SAIGA 36αρι

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 35 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #350343

    Ειναι C στο τσοκαρισμα του το σαγκα ,και εχει και σκοπευτικα σε σχεση με το μονοκανο . αν κπσουμε 5-6 εκ απο το μονοκανο,, στο τσοκαρισμα ,, και του βαλουμε ριγα φαρδια πανω απο την ,θαλλαμη του με μηκος περιπου 10εκ ,,μπορουμε να του προσαρμοσουμε μετα σκοπευτικα ,,,,ακομα και διοπτρα… εκει θα εχουμε ενα αριστο οπλο για βολες extreeme ,,και ενα κοστος κατω απο τα 500 … αν τα δουμε οπως ειναι εργοστασιακα ,, το μονοκανο εχει καποια κατα ( τσοκ φουλ , απουσια σκοπευτικων ) αλλα πολυ φτηνη τιμη,,,το σαγκα ειναι πληρες ετοιμο για μονοβολα μα μονο για μονοβολα,,σκαγια και κυνηγι το ξεχναμε,,,το μονοκανο ακομα και με το φουλ τσοκ… και σκαγια θα ριξει,, και αξιοπρεπως και καποια μονοβολα , σε μετριες αποστασεις οσο αφορα την ευστοχεια .

    Σε ευχαριστώ .

    Το ερώτημα όμως είναι :
    "Τί το θέλουμε το saiga";;;;
    -Να ρίξει καλύτερα στο ελληνικό ελάφι;
    Μήπως το θέλουμε για αγριόχοιρο;

    Λέω……………


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #350345

    Σε ευχαριστώ .

    Το ερώτημα όμως είναι :
    "Τί το θέλουμε το saiga";;;;
    -Να ρίξει καλύτερα στο ελληνικό ελάφι;
    Μήπως το θέλουμε για αγριόχοιρο;

    Λέω……………

    μετα απο μια αρκετη επαφη με το σαγκα 36( το εχει ενας γνωστος μου ) νομιζω πως οι βλητικες και σκοπευτηκες του ικανοτητες θα το εβαζαν στο κυνηγι αγριογουρουνου με μονοβολα.. οπως και το 20αρι και το 12αρι σαγκα ,,που εκτως απο μονοβολα ανετα ριχνουν και 9βολα ,,12βολα.Σε γουρουνι με 36αρι μονοβολο δεν εχω ριξει.. μα με τα τεστ που εχω κανει λεω με μια πιθανοτητα 90% πως ανετα θα το καταβαλει στον τοπο!!!!,,,,, μεσα σε μια λογικη αποσταση και πλητοντας το καπου κοντα στην ωμοπλατη , η στο κεφαλι. παντως κατα βαση νομιζω πως ο χαρακτηρας του ειναι πιο πολυ < οπλο σκοποβολης>
    φιλικοτατα mark cal 20

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #350355

    Και για αλεπου στο καρτερι. Θα της "αλλαζε τα πετρελαια" ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/05/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    433
    Giorgos.1 στις #116430

    Οι 10αρες οι γεμιστηρες που κυκλοφορουν ποσο κοστιζουν ? Τις εχει δοκιμασει καποιος ? Παρουσιαζαν εμπλοκες ? ευχαριστω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    8
    pdorison στις #116527

    γεια σας!!! ενδιαφερομαι και γω να αγορασω μια τετια καραμπινα (πρωτο μου πυροβολο θα ειναι)

    βασικα αυτο που με απασχολει επειδη δεν κυνηγαω και το θελω για σκοποβολη ειναι τι "επικινδυνο" βεληνεκες εχουν τα μονοβολα που παιρνει?

    επισης κατι νομικο, μπορω να κατεχω τετιο οπλο χωρις να ειμαι γραμμενος σε κυνηγετικο συλλογο? και χορις να κυνηγαω προφανως

    ευχαριστω για τις απαντησεις!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #116528

    Υπάρχει επίσης και το Vepr 12 που είναι επίσης καλάσκνικοφ αλλά με διαμέτρημα .12

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    267
    armsnick στις #355863

    γεια σας!!! ενδιαφερομαι και γω να αγορασω μια τετια καραμπινα (πρωτο μου πυροβολο θα ειναι)
    βασικα αυτο που με απασχολει επειδη δεν κυνηγαω και το θελω για σκοποβολη ειναι τι "επικινδυνο" βεληνεκες εχουν τα μονοβολα που παιρνει?
    επισης κατι νομικο, μπορω να κατεχω τετιο οπλο χωρις να ειμαι γραμμενος σε κυνηγετικο συλλογο? και χορις να κυνηγαω προφανως
    ευχαριστω για τις απαντησεις!!

    Όσον αφορά το πρώτο σου ερώτημα δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά στα πόσα μέτρα είσαι ασφαλείς, αλλά αν θες να κάνεις σκοποβολή, φρόντισε να διαλέξεις μέρος ώστε πίσω από το στόχο σου να έχεις ένα ανάχωμα (ή ακόμα καλύτερα πλαγιά υψώματος) από χώμα, ώστε οι βολίδες σου να καρφώνονται εκεί και είσαι άνετος.
    Νομικά τώρα, μπορείς να πάρεις άδεια αγοράς από την αστυνομία, αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις το κυνηγετικό σου όπλο μόνο κατά τη διάρκεια του κυνηγιού και μόνο για κυνήγι, οπότε ξέχνα τη σκοποβολή στο βουνό.
    Αφού όμως σε ενδιαφέρει μόνο η σκοποβολή γιατί δεν απευθύνεσαι σε ένα σκοπευτικό σύλλογο για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    8
    pdorison στις #355864

    Όσον αφορά το πρώτο σου ερώτημα δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά στα πόσα μέτρα είσαι ασφαλείς, αλλά αν θες να κάνεις σκοποβολή, φρόντισε να διαλέξεις μέρος ώστε πίσω από το στόχο σου να έχεις ένα ανάχωμα (ή ακόμα καλύτερα πλαγιά υψώματος) από χώμα, ώστε οι βολίδες σου να καρφώνονται εκεί και είσαι άνετος.
    Νομικά τώρα, μπορείς να πάρεις άδεια αγοράς από την αστυνομία, αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις το κυνηγετικό σου όπλο μόνο κατά τη διάρκεια του κυνηγιού και μόνο για κυνήγι, οπότε ξέχνα τη σκοποβολή στο βουνό.
    Αφού όμως σε ενδιαφέρει μόνο η σκοποβολή γιατί δεν απευθύνεσαι σε ένα σκοπευτικό σύλλογο για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο?

    ευχαριστω για την απαντιση

    σε γενικες γραμμες στο περιπου ποσο να ειναι το βελινεκες ενος τετιου οπλου?? πανω απο 100 μετρα?

    δεν παω σε σκοπευτικο συλλογο γιατι ειναι διαδικασια.. εξαλου εγω θελω να το εχω στο χωριο για σκοποβολη εκει.. εντος κτηματος κατα κυριο λογο.. χρειαζομαι κυνηγετικη αδεια για να το κανω νομιμα αυτο?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    267
    armsnick στις #355865

    ευχαριστω για την απαντιση
    σε γενικες γραμμες στο περιπου ποσο να ειναι το βελινεκες ενος τετιου οπλου?? πανω απο 100 μετρα?
    δεν παω σε σκοπευτικο συλλογο γιατι ειναι διαδικασια.. εξαλου εγω θελω να το εχω στο χωριο για σκοποβολη εκει.. εντος κτηματος κατα κυριο λογο.. χρειαζομαι κυνηγετικη αδεια για να το κανω νομιμα αυτο?

    Πολύ πάνω από τα 100 μέτρα είναι επικίνδυνο το μονόβολο, σίγουρα δεν μπορείς να σημαδέψεις στα 100 μετρα με λειόκαννο αλλά και στα 150 μη σου πω και στα 200 να σε πετύχει θα κάνει ζημιά. Άλλο πράγμα το ωφέλιμο (πόσο δλδ μπορείς να εκμεταλλευτής τα σκοπευτικά) και άλλο πράγμα η φονικότητα. Άλλωστε το βεληνεκές στο λειόκαννο είναι πάντα σχετικό με πολλά πράγματα.
    Τώρα όσον αφορά τη νομιμότητα, είναι παράνομο να χρησιμοποιήσεις κυνηγετικό όπλο χωρίς άδεια κυνηγιού σε οποιαδήποτε περιοχή και ιδιαίτερα εκτός της κυνηγετικής περιόδου, εκτός από κυνήγι και σκοποβολή σε σκοπευτήριο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #116534

    Αν θυμαμαι καλα σε μια διαφημιση της Lambro σε κυνηγετικο εντυπο ανεφερε για το μονοβολο της ''επικινδυνο μεχρι 1000 μετρα''.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/05/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    433
    Giorgos.1 στις #355873

    Όσον αφορά το πρώτο σου ερώτημα δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά στα πόσα μέτρα είσαι ασφαλείς, αλλά αν θες να κάνεις σκοποβολή, φρόντισε να διαλέξεις μέρος ώστε πίσω από το στόχο σου να έχεις ένα ανάχωμα (ή ακόμα καλύτερα πλαγιά υψώματος) από χώμα, ώστε οι βολίδες σου να καρφώνονται εκεί και είσαι άνετος.
    Νομικά τώρα, μπορείς να πάρεις άδεια αγοράς από την αστυνομία, αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις το κυνηγετικό σου όπλο μόνο κατά τη διάρκεια του κυνηγιού και μόνο για κυνήγι, οπότε ξέχνα τη σκοποβολή στο βουνό.
    Αφού όμως σε ενδιαφέρει μόνο η σκοποβολή γιατί δεν απευθύνεσαι σε ένα σκοπευτικό σύλλογο για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο?

    Φίλε το όπλο το αγόρασα πρόσφατα και εγώ σε .410 διαμέτρημα για σκοποβολή με μονόβολα.Όπως είπε ο φίλος πριν φρόντιζε να έχει κάποιο ανάχωμα να βρίσκουν εκεί οι σφαίρες να σταματάνε και γενικά να βεβαιώνεσαι οτι δεν έχει κόσμο εκεί που ρίχνεις.Άδεια κυνηγετική έχω κανονικά έχω και ένα ακόμα όπλο (μονόκαννο) για κυνήγι.Αν θες να απευθυνθείς σε σύλλογο δεν ξέρω ακριβώς τι δυνατότηες σου δίνει αλλά εμένα μαρέσει η ελευθερία στο βουνό να βαράω εγώ όσα μέτρα θέλω ,ότι στόχους θέλω ,να κάνω δοκιμές.Στο κουτάκι απο κάτι μονόβολα Nobels που ρίχνω γράφει επικύνδινο ως τα 300 μέτρα.Βέβαια δεν μπορείς να στοχεύσεις σε τέτοιες αποστάσεις με λειόκαννο , αποστάσεις που παίζουν ειναι 25- 50 – 75 μετρα και το μάξιμουμ 100 αλλα με πολύ ψάξιμο και εξάσκηση και και ίσως το μοντέλο με τα ρυθμιζόμενα σκοπευτικά τύπου ΑΚ47. Εγώ έχω την στάνταρ την έκδοση με τα σταθερά σκοπευτικά στα 30-50+ κατι ψιλα μέτρα που το δοκίμασα σε στόχο μέγεθος σαν μεγάλο ποτιστίρι οι πιο πολλές βολές (όρθιος) βρίσκανε στόχο.Τώρα περιμένω να πάρω και τα μονόβολα τα ρώσικα που λένε ότι πανε καλύτερα σε αυτό το όπλο. Κλότσημα πολύ λίγο που σε βοηθάει και τις επόμενες βολές να βρίσκεις στόχο , αν και ακούγεται λες και βαράει Μ1 :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/05/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    433
    Giorgos.1 στις #116549

    Στο εξωτερικό που το χρησιμοποιούν μερικοί για ελάφι περιορίζονται στα 50 μέτρα για το μονόβολο του 410

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    826
    dragonares στις #142188

    Το επανεφερα το θεμα γιατι προσφατα ειδα σε ενα μαγαζι μια Saiga 410 AK Combat. Η αληθεια ειναι οτι ειναι πολυ ωραιο τουφεκακι. Η τιμη της ειναι γυρω στα 1000€.
    Την εχει κανενας φιλος να μας πει εμπειριες? Επισης ηθελα να ρωτησω αν εχει τη δυνατοτητα η Saiga, οχι μονο η συγκεκριμενη, να ριχνει βολη κατα ριπη.
    Στο internet κυκλοφορουν κατι βιντεακια με ριπες και μου εκανε εντυπωση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    826
    dragonares στις #142236

    Δες ενα απο τα βιντεακια στο youtube:
    http://www.youtube.com/watch?v=04SsAE1D3PM…feature=related

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    66
    HOGDOG στις #142792

    με το εξτρα τσοκακι με ραβδωσεις 'τσακιζει' αν του ρυθμησεις καλα την διοπτρα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 35 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων