ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 106 έως 120 (από 127 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/06/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1301
    ximikos00 στις #104050

    Εχεις δικιο J.K.!!!!!Το λαγοκυνηγι μπορει να ελειξε αλλα ο λαγοκυνηγος δεν σταματαει ποτε!!!!!!! βγαζει τα σκυλια του στο βουνο  τα ακουει  κ τα βλεπει να κυνηγαν κ δεν τον νοιαζει εαν κραταει οπλο η οχι.Συναισθηματα που οι πουλιατζηδες δεν μπορουν να τα νοιοσουν……………..

      Κάνεις πάρα πολύ μεγάλο λάθος! Εγώ δεν σταματάω να βγαίνω στο βουνό και μετά τη λήξη του κυνηγίου…Οι περδικούλες μου με περιμένουν για εκπαιδευτικά…Εγω κάνω 30-40 εκπαιδευτικά και 90 εξόδους στο κυνήγι!!! Δηλαδή από τις 360 μέρες το χρόνο είμαι τις 120-130 στο βουνό!!! Μία στις τρεις μέρες δηλαδή!!! Ποιο ακριβώς συναίσθημα δεν μπορώ να καταλάβω???? 

     

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/03/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    416
    J.K. στις #104054

    ΦΙΛΕ  XHMIKOS00, ΜΑΛΛΟΝ  Ο  BLACKDREAM  ΕΝΝΟΕΙ  ΤΟ  ΚΛΑΦΟΥΝΙΣΜΑ  ΤΩΝ  ΣΚΥΛΩΝ,  ΤΗΝ  ΔΙΩΞΗ  ΚΑΙ  ΟΛΗ  ΤΗΝ  ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ  ΞΕΦΩΛΙΑΣΜΑΤΟΣ  ΤΟΥ  ΛΑΓΟΥ,  ΠΟΥ  ΓΙΑ  ΕΜΑΣ  ΕΙΝΑΙ  ΚΑΤΙ  ΤΟ  ΜΟΝΑΔΙΚΟ.  ΟΠΩΣ  ΠΙΣΤΕΥΩ  ΟΤΙ  ΕΙΝΑΙ  ΚΑΙ  ΓΙΑ  ΣΑΣ  ΠΟΥ  ΚΥΝΗΓΑΤΕ  ΠΟΥΛΙΑ,  Η  ΦΕΡΜΑ  ΚΑΙ  Η  ΠΟΝΤΑ  ΤΟΥ  ΣΚΥΛΟΥ  ΣΤΗΝ  ΠΕΡΔΙΚΑ,  ΤΗΝ  ΜΠΕΚΑΤΣΑ  Κ.Τ.Λ.,  ΚΑΤΙ  ΕΝΤΕΛΩΣ  ΜΟΝΑΔΙΚΟ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    88
    nox στις #104269

    γιασας παιδια τορα σκεφτομε να παρω ενα λαγοσκιλο σκεφτομαι ενα σεγκουτσι τι λετε εινε καλη επιλογη η να διαλεξω κατι αλο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/03/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    416
    J.K. στις #104278


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από nox στίς 25 Φεβρουάριος 2008


    γιασας παιδια τορα σκεφτομε να παρω ενα λαγοσκιλο σκεφτομαι ενα σεγκουτσι τι λετε εινε καλη επιλογη η να διαλεξω κατι αλο…


    [/indent]ΦΙΛΕ  NOX,  ΟΛΕΣ  ΟΙ  ΦΥΛΕΣ  ΙΧΝΗΛΑΤΩΝ  ΕΙΝΑΙ  ΚΑΛΕΣ.  ΤΟ  ΘΕΜΑ  ΕΙΝΑΙ  ΤΙ  ΘΕΛΕΙΣ  ΕΣΥ,  Π.Χ.  ΑΡΓΟ-ΓΡΗΓΟΡΟ, ΜΕΓΑΛΗ  ΔΙΩΞΗ- ΜΙΚΡΗ  ΔΙΩΞΗ, Κ.Τ.Λ.. ΑΝ  ΑΥΤΟ  ΤΟ  ΣΕΓΚΟΥΤΣΙ  ΠΟΥ  ΕΧΕΙΣ  ΒΡΕΙ  ΣΕ  ΙΚΑΝΟΠΟΙΕΙ,  ΦΥΣΙΚΑ  ΚΑΙ  ΝΑ  ΤΟ  ΠΑΡΕΙΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    53
    Bracweimaraner στις #104290

    ΝΟΧ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΝΟΣ ΠΟΡΣΕΛΕΝ……???? ΔΕΝ ΛΕΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΤΟ ΣΕΓΚΟΥΤΣΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΡΣΕΛΕΝ…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    85
    ΓΙΟΥΡΑΚΙΑΣ στις #104298

    ΚκκΚαλησπερα Παιδες,

    Οπως ειπε και ο συναδελφος ολες οι φυλες ειναι ανταξιες.Το θεμα ειναι το σκυλι που θα διαλεξεις.Εκει πρεπει να προσεξεις.Τι γραμμες αιματος εχει.Αν οι γονεις του κυνηγανε με επιτυχια τον λαγο και αν εχουν ελλατωματα του τυπου:αλεπου,προβατα,κροτοφοβια και αλλα πολλα..

    Οσο για τα Πορσελεν που ειπωθηκε πιο πανω,συμφωνω!Ειναι καταπληκτικα σκυλια,αρκει να βρεις τα καταλληλα αιματα.Στην Ελλαδα δεν υπαρχουν πολλα,οποτε θα δυσκολευτεις να βρεις.

    Οτι και να διαλεξεις καλη επιτυχια να΄χεις και πολυ υπομονη.

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    88
    nox στις #104301

    σεγκουτσι θα μου δοσει ενασ ξαδερφοσ αυτο εχει τορα δεν ξερω ποσ θα μου βγει…ασχολιτε παντο εχει αρκεττουσ σκιλουσ..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    53
    Bracweimaraner στις #104328

    ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΥΛΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ 2 ΣΚΥΛΙΑ 1ΣΕΓΚΟΥΤΣΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΟΡΣΕΛΕΝ( απο γαλλια καλυτερα)… ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ……ΜΙΛΑΜΕ ΤΟ ΣΚΥΛΙ Γ@Μ*@ΕΙ ΚΑΙ ΔΕΡΝΕΙ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/03/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    353
    ivis στις #104345

    padia ego thelo na po oti dene einai aparetito panta na exoun xartia ta skilia den simenei kati auto. edo emeis exoume skilous pou den mporeite esis oute na tous fantasteite edo iparxoun skili pou vgenoun me to afentiko tous sto lago kai den pezoun toufekia giati ton exei pniksei o skilos ton lago.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    139
    Evan στις #348242

    Γεια σας συνάδελφοι.Καταρχήν,συμφωνώ με την άποψη,ότι όλες οι φυλές είναι αντάξιες.Όσον αφορά τα σεγκούτζι,επείδη από ότι καταλαβαίνω αυτό θα πάρεις τελικά,είναι μία ράτσα δοκιμασμένη αρκετά στα κυνηγοτόπια της Ελλάδας και μάλιστα με πολύ καλά αποτελέσματα!Μοιάζει αρκετά θα έλεγα με τον ελληνικό ιχνηλάτη,στο τρόπο εργασίας,γι’αυτό άλλωστε και προσαρμόστηκε τόσο καλά στα μέρη μας.Σε γενικές γραμμές είναι μία φυλή που έχει πάθος με τον λαγό,πολύ καλό στην έρευνα,στο ξεφώλιασμα αλλά και στην δίωξη!Αν και οι γονείς είναι καλοί κυνηγετικά,τότε πιστεύω ότι το σκυλάκι σου θα βγει,που λένε.Φυσικά μεγάλο ρόλο παίζει και η εκπαίδευση!

    Όσον αφορά αυτό που λέει ο φίλος ivis,συμφωνώ ότι υπάρχουν τέτοια σκυλιά,που κυνηγάνε πολύ καλά αλλά δεν έχουν χαρτιά,έχουν περάσει και από μένα τέτοιοι σκύλοι.’λλωστε και τώρα η σκύλα που έχω(κυνηγάω γουρούνι)δεν έχει χαρτιά και είναι και ημίαιμη,από δική μας εκτροφή όμως.Πιστεύω όμως ότι τα πλεονεκτήματα της καθαροαιμίας είναι περισσότερα και εδώ είναι που χρειάζονται τα χαρτιά. 

    φιλικά,Βαγγέλης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    85
    ΓΙΟΥΡΑΚΙΑΣ στις #348245

    Καλημερα Παιδες,

    Συμφωνω πως τα αποτελεσματα που εχουμε απο ιχνηλατες καθαροαιμους ειναι σαφως περισσοτερα.Οι λογοι ειναι γνωστοι.Και οι καθαροαιμοι ιχνηλατες μπορουν να πιασουν λαγο.Απο την “ορολογια” εκτιμω πως ο συναδελφος που μιλαει για τα ιμιαιμα ειναι απο την Κρητη.Δεν διαφωνω και γω πως υπαρχουν τετοια σκυλια αλλα σ’αυτα τα  μερη τα πραγματα,κατα κοινη ομολογια,ειναι σαφως ευκολοτερα.Ο αριθμος των λαγων ειναι πολυ μεγαλυτερος απο την υπειρωτικη Ελλαδα και δεν υπαρχει καθολου αλεπου.Οσοι κυνηγαμε λαγο γνωριζουμε οτι αυτοι οι δυο παραγοντες παιζουν καθοριστικο ρολο.

    Επισημαινω πως σε καμια περιπτωση δεν θελω να υποβαθμισω τα λεγομενα του Συναδελφου,αλλα δεν μπορουμε να κρινουμε σφαιρικα μονο απο μεμονομενες περιπτωσεις.

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    88
    nox στις #104374

    παιδια ξερει κανενας ποσ να μου στιλουν τον σκιλο απο λαρισα με κουριερ γινετε επιγον……….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    139
    Evan στις #104455

    Καλησπέρα σε όλους!Παιδιά το σ/κ που πέρασε,πήγε ο πατέρας μου στην Λέσβο!Εκεί λοιπόν είδε στο δρόμο μια παρέα που είχαν σκοτώσει ένα γουρούνι.Αργότερα κάπου έπινε καφέ και αφού ρώτησε σχετικά,του είπαν ότι στο συγκεκριμένο νησί δεν έχουν περιόδους για κάθε θήραμα,αλλά το κυνήγι του κάθε θηράματος τελειώνει με τη λήξη της κυνηγητικής περιόδου!!!Δηλαδή θηράματα όπως ο λαγός ,το γουρούνι,το παπί κλπ,το κυνήγι τους τελειώνει τέλος Φλεβάρη!!!Γνωρίζει κάποιος τι ακριβώς συμβαίνει στη Λέσβο;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/03/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    416
    J.K. στις #104494

    ΔΗΛΑΔΗ,  ΦΙΛΕ  EVAN,  ΤΟ  ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ  ΝΗΣΙ  ΕΞΑΙΡΕΙΤΑΙ  ΑΠΟ  ΤΗΝ  ΡΥΘΜΥΣΤΙΚΗ  ΠΟΥ  ΙΣΧΥΕΙ  ΓΙΑ  ΟΛΗ  ΤΗΝ  ΥΠΟΛΟΙΠΗ  ΕΛΛΑΔΑ??????  ΔΕΝ  ΝΟΜΙΖΩ  ΝΑ  ΓΙΝΕΤΑΙ  ΚΑΤΙ  ΤΕΤΟΙΟ,  ΜΑΛΛΟΝ  ΚΑΤΙ  ΑΛΛΟ  ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/05/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    69
    CTI 105 /ΤΕΟ στις #348283

    Μεχρι εχθες,κυνηγουσαν αγριογουρουνο,κανονικα και με τον νομο[επιβλαβης θηραματα]Αν εχει τοσα πολλα,να μας καλεσουν στο νησι για κανενα σαββατοκυριακο,να ριξουμε κι’εμεις καμια ντουφεκια.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 106 έως 120 (από 127 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Η συζήτηση ‘Μη ενεργά θέματα κυνηγίου’ δεν δέχεται νέα θέματα και απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων