Ο δρομος προς την διοφθαλμη σκοπευση

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 106 έως 120 (από 170 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    189
    pennas στις #243284

    Φοράς γυαλιά μυωπίας ή αστιγματισμού;

    αστιγματισμου γιατι? :P
    για βοηθα ρε δασκαλε,


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    189
    pennas στις #243280

    ειμαι ενα χωριατακι που εχει φιλο τον δημητρακη και τον φουστη τον ψυλλακη εκανα και τραγουδακι
    για πες, για πες και του χρονου θα τους ξεφτελισω στον εβρο :P

    παρολη την πλακα με ενδιαφερει πολυ το θεμα.
    θελω να την μαθω καλα αν μπορω την διοφθαλμη.
    αλλα ειμαι απο σερρες πολυ μακρια :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #243278

    Εκεί θα είμαι. Φέρε το όπλο σου για να τσεκάρω και μέτρα και επώμιση.

    Οκ, καλώς εχόντων των πραγμάτων τα λέμε αύριο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #243241

    αστιγματισμου γιατι? :P
    για βοηθα ρε δασκαλε,

    Γιατί αλλού κοιτάει το κεφάλι και αλλού τα μάτια, με αποτέλεσμα να προσπαθείς να κοιτάξεις έξω από τα "κέντρα" των φακών. Γι αυτό ζαλίζεσαι. Όταν φοράς γυαλιά (όπως κι εγώ, επίσης αστιγματισμό), πρέπει να κάνεις κάποιους συμβιβασμούς στον τρόπο με τον οποίον βλέπεις όταν τουφεκάς.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    189
    pennas στις #243198

    Γιατί αλλού κοιτάει το κεφάλι και αλλού τα μάτια, με αποτέλεσμα να προσπαθείς να κοιτάξεις έξω από τα "κέντρα" των φακών. Γι αυτό ζαλίζεσαι. Όταν φοράς γυαλιά (όπως κι εγώ, επίσης αστιγματισμό), πρέπει να κάνεις κάποιους συμβιβασμούς στον τρόπο με τον οποίον βλέπεις όταν τουφεκάς.

    δεν το καταλαβα καλα εννοεις οτι κοιταζωντας μεσα απο τα γυαλια και σκυβωντας το κεφαλι τα ματια φευγουν απο το κεντρο του γυαλιου και γιαυτο ζαλιζομαι
    και τι συμβιβασμους πρεπει να κανω? :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #243148

    δεν το καταλαβα καλα εννοεις οτι κοιταζωντας μεσα απο τα γυαλια και σκυβωντας το κεφαλι τα ματια φευγουν απο το κεντρο του γυαλιου και γιαυτο ζαλιζομαι
    και τι συμβιβασμους πρεπει να κανω? :D

    Aφού το κεφάλι ήταν στο κοντάκι και τα μάτια αλλού, λογικό δεν είναι να κοιτάς έξω από τα κέντρα; Τέλος πάντων. Βασικά χρειάζεσαι μεγάλα γυαλιά (ΙΚΑ :D ), να χωράνε και τα φρύδια μέσα, ώστε να μην κοιτάς μέσα από τη "γέφυρα" και πρέπει να στρέφεις και το κεφάλι μέχρι ένα βαθμό προς τα εκεί που κοιτούν τα μάτια σου για να αποφύγεις τη ναυτία. Και φυσικά σωστή επώμιση και στάση του κεφαλιού, όπου τα μάτια είναι οριζόντια σε σχέση με τον ορίζοντα και το κεφάλι δεν κινείται όσο ανεβαίνει το όπλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    101
    tth στις #243144

    Aφού το κεφάλι ήταν στο κοντάκι και τα μάτια αλλού, λογικό δεν είναι να κοιτάς έξω από τα κέντρα; Τέλος πάντων. Βασικά χρειάζεσαι μεγάλα γυαλιά (ΙΚΑ :D ), να χωράνε και τα φρύδια μέσα, ώστε να μην κοιτάς μέσα από τη "γέφυρα" και πρέπει να στρέφεις και το κεφάλι μέχρι ένα βαθμό προς τα εκεί που κοιτούν τα μάτια σου για να αποφύγεις τη ναυτία. Και φυσικά σωστή επώμιση και στάση του κεφαλιού, όπου τα μάτια είναι οριζόντια σε σχέση με τον ορίζοντα και το κεφάλι δεν κινείται όσο ανεβαίνει το όπλο.

    Τελικα Λεωνιδα εισαι μεσα στο μυαλο μου .Προλαβες την ερωτηση :ποιο μεγεθος σκελετου θα ηταν προτιμοτερο να παραγγειλω(καθοτι ο οφθαλμιατρος ειπε "θες γυαλια στραβαδι ").Μηπως ομως θα βοηθουσε και μια υπερυψωμενη ριγα πχ ιζ-27 αντι του σαζιτερ και τοζ 34 που συνηθως χρησιμοποιω?Προς αποφυγη της κλισης του αυχενα που μεχρι τωρα δεν μου δημιουργουσε προβλημα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #243139

    Τελικα Λεωνιδα εισαι μεσα στο μυαλο μου .Προλαβες την ερωτηση :ποιο μεγεθος σκελετου θα ηταν προτιμοτερο να παραγγειλω(καθοτι ο οφθαλμιατρος ειπε "θες γυαλια στραβαδι ").Μηπως ομως θα βοηθουσε και μια υπερυψωμενη ριγα πχ ιζ-27 αντι του σαζιτερ και τοζ 34 που συνηθως χρησιμοποιω?Προς αποφυγη της κλισης του αυχενα που μεχρι τωρα δεν μου δημιουργουσε προβλημα?

    Δεν νομίζω… Το πιθανότερο είναι να είναι λάθος η στάση του κεφαλιού. Ελάχιστοι χρειάζονται πραγματικά υπερυψωμένη ρίγα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #243134

    Οκ, καλώς εχόντων των πραγμάτων τα λέμε αύριο.

    Εντάξει, σου έφυγε τώρα το άγχος; :D Τα ματάκια σου δουλεύουν τέλεια όπως είδες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    101
    tth στις #243133

    Δεν νομίζω… Το πιθανότερο είναι να είναι λάθος η στάση του κεφαλιού. Ελάχιστοι χρειάζονται πραγματικά υπερυψωμένη ρίγα.

    Ευκαιρια λοιπον να τη διορθωσω .Μερικοι καφεδες στην Σκυδρα την νεκρη πλεον περιοδο πιστευω οτι θα οφελησουν στο "αυχενικο" μου ,καθοτι ο Σχιστος πεφτει λιγο μακρια …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #243131

    Ευκαιρια λοιπον να τη διορθωσω .Μερικοι καφεδες στην Σκυδρα την νεκρη πλεον περιοδο πιστευω οτι θα οφελησουν στο "αυχενικο" μου ,καθοτι ο Σχιστος πεφτει λιγο μακρια …

    Σκοπευτηριάρα. Τυχερός είσαι. Χαιρετισμούς στον Γιωργάρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    101
    tth στις #197782

    Ευχαριστως (ειναι η ψυχη του σκοπευτηριου),με την πρωτη ευκαιρια μαλλον στον αγωνα σπορτινγκ του Κ.Σ Βεροιας… οπου συνηθως διαπρεπω καταλαμβανοντας θεση με διψηφιο αριθμο..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #197789

    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #243096

    Εντάξει, σου έφυγε τώρα το άγχος; :D Τα ματάκια σου δουλεύουν τέλεια όπως είδες.

    Έφυγε 1, ήρθαν περισσότερα :D . Το κεφάλι κάτω λοιπόν και προπόνηση. Θα τα ξαναπούμε σύντομα. Ευχαριστώ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    189
    pennas στις #243066

    ευχαριστω πολυ για την βοηθεια η αληθεια ειναι οτι τα γυαλια μου ειναι μικρα και οταν σκοπευα μαλλον περνουσα και το τελειωμα τους και εβγαινα απο εξω μου εχει ξανασυμβη στο κυνηγι θα τα προσπαθησω ολα αυτα που ειπατε και θα σας πω τι εγινε ευτηχως που ο θειος μου ειναι οφθαλμιατρος :D

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 106 έως 120 (από 170 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων