ΦΑΣΣΕΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,201 έως 10,215 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    Drago14686 στις #469726

    Καλησπέρα και από μένα καινούργιο μέλος στην παρέα…Έχουμε κανένα νέο από καμιά εξόρμηση για φασσα στην Μαγνησία? Θα κυνηγήσω από βδομάδα Πήλιο και το μόνο που έχω ακούσει εδώ και μέρες είναι ότι έχει πουλιά Περαστικά και πολύ λίγα βελανιδιά φέτος…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    vagelis61 στις #469733

    Την ερχόμενη Παρασκευή θα ξαναπάω γιά 2-3 μέρες με την ελπίδα να έχει απομείνει κάτι από πουλιά και να μην τα έχουν προγκίξει οι φίλοι μας με τα πολυβόλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    18
    Wolf1978 στις #469771

    Καλησπερα
    vagelis61 αν θες ανεβα και αν θες την γνωμη μου επικεντρωσου σε κατι χαμηλα υψωματακια της Αναβρας που καταληγουν στον καμπο. Προσοχη ομως γιατι εχει και απαγορευμενο μεγαλο κομματι.

    Drago14686 το Πηλιο ειναι επισης καλη επιλογη φαγητο οντως δεν υπαρχει παντου, γι αυτο απο τη αλλη θα δυσκολευτεις λιγο μεχρι να τις εντοπισεις και το δυσκολο της υποθεσης ειναι οτι,παρατηρημενα τα πουλια γυρνανε ολα μαζι στο πηλιο.
    Οποτε η δεν βρισκουμε καμια η βρισκουμε πολλες μαζι ειναι καθαρα θεμα τυχης.

    Αυριο θα παμε μια βολτα θα σας ενημερωσω το βραδυ πως πηγε ¨) Καλο βραδυ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    18
    nicks στις #469776

    Ρε δεν αφηνουν τιποτα οι βολιωτες….μεγαλη σφηγγοφωλια ο βολος…η φασσα θα αλλαξει χωρα απο δαυτους…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    Drago14686 στις #469787

    Wolf1978 εύχομαι να έχετε μια ομ
    όμορφη κυνηγετική απόδραση περιμένω για αποτελέσματα αύριο…Καλό βράδυ σε ολους…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    vagelis61 στις #469794

    Καλησπερα
    vagelis61 αν θες ανεβα και αν θες την γνωμη μου επικεντρωσου σε κατι χαμηλα υψωματακια της Αναβρας που καταληγουν στον καμπο. Προσοχη ομως γιατι εχει και απαγορευμενο μεγαλο κομματι.

    Drago14686 το Πηλιο ειναι επισης καλη επιλογη φαγητο οντως δεν υπαρχει παντου, γι αυτο απο τη αλλη θα δυσκολευτεις λιγο μεχρι να τις εντοπισεις και το δυσκολο της υποθεσης ειναι οτι,παρατηρημενα τα πουλια γυρνανε ολα μαζι στο πηλιο.
    Οποτε η δεν βρισκουμε καμια η βρισκουμε πολλες μαζι ειναι καθαρα θεμα τυχης.

    Αυριο θα παμε μια βολτα θα σας ενημερωσω το βραδυ πως πηγε ¨) Καλο βραδυ.

    Σκεφτόμουν να μην ανέβω από νωρίς στο καρτέρι αλλά να περιμένω να περάσει λίγο η ώρα και τα πρώτα πουλιά γιατί παρατήρησα ότι ανάλογα τη μέρα έχουν και συγκεκριμένα περάσματα. Ανέβα κατέβα είναι μιά ώρα περίπου χαμένη. Το απαγορευμένο το έχω δεί στο χάρτη είναι ένα κομμάτι σχετικά μεγάλο δεξιά ακριβώς από την Ανάβρα. Wof1978 σε ευχαριστώ γιά τις πληροφορίες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    Paulhammet στις #469796

    Καλημέρες,

    Χτες βγήκαμε μια βόλτα μέχρι την Ανάβρα αλλά τα πράγματα είναι ακριβώς όπως αναφέρθηκαν σε προηγούμενα post.

    Βέβαια λόγο καιρού (συνεχής ομίχλη), δεν έπαιξαν τα πουλιά και αυτά τα λίγα που είδαμε, περνάγαν σύριζα από το καρτέρι μας με αποτέλεσμα να μην προλαβαίνεις κάποιες φορές να τουφεκίσεις.

    Αποτέλσμα 1 στο χέρι και 2 χαμένες.

    Άκουγα πολλές τουφεκιές γενικά αλλά μάλλον οι περισσότερες ήταν άκυρες. Είδαμε και άτομα που καθόντουσαν καρτέρι στο δρόμο και πέρναγαν οι φάσσες πολύ ψηλά αλλά παρ’όλα αυτά τουφεκούσαν. Κάπως έτσι χάλανε και τα καρτέρια των υπόλοιπων στις λάκες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    480
    kokerkost 64 στις #469859

    Η εξόρμηση του ΣΚ δεν ξεκίνησε καλά! Από τη μία η λάθος επιλογή σημείου, από την άλλη ο πολύς κόσμος και τα λίγα πουλία, πέρασε το Σάββατο χωρίς να ρίξω ούτε μία ντουφεκιά. Την Κυριακή άλλαξα νομό και άλλαξε και η τύχη μου… αρκετά τα πουλιά και καθόλου κόσμος!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #469864

    Η εξόρμηση του ΣΚ δεν ξεκίνησε καλά! Από τη μία η λάθος επιλογή σημείου, από την άλλη ο πολύς κόσμος και τα λίγα πουλία, πέρασε το Σάββατο χωρίς να ρίξω ούτε μία ντουφεκιά. Την Κυριακή άλλαξα νομό και άλλαξε και η τύχη μου… αρκετά τα πουλιά και καθόλου κόσμος!
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>

    </div>

    Μπράβο :good: kokerkost Αν έχεις τύχη διάβαινε !!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    627
    freeman.1989 στις #469867

    Η εξόρμηση του ΣΚ δεν ξεκίνησε καλά! Από τη μία η λάθος επιλογή σημείου, από την άλλη ο πολύς κόσμος και τα λίγα πουλία, πέρασε το Σάββατο χωρίς να ρίξω ούτε μία ντουφεκιά. Την Κυριακή άλλαξα νομό και άλλαξε και η τύχη μου… αρκετά τα πουλιά και καθόλου κόσμος!
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>

    </div>

    Ωραίος…. :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #469870

    Kalispera (syggnwmi gia tous xaraktires alla yparxei provlima)
    Pirame me tin pareea se kapoia diastimata metaksy twn vroxwn, kapoies fasses akoma…exei poulia alla koimountai ola sto apagoreymeno tou Dereiou sta peyka kai exei velani se kapoia shmeia, opote trigyrnane k ekei.
    Fainontai kai ston kampo poulia pleon
    alla einai kai o lagos kai h mpekasta pleon, opote moirazw tis eksodous

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    167
    billis 79 στις #469879

    Την Τετάρτη 2 άτομα κάτσαμε το πρωί για φασσες και δεν είδαμε φτερό.ο φίλος ειταν μπεκάτσας και έφερε και τα σκυλιά μαζί. Σηκωσαμε 5 πουλάκια και πήραμε την 1 ΣΉΜΕΡΑ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑΙ ΒΡΟΧΗ ΚΑΙ ΈΓΙΝΑ ΠΑΠΑΚΙ στάθηκα τυχερός! !! :yahoo: :yahoo: θέλει τύχη και ψάξιμο

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    18
    Wolf1978 στις #469888

    Καλησπερα σε ολους¨)
    Συνοψη σημερινης κυνηγετικης στο Πηλιο.
    Ομιχλη αραιες ψιχαλες και λαθος επιλογη υψομετρου … παντως απο μπνιστιρι καλα πηγαμε ειδαμε τουλαχιστον 12-15 κοπαδια μερικα εκ ων οποιων ητανε μεγαλα …πολυ μεγαλα.
    Δυστυχως δεν πηραμε καμια τα πουλια μπαινανε απο την θαλασσα και εξαφανιζοτανε μεσα στην ομιχλη.
    Εγω προσωπικα τετοιο πραγμα σαν τον σημερινο δεν εχω ξαναδει¨(
    Αν εχετε ορεξη να ψαξετε ,καλη υπομονη ,μιλαω για περιοχη Βενετου Κεραμιδιου για οσους γνωριζουν. Επομενη εξορμηση μετα απο 2 εβδομαδες για μενα¨) Καλο Βραδυ σε ολους και καλες εξορμησεις .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #470001

    Ένα όμορφο Σαββατοκύριακο στον Κίσσαβο πέρασε με αρώματα και εικόνες από μαγευτικά τοπία.Πολλές φάσσες μεταναστευτικές αλωνίζουν κατά μήκος τους ορεινούς όγκους των,Πήλιο-Μαυροβούνι-Κίσσαβο
    ως την περιοχή του κάτω Ολύμπου.
    Όποιος είναι τυχερός δεν φεύγει παραπονεμένος,αν και η φάσσα πάντα είναι πουλί απρόβλεπτο.
    Η κορύφωση του διημέρου το μεσημέρι του Σαββάτου που στο καφενείο του χωριού εγώ ο πατέρας μου και ο φίλος μου μαζί με τα παιδιά της θηροφυλακής εκτός από τα τσίπουρα και τα κρασιά φάγαμε
    εκλεκτά μανιτάρια τα οποία μάζεψε ο Χρήστος (θηροφύλακας- λακτάριους και αγαρικά).
    (Προσοχή όμως σε όποιους δεν γνωρίζουν να ξεχωρίζουν τα φαγώσιμα από τα τοξικά καλό είναι να μην
    τα εμπιστεύονται,αν δεν είναι απόλυτα σίγουροι ότι τρώγονται)

    Leatherman.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    480
    kokerkost 64 στις #470261

    Καλησπέρα σε όλους τους γαλαζοαίματους… να σας φτιάξω λίγο;;;
    Λοιπόν, μετά από ένα μεγάλο χρονικό διάστημα, αυτό το ΣΚ θα κυνηγήσω ξανά παρέα με τον αδερφό μου. Του έχω υποσχεθεί πως παρότι θα έχει ηλιοφάνεια, εμείς θα κυνηγάμε μονίμως υπό σκιάν!!!!!!! 😉
    … ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΑΡΗ!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,201 έως 10,215 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων