MYTHBUSTERS – Μύθοι και Πραγματικότητα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 271 έως 285 (από 835 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    395
    gp106 στις #358863

    Ανά διαστήματα έχω δει αρκετές αντιπαραθέσεις σχετικά με το θέμα του μήκους της κάννης σε ένα όπλο και κατά πόσο έχει επιπτώσεις στην απόδοση του φυσιγγίου. Τα σίγουρα πλεονεκτήματα αφορούν τη γραμμή σκόπευσης ειδικά στις μακρινές ντουφεκιές. Μειονέκτημα κατά την γνώμη μου πάντα ο μεγαλύτερος χρόνος σκόπευσης σε σχέση με μια κοντή κάννη που έρχεται γρηγορότερα στο μάτι ειδικά στις μπιχτές ντουφεκιές. Καθαρά τώρα στο θέμα της απόδοσης της ντουφεκιάς πιστεύω ότι η μακριά κάννη προσφέρει καλύτερες συγκεντρώσεις και κατανομές σε σχέση με μια κοντή. Μιλάμε πάντα γιά ίδιο όπλο και ίδιο φυσίγγι σε σταθερό στόχο που εκεί έχουμε καλύτερη αποτύπωση της εικόνας. Κάποιος βέβαια μπορεί να πει ότι το κάθε όπλο και το κάθε φυσίγγι είναι μοναδικό ακόμα κι αν είναι της ίδιας εταιρίας ή παρτίδας. Αλλά κάποια στιγμή οι πολλές συμπτώσεις σε κάνουν να προβληματίζεσαι όπως πολύ εύστοχα είχε πει σε παλαιότερο post ο Λεωνίδας. Δυστυχώς δεν έχω κρατήσει φωτογραφικό αρχείο από δοκιμές που είχαν γίνει στο παρελθόν να δείτε αισθητές διαφορές. Επιστημονική εξήγηση με χρήση φυσικής και τα συναφή δεν μπορώ να δώσω γιατί δεν κατέχω καλά το συγκεκριμένο πεδίο. Μια πιθανή εξήγηση που υποθέτω είναι η μεγαλύτερη απόσταση μέσα στην οποία αναπτυσονται και κινούνται τα αέρια της καύσης και δεύτερον το γεγονός ότι ο συγκεντρωτήρας με τα σκάγια αργούν περισσότερο να έρθουν σε επαφή με τις εξωτερίκες δυνάμεις του περιβάλλοντος. Βέβαια από εκεί και πέρα είναι και θέμα γούστου και κατά πόσο βολεύει τον καθένα. Εγώ προσωπικά όπλο με κάννη κάτω από 70 cm δεν είχα ποτέ μου και δεν νομίζω να αποκτήσω ποτέ και ένας από τους βασικούς λόγους ήταν αυτός της αισθητικής εικόνας, αν και στην πορεία το θέμα της απόδωσης με προβλημάτισε και συνεχίζει να με προβληματίζει έντονα. Πάντα φιλικά και χωρίς διάθεση υποτήμησης των όποιων επιλογών άλλων συναδέλφων. :P


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    395
    gp106 στις #120506

    Κακώς ανέφερα αντιπαραθέσεις στην αρχή του post. Ταιριάζει καλύτερα το ανταλλαγή απόψεων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #120544

    λογοι αντιπαραθεσεις δεν υπαρχουν οταν μια συζητηση κρατιεται σε τεχνικο επιπεδο,τη βλητικη και γενικα τα οπλα τα περιλαμβανουν αριθμοι τα οποια μπορουν ξεκαθαρα να αποδειξουν αν Π.χ μια μακρυα καννη εχει καλυτερα βλητικα αποτελεσματα απο μια πιο κοντη,και αν αυτη η διαφορα ειναι αξια λογου.Η δοκιμες που εχουν γινει μιλανε για διαφορες πολυ πιο κατω απο 10%απο διαφορους ξενους συγγραφεις οπως ο συγχωρεμενος ο Gough Thomas.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #120547

    Ίσως η συνεισφορά του ιδανικού μήκους κάννης για τον καθένα μας στην βελτίωση της σκόπευσης, να είναι σημαντικότερη από την συνεισφορά του μήκους της στην βλητική της απόδοση. Τι με νοιάζει δηλαδή η φονικότητα μίας κάννης 81 εκατοστών αν δεν μπορώ να την στρέψω στο σωστό σημείο; Γι αυτό επιμένω πως το σημαντικότερο είναι να ταιριάζει το όπλο στον κυνηγό, τόσο ως μέτρα κοντακίου, όσο και ως συνολική συμπεριφορά, η οποία εξαρτάται από το συνολικό βάρος, το ζύγισμα, το μήκος κάννης, την αίσθηση της σκανδάλης, το λάκτισμα, τον τύπο λειτουργίας, την ευχρηστία κλπ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    473
    DIONISOS στις #362466

    Δυστυχώς όχι Θανάση. Οι περισσότεροι περιμένουμε να ανοίξει το κυνήγι και τότε κάνουμε τις δοκιμές μας. Μετά τις 20/8 έλα στην "παιδική χαρά" μου να δοκιμάσουμε ό,τι θέλεις.

    Όσες φορές έχω αναίβει σκοπευτήριο πάντα έχω αυτή την απορία. Υπάρχει τρόπος να δοκιμάσουμε τσιχλοφύσιγγα(λόγω μικρής γόμωσης) και σε κινητό αλλά και σε πίνακα. Είναι σημαντικό να υπάρχει ένας πίνακας δοκιμών.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #124906

    Στο σκοπευτήριο της Πάρνηθας δεν επιτρέπεται.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Cynergy στις #362594

    Στο σκοπευτήριο της Πάρνηθας δεν επιτρέπεται.

    Δεν έχει πίνακα στην Πάρνηθα ?
    Στο Σχιστό έχει απέναντι δεξιά από το sporting, δίπλα έχει και ένα κουβά με ώχρα για να τον βάφεις ανάμεσα στις δοκιμές.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #362678

    Βλητικα αν δεν κανω λαθος η μακρυτερη καννη στελνει τα σκαγια πιο μακρια και με μεγαλυτερη κινητικη ενεργεια. Η γνωμη μου ειναι οτι για γρηγορες και κοντινες τουφεκιες θελει κοντη καννη (61cm) ιδιαιτερα για μπεκατσα στο πυκνο, αντιθετος για μετριες (66cm) και για μακρινες τουφεκιες που υπαρχει χρονος να σημαδεψουμε θελει πιο μακρια καννη (71-76cm) ενω ο βαλτος πολυ μακρια καννη (76-81-86cm). Δεν μπορουμε ομως να εχουμε 4-5 οπλα ο καθενας οποτε στην καλυτερη περιπτωση οποιος μπορεσει να εχει 2 οπλα μοιραζει καλυτερα τις οποιες απαιτησεις. Οποιος εχει μονο 1 οπλο μαλλον το περνει με καννη 66 ή 71cm σαν μεση λυση, προσωπικα διαλεξα 71cm και εχω κανει και τουφεκιες στα 50-60 και 65 μετρα και οτι πετυχαινω πεφτει, βεβαια απο οταν εφερα το κοντακι στα μετρα μου (μαζι με τις συμβουλες του Λεωνιδα) οτι μου περασει και το προλαβω με καλοσημαδεμενη τουφεκια το δαιμονιζω! ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3431
    ΛΕΩΝ στις #125179

    ΦΙΛΕ ΝΙΚΟ,ΜΑΛΛΟΝ ΛΑΘΟΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΕΧΕΙΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΜΗΚΟΣ ΤΗΣ ΚΑΝΗΣ.ΠΑΛΗΑ ΜΕ ΤΗ ΜΑΥΡΗ ΜΠΑΡΟΥΤΗ,ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕ.ΟΣΟ ΠΙΟ ΜΑΚΡΙΑ Η ΚΑΝΗ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΜΑΚΡΙΑ ΤΟ ΒΟΛΙ.ΤΩΡΑ ΣΤΑ ΣΥΓΧΡΟΝΑ ΟΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ ΤΟ ΜΗΚΟΣ ΤΗΣ ΚΑΝΗΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΠΟΣΟ ΜΑΚΡΙΑ ΚΟΒΕΙ.Η ΜΑΚΡΙΑ ΥΠΕΡΕΧΕΙ ΛΙΓΟ ΣΕ ΑΡΧΙΚΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ,ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ 10-16 ΠΟΝΤΟΥΣ ΣΤΟ ΜΗΚΟΣ,ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΗ ΓΡΑΜΜΗ,ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΚΡΥΚΑΝΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΝΤΑΙ ΣΤΟ ΚΑΡΤΕΡΙ.ΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ ΠΥΡΙΤΙΔΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΛΗΡΗ ΚΑΥΣΗ ΣΤΑ 50ΕΚΑΤΟΣΤΑ.ΕΤΣΙ ΤΟ ΜΗΚΟΣ ΤΗΣ ΚΑΝΗΣ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΣΤΗ ΣΚΟΠΕΥΣΗ.ΜΠΗΧΤΗ ΝΤΟΥΦΕΚΙΑ ΘΕΛΕΙ ΚΟΝΤΗ ΚΑΝΗ,ΝΑ ΣΟΥ ΄ΡΧΕΤΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ,ΜΑΚΡΙΝΗ ΝΤΟΥΦΕΚΙΑ,ΘΕΛΕΙ ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΝΗ.ΧΡΥΣΟΣ ΜΕΣΟΣ ΟΡΟΣ ΤΑ 66-71 ΕΚΑΤΟΣΤΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #125180

    Έτσι ακριβώς. Εάν μιλάμε για καραμπίνες, συμφωνώ ότι το δίλημμα είναι ανάμεσα στα 66 και τα 71 εκατοστά. Οτιδήποτε λιγότερο ή περισσότερο, είναι υπερβολή. Εκτός και αν είναι όπλο πολύ συγκεκριμένης εφαρμογής. Π.χ. μόνο για μπεκάτσα στο πυκνό ή μόνο για ημερήσιο κυνήγι πάπιας / χήνας. Το γενικό κυνήγι θέλει όπλο με προδιαγραφές που να καλύπτουν ποικιλία σεναρίων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #125184

    Αφού ζητάς την γνώμη μου, θα απαντήσω ότι συγκεκριμένα με την αυξημένη υγρασία, ποτέ δεν βρήκα σαφείς απαντήσεις. Σαφώς και παίζει ρόλο η αυξημένη αντίσταση της ατμόσφαιρας, αλλά δεν πρέπει να είναι μόνο αυτό. Κάτι συμβαίνει και με την καύση της πυρίτιδας, εξ ου και η θεωρία ότι τα φυσίγγια που είναι γεμισμένα με διβασική πυρίτιδα πάνε καλύτερα στην υγρασία. Τα φυσίγγια αυτά δεν είναι πιο γρήγορα, συνήθως το αντίθετο συμβαίνει αφού οι διβασικές πυρίτιδες παράγουν συγκριτικά υψηλότερες πιέσεις. Ούτε και έχουν συγριτικά περισσότερα γραμμάρια. Άρα κάτι συμβαίνει με την καύση, προφανώς λόγω της προσθήκης νιτρογλυκερίνης στη χημική σύσταση της πυρίτιδας.[/quote][/color]

    Προχθές έπινα καφέ με το Νικήτα Κυπρίδημο και τον Χρήστο Χατζιώτη. Έριξα στο τραπέζι για συζήτηση το θέμα της υγρασίας. Ούτε ο ένας ούτε ο άλλος συμμερίστηκαν την γνώμη μου ότι κάποιο ρόλο παίζει η καύση. Ο Χατζιώτης υποστήριζε ότι η υγρασία δεν παίζει κανένα ρόλο και ο Νικήτας είπε ότι η υγρασία επηρεάζει τις αντιδράσεις του ανθρώπινου οργανισμού και ότι τα τραυματισμένα πουλιά είναι αποτέλεσμα κακής σκόπευσης, όχι αναποτελεσματικών φυσιγγίων. Όσο και να με βολεύει το δεύτερο σενάριο λόγω ιδιότητας, δυσκολεύομαι πολύ να το πιστέψω.

    Είναι λέτε πράγματι όλα στο κεφάλι μας; Τελικά είναι μύθος ότι τα φυσίγγια επηρεάζονται από την υγρασία; Τι πιστεύετε εσείς;

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #125185

    εγω πιστευω οτι η αποθηκευση μεγαλου χρονου σε υγρο και μη αεριζομενο χωρο σιγουρα δημιουργει προβλημα στο φυσιγγι.
    αν εχουμε στα μελη Χημικους μπορουν να μας δωσουν πιο πληρη γνωμη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #362693

    ΦΙΛΕ ΝΙΚΟ,ΜΑΛΛΟΝ ΛΑΘΟΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΕΧΕΙΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΜΗΚΟΣ ΤΗΣ ΚΑΝΗΣ.

    Φιλε Λεων αυτο που εγραψα το ειχα διαβασει παλαιοτερα σε περιοδικο του χωρου και μου ειχε μεινει αυτη η εντυπωση, το αν ειναι σωστο ή λαθος δεν μπορω να το κρινω αλλα με την φυσικη που γνωριζω μεχρι στιγμης μπορω να πω οτι E=1/2mu², οποτε με μεγαλυτερη αρχικη ταχυτητα στα σκαγια θα εχω οπωσδηποτε μεγαλυτερη αρχικη κινητικη ενεργεια. Μεχρι εδω ειναι ολα ΟΚ, μενει μονο να υπολογιστει η αντισταση που θα δημιουργησει η πυκνοτητα του αερα και εκει τα πραγματα ειναι σχετικα ζορικα διοτι χρειαζονται πολυπλοκα μαθηματικα.

    Τελικά είναι μύθος ότι τα φυσίγγια επηρεάζονται από την υγρασία; Τι πιστεύετε εσείς;

    Εστω οτι ειναι καινουργια παρτιδα: σιγουρα η υγρασια επηρεαζει την πυκνοτητα του αερα, αρα αλλαζουν και οι ταχυτητες βολης.
    Εστω οτι ειναι παλια παρτιδα σε αποθηκη με υγρασια: σιγουρα ισχυουν τα παραπανω, τωρα μενει να δουμε αν η υγρασια επηρεαζει την πυριτιδα, τα σκαγια και τον καλυκα παντως τα σκουριαζει, την πυριτιδα δε το ειχε πει στο DVD ο ιδιος ο Χατζιωτης οτι πρεπει να κλεινουμε με 3-4 κιλα βαρος τα φυσιγγια -μαλλον- για να μην εχει αερα και πιασει υγρασια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #125187

    Συγγνώμη, λάθος διατύπωση λοιπόν. Εννοώ αν επηρεάζει η ατμοσφαιρική υγρασία την απόδοση της τουφεκιάς. Όχι η υγρασία που μπορεί να εισέλθει στα φυσίγγια σε άτσαλη αποθήκευση.

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #125192

    Εμπειρικα θα μιλησω πως στις χαμηλες θερμοκρασιες,στη μεγαλη υγρασια του χειμωνα και γενικα στο βαρυ καιρο θα πρεπει να επιλεγουμε φυσιγγια με μεγαλη ταχυτητα αφου σ΄αυτες τις περιπτωσεις χρειαζομαστε μεγαλη κινητικη ενεργεια σκαγιων για να υπερνικηθει η πυκνοτητα και η ψυχροτητα του ατμοσφαιρικου αερα.
    οσες φορες χρησιμοποιησα μαλακα φυσιγγια στις πιο πανω περιπτωσεις δεν ειχα τα αναμενομενα αποτελεσματα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 271 έως 285 (από 835 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων