Φυσιγγια για τσιχλες

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 60 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    785
    MPEKATSOFTEROS στις #33386

    File kosta opos exoume xanapei, ta Zagoraios ta xrisimopoio stis tsixles kai oxi mono. ta fysiggia ayta pane kirios me pago, alla ta xrisimopoioun para polloi kai sta trygonia!!!

    bgazei 2 typous o zagoaraios. to aplo kai to grade. ena apo ta 2 einai gemismeno me MB

    to allo den 8umamai alla mporo na sou po.

    Isos an telika katebeis sto xorio to sab/ko kai kinigisoume parea, na xero na sou po.

    Pantos einai polu kalo fysiggi. Sta exo xanapei ayta alloste!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    497
    alex στις #33389

    ΚΩΣΤΑ ΤΑ ΖΑΓΟΡΑΙΟΣ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ. ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΑΛΛΑ ΜΕ ΝΟΤΙΑ ΚΑΙ ΨΙΛΟΒΡΟΧΟ ΔΕΝ ΠΑΝΕ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    ΚΙΣΠ στις #33396

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ SITE ΤΟΥ E-ARTEMIS ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ. ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΑΠΟ ΤΟ 1984 ΠΟΥ ΑΠΕΚΤΗΣΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΟΠΛΟ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΤΟΥ ΚΟΥΤΟΥΜΑΝΟΥ (ΑΠΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑ) ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΚΥΝΗΓΙΑ (ΠΑΠΙΑ-ΤΡΥΓΟΝΙΑ-ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ-ΛΑΓΟ) ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΜΕ ΟΠΟΙΕΣΔΗΠΟΤΕ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΚΑΙΡΟΥ.  MPEKATSOFTERE  ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΚΑΤΑΓΟΜΑΙ ΑΠΟ ΠΥΡΓΟ ΗΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΑΠΙΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΟΥ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1742
    PANOS στις #33399

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ.ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΕΙΝΑΙ ΤΑ TORDO 32γρ.& ΕΝΑΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΤΑ ΑΣΣΟΣ ΤΗΣ ΟΠΛΟΤΕΧΝΙΚΗΣ.ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΦΥΣΙΓΓΙ,ΕΞΑΙΡΕΤΗ ΤΟΥΦΕΚΙΑ,ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΠΕΦΤΕΙ ΣΕΚΟΣ.ΑΥΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ.

    ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ

    ΠΑΝΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #33400

    Έχω ξαναπεί ότι στις αποστάσεις εντός τύρου (30 μέτρα) όλα σχεδόν τα φυσίγγια αποδίδουν περίπου το ίδιο.

    Εκεί που κάποια ξεχωρίζουν είναι στις ακραίες καιρικές συνθήκες  και στις οριακές αποστάσεις.

    Εγώ προτιμώ ακόμα και στο περπατητό, τα φυσίγγια που βγάζουν σφικτή τουφεκιά γιατί μου δίνουν την ευκαιρία να πάρω και πιο μακρινά πουλιά. Γι’ αυτό άλλωστε δεν χρησιμοποιώ διασποράς. Απλά φρόντισα να βελτιώσω τις ικανότητες μου στην σωστή επώμιση και τη γρήγορη τουφεκιά.

     

    Το σαββατοκύριακο θα κυνηγήσουμε με θερμοκρασίες  που τις πρωινές ώρες θα είναι αρκετά κάτω από το 0.

    Οπότε θα πρέπει να δουλέψουμε φυσίγγια κατάλληλα για τέτοιες περιπτώσεις, ας χρησιμοποιήσει ο καθένας μας αυτό που κρίνει καλύτερο και την Δευτέρα να δούμε τα συμπεράσματα μας.

    Προ καιρού διάβαζα ότι στις χαμηλές θερμοκρασίες ο αέρας είναι κατά πολύ πυκνότερος και τα σκάγια αντιμετωπίζουν μεγαλύτερη αντίσταση με ότι αυτό συνεπάγεται. Προτείνεται λοιπόν να χρησιμοποιούμε χοντρύτερα σκάγια (Νο 8) και πιο σφικτή κάννη.

    Κατά την γνώμη μου μεγάλο ρόλο παίζει και ο συγκεντρωτήρας , η Maionchi πετυχαίνει  καλύτερες συγκεντρώσεις χάρη στον συγκεντωτήρα (αποσπώμενου πάτου) που χρησιμοποιεί σε όλα της τα φυσίγγια.

     

    Κώστας

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #33402

    ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΤΟ Σ-Κ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΩ 7ΑΡΑΚΙ.ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ 1 ΝΑ ΦΑΕΙ Η ΤΣΙΧΛΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    297
    GUN DOCTOR στις #33403

    FILE JIMPAP, TO 7APAKI MHN TO DOULEPSIS MONO AUTO TO S-K ALLA KAI GIA  PANTA !!!!

    EDO ,STIS HNOMENES POLITEIES AMERIKHS ,TO SINISTO  PANTA STOUS PELATES, (AMERIKANOUS KAI ALLOUS), GIA TA KINUGIA TOUS ALLA KAI GIA THN SKOPOBOLH . (71/2)

    KYTAKSE NA BRIS TO NOUMERO 7 SE FISIGGIA POU KSERIS OTI TERIAZOUN STO OPLO SOU KAI PROPANTOS ROTA TON EMPORA EAN AUTA TA 7ARIA EINE GEMISMENA ME THN IDIA PARTIDA   PIRITYDOS  ME TO ALLO NOUMERO SKAGION POU XPISIMOPIOUSES MEXPI TORA ,STO IDIO AKPIBOS BAROS PIRITIDOS KAI SKAGION. 

    KALA KUNIGIA KAI  PIKSE KAMIA TSIXLA KAI GIA MENA

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2602
    redwired στις #33404


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από PANOS στίς 11 Φεβρουάριος 2004


     ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΤΑ ΑΣΣΟΣ ΤΗΣ ΟΠΛΟΤΕΧΝΙΚΗΣ.ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΦΥΣΙΓΓΙ,ΕΞΑΙΡΕΤΗ ΤΟΥΦΕΚΙΑ,ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΠΕΦΤΕΙ ΣΕΚΟΣ.ΑΥΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ.


    [/indent]

    ΦΙΛΕ ΠΑΝΟ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΣΕ ΟΤΙ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ASSOS ………ΕΓΩ ΤΑ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΠΕΡΥΣΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΓΙΑ ΟΡΤΥΚΙΑ ΣΤΗΝ ΜΑΝΗ …..ΠΕΡΙΤΤΟ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ ΕΚΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΥΤΙΑ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ ΓΙΟΡΤΗ Η ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΣΧΑ

     

    ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    297
    GUN DOCTOR στις #33405

    AGAPITOI FILOI KAI PATRIDA ELLADA POU AGAPO ,OSO PIO POLY DIABAZO TO FOROUM ME TIS APANTISIS SAS ALLA KAI TIA EROTISIS SAS,TOSO PIO POLU THELO NA SAS KANO MIA EROTISH?

    THIMAME ,PANE 15-20 XPONIA TORA OTAN HMOUN STIN ELLADA GNORISA ENAN EKSERETO KAI AGAPITO ELLINA TON KURIO IOANNI NIKITOPOULO POU EGRAFE KAI SE ENA PERIODIKO APO OTI MOU YPE ,(NOMIZO TO ONOMA TOU OPOIOU HTAN KINIGESIA KAI KUNOFILIA) KAI PANO SE MIA SIZITISH MOU EIXE PI TOTE OTI  THA GINOTAN MIA PROSPATHIA ME TOUS EMPOROUS TON FISSIGION OSTE TA FISSIGGIA NA DOKIMAZONTE PRIN TA AGORASI O KOSMOS ,OPOS GINETE KAI STO EKSOTERIKO UPOXPEOTIKA.

    EXEI GINI TIPOTA??

    GIATI EXO MPERDEUTI!

    APO OTI KATALABENO TA FISSIGIA POU XPISIMOPOIHTE EINAI  ANEXELEKTA!!

    SAS PARAKALO LET ME KNOW.

    MHPOS KSERI KANEIS AN O KUPIOS IOANNIS NIKITOPOULOS ZEI?TO MAGAZAKI AN THIMAME KALA HTAN STA KATO PATISIA 

    EUXARISTO POLY!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #334719


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από GUN DOCTOR στίς 11 Φεβρουάριος 2004


    APO OTI KATALABENO TA FISSIGIA POU XPISIMOPOIHTE EINAI  ANEXELEKTA!!

    SAS PARAKALO LET ME KNOW.

    MHPOS KSERI KANEIS AN O KUPIOS IOANNIS NIKITOPOULOS ZEI?TO MAGAZAKI AN THIMAME KALA HTAN STA KATO PATISIA 


    [/indent]

    Φίλε Gun Doctor νομίζω πως ο κυρ-Γιάννης δεν ζει πιά.

    Όσον αφορά τον έλεγχο των Ελληνικών φυσιγγίων απο τράπεζα δοκιμών, ακόμα είναι όνειρο.

    Το κράτος επιτρέπει την παραγωγή πυρομαχικών χωρίς να υποχρεώνει τους κατασκευαστές να ελέγχουν τα προϊόντα τους.

    Οι μεγάλες εταιρείες διαθέτουν τουλάχιστον βλητικούς σταθμούς αλλά απο εκεί και πέρα όλα εξαρτώνται από την ευσυνειδησία του καθ’ ενός.

    Ψάχνοντας βρίσκεις εξαιρετικά καλά φυσίγγια, πολλές φορές καλύτερα απο τα εισαγόμενα αλλά πάσχουν στην σταθερότητα.

    Οι κατασκευαστές αλλάζουν απροειδοποίητα την πυρίτιδα που χρησιμοποιούν σε κάποιο συγκεκριμένο φυσίγγι και ο κυνηγός βρίσκεται συχνά προ απρόοπτου.

    Και όχι μόνο αυτό, αν τύχει και έχουν στοκ κάποιους διαφορετικούς συγκεντρωτήρες η καψύλλια δεν διστάζουν να τα χρησιμοποιήσουν αλλάζοντας έτσι εντελώς την συμπεριφορά του φυσιγγίου.

    Φυσικά οταν πρόκειται για μεγάλα θηράματα οι Έλληνες κυνηγοί προτιμούν κυρίως τα Αμερικάνικα.

    Αν και σ’ αυτά πολλές φορές διαπιστώνονται ατέλειες. Τον περασμένο Σεπτέμβρη αγόρασα ένα κουτί Federal classic 36gr Νο 5 για το κυνήγι του λαγού. ’νοιξα λοιπόν ενα φυσίγγι για να δω την ποιότητα κατασκευής.

    Απογοητεύτηκα, τα περισσότερα σκάγια είχαν αβγοειδές σχήμα, κάποια ήταν κολλημένα δύο μαζί και υπήρχαν διαφορές στο μέγεθος μεγαλύτερες των 2/10 του χιλιοστου (τα μέτρησα με παχύμετρο),επίσης η πατούρα που κάθεται ο συγκεντρωτήρας ήταν στραβή με αποτέλεσμα να μην κατανέμεται σωστά η πίεση.

    Βλέποντας λοιπόν αυτήν την κατάσταση αναγκαζόμαστε κάθε χρόνο να χρησιμοποιούμε διαφορετικά φυσίγγια και να χάνουμε το χρόνο μας με δοκιμές σε αυτοσχέδιους πίνακες. Στο σπίτι μου δεν υπάρχουν πια τηλεφωνικοί κατάλογοι αφού τους χρησιμοποιώ για τεστ διατρητικής ικανότητας των φυσιγγίων που δοκιμάζω.

    Ελπίζω να πήρες μια εικόνα για την σημερινή κατάσταση  στον χώρο.

    Με εκτίμηση

    Κώστας

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    297
    GUN DOCTOR στις #33407

    FILE ELLHNA KOSTASK,

    SYGINITHIKA PARA POLY GIA TO XAMO TOU KURIOU GIANNH.

    TOU EIXA DIKSEI TOTE TA SXEDIA GIA ENA DIKKANO POU EIXA FTIAKSEI,XORIS RIGES KAI XOPIS KONNOUS SINARMOGIS.TO MONADIKO DIKKANO PLAGIOKKANO ,STO KOSMO OLO,METAKINOUMENHS KANNHS!!

    HTAN TOSO XAROUMENOS ME TO OPLO  AUTO POU ITHELE NA TO BALH SE KAPOIO PERIODIKO OPOS MOU EIPE,ALLA DEN MPOROUSA NA TOU TO DOSO GIATI DEN EIXA TA XARTIA TIS PATENTAS.

    MOU ELEGE TOTE NA ERTHO STHN ELLADA KAI NA ANOIKSO MIA MIKRH BIOTEXNIA PARAGOGHS XEIROPOIITON OPLON ,H ,KAI KANNON ,ME TMHMA BLHTIKHS,ALLA PARALLHLA KAI TMHMA SCOLIOU OPOU THA MPOROUSAN NA MATHOUN TI DOULIA KAI KAPOIA ELLHNOPOULA ALLA KAI NA DOKIMAZONTE TA FISSIGIA GIA THN ASFALIA OLON.

    TETOIA PROTYPA KENTRA YPHRXAN TOTE MONO STHN ITALIA,STHN GERMANIA,STO BELGIO KAI STHN AGGLIA

    TOTE OMOS   ETYXE NA EINAI STHN ELLADA KAI O ANDREAS PAPANDREOU,ME TIS MEGALES ALLAGES,KAI KATI AKOUGE TO AFTH MOU KAI GIA  KALLHTERES MERES!!?

    OTAN PHGA STO YPOURGIO GIA TIS SXETIKES ADIES ,NOMIZAN OTI MILOUSA KINEZIKA,THA EPREPE ME LIGA LOGIA ,NA PERIMENO PROTA DIO XPONIA GIATI DEN UKSERAN PIO YPOURGIO THA HTAN UPEUTHINO (BIOMHXANIAS,DHMOSIAS TAKSHS ,PEDIASK.T.L

    ETSI, PHRA TO PROTO AEROPLANO KAI PISO STHN AMERIKH.

    FILE KOSTA,LYPAME POLY POU TA PRAGMATA EINAI AKOMA TA IDIA. EIMAI TOSO STENAXOPIMENOS TORA POU DEN KSEPO EAN THA EPIKOINONISO KSANA .

    FILOI ELLHNES SAS AFINO ME MIA KINEZIKH PAROIMIA :

    “KANE POLEMO XORIS NA POLEMISHS “

    KAI SAS LEO, KANTE POLEMO OPOS ESIS NOMIZETE !

    TO XPOSTAME STA PEDIA MAS

    NA EINAI ELAFRI TO XOMA POU SE SKEPAZI KUPIE GIANNH

    EUXAPISTO GIA THN FILOXENIA  

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #33408


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από redwired στίς 11 Φεβρουάριος 2004



    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από PANOS στίς 11 Φεβρουάριος 2004


     ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΤΑ ΑΣΣΟΣ ΤΗΣ ΟΠΛΟΤΕΧΝΙΚΗΣ.ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΦΥΣΙΓΓΙ,ΕΞΑΙΡΕΤΗ ΤΟΥΦΕΚΙΑ,ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΠΕΦΤΕΙ ΣΕΚΟΣ.ΑΥΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ.


    [/indent]

    ΦΙΛΕ ΠΑΝΟ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΣΕ ΟΤΙ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ASSOS ………ΕΓΩ ΤΑ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΠΕΡΥΣΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΓΙΑ ΟΡΤΥΚΙΑ ΣΤΗΝ ΜΑΝΗ …..ΠΕΡΙΤΤΟ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ ΕΚΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΥΤΙΑ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ ΓΙΟΡΤΗ Η ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΣΧΑ

     

    ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ


    [/indent]ΓΙΩΡΓΟ ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΓΝΩΜΗ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΝΟ.ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ ΕΧΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ  ASSO KAI ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΠΛΕ ΤΟ ΠΙΟ ΦΤΗΝΟ,ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΕ ΕΧΕΙ ΠΟΥΛΗΣΕΙ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #33409


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από GUN DOCTOR στίς 11 Φεβρουάριος 2004


    FILE JIMPAP, TO 7APAKI MHN TO DOULEPSIS MONO AUTO TO S-K ALLA KAI GIA  PANTA !!!!

    ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ 7ΑΡΙ ΤΟ ΠΡΩΙ,ΕΚΕΙ ΠΟΥ Η ΒΟΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΛΥ ΣΤΑ 10Μ.ΕΚΕΙ ΠΡΟΤΙΜΩ 10ΑΡΑΚΙ Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ 11ΑΡΙ.ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΠΟΥ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΨΗΛΩΝΟΥΝ ΔΟΥΛΕΥΩ 7ΑΡΙ  Η 8ΑΡΙ ΠΑΝΤΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΙΡΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ.ΣΤΟ ΠΟΛΥ ΚΡΥΟ ΤΟ 7ΑΡΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΓΙΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΜΕΓΕΘΟΥΣ ΤΣΙΧΛΑΣ

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #33411

     

      Φίλε GUN DOCTOR, έθιξες ένα πολύ σοβαρό θέμα για μας τους κυνηγούς, δηλαδή την έλλειψη Τράπεζας δοκιμών με βούλα και με κρατική σφραγίδα, οπότε καταλαβαίνεις  τι γνώμη έχουν αυτοί που μας κυβερνούν, για το κυνήγι στην Ελλάδα και για το ποιά είναι η αξία του για αυτούς ….!!!!!!!!!!!!!! δεν έχουν κάνει ούτε τα αυτονόητα ……

    Είχα τη τύχη να ψωνίζω από το μαγαζί του αείμνηνστου Γιάννη Νικητόπουλου, στα Κάτω Πατήσια, όταν ακόμα ήμουνα φοιτητής με μικρές οικονομικές δυνατότητες, αφού δούλευα περιστασιακά και όσο επέτρεπε το διάβασμα, οπότε κάθε συμβουλή του ήταν πολύτιμη… ειδικά στα φυσίγγια γιατί δεν ήταν και εύκολο να αγοράζεις εισαγωγής για τσίχλες…!!!! αλλά και ούτε την σκαρταδούρα που τότε κυκλοφορούσε.

    Θα συμφωνήσω επίσης ότι το φυσίγγι No 7 1/2 είναι ιδανικό, αλλά εδώ δεν πολυκυκλοφορεί και η ποιότητα των φυσιγγίων είναι καθαρά θέμα υποκειμενικό και υπάγεται στη καλή πρόθεση και βούληση κάποιων κατασκευαστών που εν πρώτοις τα δοκιμάζουν πριν τα βγάλουν στην αγορά.

    Αλλά το μεγάλο ερώτημα παραμένει: είναι δυνατόν να πουλιούντια φυσίγγια χωρίς να ξέρουμε τη γόμωσή τους και το πόσες πιέσεις βγάζουν ;;;; 

      Για σας που ζείτε εκτός όχι σίγουρα, για μάς εδώ … είναι ο κανόνας !!!!!!!!!!!!!!!! και εδώ θα σημειώσω αυτό που μου λένε  θείοι μου, που είναι 40 χρόνια στο Καναδά, όταν έρχονται : αμάν ρέ παιδιά, αλλάξτε λίγο τρόπο σκέψης και δράσης και αφήστε στην άκρη τα κατοχικά σύνδρομα ….. όπως τα αφήσαμε τα βρίσκουμε… και βέβαια δεν ενοούν άν τρώμε καλά ή έχουμε τρία αυτοκίνητα…. αλλά ότι δεν έχει αλλάξει ο τρόπος σκέψης και η τσαπατσουλιά και ο ωχαδερφισμός κυριαρχούν, άσε δε που όταν προσπάθησαν να μου φέρουν όπλο δεινοπάθησαν και στο τέλος έμεινε εκεί από γραφεικρατικούς λόγους…. αφού και εγώ όταν πήγα και προσπάθησα να το βγάλω, είδα ότι δεν συνέφερε. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1742
    PANOS στις #33412

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ.ΦΙΛΕ ΓΙΩΡΓΟ ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΑΣΣΟΣ ΤΑ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΣΕ ΧΑΜΗΛΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟΝ ΕΒΡΟ & ΕΙΔΙΚΑ ΟΙ ΓΕΡΑΚΟΤΣΙΧΛΕΣ ΕΠΕΦΤΑΝ ΦΥΤΙΛΙΑ!!ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΤΑ  ΔΟΚΙΜΑΖΩ & ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΟΠΛΟ ΝΑ ΤΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΚΑΛΑ,ΕΙΝΑΙ & ΠΙΟ ΦΘΗΝΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ π.χ  MAIONCI,ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΥΦΗ!!

    ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΟΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 60 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων