Κυνήγι με γεράκι, αετό και… γαλή

Επισκόπηση 9 δημοσιεύσεων - 31 έως 39 (από 39 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    Antoine στις #103739

    Όπως ανέφερε και ο φίλτατος amkosx,θα ήθελα να ευχαριστήσω και γω τον κ. Φραγκούλη για την κίνηση του αυτή αν και τολμώ να πω ότι θα προτιμούσα να το εξέδιδε κανονικά!(κάποια πράγματα αξίζουν καλύτερα τυπωμένα και με καλή βιβλιοδεσία)

    Επίσης,πρέπει να τονίσω και την ανυπομονησία μου για το αρχείο αυτό, και θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί να αναφέρει πότε θα είναι έτοιμο ευχαριστώντας τον εκ τςν προτέρων!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1543
    BERETTA425 στις #103827

    Όπως ανέφεραν κ οι φιλοι παραπανω αξιζουν συνχαρητηρια στον Στελιο για την ολη προσπαθεια του αυτη!Πιστευω οτι ο Στελιος Φραγκουλης εχει δωσει πολλα στην ιερακοτροφια στην Ελλαδα κ πολλοι εχουμε μαθει πολλα απο αυτον κ την αγαπη του για τα αρπαχτικα!

    Σιγουρα τωρα πιο πολλοι θα μαθουν περισσοτερες πληροφοριες κ θα πλησιασουν ευκολοτερα τον κοσμο της ιερακοτροφειας εξαιτιας της κινησης του αυτης!

    Εμαθα οτι κατι αλλαξε στην νομοθεσια των αρπαχτικων στην Ελλαδα.Ολη η υπολοιπη Ευρωπη παει μπροστα στο θεμα αυτο ,εμεις δυστυχως παντα πισω κ με παρωπιδες.Ως ποτε θα γινεται αυτο?

    Ειναι αληθεια οτι αλλαξε η νομοθεσια κ μπορεις μονο να κατεχεις 2 ειδη μονο αρπαχτικων?Κ η κινηση εγινε παλι απο οικολογους??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    amkosx στις #103967

    Έχω στείλει  στο eartemis.com ερώτηση για το βιβλίο του Σ. Φραγκούλη και δεν έχω καμία απάντηση, μήπως κάποιος από εσάς έχει κάποιο νέο

    Ευχαριστώ

    Keymaster
    Ημ. εγγραφής:
    15/04/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    474
    tsamis στις #103968

    Σε λίγες μέρες το κείμενο του Στέλιου θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα. Λίγο υπομονή

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    steliosfragoulis στις #104013

    Έχω πληροφορηθεί μια νέα υπουργική απόφαση που μας απαγορεύει πλέον και την κατοχή γερακιών, ακόμη και αν αυτά είναι νόμιμα. Δηλαδή όσο και αν εγγυάται για αυτά ένα άλλο ευρωπαϊκό κράτος. Όλες αυτές οι υπανάπτυκτες χώρες της ευρωπαϊκής ένωσης που δήθεν ελέγχουν τα εκτροφεία, δήθεν δακτυλιώνουν τα νέα γεράκια, δήθεν εκδίδουν πιστοποιητικά με κρατικές σφραγίδες, όλες αυτές οι υπανάπτυκτες Γερμανιές, Γαλλίες. Αγγλίες, Αυστρίες, Ουγγαρίες, Αμερικές, Δανίες, Ολλανδίες, κοντολογίς, όλες οι άλλες χώρες της γης που είναι υπανάπτυκτες, ΔΕ ΘΑ ΓΕΛΑΣΟΥΝ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ με τα αμφιβόλου εγκυρότητας πιστοποιητικά τους! Όχι! Η Ελλάδα δεν παίζει!  Τα Χαρρις και οι Κοκκινόουρες γερακίνες εξαιρέθηκαν. Είναι προφανές ότι εκπονήθηκε μακρά και σοβαρή μελέτη πριν την απόφαση. Στην υγειά μας!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    amkosx στις #104665

    Δεν θέλω να λέγομε γκρινιάρης αλλά εδώ και ένα μήνα σχεδόν περιμένουμε το βιβλίο μήπως κάποιος μπορεί να μας κατατόπιση τι γίνεται πότε θα το απολαύουμε ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    steliosfragoulis στις #104689

     Επειδή είναι αρκετές σελίδες, φαντάζομαι θα προκύπτουν διάφορες τεχνικές λεπτομέρειες προς διευθέτηση. Όπως και νά ΄χει σύντομα θα “κατέβει”.

     Θοδωρή, πώς μπορούμε να ενοποιήσουμε τα θέματα του forum  ιερακοτροφίας ώστε να μη δεσπόζει το “κυνήγι με γεράκι, αετό και…γαλή” ως τίτλος; Όχι τίποτε άλλο, είναι που τα προηγούμενα δε φαίνονται…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    constantinos στις #350365

    <P><FONT color=black>Το γεράκι της φωτογραφίας που στέλνει ο Βαγγέλης είναι ένας Δεντρογέρακας (Falco subbuteo). Μαζί με τον Μαυροπετρίτη είναι τα ταχύτερα αρπακτικά της ευρώπης. Το μέγεθός του είναι λίγο μεγαλύτερο από του Βραχοκιρκίνεζου. Στην Ελλάδα έρχεται την άνοιξη για να γεννήσει. Στη διαρκεια του φωλιάσματος τρέφεται κυρίως με πουλιά, τον υπόλοιπο χρόνο με έντομα. Στην ιερακοθηρία έχει δοκιμαστεί χωρίς αποτέλεσμα. Δείχνει αδιαφορία για το θήραμα και ψαχνει για ιπτάμενα μυρμήγκια και λιβελούλες.</FONT></P>

    φιλε Στελιο, απο προσωπική μου εμπειρια, επιτρεψε μου να διαφωνισο μαζι σου στο σειμείο οπου λες οτι ο δενδρογερακας δειχνει αδιαφορια για το θύραμα και προτιμα εντομα.. ο λογος που το κανει δυσκολο γερακι για ιερακοθηρια ειναι το συνηθιο του να επιτηθετε σε εντομα η μικρα σκαθαρια και να τρωει την λεια του στον αερα, το συνηθιο αυτο αναπτισσετε μολις το νεαρο γερακι εγγαταλειψει την φωλια μιας και δεν ειναι ικανο να καταδιωξει πουλια, αφου δεν εχει τις απαραιτητες ικανοτητες τις οποιες αναπτισσει με εμπειρια.. απο δικης μου εμπειριας, "αφου αυτο ηταν και το γερακι που κυνηγουσα μεχρι προσφατα αφοτου πεθανε απο ατυχημα", αν μεγαλωθει απο μικρο σωστα και – μαθει σαν τροφη μονο το κρεας πουλιου, και την μασκα- μπορει να γινει εξαιρετικος κυνηγος ορτυκιου αφου η αντοχη και η ταχυτητα του, του επιτρεπουν να το κυνηγα με πολυ ευκολια.. αυτο φυσικα εξαρτατε και απο τον κυνηγο που πρεπει να αφαιρει την μασκα την καταλληλη στιγμη "για να μην αποσπαται η προσοχη του", και με αυτο το τροπο, αυτο το γερακι μπορει να πραγματοποιησει πολλες επιθεσεις σε μια μονο εξορμηση, σε αντιθεση με αλλα γερακια..

    Φιλικα Κων/νος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    IxNiLaTiS στις #350920

    :P
    Είδα ένα όνειρο …
    Είχα πάει για κυνήγι με το γεράκι μου, και όταν αυτό πέταξε πιό πέρα προς αναζήτηση,
    νάσου ένας βλαμμένος με το δίκαννο,
    του τραβάει ένα ντουμπλέ και το ξάπλωσε κάτω.
    Πάω κοντά τρέχοντας, του λέω
    – γιατί ρε πυροβόλησες το γεράκι.
    -για να του βαλσαμώσου ρε, εσύ τι ζόρ τραβάς, δικός είναι;

    Αυτό το σκεφτήκατε; :rolleyes:

Επισκόπηση 9 δημοσιεύσεων - 31 έως 39 (από 39 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων