Beretta over-under!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 60 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    365
    bore στις #87453

    Η πλήρη ονομασία του είναι 687 gold κ όντως η βάση είναι μαύρη από τό εργοστάσιο μέ ανάγλυφα χρυσά πτηνά στό πλάι τής βάσης. Ο πρώην ιδιοκτήτης μου είπε οτι είναι πολύ σπάνιο τουφέκι. Στό πρόχειρο συζητήθηκε κ τό νά τό παραχωρήσω στόν Νεοπτόλεμο πού κάνει συλλογή από Beretta !  Τήν Τετάρτη νά τό δούμε σοβαρότερα.   Στό θέμα τών δοκιμών τώρα μέ αρχή τά Κυπριακά Victory starlight σέ Ν9 κ κάπου 700σκ. στό φυσίγγι !!!!! Στά 25μ. έδωσε διάμετρο τουφεκιάς στό 90χ90 μέ πυκνή κατανομή μέ **** τσόκ.Στά 30μ. μέ τό ίδιο άνοιγμα κατανομής είδα 360σκ. στά 76εκ. πού έγιναν 205σκ. στά 35μ. Μέ τό ** στά 35μ. η κατανομή άνοιξε 80χ80 κ ήταν πυκνή μέ τήν απόδοση στά 40μ. νά δείνει 268σκ. Πηγαίνωντας στό RC2 34γραμ. μέ παραδοσιακή βυσμάτωση  Ν8 στά 20μ. έδωσε τό **** 80χ80 κ μεγάλη πυκνότητα πού στά 30μ. μέ καλή κατανομή έφερε 232σκ. 45% Στά 35μ. μέ τό ** έδωσε 280σκ. 55%πού έγιναν 218σκ. 43% στά 40μ. Μέ τά free-shot σέ Ν10 στά 25μ. μέ **** έκανε κύκλο διαμέτρου 90χ90εκ.μέ μεγάλη πυκνότητα όπως κ στά 30μ.πού έδωσε καλό καταμερισμό σκαγιών.Μέ τό ** στά 35μ. 85χ85 κ πυκνή κατανομή πού έγινε καλή στά 40μ. Τό νά μετρήσω τόν αριθμό τών σκαγιών στό φυσίγγι κ στόν πίνακα από τέτοιο μέγεθος είναι πέρα από τήν υπομονή μου! Sorry άν σας κούρασα μέ ποσοστά,διαμέτρους κ αποστάσεις μά φανταστήται τί τραβάω εγώ ! Χρήστος.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #87457

    Στο πρόχειροοοοοοοοο???

    Την Τετάρτη ερχομαι με ΜΕΤΡΗΤΑ στην τσέπη.

    Με την ευκαιρία να πω ότι αποφασίσα να καταλήξω μόνο σε δίκαννα όπλα. Θα βγαλω Αγγελία την Benelli Gamo Comfort 71 cm καννη, που αγόρασα πέρυσι και που ελάχιστα δούλεψα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    365
    bore στις #87563

    Αποφάσισα νά τό κρατήσω τό 687 κ νά μήν τό παραχωρήσω στόν Νεοπτόλεμο κ ήδη έχει δρομολογηθεί η παραγγελεία τών ανταλλακτικών ώστε νά γίνει δυσκάνδαλο. Επίσης προμηθεύτηκα τά 32άρια Victory σέ Ν6 καθώς κ τά 34άρια B&P μέ πλαστικό κυάθιο στό ίδιο μέγεθος γιά δοκιμές στόν πίνακα άν κ τό νά έχουν όλα σχεδόν τά παντελόνια-παπούτσια μου ώχρα άρχισε νά μέ κουράζει ! Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #87792

    Ελπίζω να το χαρείς.!! Πραγματικα δεν ήθελα να σε πιέσω καθως ήθελα να παρεις μια ΔΙΚΗ σου ανεπηρέαστη αποφαση. Απο ερευνα που εκανα στο αρχείο μου είναι το 687 golden onyx. Τα ενθετα είναι όντως απο χρυσό 24 καρατίων. Το βαρος του κοντα στα 3100 (ειχα κανει λαθος σε ότι σου ειχα πει στο τηλ). Η σημερινή του αξία σύμφωνα με το blue book of gun values του 2005 είναι εφόσον είναι σε τέλεια κατασταση κοντα στα 1200 – 1300 $. Κατασκευαστηκαν κομματια και με 76 mm θαλαμες. Νομίζω ότι είναι ενα καταπληκτικό οπλο και σε καθε περίπτωση εαν το μετανιώσεις το αγοραζω … μόνο σαν μονοσκάνδαλο όμως!! Εαν δεν το μετανιώσεις … τότε να είσαι σίγουρος πως δεν θα το μετανιωσεις … καθώς πιστευω πως πραγματικα είναι όμορφο και λειτουργικο λόγω βαρους και συσφίξεων. Εγω εαν το αγόραζα θα γινόταν αυτόματα το σχεδόν μόνιμο κυνηγετικό μου εργαλείο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    365
    bore στις #87811

    Οί επεμβάσεις νά γίνουν μέ τέτοιο τρόπο πού ανά πάσα στιγμή νά μπορεί νά ξαναγίνει μονοσκάνδαλο. Πάνω σέ αυτό τό σκεπτικό παραγγέλθηκε κ τό κομβίο τής ασφάλειας χωρίς επιλογέα γιά νά μήν καταστραφεί ο υπάρχων πού μόνο μέ κόψε-ράψε νά συνεργαζόταν μέ τόν υπόλοιπο μηχανισμό. Ο υποφυλακτήρας τών σκανδαλών όμως δέν γλύτωσε τό σφυροκόπημα γιά νά μπορεί νά κινηθεί η δεύτερη χωρίς νά βρίσκει μά από τήν στιγμή πού υπάρχει πλήρης κάλυψη από ανταλλακτικά γίνεται εύκολο κ αυτό. Αφού τελέψει νά ζυγιστεί μέ ακρίβεια κ νά δώ τήν απόκλιση από τό αναφερόμενο τού εργοστασίου ! Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    365
    bore στις #87908

    Τό τουφέκι είναι πλέον δυσκάνδαλο με άψογη λειτουργεία κ μοναδική παραχώρηση τήν έλλειψη δευτερέυουσας σχαστηρίας μιά κ αλλάχτηκαν οί σφύρες κ στά νεότερα μοντέλλα υπάρχουν αλλαγές. Ο τελικός έλεγχος -ποτέ δέν ξέρεις- νά γίνει αύριο πού νά ρίξω μερικά κυνηγητικά φυσίγγια γιά τήν τελική πιστοποίηση τής τελειότητας τής συνεργασίας τών νέων μερών μεταξύ τους ! Τό ανοικτό πιστολέ δέν ενοχλεί διόλου στήν μετακίνηση τού δακτύλου-παλάμης από τήν πρώτη στήν δεύτερη μά σάν σχήμα υστερεί από τό ιδεατό πού έχω κάνοντας τήν λαβή νά δείχνει σχετικά παράταιρη, κάτι σάν νά περισεύει δηλαδή κ νά δώ αργότερα τί νά κάνω πάνω σέ αυτό. Αφαιρέθηκαν επίσης οί αορτηριούχοι από κάνες κοντάκι απλοποιώντας περισσότερο τήν κατασκευή ! Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    521
    asyn στις #87918


    [indent]

    Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Νεοπτόλεμος στίς 10 Aπρίλιος 2007


    Απο ερευνα που εκανα στο αρχείο μου είναι το 687 golden onyx. …

    Μετά από απουσία μεγάλου διαστήματος γεια σας και πάλι από εμένα…….

    Νεοπτόλεμε, γιατί δεν μπορώ να βρω μοντέλο με την ονομασία που βρήκες;;; Μήπως θα μπορούσες να μου πεις περισσότερα;;;Καμιά φωτογραφία ή κανένα link μήπως;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #87920

    Πρωτοεμφανίστηκε στους καταλόγους της beretta 1988 και εν συνεχεία σε αυτούς του 1992 – 1993. Εαν θελεις δωσε μου εμαιλ να σου στείλω (είναι σε αρχείο acrobat reader)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    521
    asyn στις #345591

    ΟΚ! Ευχαριστώ κατ’ αρχήν για την προθυμία σου, αλλά και για την εξήγηση, χάρη στην οποία το βρήκα και το είδα στον κατάλογο του 1992-93!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    365
    bore στις #87923

    Υπάρχει τό ενδεχόμενο νά φωτογραφηθεί τό εδώ στάντ-σκοπευτήριο από τόν Νεοπτόλεμο πού έχει τήν ανάλογη τεχνολογεία κ νά γίνει μιά μίνι παρουσίαση στό θέμα μέ τά σκοπευτικά. Μέ λίγη προσπάθεια μπορεί νά τοποθετηθεί φωτό από τό 687 πού κατέχω άν κ δέν μού αρέσει νά κάνω τά όπλα μου φωτομοντέλλα. Λόγο σπανιότητας όμως τού συγκεκριμένου ίσως αξίζει ο κόπος. Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #87933

    Χρήστο δεν είναι και τοοοοοσοο σπανιο. Αυτην την στιγμή πωλείται αλλο ενα ΙΔΙΟ ακριβώς σε ΥΠΕΡΑΡΙΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ μαζι με ενα αλλο ΠΟΛΥ ωραιο όπλο (ιδιος ο πωλητής) και εχω σκασει. Προσπαθω να κρατηθώ λόγω εξόδων σκοπευτηρίων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    365
    bore στις #87962

    Μπορώ νά κάνω τόν “κόφτη” μόλις θέλεις νά ρίξεις τέταρτη πούλα!?!?!,πολλοί εργαζόμενοι σέ τράπεζες περιμένουν νά βιοποριστούν από τούς τόκους ενδεχόμενου δανείου,τό δώρο τού Πάσχα τό έλαβες κ σέ λίγους μήνες νά κατατεθεί τό επίδομα αδείας οπότε ποιός ο λόγος νά μήν προχωρήσεις στήν απόκτησή του ?   Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #345594

    μ’ αρεσει ο τροπος που τα λες…

     

    (και πηρα και τα χαιρετισματα )

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    365
    bore στις #87964

    Οταν κάποιος από τόν περίγυρό μου είναι στήν ζυγαριά γιά τό νά αποκτήσει ακόμη ένα όπλο κ ειδικά κάποιο πού δέν τό έχω περιεργαστεί-ρίξει-επωμίσει τότε Αλκη εμπνέομαι κ βγάζω τόν καλύτερο εαυτό μου ! Δέν νομίζω νά περίμενες νά τόν φρενάρω !?!?! Ο Ακης είναι μέλος τής dream-team πού έχουμε στά τσιχλοκυνήγια κ θεώρησα καλό νά μεταφέρει τά δέοντα από τήν στιγμή πού είσασταν στόν ίδιο χώρο !   Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    365
    bore στις #88038

    Ανυσηχία υπήρχε γιά τό άν νά διπλοτουφεκούσε τό όπλο μετά τήν μετατροπή σέ δυσκάνδαλο κ σήμερα έριξα τρείς νουμπλέδες (τήν δεύτερη τήν έριχνα γιά νά δώ τήν διαφορετικότητα από τσόκ σέ τσόκ σέ χωμάτινη επιφάνεια-ήθελα τό παντελόνι χωρίς ώχρα-,καθώς κ τήν πρακτικότητα τής επέμβασης) κ τό τελικό αποτέλεσμα ήταν άκρως ενθαρυντικό-ανακουφιστικό κ κυρίως καθυσηχαστικό μιά κ τίποτα παράξενο δέν συνέβει.Ισως κακώς τά φυσίγγια ήταν τών 24άρων γραμμαρίων !!!!! Φωτομοντέλλο τό 687 δέν έγινε λόγο πίεσης χρόνου.  Χρήστος.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 60 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων