λαθος ή σωστο ?

Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 16 έως 26 (από 26 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/03/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    353
    ivis στις #89793

    paidia den mporo na katalavo to eksis pinane re sis auti kai skotonoun oti vroun mporsta tous? ego mia fora etyxa se enan o theos na ton kanei kinigo kai mou leei exo 2 pointer pou “zografizoun” alla kathomai mou leei to vradi stin mpekasta giati tin exo leei sigouri. kai to apanto kai ego giati tou leo to kaneis auto moipos pinas? an pinas na sou doso kamia mrizola kai mou leei oxi re file alla na giriso me adeio sakouli??? na loipon piei eimaste e re ego ksero oti eimai 20xronon sxedon kai otan apoktiso paidakia oxi thirama tha yparxei alla mono sta dvd kai se fotografeies tha ta vlpepoun. edo re paidia milame oti kathe xrono sta xania vazoun kai ena 10e parapano i 20e oti tous katevei leei gia filothiramatikous skopous alla ego den vlepo tipota apolitos. 2) ti paei na pei oti akrivenoun ta skagia edo i ellada apo oti ksero kanei kai eksagoges. edo milame oti to kinigi exei katantisei eispraktiko meso kai den endiaferi kanena apo to kratos an yparxoun perdikes aurio i den yparxoun. krima giati yparxoun akoma anthropi kai auti einai ligi ante na doume loipon pou tha traviksei.

    panta filika sotiris.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #89819


    [indent]

    Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από argirishunter στίς 11 Ιούνιος 2007


    δεν θελω να πω για συλλογους και θηροφυλακες (για αυτο δεν βγαζω και εκει κατω αδεια) γιατι ειναι εισπρακτικες μηχανες που συμβαλουν στην λαθροθηρια.

     

    Ψυχραιμία συνάδελφοι, καλό είναι να αποφεύγονται εκφράσεις όπως η παραπάνω……..

    ……………………………………………………………………………………….

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    362
    argirishunter στις #89865

    Πιστευω πως μπορω να διατυπωνω την αποψη μου και τα βιωματα μου ελευθερα ! μιλισα για εναν στο παραδειγμα μου συκεκριμενο συλλογο(τον οποιο δεν αναφερω πουθανα ποιοσ απο ολουσ ειναι το οποιο δεν θα ηταν και πρεπον απεναντι στους συνομιλητες μου ) οπου εκρινα σωστο σε μια φιλικι κουβεντα ΚΗΝΥΓΩΝ να αναφερω αυτο που πραγματικα γινετε στον συγκεκριμενο συλλογο…και μαλιστα για να στο τεκμηριωσω αυτο αν ανατρεξεισ στο μηνυμα που κατεκρηνες εχω μια παρενθεσει που λεω πωσ γιαυτο το λογο δεν εβγαλα αδεια σε αυτον το συλλογο και εβγαλο στον 1 αθηνων… οπου αναγνωριζω μερικεσ ενεργειεσ γιατι δεν ειμαι σε θεσει να τισ ξερω ολεσ….παντωσ αποξη μου ειναι ο συλλογοσ ο οποιοσδιποτε Κ.Σ. εχει δημιουργηθει για να προστατευει την φυσει και να δινει μελλον στο κυνηγι και να το προστατευει απο διαφορα παρασιτα που καταστρεφουν τη φυση γιατι η λαθροθηρια ειναι καταστροφη τησ φυσης οπωσ εχει αποδειχτει μεχρι τωρα και ως δευτερευων επεκτασει την καταστοφη του κυνηγου….αν διαβασες ολο το μηνυμα μου εξηγησα και για ποιο λογο μερικεσ φορες κατανοω τους θηροφυλακες…. το μονο δηλαδη που σε ενοχλησε ηταν οτι περνουν τα λεφτα μας για αλλουσ πολλα και αλλους λιγα αλλα ειναι λιγοι οι συλογοι που τα επενδιουν σωστα καιΜΠΡΑΒΟ τους για αυτο…. και αντι να πεις πως κατι πρεπει να γινει με την λαθροθηρια οπως τονισαν οι συνομιλητες μας μιασ και ηταν αυτη η κουβεντα στην οποια μιλαμε εσυ ειπεσ ψηλα τα χερια απο τους Κ.Σ. τελωσ παντων αν απιστευεισ πως ειμαι καπου υπερβολικως σου ζηταω συγνωμη απλα κατανοησε πως δεν φταινε μονο οι θηροφυλακες για αυτο το φαινομενο…. με απολητα φιλικη διαθεσει στα ανεφερα αυτα και ελπιζω να μην με παρεξηγεις γιατι πραγματικα εκει κατω ριμαζουν την περιοχη και ειναι ολοι σαν να μην συμβαινει τιποτε και και το θεωρουν μη αναστρεψημο ενω αυτο διαιωνιζεται…

    φιλικα argirishunter

    1os Κ.Σ. ΑΘΗΝΩΝ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #346062

    Φίλε Αργύρη, αν κατάλαβες και από το pm που σου έστειλα, απλά ζητάω πιο προσεκτική πληκτρολόγηση… για ευνόητους λόγους…

    Λυπάμαι αν θέωρησες ότι σε θίγω προσωπικά, δεν είχα τέτοια πρόθεση, γι’ αυτό και απαλέιφω μέρος από το προηγούμενο μύνημά μου

    Η ελευθερία έκφρασης πρέπει να είναι σεβαστή από όλους και φυσικά καθένας έχει το δικαίωμα να την εκφράζει, λίγη ψυχραιμία όμως δεν βλάπτει…..

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #89876


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από argirishunter στίς 08 Ιούνιος 2007


    παντοσ το θεμα ειναι ευαισθητο και θελει προσοχη !!!! και συμφωνο μαζι σου μαΚρια απο ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ!!!!!


    [/indent]ΣΥ ΕΙΠΑΣ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    362
    argirishunter στις #89891

    Ας προσπερασουμε τα προηγουμενα μυνηματα giati μιασ και αυτο που θελω να πω δεν ειναι σωστο να το περιγραφω με λιγο υπερβολικες λεξεις που μπορουν να παραρμηνευθου και ετσι ασ επαναφερο την κουβεντα στην λαθροθηρια…

    καλο θα ηταν να παραθεσει ο καθενας τετοια περιστατικα που εχει μαθει η εχει πεσει πανω τους ετσι ωστε να τα σχολιασουμε και να μπορουν να τα μαθουν και οι επισκεπτες που διαβαζουν το site.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #89930

     

     Σίγουρα αγαπητέ φίλε η κίνησή σου ήταν και σωστή και κυρίως λογική η σκέψη σου, αλλά δυστυχώς , για να αντιληφθεί κάποιος  αυτές τις λογικές πρέπει να διαθέτει και μυαλό και “αντανακλαστικά” αντίστοιχα …

     Αυτό που δυστυχώς σε πολλές περιπτώσεις δεν γίνεται αντιληπτό είναι ότι ως κυνηγοί είμαστε ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένοι, από πολλούς “επαγγελματίες” της υπαίθρου που την θεωρούν “τσιφλίκι” τους  σε παρά πολλά θέματα … και κυρίως δεν έχουμε τάσεις αντιπαλότητας, εφόσον βεβαίως επικρατεί η λογική …

     Τώρα για την λαθροθηρία νομίζω ότι έχει αναπτυχθεί σε άλλα θέματα, υπάρχουν πολλά περιστατικά  και σίγουρα το πρόβλημα, υπάρχει όσο κι αν γίνονται προσπάθειες αντιμετώπισης του … δυστυχώς …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    48
    Tsipis στις #89936

    Η ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ ΠΑΝΤΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΒΑΘΜΙΣΤΕΙ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΙΣ 2 ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ (ΓΥΡΙΖΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΤΗΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΠΟΤΙΣΜΑ) ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΕΡΗΜΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΨΑΞΟΥΝ ΚΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΑ ΠΟΙΟΣ ΗΤΑΝ.ΟΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΕΦΥΓΑ ΜΕ ΚΥΝΗΓΗΣΑΝ (ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΚΑΠΟΥ ΜΕ ΦΩΣ ΚΑΙ ΚΟΣΜΟ) ΚΑΙ ΗΡΘΑΝ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΟΥΛΑΓΑΝ ΚΑΙ ΠΝΕΥΜΑ.ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΚΑΤΣΟΥΝ ΝΑ ΦΥΛΑΝΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ ΑΦΟΥ ΕΙΔΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΤΑΞΑ Ή ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΑΣΑ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΦΩΝΑΞΟΥΝ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑ ΝΑ ΨΑΞΟΥΝ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ.ΔΕΝ ΒΡΗΚΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΜΕ ΡΩΤΗΣΑΝΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΑΠΛΑ ΤΟΥΣ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΣΤΗΝ ΕΡΗΜΙΑ ΣΤΙΣ 2 ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ΟΤΑΝ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΜΟΥ ΝΑ ΑΜΥΝΘΩ  ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ?ΠΙΤΕΥΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩΘΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΝ (ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ) ΣΤΑ ΣΩΣΤΑ ΜΕΡΗ ΓΙΑΤΙ ΕΑΝ ΕΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΗΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΕΝΑ ΦΑΚΟ ΣΤΗΝ ΜΟΥΡΗ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΘΑ ΠΕΡΝΑΓΑ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΤΟΥ.ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΩ ΜΕ  ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΟΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΠΙΑΣΑΝ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑ ΠΑΡΑΝΟΜΑ ΛΑΓΟ ΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΗΓΑΝ ΜΕΣΑ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΕΓΙΝΕ? ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΠΗΡΕ ΠΑΛΙ ΤΟ ΟΠΛΟ!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    444
    ΠΑΚΗΣ στις #89943

    ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΩ ΜΕ  ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΟΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΠΙΑΣΑΝ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑ ΠΑΡΑΝΟΜΑ ΛΑΓΟ ΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΗΓΑΝ ΜΕΣΑ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΕΓΙΝΕ? ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΠΗΡΕ ΠΑΛΙ ΤΟ ΟΠΛΟ!!!!!

     

    ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ…ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ….

    ΚΛΟΟΥΝ ΘΑ ΗΜΟΥΝΑ ΑΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΑ ΦΥΣΙΚΑ…ΤΙ ΨΑΧΝΕΙΣ ΦΙΛΕ??ΨΥΛΟΥΣ ΣΤΑ ΑΧΥΡΑ??ΑΣΤΟ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΕΥΧΗ…ΕΙΝΑΙ ΠΟΝΕΜΕΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΜΑΣ….ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΚΟΜΑ ΟΜΟΙΕΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    225
    giorgosa83 στις #89947

    ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΕΛΕΓΧΟΙ ΔΕ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ. ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΔΕ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ ΕΛΕΓΧΟ. ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ, ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ.. ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ Κ ΤΑ ΤΡΕΛΛΑ ΤΟΥΣ…ΝΑ ΕΧΩ ΤΟ ΟΠΛΟ ΣΤΗ ΘΗΚΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΑΠΟΣΚΕΥΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΥΜΕΝΟ ΚΙΟΛΑΣ… ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΕΙΛΟΥΝ ΟΤΙ ΘΑ ΜΕ ΓΡΑΨΟΥΝ… ΚΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ 1 ΛΟΓΟ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΤΣΙΠΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΣΤΟ ΣΗΜΑ ΤΟΥΣ. ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ?

    ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ ΤΑΙΝΙΕΣ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. Ο ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΚΥΝΗΓΟΤΟΠΟ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟΝ ΚΥΝΗΓΟ ΦΙΛΟΙ, ΠΑΡΕΑ. Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΣΤΟ ΡΟΛΟ ΤΟΥ. ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ. ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΚΑΤΑΦΥΓΙΑ ΧΩΡΙΣ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΤΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΝ. ΚΑΙ Η ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ ΝΑ ΟΡΓΙΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΠΙΤΗΔΙΟΥΣ. ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΥΠΟ ΤΟ ΒΛΕΜΜΑ ΤΩΝ ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΩΝ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΟΤΙ ΕΔΩΣΑΝ ΞΑΝΑ ΟΠΛΟ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΣΚΟΤΩΣΕ ΤΟ ΛΑΓΟ ΜΕ ΤΑ ΦΩΤΑ. ΓΙΑΤΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΥΝΗΓΟΣ (ΤΟ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΑΔΕΙΑ). ΑΝ ΗΤΑΝ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΟΜΙΜΟΣ ΑΚΟΜΑ ΘΑ ΕΤΡΕΧΕ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/06/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    fotismosxandreas στις #90283

    Αγαπητοί συνάδελφοι καλησπέρα. 

    Παίρνοντας θέση  στα παραπάνω,  θέλω να συμπληρώσω κι εγώ με τη σειρά μου τις απόψεις μου, οσ’ αναφορά τους Θηροφύλακες.

    Οι Θηροφύλακες οφείλουν να επιδεικνύουν μεγαλύτερο σεβασμό (στους νόμιμους  κυνηγούς) και αν εκτελούν με περισσότερη ευσυνειδησία  τα καθήκοντα τους (και για να μην ξεχνιόμαστε όλοι εμείς  είμαστε οι εργοδότες τους ).

    Ας θυμηθούμε  εδώ τις σχετικές Νομοθεσίες

    Το Όπλο!

    Θα πρέπει να είναι άδειο

    Να βρίσκεται μέσα στη θήκη του (Αν είναι μικρή θα πρέπει να είναι λυμένο, ενώ αν είναι μεγάλη η θήκη δεν υποχρεούσαι να το λύσεις, αλλά να υπάρχει μια κλειδαριά ασφαλείας στην σκανδάλη.

    Η κλειδαριά, πιστεύω ότι διατίθεται απ’ όλους μας, αν όμως κάποιοι δεν την διαθέτουν, καλό θα είναι να την προμηθευτούν. ’λλωστε μπροστά στην ασφάλεια μας κ’ στην ασφάλεια της οικογένειας μας, το κόστος είναι ελάχιστο.

    Κάθε Θηροφύλακας οφείλει να ενεργοποιεί το Φάρο, να φέρει φωσφορίζων (κίτρινο) μπουφάν που θα δηλώνει την ιδιότητα του. σε ελέγχους που θα γίνονται κατά τη διάρκεια της νύκτας.   Και όχι να φωτίζει με το φακό το πρόσωπο του οδηγού. Δεν κάνω σε κανένα μάθημα , δεν έχω αλώστε τέτοια πρόθεση,  υπάρχει  όμως  μεγάλη πιθανότητα να προκληθεί ατύχημα.

    Γι’ αυτό καλό είναι να προλαβαίνουμε αντί να προβληματιζόμαστε στη συνέχεια και να ψάχνουμε ευθύνες.

    Όσο αφορά το θέμα βοσκοί καλό θα ήταν να μην τα ισοπεδώνουμε όλα (προσωπική μου άποψη).Υπάρχουν παντού καλοί και κακοί ( κυνηγοί και βοσκοί ). Δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτε με κανένα,  μην ξεχνάμε όμως πως αυτοί (βοσκοί) εργάζονται είναι το επάγγελμα τους, ζουν από αυτό, ελάτε  στη θέση τους, φαντάζεστε  να κάθεστε στο γραφείο σας  και δίπλα σας  κάποιος άλλος να κατασκευάζει κόρνες για βαπόρια, και κάθε λίγο να της δοκιμάζει. Έτσι αισθάνεται και αυτός κάθε λίγο που εμείς ντουφεκίσαμε κάποιο θήραμα. Όλοι μπορούμε να συνυπάρξουμε, με τα όποια προβλήματα, μικρά η μεγάλα, αλλά πάντα μακριά από όξυνση και τσαμπουκάδες.

    Για να κάνουμε το κέφι μας βγήκαμε, δεν είναι βιοποριστικό  το κυνήγι.

    Και θέλω να πιστεύω πως όλοι θέλουμε να γυρίσουμε στα σπίτια μας όπως ακριβώς φύγαμε (σωματικά και ψυχικά υγιείς )

     Ζω σε μια περιοχή πολύ πιο δύσκολη από πολλές άλλες της υπόλοιπης Ελλάδας όσο αφορά το κυνήγι κοντά στα πρόβατα και κατσίκια  (Κρήτη).

    Και αν κάποιοι έχουν κυνηγήσει εδώ μπορούν καταλάβουν.

    Καλό θα ήταν και εμείς να προσέχουμε λίγο γιατί πολλές φορές, από τη θέση του Προέδρου Συλλόγου το έχω αντιμετωπίσει και αναφέρομαι σε περιστατικά που δεν μας τιμούν. Παίρνουμε ένα σκύλο τον  βγάζουμε στο κυνήγι την πρώτη μέρα της έναρξης  και νομίζουμε ότι θα φάει όλους τους λαγούς της περιοχής!! Βγαίνει όμως τζούφιος!!!! Τι να τον κάνω; (’χρηστος είναι ο κοπρίτης) Τον  αφήνω στο βουνό.  Πιστέψετε σοβαρό πρόβλημα, λυσσά της πείνας και αρχίζει να τρώει τα πρόβατα. Όταν εμφανιστή ο κυνηγός με τον καλό σκύλο έχει να αντιμετωπίσει ένα βοσκό μαινόμενο, με όλες της προεκτάσεις που μπορεί να έχει μια τέτοια σύρραξη.

    Τουλάχιστον εσείς στην υπόλοιπη Ελλάδα έχετε την (((πολυτέλεια))) να μπορείτε να κυνηγάτε δίπλα στους βοσκούς εμείς,  περιφράξεις,  περιφράξεις,  περιφράξεις.  Αυτά είχα να πω δεκτά όλα τα σχόλια 

Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 16 έως 26 (από 26 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων