ΠΕΡΔΙΚΕΣ…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,966 έως 1,980 (από 2,097 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    nikolaos στις #500876

    Καλησπέρα και πάλι.Αφού συνήλθα από το ξεπάτωμα της Τετάρτης αποφάσισα να γράψω για την έξοδο και να ανεβάσω καμιά φώτο.Το 8ωρό κυνήγι πραγματοποιήθηκε στον ίδιο χώρο που χαρακτηρίζεται από βαθιέσ ρεματιές πεζούλες άνω των 2,5 μέτρων και σε πολλά σημεία είναι αδιαπέραστος από την αγκαθερή βλάστηση.Ευτυχώς είχε βρέξει την προηγούμενη και τα πουλιά ήταν πιό δεκτηκά και βγήκαν μέσα από τις ρεματιές που λούφαζαν.Ο αριθμός και η ποιότητα των κοπαδιών ήταν ικανοποιητικός και μου θύμησε την Σάμο.Σηκώσαμε αρκετά κοπάδια ρίξαμε ωραίες τουφεκές και σχεδόν όλοι η παρέα πλησίασε το όριο.Στα παραλειπόμενα πετάω πέτρα σε ένα θάμνο τίποτα πετάει ο συνκυνηγός μου τίποτε προχωράμε και μουντάρει μέσα ο σκύλος και τότε πετάγεται η πέρδικα ξαφνιάζοντας μας τελείος ,Ρίχνω το πρώτο ,αστοχεία,την αφήνω να απομκρυνθεί την προσπερνάω πατάω σκνδάλη και ακούω ΚΛΙΚ και ακόμα πάει.Την Κυρική συνεχίζουμε σε άλλη περιοχη στο Δάσος Πάφου.


    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #500881

    Μπραβο Νικολα!!! :good:  Εχει περδικια γενικως αλλα οχι παντου…ορεξη να εχεις για περπατημα και παιζει καλη κατασταση!!! Μπραβο επισης και για την επιλογη σου να κυνηγησεις στην Παφο…παντα κραταει θηραματα…  :yes:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    nikolaos στις #500888

    Μπραβο Νικολα!!! :good: Εχει περδικια γενικως αλλα οχι παντου…ορεξη να εχεις για περπατημα και παιζει καλη κατασταση!!! Μπραβο επισης και για την επιλογη σου να κυνηγησεις στην Παφο…παντα κραταει θηραματα… :yes:

    <hr />

    Αχιλλεας- οχι αυτος της Τροιας, της κυνηγολατρειας!

    Ευχαριστώ Αχιλλέα.Όντος πουλιά υπάρχουν και πιστεύω ότι γι’αυτό, όσο και αν το κατακρίνουν κάπιοι, μεγάλο ρόλο παίζουν οι απελευθερώσεις καθώς η απασχόλιση μεγάλου αριθμού κυνηγών με αυτά δίνει τον χώρο και τον χρόνο  στα άγρια πουλιά να ανπτύξουν τις κατάλληλες άμυνες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    nikolaos στις #501112

    Εχτές λόγω δουλειάς είχα χρόνο περί την 1.5 ώρα μόνο. Αποφάσισσα έτσι να πάω ένα μικρό γύρω δίπλα στον χώρο της δουλειάς. Δεν περίμενα και πολλά αφού στις προηγούμενες εξορμήσεις σύμφωνα με την περσινή εμπειρία το μέρος θα είχε κυνηγηθεί υπερβολικά λόγω γειτνίασης με την Λευκωσία.5.30 δίπλα στον κυνηγότοπο και στις 5.40 άρχισαν να ακούγονται οι πέρδικες μέσα από την απαγορευμένη χωρίς να αφήνουν ελπίδα ότι θα κατηφορίσουν προς την επιτρεπόμενη. Πέρσι στις τελευταίες εξορμήσεις της τσίχλας είχα πετύχει ένα ζευγάρι μέσα σε ένα απομονωμένο ελαιώνα. Αποφασίζω να πάω προς τα εκεί. Προχωρούσα για περίπου 20 λεπτά χωρίς να ακούγεται τίποτα. Ξαφνικά ακούω στο ύψωμα αριστερά μου πέταγμα πέρδικάς χωρίς να δω τίποτα. Αμέσως αλλάζω κατεύθυνση και κινούμε προς τα εκεί φτάνοντας σε ένα βαθούλωμα από οργωμένα χωράφια που περικλείονταν από σχετικά απότομα υψώματα. Ξεκινάω περιμετρικά των χωραφιών να ψάχνω τα πουλιά . Μετά από 5′ καθώς στρίβω έχοντας το ποιο ψηλό ύψωμα πίσω μου βλέπω με την άκρη του ματιού μου μία κίνηση στην κορυφή του υψώματος. Καταλαβαίνω ότι της βρήκα. Γρήγορη κατάστρωση σχεδίου για να της πλησιάσω και να μου δώσουν δυνατότητα βολής. Ανεβένω αργά και όσο μπορώ πιο αθόρυβα από την αντίθετη μεριά. Πράγματι μόλις φτάνω εκεί που υπολόγιζα μου πετάγεται μία πέρδικα στην πλαγιά πλανάροντας γρήγορα προς τα κάτω. Πρώτη τουφεκιά άστοχη. Στην δεύτερη προσκόπευση μεγαλύτερη και την βλέπω να πέφτει κάτω χαμηλά στην ρεματιά. Όπως αποδείχτηκε στο καθάρισμα ήμουν τυχερός αφού την βρήκε 1 μόνο σκάγι στον λαιμό. Μάζεψα το πουλί ένα αρσενικό φετινάρι  και 7ω ήμουν στην δουλειά

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    117
    ΚΟΛΟΒΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ στις #501226

    Μετά από αρκετές εξόδους με μηδενικά αποτελέσματα κυρίως στα ορεινά του Λασιθίου εκανα δύο όμορφα κυνήγια σε μια περιοχή που είχα από πρόπερσι να επισκεφτώ! Ικανοποιήθηκα κυρίως γιατί διαπίστωσα ότι υπήρχαν τουλάχιστον 4 διαφορετικά κοπάδια στην περιοχή , από τα οποία καρπώθηκα 3 και 3 πούλια το προηγούμενο Σαββατο και την προπροηγούμενη Κυριακή αντίστοιχα. Το επανιέλ μου (Ερμής) εκανε πολύ καλή δουλειά φερμάροντας αρκετές φορές σε δύσκολα σημεία  γιατί το μέρος είναι  και απότομο και γεμάτο ασπαλάθους!  Δυστυχώς δεν είχα μαζί φωτογραφική μηχανή… Καλή συνέχεια και κουράγιο σε όσους επιμένουν να την αναζητούν στις βουνοκορφές της χώρας μας!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    nikolaos στις #501266

    Καλή συνέχεια και κουράγιο σε όσους επιμένουν να την αναζητούν στις βουνοκορφές της χώρας μας!!

    :good::good::good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    nikolaos στις #502335

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ .ΑΥΡΙΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΞΩΡΜΗΣΗ ΓΙΑ ΠΕΡΔΙΚΕΣ.ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΟΠΟΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    Κώστας88 στις #502336

    Χρόνια Πολλά σε όλους Καλές γιορτές να έχουμε με υγεία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #502338

    Χρονια πολλα Νικολα. Ετσι ειναι…αυριο τελειωνει το κυνηγι για τους φιλους των περδικιων και των λαγων….ετσι μιας και οι τσιχλες εχουν ψιλοχαθει θα παει με τον γαμπρο μου για λαγο με τα σκυλια του. Βρηκε 2 ο φουκαρας μεχρι στιγμης και δεν κουμανταρε ουτε εναν χαχαχα…. θα παω για την πλακα…και μακαρι να κατσει η φαση…αμα δεν κατσει…καλην υγεια να χουμε  :yahoo:  :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #502391

    και του χρονου περδικαδες να ειστε καλα ,ελπιζω του χρονου να την κυνηγισω και εγω την λεβεντησα πιο δυναμικα.[ειχε πουλακια στην αρτα αλλα πιανανε πολυ στα ντυμενα ,πουρναρι,και ηταν πολυ δυσκολα]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    nikolaos στις #502431

    Τελευταία ανατολή στα περδικοτόπια της Κύπρου προχτές 26/12.Καλά περάσαμε για δύο χρόνια, απίθανη κυνηγοπαρέα,έντονες συγκινήσεις , πολλά χιλιόμετρα ανάλογα θηράματα. Του χρόνου στην Ελλάδα να είμαστε καλά.Στα τις ημέρας : κατάφερα και βρήκα ένα κοπαδάκι 5 πουλιών το οποίο δεν με άφησε να πλησιάσω μένοντας για μαγιά του χρόνου. Προς το τέλος σε γνωστό μου ύψωμα πετάχτηκε μία αλλά λόγω λάθους επιλογής κάνης και της βλάστησεις δεν την πέτυχα και αρκέστηκά στην αγωνία τις στιγμής.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    nikolaos στις #502435

    Τελευταία ανατολή στα περδικοτόπια της Κύπρου στις 26/12.Καλά περάσαμε για δύο χρόνια, απίθανη κυνηγοπαρέα,έντονες συγκινήσεις , πολλά χιλιόμετρα ανάλογα θηράματα. Του χρόνου στην Ελλάδα να είμαστε καλά.Στα της ημέρας τώρα:παρότι στο μέρος που πήγα ήταν πολυκυνηγημένο κατάφερα και εντόπισα ένα κοπαδάκι 5 πουλιών το οποίο δεν μου έδωσε χέρι και προσηκονόταν 100 με 200 μέτρα αφήνοντας ελπίδες για του χρόνου. Στο τέλος σε γνωστό μου ύψωμα μου βγήκε μία πέρδικα κοντά δίνοντας ευκαιρία για βολή στην οποία αστόχησα λόγω λάθους επιλογής κάνης και πυκνής βλάστησης. Έμεινε και αυτή μαγιά για του χρόνου!!!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    nikolaos στις #502439

    Τελευταία ανατολή στα περδικοτόπια της Κύπρου στις 26/12.Καλά περάσαμε για δύο χρόνια, απίθανη κυνηγοπαρέα,έντονες συγκινήσεις , πολλά χιλιόμετρα ανάλογα θηράματα. Του χρόνου στην Ελλάδα να είμαστε καλά.Στα της ημέρας τώρα:παρότι στο μέρος που πήγα ήταν πολυκυνηγημένο κατάφερα και εντόπισα ένα κοπαδάκι 5 πουλιών το οποίο δεν μου έδωσε χέρι και προσηκονόταν 100 με 200 μέτρα αφήνοντας ελπίδες για του χρόνου. Στο τέλος σε γνωστό μου ύψωμα μου βγήκε μία πέρδικα κοντά δίνοντας ευκαιρία για βολή στην οποία αστόχησα λόγω λάθους επιλογής κάνης και πυκνής βλάστησης. Έμεινε και αυτή μαγιά για του χρόνου!!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #504385

    Σημερινό πρώτο εκπαιδευτικό στην πέρδικα, λίγο πριν φωλεωποιήσουν και πρέπει να τις αφήσουμε ήσυχες,

    τα πουλιά από ότι είδα έχουν ζευγαρώσει,

    η Άβρα φέρμαρε δύο ζευγάρια (ξεχωριστές φέρμες) τα οποία τα πήρε από τα 50-60 μέτρα και με πόντες τα κλείδωσε στα 10 μέτρα περίπου, όμορφες στιγμές ειδικά με το δεύτερο ζευγάρι που της περπατάγανε και αυτή τις ποντάριζε.

    Γιώργο φέρε και την μικρή άμα έρθεις!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #504394

    :good: :good:  :good:

    Ωραιος ο Μηχαλης………!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,966 έως 1,980 (από 2,097 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων