παροχοι internet kai τηλεφωνιας

Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 16 έως 25 (από 25 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #106709

    ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΕΙΜΕΝΑ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ ΕΒΑΛΑ ΤΟ P\C NA ΨΑΞΕΙ ΓΙΑ ΔΙΑΘΕΣΙΜΑ ΑΣΥΡΜΑΤΑ ΔΥΚΤΙΑ ,,,,,,,,,,24 ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ?????????? ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΧΩΡΙΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑ…ΕΚΑΝΑ 5-6 ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ ……….ΤΕΛΙΚΑ……..ΖΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΛΕΟΝ………….


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    zatoichi στις #106719

    Δυστηχως ακομα ο κοσμος δεν εχει γνωσεις πληροφορικης και αυτο φαινεται και απο αυτο που ειπες, τα ασυρματα δικτυα ηταν ανοικτα και απροστατευτα και βεβαια οι γνωστες του χωρου μπορουν να κανουν πολλα. Πιστευω στο μελλον οτι τα πραγματα θα καλυτερευσουν για τους καταναλωτες καθως καθε εμπορος τους πασαρει οτι θελει καθως δεν γνωριζουν τι να ζητησουν. Το βλεπω απο συναδελφους που καθε λιγο και λιγακι με ρωτανε τι να αγορασουν και καλα κανουν βεβαια διοτι εγω θα τους προτινω κατι χωρις να εχω συμφερον ενω ο εμπορος εχει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #106723

    Μια και ξέφυγε λίγο η κουβέντα… Μια πολύ επιβλαβής πηγή ακτινοβολίας στο σπίτι μας είναι το ασύρματο τηλέφωνο. Νομίζω ότι όλοι έχετε (εγώ το κατάργησα) ένα τέτοιο. Ο λόγος είναι ότι λειτουργεί σε χαμηλές συχνότητες και εκπέμπει 24 ώρες το 24ωρο. Φυσικά το ίδιο κάνει και το ασύρματο του γείτονα αφού δεν εμποδίζεται από τοίχους ή άλλα εμπόδια, σε μια ακτίνα γύρω στα 40???? ή 50 μέτρα (δεν το ξέρω καλά αυτό). Το κινητό εκπέμπει μόνο όταν μιλάτε και κατά τακτά χρονικά διαστήματα για να εντοπίζει δίκτυο. Στο σπίτι μου πλέον έχω 3 τηλέφωνα στις πρίζες του ΟΤΕ και το ασύρματο είναι στο πατάρι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #106737

    Άντε και να ρίξω και το άλλο θέμα. Υπολογιστή έχουμε. Σύνδεση internet έχουμε. Τι γίνεται με αυτές τις συσκευές VoiP που κυκλοφορούν; Ρωτάω από πρακτικής πλευράς. Ποιά διαδικασία χρειάζεται για να το ενεργοποιήσεις; Είναι όντως τζαμπέ; Έχουν καλή ποιότητα ήχου; Έχετε κάποιο από αυτά;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    160
    gnikola στις #106750

    Πάντως σαν επαγγελματίας ηλεκτρονικός θα ήθελα να δώσω περιληπτικά μερικές συμβουλές σχετικά με τά ραδιοκύματα κοινώς ασύρματες επικοινωνίες.
    Μακριά από κινητά τηλέφωνα και ασύρματα συστήματα πρόσβασης στο ίντερνετ από παρόχους κινητής τηλεφωνίας.
    Μακριά από αμφίδρομες δορυφορικές επικοινωνίες. (Δορυφορικό ιντερνετ)
    Προσπαθήστε να καταργήσετε ακόμα και την πιό αθώα ασύρματη συσκευή μέσα στο σπίτι και σε όποιες συσκευές αυτό είναι αδύνατο αντικαταστήτε τις με συσκευές υπερύθρων.
    Αν το σπίτι σας βρίσκεται κοντά σε περιοχή με κεραίες σταθμών αναμετάδοσης, μετρήστε την ακτινοβολία μέσα στο σπίτι σας με τα κατάλληλα όργανα (ραδιογωνιόμετρα) και μήν διστάσετε να προβήτε στις ανάλογες νομικές συστάσεις και ενέργειες ή ακόμα και να μετακομήσετε.
    Δέν μπορείτε να φανταστήτε με τι πονηρό τρόπο στήνουν κεραίες οι διάφορες εταιρίες παροχής ασύρματων υπηρεσιών.
    Μου έχει τύχει και έχω βρεί κεραίες μέσα σε διαφημιστικές ταμπέλες καταστημάτων και ξενοδοχείων.
    Τίποτα πλέον δεν είναι αθώο με τους καραγκιόζηδες αυτούς που έχουμε μπλέξει. Ούτε κάν η ταράτσα σας ή η ταράτσα της διπλανής πολυκατοικίας και το μπαλκόνι του γείτονα. Είναι τεράστια τα συμφέροντα.
    Οσο δε για τους παρόχους τηλεφωνίας και ίντερνετ η κλασική μου απάντηση σε τέτοιους ενοχλητικούς είναι να έρθουν να σκάψουν μέχρι την πόρτα μου, να φέρουν δικό τους βρόγχο και μετά να έρθουν να το κουβεντιάσουμε <<και όχι να κάνουν τους άντρες με ξένα α***δια>>. Δεν είμαι οπαδός της αρνητικής διαφήμησης αλλά εδώ φαίνεται ότι ισχύει απόλυτα η διαφήμιση με την καφετιέρα.
    Κάτι άλλο που πρέπει να προσέξουμε πολύ είναι τα ασύρματα ρούτερ που κυκλοφορούν στην αγορά. Αν έχετε τέτοιο απενεργοποιήστε και ελέγξτε αν έχει απενεργοποιηθεί η ασύρματη επικοινωνία. Κάντε και τακτικούς ελέγχους αν η ασύρματη επικοινωνία είναι απενεργοποιημένη γιατί ανωμαλίες στην τροφοδοσία τους μπορεί να την επανενεργοποιήσουν. Βέβαια υπάρχει δυνατότητα κωδικού πρόσβασης αλλά πολλές φορές αυτά τα μέτρα έχουν αποδειχτεί ανεπαρκή. Μπορεί ο γείτονας με τέτοιο ρούτερ να έχει διαχρονικά τσάμπα ίντερνετ. Ακόμα κι αν υπάρχει laptop προτιμήστε να το συνδέσετε με καλώδιο ή usb ή lan.
    Οσο δε για τις υψηλές ιντερνετικές ταχύτητες που λανσάρουν, κάποιοι θα πρέπει να ξέρετε ότι είναι διαφημιστικά τρίκ των διαφόρων εταιριών. Θα πρέπει να ξέρετε ότι στα ασύρματα δίκτυα όσο καλή κι αν είναι η ποιότητα των μηχανημάτων υπάρχει ο παράγοντας ηλεκτρονικός θόρυβος που περιορίζει τις ταχύτητες πολύ χαμηλότερα απ ότι ακουμε στις διαφημίσεις τους.
    Οσο για τα ενσύρματα δίκτυα, κι εκεί υπάρχει όριο ανάλογα την παλαιότητα και την ποιότητα του δικτύου. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση το απαρχαιωμένο δίκτυο του οτε να δουλέψει στις ταχύτητες που αναφέρουν στις διαφημίσεις τους. Τέτοιες ταχύτητες μόνο με οπτικές ίνες και μέχρι την πόρτα μας για να μπορέσουν να πλησιάσουν τις ταχύτητες που λανσάρουν στις διαφημήσεις τους.
    Αυτά μέχρι στιγμής. Αν θυμηθώ και κάτι άλλο, εδώ είμαστε…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    zatoichi στις #106754

    Θα συμφωνησω με αυτα που λες gnikola! Εγω τυχαινει να εχω ασυρματο router καθως εχω 2 Η/Υ που μπαινουν στο Internet. Ομως ακολουθω την εξης διαδικασια και ειμαι σιγουρος οτι περιοριζω στο ελαχιστο δυνατον την ακτινοβολια. Το router το ανοιγω μονο οταν θελω να μπω στο διαδικτυο, καθομαι οσο ειναι να κατσω και μετα το ξανακλεινω. Επομενως δεν εκπεμπει τιποτα οσο ειναι κλειστος. Και κανεις δεν μπορει να εχει προσβαση στο δικτυο μου καθως οσο ειναι κλειστος ο router δεν φαινεται πουθενα και βεβαια δεν εκπεμπει. Βεβαια οσοι κατεβαζουν ωρες ατελειωτες δεδομενα απο το διαδικτυο ειναι καλυτερα να βαλουν ενα router ethernet καθως ετσι και μεγαλυτερη ταχυτητα θα εχουν και ακτινοβολια μηδεν και κανεις δεν θα μπορει να μπει στο δικτυο τους….βεβαια οι crakers μπαινουν παντου αλλα δεν θα ασχοληθουν με ενα δικτυο σπιτιου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    poliths.hunter στις #106924

    Η δική μου ταλαιπωρία λέγεται fortnet 2play. Συνεχείς διακοπές στή σύνδεση. ταχύτητες χειρότερες από pstn (αλήθεια download από 4 έως 20 kb/sec) και από εξυπηρέτηση πελατών σας λέω μόνο ότι εδώ και δύο μήνες δεν μπορώ να τους βρώ. Τους έπιασα μόνο κανα δυό φορές στις 04.00 τά ξημερώματα.
    Το συμβόλαιο που έχω κάνει αναφέρει έως 24mbs.???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    740
    αλεξανδρος-ΤΟΜΜΥ στις #349404

    Η δική μου ταλαιπωρία λέγεται fortnet 2play. Συνεχείς διακοπές στή σύνδεση. ταχύτητες χειρότερες από pstn (αλήθεια download από 4 έως 20 kb/sec) και από εξυπηρέτηση πελατών σας λέω μόνο ότι εδώ και δύο μήνες δεν μπορώ να τους βρώ. Τους έπιασα μόνο κανα δυό φορές στις 04.00 τά ξημερώματα.
    Το συμβόλαιο που έχω κάνει αναφέρει[b] [color=”#000000″][size=6]έως [/size][/color][/b] 24mbs.???

    Καλησπερα.και εγω το ιδιο προγραμμα εχω.Κανα μηνα περιπου.Κανενα προβλημα μεχρι στιγμης,οσο αφορα την τηλεφωνια και το ιντερνετ απο αποψη αποσυνδεσεων.Λιγο χαμηλη ταχυτητα για τα υποσχομενα αλλα δεν πειραζει.πλεον κατεβαζω με 400-450kb/sec

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    poliths.hunter στις #349405

    Καλησπερα.και εγω το ιδιο προγραμμα εχω.Κανα μηνα περιπου.Κανενα προβλημα μεχρι στιγμης,οσο αφορα την τηλεφωνια και το ιντερνετ απο αποψη αποσυνδεσεων.Λιγο χαμηλη ταχυτητα για τα υποσχομενα αλλα δεν πειραζει.πλεον κατεβαζω με 400-450kb/sec

    Καλησπέρα, τις ταχύτητες download που αναφέρεις τίς παίρνεις από ένα site πχ microsoft. nvidia,κλπ ή από torrent, azureus ,limewire.. .. Γιατί έχει μεγάλη διαφορά πχ στα διάφορα torents παίρνεις αρχεία από 15,20 50 άτομα.Τις ταχύτητες θα τις δείς μόνο όταν κατεβάσεις άς πούμε drivers από το site της nvidia που είναι και το πιο σταθερό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    740
    αλεξανδρος-ΤΟΜΜΥ στις #349406

    Καλησπέρα, τις ταχύτητες download που αναφέρεις τίς παίρνεις από ένα site πχ microsoft. nvidia,κλπ ή από torrent, azureus ,limewire.. .. Γιατί έχει μεγάλη διαφορά πχ στα διάφορα torents παίρνεις αρχεία από 15,20 50 άτομα.Τις ταχύτητες θα τις δείς μόνο όταν κατεβάσεις άς πούμε drivers από το site της nvidia που είναι και το πιο σταθερό.

    Αδερφε δεν ασχολουμε πλεον καθολου με τορεντ ουτε με λαιμγουαιρ.
    rapidshare… :D

Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 16 έως 25 (από 25 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων