Αλλαγή τσοκ του 682

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 36 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    *Hercules* στις #105838

    Χαιρετω ολους τους φιλους.

    Στο φιλο με το 682 εισηγηση μου ειναι να μην αλλαξει τα μανισια τσοκακια του οπλου. Κατα τη γνωμη μου ειναι αρκετα καλα και οι διαφορες που θα δει σε σχεση με εξοεργοστασιακα θα ειναι μηδαμινες, ασε που τα Briley X2 ειναι και βαρυτερα απο τα μανισια του Beretta… Βεβαια αν επιθυμει να τα αλλαξει… περι ορεξεως κολοκυθοπιττα..

    Επισης, για το Seminole Spreader, μπορει να το παραγγειλει απο το διαδυκτιο. Η παραγγελεια μπορει να γινει ακριβως στη διαμετρο του αυλου αν την εχει μετρισει ο αγοραστης, εαν οχι θα προμηθευτει το συγκεκριμενο για το οπλο του αν και υπαρχουν αποκλισεις πολλες φορες απο το καθορισμενο (αναγραφομενο) και πραγματικο μεγεθος του αυλου. Εγω το παραγγειλα απο το διαδυκτιο το συγκεκριμενο τσοκ στα ακριβες μετρα του αυλου του οπλου μου. Μου στοιχισε 28 στερλινες (ολα μαζι) και σε 15 μερες περιπου το ειχα στα χερια μου.

    Τσοκακια με porting καλυτερα να αποφευγονται αφου δεν εξυπηρετουν σε τιποτα, αντιθετως εχουμε αντιστροφως αναλογα αποτελεσματα. Εχουμε τα μειονεκτιματα που εχει αναφερει ο Λεωνιδας αλλα σημαντικοτερο ειναι το γεγονος οτι το porting για να δουλεψει σωστα πρεπει οι οπες εκτονωσεις να βρισκονται πριν το στομιο και οχι πανω στο στομιο και το σχημα αλλα και η γεωμετρικη τους θεση πρεπει να ειναι τετοια που να εκτονωνει στη σωστη κατευθυνση τα αερια και συναμα να μην εχει παρεμβολες στο πλαστικο κυαθιο κατα τι βολη εχωντας ως αποτελεσμα κακες κατανομες αφου τα φτερακια του κυαθιου παθαινουν ζημια απο το ακανονιστο σχημα του πορτινγκ κατα τιν εξοδο της γομοσης απο την καννη. Πως ειναι δυνατον να βοηθα στην μειωση της αναπηδησης του στομιου απο την στιγμη που οι τρυπες βρισκονται σε ολη τη διαμετρο του τσοκ εκτονωντας ανεξελεγκτα προσ ολες τις κατευθυνσεις τα αερια??? αντι μονο προς τα πανω…
    Τα περισσοτερα τσοκ τετοιου τυπου που κυκλοφορουν στην αγορα ειναι απλα κολπα μαρκετινγκ. Μονο καποιες ιδιοκατασκευες αξιζουν τον κοπο. Επισης, η Briley αντιλαμβανοντας και εχωντας υποψην τα πιο πανω θα λανσαρει στην αγορα ενα νεου ειδους πορτινγκ τσοκ φανερα ανανεωμενο προς το καλυτερο…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #105841

    Ηρακλή καλωσήρθες στην παρέα μας. Όπως είδες, δεν ανέφερα τίποτα για μείωση λακτίσματος και αναπήδησης στομίου. Συμφωνούμε ότι πρόκειται περί διαφημιστικών τρικ. Το θέμα της καταστροφής των φύλλων του συγκεντρωτήρα που αναφέρεις όμως, είναι ακριβώς αυτό που ευνοεί κάποιες φορές την κατανομή. Οι οπές , ή μέσω υποπίεσης ή απλά τριβής, "αρπάζουν" στιγμιαία τα τοιχώματα του συγκεντρωτήρα και τον αποτρέπουν από το να "εμβολίσει" την άτρακτο των σκαγιών. Αυτό τις περισσότερες φορές ισούται με πιο ομοιόμορφες κατανομές.

    Πρακτικά βέβαια, το porting είναι μεγάλος μπελάς.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    339
    skopeytis στις #105843

    LEO Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΟΥ!!!!ΘΑ ΤΟ ΠΡΟΤΙΜΗΣΩ ΧΩΡΙΣ PORTING!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/12/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    Ray στις #105858

    Καλωσόρισες και από εμένα Ηρακλή. Τελικά αυτό αποφάσισα να κάνω. Θα πάρω το spreader στα σίγουρα και για τα άλλα βλέπουμε. Λες ότι το παράγγειλες από το ιντερνετ. Θεωρώ ότι δεν είσαι Ελλάδα. Είσαι Κύπρο? Από ποίο site το παράγγειλες? Η ίδια η εταιρία χρειάστηκε 2-3 μέρες για να μου απαντήσει (θετικά ευτυχώς) για τη δική μου παραγγελία.

    Όσο για το porting συμφωνώ και εγώ = Μπελάς.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    *Hercules* στις #105860

    Φιλε Ray εγω το πηρα μεσο διαδυκτιου πριν ακομα λειτουργισει το online shop της Seminole, η παραγγελεια εγινε απο Αγγλια. Η διαδικασια εγινε μεσο καταστηματος στο ebay που διατηρει η εταιρεια. Μιλησα μεσο τηλεφωνου και email με τον υπευθυνο πωλησεων και το κανονισαμε, η πληρωμη εγινε με τη βοηθεια του Paypal. Δοκιμασε απο το online shop στην ιστοσελιδα της εταιρειας και αν δεν γινεται τοτε να σου στειλω pm το ονομα, τηλεφωνο και email του τυπου που μηλισα εγω.
    Για ο,τι νεοτερο ειδοποιας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    659
    elvas στις #105861

    Η κάνη ενός όπλου πρέπει να έχει μόνο δύο τρύπες. Οι περισσότερες είναι πλεονασμός.
    Λευτέρης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    160
    gnikola στις #106102

    Το porting στα τσόκ δέν έχει καμία σχέση με την αναπήδηση της κάννης. Απλώς τα τσόκ με porting δίνουν ελαφρώς πιό σφικτή τουφεκιά και καλύτερες κατανομές απ ότι τα αντίστοιχα τους χωρίς porting. Ολα αυτά έχουν να κάνουν με τον αέρα που υπάρχει μέσα στην κάννη πρίν την τουφεκιά. Γι αυτό και θεωρούνται ιδανικά σε συνθήκες χαμηλών θερμοκρασιών όπου ο αέρας περιβάλοντος είναι πιό πυκνός. Ολα αυτά βέβαια για τους πολύ ψαγμένους κυνηγούς γιατί στην πράξη οι διαφορές είναι πάρα πολύ μικρές.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #106181

    ο porting στα τσόκ δέν έχει καμία σχέση με την αναπήδηση της κάννης. Απλώς τα τσόκ με porting δίνουν ελαφρώς πιό σφικτή τουφεκιά και καλύτερες κατανομές απ ότι τα αντίστοιχα τους χωρίς porting. Ολα αυτά έχουν να κάνουν με τον αέρα που υπάρχει μέσα στην κάννη πρίν την τουφεκιά. Γι αυτό και θεωρούνται ιδανικά σε συνθήκες χαμηλών θερμοκρασιών όπου ο αέρας περιβάλοντος είναι πιό πυκνός. Ολα αυτά βέβαια για τους πολύ ψαγμένους κυνηγούς γιατί στην πράξη οι διαφορές είναι πάρα πολύ μικρές.
    —————————————————————-

    Πρώτη φορά το ακούω αυτό!!!
    Πως μερικές τρύπες αλλάζουν τον αέρα που υπάρχει μέσα στην κάνη;
    Υποτίθεται ότι ο συγκεντρωτήρας "σκαλώνει" στις τρύπες του porting και ανοίγει λίγο η τουφεκιά.
    Συμφωνώ όμως ότι όλα αυτά είναι λεπτομέρειες που δεν θα κάνουν την διαφορά σε μια ντουφεκιά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    514
    tasosmp στις #106554

    ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΤΑ ΤΣΟΚ "RHINO" http://www.westcountryguns.co.uk/rhino/rhino.htm

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #106559

    Ναι, είναι πάρα πολύ καλά, ιδίως με porting. Εξαιρετικές κατανομές.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    514
    tasosmp στις #106560

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ LEO.EXΩ ΤΗΝ BENELLI CRIO TOY 2003 ME TA ΛΕΠΤΑ ΤΣΟΚ ΚΑΙ ΑΥΛΟ 18,5.ΤΟ ΕΧΩ ΒΟΛΕYΤΗ ΤΟ ΟΠΛΟ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΡΩΤΩ ΓΙΑ ΤΑ RHINO.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #106568

    Παιδιά το έξω ξαναπεί πολλές φορές και το ξαναλέω. Τα after market chokes είναι μία μικρή βελτίωση σε σχέση με τα εργοστασιακά και πάλι όχι πάντα. Πραγματική βελτίωση έως δραματική βελτίωση θα δείτε ότα χρησιμοποιήσετε κορυφαία φυσίγγια. Κάννες, κώνοι, αυλοί, τσοκ… είναι όλα δευτερεύοντα σε σχέση με ένα πραγματικά καλό φυσίγγι. Μην ξεχνάτε, η κάννη είναι μία απλή σωλήνα εκτόξευσης. Η πολύπλοκη συσκευή είναι το φυσίγγι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    514
    tasosmp στις #106569

    LEO ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ.
    ΟΤΑΝ ΔΟΥΛΕΥΩ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΦΥΣΙΓΓΙΟ ΘΑ ΔΩ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΤΑ ΜΗ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΑ ΤΣΟΚ (RHINO) "Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ."
    ΥΓ.ΤΕΛΙΚΑ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΑΓΟΡΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    339
    skopeytis στις #106776

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΑΦΩΤΗΣΕΙ Ο ΛΕΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΕΝΟΣ ΤΣΟΚ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΠΩΣ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΡΟΛΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΜΕ ΕΝΑ AFTER MARKET ΤΣΟΚ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ!!BΡΙΣΚΟΜΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΔΥΟ.ΤΟ RHINO ME PORTING KAI TO TRULOCK!ΣΥΣΦΙΞΗ ΒΕΛΤΙΩΜΕΝΟ ΚΥΛΙΝΔΡΟ.ΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΕΣ ΛΕΟ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ??ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΩΤΕΡΩΝ!!!ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #106779

    Παναγιώτη, σου απάντησα πριν ενάμισυ μήνα: Και τα δύο είναι πολύ πολύ καλά. Πιθανόν το Rhino να σου δώσει καλύτερες κατανομές. Το Trullock είναι πολύ πιο οικονομικό.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 36 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων