ΔΟΛΩΜΑΤΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 61 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Ψάρεμα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1852
    JIMISTOM στις #106990

    χθες πηγα για ψαρεμα προσ τον κορφο ρε παιδια τοσα κλουβια γιατι δινουν αδεια αφου κανει τοση ζημια στο περιβαλον και πως επιτρεπουν να τα πουλανε ,
    τοσα κοτοπουλα και αυγα που καταναλονουμε καθε μερα εχουν διαφορα απο τα ψαρια ,δεν νομιζω οτι κανουν ζημια απλα θα συμφωνησω οτι υπαρχουν τροφες στο εμποριο που ειναι ακαταλληλες ,αυτο δεν παει να πει οτι εγω θα κανω την ζημια ,γιατι φιλοι μου οικολογοι με αυτοι την λογικοι ξερετε οτι το μολυβι κανει κακο στο περιβαλον αλλα παμε να ντουφεκαμε ιδια καταστροφη ειναι στο περιβαλον.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/03/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    82
    BLEKOS στις #107015

    Σαφως, ειναι γεγονος….σχεδον ολα βλαπτουν το περιβαλλον μα εκει που μπορουμε να κανουμε πισω….να μην το βλαψουμε, ασ το κανουμε. στη θαλασσα για παραδειγμα ειναι ηδη επιβαρυμενα τα πραγματα.. τελος παντων καθενας κανει τις επιλογες του.

    παραπανω μιλουσατε για το φαραω κλπ…..καποιος εκανε αναφορα για ενα σκουληκι που μοιαζει με το φαραω μονο που εχει ασπρες ριγες και ειναι προσ το πορτοκαλι χρωμα. λοιπον τι γνωριζετε γι αυτο;

    μια φορα ειχα ριξει παραγαδι 150 σγκιστρια δολωμενα με φρεσκο καλαμαρι και πανω ειχα ενα χανο, ενα λυθρινακι και καμια 90αρια!!!! τετοια σκουληκια, ειχαν φαει τα αγκιστρια. ενας φιλος μου ειπε να μην τα αγγιξω και δεν το εκανα….μα το θεμα ειναι οτι δεν γνωριζε παραπανω πληροφοριες γι αυτο.

    να κανει αραγε για δολωμα;……….μηπως ειναι φημη; γιατι και για τον γυαλισιο(γυαλοπουτσο) λενε πολλα αλλα δεν παθαινει κανεις τιποτα πιανοντας το.

    οποιος ξερει ας μου δωσει πληροφοριες για το σκουληκι αυτο παντως

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2602
    redwired στις #107017

    ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ,

    ΤΟ ΣΚΟΥΛΗΚΙ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΤΟΞΙΚΗ ΟΥΣΙΑ ΕΠΑΝΩ ΤΟΥ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΟΝ ΕΝΤΟΝΟ ΚΝΗΣΜΟ , ΚΑΙ ΤΣΟΥΞΙΜΟ .

    ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΔΟΛΩΜΑ.

    ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΑΝΕ ΕΠΑΝΩ ΣΤΟ ΠΑΡΑΓΑΔΙ ή ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΙΧΤΥΑ….!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/03/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    82
    BLEKOS στις #107019

    δεν ξερω απλα μου κινησε την περιεργεια…μα τοσα σκουληκια; δεν ειχε ξανατυχει….

    απλα αν το παρουμε βιολογικα το θεμα…ο καθε οργανισμος στη φυση εχει εχθρουσ….πχ…η πορφυρα οσο και αν φαινεται κουλο ειναι καλο δολωμα για τσιπουρες κλπ….και ειναι ενα οστρακο……η ο γυαλισιος παλι….φαινομενικα δεν δειχνει οτι κανει για δολωμα….αυτο το σκουληκι αραγε να μην αποτελει λιχουδια για καποιο ψαρι…….;

    καποιοα στιγμη…και φορωντας γαντια αν ξαναβρεθει μπροστα μου θα κανω τη δοκιμη να το δολωσω…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2602
    redwired στις #349447

    ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΟ ΚΑΙ ΠΕΣ ΜΑΣ :D :)

    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΡΦΥΡΑ ΤΟ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΑΡΕΥΩ ΑΡΚΕΤΑ ΣΥΧΝΑ, ΟΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΧΤΥΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΠΟΡΦΥΡΑ ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΠΟΥ ΓΥΑΛΩΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΧΥΣΟΥΝ .

    ΕΠΙΣΗΣ ΧΤΥΠΑΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΟ ΜΥΔΙ , ΧΩΡΙΣ ΒΑΡΙΔΙ …..!! ΑΠΛΑ ΡΙΧΝΕΙΣ ΜΕΣΑ ΤΗΝ ΠΕΤΟΝΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΡΙΣΚΕΙ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ….!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1004
    SmTakis στις #107023

    Γεια σας .

    Θέλω να μπω και εγώ στην παρέα σας και να πω και εγώ το τι ξέρω σχετικά με αυτό το σκουλίκι. Το λένε σκολόπενθρα και όντως προκαλεί κνησμό αν το πιάσεις. Δεν κάνει για δόλωμα και απόδειξη είναι αυτό που έγραψε ο φίλος ο BLEKOS " μια φορα ειχα ριξει παραγαδι 150 σγκιστρια δολωμενα με φρεσκο καλαμαρι και πανω ειχα ενα χανο, ενα λυθρινακι και καμια 90αρια!!!! τετοια σκουληκια, ειχαν φαει τα αγκιστρια."
    Αν έκανε για δόλωμα τότε αναμφισβήτητα κάποια ψαράκια θα είχαν τσιμπίσει στα 90 αυτά αγκίστρια… Όμως δεν τσίμπησε τίποτα.

    Σχετικά δε με τα υπόλοιπα, αν και έχω αρκετά χρόνια που δεν ασχολούμαι (λόγω έλειψης χρόνου) από την εμπειρία μου θεωρώ ότι κάθε ψάρεμα …κάθε τόπος…κάθε ψαράς αν θέλετε έχει και τα καταλληλότερα δολώματα.
    Για μένα ισχύουν:
    Στο μονάγγιστρο με "τεμπέλη" και σε νύχτα νύχτα για μένα καλύτερο είναι το μαύρο και το φαραώ.
    Στο ίδιο αλλά μέρα , ξημέρωμα ή σούρουπο … το άγριο.
    Στο μονάγκιστρο περπατητό … άσχετα μέρα ή νύχτα το μαύρο.
    Παραγαδήσια δολώματα προκειμένου για ψιλά ή "ψιλομέντζα" θεωρώ καλύτερα την μάνα και το άγριο.
    Για μέντζα και πιο βαθιά νερά ή πελαγήσιους πάγκους, την σαρδέλα και ανά 10 αγκίστρια 1 ζωντανό.
    Για χοντρά την σαρδέλα (ανάλογα με το αγκίστρι και το μέγεθος της σαρδέλας 2 ή 3 ανά αγκίστρι και 1/2 φάλτσα κομμένη).
    Για καθετή θεωρώ ότι το πιο πιστό, σταθερό και σίγουρο δόλωμα είναι η Γάμπαρη (φτιαγμένη λίγο).
    Για πολυάγκιστρα βυθού την ¨φτιαγμένη" λίγο (για μια μέρα) σαρδέλα. Και για επιφανείας … ψωμί βουτηγμένο σε σαλαμούρα.

    Άσχετα τώρα με όλα αυτά πολλές φορές είχαμε επιτυχή ψαρέματα με άσχετα δολώματα… Και ακόμα χειρότερα ..με άσχετους και εκνευριστικούς πρωτάρηδες. Όλα "παίζουν" σε αυτό το χόμπυ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/03/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    82
    BLEKOS στις #349460

    ΒΑΣΙΚΑ ΣΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ ΛΕΝΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΓΕΡΟΙ….'' ΟΡΕ ΑΝ ΤΟ ΨΑΡΙ ΠΕΙΝΑΕΙ ΚΑΙ ΣΚΑΤΑ ΝΑ ΤΟΥ ΡΙΞΕΙΣ ΘΑ ΤΑ ΦΑΕΙ"" :D
    ΚΑΙ ΚΡΑΖΟΥΝ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΨΑΡΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΤΑ ΔΟΛΩΜΑΤΑ ΧΑΛΟΝΤΑΣ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΚΑΚΟΜΑΘΑΙΝΟΝΤΑΣ ΤΑ ΨΑΡΙΑ……

    ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ….ΤΟ 90 ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΠΙΤΣΙΡΙΚΑΚΙ…ΜΕ ΨΩΜΙ ΠΙΑΝΑΜΕ….ΤΣΙΠΟΥΡΕΣ…ΣΑΡΓΟΥΣ ΛΙΤΣΕΣ!!!!

    ΩΡΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΤΕ….ΤΩΡΑ ΜΑ ΕΚΛΕΚΤΙΚΑ ΕΧΟΥΝΕ ΓΙΝΕΙ ΜΑ ΛΙΓΟΣΤΑ……ΣΠΑΝΙΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΛΕΣ ΨΑΡΙΕΣ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    124
    Fidel90 στις #107104

    ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ…..ΕΠΙΣΗΣ ΠΑΙΖΕΙ ΟΜΩΣ ΡΟΛΟ ΚΑΙ ΟΙ ΩΡΑ…ΠΧ Η ΜΟΥΡΜΟΥΡΑ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 12-1 ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΕΙ ΓΙΑ ΨΑΞΙΜΟ…. ΤΟ ΠΡΩΙ ΟΜΩΣ ΘΑ ΒΓΕΙ ΠΑΛΙ… ΕΤΣΙ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΕΒΓΑΛΑ ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΜΙΑ 510 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΣΤΙΣ 8 ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΝΩ ΤΟ ΒΡΑΔΙ ΔΕΝ ΤΣΙΜΠΟΥΣΑΝ….. ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΑΡΑΞΕΝΕΨΕ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΟΙ ΜΟΥΡΜΟΥΡΕΣ ΑΓΝΟΟΥΣΑΝ ΤΟ ΜΑΚΑΡΟΝΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΒΓΑΖΕΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟ….. ΤΟ ΠΡΩΙ ΟΜΩΣ ΤΟ ΜΑΚΑΡΟΝΙ ΕΚΑΝΕ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/03/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    82
    BLEKOS στις #107109

    καλησπερα, οταν λες μακαρονι εννοεισ κανονικο η ειναι καποιο δολωμα;

    τελικα οσον αφορα το σκουληκι το μονο που εμαθα ειναι οτι η σκολοπενδρα ειναι ενα σκουληκι της ξηρας σαν αγρια σαρανταποδαρουσα!!!!

    ρε γαμωτο αυτο το διαολεμενο μοιαζει πολυ με το φαραω….και δε μου φανηκε τελειως αχρηστο….στην κερκυρα το λενε "λάλα" ονομα γενους θηλυκου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    124
    Fidel90 στις #349507

    :D :) ;) ΜΑΚΑΡΟΝΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΔΟΛΩΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΟΚΚΙΝΟ ΚΑΙ ΜΟΙΑΖΕΙ ΣΑΝ ΜΑΚΑΡΟΝΙ(ΣΤΟ ΣΧΗΜΑ) ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΣΩΣΤΑ ΑΝΑΝΕΩΣΕ ΤΟ ΘΑΛΛΑΣΙΝΟ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ ΟΤΑΝ ΦΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΨΑΡΕΨΕΙΣ.
    ΑΛΛΟΙ ΤΟ ΔΟΛΩΝΟΥΝΣΤΟ ΑΓΓΙΣΤΡΙ ΠΕΡΝΩΝΤΑΣ ΤΟ ΑΠΟ ΒΕΛΟΝΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΤΟ ΚΟΒΟΥΝΕΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΝΑΝΕ ΣΤΟ ΑΓΓΙΣΤΡΙ…
    ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΙΣ ΜΟΥΡΜΟΥΡΕΣ (ΚΑΙ ΣΤΑ ΛΑΒΡΑΚΙΑ)ΚΑΝΕΙ ΤΡΕΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ(ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΣΙΠΟΥΡΕΣ)!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/03/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    82
    BLEKOS στις #349548

    einai kati zwntano? einai meigma? zymh? gia pes plirofories den to kserw ayto to doloma…. :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    124
    Fidel90 στις #107173

    ΕΙΝΑΙ ΣΚΟΥΛΙΚΙ ΦΙΛΕ… ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΔΟΛΩΜΑ… ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΖΩΝΤΑΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΖΗΤΑΣ ΣΑΝ ΤΡΙΧΙΑ Η ΜΑΚΑΡΟΝΙ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1004
    SmTakis στις #107174

    Από τα πλέον "κουφά" δολώματα που έχω δει να χρησιμοποιείται είναι το τυρί… Μην βιάζεστε…
    Εννοώ παραγάδι δολωμένο με τυρί! Κάποιο κίτρινο τυρί για "τοστ".
    Είδα να το χρησιμοποιούν στην Μύκονο το 1986. Ένα ένα τα αγκίστρια του παραγαδιού δολωνότανε με τέτοιο τυρί… Αυτός που το έκανε έμοιαζε επαγγελματίας και στην κουβέντα μας είχε πει ότι εκεί είχε πολύ καλά αποτελέσματα σε όλα σχεδόν τα ψάρια.
    Με εντυπωσίασε πολύ και προσπάθησα να το δοκιμάσω.
    …Απέτυχα οικτρά.
    Ή έχει κάποιο μυστικό, ή ήμουν πολύ ατζαμής.
    Έχει ακούσει κανείς τίποτα σχετικό?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    124
    Fidel90 στις #107192

    ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΡΟΚΟ ΒΡΑΣΤΟΥ ΑΥΓΟΥ ΖΗΜΩΜΕΝΟ ΜΕ ΨΩΜΙ……… ΛΙΓΟ ΚΟΥΛΟ ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΕ!!! ΤΕΣΠΑ ΕΓΩ ΨΑΡΕΥΩ ΜΟΝΟ ΜΕ ΣΚΟΥΛΙΚΙΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1004
    SmTakis στις #107199

    Μην σου φαίνεται και πολύ "κουλό" . Πολλά, πάρα πολλά φαγώσιμα και μή ( ζόκες, κουταλάκια, ομοιόματα ψαριών και άλλα πολλά..) μπορούν να χρησιμοποιηθούν -και χρησιμοποιούνται εξ'άλλου – στο ψάρεμα. Γιατί όχι και ο κρόκος με το ψωμί? Υπάρχουν περιοχές που τα ψάρια συνηθίζουν κάποιες τροφές. Πχ κοντά σε ψαροταβέρνες που πολλά αποφάγια πετάγονται στην θάλασσα… Ξέρεις φίλε, είδα κάποτε στην Πάρο έναν τουρίστα να πιάνει με πολυάγκιστρο ένα λαβράκι…. ΛΑΒΡΑΚΑΚΑΡΟ!!!!!! με δόλωμα… πίτσα! ….

    Πολλοί όμως ψαράδες μπερδεύουν το όποιο δόλωμα τους έφερε στα χέρια τους ένα ψάρι με εκείνο που κατ' επανάληψη και συστηματικά προσελκύει τα ψάρια όχι μόνο σε έναν και περιστασιακά αλλά σε όλους που θα το χρησιμοποιήσουν.

    Περιστασιακά λοιπόν μπορεί να "δουλέψει" το όποιο περίεργο δόλωμα , αλλά εδώ μιλάμε για δολώματα που προσελκύουν… που δουλεύονται από άπειρους ψαράδες ερασιτέχνες και επαγγελματίες, σε όλες τις θάλασσες. Δολώματα που είναι δελεαστικά και προσελκύουν την πλειονότητα των ψαριών σχεδόν πάντοτε.

    ισχύει μεν αυτό που προαναφέρθηκε ( αν το ψάρι πεινάει..κ.λπ.) αλλά άμα το πάρεις τοις μετρητοίς και βασιστείς απάνω του, στις 100 φορές που θα πας για ψάρεμα ζήτημα είναι αν θα πιάσεις κάτι σημαντικό την …μία.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 61 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων