“Πεντάκις ισόβια…”

Επισκόπηση 4 δημοσιεύσεων - 16 έως 19 (από 19 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    139
    Evan στις #105941

    Kαλημέρα σε όλους!Καλημέρα και σε σας κύριε Θεοδώρου.Συμφωνώ εν μέρη,με αυτά που λέτε.Διαφωνώ στο σημείο που λέτε για την πολιτεία.Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να κάνω τον συνήγορο της πολιτείας,που σίγουρα έχει τις ευθύνες τις.Από κει και πέρα όμως,έχουμε και μεις τις ευθύνες μας.Όταν λέω εμείς εννόω σαν σύνολο οι κυνηγοί,με τους συλλόγους μας και τις ομοσπονδίες κλπ.
    Φυσικά δεν μιλώ για τις άδειες όπλων.Στο κάτω κάτω δεν με νοιάζει για αυτούς που κατέχουν όπλα,χωρίς να είναι κυνηγοί,αυτοί είναι οπλοφόροι και είναι πρόβλημα της πολιτείας και δεν έχω σκοπό να απολογηθώ για αυτούς.Μιλώ για αυτούς που έχουν άδεια όπλου και άδεια κυνηγίου.
    Ξέρετε τι προτείνω κύριε Θεοδώρου;Μία λέξη θα σας πω…ΠΑΙΔΕΙΑ.Άν υπάρχει παιδεία ούτε ατυχήματα(κυνηγετικά πάντα μιλάω)θα συνέβαιναν ούτε φονικά.Παιδεία για τους κυνηγούς και εδώ είναι το μέρος της ευθύνης μας.Τι κάνουν οι σύλλογοι για τους νέους κυνηγούς,το πιο εύκολο πράγμα είναι να βγάλει κάποιος μία άδεια κυνηγίου,γιατί;Κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να διοργανώνονται ουσιαστικά προγράμματα εκπαίδευσης για νέους κυνηγούς και όχι σεμινάρια της πλάκας,που και αυτά δεν γίνονται παντού.Στη συνέχεια θα πρέπει να γίνονται σωστές εξετάσεις για την απόκτηση της άδειας και όχι αυτή η κοροιδία που γίνεται σήμερα στα διάφορα δασαρχεία.
    Φυσικά ευθύνη έχουμε και μεις και ιδιαίτερα οι κυνηγοί που έχουν παιδια και ονειρεύονται μια μέρα να κυνηγούν μαζί.Και αυτοί πρέπει να δώσουν στα παιδιά τους σωστή παιδεία.
    Θα ήθελα να πω και κάτι ακόμα.Όλα αυτά που λέμε εδώ κύριε Θεοδώρου,πρέπει να ακούγονται και προς τα έξω,στην υπόλοιπη κοινωνία.Είναι καλό να μην τα λέμε μόνο μεταξύ μας,για να καταλάβουν όλοι τι άνθρωποι είναι οι κυνηγοί.Αυτήν την έκληση την απευθήνω στους συνάδελφους που έχουν κάποιο βήμα και μπορούν να μιλάνε.Για παράδειγμα στον κύριο Παπαδοδημα,ο οποίος διάβασα ότι παρακολουθεί το site.Αν είναι έτσι,κύριε Παπαδοδημα θα ήθελα να σας βλέπω πιο συχνά στα ΜΜΕ.
    Φυσικά δεν απευθήνομαι μόνο στον κύριο Παπαδοδημα,αλλά και στους προέδρους των ομοσπονδιών όπως επίσης και στους προέδρους των κατα τόπους συλλόγων.Αυτήν την ώρα πήρα στα χέρια μου μια τοπική εφημερίδα,όπου υπάρχει ένα αρθρο που λέει για τις φολιασμένες αλεπούδες.Με αφορμή αυτές,το άρθρο μετατρέπεται σε ένα παραλήρημα αντικυνηγετικών απόψεων.Εσείς τι λέτε,δεν θα έπρεπε ο τοπικός σύλλογος να στείλει μία απαντητική επιστολή,γιατί να μείνει στην τοπική κοινωνία η άσχημη εντύπωση που τυχόν αποκόμισε από το άρθρο;
    Κλείνοντας να πω ότι,φυσικά υπάρχουν και σύλλογοι που κάνουν πραγματικό έργο,αλλά αυτοί είναι λίγοι.Πρέπει όλοι!!!

    Παρακαλώ συγχωρέστε την πολυλογία μου.
    Βαγγέλης


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #105944

    Και φυσικά αγαπητέ Βαγγέλη, να υπενθυμίσω, οι Κ.Ο δίνουν και μια "μάχη" για τα ραβδωτά, είναι επομένως ηλίου φαεινότερον ότι οι κάθε τέτοιου είδους αγκυλώσεις Υπουργών, Υφυπουργών και λοιπών κρατικών αξιωματούχων ξεκινάνε από την παραδοχή, ότι οι κυνηγοί, είναι επικίνδυνοι με τα λειόκανα πόσω δε μάλλον με τα ραβδωτά…
    Αν επομένως ξαφνικά, "χάσουμε" το έδαφος κάτω από τα πόδια μας σε ότι αφορά τα κυνηγετικά όπλα τότε τι θα λέμε αν οι υποθέσεις εργασίας των υπευθύνων που νομοθετούν φτάσουν στα "άκρα όρια"…;;
    Ίσως δεν γνωρίζεις ότι μερικοί σύμβουλοι Υπουργών στο Δημόσιας Τάξης μας γλύτωσαν από χειρότερα, λ.χ την αγορά μονόβολων ή εννιάβολων με "λίστα και άδεια", και, ευτυχώς έχουν τα πράγματα μείνει, στο καθεστώς που ξέραμε, το ερώτημα είναι μέχρι πότε…
    Και φυσικά θα τρίβουν τα χέρια τους οι κάθε λογής "ανευθυνοπεύθυνοι", που δεν έχουν κυνηγήσει λεπτό, να νομοθετούν με περιορισμούς και περίσσεια σαδισμού κατά των κυνηγών…
    Να λάβεις υπόψη π.χ ότι τα ραβδωτά τα θεωρούν ως απαγορευμένα από την εποχή της χούντας το "σωτήριον 1967"… μην ξεκινήσει και καμιά λαϊκή εξέγερση !!!!
    Και δυστυχώς δεν ρωτάνε και δεν βλέπουν τι γίνεται στις άλλες ευρωπαϊκές χώρες για τα περιβόητα ραβδωτά…
    Αντίθετα εδώ θα καταντήσουμε να κατατρυχόμαστε και από συνειδησιακές τύψεις και για τα λειόκανα και να αμφισβητούμε εν τέλει τι ;;
    Ότι εξ ορισμού προορίζονται μόνον και αποκλειστικά για το κυνήγι και για τίποτα άλλο…;;
    Τελικά αυτό που (πρέπει) να μας απασχολεί ως κυνηγούς σε σχέση με τα κυνηγετικά όπλα ποιο είναι ;;
    Τι προτείνουμε;; Βλέπουμε κάτι λαθεμένο στο όλο σύστημα και ισχύον καθεστώς;;
    "Συνδέουμε" ακουσίως ή εκουσίως κυνηγετικά όπλα και κοινή και όχι μόνον εγκληματικότητα;;
    Θεωρούμε ότι οι κάτοχοι τους ρέπουν προς παραβατικές συμπεριφορές και χαρακτηρηστικό τους ιδίωμα είναι η πιθανή οπλοχρησία και ο ιδιώνυμος "τσαμπουκάς";;
    Τότε πολύ φοβάμαι ότι θα μας "προσγειώσουν" πολύ μα πολύ ανώμαλα σε κάποια φάση…
    ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΝΤΥΠΑ ΠΟΥ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΝ ΧΘΕΣ, ΣΗΜΕΡΑ, ΤΟΝ "ΑΝΤΙΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟ ΒΟΡΒΟΡΟ", ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΕΠΙΧΑΙΡΟΥΝ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΤΌΡΘΩΜΑΤΑ ΤΟΥΣ !!!!
    Τον "αφοπλισμό" μας …!!!
    * Υ.Γ. Επίσης πολύ απασχολεί το Διευθυντήριο των Βρυξελλών, ο τρόπος και οι συνθήκες θανάτωσης των ζώων, το "ευ πεθαίνειν" κατά απλό τρόπο, για σκέψου αγαπητέ φίλε αν λ.χ τα κυνηγετικά όπλα θεωρηθούν ότι αντίκεινται προς αυτό το "αξιακό δόγμα"…
    ** Και φυσικά κάθε χρόνο -αν και δεν το θεωρώ αυτό δεοντολογικό- μπορούν να υποβληθούν ερωτήματα προς εκπροσώπους Κ.Ο ή της ΚΣΕ στην DIANA, όπου βεβαίως, δεν γνωρίζω τι γνωρίζεις, η συμμετοχή και η παρουσία είναι ανύπαρκτη, ενώ πάνω κυκλοφορούμε κατά χιλιάδες…
    *** Όσο για την παρουσία κάποιων συνδικαλιστών ή κυνηγετικών δημοσιογράφων στα ΜΜΕ, δεν ξέρω αν γνωρίζεις, ειδικά για τα του Αγρινίου, πόσους κάλεσαν και δεν του άφηναν να μιλήσουν ή ήθελαν να πουν αυτά που τους ρωτούσαν χωρίς αντίλογο και χωρίς "συνακρόαση" με όλους τους άλλους παριστάμενους και αναγκάστηκαν να φύγουν και Πρόεδροι Κ.Ο και κυνηγετικοί δημοσιογράφοι!!! Τέτοια αντικειμενικότητα …!!!!
    **** Αυτό για τις φολιασμένες αλεπούδες αναπαράγεται και σε οικολογικές ιστοσελίδες…θυμήσου ότι οι αλεπούδες μετονομάστηκαν από αρπακτικά και επιβλαβή σε "άρπαγες" με αποφάσεις του ΣτΕ και της Ε.Ε και όχι από ειδικές μελέτες…
    ***** Γνωρίζεις αγαπητέ φίλε όμως και εσύ και οι άλλοι συνάδελφοι, την πρόσφατη ειδική εργασία και μελέτη της Δ΄ΚΟΣΕ, για την παρουσία των αρπάγων και την καταστροφική τους επίδραση λόγω υπερπληθυσμού στον λαγό, την οποία είχαμε καλύψει και προβάλλει και από δω μέσα;; Την προέβαλλε κανένα ΜΜΕ πλην των δικών μας ;; όχι βέβαια…
    Αλλά θα συμφωνήσω αγαπητέ Βαγγέλη ότι υπάρχει έλλειμμα και μεγάλο μάλιστα σε πολλά…
    Τουλάχιστον από εδώ μέσα χωρίς να είμαστε επαγγελματίες και σε βάρος πολλών μας ενδιαφερόντων όλοι κάτι προσπαθούμε…
    Τουλάχιστον εσεις, η επόμενη γενιά να μπορέσει να κυνηγήσει κάτι αξιόλογο…
    Προσωπικά δε χαίρομαι που νέοι συνάδελφοι όπως εσύ, έχουν αυτή την οξύνοια και διορατικότητα, και θέλουν το κυνήγι να πάει μπροστά …
    Ας το ελπίσουμε και ας το προσπαθήσουμε και από εδώ μέσα…
    Και δεν ξέρω αν είδες και ένα τελευταίο άρθρο μας αναφορικά με τις προτάσεις των Κ.Ο προς το ΥΠΑΑ&Τ ειδικά για το θέμα των εκπαιδευτικών προγραμμάτων, και όχι μόνο, πολιτική βούληση θέλουμε να δούμε να υπάρχει !!!!
    Και μέχρι σήμερα δεν έχουμε πειστεί…!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    139
    Evan στις #105947

    Ακριβώς όπως τα λέτε κύριε Θεοδώρου,δεν υπάρχει πολιτική βούληση,πλην ελαχίστων παραδειγμάτων.Και τι πρέπει να κάνουμε εμείς γι αυτό στις επόμενες εκλογές;Ότι είναι να γίνει,πρέπει να το κάνουμε μαζικά και οργανωμένα.Πώς θα επιτευγχθεί η οργάνωση και η μαζικότητα;Αυτός ακριβώς είναι ο ρόλος των κυνηγετικών οργανώσεων!!!
    Οι κυνηγετικές οργανώσεις πρέπει να επιτελούν έργο και όχι να αρκούνται στο ρόλο του "εισπράκτορα" της πολιτειας.
    Τι και αν δε τους καλούνε να μιλήσουν στην τηλεόραση,τι και αν όταν τους καλούν δε τους αφήνουν να μιλήσουν όπως θέλουν;Πρέπει λοιπόν να τα παρατήσουν,ή πρέπει να συνεχίσουν να αγωνίζονται,και αυτοί και εμείς,με περισσότερο πάθος!!!
    Βέβαια,μπορεί κάποιος να πει "τι να σου κάνει και ο πρόεδρος του συλλόγου,αν δεν νοιάζονται τα μέλη του συλλόγου".Ε,λοιπόν η ιστορία έχει απόδείξει ότι "ένας κούκος,μπορεί να φέρει την άνοιξη",και σας πληροφορώ ότι υπάρχουν πρόεδροι συλλόγων που τους φοβάται το μάτι σου.
    Ξέρετε γιατί επιμένω τόσο στους προεδρους των τοπικών συλλόγων;Γιατί ο κος Παπαδοδημας π.χ.,έχει να διοικήσει 10 ομοσπονδίες(διορθώστε με αν κάνω λάθος,δε θυμάμαι ακριβώς),οι πρόεδροι των ομοσπονδιών έχουν 20,30,50 συλλόγους,ανάλογα.Ο πρόεδρος του τοπικού συλλόγου έχει από μερικές εκατοντάδες έως χιλιάδες μέλη.Οι τοπικοί πρόεδροι,είναι αυτοί που πρέπει να αφυπνίσουν τους κυνηγούς,όποιος δεν μπορεί σπίτι του.
    Με συγχωρείτε που είμαι απόλυτος,αλλά στο κάτω κάτω κανένας δεν μπήκε στη θέση αυτή με το ζόρι,ή κάνω λάθος;Και από τη στιγμή που κινδυνεύω,στο μέλλον ,να μου κόψουν αυτή την ενασχόληση,αυτή τη διέξοδο που έχω,από την καθημερινότητα μου,θα είμαι απόλυτος.
    Τέλος να σας πω,επειδή είμαι γενικά αισιόδοξος από την φύση μου,ότι στο τομέα των δημόσιων σχέσεων,νομίζω ότι έχουμε κάνει προόδους.Έχω την εντύπωση,ότι η κοινωνία δεν έχει για εμάς την άσχημη άποψη,που είχε για παράδειγμα τηυν προηγούμενη 10ετία.Στις μέρες μας βλέπω όλοένα και περισσότερους ανθρώπους να δηλώνουν κυνηγοί,χωρίς να ντρέπονται!Εντόυτοις όμως,"είναι μακρύς ο δρόμος,για την Ιθάκη"…

    πάντα φιλικά,Βαγγέλης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #105951

    Και για να χρησιμοποιήσω την δική σου φράση αγαπητέ Βαγγέλη "είναι μακρύς ο δρόμος…" και το τι παίζουν ατ ΜΜΕ, δες και το θέμα των "τρυγονιών" που αναρτήθηκε στην ίδια ενότητα και το "οικολογικό SOS"…
    Οι άλλοι προφανώς, πλην αυτών, είναι να υποθέσουμε αδιάφοροι και ασυνείδητοι ;;
    Και δέστε με τι μάλλον "κρυφή χαρά" φιλοξενείται ως δημοσίευμα, το "oikologiko SOS"…
    Τώρα αν αναρωτηθείτε,ποια η ουσιαστική και εν τοις πράγμασι προσφορά και συμβολή των "φωνασκούντων" με ανθρώπινο δυναμικό, χρήηματα και τεχνικά και μεταφορικά μέσα στην "πάταξη του φαινομένου" …
    Θα σας γελάσω…!!!
    Εκτός και αν "πλαγίως" θέλουν να κάνουν τις Κ.Ο, ΝΑ ΒΓΟΥΝ "ΜΠΡΟΣΤΆ"…
    Μα αυτές βγαίνουν και χωρίς δημοσιεύματα και "οικολογικές υποδείξεις"…
    Ενέργειες που συνήθως μένουν στα "ψιλά γράμματα" και δεν βλέπουν το φως των ΜΜΕ…
    Είναι βλέπετε "έργο" των κυνηγών…
    Που πληρώνουν "αδρά" έως και χρυσοπληρώνουν για Θηροφυλακή, την οποία πολλοί "οικολόγοι", κατηγορούν, σαν λύκο μέσα στα πρόβατα …
    Μήπως τελικά είμαστε χώρα "τζάμπα μαγκιάς"…;;;
    Τελικά μήπως μόνον οι κυνηγοί "πληρώνουν" ;;

Επισκόπηση 4 δημοσιεύσεων - 16 έως 19 (από 19 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων