ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΑ ΚΥΝΗΓΙΑ-ΘΗΡΜΑΤΑ

Επισκόπηση 8 δημοσιεύσεων - 31 έως 38 (από 38 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #101563

    Λευτερη μπραβο

    απλα εξαιρετικο…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    139
    Evan στις #347796

    Καλή χρονιά σε όλους!Φίλε Falcon δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι να σεβαστείς στην προκειμένη περίπτωση!Τη στιγμή μάλιστα που δε σέβεται κάποια πράγματα και ο ιδιοκτήτης των ζώων.Γιατί αν δεν κάνω λάθος,λόγω του κινδύνου της υβριδοποίησης,  απαγορεύεται η ελεύθερη βοσκή χοίρων.Γι’αυτό άλλωστε και ο θυροφύλακας έβγαλε τέτοια ανακοίνωση.Μ’άλλα λόγια φίλε αν τελικά σκότωνες κανένα,δε θα ήσουν εσύ ο παράνομος,ούτε τυπικά αλλά ούτε και ηθικά, γιατί ο παράνομος από όποια μεριά και να το δεις το θέμα,ήταν ο ιδιοκτήτης των ζώων.

     

    φιλικά,Βαγγέλης 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/03/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    353
    ivis στις #101569

    file evan ela na to kaneis auto stin kriti kai tha sou po ego an vgeis apo ekei meta zontanos. den to leo me apilitiki prothesi aplos edo ta pragmata einai allios edo se opio vouno kai na pas tha vreis zoa.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    panteli1 στις #101596

    PAIDIA TIN ORA POY APILITE I SOMATIKI SOY AKEREOTITA KAI NANOS NA EISAI GINESE GIGANTAS KAI META OTAN EXEIS DIKIO ENAS STRATOS DEN SE KANEI KALA .

    TORA  KAI STIN KRITI NA EISAI KAI STIN MANI NA EISAI DEN KATALABENIS TIPOTA .

    PANTOY STIN ELLADA EINAI TO EIDIO APLA OSO POIO MIKRO TO MEROS TOSO POIO ENTONA TA XARAKTIRISTIKA TOY ELLINA.GIATI AKOYGONTE POIO POLI OI PRAKSIS TON ANTHROPON.

    AS MIN MITHOPIOYME KAPIES PERIOXES EINAI KRIMA KAI KAKO GIA AYTES KAI TON KOSMO TOYS .

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    543
    ΝΑΒΑΧΟ στις #101607

    ΦΥΛΕ ΚΥΝΙΓΕ  giorgos.1 ΕΧΟ ΖΗΣΗ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΚΑΙ ΕΧΟ ΚΥΝΙΓΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΧΙΚΟ ΕΟΣ ΤΟΝ ΚΑΝΑΔΑ  ΤΑ ΕΠΙΚΙΝΔΙΝΑ ΘΙΡΑΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΓΑΝΕ ΟΙ ΚΥΝΙΓΟΙ ΣΙΓΚΕΝΙ ΣΟΥ ΓΙΝΟΝΤΕ ΣΕ ΦΑΡΜΕΣ ΠΟΥ ΤΑ ΕΚΤΡΕΦΥΝΕ ΓΙΑ ΑΦΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΣΕ ΠΛΙΡΟΦΟΡΟ ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΠΙΚΙΝΔΗΝΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΗΣ ΤΣΙΧΛΑΣ ΠΑΡΑ ΕΚΙΝΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΝΕ ΟΙ ΦΑΡΜΕΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΙΜΑ. ΠΡΟΤΑ ΠΡΕΠΙ ΝΑ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ ΤΟ ΘΙΡΑΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΟΤΟΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΟΣΟ ΤΡΟΜΕ ΓΙΑΤΗ ΤΟ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΑ ΕΓΚΟΝΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΗ ΦΙΣΗ Α ΤΑ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ ΚΙΛΑΜΕ ΑΡΜΟΝΙΚΑ ΣΤΟ ΠΛΑΝΙΤΗ ΜΑΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    139
    Evan στις #101645

    Καλήμερα σε όλους!Στην Κρήτη,φίλε μου ivis,τα ζώα που λες είναι αιγοπρόβατα,έτσι δεν ειναι;Στη περίπτωση αυτή δεν υπάρχει κίνδυνος υβριδοποίησης,όπως με τα γουρούνια,γιατί αν δεν κάνω λάθος(αν ναι,σε παρακαλώ διόρθωσέ με) δεν υπάρχουν αγριογούρουνα στην Κρήτη!Τώρα σε ότι αφορά την ανεξέλεγκτη υπερβόσκηση και το τραμπουκισμό ορισμένων,αυτό είναι άλλο θέμα.Το φαινόμενο βεβαίως δεν είναι μόνο στην Κρήτη,απλά ίσως εκεί είναι λίγο περισσότερο, όπως και κάποια άλλα “φαινόμενα” .Οι Κρητικοί είναι ωραίοι άνθρωποι,δυστυχώς υπάρχουν και κάποιοι που δυσφημούν το νησί και τους ανθρώπους του!

    φιλικά,Βαγγέλης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/05/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    kostasbsd στις #102005

    ΓΕΙΑ ΣΟΥ GIORGOS1 ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ. ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΡΧΙΚΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΛΟΓΟ ΟΤΙ ΜΑΣ ΕΚΦΡΑΖΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΚΥΝΗΓΙ ΜΕΓΑΛΟΣΩΜΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΩΝ ΖΩΩΝ!! ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΥΝΗΓΑΣ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?? ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΣΤΗΜΕΝΟ ΚΥΝΗΓΙ? ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΩ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΕ ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΣΟΥ ΔΕΙΞΩ ΠΟΥ ΚΑΘΕΤΑΙ ΠΧ ΜΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΜΠΑΖΟΥΚΑΣ ΝΑ ΠΑΣ ΝΑ ΤΗΝ ΖΗΜΑΔΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑΤΗΝ ΡΙΞΕΙΣ??? ΚΥΝΗΓΙ ΚΑΤΑ Μ.Ο 15 ΛΕΠΤΑ. Η ΑΓΩΝΙΑ ΣΟΥ Η ΑΔΡΕΝΑΛΙΝΗ ΣΟΥ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΚΑΤΕΧΟΥΝ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΤΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΣΗΚΩΘΕΙ Η ΜΠΕΚΑΤΣΑ, ΣΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΥΝΗΓΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΑΧΕΙΣ??? ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΛΥΣΙΔΑ. ΚΥΝΗΓΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΩ ΕΝΑ ΜΠΑΖΟΥΚΑΣ ΠΑΩ ΣΕ ΜΙΑ ΛΙΜΝΗ ΚΑΙ ΣΚΟΤΩΝΩ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΕΡΧΕΤΑΙ ΕΚΕΙ ΕΙΤΕ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΛΙΟΝΤΑΡΙ ΕΙΤΕ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΛΟΠΗ. ΚΥΝΗΓΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΜΕ ΤΗ ΦΥΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ, Ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΠΟΥ ΤΗΣ ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΙΣΤΟ ΣΟΥ ΣΥΝΤΡΟΦΟ, Η ΓΑΛΗΝΗ ΠΟΥ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ. ΚΑΠΟΤΕ ΜΙΛΟΥΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ ΜΟΥ (60 ΧΡΟΝΙΑ ΚΥΝΗΓΟΣ) ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΛΕΓΑ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΝΑ ΡΙΧΝΩ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΝΑ ΜΕΤΡΑΩ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΙΣΩΣ ΤΟ ΠΙΟ ΣΟΦΟ “ΔΕΝ ΘΑ ΜΕΤΡΑΣ ΠΟΤΕ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΕΣ ΕΞΟΡΜΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΚΗΝΕΣ ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗΣ ΜΕ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΣΟΥ”!!! ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΡΑΓΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΕΡΜΑ ΣΤΗ ΜΠΕΚΑΤΣΑ?? ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΗΣ ΤΣΙΧΛΑΣ? ΤΗΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΣΤΟ ΚΑΡΤΕΡΙ ΤΗΣ ΦΑΣΣΑΣ ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕ ΤΟ “ΜΗ ΦΑΝΩ ΜΗΝ ΚΟΥΝΗΘΩ”? ΣΤΟ ΣΗΚΩΜΑ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΓΙΑΤΑΚΙ? ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΟΜΟΡΦΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΠΟΥ ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΛΕΨΟΥΜΕ ΤΑ ΚΥΝΗΓΙΑ ΣΤΥΛ ΣΑΦΑΡΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΙ!!! ΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΤΖΙΠ ΝΑ ΠΑΩ ΔΙΠΛΑ ΣΟ ΒΟΥΒΑΛΙ ΝΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑΞΩ ΝΑ ΜΕ ΚΟΙΤΑΞΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΤΟΥΦΕΚΙΣΩ. ΜΙΑ ΚΑΙ ΑΝΤΕ ΠΑΜΕ ΓΙ ΑΛΛΑ. ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΣΠΙΤΙ??? ΘΑ ΒΓΩ ΜΙΑ ΦΩΤΟ ΚΙ ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!!! ΕΝΩ ΤΙΣ ΤΣΙΧΛΕΣ ΘΑ ΡΙΞΩ 50 ΤΟΥΦΕΚΙΑ ΘΑ ΠΑΡΩ 20 ΤΣΙΧΛΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΧΟΡΤΑΤΟΣ ΚΙ ΑΠΟ ΤΣΙΧΛΙΤΣΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ “ΜΠΑΙΝΩ” ΣΤΑ ΚΟΛΛΗΤΑΡΙΑ ΠΟΥ ΧΤΥΠΗΣΑΝ 4-5!!!

     Υ.Γ ΜΠΑΖΟΥΚΑΣ ΕΝΝΟΩ ΤΑ ΡΑΒΔΩΤΑ  

    ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ, ΚΩΣΤΑΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    139
    Evan στις #347862

    Προσωπικά δεν θα μου άρεσε να πάω για κυνήγι π.χ. λιονταριού ή κροκοδείλου.Όχι γιατί πιστεύω ότι είναι κακό,αλλά ίσως γιατί είμαι μεγαλωμένος με άλλα ήθη και έθιμα.Από κει και πέρα δεν μπορώ να κρίνω αυτούς που κάνουν τέτοιου είδους κυνήγι.’λλοι πολιτισμοί οι δικοί τους άλλος ο δικός μας.Θα μου επιτρέψετε όμως,να διαφωνήσω με εσάς που βγάζεται συμπεράσματα χωρίς να έχετε ασκήσει τέτοιου είδους κυνήγι,αλλά εκφέρεται απόψη από καποιες μονταρισμένες σκηνές κάποιων DVD!

    Όσον αφορά τους αρχαίους Έλληνες,που αναφέρει κάποιος συνάδελφος(συγνώμη που μου διαφεύγει ποιος),το κυνήγι τέτοιων θηραμάτων στην αρχαία Ελλάδα,δλδ λιονταριών,αρκούδων ακόμα και αγριόχοιρων,μέσα σ’όλα τ’άλλα,γινόταν ως επί το πλείστων από μέλη αριστοκρατικών οικογενειών για διασκέδαση και για να δείξουν ποιος ήταν πιο ανδρείος.

    Όπως εμάς μας φαίνεται παράξενο το κυνήγι λιονταριού,να είστε σίγουροι συνάδελφοι, ότι για κάποιους άλλους φαίνεται παράξενο το κυνήγι π.χ. της πετροπέρδικας που ασκούμε εδώ.Και όπως εμείς αναρωτιόμαστε ποια η επικινδυνότητα στο κυνήγι του λιονταριού του βουνού,έτσι και αυτοί οι κυνηγοί αναρωτιούνται ποια η επικινδυνότητα στην πέρδικα.Βέβαια αν περιπλανηθούν ποτέ στα γκρέμια της πίνδου,όπως ειπώθηκε πιο πριν,θα καταλάβουν.Αλλά και εμείς,αν ποτέ ασκήσουμε το “κυνήγι τους”,τότε θα βγάλουμε τα συμπεράσματα μας!

    Γι’αυτό λοιπόν μην το ψάχνεται,αυτοί έχουν τα κυνήγια τους και εμείς τα δικά μας.’λλη κουλτούρα.Τώρα,αν κάποιον,από εμάς,τον εξιτάρει κάποιο από αυτά τα κυνήγια,δικαιωμά του.Προσωπικά δεν με εξιτάρουν,αλλά φίλε GIORGOS1  αν σε εξιτάρει τόσο πολύ,σου εύχομαι να πραγματοποιήσεις κάποια στιγμή ένα τέτοιο κυνήγι.

    φιλικά,Βαγγέλης

Επισκόπηση 8 δημοσιεύσεων - 31 έως 38 (από 38 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Η συζήτηση ‘Μη ενεργά θέματα κυνηγίου’ δεν δέχεται νέα θέματα και απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων