ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 109 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #93547

    ΙΣΩΣ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ARIEL


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    296
    J.BROWNING στις #93565


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Kalliston Hellas στίς 24 Σεπτέμβριος 2007


    Καλά κυνήγια αλλά όταν έρθει η ώρα τους.

     Φιλικά


     

    ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 6 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΩ ΣΤΑ ΟΡΤΥΚΙΑ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ 20ΑΡΙΑ ΜΕΡΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΙΑ.ΜΕΤΑ ΣΤΗΝ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΜΑΘΕΙ ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ?ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΘΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΒΓΑΛΩ ΤΩΡΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ.ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    326
    cougar στις #346714

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”]Πολλά δεν ξέρω, αλλά μήπως είναι καλύτερα τα πρώτα μαθήματα που θα δώσεις στον σκύλο σου να είναι σε ένα ελεγχόμενο περιβάλλον; Με αυτό τον τρόπο μπορείς να του δείξεις τι περιμένεις από αυτόν αλλά και να διορθώσεις τυχόν λάθη του. [/font]Αν είναι ελεύθερος στο βουνό να κάνει ότι θέλει χωρίς να μπορείς να τον ελέγξεις μπορεί να αποκτήσει συνήθειες που δεν τις θέλεις.  Όρισε μια εύκολη περιοχή σαν περιοχή εκπαίδευσης (και αυτή να χρησιμοποιείς πάντα στην αρχή), κρύψε μερικά πουλιά, βάλε ένα μακρύ λουρί (long line[font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”]) γύρω στα 10 μέτρα στον σκύλο και άσε τον ελεύθερο, οδήγησέ τον να ψάξει, δες αν θα φερμάρει, αν κυνηγήσει τα πουλιά σταμάτησέ τον με το λουρί… ’ρχισε από τα εύκολα για να αποκτήσεις ένα σωστό σκύλο…[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #346718

    Δημήτρη καλορίζικη και εύχομαι να ευοδοθούν οι προσδοκίες σου.

    Σχετικά με το αν και πως να ξεκινήσεις το κουτάβι σου θα σου πρότεινα όχι λόγω εμπειρίας αλλά λόγω κάποιων λαθών που έκανα στο παρελθόν με ένα κουρτσχαράκι να  αφήσεις προς το παρόν τις βιασύνες.

    Προς θεού μακριά από από ήμερα ορτύκια. Έχει γραφεί επανειλιμένως: έχουν καταστροφικές συνέπειες. Δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα γιατί βρωμάνε τόσο που μπορείς να τα εντοπίσεις κι εσύ ο ίδιος. Δεν πετάνε πάνω από μερικά μέτρα.

    ’στο καλύτερα, η εκπαίδευση αυτή προυποθέτει πουλιά που μοιάζουν με άγρια και ζουν σε ειδικούς κλοβούς που τους επιτρέπουν να πετάνε, τα’ιζονται με σπόρους για να μην βρωμάνε από τα φυράματα.

    Ακόμα και αν βρεις τέτοια ορτύκια χρειάζεται η εκπαίδευση να γίνει από κάποιον που το έχει ξανακάνει επιτυχώς.

    Αυτό που πρέπει να κανεις τώρα είναι της μάθεις την βασική υπακοή και να την βγάζεις μικρούς περιπάτους σε εύκολα εδάφη για περιορισμένο χρόνο.

    Σε κυνηγότοπους μετά τον 8ο μήνα αλλά και πάλι χωρίς υπερβολές. Μην έχεις απαιτήσεις να κυνηγήσεις φέτος. Η επιδίωξη σου γι αυτή την χρονιά είναι προς το τέλος της σεζόν που θα είναι 9-10 μηνών να έχει αρχίσει να καταλαβαίνει τι σημαίνει κυνήγι.

    Φρόντισε από τώρα να της μάθεις το απόρτ, να εξοικιωθεί με τις τουφεκιές και σιγά σιγά όλα θα πάρουν τον δρόμο τους.

    Ξέρω ότι σε τρώει και ονειρεύεσαι να την δεις γρήγορα να φερμάρει κ.λ.π. Θα βγεις κερδισμένος αν κάνεις όλα τα άλλα και το κουτάβι είναι έτοιμο την επόμενη σεζόν από πλευράς υπακοής, απορτ, σωματικής διάπλασης και γύμνασης. Τότε θα μπορεί να αρχίσει να μαθαίνει σωστά τι εστί πραγματικο κυνήγι.

    Επίσης όχι υπερβολικά εκπαιδευτικά μετά το τέλος της φετινής σεζόν. Αν τα κάνεις όλα σωστά το κουτάβι σου θα είναι πραγματικά έτοιμο την μεθεπόμενη σεζόν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    296
    J.BROWNING στις #93601

    ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΝ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΣΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΤΑ ΑΠΟΡΤ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΘΑ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ.ΤΟ ΕΧΕΙ ΕΜΠΕΔΩΣΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΑΠΟΡΤ ΚΑΙ ΤΟ ΕΛΑ ΚΑΙ ΟΛΛΑ ΤΑ ΣΥΝΑΦΗΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΟΥ ΤΑ ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΣΤΑ ΟΡΤΥΚΙΑ ΚΑΙ 4 ΜΗΝΩΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΟΜΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΠΑ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΕΞΩ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΣΥΓΚΡΑΤΗΘΩ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΣΟ ΘΑ ΑΝΤΕΞΩ.

    ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΜΕΓΑΛΟΚΑΡΔΙΑ.ΤΙ ΖΗΜΙΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΝ ΤΟ ΠΑΩ ΤΩΡΑ?

    Α ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΛΩ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ?ΜΕ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΠΑΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΒΙΑΖΟΜΕ ΓΙΑ ΟΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΣΚΥΛΙΑ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΤΗΝ ΧΑΣΩ ΑΔΟΞΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    81
    kurz-mpek στις #93604

    ΜΕ  ΜΙΑ ΚΑΙ 2 ΩΡΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΣΤΟΝ ΚΑΜΠΟ ΟΙ ΣΚΥΛΟΙ ΔΕΝ ΠΑΘΑΙΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ!ΟΥΤΕ ΜΕ ΜΙΑ ΩΡΑ ΚΥΝΗΓΙ ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ(ΠΡΟΤΙΜΗΣΕ ΤΟ ΠΕΥΚΟ)!ΑΠΕΦΕΥΓΕ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΖΕΙΣ ΜΕ ΑΛΛΑ ΣΚΥΛΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΥΡΑΖΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΚΟΛΛΑΕΙ ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΩΝ ΣΚΥΛΩΝ!ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΖΕΙΣ ΣΕ ΘΗΡΑΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΟΠΛΟ,ΟΧΙ ΓΙΑ ΒΟΛΤΑ!ΣΤΗΝ ΠΕΡΔΙΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΡΟΝΙΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΕΙ!ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΥΝΗΓΙΑ!

    ΦΙΛΙΚΑ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #93634

    ΔΗΜΗΤΡΗ ΜΗΝ ΣΕ ΠΙΑΝΕΙ ΑΓΧΟΣ.ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΔΗΓΕΙ ΣΕ ΛΑΘΗ.Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΑΡΧΙΚΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΤΟΥ ΚΟΥΤΑΒΙΟΥ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ.ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΜΟΝΟ ΤΟΥ 15 ΜΕ 20 ΛΕΠΤΑ ΕΞΩ ΦΥΣΙΚΑ ΣΕ ΕΥΚΟΛΟ ΕΔΑΦΟΣ  ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΣΚΥΛΙΑ.ΩΡΑΙΑ ΠΕΡΝΕΙΣ ΙΤΑΛΙΚΟ ΤΟΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΙ ΦΕΡΜΑΡΕΙ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ,ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΤΟ ΠΙΑΣΕΙ,ΤΟΥ ΒΑΖΕΙΣ ΣΧΟΙΝΙ ΤΟΝ ΑΦΗΝΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙ ΤΟ ΦΕΡΜΑΡΕΙ Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΤΟ ΜΟΥΝΤΑΡΕΙ ΕΣΥ ΜΕ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΙΑΣΕΙ ΙΣΩΣ ΤΡΑΒΗΞΕΙΣ ΑΠΟΤΟΜΑ ΤΟ ΣΧΟΙΝΙ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΕΣ ΑΡΧΙΚΕΣ ΕΝΤΟΛΕΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ.ΤΙ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΤΟΤΕ ΜΙΑ ΤΡΥΠΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ.ΑΦΗΣΕ ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΣΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΝΑ ΑΚΟΝΙΣΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ ΝΑ ΧΑΖΕΨΕΙ ΝΑ ‘ΚΥΝΗΓΗΣΕΙ’ ΜΙΚΡΟΠΟΥΛΑ,ΘΑ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΞΑΧΝΟΥΜΕ ,ΤΙ ΖΗΤΑΜΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΙΣΩΣ ΑΡΓΗΣΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΣΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΧΡΟΝΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΚΛΕΙΣΕΙ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΛΑΘΟΥΣ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΕΣΥ,ΛΑΘΗ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΒΕΛΤΙΩΝΟΝΤΑΙ.ΙΣΩΣ ΣΤΗΝ ΒΟΛΤΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΧΕΡΣΟ ΑΜΠΕΛΙ ΒΡΕΙ ΕΝΑ ΟΡΤΥΚΙ, ΙΣΩΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΜΕ ΦΤΕΡΕΣ ΣΗΚΩΣΕΙ ΜΙΑ ΜΠΕΚΑΤΣΑ,ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΒΡΕΙ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΘΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΜΕ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ.Ο ΣΚΥΛΟΣ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΒΑΘΕΙΑ ΓΕΡΑΜΑΤΑ ΜΑΘΕΝΕΙ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΕΧΕΙΣ ΟΛΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ, ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΜΩΣ ΘΕΛΕΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ,ΜΕΡΑΚΙ,ΚΑΙ ΣΥΝΕΣΗ .ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΕΞΑΝΑΓΚΑΣΜΟ ΚΑΙ ΒΙΑΣΙΝΗ  ΘΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΜΑΘΕΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΤΟ ΑΝΤΑΠΟΔΩΣΕΙ.

    ΣΕ ΚΑΜΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΣΟΥ ΜΕ ΑΛΛΑ ΣΚΥΛΙΑ ΙΣΩΣ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΔΙΟΤΙ ΕΝΑΣ ΜΑΘΗΤΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΕΡΝΕΙ ΕΥΚΟΛΑ ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΣ ΟΧΙ.ΠΟΛΛΟΙ ΣΚΥΛΟΙ ΑΡΓΗΣΑΝΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΝ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΔΙΑΠΡΕΨΑΝΕ.

    ΥΓ.ΠΑΝΤΟΤΕ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΓΝΩΜΗ, ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    81
    kurz-mpek στις #93640

    ΕΓΩ ΟΠΩΣ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ,ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΕΞΩ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ!2-3 ΦΟΡΕΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕ ΗΜΕΡΟ ΟΡΤΥΚΙ(ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ ΥΨΟΜΑΤΑΚΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΕΤΑΞΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ).ΟΤΑΝ ΦΕΡΜΑΡΕΙ ΤΟ ΟΡΤΥΚΙ ΚΑΙ ΣΗΚΩΘΕΙ ΤΟ ΣΚΟΤΩΝΕΙΣ,ΤΟ ΑΠΟΡΤΑΡΕΙ!ΕΤΣΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΠΟΠΟΙΕΙ ΤΗΝ ΜΥΤΗ ΤΟΥ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ!ΜΕΤΑ ΑΝ ΜΑΘΕΙΣ Η΄ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΧΩΡΑΦΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΟΥΛΙΑ ΤΟ ΠΑΣ!ΜΟΝΟ ΤΟΥ!ΟΤΙ ΟΡΤΥΚΙ ΠΡΟΓΚΥΞΕΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ, ΟΤΙ ΟΡΤΥΚΙ ΠΑΤΗΣΕΙΣ ΕΣΥ ,ΟΤΙ ΟΡΤΥΚΙ ΦΕΡΜΑΡΕΙ ΤΟ ΣΚΟΤΩΝΕΙΣ!ΠΑΝΤΑ ΚΟΙΤΑΖΕ ΤΟΝ ΑΕΡΑ,ΝΑ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΚΟΝΤΡΑ!ΤΟΥ ΤΟ ΔΙΝΕΙΣ ΤΟ ΜΥΡΙΖΕΙ,ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΚΤΛ!ΑΣΤΟ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΜΙΚΡΟΠΟΥΛΑ,ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ!ΜΙΛΑ ΤΟΥ ΟΣΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΓΙΝΕΤΑΙ!ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΘΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΒΑΣΙΚΗ ΥΠΑΚΟΗ!ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΜΑΖΕΥΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΤΟ ΝΟΥ ΤΟΥ ΣΕ ΣΕΝΑ!ΜΕ ΘΕΩΡΙΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΚΥΛΟΣ!ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΘΗΡΑΜΑΤΑ!ΑΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΦΕΡΜΑΡΕΙ ΣΤΑΘΕΡΑ ΕΝΑ ΟΡΤΥΚΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΣΚΟΤΩΣΕΙΣ,ΘΑ ΑΡΓΗΣΕΙΣ ΠΟΛΥ(ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑΛΕΝΤΟ)!ΤΟ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙΣ 15 ΦΟΡΕΣ ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ,ΝΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΣΕΙ ΜΠΑΜ,ΝΑ ΜΗ ΔΑΓΚΩΣΕΙ ΚΑΚΟ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙΣ!ΚΑΠΟΥ ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΟΥ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙ!

    ΑΥΤΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΓΙ¨ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΓΡΑΦΩ!ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΟΙΝΤΕΡΑΚΙ 4,5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΠΑΛΕΥΩ!

    ΦΙΛΙΚΑ!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #93645

    ΟΤΙ ΟΡΤΥΚΙ ΠΡΟΓΚΥΞΕΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ, ΟΤΙ ΟΡΤΥΚΙ ΠΑΤΗΣΕΙΣ ΕΣΥ ,ΟΤΙ ΟΡΤΥΚΙ ΦΕΡΜΑΡΕΙ ΤΟ ΣΚΟΤΩΝΕΙΣΜύνημα σταλμένο από kurz-mpek

    TO ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΤΗΝ ΦΕΡΜΑ ΤΟΥ .ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΟΥ ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΦΟΥ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΜΟΥ ΟΤΙ ΠΕΤΑΓΕΤΑΙ ΤΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ  ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΦΕΡΜΑΡΩ? 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    81
    kurz-mpek στις #93648

    ΦΙΛΕ ΑΝΤΟΝΙΟ ΕΝΝΟΩ ΓΙΑ 4-5 ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ!ΝΑ ΤΟΥ ΣΚΟΤΩΣΕΙ 15-20 ΠΟΥΛΙΑ!ΜΕΤΑ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΝΑ ΤΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΝ!ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΗΡΑΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΦΕΡΜΑΡΕΙ!Η ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΑΓΚΩΣΕΙ!ΠΩΣ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΓΑΛΙΑΝΤΡΑ,ΤΟ ΧΕΛΙΔΟΝΙ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΑ ΜΙΚΡΟΠΟΥΛΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΟΡΤΥΚΙ ,ΟΤΑΝ ΣΗΚΩΝΕΙ ΟΡΤΥΚΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΤΗΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΣΚΟΤΩΝΕΙΣ?ΣΕ ΕΝΑ ΣΚΥΛΙ ΦΕΡΜΑΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ Η ΦΕΡΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΗ!ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΔΕΙΚΤΗ!

    ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΜΟΥ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΜΕΘΟΔΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 4,5 ΜΗΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΕ ΚΥΝΗΓΟΤΟΠΟΥΣ ΜΕ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΔΥΝΑΤΑ ΠΟΥΛΙΑ!

    ΠΑΝΤΑ ΓΡΑΦΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΚΡΙΝΩ ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΘΟΔΟΥΣ!

    ΦΙΛΙΚΑ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    326
    cougar στις #346728

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”]Όσο ήμουν στην μίλησα με 3 εκπαιδευτές, γνωρίζοντας πόσο μεγάλη σημασία δίνετε εδώ στα πουλιά του εκτροφείου και στις μυρωδιές.  [/font]Η απάντηση που πήρα και από τους 3 είναι ότι δεν θα θυσίαζαν κανένα εκπαιδευτικό επειδή τα πουλιά μυρίζουν διαφορετικά!  ’λλωστε η έννοια εκπαιδευτικό έχει σκοπό να δείξει στον σκύλο τι περιμένουμε από αυτόν, να του δείξουμε πια είναι η «δουλειά» του όταν θα βγει στο βουνό. Βέβαια αυτό προϋποθέτει να ξέρουμε τι θέλουμε από τον σκύλο μας.

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”]Έχω καταλάβει διαβάζοντας το [/font]forum [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”]ότι οι περισσότεροι βασίζετε την εκπαίδευσή σας στο ένστικτο του σκύλου.  [/font]Δεν λέω ότι δεν είναι σημαντικό αλλά θεωρώ ότι είναι σημαντικότερο να δείξουμε εμείς στο σκύλο τι θέλουμε από εκείνον.  Αυτό μπορεί να γίνει ΜΟΝΟ όταν ελέγχουμε τις συνθήκες και το περιβάλλον.

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”]Είναι πιο εύκολο για οποιονδήποτε σκύλο να δουλέψει αν έχει πρώτα μάθει ένα [/font]pattern[font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”] (τρόπο συμπεριφοράς), ένα συγκεκριμένο τρόπο δουλειάς, πώς να ψάχνει, πώς να φερμάρει, πότε να φερμάρει αυτά δεν γίνονται αν αμολήσουμε ένα σκύλο στο βουνό να βρει (αν βρει) πουλιά. [/font]

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”]Και όπως λέει και ο [/font]kurz[font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”]-[/font]mpek “ΠΑΝΤΑ ΓΡΑΦΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΚΡΙΝΩ ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΘΟΔΟΥΣ!”

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    DimitrisC στις #93652
    Σχετικά με τη διαφορετικότητα της μυρωδιάς του άγριου από το ήμερο ορτύκι, η Κορίνα έχει δίκιο.

     

    Για τη μύτη του σκύλου, το άγριο και το ήμερο ορτύκι είναι δύο διαφορετικά θηράματα γιατί μυρίζουν διαφορετικά.

     

    Εάν συνέβαινε το αντίθετο, τότε κανένα σκυλί που θα είχε μυρίσει την πεδινή πέρδικα που “βρομάει” από μακριά, δε θα καταδεχόταν το άγριο ορτύκι.

     

    Δημήτρης
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    81
    kurz-mpek στις #93653

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ COUGAR,ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΚΥΛΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΜΕ ΑΥΤΑ!ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΩΣ ΘΕΣ ΕΣΥ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΕΙ!Π.Χ. ΘΕΩΡΩ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΒΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΛΑΣΕ,ΑΣΤΟ ΝΑ ΠΑΕΙ ΟΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙ ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΧΤΕΙ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ,ΝΑ ΒΡΕΙ ΠΟΥΛΙΑ,ΝΑ ΤΟΥ ΦΥΓΟΥΝ,ΝΑ ΤΑ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙ,ΝΑ ΦΕΡΜΑΡΕΙ….!ΠΟΛΥ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΒΓΑΖΟΥΝ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΒΙ ΕΞΩ ΚΑΙ ΣΤΕΚΟΝΤΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΙΣΟ ΛΕΠΤΟ ΣΦΥΡΑΝΕ ΜΗΝ ΑΝΟΙΧΤΕΙ ΠΟΛΥ ΤΟ ΣΚΥΛΙ!ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΤΩΝ ΛΑΘΩΝ!ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΚΟΝΤΑΙΝΕΙ ΕΥΚΟΛΑ,ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΑΚΡΑΙΝΕΙ!ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Η ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΣΕ ΘΗΡΑΜΑ,ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΩΝ ΣΚΥΛΩΝ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #346729

    Φίλε Kurz-mpek,

    Φυσικά ο καθένας έχει την γνώμη του. Απλά επειδή οι περισσότεροι από εμάς (εγώ πιο πολύ απ’ όλους) δεν έχουμε την ανάλογη πείρα, είναι καλύτερα να ακολουθούμε όσο γίνεται τις συμβουλές ανθρώπων που εκπαιδεύουν κυνηγόσκυλα μια ζωή.

    Ο προορισμός του σκύλου φέρμας είναι να φερμάρει, να δείχνει το πουλί και να το σηκώνει με εντολή του κυνηγού. Αν εμείς του διδάξουμε το αντίθετο, το λιγότερο που θα συμβεί είναι να του καθυστερήσουμε την σταθεροποίηση της φέρμας.

    Εσύ λες ότι το κουτάβι σου δεν έχει πρόβλημα μετά από όσα του έδειξες, σε πιστεύω αλλά σου λέω ότι δεν αντιδρά το ίδιο κάθε κουτάβι.

    Πριν 2,5 χρόνια θέλησα να βάλω στο 7μηνο κουρτσχαράκι μου ήμερα ορτύκια. Τα σκόρπισα λοιπόν σε ενα χωράφι πάνω από 2 στρέματα. Τα άφησα 5-6 ώρες και πήγα το κουτάβι το απόγευμα.

    Σε πληροφορώ ότι με το που βγήκαμε από το αμάξι σε απόσταση πάνω από 100 μέτρα από την άκρη του χωραφιού, τα μύρισε και έκανε σαν τρελός. Πως να μην τα μυρίσει αφού βρωμάνε από τα φυράματα που τα ταίζουν.

    Του έβαλα σχινί και πράγματι τα έβρισκε με χαρακτηριστική ευκολία. Τα ήμερα ορτύκια όμως δεν ξέρουν να κρυφτούν οπότε τα περισσότερα παρέμεναν σε ανοικτό μέρος. Λογικό ήταν το κουτάβι να τα βλέπει, κάτι που είναι λάθος γιατί μαθαίνει την οπτική φέρμα.

    Και το χειρότερο επειδή είχα αφήσει καμια 10αρια κάποιο ξέφυγε ενώ πίστευα ότι τα έχω μαζέψει όλα. Ο σκύλος ήταν χωρίς σχινί, το φερμάρισε κι εγώ τρελάθηκα από την χαρά μου. Κάποια στιγμή το πουλί σηκώθηκε και πέταξε καμια 20αρια μέτρα να κρυφτεί μέσα σε μια γράνα. Όμως μπλέχτηκε στα πυκνά βάτα και παγιδεύτηκε. Το κουτάβι άκολούθησε το πουλι πριν προλάβω να το σταματήσω και φυσικά δεν  ξαναφερμάρισε το ορτύκι που φτερούγιζε για να λευτερωθεί από τα βάτα. Ο σκύλος είχε αισθανθεί οτι μπορεί να το πιάσει κάτι που έκανε. Μου το έφερε ολοζώντανο και μου το έδωσε γεμάτος χαρά.

    Αυτό ήταν, το κακό είχε γίνει, αποκόμισε λανθασμένες εντυπώσεις και χρειάστηκε πολύ δουλειά για να σταθεροποιηθεί. Ποιός ο λόγος να γίνουν όλα αυτά? Το κουτάβι αν είναι από καλά αίματα θα πάρει τον δρόμο του. Μπορεί να μην γίνει “ο σκύλος” αλλά θα κυνηγήσει. Δεν χρειάζονται βιασύνες και λάθη.

    Αυτό που θα του δώσει μια ολοκληρωμένη φάση, εννοώ φέρμα – τουφεκιά – απόρτ, δεν θα του το δώσουν 10 εκπαιδευτικά με ήμερο. Είμαι της άποψης ναι σε λίγες εξόδους πάντα με τουφέκι, λίγα λεπτά σε εύκολα εδάφη που κρατάνε κάποια πουλιά, τουφεκιά μόνο μετά από φέρμα. Μακριά από μέρη που έχουν ποντίκια όπως η Κωπαίδα.

    Ποτέ μαζί με μεγαλύτερα γιατί θα προσπαθήσει να τα ακολουθήσει χωρις να παίρνει πρωτοβουλίες. Αν έχεις κάποιο έμπειρο με πολύ σταθερή φέρμα και σε μέρος με πουλιά που δέχονται φέρμα, μπορείς την ώρα που είναι σε φέρμα να πας το κουτάβι δεμένο με μακρύ σχινί να μάθει την συνένεση και να καταλάβει την διαδικασία. Φυσικά θα πρέπει να υπάρχει βοηθός για να τουφεκίσει το πουλί όταν σηκωθεί. Όμως όχι για κουτάβι 5 μηνών. Τουλάχιστον να είναι 7-8 μηνών.

    Τέλος ζευγάρωμα δεν νοείται πριν η σκυλίτσα γίνει 20-24 μηνών. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    326
    cougar στις #93656

    Kurzmpek, συμφωνώ μαζί σου ένα κουτάβι πρέπει να το αφήσουμε να είναι κουτάβι πρώτα.  Εκεί που θέλω να δώσει κάποιος προσοχή είναι στο γεγονός από την στιγμή που φέρνουμε το κουτάβι στο σπίτι αυτό μαθαίνει.  Διαβάζει την γλώσσα του σώματός μας, τον ήχο της φωνής μας και αναμετριέται μαζί μας συνεχώς κάνοντας αυτό που θέλει εκεί που το παίρνει.  Κάνει τα πάντα για να τραβήξει την προσοχή μας.  Αυτό πρέπει να το εκμεταλλευτούμε, μπορούμε να του μάθουμε πολλά πράγματα και να το «πωρώσουμε» με ότι θέλουμε. Αν αφήσουμε το κουτάβι να γίνει 6-7 μηνών για να αρχίσουμε την εκπαίδευση χάνουμε πολύτιμο χρόνο και κυρίως  τον πιο σημαντικό.

     Είναι τραγικό λάθος κατά την προσωπική μου άποψη να μαθαίνουμε το κουτάβι στο κυνηγότοπο, μαθαίνω σημαίνει διορθώνω όταν χρειαστεί και ο κυνηγότοπος πρέπει να είναι πάντα ένα τόπος που μόνο ευχάριστα πράγματα συμβαίνουν.  Με την έννοια λοιπόν της βόλτας και αφήνω το κουτάβι να κάνει ότι θέλει συμφωνώ αλλά με την έννοια του εκπαιδευτικού όχι!

    Τα εκπαιδευτικά πρέπει να γίνονται σε συγκεκριμένο χώρο πάντα και πρέπει να μαθαίνουν στο σκύλο ένα συγκεκριμένο τρόπο συμπεριφοράς. Αυτόν που πρώτα έχουμε κατασταλάξει ότι θέλουμε να έχει.

    Είναι πολύ εύκολο με λίγη τροφή να μάθουμε σε ένα κουτάβι 10 εβδομάδων να κάθετε, να ξαπλώνει, να ψάχνει, να απορτάρει ακόμα και διαχείριση με τα χέρια.  Αλλά το κυριότερο σε αυτή την ηλικία μπορούμε να αυξήσουμε το drive (ένστικτο) του σκύλου ώστε να το εκμεταλλευτούμε αργότερα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 109 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων