιμηση γιωτα

    ***

    αγαπηστε τον εαυτο σας για να σας αγαπησουν και οι αλλοι***

    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΑΓΑΠΗΤΗ ΓΙΩΤΑ, ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΕΙΣ ΤΗ ΦΥΣΗ, ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΤΟΜΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ. ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΔΙΑΤΥΠΩΝΕΙΣ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ. ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙΣ ΣΤΟ FORUM, ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΑΤΟΜΑ ΣΑΝ ΕΣΕΝΑ ΝΑ ΑΝΤΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    521
    asyn στις #344908

    Αμαν, αμαν φιλαράκι Ανδρέα τι θέμα είναι αυτό που άνοιξες;

    Από τι μια απογοητεύτηκα για αυτά που διάβασα από τον   κ. Καφαταρίδη (γιατί τους αφήνουν να τριγυρνάνε ελεύθεροι;;), από την άλλη όμως χάρηκα με κάθε μήνυμα που διάβασα από την Γιώτα…..

    Μπράβο σου Γιώτα, τόσο οι απόψεις σου, όσο και τα γνωμικά που βάζεις στο τέλος των μηνυμάτων σου είναι πολύ σωστά…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #83879

    καλως ηλθες γιωτα εισαι καταπληκτικη σου βγαζω το καπελο μπραβο σου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    272
    andre στις #83924

    Φίλε Αντώνη αποδεικνυεται για μια φορα ακόμη πως ξερω να διαλεγω τους φίλους μου. Δεν το κρυβω πως  το νεο μέλος του φορουμ μας, και αναφερομαι στη γιωτα ειναι φιλη μου και χαιρομαι για τις ωριμες και πολυ ορθες αποψεις της. Η γιωτα , το ειπε άλλωστε, μπορει να μην τρωει το κρεας αλλα προερχεται απο κυνηγετικη οικογενεια!

    Τετοιες αποψεις  (κι εννοω οπως της Γιωτας) οι οποιες μπορουν να φανουν επικοδομητικες τις χρειζομαστε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    272
    andre στις #83925

    και κατι ακομη. Το συγκεκριμενο θεμα ξεκινησε χαρη στη γιωτα με αφορμη το… κακως κείμενο του κ. Βασίλη Καφαταρίδη στο veg.gr

Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 16 έως 25 (από 25 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων