Κατασκευή κοντακιού εξ΄ολοκλήρου

Επισκόπηση 4 δημοσιεύσεων - 16 έως 19 (από 19 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    160
    gnikola στις #108278

    Λοιπόν παιδιά το κοντάκι φτιάχτηκε. Βέβαια το αποτέλεσμα δέν ήταν το απολύτως επιθυμητό αλλά μπορώ να πώ ότι σχεδόν πέτυχε το όλο ενχείρημα. Η εφαρμογή στα μέτρα μου ήταν πολύ καλή, η εφαρμογή στην βάση του όπλου όμως δέν ήταν ότι καλύτερο. Επίσης ή ανατομία εκεί που πιάνει ό αντίχειρας του χεριού κάπου δεν το ένοιωθα και τόσο καλά. Πάντως το κοντάκι γενικώς μπορούμε να πούμε ότι πέτυχε. Κατά την επώμιση στο τράπ που το έριχνα, δέν ψαχνόμουνα πλέον να στηθώ σωστά στην ρίγα του όπλου. Ημουνα τόσο σίγουρος ότι είχα επωμίσει σωστά και ότι ήμουν σωστά στην ρίγα που σπάνια έκανα έλεγχο κατα την επώμιση. Βέβαια τώρα ρίχνω με άλλο όπλο (γνήσιο τραποτούφεκο) στο τράπ μιάς και το όπλο αυτό ότι και να του έκανα, χαμηλοτουφεκούσε. Τώρα είμαι στην διαδικασία κατασκευής δεύτερου κοντακιού για το τραποτούφεκο χωρίς άγχος όμως και πιστεύω ότι θα κάνω καλύτερη δουλειά.
    Τώρα όσον αφορά τις εντυπώσεις μου από την κατασκευή, αντιμετώπισα διάφορα προβλήματα τα οποία θα παραθέσω προς γνώσιν όλων των επίδοξων κοντακάδων.
    Το πρώτο και το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν η επιλογή του ξύλου. Αναγκάστηκα να αλλάξω 4 κομάτια ξύλου λόγω κακής πυκνότητας και νερών που είχαν. Πρώτα απ όλα τα ξύλα από εγχώριες καρυδιές δεν κάνουν για κοντάκια. Η υφή τους και η πυκνότητα τους δεν είναι ιδανικά για κοντάκια. Τελικά βρήκα σε ξυλουργείο εισαγωγής καρυδιά με σχετικά καλή πυκνότητα και ξεκίνησα.
    Στην συνέχεια πολύ δύσκολη ήταν η εφαρμογή του ξύλου στην βάση του όπλου. Θέλει πολύ μεγάλη υπομονή και ψιμιδευτές κινήσεις για την αποφυγή του λάθους. Επίσης με τα μέσα που διαθέτουμε το σίγουρο είναι ότι ποτέ δεν θα μπορέσουμε να πετύχουμε την τέλεια εφαρμογή. Εβαλα και έβγαλα την βάση του όπλου στο κοντάκι άπειρες φορές αλοίφωντας την με λάδι (για να μου δείχνει πάνω στο ξύλο που πατάει και που δέν πατάει) αλλά και πάλι δεν πέτυχα την τέλεια εφαρμογή.
    Η επόμενη κίνηση μου ήταν η τοποθέτηση του πέλματος ώστε κατά την επώμιση στο σημείο της αρεσκείας μου το όπλο να είναι απολύτως κατακόρυφο και να έχει το απαιτούμενο cast of η cast on και το σωστό cast at toe.
    Μετά ασχολήθηκα με την πιστολοειδή λαβή. Σχετικά εύκολη δουλειά.
    Τέλος έξυσα το κάτω μέρος του κοντακιού και τελευταίο άφησα το χτένι το οποίο θέλει και την πιό ψιμιδευτή δουλειά για να μην φύγει το μάτι απο την ρίγα δεξιά ή αριστερά.
    Εδώ πρέπει να σημειώσουμε ότι αναγκάστηκα να αγοράσω αρκετά ξυλουργικά εργαλεία κυρίως σκαρπέλα σε διάφορα μεγέθη πολύ καλής ποιότητας και ακριβούτσικα ενοείται. Επίσης αναγκάστηκα να φτιάξω και μερικά άλλα η να τα μετατρέψω για τα δύσκολα σημεία. Δούλεψε αρκετά και το ντρέμελ σε ορισμένα σημεία. Πάντως το μυστικό είναι τα εργαλεία που θα χρησιμοποιηθούν θα πρέπει να είναι πολύ πολύ κοφτερά και καλής ποιότητας το μέταλο τους για να μην στομώνουν εύκολα.
    Πάντως από την όλη εμπειρία μου τα συμπεράσματα μου είναι ότι ο επίδοξος κοντακάς θα πρέπει να έχει πολύ υπομονή και επιμονή. Θα πρέπει να έχει πολύ ελεύθερο χρόνο στην διάθεση του και ανεκτική σύζυγο αν δεν έχει εργαστήριο.
    Μια καλή λύση θεωρώ ότι είναι κάποια κοντάκια που πωλούνται στο ιντερνετ στα οποία έχει γίνει μόνο η εφαρμογή στην βάση του όπλου. Γλυτώνεις πάρα πολύ δουλειά έτσι, την επιλογή του ξύλου και την αποφυγή του λάθους στην εφαρμογή της βάσης του όπλου.
    Αυτά όσον αφορά την εμπειρία μου σχετικά με την κατασκευή του κοντακιού. Για ότι απορία ή ερήτηση έχετε είμαι πρόθυμος να την κουβεντιάσουμε.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    255
    pontioskkk στις #108283

    Μπραβο ρε φιλε καλη φαση. Αλλα πως ηξερες να το κατασκευασεις στα μετρα σου?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    740
    αλεξανδρος-ΤΟΜΜΥ στις #108285

    το ξυλο ποσο σου στοιχησε.Συγχαρητηρια για την προσπαθεια.Βαλε και καμια φωτο αν ευκαιρεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    160
    gnikola στις #108298

    Λοιπόν φίλε pontioskkk πίστεψε με ότι τα μέτρα ήταν το μόνο εύκολο. Οσον αφορά το μήκος, το κόβεις λίγο λίγο και το επωμίζεις. Οταν είναι πολύ μακρύ το νιώθεις κάτι σαν δυσκολόπιαστο, κάτι σαν τεράστιο ματσούκι κλπ. Οσο το κόβεις το νιώθεις πιό οικείο ευκολοοδήγητο, σαν να είναι προέκταση του εαυτού σου. Εκεί πρέπει να προσέξεις μην το κόψεις πολύ γιατί μετά το νιώθεις σαν να σε καταπιέζει.Το κόλπο σε αυτή την φάση της εργασίας είναι να έχεις δύο πέλματα το ένα πιό παχύ απ το άλλο.Δοκιμάζεις και τα δυό πρίν κόψεις και γλυτώνεις την καταστροφή του κοντακιού. Το πίτς το αφήνεις σε σημείο ίσα ίσα να μην σου καρφώνει το κάτω μέρος του πέλματος στον ώμο κατά την επώμιση. Οταν πλέον θα είναι τελειωμένο το κοντάκι ρίχνεις μερικές βολές και έχεις κάποιν απ το πλάι και κοιτάζει τι κάνουν οι κάννες μετά την πρώτη βολή. Τις περισσότερες φορές οι κάννες ανασηκώνονται. Ετσι κόβεις από κάτω μηδενίζοντας το κόψιμο στην πάνω μεριά και ξαναδοκιμάζεις έτσι ώστε οι κάννες να μένουν στο ίδιο σημείο μετά την πρώτη τουφεκιά. Ολα αυτά βέβαια με σχετικά βαρύ όπλο γιατί στα αλαφριά όπλα το ανασήκωμα των καννών είναι αναπόφευχτο. Σε τέτοια όπλα απλά διαμορφώνεις το πίτς με γνώμονα την άνεση και το καλό φώλιασμα του πέλματος στον ώμο. Στην διαμόρφωση της λαβής σε οδηγεί συνήθως η βάση του όπλου και το μήκος του δάκτυλου που τραβάει την σκανδάλη. συνήθως όταν το πιάσιμο είναι πολύ μπροστά νιώθεις σαν να ζορίζεσαι να τραβήξεις την σκανδάλη. Οσο απομακρύνεται ή κανδάλη νιώθεις ότι πατιέται πιό εύκολα και με καλύτερους χρόνους. Αν μπορείς να πετύχεις σχεδόν πολυβολισμό σημαίνει ότι είσαι στο τέλειο σημείο.

    Η καλύτερη ερώτηση ήταν αυτή που έκανε ο φίλος μας ο Αλέξανδρος σχετικά με το κόστος.
    Λοιπόν έχουμε και λέμε. Περίπου 70 € στα ξύλα χωρίς να βρώ αυτό που θα ήθελα. Περίπου 130 € στα εργαλεία και στα εξαρτήματα του dremel. Τουλάχιστον 5 εργαλειάκια ιδιοκατασκευές που τα έφτιαξα μόνος μου με πολύ κόπο. Φανταστείτε ότι μετά την κατασκευή τους έκανα και σκλύρηνση για να αντέχουν περισσότερο πυρώνοντας τα με το καμινέτο και βουτώντας τα πυρωμένα σε μηχανόλαδο. Βάλτε και 25 € το πέλμα και 15 € στο μακρύ τρυπάνι για το τρύπημα. Ετσι έχουμε ένα κόστος γύρω στα 250 € καθόλου ευκαταφρόνητο ποσό. Και όλα αυτά χωρίς να υπολογίσουμε και τις ατελείωτες εργατώρες που διέθεσα.
    Μακάρι να έβρισκα κάποιο μισοφτιαγμένο απ το ίντερνετ. Θα γλύτωνα το 80% της δουλειάς και τα περισσότερα εργαλεία. Πάντως για όπλα Beretta βρίσκεις πολλά τέτοια κοντάκια και με ότι grade θέλεις και πιστεύω ότι είναι η ιδανικότερη λύση.

Επισκόπηση 4 δημοσιεύσεων - 16 έως 19 (από 19 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων