CLUB COCKER SPANIEL

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 40 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #348688

    Κύριε Γιάννη ποιές είναι οι διαφορές ανάμεσα σε ένα Springer και ένα Cocker;Εννοώ κάποια διαφορά εκτός της μορφολογίας,δηλαδή σε ποιόν κυνηγό ταιριάζουν περισσότερο;Ξέρω ότι είναι και τα δύο σκυλιά ξεπετάγματος και επαναφοράς,λατρευόυν το νερό,έιναι γεματα ενέργεια,δεν κουράζοται ποτέ να ευχαριστούν το αφεντικό τους,έχουν σχετικά κοντινή έρευνακαι θέλουν συνεχή άσκηση άρα είναι καθαρά μόνο μορφολογική η διαφορά;

    Υπάρχουν οι μορφολογικές διαφορές μεταξύ Εκθεσιακού (show) Κόκερ και εργασιακού (working) Κόκερ. Εκθεσιακού Σπρίνγκερ και εργασιακού Σπρίνγκερ.
    Ας αναφερθούμε μόνο στα εργασιακά. Ουσιαστικά ο τρόπος εργασίας είναι ίδιος, έρευνα, ανεύρεση, ξεπέταγμα, επαναφορά από γη και νερό είτε έχει δει το θήραμα είτε όχι και το καθοδηγούμε. Η ικανότητα της μύτης δηλαδή η ανεύρεση και ανάλυση της μυρωδιάς, λένε πως είναι καλύτερη του Σπρίνγκερ, στην πραγματικότητα δεν είναι, απλά λόγω ύψους το Σπρίνγκερ υπερέχει. Υπερέχει ακόμη, λόγο μεγέθους και στην κάλυψη του εδάφους, αν ένα χωράφι ερευνηθεί σε 15 λεπτά από ένα κόκερ, με το Σπρίνγκερ θα χρειαστεί π.χ. 10 λεπτά. Διευκρινίζω όχι λόγω ταχύτητας αλλά λόγω διασκελισμού. Η εργασία είναι μεν ίδια ο τρόπος που την εκτελούν ( εργασιακό στυλ) είναι διαφορετικό. Σε κάποια απονομή CACT σε μία σκύλα μου, στην Πρώην Γιουγκοσλαβία, ο κριτής αφού έκανε την περιγραφή της στον αγώνα τελείωσε με μία φράση που τα έλεγε όλα για την Betty Blue: «ακόμη και στο σκοτάδι να κυνηγούσε θα έλεγα πως ο σκύλος αυτός είναι Κόκερ».
    Πριν 100 χρόνια Κόκερ και Σπρίνγκερ ήταν μία φυλή, για να μην υπάρχει αδικία στους αγώνες αποφάσισαν να τα χωρίσουν σε μεγάλα και μικρά (με το βάρος τους) έτσι από μία γέννα άλλα ονομάζονταν Κόκερ και άλλα Σπρίνγκερ.
    Αν υπερέχει λοιπόν κάπου το Σπρίνγκερ αυτό είναι το μέγεθός του.
    Φιλικά


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #105756

    Σας ευχαριστώ πολύ κ.Γιάννη!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    284
    Royal Hunt στις #105780

    Κ.Νικολακόπουλε,έχετε βγάλει DVD με κόκερ σας;Αν ναι πού μπορώ να προμηθευτώ ένα;

    Δυστυχώς δεν μπόρεσα να έρθω στην έκθεση φέτος.Είχατε "περίπτερο";

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #348711

    Κ.Νικολακόπουλε,έχετε βγάλει DVD με κόκερ σας;Αν ναι πού μπορώ να προμηθευτώ ένα;

    Δυστυχώς δεν μπόρεσα να έρθω στην έκθεση φέτος.Είχατε "περίπτερο";

    Στην Diana στο Στέκι των Φίλων των Σπάνιελς είχα και φέτος την χαρά να επικοινωνήσω με κυνηγούς που θέλουν να μάθουν για τις φυλές αυτές. Όντως το ενδιαφέρον ήταν μεγάλο, πολλές οι ερωτήσεις κυρίως για θέματα επαναφοράς. Την Πέμπτη και Παρασκευή έχω την εντύπωση πως μπόρεσα να καλύψω τους επισκέπτες, το Σαββατοκύριακο όμως -με τον χαμό- μερικοί πήραν συνοπτικές απαντήσεις.

    Τα DVD δεν τα γυρνώ εγώ, είναι παραγωγή της TSTV του Κου Γιάννη Χριστογιάννη. Απλά επέλεξε τα Springer μου. Το περσινό περιλάμβανε Ιστορικά στοιχεία, μορφολογία, λίγα για την εκπαίδευσή τους και κυνήγι ορτυκιού, αγριοκούνελου και φασιανού. Το φετινό εκπαίδευση στο νερό, κυνήγι παπιών και περπατητό τσίχλας. Με κόκερ δεν έχει γυρίσει και επειδή η εργασία είναι σχετική δεν νομίζω πως θα το επιχειρήσει. Θα τα βρεις στα κυνηγομάγαζα ή με αντικαταβολή από τον Κο Χριστογιάννη.
    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #348715

    Αγαπητοί φιλοι των COCKER SPANIEL
    Κατοπιν συννενοήσεως με τον VAR7 αποφασισαμε να υλοποιήσουμε μια συνναντηση με τα αγαπημενα μας σκυλακια ωστε και να γνωριστούμε και να αναλλαξουμε αποψεις και τυχον αποριες.Λεμε για Μεγαλη Τεταρτη (23/4/2008) στην περιοχη της Νεας Μακρης ωστε να μην ταλαιπορισουμε τον κ. Νικολακοπουλο (με "εκτος εδρας" μετακινησεις) τον οποιο θα παρακαλεσουμε να συμβαλλει στην πραγματοποιηση αυτης της προσπαθειας.Οσο για την ωρα ,λεμε για 6 με 6,30 το απογευμα.
    Σε οσους λοιπον αρεσει αυτη η ιδεα μας μπορουν να γνωστοποιησουν την παρουσια τους απλα αναγραφοντας το "ονομα τους" στην πορεια των διαλογων μας.
    Κυριε Γιαννη ο λογος σε εσας ως ειδικος στο συντονιστικο τμημα του "Αρτεμης".Ευχομαι ολα να πανε καλα.Κωστας-Γιωργος.

    ΥΓ.Ζηταω συγνωμη για τυχον λαθη.
    Αλλωστε λαθη ειμαστε – ανθρωπους κανουμε. : :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #105803

    [quote name='Sniper645' date='15/4/2008, 17:42' post='93889']
    Αγαπητοί φιλοι των COCKER SPANIEL
    Κατοπιν συννενοήσεως με τον VAR7 αποφασισαμε να υλοποιήσουμε μια συνναντηση με τα αγαπημενα μας σκυλακια ωστε και να γνωριστούμε και να αναλλαξουμε αποψεις και τυχον αποριες.Λεμε για Μεγαλη Τεταρτη (23/4/2008) στην περιοχη της Νεας Μακρης ωστε να μην ταλαιπορισουμε τον κ. Νικολακοπουλο (με "εκτος εδρας" μετακινησεις) τον οποιο θα παρακαλεσουμε να συμβαλλει στην πραγματοποιηση αυτης της προσπαθειας.Οσο για την ωρα ,λεμε για 6 με 6,30 το απογευμα.
    Σε οσους λοιπον αρεσει αυτη η ιδεα μας μπορουν να γνωστοποιησουν την παρουσια τους απλα αναγραφοντας το "ονομα τους" στην πορεια των διαλογων μας.
    Κυριε Γιαννη ο λογος σε εσας ως ειδικος στο συντονιστικο τμημα του "Αρτεμης".Ευχομαι ολα να πανε καλα.Κωστας-Γιώργος

    Συμφωνώ, για να είμαστε περισσότεροι ας πούμε (αν θέλετε) να έρθουν και Σπρινγκεράδες. Πάντως και μόνο εμείς οι 3 μπορούμε να κάνουμε συνάντηση.
    Μία παράκληση, μην γράφετε Club, υπάρχει όμιλος ο ΚΟΣΕ. Ας λέμε για το Στέκι των Φίλων των Σπάνιελς.
    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #105804

    Λοιπον "ο κυβος ερριφθει".
    Οσοι πιστοι "αρον-αρον υπογραψε αυτο".

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    185
    gastone στις #106068

    καλησπέρα και από μένα,είμαι νέος στη παρέα με σπρινγκερ , λυπάμαι που έχασα τη συνάντηση μα πιστεύω να τα πούμε κάποια άλλη φορά,έχω ένα θηλυκό περίπου 3 χρονών και κάνω όλα τα κυνήγια με άριστα αποτελέσματα,όχι πέρδικα,μη τα θέλουμε και όλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #348914

    καλησπέρα και από μένα,είμαι νέος στη παρέα με σπρινγκερ , λυπάμαι που έχασα τη συνάντηση μα πιστεύω να τα πούμε κάποια άλλη φορά,έχω ένα θηλυκό περίπου 3 χρονών και κάνω όλα τα κυνήγια με άριστα αποτελέσματα,όχι πέρδικα,μη τα θέλουμε και όλα.

    Καλωσόρισες στο φόρουμ μας, θα έχουμε και άλλη ευκαιρία, διάβασε στο "Συνάντηση κατόχων κόκερ"
    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #106326

    Κύριε Γιάννη θα ήθελα να σας ρωτήσω για το θέμα του κοψίματος της ουράς!Εσείς είστε υπέρ η κατά αυτής της λογικής;Πόσες μέρες μετά από την γέννηση των κουταβιών πρέπει να κόψουμε τις ουρές,και με ποιο τρόπο καλύτερα με κάτι μικρά λαστιχάκια που δίνουν οι κτηνίατροι η κανονικά στο κτηνιατρείο και κόψιμο;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #106328

    Ξέρω ότι σε κάποιες χώρες απαγορεύεται να κόβονται οι ουρές των σκύλων,και ότι μάλλον θα γίνει και στην Ελλάδα.Δηλαδή αν ένας σκύλος γεννηθεί άνουρος δεν θα θεωρείται καθαρόαιμος;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    145
    giorgos70 στις #106334

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ
    ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ
    ΕΧΩ ΕΝΑ ΣΠΡΙΝΓΕΡ ΣΠΑΝΙΕΛ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΤΕΣΣΑΡΩΝ ΕΤΩΝ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΡΤΕΡΙ ΤΣΙΧΛΑΣ Η ΦΑΣΣΑΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ
    ΑΚΙΝΗΤΟΣ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΕΣΣΕΡΙΣ Η ΚΑΙ ΠΕΝΤΕ ΩΡΕΣ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΚΑΘΟΥΛΟΥ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΦΩΝΑΖΩ ΚΑΙ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΠΟΔΙ ΜΟΥ
    ΕΤΣΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑΣ ΣΑΣ?
    Υ.Γ ΤΟΝ ΠΗΓΑΙΝΩ ΠΟΛΛΥ ΣΥΧΝΑ ΒΟΛΤΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΑΙ ΤΑ ΜΕΡΗ ΠΟΥ ΣΥΧΝΑΖΟΥΝ ΟΙ ΦΑΣΣΕΣ ΠΑΝΩ ΣΤΑ
    ΒΟΥΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΙΑΘΕΤΩ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΤΕΤΡΑΚΙΝΗΤΟ
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
    giorgos70

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #106350

    Άνουρα Κόκερς δεν υπάρχουν, εκτός και αν δεν είναι καθαρόαιμα. Το πρότυπο της φυλής αναφέρει ουρά και προσδιορίζει την θέση της.
    Τα Κόκερς κινούν ζωηρά την ουρά τους ιδίως όταν είναι σε υπερένταση όπως από χαρά ή στο κυνήγι. Το αυτό συμβαίνει και σε άλλες φυλές π.χ. στα Κούρτσχααρ κόβεται ενώ στα Πόιντρες (που μοιάζει η ουρά τους) δεν κόβεται ακριβώς γιατί δεν την κουνούν.
    Η κοπή της ουράς αποφασίστηκε σε πολλές φυλές, σε διάφορες χώρες, τότε που η επικοινωνία ήταν σχεδόν αδύνατη, άρα έγινε από επιτακτική ανάγκη για να αποφεύγονται οι συχνές πληγές που προκαλούνται λόγω του κουνήματος όταν κτυπούν σε σκληρές επιφάνειες ή αγκάθια. Οι πληγές, λόγω των τριχών, δεν φαίνονται εύκολα – αν δεν ματώσουν πολύ – προκαλώντας χειρότερες καταστάσεις όπως μολύνσεις, συρίγγια ακόμη και γάγγρενα.
    Σήμερα, στα εργασιακά κόκερς θα δείτε πως οι ουρές είναι κομμένες πιο μακριές από τα εκθεσιακά. Παλαιά δεν υπήρχε διαχωρισμός, κοβόντουσαν όπως τα εργασιακά αφού όλα τα σκυλάκια κυνηγούσαν ή είχαν δραστηριότητα στην ύπαιθρο. Γιατί; Γιατί στις εκθέσεις επιβραβεύεται εκτός του σωστού και το ωραίο. Στα 2/5 του μήκους της η ουρά από φαρδιά (στην βάση της) αρχίζει και στενεύει, άρα για να μην είναι αλλού χοντρή και αλλού λεπτή έφτασε να κόβεται εκεί. Υπάρχει και ένας άλλος λόγος: πολλοί κριτές κρίνουν με μία λογική «όσο περισσότερο τόσο καλύτερο», και καλά όταν αναφερόμαστε στο μήκος της ουράς…. όταν επιβραβεύουν π.χ. τις υπερβολικές γωνιώσεις των πίσω σκελών τότε προσανατολίζουν τον εκθέτη σε λάθος εκτροφή.

    Όπως καταλαβαίνεις δεν έχει σημασία αν εγώ είμαι «υπέρ ή κατά» όταν οι άνθρωποι που δημιούργησαν τις φυλές και τις έζησαν για δεκάδες χρόνια αποφάσισαν την κοπή.
    Οι κυβερνήσεις που από «αγάπη» προς τα ζώα αποφάσισαν να απαγορεύσουν το κόψιμο γνωρίζουν πολύ καλά την υποκρισία των, για τον λόγο αυτό εξαιρούν τους σκύλους που κυνηγούν… ή ακόμη καλύτερα αποδεικνύουν την υποκρισία τους γιατί δεν εξετάζουν αν ο σκύλος κυνηγά αλλά αν ο ιδιοκτήτης του έχει άδεια κυνηγίου. Έτσι ένας Αυστριακός π.χ έχοντας άδεια κυνηγίου και κυνηγώντας με π.χ. Ντράτχααρ μπορεί να παρουσιάσει σε έκθεση το Κόκερ που έχει μόνο για εκθέσεις. Θα μπορούσαν να αφήσουν το θέμα ως είχε, ενημερώνοντας τον κόσμο πως όταν οι συνθήκες ζωής του σκύλου τους δεν απαιτούν κόψιμο να μην την κόβουν. Η οικολογία και η ευαισθησία για τα ζωντανά πρέπει να είναι έμφυτη στον καθένα μας αλλά έχει γίνει σκαλί για πολιτική και κοινωνική αναρρίχηση.

    Οι ουρές πρέπει να αποκόπτονται από 2 έως 5-6 ημερών γιατί δεν έχει αναπτυχθεί το αίσθημα πόνου στην ουρά. Η τοποθέτηση του μικρού λάστιχου πρέπει να γίνεται από έμπειρα άτομα ή από κτηνίατρο. Η αποκοπή με νυστέρι ή πυρωμένο ειδικό ψαλίδι γίνεται από κτηνίατρο. Έχω δοκιμάσει μερικές φορές με το λαστιχάκι, είναι εντελώς ανώδυνο αλλά χρειάζονται μερικές μέρες για την αποκοπή γι’ αυτό ξαναγύρισα στη μέθοδο του κτηνιάτρου μου. Έχω βιντεοσκοπήσει σχεδόν όλες τις αποκοπές των κουταβιών μου ποτέ δεν είδα να πονούν ή την μάνα τους να ανησυχεί.
    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #106352

    ΕΧΩ ΕΝΑ ΣΠΡΙΝΓΕΡ ΣΠΑΝΙΕΛ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΤΕΣΣΑΡΩΝ ΕΤΩΝ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΡΤΕΡΙ ΤΣΙΧΛΑΣ Η ΦΑΣΣΑΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ
    ΑΚΙΝΗΤΟΣ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΕΣΣΕΡΙΣ Η ΚΑΙ ΠΕΝΤΕ ΩΡΕΣ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΚΑΘΟΥΛΟΥ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΦΩΝΑΖΩ ΚΑΙ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΠΟΔΙ ΜΟΥ
    ΕΤΣΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑΣ ΣΑΣ?

    Όχι, φυσικά δεν πρέπει να συμπεριφέρονται έτσι, ούτε καν τα νεαρά.
    Στο καρτέρι ο σκύλος πρέπει να κάθετε στα πίσω πόδια του ή ξαπλωμένος, κοντά στον κυνηγό για να μη φαίνεται και να πηγαίνει για απόρτ μόνο κατόπιν εντολής. Σκέψου να έχεις κάνει χιλιόμετρα και χιλιόμετρα, να έχεις καταξοδευτεί, να κάθεσαι με τις ώρες ακίνητος στο κρύο ή την υγρασία και όταν φανούν οι φάσες να στρίψουν λίγο πριν μπουν σε απόσταση βολής επειδή ο σκύλος κόβει βόλτες. Ακόμη και ο σκύλος που κάθετε μεν κοντά σου αλλά πετάγεται με την ντουφεκιά πάλι κάνει ζημιά, θα σκορπίσει το επόμενο μπάσιμο.
    Αν έχει κανείς φίλος σου τα DVD Ι και ΙΙ SPRINGER το «πολυεργαλείο» δες τα για να αντιληφθείς το όφελος που θα έχεις.
    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #106360

    Αυτό γνωρίζετε αν ισχύει για όλες τις φυλές;Δηλαδή σε κάθε ράτσα τα άνουρα κουτάβια δεν είναι καθαρόαιμα,και στα επανιέλ για παράδειγμα;Το λέω αυτό γιατί είχα ρωτήσει έναν κτηνίατρο όταν γέννησε μία σκύλα μου επανιέλ μερικά άνουρα και μερικά με ουρά και μου είπε πως δεν παίζει ρόλο αυτό στον τομέα καθαροαιμία!Μου φάνηκε λίγο παράξενο γιατί λέγοντας για καθαροαιμία μιλάμε για κάτι το οποίο είναι standar και προφανώς όχι μία έτσι και μία αλλιώς!Βέβαια τώρα πια έχω αλλάξει κτηνίατρο,ήθελα να είναι και αυτός κυνηγός!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 40 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων