MYTHBUSTERS – Μύθοι και Πραγματικότητα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 241 έως 255 (από 835 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #115333

    … Συνέχεια…
    3. Αρχικές ταχύτητες σκοπευτικών φυσιγγίων:
    Μετά από μια περιήγηση στο site της BASCHIERI & PELLAGRI:
    Baschieri & Pellagri
    η οποία δίνει πλήρη τεχνικά χαρακτηριστικά για κάθε φυσίγγι της, μπορεί κανείς να κάνει ενδιαφέρουσες παρατηρήσεις:
    Οι αρχικές ταχύτητες που δίνει για τα σκοπευτικά φυσίγγια της των 24 γρ. κυμαίνονται από 411 m/s (το COMPETITION 2000) μέχρι 415 m/s (F2 FLASH και F2 Double Trap). Για τα σκοπευτικά των 28 γραμμαρίων, από 401 m/s – 409 m/s.
    Για τα κυνηγετικά φυσίγγια δίνει ταχύτητες από 392 m/s (GP UNIVERSAL) μέχρι 408 m/s (MB EXTRA).
    Αξίζει εδώ να αναφέρω ότι για το «κλασικό φυσίγγι 34 γρ. μεγάλης ξένης εταιρίας» που έγραψα σε παλιότερο μήνυμά μου, ότι σε Οδηγό Αγοράς παρουσιαζόταν ως «…πολύ γρήγορο, που … ελαχιστοποιεί την προσκόπευση» (!!!), (προφανώς έγραψαν ότι τους έδωσε η ελληνική αντιπροσωπεία), η εταιρία δίνει V1 = 398 m/s !!! (για το F2 CLASSIC πρόκειται).

    Και μια παρατήρηση για το ελληνικό demi magnum, που αναφέρει ο Μάριος, με την αρχική ταχύτητα των … 452 m/s !!! Για το αντίστοιχο φυσίγγι της, το BABY MAGNUM 42 gr, η B&P δίνει V1 = 389m/s και Pmax = 716 bar (με την προοδευτική πυρίτιδα M92S). Μπορεί λοιπόν να φανταστεί κανείς τι πιέσεις θα είχε ένα φυσίγγι 40 γρ αν είχε πραγματικά αρχική ταχύτητα 452 m/s. Αυτό δεν θα ήταν κυνηγετικό αλλά … φυσίγγι Δοκιμής (proof load) και μάλιστα …ενισχυμένης.
    Να σημειώσω ότι η Β&Ρ, τέτοιες ταχύτητες δεν δίνει ούτε στα φυσίγγια της με ατσάλινα σκάγια, για τα οποία οι τιμές που δίνει κυμαίνονται μεταξύ 420 m/s (STEEL SHOT 35 gr) και 435 m/s (STEEL SHOT 24 gr).


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #354979

    [font=”Verdana”]
    ΠΡΟΒΟΚΑΤΣΙΑΑΑΑΑ :P :D :D :angry: :angry:
    Φταίει το …….. ταχύμετρο…… κυρ Leo – τροχονόμε!!!!!!!!
    εμείς δεν φταίμε ότι "έγραψε" είπαμε!!!!!
    κλέβει το άτιμο κλέβει!!!!
    καμιά εκατοστή m/sec σιγά την υπόθεση!!!!!!:) :( :D :D :P

    Το τι φύκι για μεταξωτή κορδέλα μας πουλάνε δεν περιγράφετε!!!!!
    Αλλά ΕΜΕΙΣ φταίμε που ζητάμε "γρήγορα" φυσίγγια, χωρίς να ξέρουμε τι εστί γρήγορο φυσίγγι.
    Οι Αμερικάνοι κυνηγοί ΔΕΝ είναι "αμερικανάκια", βλέπετε τι αρχικές ταχύτητες έχουν τα φυσίγγια τους;

    Έχει "μαλλιάσει" το πληκτρολόγιο να γράφω για ΚΑΛΟ φυσίγγι με ΣΥΓΚΡΑΤΗΜΕΝΕΣ αρχικές ταχύτητες γύρω στα 380 m/sec, αυτό το λέει κι ο Leo :P
    Μην κοιτάτε αρχικές ταχύτητες αλλά μένουσες στα 20 και στα 36,5 μέτρα και κυρίως χρόνο πτήσης (Flight time) των σκαγίων!!! ξέρετε πολλούς γομωτές που να δίνουν ΑΥΤΑ τα στοιχεία;;;

    Συνέχεια του μύθου: οι Αμερικάνοι φτιάχνουν σκοπευτικά φυσίγγια με "χαμηλές" ταχύτητες, γιατί ρίχνουν πολλά μάγκνουμ και πρέπει να ταιριάζουν οι προσκοπεύσεις!!! Αλήθεια ή μύθος;;;
    [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #354997

    Συνέχεια του μύθου: οι Αμερικάνοι φτιάχνουν σκοπευτικά φυσίγγια με "χαμηλές" ταχύτητες, γιατί ρίχνουν πολλά μάγκνουμ και πρέπει να ταιριάζουν οι προσκοπεύσεις!!! Αλήθεια ή μύθος;;;

    Μύθοοοοοος!!!!

    Ρίχνουν αργά φυσίγγια γιατί επιτρέπεται να ρίχνουν μέχρι 32 γραμμάρια στο σκοπευτήριο κι έτσι αποφεύγουν το υπερβολικό κλώτσημα. Γιατί είναι τόσο δημοφιλείς οι καραμπίνες εκεί νομίζεις; Κι εξάλλου magnum ρίχνουν ή στις γαλοπούλες, όπου κάθονται ακίνητες, ή ατσάλινα στα υδρόβια με ταχύτητες 1450 – 1700 πόδια το δευτερόλεπτο.

    Myth busted!!!

    Χα! Πρόλαβα και απάντησα πριν μου το απαγορεύσεις… :angry:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #355015

    ……………………..

    Χα! Πρόλαβα και απάντησα πριν μου το απαγορεύσεις… :angry:

    :P :D :D :D :D :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #115389

    Επειδή με τις ταχύτητες γίνεται γενικά ένα μπαχαλο, και όλα για να μπερδέψουν τον αγοράστη,
    Για να υπάρχει σύγκριση πρέπει να μετράμε τα ίδια μεγέθη, η παραμικρή αλλάγη αλλάζει δραματικά τα πράγματα, \
    V1 (η ταχύτητα στο 1 μέτρο) V10 (ταχύτητα στα 10 μέτρα) κλπ,
    μπορεί να βρέθούν όλα τα ενδιάμεσα,
    Εαν κάποιος μετράει στο στόμιο και κάποιος στο 1 μέτρο δεν είναι συγκρισιμα μεγέθη.
    Η ταχύτητα των σκαγιών βλέπε "hight velocity) κλπ μπορεί να μην παίζει το ρόλο που της αποδίδεται αλλά μην τα κάνουμε όλα ίσιαδι, επηρεάζει,
    Τα 380-400 μέτρα στο V1 είναι ταχύτητες που μπορούν να δώσουν και καλές κατανομές αλλά και χαμηλές πιέσεις και στα 40γρ χωρίς τιποτα το ιδαίτερο στην κατασκευή.
    Αρκεί να ισχύουν προυποθέσεις που δεν τηρούνται από τους κατασκευαστές, για διάφορους λόγους
    Επισης με προυποθέσεις κλπ, (ειδικές τάπες – αποφυγή της έκρηξης κλπ) τα 42 γρ μπορούν να ταξιδέψουν με 420+ μέτρα και χαμηλές πιέσεις στα επίπεδα κοινών 32-34 γρ.
    Το γιατί δεν βγαίνουν στην παραγωγή????
    Πόσοι θα συμβιβαζοσασταν με κάποια ελάχιστα κατάλοιπα προοδευτικής πυρίτιδας στην κάννης σας???
    Υπαρχουν και άλλα, χαμηλότερο κόστος παραγωγής μπορεί σε έναν ιδιογομωτή να μην παίζει ρολο το 0,1 της πυριτιδας παραπάνω στο φυσίγγι, αλλά στην βιομηχανία???? Αρα τι κάνουμε που θέλουμα να έχουμε πιέσεις για να σπρώξουμε γρήγορα τα σκάγια, αυξάνουμε την στατική – σφιγγουμε τα κλεισίματα, ποιο δυνατά καψύλια, = ποιο απότομη κάυση σε μικρότερο διάστημα μέσα στην κάννη – ΜΕΑΛΥΤΕΡΕΣ πιεσεις αλλά ταχύτητες δεν δίνει μόνο το απότομο σπρώξιμο, αλλά ακόμα μεγαλύτερο το συνεχόμενο σπρωξιμο, το οποίο μοιράζει τις πιέσεις σε μεγαλύτερο μέρος της κάννης.
    Τώρα ψάξτε να βρείτε γιατί τα αμερικάνικα φυσίγγια έχουν εξαιρετικά χαλαρά κλεισίματα???
    Ζήτημα προς διερεύνηση
    Επηρεάζει ο κάλυκας gordon τις πιέσεις??Και γιατί??
    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    659
    elvas στις #115423

    Παντελή,
    Φυσίγγια 42 και 46 γραμμαρίων με 420 μ/δ στην άκρη της κάνης δεν είναι δύσκολο να κατασκευαστούν. Ακριβώς αυτά τα φυσίγγια τα γεμίζω εδώ και αρκετό καιρό σε κάλυκες 70 χιλ. και κάτω από το όριο των 740 bar.
    Η κατασκευή τους απαιτεί πολύ προσεκτική επιλογή των υλικών, μεγάλη εμπειρία στις ιδιογομώσεις και, αναγκαστικά, κάποιο τρόπο μέτρησης των πιέσεων. Και φυσικά το κόστος τους είναι αρκετά μεγαλύτερο σε σύγκριση με τα "συνηθισμένα".
    Όταν όμως βλέπεις την ποιότητα των κατανομών στον πίνακα, ενθουσιάζεσαι.
    Όσο για τον κάλυκα τύπου Gordon, αν και δεν τους χρησιμοποιώ, νομίζω ότι μειώνουν κατά τι τις πιέσεις, αφού λειτουργούν με την ίδια αρχή των αμορτισέρ των συγκεντρωτήρων. Το όποιο μέγεθος της διαφοράς μόνο σε βλητικό σταθμό και κάτω από πολύ συγκεκριμένες συνθήκες μπορεί να μετρηθεί.
    Λευτέρης.

    http://www.europeancartridgeunlimited.com

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    362
    argirishunter στις #115919

    ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΒΙΝΤΕΟ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΥΘΟΣ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ…. ΦΥΣΙΚΑ Ο LEO ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΧΑΡΤΙΑ ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ… ΑΛΛΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ μπιλιες αν αυτες δεν παραμορφωθουν και βρει ενα βραχο υπο συγκεκριμενη γωνια προσπτωσης να γυρισει πισω … δεν νομιζω ακριβως οπως στο βιντεο…
    τα μονοβολα πιστευω λογο της πλαστικοτητασ της κρουσης δεν πιστευω….

    http://www.youtube.com/watch?v=a_pW5zAYWN0…feature=related

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #355418

    ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΒΙΝΤΕΟ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΥΘΟΣ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ…. ΦΥΣΙΚΑ Ο LEO ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΧΑΡΤΙΑ ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ… ΑΛΛΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ μπιλιες αν αυτες δεν παραμορφωθουν και βρει ενα βραχο υπο συγκεκριμενη γωνια προσπτωσης να γυρισει πισω … δεν νομιζω ακριβως οπως στο βιντεο…
    τα μονοβολα πιστευω λογο της πλαστικοτητασ της κρουσης δεν πιστευω….

    [url=”http://www.youtube.com/watch?v=a_pW5zAYWN0&feature=related”]http://www.youtube.com/watch?v=a_pW5zAYWN0…feature=related[/url]

    [font=”Verdana”]Φυσικά και μπορεί να συμβεί.
    Εγώ το έχω πάθει πιτσιρικάς με αεροβόλο.
    Ήμουν δεν ήμουν 15 χρονών και με έναν φίλο μου λίγο πιο μικρό από μένα πάμε να "μηδενίσουμε" το αεροβόλο του ένα Diana 16.
    Κάτι είχε γίνει και είχε μετακινηθεί το κλισιοσκόπιο από την θέση του.
    Στήνουμε λοιπόν κάτι υποτυπώδεις στόχους στον κορμό μιας καρυδιάς και αρχίζω τις βολές (απόσταση περίπου 15-20 m)
    Κάποια στιγμή αφού έχω ρίξει 2-3 βολές, ρίχνω ένα μολύβδινο βληματάκι μυτερό – "κυνηγετικό" και αμέσως νιώθω κάτι να με χτυπάει στο πρόσωπο χωρίς μεγάλη δύναμη!!!

    Συμπεράσματα που βγάλαμε τότε:
    η καρυδιά δεν κάνει για υπόβαθρο τοποθέτησης στόχων :angry:
    το αεροβόλο είναι "κάτσε καλά" :D
    προσέχουμε πως ρίχνουμε :D
    και…. αγοράσαμε λαχείο!!!! ;) :D :D

    τι θυμήθηκα πάλι…. [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/03/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    128
    BOOKER στις #115920

    ΑΡΓΥΡΗ Ο ΕΞΟΣΤΡΑΚΙΣΜΟΣ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΣΤΟ ΒΙΝΤΕΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΜΟΝΟΒΟΛΟ….ΕΜΕΝΑ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΜΑ ΜΕ ΒΟΛΙΔΑ ΑΕΡΟΒΟΛΟΥ…..ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΗΝ ΕΦΑΓΑ ΣΤΟ ΠΟΔΙ …ΧΕΧΕΧΕ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #115922

    Στο αεροβολο συμβαινει αυτο οταν η βολιδα προσκρουση σε καποιο υλικο στο οποιο λογο της χαμηλης ταχυτητας της βολιδας δεν μπορει να "καρφοθει" στο υλικο,και αυτο το υλικο εχει αυξημενη ελαστικοτητα οπως το ξυλο π.χ, τοτε συμβαινη αυτο το φαινομενο.Σε μια σκληρη επιφανεια οπως το μεταλλο απλως πολτοποιειται και πεφτη,αλλα και παλι οχι ακριβως απο κατω,γιατι ακομα και το μετταλο εχει καποιο βαθμο ελαστικοτητας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    138
    PanutsosChris στις #355980

    Αν τολμάτε λοιπόν να δοκιμάσετε κάτι διαφορετικό, ιδίως οι κάτοχοι ελαφριών δικάνων, τότε δώστε μία ευκαιρία στα σκοπευτικά φυσίγγια. Ιδίως τα φυσίγγια του Skeet με τα 24 γραμμάρια 9½άρια, με πάνω από 500 σκάγια στη γόμωση, δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν από τα 9άρια των 32 γραμμαρίων στο κυνήγι της τσίχλας, και η εμπειρία μου λέει ότι είναι και πολύ πιο σταθερά σε απόδοση στις κλιματικές διακυμάνσεις. Και κουβαλάς άνετα ένα κουτί παραπάνω στο γιλέκο.

    Σας προκαλώ να τολμήσετε, και περιμένω εντυπώσεις απ' όσους τα δοκιμάσουν στην τσίχλα…

    επαναφερω ανα παλιο θεμα και παραθετω τις εμπειριες μου.την τελευταια εβδομαδα εριξα τουλαχιστον 7-8 κουτια σκοπευτικα φυσιγγια skeet 24γρ σε τσιχλα με ολους τις μεθοδους κυνηγιου(πρωινο-απογευματινο-περπατητο) συγκεκριμενα τα nobel sport με πραγματικα εξαιρετικα αποτελεσματα ακομη και σε πολυ μακρινες αποστασεις,βεβαια υπηρχαν και αρκετα τραυματισμενα μαλλον ομως οφειλονταν σε λαθη σκοπευσης!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    637
    mafiaworld87 στις #356015

    επαναφερω ανα παλιο θεμα και παραθετω τις εμπειριες μου.την τελευταια εβδομαδα εριξα τουλαχιστον 7-8 κουτια σκοπευτικα φυσιγγια skeet 24γρ σε τσιχλα με ολους τις μεθοδους κυνηγιου(πρωινο-απογευματινο-περπατητο) συγκεκριμενα τα nobel sport με πραγματικα εξαιρετικα αποτελεσματα ακομη και σε πολυ μακρινες αποστασεις,βεβαια υπηρχαν και αρκετα τραυματισμενα μαλλον ομως οφειλονταν σε λαθη σκοπευσης!

    Φίλε panoutsos και εγώ είχα ρίξει πρίν καιρό στις τσίχλες φυσίγγια sporting 28g. με καταπληκτικά αποτελέσματα ακόμα και σε οριακές βολές! Ας μήν ξεχνάμε ότι στην Αγγλία κυνηγούν τους φασιανούς και τις πέρδικες στην παγάνα με φυσίγγια 28-30gr. no6-7. και τουφεκάνε τα εισερχόμενα πουλιά σε αποστάσεις 25-30 ακόμα και 35 μέτρων! Επίσης ενα μεγάλο πλεονέκτημα που έχουν τα σκοπευτικά φυσίγγια είναι οι μεγάλες τους ταχύτητες και η χαμηλή ανάκρουση πράγμα πολύ σημαντικό για το κυνήγι της τσίχλας!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    223
    alexadros100 στις #356027

    ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΒΙΝΤΕΟ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΥΘΟΣ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ…. ΦΥΣΙΚΑ Ο LEO ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΧΑΡΤΙΑ ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ… ΑΛΛΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ μπιλιες αν αυτες δεν παραμορφωθουν και βρει ενα βραχο υπο συγκεκριμενη γωνια προσπτωσης να γυρισει πισω … δεν νομιζω ακριβως οπως στο βιντεο…
    τα μονοβολα πιστευω λογο της πλαστικοτητασ της κρουσης δεν πιστευω….

    [url=”http://www.youtube.com/watch?v=a_pW5zAYWN0&feature=related”]http://www.youtube.com/watch?v=a_pW5zAYWN0…feature=related[/url]

    Προσοχή αγαπητοί συνάδελφοι. Στο στρατό είχε τύχει να γυρίσει βλήμα από στόχο που ήταν σε 2500 μέτρα απόσταση και να περάσει πολύ δίπλα μας σφυρίζοντας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #119824

    Επαναφερω το παρον post, για το φιλο cyrosd που ρωτησε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #119827

    Φιλε panoutsos εχω δει ταινια του Λοβερδου να κυνηγαει στην Αγγλια φασσες με 28 γρμ σκαγια και να κανει αρκετα μακρυνες βολες.Στην Αγγλια νομιζω συνηθιζονται τα φυσιγγια των 28γρμ για ολα τα θηραματα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 241 έως 255 (από 835 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων