ΦΑΣΣΕΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,186 έως 10,200 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #468953

    Απογοητευτική η κατάσταση σήμερα σε κλασσικά ΦΑΣΣΟΤΟΠΙΑ με κομμένες καλαμποκιές
    του νομού ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ. :negative:
    Ελάχιστα πουλιά κι αυτά πολύ επιφυλακτικά.
    Πέρυσι τέτοια εποχή σ’ αυτά τα μέρη γινόταν μεγάλο πανηγύρι !
    Φέτος μάλλον δεν κράτησε πουλιά.
    Μέχρι και το πρωινό ΤΣΙΧΛΟΚΑΡΤΕΡΟ στα ΚΑΤΩ ΚΑΛΎΒΙΑ ήταν χάλια. :negative:
    Δέν πειράζει…..την άλλη φορά καλύτερα. :yes:

    ΛΟΥΚΑΣ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #468955

    Φίλε Λουκά τι να το κάνουν το καλαμπόκι αν έχει βελανίδι στο βουνό;

    Για ψάξε πιο ορεινά! B-)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    33
    vampire στις #468975

    Πολύ καλό κυνήγι το Σ/Κ στο Καλλίδρομο!! Θύμισε παλιές καλές εποχές…
    Μπουλουκάκια “γαλαζιές” έπαιξαν σ όλο το βουνό και αρκετές 3άδες – 4άδες!
    Το καλό καμουφλάζ σου δίνει φανταστικά αποτελέσματα… :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    222
    ARISTAM1 στις #469003

    Καλησπέρα σε όλη την φασσοπαρέα!!!το αποτέλεσμα φέτος σε αυτά τα φανταστικά περάσματα φάσσας είναι το ΜΗΔΕΝ 🙁 !!Για την αλήθεια τα όλα φυσίγγια που έχω ρίξει μέχρι στιγμής σε φάσσα είναι 2 φορές επι 2 φυσίγγια!!!!βέβαια την φασσοάδεια 10ημερη, φέτος δεν την πήρα για προσωπικούς λόγους που είναι τόσο σημαντικοί που το μηδέν στην φάσσα μέχρι στιγμής το έχουν απαλύνει πάραααα πολύ :yahoo: !!!!κοντά σε αυτό ήρθε και μια τενοτίντιδα στον δεξί ώμο (σε σημείο παροξυσμού ο πόνος!!!!) να δέσει το γλυκό ,και να μην μπορώ να ακουμπάω το όπλο μέχρι νεωτέρας :wacko: !!!!!!
    Να ευχηθώ σε όσους άρχίσαν το ”γράψιμο” στο τεφτέρι με τις φάσσες και ΣΤΑ ΤΑΙΡΙΑ ΤΟΥΣ με υγεία ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ!!!! :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    vagelis61 στις #469007

    Αρκετά πουλιά κοντά στην Ανάβρα έπαιξαν το σ/κ που μας πέρασε. Δεν μείναμε παραπονεμένοι το ευχαριστηθήκαμε και εμείς. Άν είχαμε την τύχη να περνάνε πιό πολλά κοπαδάκια από το καρτέρι μας θα ήταν το τέλειο αλλά και έτσι πάλι καλά ήταν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    480
    kokerkost 64 στις #469373

    Καλησπέρα στους γαλαζοαίματους!
    Δεν βλέπω κίνηση στο topic… τι έγινε, ακόμα στα καρτέρια βρίσκεστε;;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    18
    Wolf1978 στις #469410

    Καλησπερα σε ολους και ευχαριστω για τις ευχες σας ¨)

    Vaggelis61 δεν ξερω αν εισαι απο Βολο αλλα ειμασταν Αναβρα την Δευτερα σε πολυ καλο μερος μονοι μας. Τα πουλια δεν δουλευουν σωστα ακομα. Και συν τοις αλλοις σαν πολλοι εξασφαιροι δεν μαζευονται εκει προς τα περα ? Πολυ τουφεκιδι και αποτελεσμα μηδεν :negative: Και ξερεις το μηδεν μενει μηδεν μετα …οι φασσες δεν ειναι χαζες .

    Δεν ξαναπαμε εκει αν δεν σπειρουν στον καμπο πισω 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    vagelis61 στις #469430

    Καλησπερα σε ολους και ευχαριστω για τις ευχες σας ¨)

    Vaggelis61 δεν ξερω αν εισαι απο Βολο αλλα ειμασταν Αναβρα την Δευτερα σε πολυ καλο μερος μονοι μας. Τα πουλια δεν δουλευουν σωστα ακομα. Και συν τοις αλλοις σαν πολλοι εξασφαιροι δεν μαζευονται εκει προς τα περα ? Πολυ τουφεκιδι και αποτελεσμα μηδεν :negative: Και ξερεις το μηδεν μενει μηδεν μετα …οι φασσες δεν ειναι χαζες .

    Δεν ξαναπαμε εκει αν δεν σπειρουν στον καμπο πισω ;-)

    Όχι δεν είμαι από Βόλο, από ανατολική αττική είμαι. Το σάββατο που κυνηγήσαμε δεν είχε σχεδόν κανένα κυνηγό αλλά την κυριακή είχε κάμποσους από Αλμυρό και από Βόλο οι οποίοι γνωρίζουν πολύ καλύτερα το μέρος από εμάς και ανάλογα τις καιρικές συνθήκες που επικρατούν ξέρουν και ποιό καρτέρι να πιάσουν.Τώρα όσον αφορά τους εξάσφαιρους εγώ είδα κάποιον με μιά προσθήκη στη αποθήκη της καραμπίνας και όταν τον ρώτησα εάν είναι επτάσφαιρη μου απάντησε φυσικότατα και με άνεση ναί!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    454
    Crellion στις #469448

    Βαγγέλη μου η αίσθηση όταν έχει χτυπήσει αυτός με την πολυβολόσφαιρη καραμπίνα μία η καμία και περνάς δίπλα του αργά και νωχελικά με το ποζέ σπασμένο στον ώμο και τρία τέσσερα πουλιά στην κρεμάστρα είναι ότι καλύτερο… ποίημα σου λέω 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    PACMAN στις #469451

    Πολύ σωστή παρατήρηση αν και ειμαι πάντα με καραμπίνα(τρισφαιρηη φυσικά)στη φασσα το ίδιο
    παθανε κατι Ζακυνθηνοι στα Γρεβενά. Απόλαυση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    PACMAN στις #469452

    Η φασσα θέλει μετρημένες σωστές τουφεκιες
    και οχι ομοβροντιες αυτές κάνουν ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    vagelis61 στις #469473

    Πολλοί από αυτούς βλέπουν το κοπάδι στα 40-50 και αδειάζουν τις καραμπίνες χωρίς καν να συμαδέψουν έστω ένα πουλί. Έλα όμως που η απόσταση μεταξύ των πουλιών μπορεί να είναι και τέσσερα μέτρα και αυτοί απορούν γιατί δεν έπεσε κανένα .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    454
    Crellion στις #469479

    Έτσι είναι. Χαρακτηριστικό της φάσας σε σχέση για παράδειγμα με τα άλλα περιστεορειδή και ειδικά τα οικόσιτα περιστέρια είναι οι κατά πολύ μεγαλύτερες αποστάσεις από πουλί σε πουλί στα κοπάδια. Φυσικά και αυτές κάποτε στενεύουν (π.χ. τη στιγμή που βουτάνε σε χαράδρα) αλλά όταν περνάνε πάνω από το κεφάλι σου είναι σαν βομβαρδιστικά του WWII το να ρίξεις στο τσούρμο είναι μάλλον μάταιο (συνήθως).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    PACMAN στις #469630

    Παιδια ειναι μάταιο να προσπαθείς να μάθεις το σωστό σε ανθρώπους που δεν καταλαβαίνουν ότι αυτό που κάνουν ειναι λάθος. Το εκανα και εγώ πριν πολλά χρόνια και επειδή έπεφταν κάποια πουλιά κατα τύχη δεν άκουγα κανένα.Καποια στιγμή με πήρε κοντά του ένας γνήσιος φασσάς και με έμαθε να τουφεκάω αυτό το πουλί και με τις μισές τουφεκιες σε λιγότερα πουλιά έπεφταν περισσότερα και το σημαντικότερο ήταν ότι τα πουλιά δε χαλαγαν και τα είχα συνέχεια γύρω μου. Δεν ειναι ντροπή να ακούμε και τους πιο έμπειρους καμία φορά εμένα μου βγήκε σε πολύ καλο μιας και κανω λίγα ταξίδια αλλα όταν τα βρω ξέρω πως θα τα κυνηγάω χωρις βιασύνη και πάντα γυρνάω γεμάτος ικανοποίηση. ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    18
    Wolf1978 στις #469683

    Φιλε Βαγγελη ξερω ακριβως ποιους ετυχες Αναβρα΄)
    Οι περισοτεροι απο αυτους ειναι φιλοι γορουναδων,στους οποιους πεφτει συρμα και πανε και πιανουν τα καρτερια. Οι περισσοτεροι δεν ξερουν να κυνηγανε το φασσι.
    Αυτο που κανουν συνηθως γιατι το ξερω απο πρωτο χερι εμφανιζονται στα καρτερια αρχες Νοεμβριου μεχρι 16 το πολυ για να τις ενοχλησουν ωστε να αρχισουν να πεφτουν στα σπαρμενα ποιο νωρις.
    Για αυτο και εγραψα οτι εαν δεν σπειρουν στον καμπο πισω δεν πηγαινω εκει.

    PS : Οι πιο πολλοι γυρνανε τζουφιοι :yahoo:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,186 έως 10,200 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων